Помощ при избор на DMR радио

Комуникации над 30 MHz
lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz1mak » 04 ное 2019, 12:01

Здравейте,

мога ли да помоля за помощ/мнения при избор на DMR радио и мога ли да очаквам покритие в БГ от ретранслатори /специално Дупница/.
Не познавам технологията, но се принуждавам да търся алтернативи. В квартирата си нямам възможност за КВ антена порати "човешкия фактор" около мен, много пакости ми правят. Затова си мисля за цифров вариант. След седмица започват промоция в китайския магазин. На първо четене съм се спрял на тези две токита, но съм отворен и за други препоръки (мобилните на този етап са малко скъпи за мен, но не са отхвърлени окончателно). Антената ще бъде поне 6 децибела омни или яги.

1.Radioddity GD-77 Dual Band Dual Time Slot DMR
Radioddity GD-77
Radioddity GD-77
Radioddity GD-77 Dual Band Dual Time Slot DMR.JPG (21.42 KиБ) Видяна 13141 пъти
2.RT3s GPS Dual Band(UHFVHF) DMR Digital Radio

RT3s GPS Dual Band(UHFVHF) DMR Digital Radio.JPG
Retevis RT3s
(21.26 KиБ) Все още не е свален



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz2ht » 06 ное 2019, 10:05

Аз ползвам Ailunce HD1 на Retevis (www.retevis.com). Относно покритието - и тук за съжаление има два синода и някои от ретранслаторите вече не ги виждам в списъците и дори да се вържа към тях изобщо нямам идея дали ме вързват някъде или не. Единия от тях е LZ0HAM на вр. Ботев, който покриваше голяма част от страната. С две думи - убийството на хобито ни мина на ново ниво


Иван LZFF Coordinator

lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz1wdx » 09 ное 2019, 09:00

lz2ht написа:
06 ное 2019, 10:05
Относно покритието - и тук за съжаление има два синода и някои от ретранслаторите вече не ги виждам в списъците и дори да се вържа към тях изобщо нямам идея дали ме вързват някъде или не. Единия от тях е LZ0HAM на вр. Ботев, който покриваше голяма част от страната.
Ванка бате чукча писател чукча не е читател нали ?
Питай и ще ти се отговори пак някакви заключения вадиш в които няма нищо вярно.
Да има две мрежи еднта е Бранд Майстер а другата е DMR+
В БМ са останали 2 или три ретранслатора останалото е в DMR+ където имат свързаност и с D-Star мрежата и със YSF мрежата :wink:
За справка ето този ЛИНК


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz1mak » 09 ное 2019, 13:06

lz1wdx написа:
09 ное 2019, 09:00
lz2ht написа:
06 ное 2019, 10:05
Относно покритието - и тук за съжаление има два синода и някои от ретранслаторите вече не ги виждам в списъците и дори да се вържа към тях изобщо нямам идея дали ме вързват някъде или не. Единия от тях е LZ0HAM на вр. Ботев, който покриваше голяма част от страната.
Ванка бате чукча писател чукча не е читател нали ?
Питай и ще ти се отговори пак някакви заключения вадиш в които няма нищо вярно.
Да има две мрежи еднта е Бранд Майстер а другата е DMR+
В БМ са останали 2 или три ретранслатора останалото е в DMR+ където имат свързаност и с D-Star мрежата и със YSF мрежата :wink:
За справка ето този ЛИНК
Супер! Много благодаря за информацията и линка с ретранслаторите, бях се отчаял да не съм само аз с идея за DMR радио като алтернатива на D-Star. Сега гледам клипове в нета как се настройват радиата, малко ми е сложно като за начало.
Имам още един въпрос: ако искам да комуникирам с широкия свят какво ми е нужно: връзка през ретранслатор или Hot spot за вкъщи? Тоест дали ретранслатора е за локални разговори. Благодаря предварително и съм на една крачка от поръчването на DMR радио. Марин/Благоевград-Дупница


PS: Retevis RT90 -това дали ще ми върши работа?
Retevis RT-90 dual slot DMR
Retevis RT-90 dual slot DMR
rt90.jpg (48.83 KиБ) Видяна 12955 пъти



lz3tx
Мнения: 7
Регистриран на: 02 сеп 2006, 12:32
Местоположение: СОФИЯ

Re: Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz3tx » 09 ное 2019, 15:13

То репитри бол, ама само ти зафирчо си говорите там май.

Sent from my NX551J using Tapatalk




lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz1wdx » 09 ное 2019, 18:27

lz3tx написа:
09 ное 2019, 15:13
То репитри бол, ама само ти зафирчо си говорите там май.

Sent from my NX551J using Tapatalk
Ще ти се да е така :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ние говорим когато ни е кеф не ни събират по вайбър и с смс-и да се явим на "вечерна проверка"
Тези коментари ще ги оставя но следващия който не е по темата ще замине в коша да не се чудите :wink:


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz1wdx » 09 ное 2019, 19:13

lz1mak написа:
09 ное 2019, 13:06
Супер! Много благодаря за информацията и линка с ретранслаторите, бях се отчаял да не съм само аз с идея за DMR радио като алтернатива на D-Star. Сега гледам клипове в нета как се настройват радиата, малко ми е сложно като за начало.
Имам още един въпрос: ако искам да комуникирам с широкия свят какво ми е нужно: връзка през ретранслатор или Hot spot за вкъщи? Тоест дали ретранслатора е за локални разговори. Благодаря предварително и съм на една крачка от поръчването на DMR радио. Марин/Благоевград-Дупница


PS: Retevis RT90 -това дали ще ми върши работа?

Здравей Марине
Прости на мен и колегите за лирическите отклонения от темата ама нали знаеш мнението е като задника всеки си го има и независимо колко е смрълив иска са си го каже и покаже.
Настройката на самото радио не е страшна стига да схванеш основните принципи. Ще помагаме ако се наложи.
Самото радио е доста добро и като приемник и като предавател имах възможност да си играя с него доста и съм с положителни впечатления.
Ретранслаторите са свързани с глобалната мрежа така че нямаш проблем да слушаш и говориш където ти е кеф дали локално дали само в България дали където и да е по света това го решаваш единствено ти.


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz1mak » 09 ное 2019, 21:12

lz1wdx написа:
09 ное 2019, 19:13
lz1mak написа:
09 ное 2019, 13:06
Супер! Много благодаря за информацията и линка с ретранслаторите, бях се отчаял да не съм само аз с идея за DMR радио като алтернатива на D-Star. Сега гледам клипове в нета как се настройват радиата, малко ми е сложно като за начало.
Имам още един въпрос: ако искам да комуникирам с широкия свят какво ми е нужно: връзка през ретранслатор или Hot spot за вкъщи? Тоест дали ретранслатора е за локални разговори. Благодаря предварително и съм на една крачка от поръчването на DMR радио. Марин/Благоевград-Дупница


PS: Retevis RT90 -това дали ще ми върши работа?

Здравей Марине
Прости на мен и колегите за лирическите отклонения от темата ама нали знаеш мнението е като задника всеки си го има и независимо колко е смрълив иска са си го каже и покаже.
Настройката на самото радио не е страшна стига да схванеш основните принципи. Ще помагаме ако се наложи.
Самото радио е доста добро и като приемник и като предавател имах възможност да си играя с него доста и съм с положителни впечатления.
Ретранслаторите са свързани с глобалната мрежа така че нямаш проблем да слушаш и говориш където ти е кеф дали локално дали само в България дали където и да е по света това го решаваш единствено ти.
Здравей Стефан,
благодаря за окуражаващите думи, определено имах нужда. Цифровата работа е съвсем нова за мен, в частност DMR-a. Малко по принуда от обстоятелствата, поради липса на алтернатива ще е, но пък новите хоризонти са добре дошли. Благодаря и за протегнатата ръка като дойде време за настройките, аз ще продължавам да се информирам предварително, да не задавам глупави въпроси. Сега ще разгледам дали в комплекта му влиза кабел за връзка с компютър, при първоначален преглед не го видях включен. И чудно защо в сайта на производителя цената е с близо 30% по-висока отколкото в Алиекспрес, радиото е идентично - попитах производителя.

PS: Стефан, може ли един въпрос откъм функционалността на радиото. По спефикация има няколко режима: All call, group call, private call. Дали "All call" означава "promiscuous mode"?



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz1wdx » 14 ное 2019, 01:21

lz1mak написа:
09 ное 2019, 21:12


PS: Стефан, може ли един въпрос откъм функционалността на радиото. По спефикация има няколко режима: All call, group call, private call. Дали "All call" означава "promiscuous mode"?
Здравей извинявай за закъснелия отговор но имам доста задачки тези дни :D
Функцията "All call" ще ти позволи да чуваш и групи които не са ти в контактната листа на радиото на таймслота на който си в момента.
Тоест ако аз съм закачил на слот 1 TG320 което е NA ако тази функция ти е включена ще можеш да чуваш американците независимо че тази група не ти е въведена в RX листа на радиото.
Ако имаш други въпроси питай когато видя ще отговоря.


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Помощ при избор на DMR радио

Мнение от lz1mak » 14 ное 2019, 21:00

lz1wdx написа:
14 ное 2019, 01:21
lz1mak написа:
09 ное 2019, 21:12


PS: Стефан, може ли един въпрос откъм функционалността на радиото. По спефикация има няколко режима: All call, group call, private call. Дали "All call" означава "promiscuous mode"?
Здравей извинявай за закъснелия отговор но имам доста задачки тези дни :D
Функцията "All call" ще ти позволи да чуваш и групи които не са ти в контактната листа на радиото на таймслота на който си в момента.
Тоест ако аз съм закачил на слот 1 TG320 което е NA ако тази функция ти е включена ще можеш да чуваш американците независимо че тази група не ти е въведена в RX листа на радиото.
Ако имаш други въпроси питай когато видя ще отговоря.


Стефан, благодаря за отговора. Реших се на крачка към DMR, радиото е на път, а жената е сърдита за разходите. Нека пристигне и ще се помоля за първпначалните стъпки в цифровата част от хобито. Благодаря от сърце и приятна вечер, 73 lz1mak



Отговори