КВ-шампион за 2017 г.

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 20 дек 2016, 11:15

здраве желая !

съгласно решението на УС от 19.10.2016 г., надпреварата е вече в ход - т.6.3. от приетия "Правилник ..." :

http://bfra.bg/images/bfra_documents/20 ... ampion.pdf

съгласно т.3.1. и споменатата вече т.6.3., за 2017 г. ще се зачитат резултатите, както следва :
- категория "Един оператор" - най-добрите 8 участия;
- категория "Много оператори" - най-добрите 5 участия.

таблицата, съгласно т.4.1., би следвало да изглежда така :
LZHF_CH_2017.xls
(27.5 KиБ) Свален 779 пъти
успех !

73,
Любо

п.п. - в лични разговори, по вереме на срещата в Търново, за пореден път и с основание бе поставен въпроса за използването на неподновени кратки инициали. оказва се, че и по време на LZDXC 2016 е имало участници, ползвали такива, без да са ги притежавали официално към съответната дата. смятам, че навременното администриране е част от Правилата !
Последна промяна от LZ6AJ на 20 дек 2016, 12:23, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ3XX
Мнения: 97
Регистриран на: 04 фев 2016, 15:26
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ3XX » 20 дек 2016, 12:06

Здравей Любо погледнах pdf-a
Имам молба ,ако е възможно и не представлява трудност
"Шипченска епопея" да се изписва "Шипченска епопея в памет на LZ1RB Андрей Тотев"
Аз и в предишни теми съм молил за това. Причината да организирам това състезание е в памет и уважение на добър приятел и колега
КВ шампионати и федерации не ме интересуват.
Благодаря ти предварително и успех в начинанието ,весели празници!

73 de LZ3XX



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 20 дек 2016, 12:28

Пламене, здравей !

само примерната таблица е мое дело - пълното наименование на контеста вече фигурира в колоните и на двете категории.

за *.pdf файла давам линк към сайта на федерацията ...
вярвам, че колегите от УС, които имат достъп там, ще изпълнят молбата ти.

73,
Любо


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2be » 20 дек 2016, 13:31

LZ6AJ написа:съгласно т.3.1. и споменатата вече т.6.3., за 2017 г. ще се зачитат резултатите, както следва :
- категория "Един оператор" - най-добрите 8 участия;
- категория "Много оператори" - най-добрите 5 участия.
Любо, в условията пише 3.1. В класацията за определяне на „КВ-шампион на България за ....... г.”
се зачитат най-добрите резултати от брой състезания, равен на общото
количество проведени и отчетени български КВ състезания, посочени в
Таблица 1 минус две.

Според мен би трябвало да се зачитат по 6 състезания и за един и за много оператори, тъй като ЕП и присъственото нямат клубни класации.
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 20 дек 2016, 14:24

така е, Боби, правилно си забелязал.

не става ясно, как се процедира с разликата от проведени и отчетени 2 контеста за двете категории.
отделно, в конкретния случай за 2017 г., тази разлика се увеличава на 3, заради "Електрон-Прогрес" 2016.
по тази причина, моята аритметика е : (10-2)= 8 за сингъл и (7-2)= 5 за мулти категорията.
...
според мен т.3.1. е несъвършена и се нуждае от преработка ... едно на ръка е липсващата запетая между "Таблица 1" и "минус две".
опитах се да помогна с драфта, за останалото съм готов да дам още, стига някой да иска ... насила - уви, не става :D

независимо от всичко това - радвам се, че нещата тръгват по правилния път, а именно - всяка организация, уважаваща себе си (разбирай "членовете си"), работи с документи - а не с думи, казани на яве, по телефона, или в ефира.

73,
Любо


73,
Любо

LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ5EE » 21 дек 2016, 17:57

За феновете на КВ Шампион 2017 табличка за стената, свиркайте, ако забележите неточност.
Снощи Павел LZ1FY ми се обади че е забелязал неточности и единствената ми възможност бе да го сваля /.DOC файла изостана на дневния ми компютър и не ми се занимаваше да преработвам .PDF/
Ще дам някои пояснения:
Въпросната табличка съм правил за собствено ползване с идеята да я закова с един пирон в шака, за да ме подсеща за контестите. Ще се радвам да е полезна и за вас. Оставям я в .DOC формат, така желаещите ще могат да добавят важни за тях неща.
С цел прегледност и достатъчно голям шрифт /предвид възрастта на повечето участници/ съм съкратил част от ненужната за мен информация напр. организатор, добавил съм банди и категории.
Тя няма претенциите да замества официалните условия за КВ Шампион и останалите състезания, публикувани в сайта на БФРЛ, сайтове на организиторите, форуми, фейсбуци и седенки. Важното е да е вярна.
Ако забележите неточност, пишете как би било правилно.
КВ Шампион Табл.docx
(14.12 KиБ) Свален 770 пъти
Последна промяна от LZ5EE на 22 дек 2016, 16:03, променено общо 4 пъти.



LZ3XX
Мнения: 97
Регистриран на: 04 фев 2016, 15:26
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ3XX » 21 дек 2016, 18:12

Не са верни категориите на "Шипченска Епопея" ,както и името на контеста



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 22 дек 2016, 15:31

LZ5EE написа:...Важното е да е вярна.
Ако забележите неточност, пишете как би било правилно...
Тони, здравей !
не зная коя версия на "Правилника..." гледаш, но сякаш не е тази, която е на сайта ан федерацията и към която съм дал линк при отварянето на темата.
двете Държавни първенства носят макс.по 95 тчоки, а двата LZDXC - макс.по 105.

@Веско, LZ5VK
виждам, че забележката на Пламен LZ3XX е все още актуална ...
би ли намерил време, да допълниш в таблицата от т.3.1. на "Правилника за определяне на годишен КВ-шампион на БФРЛ" пълното наименование на "Шипченска епопея в памет на LZ1RB Андрей Тотев" ?

предварително благодаря !

73,
Любо


73,
Любо

LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ5EE » 22 дек 2016, 16:04

Благодаря Любо,
Файла е ремонтиран, съжалявам за неточността.



lz3bb
Мнения: 77
Регистриран на: 28 окт 2015, 19:57

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz3bb » 23 яну 2017, 22:18

Здравейте,чета и какво да кажа. Всички говорятза тежест на състезанията, никой за кръводарители и за мощност. Ще кажете как да се контолира това. Ами който иска да спазва правилата ще ги спазва, въпрос на съвест. Други ще кажат въпрос на възможности/инвестирал съм/.
Моето лично мнение е, че ограничение от 100W/ 95% от любителите имат такава/ ще доведе до поне 20% ръст на участниците във вътрешните състезания/, няма да имат чувството за пълнеж. Участвието от клубни такива само с клубен инициал. И не на последно място точкуването на км. По този начин ще има равнопоставеност между връзки с близки кореспонденти и такива далечни. Болшинстовото станции са концентрирани
в радиус 100км около СОФИЯ. Дори и при лош кондишън връзки се правят. Лично мнение , виждане за увеличаване на активността. Много от вас ще почнат "ама то как ще се контролира, ама то кондишъна и т.н." Тема за размисъл и за мнения.
Поздрави Пламен



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 24 яну 2017, 09:38

добро утро на всички !
LZ3SF написа:... За това и бях предложил присъственото QRP да има най-голяма тежест, ама не би...
Влади, здравей !
би ли пояснил, какво имаш предвид ?
както и миналата година, така и в новия Правилник, тежестта на присъствения турнир е най-голяма, в съотношение 1,5:1 спрямо юбилейните контести.
би ли припомнил твоето предложение ... или поне - къде можем да го прочетем ?

73,
Любо


73,
Любо

LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ2HR » 24 яну 2017, 21:14

Владо защо се хабиш ?
НЯМА СМИСЪЛ.

Върви старата песен на "нов глас" ...

viewtopic.php?f=6&t=2458

Да не слагам линкове и за други "мъдри" творения ..

Който не е на ясно какво имам в предвид : SKYPE: hristo-lz2hr
73 !
Последна промяна от LZ2HR на 26 яну 2017, 19:54, променено общо 1 път.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2be » 25 яну 2017, 11:48

lz3sf написа:QRP - най-висока тежест, следва малка мощност и с най-ниска тежест да са с висока мощност, иначе по тази схема в момента - тези с киловатите винаги са привилигировани, другите са донори на точки.
Влади, на Милара контест прохождението беше много зле поне 2,5 часа. Аз имам 206 връзки и бях HP, Наско 3YY има 83 връзки и е бил LP, LZ2OQV има 19 връзки и предполагам е бил QRP. За да "изравним" нещата би трябвало коефициентите HP:LP:QRP да са примерно 1:3:9.
Ще се получи нещо като BE:YY:OQV -> 206:249:171 точки.
Ако бях QRP вероятно нямаше и 10 връзки да направя, защото в радиус от 100км имам 2 станции. Ако съм QRP в София или Пловдив сигурно ще направя доста повече нали? Значи трябва да има и коефициент за местоположение. Ако е точка/км с 10 връзки щях да имам 3000т. Колко връзки трябва да направи станция от София, за да стигне 3000т?

Друг пример - ако прохождението по време на целия контест беше както през последните 30 минути то Наско вероятно щеше да направи не 83, а 183 връзки и да има 183*3=549 точки. В НР при 40 участника как ще се направят още 343 връзки, за да се постигне подобен резултат? А ако QRP станция направи 100 връзки (900 т.)?
lz3sf написа:P.S. Не ме убеждавайте, че е трудно да се следи мощността, това и аз го знам, от тук следва - с най-висока тежест е присъственото, с най-малка - LZDXC, защото се работи на различни обхвати. Вътрешните се следят малко по-лесно, защото се провеждат на обхвати, където повечето се чуват помежду си, а и силата на сигнала от 5вата, 100вата и киловат се забелязва достатъчно добре.
Това с LZDX не го разбрах - слагаме най-нисък коефициент щото някой има 5м тел пусната от балкона, не ще да се настройва на 80м и не го чуват на 15м/10м ли? Щото е трудно да се направи база далеч от града, да се дигат жерета и да се поддържа всичко това в изправност? Ами направо го махнете тоя контест. Някой даже се оплакваше, че участвали много чужденци и изкривявали резултата :)

Като не могат да се контролират мощностите направо махайте всички задочни състезания. Може и присъственото да се махне - там зависи кой какъв жребий е изтеглил, а и за какво да разкарваме агрегати и да дразним хората в парка.

Най-добре е в Казанлък да се пусне морз-рънъра за 1 час и който напраска най-много връзки печели.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 25 яну 2017, 13:48

здраве желая !

при цялото ми уважение, приканвам да не бъркате Калофер с Калифорния ...

обсъждат се критериите за класацията "КВ-шампион ...", а не условията на който и да е контест !

така че, Боби - ако става дума за "махане", най-вероятно имаш предвид да се промени списъкът с избраните контести, включени в Правилника на БФРЛ за определяне на "КВ-шампион".

в противен случай, моето мнение е, че всеки организатор има право да решава какви ще са условията на неговия контест ... в това число - категории, обхвати, точки, множители и т.н.

между другото - по същия начин би следвало да се разглежда и класацията, а именно - че по същество тя е мероприятие на БФРЛ.
помня, че Бедри LZ4RR, като организатор на "Балчик-Контест", беше правил подобна годишна класация, включвайки избрани от него контести.
за една от годините, през които вървя тази класация, призът (и наградата) за "най-добър" оператор беше спечелен от Тошо LZ4TX ... мисля, че за 2009 г.

тъй, че ... всеки е свободен да взема резултатите от кой да е контест, да ги джурка както си иска и да си прави свои независими класации.

относно мощностите - само ще спомена, че нещо, което не може да се следи и контролира - няма логика да се въвежда!
историята показва, че стимулът трябва да бъде противоположен - по-високите стойности на коефициентите да са за по-високите мощности. в противен случай всеки ще има полза да бъде с по-ниска мощност ... или поне да се пише като такъв.
случаите са много, може би десетки ... говоря за уловените, да кажем за тези, които откровено са ръгали всичко навън.
а колко ли са тези, които са "минали метър" ? може би хиляди ...

тъй че, Влади, разликата между 100 и 1500 W ще я усети всеки на слух, даже без да гледа стрелките ... препоръчвам ти, да взаимстваш опит от Иван LZ1IA - как той следи и декласира тези участници в "Електрон-Прогрес", които са работили с 200 W да речем ... даже и с 300 ?
гарантирам ти, че за условията на който и да е LZ контест 80 м, разликата между 100 и 200 W е много по-доходна, отколкото между 500 и 1000 W ...особено на SSB ... и в двата случая, разликата е 3 dB ... теоретично :lol:

а на присъствения QRP-турнир ... затихвателите калиброват ли се преди всяко издание ?
може би Крис или Бойчо ще споделят :wink:

жалко, но според мен, ценностната ни система не позволява подобно доверие !

73,
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 25 яну 2017, 14:49, променено общо 1 път.


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2be » 25 яну 2017, 15:31

Здрасти Любо,
LZ6AJ написа:обсъждат се критериите за класацията "КВ-шампион ...", а не условията на който и да е контест !

така че, Боби - ако става дума за "махане", най-вероятно имаш предвид да се промени списъка на "избраните контести", включени в Правилника на БФРЛ за определяне на "КВ-шампион". (такава е и темата на форума)
къде видя мой коментар за промяна на условията на някое състезание?
Влади не е съгласен със сегашните условия за КВ шампион и предлага QRP да има най-голям коефициент, а HP най-нисък във вътрешните състезания, както и LZDX да е с най-малко точки спрямо вътрешните и присъственото.
Аз коментирам, че не съм съгласен с предложенията на Влади и давам пример с Милара какво би се получило, ако бъдат приети.
Същото е и с LZDX, дето трябвало да е с по-малка тежест от вътрешните състезания. Твърди се, че 24 часов контест, на който при подходяща екипировка се правят над 2000 връзки бил по-лесен от 4-часов, на който викаме ура ако има 40 участника :)
Все едно на рали Дакар да се появиш с лада и да твърдиш, че не е честно, защото другите са с Камази, ама знаеш ли колко е по-трудно да се надбягвате из квартала :)

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 25 яну 2017, 16:43

Боби, извинявай, че не съм те разбрал !

докато пишеш за "махане" се разбира, че имаш предвид "резултатът да не се зачита за годишната класация".

но като прочетох това в репликата ти :
LZ2BE написа:... Като не могат да се контролират мощностите направо махайте всички задочни състезания. Може и присъственото да се махне - там зависи кой какъв жребий е изтеглил, а и за какво да разкарваме агрегати и да дразним хората в парка...
звучи като "изобщо да няма контести" ?

идеята за морз-рънъра няма да коментирам, тъй като не я приемам за сериозна.

на основа на казаното веднъж от Краси LZ1ZD, по повод на КВ-контестинг и операторски способности - "знаем се, кой колко може!" ... дали няма да е обективно :
1. провежда се всичко по действащия регламент за цялата година;
2. обявяват се крайните резултати от всички "избрани контести";
2. попълва се таблицата от Правилника;
3. първите 50 в категорията "Един оператор" участват в анкета, като гласуват за подреждането на ТОП-3 местата от двете категории, посочвайки трима, измежду първите 10 във всяка категория ...

не зная обаче, как ще се погледне на казуса - колеги, които не членуват в БФРЛ участват с гласа си в класация на БФРЛ ?
(имам предвид, че със сигурност между първите 50 през годината ще има колеги, които не членуват в нито един клуб от състава федерацията)

иначе, при сегашните обстоятелства ... с риск да обидя някого ... най-подходяща би била надпреварата в категория "UNLIMITED" - това, което беше демонстрирано в знак на протест, през последното издание на LZDXC.

73,
Любо


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2be » 25 яну 2017, 19:29

Здрасти Любо,
LZ6AJ написа:докато пишеш за "махане" се разбира, че имаш предвид "резултатът да не се зачита за годишната класация".

но като прочетох това в репликата ти :

LZ2BE wrote:
... Като не могат да се контролират мощностите направо махайте всички задочни състезания. Може и присъственото да се махне - там зависи кой какъв жребий е изтеглил, а и за какво да разкарваме агрегати и да дразним хората в парка...


звучи като "изобщо да няма контести" ?

идеята за морз-рънъра няма да коментирам, тъй като не я приемам за сериозна.
правилно си ме разбрал. Щом критериите са различни от най-голям брой връзки или най-много зачетени точки, каквито са критериите за спечелване на едно КВ състезание защо изобщо ще ги правим тези състезания?
Определянето на КВ шампион с морз-рънър или с анкета няма нищо общо с контестинга. Резултатът от анкетата ще е класиране според броя на членовете на клуба. Даже мога да ти кажа и кой ще стане шампион :lol:
За да спечелиш едно състезание трябва не само да знаеш да правиш връзки, а и доста други неща. С бегли познания за прохождение и антени, за конфигуриране на логер, справяне със смущения, непознаване на техниките, липсата на правилна тактика, кога точно да се обадиш, опит за работа в пайлъп и т.н. състезание не се печели. Топ 10 на присъственото е от хора, които се класират на челни позиции и в LZDX. Значи нещата опират не само до еднаквите условия, а и до изброеното преди това.
Шампион трябва да стане този, който е показал, че най-добре ги умее тия неща.

73 Боян



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz1fy » 25 яну 2017, 19:59

Прав е Боян!
Ефира е еднакъв за всички и всеки сам си
знае с какво и как ще го яхне!
Вятъра също е еднакъв за всички и всеки
опъва платно според желанието и възможностите.
Разликата е, че при ветроходците има "най-добър в клас...."
http://www.bulsaf.bg/?p=2857&lang=bg_BG
При мотоциклетистите - терена също е еднакъв
за всички....въпроса е колко кубика имаш под мъдурите!

73's
Павел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 25 яну 2017, 20:45

lz2be написа:...Резултатът от анкетата ще е класиране според броя на членовете на клуба. Даже мога да ти кажа и кой ще стане шампион ...
добра вечер, Боби !

или си нямал време да прочетеш всичко, или днес не ти е ден ...
какви клубове, какъв брой членове ?
говоря за първите 50 от същата тази класация ... имайки предвид нещо от сорта на "признание от страна на конкуренцията".
идеята е съвсем сурова, има много за доразвиване - начин на подреждане, брой на точките според мястото в класацията на гласуващия и т.н.
и всичко това са чиста проба размишления "на глас", по повод недоволството на Влади LZ3SF, подкрепен от Стамен LZ1KU тази сутрин (по-късно репликата му изчезна).
приключвам, щом казваш, че не е интересно ...

лично аз съм доволен от сегашните условия, най-малкото защото вече ги има написани.
хубави или лоши - това са правилата, по които БФРЛ приема да класира КВ-контестерите :)
хубави или лоши, като гледам класацията за 2016 г. ... с малки изключения - това, според мен, е ТОП-10 на LZ за 2016.
т.е. "Правилата..." не само изглеждат добре, но и вършат работа ... имаше аргументирани предложения за тежестта на LZDX и Републиканските първенства - възприеха се от организатора и числата се пипнаха. с две думи - няма драма !
...
не е добре, ако не сме наясно или ако забравим, че над 70% от контестите се дължат на тия, които само знаят морза и значението на F2, F3, F4 и F5, и които в общия случай, нямат никакви претенции за класация ... от което следва, че над 70% от успехите/неуспехите на ТОП-контестерите се дължат на моженето и мотивацията на хората без претенции !

то, сякаш и в живота е така ?! :lol:

73,
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 25 яну 2017, 20:52, променено общо 1 път.


73,
Любо

Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от Sergey LZ1AO » 25 яну 2017, 20:49

Бояне,
Моите почитания. Съгласен съм със това, което си написал. Не е само ръгането в контестите, много са нещата, които трябва можеш да правиш, за да си добър.
Бих казал, че повечето от локалните ни контести са само някакво подобие на такива. При 40 или по-малко участника и само 4 часа продължителност, при това в някакво странно избрано време на денонощието, не знам какво показват. Не искам да си представя, какво може да стане, ако решат да излязат 30 станции от София или Пловдив например. Това контест ли ще е и какво ще показват резултатите ?

73, Сергей

P.S. Любо, при цялото ми уважение, това за анкетата, не ми звучи добре. Да вземем ли тогава да и да добавим още критерии - кой най-много носи на пиене ли, на бой ли например, че да стане съвсем весела работата. Има състезания, ще има и резултати от тях - какво повече ?
По повод на червения ти дебел цитат какво бил казал Краси, аз ти казвам - може и да се знаем , но май не съвсем се знаем...
Аз затова и си направих труда да се появя като single op в LZ Contest-а - за да покажа, че се знаем не съвсем. Не че имаше някакъв дълбок смисъл, но май успях.
След този контест момчетата от клуба ме навиваха да се включа и аз тази година в списъка на потенциалните кандидати. Аз обаче реших, че няма никакъв смисъл да се издигам в очите на слепите, както обича да казва един от нашите в клуба. Помогна ми много и това, че послушах по някой и друг час на ЕП и на Милара контестите. Това което чух там не ми хареса.
Всъшност, знам ли, може и да се пусна пак single на следващия LZ Contest. Ей така, за да си поразмешаме пак малко шапките. :)



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz1yq » 25 яну 2017, 20:56

Здравей Серго, имам само едно питане, дали е възможно да направиш предложение за кв състезание според "твойте" критерии.

73! LZ1YQ



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz1fy » 25 яну 2017, 22:26

Крис,
без да отговарям вместо Серго, искам да припомня,
че преди известно време бях предложил, само полевите
състезания да определят шампиона и поради това те
да са 2 или 3 през топлите месеци. Предложението ми
визираше "Милара" като постоянен организатор, но май
се възприе като закачка, което съвсем не е така! Който
може, нека го прави както трябва. Даже не е необходимо
да се провеждат в градска среда. Дал боже в БГ достатъчно
поляни за целта, а и ако се намали мощността може да стане
съвсем компактен формат.
Аз, например, бих се ангажирал като съдия и началник BBQ !

Поздрави!
Павел



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz1yq » 26 яну 2017, 07:57

Здравей Павка, нямам нищо против, нека се намерят още организатори за присъствени състезания. Само че тук не става дума за това къде и какво ще е състезанието, а за критерии и условия на състезанията.

73! Крис



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ5EE » 26 яну 2017, 11:03

Като цяло нещата тръгнаха и работят.
1. За мощностите смятам, че би трябвало да има един премерен коефициент HP-LP от порядъка 0.8, 0.9, 0.95. Може би Боян ще посочи справедлив такъв.
2. Да не участват клубни станции. Клубна класация да се прави на база трите /петте..., или повече, дай Боже/ резултата на членове от даден клуб. Ще има повече инициали в ефира.
3. В бъдеще да вкараме и поне един цифров контест, в нашия клуб обмисляме организацията на такъв.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 26 яну 2017, 12:34

LZ5EE написа:Като цяло нещата тръгнаха и работят.
1. За мощностите смятам, че би трябвало да има един премерен коефициент HP-LP от порядъка 0.8, 0.9, 0.95. Може би Боян ще посочи справедлив такъв.
2. Да не участват клубни станции. Клубна класация да се прави на база трите /петте..., или повече, дай Боже/ резултата на членове от даден клуб. Ще има повече инициали в ефира.
3. В бъдеще да вкараме и поне един цифров контест, в нашия клуб обмисляме организацията на такъв.
здраве желая !
вярно е, Тони - видно е, че тръгнаха ... критици винаги ще има, както и места за подобрения и усъвършенстване.
подред на репликата ти :
1. няма да коментирам, тъй като въпросът ти не е отправен към всички участници във форума.
2. не съм съгласен ... не споделям, че работата в колектив е просто сбор от няколко индивидуални.
3. за кой банд планирате цифров контест ? ... ако не е тайна, естествено

на мен отдавна ми се върти идея за нов контест, по-точно нов начин за QSO-кредитиране в LZ условия на 80м ... значително по-справедлив и напълно изпълним. и той може би ще даде отговор на въпроса на Сергей LZ1AO "какво би станало, ако от София се появят още 40 станции ?... "
като се отвори нова раздел по темата, с удоволствие ще споделя.

73,
Любо


73,
Любо

LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ5EE » 26 яну 2017, 12:43

За мощностите - Въпроса ми е принципен за коефициента и е към всички. Визирах Боян за размера щото е добър с математиката, сега като помисля ти се справяш не по-лошо от него, така че ...
За клубното участие - в моя подкрепа - 4 часа контест и екип от 3-ма човека..., несериозно.
За цифровия контест, още са сурови нещата, ще се радвам да споделиш вижданията си за банд и време, може би на лични.



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz1fy » 26 яну 2017, 13:00

Крис,
именно за критериите и условията на контестите иде реч.
За 2017г. от 9 контеста, само 4 са под егидата на БФРЛ.
Два контеста се водят като "Държавно КВ първенство" , един "Присъствен КВ турнир" и LZ DX .
Относно държавните първенства, победителите да се титулуват така: "Най-добър CW-оператор" и "Най-добър SSB-оператор", тъй като в понятието "оператор" аз включвам цялата дейност по подготовката - апаратура, антени, смяна на QTH и т.н.
Класациите в LZ DX -а да си останат, тъй като там има категории и победителите от LZ станциите да НЕ получават титулуване, тай-като идеята на този контест е съвсем друга.
Остана "Присъствения КВ турнир"!
Тук нещата са съвсем различни. Има абсолютна равнопоставеност между учстниците. Отпадат разликите в мощност, антени, QTH ,
помагачи и т.н. Тук титлата може да бъде "Най-добър полеви-оператор" и да има най-голяма тежест, т.е. "златния" медал да е "най-златен". Който иска да го получи, да си вдигне задника и да отиде на поляната при всички останали.
За "Присъствения КВ турнир" искам да вмъкна само една идея, пък я тълкувайте както искате.
Всяка 3-та събота на септември е "Scandinavian Activity Contest".
Желаещите да се пробват на "Присъствения КВ турнир" се разполагат на поляната и в 15:00 LZT стартират участието си в контеста с личния инициал. Според условията QSO=1 точка.
Всички от поляната ще работят на 7 MHz със 100 W .
Точкуването на участниците от поляната ще става, като се отчетат QSO/точките направени до 18:59 LZT . Всеки си праща отчета на официалния организатор и копие до съдийската BG комисия, което ще рече, че веднага може да се извърши класация само по заявени резултати, а при спор ще се чакат официалните резултатаюи. При този вариант, всичко е равнопоставено, вкл. посоката и QTH !
За останалите BG контести нищо не споменавам, защото те си имат организатори и могат да си титулуват и награждават победителите по собствено усмотрение.


Поздрави,
Павел



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 26 яну 2017, 13:46

LZ1FY написа: ... Всяка 3-та събота на септември е "Scandinavian Activity Contest".
Желаещите да се пробват на "Присъствения КВ турнир" се разполагат на поляната и в 15:00 LZT стартират участието си в контеста с личния инициал. Според условията QSO=1 точка.
Всички от поляната ще работят на 7 MHz със 100 W .
Точкуването на участниците от поляната ще става, като се отчетат QSO/точките направени до 18:59 LZT . Всеки си праща отчета на официалния организатор и копие до съдийската BG комисия, което ще рече, че веднага може да се извърши класация само по заявени резултати, а при спор ще се чакат официалните резултатаюи. При този вариант, всичко е равнопоставено, вкл. посоката и QTH ! ...
Павел,
зная, че подобна идея вече се разработва ... да се надяваме, че скоро същата ще стане реално мероприятие от присъствен тип.

сега по твоето предложение - колко скандинавци мислиш, че ще има на 40 м от 13:00 до 17:00 UTC ?
само не ми стана ясно - защо посоката трябва да е фиксирана ? за да няма нужда от ротатори на поляната ли ?
ако това е причината, бих казал, че WAG контестът е по-свежа възможност, в смисъл че има CW и SSB ...
е, третата седмица на Октомври е точно месец след SAC, но все пак - зависи от мястото поляната :-)

Тони,
има логика в аргументите ти, но за пореден път ще напомня, да се замислим - чия беше инициативата и каква е целта на мероприятието.
в прав текст - знаеш ли колко го боли Крис, кой ще се накичи със званието в категория "Един Оператор" ? ...
в което няма нищо лошо ! ... всеки си има цели и ги преследва.
важното е званието "КВ-шампион" да виси на стената на LZ1KFM. и смятам, че за 2016 г. момчетата от "Милара" го заслужават.
що не се мобилизирате в LZ1KAA да ги спънете ?

нищо лично, колеги, но едно е много да работят, а да пишат един ... съвсем друго е да работят много и да пишат много.
и за мощността е същото - няма да ти дам никакви цифри за коефициенти. докато не сме сигурни, че декларираните 100 вата са били не повече от толкова - всичко е "Пунта Мария дел Сол" ... сиреч "сбор от неверни данни".
няма нужда от корекция за малка мощност, така и така стимула за по-висока мощност съществува заради възможността от по-висок резултат.

73


73,
Любо

LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ5EE » 26 яну 2017, 13:57

Тони,
има логика в аргументите ти, но за пореден път ще напомня, да се замислим - чия беше инициативата и каква е целта на мероприятието.
в прав текст - знаеш ли колко го боли Крис, кой ще се накичи със званието в категория "Един Оператор" ? ...
в което няма нищо лошо ! ... всеки си има цели и ги преследва.
важното е званието "КВ-шампион" да виси на стената на LZ1KFM. и смятам, че за 2016 г. момчетата от "Милара" го заслужават.
що не се мобилизирате в LZ1KAA да ги спънете ?
Любо,
ако смяташ, че предложението ми е направено с тайната мисъл да взема плаката от стената на Милара..., съм объркал форума...



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz1fy » 26 яну 2017, 14:19

Любо,
не е важно дали е WAG или SAC или някое друго!
WAG наистина е по-свежа идея (CW/SSB),а това, че
е края на октомври не е проблем, според мен, защото
тези 4 часа могат да се прнесат по обяд в неделята на 14MHz!
По това време си е относително приятно по поляните!
Важно е друг да отчита официалния резултат! A посоката
е една, защото се работят замо скандинавци или германци,
няма нищо общо с ротори! Така няма да има мрънкане, че някои
от поляната не се чували помежду си!

73's
Павел
Последна промяна от lz1fy на 26 яну 2017, 14:36, променено общо 1 път.



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от Sergey LZ1AO » 26 яну 2017, 14:21

Крис,
Благодаря за въпроса. Ще кажа първо нещо, което едва ли ще се хареса. Написах по-горе за участието си в LZ Contest. Всъщност това, което стана ме кара да се натъжавам. Аз съм она 64, тоест брой ме при старците пенсионери. Щом старци ще да са потенциални претенденти за шампиони, лоша е работата.....

Няколко идеи :
1) Трябва да се регламентират някакви условия за участие с клубен инициал в single op категорията. Сега всичко е позволено. Но не е и никак стимулиращо към хора като LZ2BE например, които са си вложили времето, усилията пък и средствата да се подготвят.

2} Тези няколко къси четиричасови състезания в списъка винаги ще водят до спорове, защото все някой ще е облагодетелстван от нещо, няма да има fair play никога. Така неминуемо ще предизвикат някого да си организира участници-кръводарители около него. Това явление се наблюдава още от 70-те години насам и не знам дали го няма и сега.... Така че, колкото по-малко такива полуконтести, толкова по-добре. Мисля, че 12 часови шампионати, по два пъти в годината ще поизравнят шансовете.

3) За присъственото. Трябва да се вземат мерки за осигуряване на истински fair play поне в него. Сега участник с 200W радио например си работи спокойно с двойна мощност и на организаторите не им пука. В същото време хора дошли с истински маломощни трансивъри също са закачени през ограничителите. Ти смятай колко е разликате в мощностите между FT817 и TS480HX. Да не говорим за триковете с вдигането на коаксиалите нависоко и други дребни селски тарикатлъци, които се наблюдават.
Идеално би било апаратурата да е унифицирана, еднаква за всички и да се осигури от организатора. Това обаче явно никога няма да стане. Е, лисичарите например не си осигуряват предавателите сами, но това е друга история...
Между другото, сещам се, че Христо M0NKA има разработено едно симпатично малко радио, което би паснало идеално на условията на присъственото, LZ1JK популяризираше нещо друго, пак правено от българи, също подходящо, така че избор може и да има.

4) Вероятно няма да навреди да се отчита класирането на претендентите в няколко международни контеста, вместо да ги караме да се мъчат в нашите четиричасовитр контести. Има достатъчно европейски контести, избор дал Бог.
В този ред на мисли, да те жегна малко. :) Освен че проглушихмe ушите на цяла Европа от Португалия та до Урал заради странния ви избор на времето за провеждане , какво друго забележително се случи в тазгодишния ви контест ?.

5) Това за цифровите видове работа, което казва Тони по-горе не е лоша идея, ако сработи обаче. Тоест ако има достатъчно участници, в което силно се съмнявам.

Накрая, виж пак началото. Преди малко видях на главната страница на сайта, че Даниел LZ1DMF, който си е направо дете в сравнение с мене е на шесто място и се изкефих. Дано станат повече такива като него. Ние, дъртите е най-добре да спазваме олимпийския принцип за участието. Да оставим младите хора да решат какво искат, ако ги интересува...

С най-добри пожелания,
LZ1AO

P.S. Любо, LZ1KAA не се бори да става клубен шампион и този вид сертификати не ни интересуват. Клуба е почти на 60 години вече, сертификати - каквито искаш...... Та едва ли ще ни чуете с клубния инициал в четиричасов контест. В двата шампионата, в олимпийски стил, просто за участие, винаги сме се старали да ни има. Тони казва, че клубната класация е по-добре да става на базата на класирането на членовете на клубовете и толкова. За да се знае. И е прав за това, че четири часа контест, с трима оператора е малко..... Не е ли по-добре тези тримата да се пуснат поотделно,това е въпроса.
Последна промяна от Sergey LZ1AO на 26 яну 2017, 14:50, променено общо 1 път.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ3NY » 26 яну 2017, 14:44

Здравейте
Не искам да се бъркам, ама не е ли по-добре да се нарочат 5-6 международни КВ състезания и в зависимост от резултатите показани там и проверени от различни организатори, да се излъчи КВ Шампион на България? Така отпадат всякакви съмнения за магии и мушенгии.
Ще се вдигне и българското участие по международните контести.
(В интерес на истината, чувам доста повече LZ от примерно OE, или HB9 нa КВ.)

73!


Value has a value only if its value is valued.

Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от Sergey LZ1AO » 26 яну 2017, 15:06

LZ3NY,

Каква ще е разликата от WRTC тогава, дай направо да гледаме какво става там и готово :D . Никакви организации, никакви отчитания, работат ще я е свършил друг, ние ще си раздаваме сертификатите само., ако изобщо раздаваме нещо.. :D

Явно няма да стане така, мисля...

73!



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ3NY » 26 яну 2017, 15:15

Здравей Сергей,

Ами разликата е в контестите, които евентуално даващия титлата би избрал.
Освен това не може да се обвинят проверяващите тези контести в пристрастност към този, или онзи участник или разни други мошенгии.
Класирането се прави от различни контест комитети и е малка верятността да бъде манипулирано.

Споделих хрумване. Не държа да се взема предвид. Не се и напъвам. Живота ме е научил, че след 365 дни идва същия контест.

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от Sergey LZ1AO » 26 яну 2017, 15:44

LZ3NY,

Не казвам, че идеята е лоша. Казвам, че ако няма локални контести, за чий ни е тази организация дето я имаме?.
Затова и заключих, че тая няма да стане. Каква КВ дейност ще да отчита федерацията после? :).

Бъди здрав !

LZ1AO

P.S. А по повод набъркването, дето се извиняваш за него - недей. Всяко мнение е добре дошло. Може пък вие, дето сте отвън да виждате по-добре нещата. Тук има бая родени в края на 40-те и през 50-те години, аз съм също един от тях. Много объркани хора сме, животът ни беше разделен на две половини или две епохи, наричай ги както искаш. Много си останаха емоционално и ментално в 70-те и 80-те години, та и досега не виждат по-далеч от носа си. Други, ще сложа и себе си в това число, станахме откровени циници и не вярваме никому, даже и на себе си понякога. Едва ли ще да родим нещо свежо тепърва. :( Та пиши, казвай каквото мислиш и не се извинявай никому, приятелю, от твоето поколение трябва да дойдат идеите.
Последна промяна от Sergey LZ1AO на 26 яну 2017, 16:07, променено общо 1 път.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2be » 26 яну 2017, 16:30

Здравей Тони,
LZ5EE написа:1. За мощностите смятам, че би трябвало да има един премерен коефициент HP-LP от порядъка 0.8, 0.9, 0.95. Може би Боян ще посочи справедлив такъв.
2. Да не участват клубни станции. Клубна класация да се прави на база трите /петте..., или повече, дай Боже/ резултата на членове от даден клуб. Ще има повече инициали в ефира.
3. В бъдеще да вкараме и поне един цифров контест, в нашия клуб обмисляме организацията на такъв.
1. Според мен не трябва да има разделение по мощности, защото кой как се чува в LZ зависи най-много от прохождението, след това от QTH, от антената и най-накрая от мощността. Вижте например резултатите от "Васил Левски" http://bfra.bg/785-rezultati-ot-kv-parv ... evski-2017 Някой може ли да види някаква математическа зависимост? Аз не.
2. Не работя от клубни станции и нямам впечатления, но мисля, че е добре да има класация за клубни станции.
3. Интересна идея да има и такъв контест, но едва ли ще се появят повече от 10-15 души, т.е. няма да стане.

73 Боян



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от Sergey LZ1AO » 26 яну 2017, 17:29

Бояне,

Това с прохождението зависи от ..... организаторите. При наличието на множество данни от зимите на 2015, 2016 и началото на тази година за това, че редовно критичната честота на слoй F2 в северното полукълбо, конкретно над Европа, още около 19:00 пада под 2.5MHz, тоест връзки с NVIS няма как да стават на 3.5MHz, какъв организатор трябва да си, че да плеснеш времето на контест на 3.5 точно тогава? Визирам случая Милара.

Това за мощностите, как да кажа, надявам се да не си сериозен. Не си спомням някой да е публикувал напоследък данни, от които да следва, че напрегнатосста на полето при йоносферна, пък и при приземна вълна не се променя при промяна на мощността на предавателя при еднакви други условия. Това би означавало че йоносферата е станала силно нелинейна, нещо което май никой не е доказал и не е успял да предизвика при мощности като нашите, даже американците с HARP не успяха. :) Ако ти го докажеш, може и Нобел да ти дадат.

73, Сергей

P.S. Влади, извинявай. Не видях, че вече си писал по въпроса. Ще оставя и моето писание за мощностите все пак, нищо че казваме едно и също.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2be » 26 яну 2017, 21:09

lz3sf написа:Ти сериозно ли си вярваш, че мощността е последна при определяне чуваемостта на една станция?!? :shock:
Ми работете с 5 вата тогава бе и се пишете на CQ WW High Power пък тогава пак ще си говорим, а?
Поне глупости не пишете, че почвате да се излагате.. все пак не ядем доматите с колците.
Влади, говоря за вътрешните състезания, а не за международни. Като си се хванал с тия 5Вт, та 5Вт. Колко души работят с 5Вт на вътрешните състезания?
Повечето станции имат по някакво стъпало, къде 3 ГУ-50, къде Аком. Дори да е на голо радио колко дБ е разликата м/у 100Вт и 1500Вт? Малко под 12дБ или 2 S единици. Като ти е шума на 59+20дБ и няма близко прохождение никого не чуваш. Като има прохождение всички гърмят на 59+30/40дБ. Със 100Вт ще си на +30дБ, с 1,5кВт ще си на +40дБ.
На Миларата имаше периоди, в които виках LZ3BB, LZ1ND, LZ1KDP, LZ1KTR, LZ2YO и още други, но изобщо не реагираха. Не ме чуваха, защото работят от града и сигнала ми е под нивото на местния QRM. В същото време ме е спотнал скимъра VK4CT. И с 5кВт да бях пак нямаше да ме чуят като няма прохождение. Аз ги чувах просто защото при мен шума е по-слаб.
В същото време обаче LZ1ND работеше с пловдивски станции, LZ2YO се обади на LZ2KLR и LZ2CW, LZ1KDP работеше със стн от южна България.
Е не са ли по-важни прохождението и местоположението от мощността?
Sergey LZ1AO написа:Не си спомням някой да е публикувал напоследък данни, от които да следва, че напрегнатосста на полето при йоносферна, пък и при приземна вълна не се променя при промяна на мощността на предавателя при еднакви други условия. Това би означавало че йоносферата е станала силно нелинейна, нещо което май никой не е доказал и не е успял да предизвика при мощности като нашите, даже американците с HARP не успяха. :) Ако ти го докажеш, може и Нобел да ти дадат.
Серго, никъде не говоря за йоносфера, напрегнатост на полето и отражения. Говоря за локален QRM, за големи и малки населени места и разстоянията м/у тях. Владо, LZ2PL много пъти ме е бил на вътрешни състезания. Има аком1000, но дипола му е вързан за покрива на местната подстанция. На Миларата аз имам 202 Q, а той 165 Q - това от разликата в мощностите ли е или от QRM?

73 Боян
Последна промяна от lz2be на 26 яну 2017, 21:12, променено общо 1 път.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 26 яну 2017, 21:11

Влади,

не разбирам, ти всъщност за какво се бориш ? ... можеш ли да го формулираш ?
ако "ДА", предлагам ти да го напишеш и да го пратиш на Бойчо и Крис.

ако искаш, може да организираш един LZ-контест с три категории : "участници с антени, окачени на повече от 10 м над терена", "участници с антени, окачени до 10м над терена" и "мрънкащи участници, без антена".

като чета написанато от теб, май не съм аз този, който търси как да дели хората ... какво ще рече "привилегироавни и донори" ? ... аз такива етикети за участници в контест не ползвам, за мен те са незаслужени.
ако не си ме разбрал, ще го напиша още веднъж, специално за теб - филмът "категории по мощност" сме го гледали !
(позволявам си да го кажа в множествено число, четейки всички постове по въпроса)
... това че ти не си, или ако ти се гледа пак този филм, не означава, че трябва да ни караш и нас, да го гледаме повторно ... сори, но в наши условия, той не е ментално здравословен ! ... сиреч - явява се добра среда за лоши мисли и намерения.

за мнението ти - всеки е свободен да споделя, но когато стане в повече ... нещата преминават от "споделяне" в "мрънкане", а накрая в "дрънкане на глупости".
така че споделяй каквото те вълнува, но не се мъчи да ме убеждаваш, че споделено от теб е единственото "правилно" ... свърши някоя друга, по-полезна за теб работа, с този ресурс ... в края на краищата, всеки и свободен да знае и да има мнение :D


73,
Любо

п.п. коментарът ви (твоят и на Сергей) относно репликата на Боян LZ2BE, е напълно нормален ... всеки разбира нещата дотам, докъдето може :D ... няма лошо - познанието е доживотна присъда !

пример:
викай го (Боян разградски) на 80м от Петрич с 5 вата и го чакай да те чуе, ако няма антена или прохождение ... първо с неговите 100 вата, после с 500, накрая с 1500 ... т.е. колкото и да ускорява електромерът му, все толкова ще те чува ...
или казано във формата на гатанка : "уж увеличавах мощността, а резултатът ми в контеста оставаше все същия ... що е то ? " :D

резултатът във всеки контест, най-първо се основава на броя зачетени ДВУСТРАННИ радиовръзки ! ... всички останали музики са гарнитура ... а за това, основното, са нужни двама кореспонденти. тъй че, освен да се чуваш, първо е хубаво ти да чуваш, да знаеш колко и докъде ТИ чуваш, да знаеш кого, кога и доколко ще чуеш ... и чак тогава да си точиш стрелите и копията към неговите уши !


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ3NY » 26 яну 2017, 21:51

LZ6AJ написа:резултатът във всеки контест, най-първо се основава на броя зачетени ДВУСТРАННИ радиовръзки ! ... всички останали музики са гарнитура ... а за това, основното, са нужни двама кореспонденти. тъй че, освен да се чуваш, първо е хубаво ти да чуваш, да знаеш колко и докъде ТИ чуваш, да знаеш кого, кога и доколко ще чуеш ... и чак тогава да си точиш стрелите и копията към неговите уши !
Поздравления за това изказване, макар че аз го възприемам по малко по-различен начин. НЯМА доказана Голяма Пушка да работи на бърза скорост на телеграфия в контест. Защо печелят тогава? Е, те това се опитвам да го набия в главите на един куп народ тук и не вдяват. :lol:
Повечето народ си мисли, че като компютъра му може да предава с 300 знака в минута, отсреща ще го приема Костя на Hi-Fi. После се чудим защо ни отпаднали маса връзки.

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2be » 27 яну 2017, 00:18

lz3sf написа: lz2be wrote:
Влади, говоря за вътрешните състезания, а не за международни. Като си се хванал с тия 5Вт, та 5Вт. Колко души работят с 5Вт на вътрешните състезания?

- малко или почти никой.
Влади, ти наистина ли мислиш, че с 5Вт някой може да стане шампион?
lz3sf написа: lz2be wrote:
Повечето станции имат по някакво стъпало, къде 3 ГУ-50, къде Аком. Дори да е на голо радио колко дБ е разликата м/у 100Вт и 1500Вт? Малко под 12дБ или 2 S единици.

- 3 S еденици.
формулата е dB= 20log(V1/V2)= 10log(P1/P2), а тук може веднага да се пресметне http://www.daycounter.com/Calculators/D ... ator.phtml
100Вт / 1500Вт = 11.8дБ
lz3sf написа: lz2be wrote:
На Миларата имаше периоди, в които виках LZ3BB, LZ1ND, LZ1KDP, LZ1KTR, LZ2YO и още други, но изобщо не реагираха. Не ме чуваха, защото работят от града и сигнала ми е под нивото на местния QRM. В същото време ме е спотнал скимъра VK4CT. И с 5кВт да бях пак нямаше да ме чуят като няма прохождение. Аз ги чувах просто защото при мен шума е по-слаб.
В същото време обаче LZ1ND работеше с пловдивски станции, LZ2YO се обади на LZ2KLR и LZ2CW, LZ1KDP работеше със стн от южна България.
Е не са ли по-важни прохождението и местоположението от мощността?

- Когато няма прохождение - няма за всичките в България. Все пак колко да е голяма страната ни?!
за тези в градовете нямането е по-голямо в сравнение с тези извън градовете. Страната е достатъчно голяма, колкото Бенелюкс например.
lz3sf написа:За малка територия като България - силно се съмнявам че прохождението и локацията оказват кой знае колко голямо значние за класирането - до сега не съм забелязал на теб или Христо от Балчик да ви е попречило да спечелите някои от вътрешните състезания.
на SSB шампионат м/у 10ч и 11ч съм слушал Борката LZ2JR как прави 60 връзки, а аз чувах едва 1/3 от кореспондентите му.
lz3sf написа:Който не може да чува - много връзки така или иначе пак не може да направи. Както писах по-горе, факта че си в единия край на България, на теб колко пъти ти попречи да спечелиш последните години някое от българските състезания?
За чуването е така - при мен се чува. Миналата година, ако не се лъжа, спечелих всички вътрешни състезания с изключение на SSB шампионата, където съм втори. Това обаче е по-скоро заради конфигурацията на станцията ми и опита, а не защото съм в края на България.

73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 27 яну 2017, 09:05

добро утро !
идеята не е лоша, но покажи на практика как може да се осъществи ... т.е. или предложи на БФРЛ да въведе такива категории, или сам организирай такива начинания. с удоволствие ще помогна с пари ... оттук, с друго - уви, не мога !

аз пък, съм се захванал да направя статистика в табличен вид - за всички издания на присъствения турнир ... кой LZ, колко пъти е взел участие и колко пъти от тези свои участия е бил в "топ-6" сред LZ-участниците. изданията не са кой знае колко, но резултатите са показателни ... скоро ще ги видиш.

относно предходния ти пост, частта в която се обръщаш към мен :
LZ3SF написа: ... Любо, ти защитаваш тезата, че шампиона трябва да е с киловат, щото другото се контролира трудно. С две думи казваш на всички 100ватови потенциални участници - що се хабите да работите изобощо на вътрешно състезание, ако нямате киловат?! Защото така или иначе с по-малка мощност ще издухате супата за класацията на великия български шампион.
Я обясни според теб аз по какъв начин разделям каквото и да е било, след като подчертавам точно ти какво предлагаш? - Всъщност до колкото разбирам даже по настоящем правилата са приети точно такива от твоите писания по-горе. И даже се радваш че ги има точно такива.

А относно това, за какво се боря, ако още не си го разбрал - говори много лошо за теб.
Ако искаш да имаш повече участници по контести - създаваш подходящи условия - независимо за чуждестранни участници говорим или български. Ако точно от тези контести определяш и шампион, но слагаш лимитиращо условие, че само киловатите ще се класират, защото видиш ли само те го могат най-добре - това ако още не си го разбрал - никак не помага на по-горните неща. Т.е. ако имаш противоречиви, чисто по български условия - накрая получаваш точно това - чисто по български участия във такива вътрешни контести.
И как всъщност я виждаш тази работа, да имаш различни категории по мощност на контестта, а шампиона да се определя само измежду тези с големите киловати, по български?!? Малко като класирането в LZ DX контестта за чуждестранните участни в сингъл категорийте - всичко в едно и 100вата и киловат и два - все тая. За което пиша вече 3-та година, а и не смао аз. Пълна излагация.



Поздрави,
Влади
ще те замоля, не ми пъхай думи, които не съм казал (написал) !
прави си изводи от това, което си прочел, но не представяй своите интерпретации като такива, под формата на чужди твърдения.
каквото съм писал си стои написано ... и от собствениците на форума зависи колко дълго ще стои.

нямам намерение да си ги мерим ... аз от 2002 година ръчкам за промени в регламентите на LZ-контестите. и от целия списък на "избраните състезания", само в LZDXC има делене по мощности. а моята идея там беше ... цитирам по памет, ако се наложи ще намеря репликата си и ще я цитирам :
"броят на чуждестранните участници в категории А, B и С е достатъчно голям, за да бъдат разделени по мощности. това не се отнася за българските участници ..."

въпреки това, последните промени са факт. моето е било само мнение ... демокрация, майка !

е, би ли обяснил - как да стане категоризиране по мощности за годишната титла, след като 85% от контестите всичко е накуп ?

присъствен турнир - QRP;
ЕП - 100 W
вътрешни първенства - според лицензията
всички останали юбилейни (за сега 3 на брой) - според лицензията
LZDXC - HP, LP и QRP

73,
Любо


73,
Любо

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2ht » 27 яну 2017, 09:14

Sergey LZ1AO написа:
5) Това за цифровите видове работа, което казва Тони по-горе не е лоша идея, ако сработи обаче. Тоест ако има достатъчно участници, в което силно се съмнявам.
Ако гледаме колко LZ членуват в различните клубове - участници ще има. Но по мое наблюдение не сме чак толкова много активните, така че май си прав...

P.s.: От много време ми се върти главата за една или няколко цифрови дипломи, но поради ниската активност май няма смисъл... Ако искаш може да обсъдим идеята ми на лични или на по "кафе" :wink:


Иван LZFF Coordinator

lz2xa
Мнения: 126
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:31
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2xa » 27 яну 2017, 09:40

Темата е " КВ-шампион за...".
Това казва всичко - за да е шампион нужните компоненти са ясни - местоположение, техника, оборудване, операторско майсторство и т.н...
Едно някой не може да си го позволи, друг не го може, трети го няма.
Не разбирам какви са тия категории, коефициенти и приравнявания.
За да си шампион трябва да си дъ бест във всичко това.
По тия логики с категории аз предлагам да направим "КВ-шампион без антени", класацията да се определя с харесвания във фейсбук. Че и аз ще имам шанс да съм някакъв шампион :)
Техническия прогрес се движи не с поставяне на лимити, а с премахването им, нека щом е в рамките на позволените ТИ от КРС всеки го прави най добре.
Такива станции имат шанс за по добро представяне в международни състезания, и ще градят нашия международен авторитет, а не с умножаването им по 0.5 и т.н. коефициенти.


_______
73 Valyo

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz1fy » 27 яну 2017, 11:41

Ако прочетете по-внимателно поста ми от 26-ти/13:00 часа
ще видите, че понятието "КВ-шампион на България" въобще
съм го игнорирал. За сметка на това предлагам три отделни
титли. Титлите могат да се дават само от БФРЛ и затова
предложението ми е да се отчитат само контести
организирани от БФРЛ.
Относно LZDX-а предлагам да няма титли, а само класацията,
която си е към момента, защото философията на този контест
я разбирам по следния начин: "Колкото се може повече LZ участници!!!!"
На последния LZDX аз работих само 8 часа, защото предоставих шака си
на други двама колеги, които нямат апаратура. По този начин в ефира
излязоха повече ЛЗ инициали, но за по 8 часа, което автоматично ни ограничи,
нас тримата, за челна класация, но пък спечели БФРЛ !

Поздрави,
Павел



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от Sergey LZ1AO » 27 яну 2017, 14:31

LZ2HT,

С удоволствие. Благодаря за поканата. Мисля, че през следващата седмица мога да намеря време. Аз не съм от твойта категория в цифровите видове работа, на практика работя само в RTTY, но може да поканим и Киро, LZ7AA . Той е по-светнат от мене :).

73! Сергей



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz2ht » 27 яну 2017, 14:51

Sergey LZ1AO написа:LZ2HT,

С удоволствие. Благодаря за поканата. Мисля, че през следващата седмица мога да намеря време. Аз не съм от твойта категория в цифровите видове работа, на практика работя само в RTTY, но може да поканим и Киро, LZ7AA . Той е по-светнат от мене :).

73! Сергей
Да, Кирчо е доста напред с материала. Мисля, че е крайно време да направим нещо ЗАЕДНО, а не да си търсим кусури и под вола теле. Защото знаем на вола отдолу какво има :wink:
Извинявам се за оспамването на темата


Иван LZFF Coordinator

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от LZ6AJ » 27 яну 2017, 16:05

здраве желая !

обещаното, по-рано тази сутрин ...

таблица 1. участници в присъствения QRP-турнир, които в досегашните издания са успели поне веднъж да бъдат в TOP-6 на класацията :
(по азбучен ред на повиквателните знаци)
и
таблица 2. участници в присъствения QRP-турнир, които в досегашните издания нито веднъж не са достигали TOP-6 на класацията :
(по азбучен ред на повиквателните знаци)
LZHFQRP_TOP_6.jpg
и така, Влади,
сега става ли ти ясно защо това, за което говориш, не би довело до промяна на класацията за "КВ-шампион ..." ?

не случайно тези, които са ме учили на контестинг (Мир на душите им !), казваха :
"мощността, сама по себе си, не носи успех, всичко идва като потребност, с напредване на моженето ... чуването, антените, експедитивността и качеството на работа т.н."

73,
Любо

п.п. - за мен ще е удоволствие да се поздравим в UBA-DX-SSB !
ще съм нощна птица в клуба ON6BR ... т.е. по ниските банди :D
Последна промяна от LZ6AJ на 27 яну 2017, 16:57, променено общо 3 пъти.


73,
Любо

Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от Sergey LZ1AO » 27 яну 2017, 16:44

Влади,
Ако делене по категории е единствената причина да няма подобни и за шампионата, само на мен ли ми се струва че това май е най-голямата причина да няма и много участници на вътрешните състезания?!?
Не, не само на теб. На мен също ми се струва, че това е причината.
Решението е лесно - избират се контести, в които има категории по мощности. БФРЛ може да направи промени в условията на контестите, които организира, ако е необходимо. Останалите организатори на контести би трябвало да ги последват. Ако не искат - техен проблем, не влизат в списъка на зачитащите се за шампионата. Присъственото е друга работа, там има други проблемчета, но те са лесно решими.

Лошото е, че тук не искат да разберат какво казваш, Влади. Както си знае баба, така си бае. По-лесно е да се напъват да докажат, че мощността няма значение, нищо че противоречи на основни физически закони.
Слава Богу, никой не се е сетил още да поплюе тези, които са казали майната му на този контест и са се отказали още в първия час или пък не са го започнали изобщо. Всъщност, виждам вече някакви наченки на това по-горе. :mrgreen:

Желая ти всичко най-добро. Не спирай да ръчкаш, аз ще ти помагам с най-голямо удоволствие.

73! Сергей



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: КВ-шампион за 2017 г.

Мнение от lz1fy » 27 яну 2017, 16:59

КВ шампион на България за 2016г. се става, ако си тръгнал към титлата още през 1986г. !<br />Ако си мислите, че на Боян му е било лесно и евтино, лъжете се!
КВ шампион на България за 2016г. се става, ако си тръгнал към титлата още през 1986г. !
Ако си мислите, че на Боян му е било лесно и евтино, лъжете се!



Отговори