Quad и Cobwebb - 20m and up

Предавателни и приемни антени, фидери и други компоненти на антенно-фидерните системи
LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ3NY » 27 окт 2016, 15:52

http://test.g0mtd.co.uk/CB1.pdf
Интересно решение за високите обхвати.

73!

p.s. Темата се извъртя повече за рамковите антени отколкото за Cobbweb. Затова променям заглавието и.


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 27 окт 2016, 16:29

Бе тя като масраф излиза колкото един хекс-бийм, но силно ме съмнява да работи като него...:roll:



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz2fv » 27 окт 2016, 17:16

LZ1ZJ написа:Бе тя като масраф излиза колкото един хекс-бийм, но силно ме съмнява да работи като него...
Знам че е извън темата, но понеже се заглеждам в това нещо, наречено хексбийм ми е интересно дали си правил сравнение как е твоят Hex на 21MHz, сравнен с някий от слоперите ти на 7MHz?



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 27 окт 2016, 17:23

Предимно по грешка.Аз съм с акомския антенен превключванел и се забравя да щракнеш и антената като смениш банд на радиото.Обещавам, че ще направя по-внимателно прослушване в посоките на слоперите.



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz1yq » 27 окт 2016, 18:54

Почти знам резултата :lol:

Крис



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1MDK » 27 окт 2016, 21:32

Здравейте, за сравнение хекс бим и кобвеб при Васко LZ3KB Бургас , има ги и двете
73 Kiril



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 28 окт 2016, 01:01

LZ1MDK написа:Здравейте, за сравнение хекс бим и кобвеб при Васко LZ3KB Бургас , има ги и двете
73 Kiril
Е, И? Щом знаеш, че ги има и двете, значи си чувал коментари?! Сподели ги...!? Тези приказки ги говорим за да спестим най-вече ПАРИ и ВРЕМЕ някому....! Естествено, че е БОКЛУК и не си заслужава... ако си заслужаваше една камара производители нямаше да правят хекс, а щяха да правят кобвеб.... ама да не се занимаваме с глупости... пестете и системното време!!!!



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz2rs » 28 окт 2016, 07:52

Здравей Славчо,
" Естествено, че е БОКЛУК и не си заслужава."
Мисля,че това е прибързано мнение,макар че ценя твоите разсъждения много!
За хексбима е ясно,че е доказала своите качества досега,но аз бях доста пъти приятно
учуден-защото не познавам кобвеба,а доста QRP оператори вече работят с именно такава
антена,най вече от Англия,Австралия и Нова Зеландия.Сигналът им беше мн.добър,но аз
го отдавах повече за сметка на моята антена.Струва ми се,че е по малка по размери и по
устойчива на вятър.
73! Румен LZ2RS



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 28 окт 2016, 09:11

Не мога да приема това нещо, което като ресурси, финасови, материални и трудови е почти адекватно на хекс.LZ5GB доскоро работеше с хекс-бийм, саморъчно направен от него.... и той работеше не-по зле от този купешкия, на MW0JZE който вдигна наскоро и от моя на SP7IDX.
Румене, не искам да бъда разбран погрешно, естествено, че A-4S е антена с по-голямо усилване и по-добра.Можеш да бъдеш сигурен, че заслугата е на твоята A-4S при тези връзки за които споменаваш.Казвам, че просто е безмислено, човек да се занимава с това чудо, след като съществува хекс бийм , три елементната руска, RR-33 и немската, спайдер бим, която също може сравнително лесно да бъде повторена.Радиусът на хекса е 3.25м.Просто няма смисъл човек да хвърля време и труд за това нещо.... :(



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz2fv » 28 окт 2016, 10:47

LZ1ZJ написа:.... три елементната руска, RR-33 и немската,....
Коя е немската?
Би ли казал твоето мнение за RR-33?



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 28 окт 2016, 10:55

Немската е спайдер бийм, може би в предишния пост съм се изразил неясно.
http://www.spiderbeam.com/index.php
RR-33 имах за кратко време, не успях да я вдигна.Според отзиви не отстъпва на нормално 3 ел.яги.Най-подробна информация може да получиш от Балчишките колеги.Мисля, че работиха с нея по контести от ТА.
http://www.quad.ru/production/robinzon/
Снощи, както бях обещал, пощраках двата слопера и хекса на 21.Още имаше прохождение, 18:30ч.КСВ-тата и на двата слопера са приемливи на 21.Западния - ксв 1.5, източния 1.1.Разликата е около един бал в полза на хекса, в съответните посоки.За контести според мен става...печелиш време вместо да въртиш антена.
И малко инфо за жични антени:
Прикачени файлове
wire yagi.pdf
(251.22 KиБ) Свален 559 пъти
spider_specification_po_russki.pdf
(405.68 KиБ) Свален 531 пъти
Hexbeam antenna.pdf
(636.65 KиБ) Свален 569 пъти
hex.pdf
(598.05 KиБ) Свален 511 пъти
RR33.pdf
(508.24 KиБ) Свален 1598 пъти



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ2HR » 29 окт 2016, 09:52

Добър ден на компанията !

Добро впечатление ми направи работата на OBW10-5 на OptiBeam.
В Шумен има такава самоделна конструкция при LZ4OC.
OBW10-5.jpg
73 и приятен ден!



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 29 окт 2016, 21:50

Да Ице, знам тази антена, но не ми е по силите....в оригинал май е доста скъпа. :roll:



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz2fv » 30 окт 2016, 13:51

LZ1ZJ написа:....в оригинал май е доста скъпа
Мдаа...
ant_price.xlsx
(9.98 KиБ) Свален 529 пъти
Според вас от изброените кое е най-антена?



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 30 окт 2016, 23:07

lz3sf написа:Здравейте,

Която има най-много елементи, за най-много обхвати и струва добри пари за това, дето предлага, а и е дуракоустойчива.
Поздрави,
Влади
За съжаление подобна антена още не е измислена....
lz2fv написа: Според вас от изброените кое е най-антена?
За кое и за кого? Ако питаш за чисто техническите параметри, то за всички тези антени са изписани "тонове"....

Какво ще ми препоръчаш според по-долните варианти?

ВАРИАНТ 1:
5-6 етажна панелка, не искаш да се набиваш много на съседски погледи, бюджетът ти е сравнително ограничен, да кажем 1000-1500 долара в т.ч мачта и ротатор, не ти се иска да се разпостираш извън блока, покривното място над твоя вход
Работи ти се на всички, или почти всички обхвати;

ВАРИАНТ 2:

Вила на около 30-50 км от постоянния ти ЩТХ, не ти пука от съседи, няма мургави металисти, бюджет, колкото си искаш, място на което можеш да разположиш поне едно 15 метрово и едно 20 метрово жере;

ВАРИАНТ 3:

Вила бащиния, на около 120-150 км от постоянния ти ЩТХ, навъсени съседи, мургавите се мяркат насам-натам, място 500-800 кв.м;

ВАРИАНТ 4:

Центъра на голям град, покрив КЕРЕМИДЕН, на който може да се качиш след като напоиш домоуправителя с каса уиски,
Тъпи съседи....
Бюджет ограничен до каса уиски.....;

Аз бих те посъветвал и ти пожелавам КТ-36А на фирмата KLM,преди, сега М2!!! А за 18 и 24 монобандери на същата фирма!

Налага ли се да коментирам антените според вариантите, или това ще направиш ТИ? :mrgreen:

Та според теб, от изброените, "кое е най-антена"? :roll:



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 31 окт 2016, 09:56

lz3sf написа:Здравей Слави,
Абе за мислене - измислили са я.. има поне няколко които мога да спомена, ама тези точки дето ги изреждаш си тежат на мястото.
Това важеше за списъка, който беше даден.

Иначе:

http://www.mosley-electronics.com/pages ... pro96s.htm

http://quad.ru/production/rq84/

Или както казват руснаците - любая от долния линк, особено тези дето са по-надолу в списъка им:

http://quad.ru/production/standart.php

или пък това:

http://antennaproducts.com/product/mas-2/

И много други подобни.

Поздрави,
Влади
Да, за руските квадрати, гласувам с две ръце.Преди бяха много затворени и не правеха износ.Бях се спрял на 5 бандов 2-ел.квадрат, но
не можах да намеря начин да я доставя до тук.
Сега имат европейски дилър и нещата са по-други.
Както я споменават в "Ротхамел".. "кралицата на антените".



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz2fv » 31 окт 2016, 10:07

LZ1ZJ написа:Та според теб, от изброените, "кое е най-антена"?
Ммда, кофти!
При мен варианта е сборен, т.е. не ми пука от "металисти", но нямам нясто за жере-та, а покрива е керемиден. Бюджета не е голям проблем, поне в рамките на здравия разум...
Мога да вдигна някаква тръба, примерно 50-60mm дурал, на височина около 3-5м над върха на покрива. Двора ми е около 1.6 декара, но е "засаден" с други изделия и не позволява мачти...
Поради това съм се насочил към вариант трибандер, плюс някаква рамка на 7MHz, ако има къде да и вържа долните краища...
Освен това къщата е в края на двора и не ми се ще антената да стърчи много над улицата, т.е. варианта с дългите тояги като КТ36 отпада.
От цитираните от мен антени Cobwebb отпада поради несериозност, OBW10-5 OptiBeam поради несъответствие цена/резултат. LZA-10-5 е добре ценово, но е доста тежка и е само два елемента на обхват.
Та поради тази причина ми се щеше да получа повече мнения за останалите в списъка или за нещо подобно...
Иначе, както казах, и сега си имам изкуствен товар с прекрасни параметри. :D



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 31 окт 2016, 10:26

Ако имаш свободно време, хекс-а се повтаря сравнително лесно.Като себестойност е около 300 лева по уверенията на LZ5GB.Евгени не чува разлика в работата на самоделката и английската.С поляка, SP7IDX не те съветвам да се занимаваш, защото много лъже.Скъса нервите на мен, LZ1LZ,LZ1ZM, на Васко от Бургас... забравих му инциала, зло да го забрави...
Период на доставка след плащане - 3 месеца в най-добрия случай.
Относно дилемата,два-три елемента, съм сигурен, че 3 елементно яги на твоята височина, ще работи по-зле от моя дву-елементен хекс на близо 12 м от покрива на блока.Така,че и това е относително.
Руските квадрати, май-най добре ще ти паснат, защото търпят по-ниско окачване... но за съжаление са скъпи...
Успех!!! :D



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz2be » 31 окт 2016, 11:02

Цецо,

като си преместих радиото на село първоначалния вариант беше 5 бандов спайдърбим HD с добавка дипол на 10МХц по оста му, вертикал с капацитивна шапка за 3,5МХц и 3 жични сфазирани вертикала за 7МХц около него. После добавих една макара на мачтата на спайдъра, за да вдигам Inv Vee за 80м заради вътрешните състезания. Спайдъра е поставен върху G800SA без никакви лагери. От 2007г досега веднъж съм му боядисвал прътите, че се напука боята от слънцето.
Преди това в града си бях правил Хексбим през 2002г и някъде из форума съм публикувал описанието му.
Разликата при сравняването на спайдъра спрямо хекса е колкото на хекса спрямо дипол - т.е. толкова е голяма, че няма какво да им се сравнява.

73 Боян



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ3NY » 31 окт 2016, 12:24

Здравейте
Аз лично винаги съм бил фен на затворените антени. Винаги когато мога ползвам Квадрат или Делта.
За мен Рая изглежда като на D4B антените :lol:
Изображение

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz2fv » 31 окт 2016, 14:31

lz3sf написа: На мен от цялата картинка най-много ме блазни солената вода...
А дали знаеш колко QRN върви комплект с нея и как се отразява на отворени антени?



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ3NY » 31 окт 2016, 14:38

Избора на квадратите според мен не е случаен. Да си на шапката на остров насред океана, си е покана за банкет на всичката статика в това полукълбо. Предполагам, че това е причината да изберат затворени рамки за антени.
Освен това чуваш статичните изпразвания на гръмотевици на стотици мили разстояние от теб, защото няма какво да ги спре.

Някъде гледах и снимка с фиксирани квадрати за 80м и 40м в посоки към USA и към Европа.

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 31 окт 2016, 16:58

Размечтахме се.... нека все-пак влезем в реалността.
А тя се състои от много и за съжаление повечето неприятни неща.
Не искам да бъда разбиран погрешно...хекса не е най-великата антена, просто за мен тя събра в една точка решенията на повечето противоречия.
Първото ми съображение е било броя на диапазоните на които работи... шест 20-6м, един ротатор, една мачта;
Второто, издържа на мощност, кое трапово кушкрафтовско яги би издържало 1000-1200 вата, знаем понятията им да допустима мощност;
Третото механична издръжливост...мястото на което живея през-година, две минават жестоки октомврийски и априлски ветрове...
Размаза кашкавалената ДУНКА,която имах преди много години.
Спайдера много ми е харесвал винаги, но ме е било страх от силните ветрове, спомням си какво се случи с такъв, когато нашите бяха в ТА, преди няколко години.А руската разновидност на хекса, RR-33 май не се и закашля дори... Справка LZ5VK,LZ3FN.
Иначе, Цецо, щом си в къща не се колебай, вземай спайдер бийм.Работил съм по контести с него от Узана и впечатленията са ми супер.
На мен ми е малко в повече търмък с 10 метров бум на покрива на блока! :mrgreen: И сега като въртя антената, това става атракция на хлапетиите и младите майки.... :lol:
За това е добре да се говори и дават съвети за конкретни условия...
Как беше, един мъж не може да спи с всички жени, но е длъжен да опита! Един радиолюбител не може да притежава всички антени, но е длъжен да опита! :mrgreen:
Последна промяна от LZ1ZJ на 31 окт 2016, 17:10, променено общо 2 пъти.



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ5EE » 31 окт 2016, 17:07

http://www.dj0ip.de/wire-beams/spiderbeam-vs-hex-beam/
Въпрос на избор, едната е по-добра, другата е по-малка...



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ3NY » 31 окт 2016, 17:16

Слави
Аз изкарах много години с един елемент квадрат 14/21/28 фиксиран между две мачти на покрива на блока. Класическа схема от Ротхамел. Никога не съм имал ядове с него. За ниските бандове бях вдигнал един Fritzel FD4 като InvVee на едната от двете мачти.
С тази конфигурация работих десетина години, без никакви оплаквания.

73!

п.п. Влади, аз не искам да споря. Само погледни колко световни рекорда държи, и колко пъти ги е счупил D4B. :P


Value has a value only if its value is valued.

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ3NY » 31 окт 2016, 19:57

Говоря за D4B на Алекс 4L5A. Връщаме частовника около 15-20 години назад.


http://dxnews.com/zs4txd4b/

...the station grew bigger and the operator more experienced Alex achieved outstanding results in the following contests:

2003: ARRL, 3rd place SOAB HP in the CW and SSB leg of the contest.
2003: CQ160 CW, New World Record
2003: CQ160 SSB, 2nd World, 1st Africa
2003: WPX SSB, New World Record SOAB HP
2003: WPX CW, New World Record SOAB HP
2003: CQWW SSB, 1st Place with the second highest SOAB HP score ever.
2003: CQWW CW, 2nd place SOAB HP
2004: CQ160 CW, World Record in the Low Power category
2004: CQ160 SSB, 2nd Place in the High Power category.
2004: WPX SSB, New World Record SOAB HP (Broke his own 2003 record!)
2004: WPX CW, New World Record SOAB HP (Broke his own 2003 record!)
2004: ARRL CW, 1st place World SOAB HP with the second highest score ever.
2004: WAE CW, Claimed World Record!
2004: WAE SSB, Claimed World Record!

What makes the above results even more remarkable is the fact that Alex has up until the 2004 WAE contests so far not made more than a handful of 2nd radio QSO's during all the contests together. Station setup, hardware and switching issues were largely addressed after my August 2004 visit to the D4B station.

Дай да върнем темата на Cobbweb-a че много се отплеснахме.

73


Value has a value only if its value is valued.

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz2be » 31 окт 2016, 20:14

LZ1ZJ написа:Не искам да бъда разбиран погрешно...хекса не е най-великата антена, просто за мен тя събра в една точка решенията на повечето противоречия.
В града ползвах хексбим само защото нямаше как да кача друга антена на покрива! От трите страни на къщата минават жици, а от четвъртата - дървета.
73 Боян



LZ1GJ
Мнения: 32
Регистриран на: 20 май 2015, 09:59

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1GJ » 31 окт 2016, 23:07

Стана ми интересна темата за антените и реших да вмъкна малко спомени.
1982 година LZ2KIM - 2 елемента на 15 и 20м и 3 елемента на 10м.
Антената беше построена с подръчни материали:
Мачтата беше от тръба за строително скеле,имаше 4 обтяжки от стоманено въже на лагер и се въртеше отдолу.
Бума от дуралова тръба от военна радиостанция.
Хоризонталните и долните вертикални пръти от PVC тръби подсилени с дървени пръчки вътре.
Вертикалните пръти - от летви за висок скок - тънкостенен дурал (купихме ги от спортния магазин).
Ротатора беше съставен от червячен редуктор с трифазен двигател и верижна предавка от редосеялка.
Индикацията за посоката реализирахме със селсини на 50 херца (подариха ни ги от ТЕЦ Русе).
Фидерите бяха 3 - за всеки обхват от 75 ома телевизионен коаксиален кабел.
Настройката правихме на слух по максимално затихване назад.
Квадрата работеше приказно - наистина е царицата на антените.
За снимката специално благодаря на LZ2MP.
73 de LZ1GJ
Прикачени файлове
lz2kim_1.jpg



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz3yy » 01 ное 2016, 09:16

LZ1ZJ написа: Спайдера много ми е харесвал винаги, но ме е било страх от силните ветрове, спомням си какво се случи с такъв, когато нашите бяха в ТА, преди няколко години.А руската разновидност на хекса, RR-33 май не се и закашля дори... Справка LZ5VK,LZ3FN.
На това бойно поле имах честта да съм и аз. RR-33 практически двамата с Ицо LZ3FN я сглобихме и вдигнахме на мачтата за около 2 часа, при това и двамата вече бяхме уморени след цял ден работа по основните антени. Изключително хитро измислена конструкция, сглобяването е като детска игра.Със сигурност е много по-здрава от Спайдъра,беше една от малкото антени, която оцеля без никакъв проблем.
На Свети Иван обикновено разпъваме 2 спайдъра, които работят прекрасно, но сглобяването е малък кошмар, при все че елементите и въженцата са предварително оразмерени и проиграни.А монтажа върху ротатора е малка еквилибристика и голяма атракция за туристите :D .
DSCN0746.jpg
Някога имах на Лясково спайдър - самоделка от рибарски пръти, работеше отлично до първата по-сериозна буря, която го направи на рога и копита.От тогава - ТН3МК4 - може би най здравия трибандер, който съм виждал на разумна цена.
antenna_200107.jpg
Наско
Последна промяна от lz3yy на 01 ное 2016, 15:14, променено общо 1 път.



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 01 ное 2016, 09:57

Лично, аз страшно съжалявам, че продадох RR-33,като си спомня с какъв мерак я купих, прозвъних и обиколих половин София за да намеря специално, качествен ГРУД и БОЯ за стъклопласт, боядисах прътите с пистолет.
Да, доста добра антенка е ТН3МК4, само дето малко ме притеснява ACOM 1000 и 1500W PEP.... :roll:
Също много добро решение -EXPLORER 14 ...там мисля, че с мощността е по-добре.
http://www.hy-gain.com/Product.php?productid=EXP-14



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ2HR » 01 ное 2016, 11:46

Здравейте !!!

Цецо LZ2FV,
Странна задача си си поставил . ХИ
Многоелементна антена - ама къса.
Ефективна антена - ама монтирана на ниско.
Ако е от тръби - ще е тежка.
Да е фабрична - ама да не е скъпа.

В твоя вариант като че ли е удачно да се замислиш за вертикална антена.
Да речем : LZAV-5B - 180 Евро..(че и до теб ги правят)
lz071.jpg
http://lz-yagi-antenna.eu/site/Products_LZAV-5B.html

73 и лек ден !



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ2AB » 01 ное 2016, 14:57

Здравей LZ1GJ,
по онова време 80години нямаше на пазара тръби за ягита
и други антени,за това правехме квадрати.
Сега вече се намира всичко от материали до готови
антени стига да може да си позволи човек да отдели
финанси за любимото ни хоби.
Тъй като ме върна и мен години назад ще сложа и аз
някоя снимка от ония времена......
Прикачени файлове
2ele 14_21_LZ2AB.jpg
2ele 14_21_LZ2AB.jpg (21.9 KиБ) Видяна 30295 пъти
6ele 28 LZ2AB.jpg
6ele 28 LZ2AB.jpg (20.88 KиБ) Видяна 30295 пъти



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz1yq » 01 ное 2016, 15:31

http://www.optibeam.info/index.php?arti ... 65&clang=1

http://www.optibeam.info/index.php?arti ... 66&clang=1


Първия вариант е при Тодор LZ1ND
Втория вариант е при нас в LZ5R.
Тодор е предоволен, в клуба антената е на височината на стълб за осветление около 8м. Антената работи фантастично, доста по тиха е от другите с които разполагаме. Първия вариант е бум с дължина 6м, втория е 10м.

73! Крис



lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz1zm » 01 ное 2016, 22:21

Дааа, ето още едно мнение:

Hi Lane.
I have a two element Quad, and did side by side tests with a
G3TXQ Hex, for six months or so. I have two separate towers, about 80ft
apart. I had both antennae at equal heights for test purposes.
The Quad is traditionally noted for it's quietness on receive, and
had the edge when pulling out weak signals in the noise. This is to be
expected, as a two element Quad is the equivalent of a three element
Yagi. However, the Hex was just as quiet, and also did a good job on the
weak ones. When working "armchair copy", you wouldn't hear much
difference, unless you were watching the S meter, which usually showed a
tad stronger with the Quad. On transmit the Quad out-performed the Hex,
by up to one S point, or a little less.
IMHO, I think that the Broadband Hex (G3TXQ) is the best "bangs
for the buck" around, as it performs almost as well as a full sized two
element Yagi on transmit, and maybe a tad better on receive because of
the tightly coupled elements. (great F/B and very quiet)
I have always built my own antennae, and have tried many designs.
I must say that the Hex has excited my interest more than any other in
recent years. It is easy and cheap to build, has a simple feed system,
needs only a light mast and rotator, fits in a small space, and punches
well above it's weight. Also, it's the perfect antenna for portable
operation, as it packs small and light, and is easy and quick to deploy.
The Spiderbeam, which has more gain, and is also popular with
DXpeditioners, is more difficult and time consuming to deploy.
I won't be taking down my Quad....It performs better
than the Hex. However, it's much bigger, and needs a stronger tower and
rotator. That's a price I'm prepared to pay. My Hex is my standby, and
portable antenna, and I wouldn't be without it.
Vy 73
John EI7BA


Ето и картинки, кое-как изглежда:

https://www.qrz.com/lookup

73!
lz1zm



lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz1zm » 01 ное 2016, 22:25

Sorry,
последното от предния ми пост да се чете: qrz.com/db/ei7ba

lz1zm



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 02 ное 2016, 09:46

"Хексата" е известна и с това, че КСВ-тата на всички обхвати са доста приемливи.Антената на практика е широколентова.
И малко снимки:
И графики на КСВ, направени с предишния ми трансивер К3 и една програма към него:
Прикачени файлове
6m.jpg
(53.41 KиБ) Все още не е свален
10.jpg
(50.69 KиБ) Все още не е свален
12.jpg
(56.11 KиБ) Все още не е свален
15m.jpg
(48.64 KиБ) Все още не е свален
17m.jpg
(57.1 KиБ) Все още не е свален
20m.jpg
(52.66 KиБ) Все още не е свален
IMG_1165.JPG
IMG_1157.JPG
IMG_1152.JPG
IMG_1151.JPG



lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz1zm » 03 ное 2016, 22:54

Още малко за Hex-a... Имах самоделка,но се счупи. Хареса ми и минах на купешкия вариант (SP7IDX).
Всъщност не само на мене, но и на тези, които ми помагаха при вдигането им хареса.
Както Слави перфектно го е казал "хекса не е най-великата антена, просто за мен тя събра в една точка решенията на повечето противоречия".Ето какво се получи на практика:
DSC03769.JPG
DSC03789.JPG
DSC04365 L.JPG

Работи добре и съм доволен. Качих и няколко MP3-ки за тези които искат да чуят:

http://dox.bg/files/dw?a=e7b94e48fc
http://dox.bg/files/dw?a=3cadabdf9f
http://dox.bg/files/dw?a=ae06d292f3
http://dox.bg/files/dw?a=fd945603a3
http://dox.bg/files/dw?a=667ae492f0

На 14 Мхз съм я сравнявал с HB9AK на комшията - LZ1OE. Едно и също, но моята е малко по-нависоко.
Но това е пак от предимствата и: че тежи 9-10 кила. Мога да я държа с една ръка и много по-лесно да я вдигна
на по-високо. А нали това е едно от най-важните неща за една антена? - височината над земята.
Не знам спрямо spider beam-a, но силно се съмнявам в това, което казва Боян, че:
"Разликата при сравняването на спайдъра спрямо хекса е колкото на хекса спрямо дипол - т.е. толкова е голяма, че няма какво да им се сравнява." Знам,че Hex-a не е KT36. Но поне колкото един трибандер го вярвам. 2 сгънати елемента са, но няма трапове. Тя КТ36-та работи два пъти по-добре от един Hex, но как да си я позволи човек? Жере за 5000-10000 лв, 1500-2000 долара за самата антената и т.н. и т.н. Ротаторът си е ротатор.

Относно Cobweb... Както се каза по-горе, това е несериозен вариант. Васко - LZ3KB ги има и двете. Приятел, селски ми е и т.н.
Аз купих hex-a от SP7IDX, повече от активно съм участвал във вдигането (и ремонтите му). Всъщност ремонтите са по разни лагери,
а не по самата антена.Васко твърди, че Cobweb-a е по-тих от Hex-a. Не знам. Но от сравненията, които лично аз съм правил се чува, че
при Hex-a има станция, при Cobweb я няма. Ето го и неговия вариант:
LZ3KB (Large).JPG


73!
lz1zm



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1ZJ » 04 ное 2016, 10:52

Здравейте,
Наистина, за да не се повтаряме, да четем малко по-внимателно.Всеки има право да каже мнението си, той (LZ1ZM) го казва.
lz1zm написа: 2 сгънати елемента са, но няма трапове.
73!
lz1zm
Нееднократно съм слушал и сравнявал 3 ел.класическо яги на 14 мхц без трапове при LZ1LZ и хекс бийма на SP7IDX(неговия си, на Коце).Към днешната дата ягито го няма, хекса си е там.Ако иска Коста да коментира.

В постта на LZ1ZM сигурно става дума за HB9CV, щото HB9AK е друго нещо.... :mrgreen:



lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz1zm » 05 ное 2016, 15:43

Относно HB9 – да, HB9CV е.

За трибандера – имам предвид класиката: – 3 елемента-3 банда. Например A3S на Cushcraft.

За мнението на Боян относно Spider-a и Hex-a: знам, че Spider-a е по-добрата, но никак не съм съгласен с драстичната
разлика, която описва.

Освен пробите, гледах и много мнения за Hex-a. Например това на N0AN:

If, however, one puts the hex up where it belongs for traditional dx
work (50 - 100'), then some very interesting things show up, performance
wise. (at least in my case). The hex is outperforming the T-6 Log
Periodic I had up for 7 years. It is about equal to the T-10, perhaps
just a bit less in gain, a bit better in F/B, and strangely enough, has
a better match on all 5 bands than either LP did.

Putting a well designed 2 el yagi up higher consistently outperforms a
much larger yagi erected quite a bit lower (30 - 40'). For most dx work,
smaller and higher beats larger and lower.

This is where the hex beam can really shine. Small footprint, light,
very low tower loading and 5 bands with a good match and f/b. Once the
antenna is high (once ANY yagi or LP is high), it wants to work well.

Като се гледа кое-как да се постигне приказката отива към това, което LZ3SF е посочил за солената вода и работа от брега на морето. Доста интересна работа...! За колегите незапознати с две думи: – едни американци нарекли се Team Vertical около 2000 година им се ходело на експедиции, но не им се мъкнело багажи, сметки за свръх багажи по летищата,самолети, митници и други подобни.... Правили симулации, дълго планиране и теоретични сметки. И вместо с ягита се понесли с GP. Всичко се оказало вярно. Утрепали ги! Доказало се, че е много по-лесно, по-удачно и най-вече - по-успешно да забиеш вертикали на брега на морето, отколкото да се натовариш, като магаре и да вдигнеш ягита пак там, но на 5-6-7 метра височина. Защото е много по-трудно за повече. „Ефективност“ или както му се казва там...

Наскоро препрочитах нещо несвързано с радиото. Приказката беше: едно е да искаш, друго да можеш и трето и четвърто да го направиш...

73!
lz1zm



LZ1GJ
Мнения: 32
Регистриран на: 20 май 2015, 09:59

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ1GJ » 05 ное 2016, 21:30

Бай Слав се върна и ми каза - вертикала!
73 Яни



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от LZ6AJ » 05 ное 2016, 22:15

LZ1GJ написа:Бай Слав се върна и ми каза - вертикала!
73 Яни
:D
GP20_4_OR2F_JO10IU_2011.jpg
... и не само над синята водичка, може и над подпочвената ...

73,
Любо


73,
Любо

lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Quad и Cobwebb - 20m and up

Мнение от lz1zm » 08 ное 2016, 04:33

LZ6AJ написа:
LZ1GJ написа:Бай Слав се върна и ми каза - вертикала!
73 Яни
:D

GP20_4_OR2F_JO10IU_2011.jpg
... и не само над синята водичка, може и над подпочвената ...

73,
Любо

Кофти, Любо! Няма Like бутон :D

73!
Nick



Отговори