Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от LZ1NY » 14 апр 2016, 23:07

През 2015 бяха приети Условия за определяне на УКВ шампион на България.
Бяха излъчени Шампиони за 2014 и 2015 г. - сред колективните и сред индивидуалните участници.

Изминалият период показва, че може да се направи надпреварата за титлата по-интересна, а оценката на постиженията - по-обективна.
Има множество въпроси за обсъждане. Например - добавяне и на други авторитетни УКВ контести в класацията, начин на изчисляване на резултатите, награждаване на спечелилите и т.н.

Георги Несторов LZ1ZP прие моята молба да се захване с обсъждане на "Условия за определяне на УКВ шампион на България".

Възможно и сформирането на своеобразна "работна група", която да изготви съответния документ, методика, правила, условия (или както бъде наречен)
Благодаря предварително за активността и креативните предложения!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от LZ1ZP » 23 апр 2016, 18:14

Здравейте приятели,
Изготвил съм онлайн анкета, с помощта на която да се опитаме да разберем какви са "настроенията", а и какво би трябвало да се промени в методиката за определяне на "УКВ шампион на България". Моля, всеки който се чувства съпричастен към УКВ състезатeлната дейност да отдели мунута, за да попълни анкетата. Анкетата е на адрес: http://goo.gl/forms/NqJEY7SrcV

Благодаря.
73's Жоро LZ1ZP



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от LZ5EE » 23 апр 2016, 19:18

И най-отгоре на въпросната анкета - Удобрявате ли.....
Хора, не се излагайте, като не сте сигурни в някоя думичка ей тук има много удобно помагало -
http://pravopisen.onlinerechnik.com/



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от LZ1ZP » 23 апр 2016, 19:39

Благодаря за корекцията в правописа ми!



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от lz3nn » 23 апр 2016, 19:42

Често се случват такива чисто технически или правописни грешки от бързане... не ги преекспонирайте ..
Инициативата на Жоро е повече от похвална, дано да има сериозна активност!!

Виктор - LZ3NN



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от LZ3NY » 23 апр 2016, 19:56

Здравейте
На Виктор девиза "Да ги накараме да обърнат антените към България" не е случаен. Искам да го кажа още веднъж. За да се сещат кореспондентите ни да обръщат антените към LZ, значи трябва да има какво да чуят като ги обърнат. Ако чуват само LZ9X, LZ7J и LZ3V, могат да минат и без тях. В този ред на мисли според мен е много по-важно да се създаде масовост от участници, макар и не толкова екипирани, отколкото всяка клубна станция с по 6 оператора отзад. Най-добре всеки да си хареше по едно хълмче и да направим УКВ контестите както по-интересни за чужденците, така и много по-интересни за нас самите. Колкото повече активни станции на контеста, толкова по-добре за всички ни. Нека оставим клубните инициали да се учат нови мераклии.
Шампиона ще дойде лесно като следствие.

Естествено мнението е лично и не държа да се съобразявате с него.

73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от lz2fo » 24 апр 2016, 16:33

Гошо, здравей,
Виждам че се води вече някаква дискусия по темата за УКВ „шампиона”,сърце не трае и ето едно становище ,а за анкетата ще ти я пратя после. Първо що е това –УКВ? Мисля че е време да се подредят нещата и при нас.Щом става въпрос за състезание нека гледаме другите спортове.Спорта като понятие е достигнал такова развитие че няма накъде повече. Прави се всичко за популяризация за превъзходство,изява ,показност ,комерсиализъм и така нататък.Шампион по скачане ,но има на висок скок ,на дълъг скок ,на троен скок, на овчарски скок, в зала на открито и т.н.Така е с всички спортове. Поради това аз смятам че УКВ трябва вече да се диференцира и при нас.Защо ще има един шампион? Какво става с него,когато ни запитат а вие какво постигнахте за годината - отговора е „ами имаме един шампион по УКВ – Георги и един по КВ „ например. Звучи слабо, не убеждава никого…. Нека да бъдат повече. УКВ-то се дели на метрови,сантиметрови,милиметрови и т.н. вълни.Това са международни деления и трябва да сме в крак.Разликата между 50 Mhz и 5.6 Ghz е огромна и като техническо снаряжение и като прохождение и като брой участници и т.н.ти знаеш това добре.По различен начин се подхожда при тях както в подготовката така и в тръпката. Ето защо не трябва да се опитваме да ги сравняваме. Нека да бъдат на този етап „ШАМПИОН” по – VHF-50,144,432 Mhz,по – UHF – 1.2,2.3,3,4 Ghz, и по – SHF - 5.6 и повече Ghz. В последствие на всеки обхват да има - защо не? Като тука аз лично бих направил малка корекция и бих добавил 70 Mhz в метровия обхват ,а 432 Mhz бих сложил към сантиметровите обхвати , правя го поради нашенските условия за работа..Знаеш когато можех съм работил и на 70см и на 23см.Имам работени по около 12-15 страни на тези обхвати с дузина квадрати и то когато всичко бе самоделки ,сега съм останал само на 2м и то стационарно у дома, въпреки това потвърдените ми страни тук са 132 по DXCC,а работените квадрати над 750 . Искам, да поясня това предложение не го смятай че го правя за лична изгода!! Аз от потупване по рамото вече ми дотегна,изкривих се и ходя с бастун и то само из двора, навън с чужда помощ и превоз.Минаха ни състезателните години сега съм в старческите!Незнам дали помниш когато тати и мама Ви доведоха със сетричката ти на Белоградчик на IARU контеста с жълтия москвич .Вие бяхте в детската градина. Тогава аз бях състезател . Сега правя по някое QSO за удоволствие, и да кажем че сме тука… Погледни ми отчетите и ще видиш по колко часа съм бил активен ,сигурно не повече от 40-45%, от тук нататък все по малко ,дано да е по-дълго . Що се отнася до разширяване на състезанията в списъка аз съм „за”, нека да се включат и по едно две от календара на IARU, какво се свиваме толкова в черупката!! Имам още едно предложение . Който се бори за званието „ШАМПИОН” в дадено състезание да получава точки само ако в класацията има определено количество LZ участници различно за различните обхвати, например 6м-60отчета,2м-50отчета,70см-20отчета,23см-10отчета и така нататък – може да се мисли по броя..Ако има повече от един „шампион” тогава не е нужно да има коефициент за обхват при точкуването ,ако има то разликата да е минимална например с коефициенти - 1,1.2,1.3... Аз съм за всеки обхват да е равностоен за дадения „шампион”. За самото точкуване може и така, но може да се приложи и нещо друго не е проблем,трябва обаче да се вземе под внимание и броя на участващите в даден обхват, нужно е преглеждане на статистиката!
LZ2FO - Цецо



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от lz2ht » 24 апр 2016, 20:10

Я сега да оправдая твърдението, че съм "на всяка манджа меридия" :lol: Който ме познава знае, че не съм УКВ-ист, имам всичко на всичко две участия в УКВ състезания. Но ми се струва напълно резонно предложението на LZ2FO класирането да се раздели на МВ/ДМВ/СВЧ


Иван LZFF Coordinator

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от LZ1ZP » 24 апр 2016, 23:09

Здравейте,
Здравей бате Цецо, към теб се обръщам лично, защото искам да кажа няколко думи по това, което си написал. Хубавото на форума е това, че каквото напишеш остава, а ми се струва, че това което ти си написал е много градивно и ще послужи при вземането на крайното решение. Честно казано, не се бях сещал нещата да се разделят именно по този начин - шампиони по диапазони! Вместо да се чудим кой обхват с каква тежест да е спрямо другите...Лично на мен това ми допада. Но нека да приключи допитването - засега върви вяло, само 7 човека са подпомогнали начинанието. Искам да съберем колкото може повече мнения...
Искам да дам малко информация. Всички отговори в края на допитването ще бъдат обобщени и разгледани най-внимателно, от мен и Виктор LZ1NY - той също има права да разглежда отговорите на анкетираните. С всички колеги, които са оставили E-mail на последния въпрос от анкетата ще бъде осъществен контакт, за да разберем какви са именно тяхните предложения. В същото време не пречи, а напротив би помогнало разискването по темата, обсъждането и тук във форума. Далеч съм от мисълта, че ще се роди идеалното решение, но се надявам да е добро!

73's Жоро



LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: Изменения на условията за определяне на УКВ шампион на България

Мнение от LZ2FP » 10 юни 2016, 14:33

Здравейте!
Предложения и от мен.
1. Включени шампионатите на IARU reg 1 без IARU REG 1 VHF CW CONTEST. Основание: Да ги накараме да обърнат антените към нас :-), Да не бъдат ощетявани работещите само на SSB. Да, някой ще каже че това е мотивация да се учи морз. Не, казвам аз, на мотивация посредством ограничаване и отнемане на равния шанс за всички, особено младите любители. /поназнайвам морза /
2. За индивидуални участници два вида класиране
2.1 Отделно за всеки обхват . LZ2FO е прав на стотина процента. Всеки банд е специфичен и като апаратура, и като динамика, и като брой участници. И е трудно за един оператор да е пълноценен на повече от един обхват.
2.2 Сумарно за всички обхвати- според сумата от точките и коефициентите за обхват, предвидени в досегашните условия. За тези оператори, на които е трудно но не и невъзможно да работят на повече от един обхват. И за да бъдат стимулирани да участват в тази финансово и физически тежка дисциплина. Сами сте забелязали, напоследък укв се изчерпва в диапазона 144 мхз. Всъщност участникът, класирал се в тази дисциплина, трябва да е носител на титла от типа АБСОЛЮТЕН УКВ шампион.
3. За клубни радиостанции- класирането да бъде само за всички обхвати. Малко е срамота клуб с 18 човека, всички наредени на опашка пред работно място на VHF като пред тоалетна на мол. Но пък ако са такива възможностите и направите огромен брой точки, чудесно!
4. Да отпадне коригирането на точките спрямо класирането. Ненужно. Не променя почти нищо. Ако има малко участници, дори да се класира в челната двадесет и деветка, се снемат твърде малко точки. Ако има много участници, например 200, дори да се класира последен, пак снема малко точки. Ако е първи от двама участници с 5 точки, това прави ли го по-добър от някой който е 29-ти в IARU контест и има 143000 точки?
Всъщност термина добър-не добър е размит. При малко участници трудно се правят точки. Това не прави оператора слаб. Но тъй като целта на укв контеста е повече връзки на по-голямо разстояние /тоест повече точки/, това трябва и да е водещото при определяне на шампионите. Който намери начин да го постигне, той е човека-шампион!
И ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ, ВАЖНО Е УЧАСТИЕТО! Да има снимки на антени, пушещи скари и щастливи хора! 73!



Отговори