логове за състезания и ежедневна работа

Място за въпроси и отговори.
lz1pg
Мнения: 6
Регистриран на: 08 сеп 2010, 17:11

логове за състезания и ежедневна работа

Мнение от lz1pg » 26 окт 2010, 15:44

здравейте колеги, наближава lzdx contests и е препоръчително да участваме повече кв станции.аз бих участвувал в сингъл групата, но се нуждая от контролен лист за отчет.макар и вече в времето на компютрите / * въпреки че имам 2копютъра и лаптопи *,все още пиша на ръка.скоро свалих лога на ur5eqf ,но все още не мога да се оправя със него.нямам близък контакт със радиолюбител, на местно ниво който ползва логове ,за да мога да се запозная визуално как стават нещата.ако има някой възможност да ми прати по електронната поща ,някой лог с подробно описание на функциите /може и срещу заплащане /,за да мога ефективно да се включа в състезанията.заради писането на ръка ,работя с ел.ключ с лява ръкаи т .н. аслед това преписвай....ще ви бъда благодарен ако някой ми помогне. с уважение Парашкев lz1pg- lz1pg@abv.bg



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: логове за състезания и ежедневна работа

Мнение от lz3yy » 26 окт 2010, 16:46

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:52, променено общо 1 път.



LZ2NKM
Мнения: 19
Регистриран на: 29 апр 2007, 00:12
Местоположение: София/В.Търново
Контакти:

Re: логове за състезания и ежедневна работа

Мнение от LZ2NKM » 27 окт 2010, 00:19

За логване на контест ползвах първоначално SD by EI5DI. Изглежда като DOS програма, но реално си е 32 битово приложение за Windows и работи без проблеми. Връзвал съм я по CAT с радиото, т.е. записва ти честотата в лога, сменя банда автоматично и т.н.

Напоследък работя с N1MM, който е малко по-сложен в началото, но е доста приятен. На ССБ контести може да го ползваш също със записани аудио шаблони за да не оставаш без глас, разбира се и на телеграф. Препоръчвам го малко повече от SD-то. Има теплейти на кажи речи всички контести.

За нормален лог ползвам Logbook-a на Ham Radio Delux - доста известна програма за управление на трансивър. Последната бета версия е с оптимизиран лог, но има разни дребни бъгове. Все пак е с доста опции, полета, възможност автоматично да ъплоадва лог-а в реално време на hrdlog.net Ето го моя: http://www.hrdlog.net/ViewLogbook.aspx?user=LZ2NKM Но въпреки това този logbook не е контестен и става за нормален logbook. Контест лог програмите като горните две си имат настройки за всеки контест и ти следят правилата.

Та съвета ми е - сложи си тия три програми и ги разгледай, и сам ще си решиш. Аз съм от по-новото поколение и никога не съм писал лог на хартия, но съм сигурен, че ще ти е доста по-лесно от хартията. 73 и успех!


http://lz2nkm.rally-club.bg

LZ1ONK
Мнения: 61
Регистриран на: 10 окт 2006, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: логове за състезания и ежедневна работа

Мнение от LZ1ONK » 27 окт 2010, 08:48

И аз бих препоръчал N1MM, но трябва да го инсталираш по-рано, за да можеш да посвикнеш с начина на работата с него. Това се отнася особено ако ще използваш и възможностите му да предава рапорти в контеста. Има доста пълна документация, което не е без значение (когато нищо друго не помага... четеш инструкциите :D ). Аз до скоро го използвах само за LOG и предавах на ръка, но ако използваш пълните му възможности оперативността се вдига много.
Освен това ще ти е нужен интерфейс за манипулация на трансивъра през серийния или паралелния порт и от аудио изхода към микрофонния вход на радиото. Те не са сложни и схеми за тях има много из нета.


73! LZ1ONK/LZ7O

lz1pg
Мнения: 6
Регистриран на: 08 сеп 2010, 17:11

Re: логове за състезания и ежедневна работа

Мнение от lz1pg » 27 окт 2010, 09:26

Благодаря на всички колеги за тяхната отзивчивост.трогнат съм че има сред нас благородни хора , които веднага откликват ,и полагат усилия да помогнат,макар че с лесна ръка да махнат и да рекат " абе оправяй се сам".след работа ще видя какво ще ми хареса и ще " докладвам".успешен ден на всички-парашкев



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: логове за състезания и ежедневна работа

Мнение от LZ1VB » 27 окт 2010, 09:59

Надявам се, че ще успееш. Хубаво беше да пишеш с какво радио работиш. Ако има възможност за връзка с компютър, непременно я използвай. Когато човек е писал на хартия, първото му желание е просто да използва възможностите на компютърния лог за записване на връзките и статистика. Не по-малка помощ обаче е и възможността за директна телеграфна манипулация на предаване. А по-нататък и смяна на бандове, честоти и други глезотии :).
Успех!



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: логове за състезания и ежедневна работа

Мнение от LZ4ZD » 27 окт 2010, 10:54

Както каза LZ1VB, ако имаш възможност за ползване на CAT интерфейса, непременно го използвай. Това ти спестява всеки път превключване на обхватите в програмата. Много често се случва да се забрави и връзките да останат записани на друг банд.
Аз съм свикнал да работя със "SD by EI5DI", удобна ми е и не намирам някакви кусури.



lz1pg
Мнения: 6
Регистриран на: 08 сеп 2010, 17:11

Re: логове за състезания и ежедневна работа

Мнение от lz1pg » 27 окт 2010, 11:35

преди малко ,погледнах отново в форума иведнага отговарям-имам два трансивера единия е тс2000 , а втория е тс850сат .мисла че на тс2000 имаше всичко за работа с компютър.имам инструкцията на руски и довечера ще я погледна.с компютрите също нямам проблеми,по отношение на техните възможности.след работа ще видя кое мога да кача. с поздрав парашкев



lz1pg
Мнения: 6
Регистриран на: 08 сеп 2010, 17:11

Re: логове за състезания и ежедневна работа

Мнение от lz1pg » 28 окт 2010, 17:48

здравейте колеги,днес качих TR4W.COM.доста лесна и удобна .пуснах я на лздх контеста ,работи засега добре.недостатък е че може да облужи само тс850.ще продължавам да проучвам другите.с поздрав парашкев



Отговори