Издирва се обратно логаритмичен потенциометър 5ком

Място за въпроси и отговори.
LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Издирва се обратно логаритмичен потенциометър 5ком

Мнение от LZ3DA » 23 май 2023, 22:17

Добър вечер. Издирвам въпросният потенциометър, който в оригиналната си версия има пушпул ключ. 5 килоома с дебела ос. Трябва ми за старо Трио JR-500, което в момента е с линеен такъв. Моля просветете ме защо е поставен точно такъв потенциометър(вч усилване) и до колко и по какъв начин това че е заменен с линеен влияе на приемането. В краен случай логаритмичен или линеен с пушпул ключ също ще ми свърши работа, стига да знам какво губя от това. Виждал съм схеми за емулиране на логаритмични/антилогаритмични потенциометри чрез свързване на резистори към линейни такива. Благодаря.



LZ1HD
Мнения: 21
Регистриран на: 29 май 2008, 11:32

Re: Издирва се обратно логаритмичен потенциометър 5ком

Мнение от LZ1HD » 24 май 2023, 13:07

В схемата на това Trio потенциометъра за регулиране по ВЧ се използва като реостат. Да, той е с антилогаритмично изменение, като това е направено за усещането за линейна промяна на усилването. Кодовете за означение на тези потенциометри са "C" за призведените в Америка и "E" за Европа. Нищо съществено няма да загубиш ако поставиш или вече е поставен потенциометър с линейно изменение. Ако държиш да поставиш нещо близко до оригинала бих ти дал следната идея. Някой от двойните логаритмични потенциометри, заради конструкцията си се състоят от една плочка с логаритмично изменение и втората с антилогаритмично, но трябва да намериш такъв тип.

73 LZ1HD



LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Издирва се обратно логаритмичен потенциометър 5ком

Мнение от LZ3DA » 25 май 2023, 00:41

Благодаря. Преди малко прехвърлих схемата отново и се оказа че потенциометъра е 10кома. С оглед на обясненията вече се издирва какъв да е 10 кома, дебела ос и пуш пул ключ. Ако нямате, но сте срещали такъв, моля споделете в каква апаратура. Оригинално JR-500 идва с такъв потенциометър, чийто ключ не е свързан, но се монтира в случай че се постави калибратор на 500кхз, явно предлаган като екстра. Не искам да слагам отделен ключ, за да бъде радиото в оригиналният си вид.



Отговори