KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Място за въпроси и отговори.
LZ1GBY
Мнения: 7
Регистриран на: 01 мар 2007, 08:57
Местоположение: София

KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от LZ1GBY » 06 май 2022, 11:08

Здравейте,
Моля за съдействие и съвет относно CAT интерфейс за радио KENWOOD TS-450S.
Направих USB CAT интерфейс към компютъра като използвах схемата https://ut3mk.at.ua/_fr/1/9234420.jpg
от форума на UT3MK https://ut3mk.at.ua/forum/2-161-1.
С този интерфейс работих на FT8, 4 месеца от Нова година. За това време направих повече от 1500 връзки.
Отначало радиото отказа да работи на някои бандове по CAT с JTDX /wsjtx/. CAT работеше еднопосочно и
радиото не отговаряше а USB порта зависваше и радиото оставаше в режим на TX.
Остана да работи само 40 метровия банд но и той до време като сега вече няма връзка по CAT, компютър-радио.
Но иначе радиото си работи перфектно.
Разбирам,че годините са в повече за този трансивер, но сега за първи път се използва в комбинация с компютър
за цифрови връзки.
Зная, че част от схемата на серийния интерфейс се намира в самото радио и възможно ли е схемата на серийния буфер
да е е повредена /74AS04/. Все пак САТ интерфейса е изпълнен с оптрони и галванично разделя радиото от компа.
Тъй като PCB борда е фабрично произведен от китайците /JLCPCB/ и разполагам със свободни такива, наситих друга
платка с нови елементи но положителен резултат няма.
Ще бъда благодарен за малко помощ къде да търся приината за този проблем за да заработи CAT.
Поздрави
С уважение Георги LZ1GBY
73!

TS-450S.jpg


Помогни на достатъчно хора да получат това, което те искат
и ще получиш всичко, което ти поискаш.

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от lz2fv » 06 май 2022, 11:20

Провери дали нямаш проблеми с ВЧ наводки от кофти КСВ.

73!



LZ1GBY
Мнения: 7
Регистриран на: 01 мар 2007, 08:57
Местоположение: София

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от LZ1GBY » 06 май 2022, 18:06

Имал съм това на ум и кабелите за връзка с компютъра са далеч от антенния вход на радиото.
Трансивера е с вграден антена тунер и на 40 и 30 метровия банд на които работех, КСВ-то е 1.1-1.2.
Всичко се случи от раз и никога през тези месеци на работа не е имало проблем.
Имам в наличност буферната схема 74AS04 но не съм убеден, че там е проблема.
Поздрави
73!


Помогни на достатъчно хора да получат това, което те искат
и ще получиш всичко, което ти поискаш.

LZ1GBY
Мнения: 7
Регистриран на: 01 мар 2007, 08:57
Местоположение: София

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от LZ1GBY » 26 май 2022, 20:59

? ? ? ? ?


Помогни на достатъчно хора да получат това, което те искат
и ще получиш всичко, което ти поискаш.

lz1or
Мнения: 3
Регистриран на: 05 апр 2014, 08:59

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от lz1or » 27 май 2022, 08:28

Здравейте!
Имал съм многократно подобен проблем. В 90% причината е била, както вече колегата lz2fv отбеляза - ВЧ наводки. При лошо КСВ отразената енергия обикновено причинява повреждане на USB драйверите, така че трябва да насочите своето внимание към компютъра или лаптопа , който използвате. Като начало направете архив на списъка с контактите, които сте направил. От https://ftdichip.com/drivers/vcp-drivers/ изтеглете
подходящите драйвери и ги инсталирайте. Може да се наложи и преинсталиране на софтуера, който използвате. Много важно е да се използва качествен и възможно най-къс USB кабел. Ако фабрично върху кабела няма ферити, ще се наложи върху феритни пръстени да направите по няколко навивки от към двата куплинга. Те играят ролята на ВЧ дросели, които не позволяват ВЧ енергията от корпуса на трансивъра да стига до корпуса на компютъра.
Не бива да се забравя, че вградените тунери обикновено се справят с КСВ не повече от 3:1, така, че при по-високи стойности на КСВ трябва да се използва "по-истински" тунер. Най-добре е да се използват отделни антени за всеки обхват, но това могат да си позволят много малко радиолюбители.
В общи линии това е което мога споделя от моя скромен опит.
Ако имате някакви въпроси пишете на lz1or@abv.bg .
Поздрави и успех!
Георги LZ1OR



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от lz5vk » 28 май 2022, 09:35

В случай, че си изпълнил схемата дословно, то RTS и CTS пиновете на АСС конектора са останали висящи. Пробвай да ги окъсиш и кажи дали има ефект.


73!
Веско
LZ5VK.

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от lz3yy » 28 май 2022, 19:53

https://www.egloff.eu/index.php/en/la-t ... lecommande
Здравей,
на горния линк има проверена схема за САТ интерфейс. Правил съм я 4 пъти и винаги работи желязно. После един RS232/USB адаптер и готово.
На универсална платка се лепи за два часа

73! Наско



LZ1GBY
Мнения: 7
Регистриран на: 01 мар 2007, 08:57
Местоположение: София

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от LZ1GBY » 28 май 2022, 21:51

lz5vk написа:
28 май 2022, 09:35
В случай, че си изпълнил схемата дословно, то RTS и CTS пиновете на АСС конектора са останали висящи. Пробвай да ги окъсиш и кажи дали има ефект.
Схемата е изпълнена дословно като автора беше предоставил и проект на печатната платка.
След проверка поръчах същата за направа при китайците в JLCPCB.
Не съм опитвал да окъсявам сигналите RTS и CTS тъй като с подобен въпрос се бях обърнал към автора още преди да изпълня този проект.
Отговорено ми беше,че няма значение за нормалната работа на интерфейса.
73!


Помогни на достатъчно хора да получат това, което те искат
и ще получиш всичко, което ти поискаш.

LZ1GBY
Мнения: 7
Регистриран на: 01 мар 2007, 08:57
Местоположение: София

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от LZ1GBY » 28 май 2022, 21:56

lz3yy написа:
28 май 2022, 19:53
https://www.egloff.eu/index.php/en/la-t ... lecommande
Здравей,
на горния линк има проверена схема за САТ интерфейс. Правил съм я 4 пъти и винаги работи желязно. После един RS232/USB адаптер и готово.
На универсална платка се лепи за два часа

73! Наско
Запознат съм с този проект от посочения линк но не ми допадна поради необходимостта от външно захранване.
73! Георги


Помогни на достатъчно хора да получат това, което те искат
и ще получиш всичко, което ти поискаш.

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от lz3yy » 30 май 2022, 07:20

Външно захранване можеш да вземеш, както от самия трансивър, например куплунга за външен тунер, така и от захранването на трансивъра.
Но пък си спестяваш маса неудобства. Работил съм в полеви дни, на острова, у дома с жалко подобие на антена и никога този интерфейс не е спирал. А както и Веско ти подсказа, RTS/CTS не е добре да са на никъде. Въобще идеята за общ ком порт за САТ и CW/PTT не е добра според мен. Винаги със TS-850 съм ползвал отделен ком порт за САТ и отделен за CW/PTT/RTTY и издънки е нямало.

73



lz1hst
Мнения: 62
Регистриран на: 29 сеп 2010, 13:10

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от lz1hst » 30 май 2022, 21:13

Ако се вземе външно захранване и за двете страни от едно място, както е на горната схема-преди и след оптроните, няма хич смисъл от оптрони. Захранванията трябва да са две, галванично изолирани - примерно 5V от радиото откъм страната на интерфейса на радиото и 5V от USB -порта на компютъра за страната на компютъра. Масата също не трябва да е обща за двете страни. Има и по-елегантни решения, естествено.
С един FTDI чип нещата със захранването ще се опростят доста и ще се премине директно към USB интерфейс.

73 de LZ1HST
/Колегата Хуморист/



LZ1GBY
Мнения: 7
Регистриран на: 01 мар 2007, 08:57
Местоположение: София

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от LZ1GBY » 30 май 2022, 21:21

lz3yy написа:
30 май 2022, 07:20
Външно захранване можеш да вземеш, както от самия трансивър, например куплунга за външен тунер, така и от захранването на трансивъра.
Но пък си спестяваш маса неудобства. Работил съм в полеви дни, на острова, у дома с жалко подобие на антена и никога този интерфейс не е спирал. А както и Веско ти подсказа, RTS/CTS не е добре да са на никъде. Въобще идеята за общ ком порт за САТ и CW/PTT не е добра според мен. Винаги със TS-850 съм ползвал отделен ком порт за САТ и отделен за CW/PTT/RTTY и издънки е нямало.

73
Здравей Наско,
Съгласен съм и зная,че захранване може да се вземе от всякъде и от самия трансивер.
Както писах просто не ми допада необходимостта от външно захранване.
За сигналите RTS,CTS отговорих на lz5vk,че с подобен въпрос се бях обърнал към автора още преди да изпълня този проект.
Отговорено ми беше,че няма значение дали ще са окъсени или свободни и,че не оказват влияние за нормалната работа на интерфейса.
След направен тест с вклчен антенен товар - 50ома 250 вата,се оказва,че наистина буферната схема е сдала багажа,ако не
цялата то някои от 4-е елемента които са използвани от нея.От 10 до 100 вата подадени от крайното стъпало,радиото не реагира
на команди по САТ. Така вече не може да се говори за "ВЧ наводки" както споменава и лошо КСВ.ВЧ енергията се поглъща цялата от
антенния товар.
Ще се опитам да подменя буферната схема и за резултатите ще пиша.
73!
Георги LZ1GBY


Помогни на достатъчно хора да получат това, което те искат
и ще получиш всичко, което ти поискаш.

LZ1GBY
Мнения: 7
Регистриран на: 01 мар 2007, 08:57
Местоположение: София

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от LZ1GBY » 30 май 2022, 21:55

lz1hst написа:
30 май 2022, 21:13
Ако се вземе външно захранване и за двете страни от едно място, както е на горната схема-преди и след оптроните, няма хич смисъл от оптрони. Захранванията трябва да са две, галванично изолирани - примерно 5V от радиото откъм страната на интерфейса на радиото и 5V от USB -порта на компютъра за страната на компютъра. Масата също не трябва да е обща за двете страни. Има и по-елегантни решения, естествено.
С един FTDI чип нещата със захранването ще се опростят доста и ще се премине директно към USB интерфейс.

73 de LZ1HST
/Колегата Хуморист/
Двойно заранване,галванично разделено не ми звучи добре и не виждам и неободимост от това.
За мен по елегантното решение е употребата на оптрони и то по-бързи.
От семата на интерфейса в първия пост е видно,че общата маса на радиото и компютъра са разделени.
Така е изпълнен и борда.
73!
Георги LZ1GBY


Помогни на достатъчно хора да получат това, което те искат
и ще получиш всичко, което ти поискаш.

lz1hst
Мнения: 62
Регистриран на: 29 сеп 2010, 13:10

Re: KENWOOD TS-450S - Проблем със САТ

Мнение от lz1hst » 30 май 2022, 22:30

Коментарът ми беше към тази схема,в случай, че се използва:
https://www.egloff.eu/index.php/en/la-t ... lecommande



Отговори