Антена + усилвател

Място за въпроси и отговори.
LZ1RCK
Мнения: 3
Регистриран на: 31 май 2011, 13:50

Антена + усилвател

Мнение от LZ1RCK » 06 юни 2011, 13:48

Здравейте, моля за помощ !

Искам да си монтирам антена и усилвател в автомобила, но тъй като от скоро съм радиолюбител не знам от къде да започна.
Дали в Телком ще имат всичко което ми е необходимо? Каква антена и какъв усилвател да купя. Лесно ли се монтират ?
Също така дали има зарядно за автомобил за мойта станция за което не е необходима стойката която е в комплекта ?

Постоянно съм на път и искам да имам постоянна връзка.
Имам WOUXUN KG-UVD1P

Благодаря Ви, предварително



LZ1NIM
Мнения: 39
Регистриран на: 18 ное 2010, 14:51

Re: Антена + усилвател

Мнение от LZ1NIM » 09 юни 2011, 12:01

Здравей LZ1RCK,

Според мен най-добрия пасивен усилвател си е самата антена. Мисля че автомобилните антени (или поне по предствените им параметри от производител) имат достатъчно усилване (няколко dB). Както виждам от параметрите на посоченото радио не можеш да извадиш повече от 5W, затова пробвай с антена за автомобил. Ако видиш че това не ти върши работа (щом пътуваш по-често) вече трябва да се замислиш за мобилно радио със захранване от автомобила. Някои от моделите вадят 50W на изхода, така че ще ти свърши работа почти навсякъде.

Ако искаш да работиш само на VHF/UHF ще имаш затихване и т. нар. "тъмни зони" където не навсякъде се чуват репитрите, с каквато и да е мощност в пресечена местност.

Пробвай и ще видиш. Може да се окаже че нямаш нужда от други неща освен мобилна антена и коаксиален кабел за колата. Освен това вече репитрите (и покритието им) в BG са достатъчно за да се справиш само с радиото, което си посочил.

Надявам се да съм ти бил полезен,
Поздрави!


[b]LZ1NIM/P
HF SSB/CW [/b]

LZ1RCK
Мнения: 3
Регистриран на: 31 май 2011, 13:50

Re: Антена + усилвател

Мнение от LZ1RCK » 09 юни 2011, 13:21

Здравей LZ1NIM , благодаря Ти много за отговора!
Значи ще търся антена, от прочетеното в нета мисля да се спра на Diamond има добри отзиви. Не знам дали ги има в Телком, ще проверя.


73



Отговори