София - Бургас - София

Място за въпроси и отговори.
LZ1RRB
Мнения: 4
Регистриран на: 19 окт 2016, 16:32

София - Бургас - София

Мнение от LZ1RRB » 10 дек 2021, 14:21

Здравейте ,

Преди време успях да направя връзка с репитъра на Черни Връх покриващ София,
има ли начин да се свържа с радиолюбител от Бургас , през репитърите на Ботев и Слънчев Бряг?

73!
Радо



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: София - Бургас - София

Мнение от LZ2AB » 11 дек 2021, 10:56

Здравей,
има възможност,но всичко е въпрос на случайност.
Има радиолюбители от Бургас,които минават през Р2-Ботев
и през репитера на Слънчев бряг,стига да се срещнете
без уговорки.Всеки се обажда когато има време и възможност.
Желая успех!
Кръстю LZ2AB



LZ1RRB
Мнения: 4
Регистриран на: 19 окт 2016, 16:32

Re: София - Бургас - София

Мнение от LZ1RRB » 11 дек 2021, 12:03

Благодаря за отговора,

Въпроса ми е по скоро технически ,
как аз да се свържа последователно с повече от един репитър (ако е възможно с моето радио Baofeng UV 82)?

За първия ретранслатор задавам честота, стъпка, субтон - ако има
с Баофенга , но след това как да ме чуят в Бургас.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: София - Бургас - София

Мнение от LZ4ZD » 12 дек 2021, 10:06

Здравей,

Аналоговите репитри по принцип са самостоятелни устройства и не могат да бъдат свързвани с други репитри. Така, че отговорът е по-скоро - не може. Както LZ2AB каза, ако някой от Бургас в момента на твоето обаждане може да работи през R2 и ти отговори на повикването - ще направите връзка.

Отделен случай е, ако аналоговият репитер има сложен EchoLink и е разрешена функцията на връзка между репитри с ехолинк. Тогава вече можеш (как точно - трябва да се провери как ставаше това през Ехолинк конкретно) да свържеш репитера с друг такъв, евентуално находящ се в Бургас. Не мога да ти отговоря на въпроса дали R2 има такъв ехолинк, може ли да се свръзва с други и с кои други репитри. Това не пречи обаче да се регистрираш в ЕхоЛинк и да видиш репитрите, които са там. Имам някакъв бегъл спомен, че репитера на Слънчев бряг май имаше ехолинк но дали работи - не зная.

Съвсем друга работа са цифровите репитри (D-star, DMR), но трябва да провериш кои от тях в кои мрежи работят заедно. Тогава няма нужда да правиш нищо - обаждаш се през кой да е репитер от мрежата в която работят, чуваш се във всички останали. Но за съжаление това с аналоговия баофенг няма как да стане.

73! Злати, LZ4ZD



LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: София - Бургас - София

Мнение от LZ3DA » 19 фев 2022, 21:28

Може информацията ми да е стара, но един от първите рипитри които без проблем отпушвахме от Бургас беше този на Карандила. Не съм се заглеждал в списъка дали го има още, понеже не живея вече в Бургас.
Правили сме връзки и в двете посоки, но с по сериозна апаратура. UV-82 и то със стандартната антена звучи твърде оптимистично. Може би с някаква насочена и ако си на високо може да се получи. Аз също се ослушвам за алтернатива тъй като най добрите ми приятели останаха в Бургас, така че щом напипам нещо, ще ти пиша на лична. Лятото понякога ходя на море там и ще опитам да се свържа с теб за експеримент. Мога да се кача на покрива където се помещаваше някога LZ1KRB (70m к-с Зорница).



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: София - Бургас - София

Мнение от LZ3NY » 19 фев 2022, 22:20

LZ3DA написа:
19 фев 2022, 21:28
Аз също се ослушвам за алтернатива тъй като най добрите ми приятели останаха в Бургас, така че щом напипам нещо, ще ти пиша на лична.
В твоя и моя случай, алтернативите са свързани с ползването на хибридни, или Интернет комуникации, като Ехолинк или Zello. Аз лично съм по фен на Zello. Слушам по цял ден там като PA8ZB, или виртуален канал 145.575FM (изцяло виртуален и няма нищо общо с RF). За тази цел използвам Inrico TM-7. Zello можеш да си инсталираш и на мобилния телефон.

73 Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: София - Бургас - София

Мнение от LZ3DA » 26 авг 2022, 00:53

И така, нямаше време да се кача на 16ти блок, но пък скай бара на хотел Камъните в Сарафово със скромните си 15тина метра беше на мое разположение. Само двуметровия Кенууд беше в мен и успях да отпуша един рипитер - LZ0RCB. То като гледам друг поне официално няма на 2м. в района.



Отговори