Електронен дневник за QSO

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
lz2cp
Мнения: 35
Регистриран на: 20 фев 2016, 15:59

Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2cp » 17 апр 2017, 12:14

Здравейте, ако някой колега има безплатен софтуер за водене на дневник за осъществени QSO и има желание и възможност да ми помогне,моля да бъде така любезен да ми посочи сайт, или да ми го изпрати по Еконт за моя сметка на CD или флашка.
Благодаря !
0888 36 46 08
Цонев



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от LZ6AJ » 17 апр 2017, 12:59

колега, здравей !

пробвал ли си HRD ? ... "Ham Radio Deluxe v.5-24-38"

https://www.egr.msu.edu/msuarc/software ... io-deluxe/

инсталира се лесно и напълно безплатно, поддържа CAT с повечето разпространени модели радиа.

успех !
73,
Любо


73,
Любо

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2ht » 17 апр 2017, 13:50

LZ6AJ написа:колега, здравей !

пробвал ли си HRD ? ... "Ham Radio Deluxe v.5-24-38"

https://www.egr.msu.edu/msuarc/software ... io-deluxe/

инсталира се лесно и напълно безплатно, поддържа CAT с повечето разпространени модели радиа.

успех !
73,
Любо
И аз работя със същото и съм доста доволен. Единствения бъг е, че при цифровите работи възприема и записва приетата 0 като О и стават грешки :wink:
Разбира се, има и други. Понякога ползвам UR3EQF Log, както и вездесъщия N1MM :D


Иван LZFF Coordinator

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2ht » 17 апр 2017, 13:55

Всъщност основния въпрос е - за ежедневна работа или контестинг ти трябва. Защото всеки софтуер си има своите плюсове и минуси


Иван LZFF Coordinator

LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от LZ1PM » 17 апр 2017, 14:12

Аз използвам за ежедневни връзки LOGGER32 на K4CY.
http://www.logger32.net/

73 Иван LZ1PM



lz2cp
Мнения: 35
Регистриран на: 20 фев 2016, 15:59

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2cp » 17 апр 2017, 14:54

Благодаря на всички които ми помогнаха.Наистина не уточних, че програмата ми е необходима за ежедневна работа.
Ако имате нещо в предвид, моля предложете.
Lz2cp



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от LZ1ZJ » 18 апр 2017, 09:53

Здравей колега,
За ежедневна работа около 20 години ползвам MixW.
Това е сайта и можеш да я свалиш:
http://mixw.net/
http://www.mixw.net/index.php?j=downloads
Има и свободни версии.Програмата работи на почти всички цифрови видове, лека е, не заема много ресурси.Лога е много добър, "вход-изход" в ADIF формат.Ползвам я основно за дневник,RTTY,PSK.Всъщност, разгледай я.CAT-системата и работи с всички видове съвременни трансивери, като съм я ползвал и с SDR-те FLEX 3000 и FLEX 1500.
Ползвам и HRD, последната свободна версия v.5-24-38 ,основно за управление на трансивера и DX-клъстера, но логът и нещо не ми хареса.
За контести ползвам N1MM, като след това, експортвам в ADIF формат и импортвам връзките в Mix-a.
Все-пак, ако не тайна, кажи какво радио ползваш, защото последната свободна версия на HRD, за която спомена LZ6AJ,вече не поддържа по CAT по-новите... след 2010-2011 трансивери.
Успех!



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2ht » 18 апр 2017, 14:30

LZ1ZJ написа:Здравей колега,
За ежедневна работа около 20 години ползвам MixW.
Има и свободни версии.
Ползвам и HRD, последната свободна версия v.5-24-38 ,основно за управление на трансивера и DX-клъстера, но логът и нещо не ми хареса.
Здравей, ще ми позволиш ли да не се съглася напълно с теб? MixW НЯМА безплатни версии, има кракнати :wink: При мен краковете не сработиха, но това е друга тема :D Не знам какво не ти каресва лога на HRD? На мен лично много ми допада, понеже повечето време работя портативен и за всяко ново излизане не ми се налага да правя нов лог, а държа всичко на едно място и когато се наложи си вадя само това, което ми трябва. Освен това в него има полета за кореспондента, които не съм сигурен, че MixW поддържа, като например WWFF, WCA, SOTA референции. Въпрос на вкус както се казва :lol:
Всъщност май е време да не спамим тук, а да отворим тема, в която всеки да изложи мнението си за програмите, които използва


Иван LZFF Coordinator

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от LZ1ZJ » 18 апр 2017, 15:19

Ами не се съгласявай, както правилно си отбелязал, всичко е въпрос на вкус.Микса има и русифицирани, по-стари версии, които са свободни, мисля,че беше 2.14rus.Който го го интересува, ще ги намери, в предишния пост съм дал линк директно от къде се свалят.Лично аз работя с 2.19, за която напремето платих някакви "дребни" пари на LZ2ZK, Бог да го прости.
Лога на микса има няколко версии, които избираш от менюто, в т.ч и за контести, но не я ползам за тази цел.Най обикновено QSO, инициал, честота, време и дата,рапорти, име и QTH.... но полетата са доста.
Да управлявам радиото чрез CAT, използвам най-вече HRD, въпреки,че трансиверите които ползвам си имат "заводски", безплатни програми, т.нар. ARCP. Всичките ми повече от 250 хил.връзки, от когато съм се открил, април 1985г са качени на MixW.Не си спомням, дали в HDR-лога, нямаше някакво ограничение, относно броя връзки, но това не е чак толкова важно.
Според мен, като цялостна програма, в.т.ч и цифровите видове, МixW, e по-интуитивна и лесна за усвояване,отколкото доста шареничката и попретрупана HRD.И последно.... юнаците от HRD,нещо го бяха ударили през просото, та се беше наложило да се обясняват по форумите.Дори и в последните версии, моя трансивер го няма, спряли са на TS 590S.



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от LZ5EE » 18 апр 2017, 15:37

http://www.log4om.com/ - безплатен

Има и няколко за Андроид - напиши в търсачката на Google Play HAM LOG.



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2ht » 18 апр 2017, 20:18

LZ1ZJ написа:Не си спомням, дали в HDR-лога, нямаше някакво ограничение, относно броя връзки, но това не е чак толкова важно.
И последно.... юнаците от HRD,нещо го бяха ударили през просото, та се беше наложило да се обясняват по форумите. Дори и в последните версии, моя трансивер го няма, спряли са на TS 590S.
До сега не съм разбрал в HRD да има ограничение на връзките. Верно, че моите са доста по-малко от твоите 250К, но до сега проблеми нямам. Освен това и въртя копчето на ръка, още повече, че не ми се случва често - предпочитам да бръмча на цифри :lol: И SSTV модула им е доста куц, да не кажа направо сакат, но за това си има MMSSTV например :wink: Просто съм свикнал с него, това е. И както казах - удобен ми е, понеже мога да задам до 10 различни QTH-а или инициали в една база данни и мога да си повикам конкретно която портативна работа си поискам. Също така по-рано споменах UR5EQF Log, оказа се доста симпатична програмка. Но стига съм спамил, тези разсъждения са за друга тема


Иван LZFF Coordinator

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от LZ1ZJ » 19 апр 2017, 09:00

lz2ht написа:предпочитам да бръмча на цифри :lol:
Аз също, особено след като преправих охлаждането на TS-480SAT с втори вентилатор, съм ежедневно на JT-65 или RTTY.
Няма значение, всеки да работи с това което е свикнал.Единственото което ми липсва в "микса" е полето с DX-CLUSTER-а, както при HRD. :D



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2ht » 21 апр 2017, 09:49

LZ1ZJ написа:
lz2ht написа:предпочитам да бръмча на цифри :lol:
Аз също, особено след като преправих охлаждането на TS-480SAT с втори вентилатор, съм ежедневно на JT-65 или RTTY.
Няма значение, всеки да работи с това което е свикнал.Единственото което ми липсва в "микса" е полето с DX-CLUSTER-а, както при HRD. :D
6-8 минути на връзка нещо не ми е опция... По-добре Olivia или Domino. Или Hellschreiber


Иван LZFF Coordinator

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от LZ1ZJ » 21 апр 2017, 10:20

lz2ht написа:6-8 минути на връзка нещо не ми е опция... По-добре Olivia или Domino. Или Hellschreiber
Не мисля, че тук трябва да си обясняваме предимствата и недостатъците на JT-65 и JT-9.Написано е доста.



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2ht » 21 апр 2017, 16:55

LZ1ZJ написа:
lz2ht написа:6-8 минути на връзка нещо не ми е опция... По-добре Olivia или Domino. Или Hellschreiber
Не мисля, че тук трябва да си обясняваме предимствата и недостатъците на JT-65 и JT-9.Написано е доста.
Аз не го и правя. Всеизвестно е, че с по-малка мощност се покриват по-големи разстояния. Само казах, че ми е много мудно, нищо повече


Иван LZFF Coordinator

lz2cp
Мнения: 35
Регистриран на: 20 фев 2016, 15:59

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2cp » 23 юли 2017, 10:51

Здравейте отново,
Харесах си този софтуерен продукт и го ползвам за сега само за електронен дневник.
https://www.egr.msu.edu/msuarc/software ... io-deluxe/
Доволен съм,но стигнах до писането на QSL и не успях да разбера как да обработвам информацията за картичките по електронен път
/върху термични лепенки/ . Спрях се на един принтер на Датекс LP 50H.
http://www.amtek-bg.com/index.php?p=lp50h&i=1
Не ми е ясно как да изпратя информацията до принтера. Ако някой колега е запознат и може да ми помогне моля да ми пише.Може и на email lz2cp@abv.bg.
Предварително благодаря !
Цоньо



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Електронен дневник за QSO

Мнение от lz2ht » 24 юли 2017, 09:14

lz2cp написа:Здравейте отново,
Харесах си този софтуерен продукт и го ползвам за сега само за електронен дневник.
https://www.egr.msu.edu/msuarc/software ... io-deluxe/
Доволен съм,но стигнах до писането на QSL и не успях да разбера как да обработвам информацията за картичките по електронен път
/върху термични лепенки/ . Спрях се на един принтер на Датекс LP 50H.
http://www.amtek-bg.com/index.php?p=lp50h&i=1
Не ми е ясно как да изпратя информацията до принтера. Ако някой колега е запознат и може да ми помогне моля да ми пише.Може и на email lz2cp@abv.bg.
Предварително благодаря !
Цоньо
И аз ползвам същия софтуер. Към него има добавчица от един италианец - IW1QLH и се казва HRD Label. Не помня точно сайта, от който я изтеглих, но нали за това има търсачки :wink: Директно чете лога и печата. Доколкото помня приоритетно търсеше статус на Sent QSL: Requested и първо печата тях. Има и опция за няколко QSO на един етикет. И като си разпечата етикетите подава информацията обратно към HRD и прави статуса Sent. Не съм я ползвал отдавна, защото след като ми свършиха QSL-ките и от мързел да си поръчам нови :lol: наблегнах на електронните. Има и вариант да променяш дизайна на етикетите.


Иван LZFF Coordinator

Отговори