Софтуерен приемник за 20 пари.

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от VA7BUL » 02 дек 2014, 07:36

Тези дни попаднах на интересно нещо. Пуснали са някакъв USB TV тунер, който само се подкарва с безплатен и популярен софтуер познат на повечето работили с SDR.
Най-изненадващото за мен бе, че този USB TV донгъл работи до над 1GHz! И ще ми върши работа не само като приемник, но и като някакъв уред. Понеже аз няма как да си измеря какво излиза на изхода на моя QRP трансивър (MKARS-80) или на воксунчето (VHF/UHF ръчно радио). А HDSDR показва и спектъра на аудиото!

Доколкото разбрах, този донгъл (по принцип цяла гама базирана на един тип чип) работи без проблем като SDR приемник някъде от 24MHz но вече видях няколко клипа с различни начини този донгъл да се подкара за под 24МХц. Някои много лесни.

Гледам доста са видеота са наизлезли с този донгъл - модификации, приложения, настройки и пр. По надолу грубо избрах няколко за илюстрация.

https://www.youtube.com/watch?v=WZijmI3s4Ec - HDSDR setup on Windows 7 with RTL2832U + E4000 tuner chip

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... rwThfWL8Mw - много лека модификация за приемане на КВ

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... mlyLOktFJo - RTL-SDR 160-10 Meter Receiver on the Cheap! w/ Homebrew UpConverter. 40 Meter Demo. Демонстрация и обяснения с използване на конвертор.

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... n4_HJZNYc8 - RTL2832U SDR demo with HDSDR. Budget SDR. Тук момчето си е направило конвертор и така приема любителските обхвати на КВ.

https://www.youtube.com/watch?v=zuyHpx1tnWI - Тук го ползват за приемане на спътникова телевизия.

Аз си поръчах два да си поиграя, но ще пристигнат догодина.


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ4ZD » 02 дек 2014, 09:46

Този донгъл се ползва за приемник поне 2 години. Аз доста време се чудех дали да си вземам такъв, но се оказа, че не е в никакъв случай само "играчка", но може да се използва за много и сериозни неща. Донгъла може да се намери в ebay за пари под $10. Сега излезе и по-нов чип на тунера R820T2 с по-добри параметри.
Може и да си намерил тези сайтове, но не пречи да споделя линковете:
Най-различни приложения на донгъла и интересни статии: http://www.rtl-sdr.com/
Ето и самия SDR# (SDR Sharp): http://sdrsharp.com/#download



lz1rr
Мнения: 7
Регистриран на: 04 май 2011, 08:06

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz1rr » 02 дек 2014, 09:52

Виж това http://www.nooelec.com за хардуера има всичко включително и конвертор за къси вълни.Аз имам два донгала от тази фирма на цена около $20 работят добре,но ти вече си си поръчал.Съмнява ме че за твоите цели като измервателен инструмент донгала ще ти свърши работа.За софтуер ползвам програмата SD Sharp.



VA7BUL
Мнения: 28
Регистриран на: 12 юни 2014, 10:34

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от VA7BUL » 02 дек 2014, 10:47

Ха ха, браво на вас! А аз си мислех че съм открил колелото... :) Това само ме радва.

Иначе, като измервателен уред ... малко силно е казано ... но бих могъл да видя каква честотна лента излъчвам, как е разпределена, хармонични... не е уред, но е и повече от обикновен приемник.

Погледнах отгоре-отгоре, не видях подобна тема и пуснах ... да има.


MKARS-80 80m LSB QRP (2бр)
Wouxun kg-uvd1p (2бр)
Yaesu ft1500m - 2m мобилно радио
Icom ic-7000

LZ1IRQ
Мнения: 5
Регистриран на: 26 апр 2013, 20:57

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ1IRQ » 02 дек 2014, 11:31

Макар и наистина да не е нещо ново, приемникът е доста интересен и дава доста възможности и интересни занимавки, дори и да не са непосредствено свързани с радиолюбителството - ADS-B транспондерите на самолетите примерно (хората си пускат сайтове подобни на flightradar24.com), aircraft band-а, NOAA метеорологичните спътници и други. Има и български форум, където има доста изписана информация за различните видове dongle-и и софтуер (предимно за Linux).



lz1tpz
Мнения: 7
Регистриран на: 01 авг 2014, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz1tpz » 16 яну 2015, 20:40

А ето го и моето изпълнение:

http://www.rtl-sdr.com/forum/viewtopic. ... 6f7378225d

С дискона на покрива, който купих от LZ1EVO, и няколко метра RG-213/U резултатите са отлични. :)

Използвам го със следните софтуери:
1. SDR# - (безплатен) най-популярното софтуерно радио за момента.
2. SDR Console - (безплатен) доста по-разширен като функционалност.

С FLDigi или HRD може да се декодират PSK31 и RTTY на КВ. Абе, доста е забавно едно такова устройство. На мен лично, като начинаещ радиолюбител, много неща научих за хобито, докато си играех с него. Единствения недостатък е, че трябва сравнително мощен комп.

73! LZ1TPZ



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz1qz » 29 яну 2015, 20:58

Здравейте и от мен,
Тошко LZ1TPZ ако е възможно пиши как и от къде заяви платките. Аз се снабдих с готов модул с RTL2832 и след като поработи
известно време му се случи случка и вече компютъра не го вижда през USB порта не си струва да поръчвам нова схема RTL2832
защото сигурно ще е по скъпа от модула. Затова предпочитам да събера и аз нещо като твоето.
Поздрави Кольо
lz1qz



lz1tpz
Мнения: 7
Регистриран на: 01 авг 2014, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz1tpz » 29 яну 2015, 22:09

lz1qz написа:Здравейте и от мен,
Тошко LZ1TPZ ако е възможно пиши как и от къде заяви платките. Аз се снабдих с готов модул с RTL2832 и след като поработи
известно време му се случи случка и вече компютъра не го вижда през USB порта не си струва да поръчвам нова схема RTL2832
защото сигурно ще е по скъпа от модула. Затова предпочитам да събера и аз нещо като твоето.
Поздрави Кольо
lz1qz
Здравей,

Донгъла е обикновен китайси тунер (от тея в черната кутийка). Поръчах го от eBay.co.uk (Великобритания), струваше няколко паунда и дойде много бързо. Продавача го предлагаше точно за софтуерно радио, тестван, и дойде с кабелчета и преходници за антена + CD със софтуер. Ъпконвертера е на NooElec, специално за RTL-SDR. той беше по-скъп, към 30-тина долара и го поръчах от eBay.com. Дойде по-бавно, защото е от Щатите.

Оригиналните оферти вече ги няма, но това са онлайн магазините на търговците, откъдето ги закупих:
http://www.ebay.com/sch/sdrtap/m.html?_ ... pg=&_from=
http://www.ebay.com/sch/nooelec/m.html? ... pg=&_from=

Между другото, по трудния начин разбрах, че тези устройства са много чувствителни към дължината на USB кабела. Колкото по-къс, толкова по-добре. Също така е хубаво USB Host контролера на компютъра да не е шернат (да не е през вграден хъб), иначе има проблеми с опознаването и комуникацията. Ако не го "вижда" пробвай в друг USB порт. Другото нещо, което можеш да опиташ, е да реинсталираш драйверите през ZaDig приложението. Това ако все пак проявява някакви признаци на живот. :)

73!

PS: В интерес на истината, този проект беше само за "заигравка", да видя докъде мога да стигна с този евтин тунер. Нещото, което чакам с нетърпение да пробвам е това:
http://airspy.com/



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz1qz » 30 яну 2015, 08:01

Здравей,
Благодаря за бързия отговор ще ползвам информацията и ще действам по въпроса.
Кольо lz1qz



lz5il
Мнения: 30
Регистриран на: 10 апр 2011, 16:23

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz5il » 30 яну 2017, 10:39

Здравейте! Реших да направя малко проби с СДР модулчето RTL2832U. С програмата HDSDR работи добре но за тези пари не може да се очаква нещо сериозно. Въпроса ми е някой връзвал ли е донгъла с HDSDR и CW skimmer едновременно и как се настройва честотата на приемане на HDSDR съответно да управлява и CAT системата на Скимера за да може скимера да декодира и изпраща инфо в Телнет за съответната честота на приеманите станции? Предстои и да направя избор за по-добър СДР приемник може ли да предложите нещо с добро съотношение цена качество хи-хи ? 73 !



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ5EE » 30 яну 2017, 14:32

IMHO:
Един банд - Afedri
Много - Red Pitaya

P.S.
Ама парите са над 200...



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от Sergey LZ1AO » 30 яну 2017, 17:19

Тони вероятно искаше да каже, че това е оптимално като цена.
Всъшност, има много начини. И най-обикновен Softrock може да се свърже към CW Skimmer.
В LZ1KAA засега използуваме 2 броя AFEDRI SDR, работят 2 едноканални скимера. LZ7AA писа по въпроса във форума. AFEDRI е средна хубост радио, но работи съвсем прилично заедно с CW Skimmer Server и RTTY Skimmer Server.
В момента сме в изчакване да се появи пак в продажба Red Pitaya. Тя не е типичен SDR, но вече има няколко публикации за използуването и като такъв заедно със Skimmer Server-те. Последната специализирана версия на софтуера на Павел Демин за нея е с 6 независими приемника. Цената и е в пъти по-ниска от тази на Quick Silver-a, даже и от тази на Perseus-а. Всъщност, Red Pitaya, версията с 14 bit АЦП струва 305 Евро, с ДДС и доставката.

Трябва да се има предвид обаче, че ако ще се прави нещо по-сериозно, ще има и още разходи. Трябва да се закупи софтуер - въпросните Skimmer Server-и. Ще трябва и сериозен компютър. Натоварването в RTTY е твърде високо, така че най-добре е да се мисли за съвременна машина с Core 7 процесор , която да обслужва само скимерите и SDR, и нищо повече. Вероятно общата цена на всичко това ще е над 1000 Евро, но пък ще покрива 6 любителски обхвата едновременно. А който има бол пари, може да направи същото и с Quick Silver QSR1.

За RTL8232 какво да кажа. Ако човек иска да се ориентира, що за радио е това, може да стартира с прослушване на някой WebSDR, използуващ RTL2832. Ако има вече купено устройство - много SDR софтуери поддържат RTL8232, така че и това е лесно. HDSDR - да, става. Лесен е за използуване, но аз лично го недолюбвам заради отвратително направеното му АРУ.

По-нататък може да се опита с демоверсиите на Skimmer-ите. По принцип CW Skimmer има възможност да работи с приемници с фиксирана централна честота, които за него са просто от класа Softrock, т.е. една стерео звукова карта от гледна точка на софтуера. На скимера трябва да му се укаже централната честота на приемника и честотата на семплиране. Няма много избор, но 48ks/s, 96ks/s и 192ks/s работят.

Аз лично не съм пускал RTL8232 заедно с HDSDR, но мисля, че не трябва да е проблем. Публикуваното по-горе в темата може да помогне, пък и има безчет публикации в Интернет по темата.

Обръшам внимание, че RTTY скимера е по-особен случай. Там без трикове няма да се мине, ако нямате QSR1, но има решение все пак.

RTTY, PSK, CAT интерфейс,многоканални приемници и т.н. - оставете си ги за после. По-добре използувайте чисто новия си скимер в няколко контеста, ще видите, че е голямо удобство да имаш скимер, който слуша от собствената ти позиция. Дори ако използуваш същите антени с които работиш и на предаване, т.е. скимера не слуша докато предаваш, пак работи добре.

Да напомня пак, български клъстер вече има. Всеки, който желае и има работещ скимер може да се обади на Кирил LZ7AA. Той ще обясни какво трябва да се направи, за да станат данните от скимера му общодостъпни.

73! Сергей



LZ7AA
Мнения: 14
Регистриран на: 27 мар 2013, 10:03

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ7AA » 02 фев 2017, 13:15

Здравей LZ5IL,
поздравления за пионерския дух и интереса в конструкторсвото. Правилно си се насочил към RTL-a. Това е най-евтиния начин човек да си "поиграе" с SDR. Постановката, която целиш е постижима. Мога да предложа методическа помощ и ще го направя с радост. Обади ми се на 0878 600 800.
RTL-a е доста "куц" приемник, но за експерименти става. Та, да започнем от начало.

1. трябва RTL донгъла да се модифицира за direct sampling или да се ползва upconvertor http://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-direct-sampling-mode/ . Това е необходимо, да се покрие късовълновия обват. Тук ще те оставя да твориш сам, защото аз така и не стигнах да модифицирам моя донгъл и нямам практически опит с него на КВ. Ползвам го само на УКВ.

2. намали очакванията си към приемника. RTL-a работи ефективно със 7 битов АЦП, което му намалява чуствителността значително - ще чуваш само силни станции, но и това съвсем не е малко. Серго спомена за отваратителното АРУ, препоръчвам да се изключи (през управляващия софтуер) и да се позиционира ръчно. Твърде високото усилване вкарва много шум и комбинационни честоти (ghost image). Силно препоръчително е да се сложи на входа банд филтър, или по-евтино да се използва резонансна антена, която играе ролята на филтър. Експериментирай.

3. RTL се подвключва към HDSDR през ExtIO_RTL2832.dll. HDSDR му управлява честотата на осцилатора (LO) и честотата на софтурния приемник (Tune), така че тук няма грижи. Вече може да слушаш LSB, USB, CW. През панелчето на ExtIO_RTL2832 може да се управлява семпъл рейта, усилването или АРУ и т.н. параметри на приемника. Семпъл рейта се подбира в съответствие на ширината на лентата/банда, която искаш да покриеш. 192кХц се изполват масово на КВ с другите SDR приемници. Тази настройка не е критична, защото ако искаш да слушаш по-нагоре или надолу от текущата лента, просто цъкваш с мишката и честотата на осцилатора се променя от софтуера автоматично.

4. Скимер сървърите не могат директно да управляват RTL. Има няколко протокола за това, но RTL не поддържа нито един. Това е сериозно ограничение, но все пак остава CW Skimmer варианта.

5. Инсталираш си CW Skimmer (само скимер, не сървъра). От сайта на Шовкопляс VE3NEA можеш да свалиш пълнофункционална версия, която в пробен период ще работи 30дни от първата инсталация. Мога да ти съдействам да купиш софтуера значително по-евтино през руските колеги.

6. Сега трябва да накараме HDSDR и CW skimmer да си говорят. Става лесно през CAT протокол. HDSDR много успешно се прави на Kenwood и се управлява като такъв. Тук става малко по-сложно, трябва CAT-a да се прекара през виртуални COM портове. Има една програмка VSP manager на K5FR, която е безплатна за радиолюбители и достъпна при поискване. Аз я имам и ще ти я изпратя като ми дадеш мейл или скайп.
Парви се двойка свързани портове, т.нар. Null Modem. HDSDR говори на единия (и слуша съответно) и всичко се чува през другия, където закачаме скимера. Така правим CAT интерфейса от скимера към радиото (софтуерно в случая - HDSDR).
В настройките на HDSDR се указва номера на порта и скоростта. 115k бода работят стабилно при мен.

7. А сега е ред да накараме HDSDR и CW skimmer да се чуват съответно, освен че си говорят служебно. Правим подобна магария на горната с CAT-a, но сега а аудиото. Инсталира се Virtal Audio Cable, който прави двойка виртуални аудио карти свързани една с друга двупосочно (вход към изход) с виртуален аудио кабел. Идеята е HDSDR да "свири" на входа на виртуалния кабел, а не на високоговорителя на компютъра, а скимера да "слуша" от другата му страна.

8. Настройваме аудиото на HDSDR на 48, 96 или 192кХц сампъл рейт и го пускаме да демодулира. Режима е USB или LSB и разширяваме аудио филтъра до максимума, който позволява съответния семпъл рейт.
Това аудио играе ролята на междинна честота и не става за слушане, защото лентата е много широка. Искаме я широка, че скимера да може да чува целия теграфен участък наведнъж и да декокдира всичко, което се появи там.

9. Стартираме CW skimmer в режим Softrock-IF (по междинна честота) със семпъл рейт избрания на предната стъпка. Настройваме CAT интерфейса (т.6) на Kenwood и съответния Com порт.

10. Наслаждаваме се на декодираните телеграфни сигнали, цъкаме с мишката от сигнал на сигнал ...
Може и да послушаме. CW skimmer има аудио изход, който може да се насочи към високоговорителите на компютъра и доста добри аудио филтри. Можеш да "стегнеш" филтъра до 50Хц. Има забавяне от секунда/две, заради всичките цифрови преобразувания и обработки и не става за контестинг и пайлъп.

11. Почваме да мислим как да прехвърляме спотовете от скимера към логера.
Това ще го обясня в следваща тема. Има си вградена функционалност в скимера. Ейиии, този Шовкопляс е умен човек, сетил се е.

12. Хареса ни, почваме да мислим, как да комбинираме спотовете от локалния скимер със спотове от някой клъстер, защото логера работи или само със скимера или само с клъстера. Ще трябва да включим още един софтуер - телнет агрегатор, нова тема.

13. Става още по-добре. Ще поискаме да виждаме на банд мапа не само спотове от клъстера и собствения скимер, а и скимери от Reverse Beacon Network. Ще трябва още един телнет агрегатор.
Взе да става сложнооо ...
Ами, що не вземем да рапортуваме нашите спотове в RBN, и другите радиолюбители да се радват?
Работата загрубява, ще си правим ... клъстер сървър и ще настене един кеф ...

Е, има решение. Ние от LZ1KAA вече реализирахме тази идея и сме отворени да помогнем на колеги и с обединени усилия, да направим клъстер сървър с локални скимери. Проекта е публичен всеки може да се ползва от услугата безплатно и всеки помага според възможностите си. Идеята е да не повтаряме клъстерните компоненти, че струват бая пари, а да ги споделим. За целта всеки, който има локален скимер може да се включи към общия клъстер и да споделя спотовете си там. Колкото повече скимери съберем толкова по-сигурни стават спотовете, покриваме глухите места по време на излъчване на местния предавател, покриваме повече бандове и режими и се радваме на живота и на хобито.

73 Кирил LZ7AA


73 Кирил, LZ7AA

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz2be » 02 фев 2017, 15:01

Здравей Владо,
не съм се занимавал точно с такъв донгъл, но предполагам, че в компютъра ти излиза като звукова карта. Това означава, че описаното от Кирил може да бъде значително съкратено.
В CW Skimmer и в HDSDR има настройки за СОМ порт - избираш виртуалния комп-порт, на който се обажда трансивъра ти и който е избран и в N1MM.
За източник на сигнал и в скимъра и в сдр програмата избираш звуковата карта, създадена от RTL-а. Няма нужда от виртуален аудио кабел.
HDSDR с RTL едва ли е по-добър като приемник от трансивъра ти и ако ти трябва за панадаптер по-добре използвай NaP3.
73 Боян



LZ7AA
Мнения: 14
Регистриран на: 27 мар 2013, 10:03

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ7AA » 02 фев 2017, 16:56

Здрасти Бояне,
прав си, че RTL-a се вижда като звукова карта, но подава I/Q сигнал. Трябва му демодулатор, че да стане на аудио и това е целта на HDSDR.
Softrock и предните версии на Afedri имат таква функция за аудио изход. Последното Афедри обаче вече я няма, ограничена е софтуерно, за да не харчи оскъдните процесорни ресурси на FPGA-то.
В общи линии изглежда сложно, но веднъж като разбере човек каква е концепцията и как работи става лесно. Е, налага се да се конфигурират разни софтуери, но веднъж настроени не се нага да се пипат. Единствено HDSDR иска малко повече процесор, другите "харчат" много малко.
Самия скимер също е "тежичък", но той си има механизъм да се самоограничава коагато не му стигне процесора и да не забива.
Друг е случая с RTTY скимера - много е "гладен", но пък той не работи с RTL и Владо няма да може да го ползва.

В заключение,
съвременен трансивер, средна хубост, чува много по-добре от RTL, чува точно колкото Afedri SDR, но пък е ограничен в 3кХЦ аудио лента. SDR може да покрие/слуша целия телеграфен банд, че и повече.

успехи Владо с начинанието.
и поздрави от Кирил


73 Кирил, LZ7AA

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz2be » 02 фев 2017, 20:17

Здравей Киро,
да, ще вижда нещо подобно на моя FUNcube като линеен вход на звукова карта. Настройките на HDSDR и CW Skimmer ще са като на картинката.
rtl.jpg
При такава конфигурация не му трябва да взема сигнал от HDSDR за скимъра, а ще работят в паралел.
LZ7AA написа:Единствено HDSDR иска малко повече процесор, другите "харчат" много малко.
Самия скимер също е "тежичък", но той си има механизъм да се самоограничава коагато не му стигне процесора и да не забива.
Друг е случая с RTTY скимера - много е "гладен", но пък той не работи с RTL и Владо няма да може да го ползва.
По принцип да, но зависи от компютъра. При мен на CW контест с два скимъра или скимър сървър + N1MM + още разни работи натоварването на процесорите стига до 30%, докато на RTTY контест с rtty server при 50кХц лента отива на 80%-90%.
Владо обаче такива проблеми няма да има :)
73 Боян



LZ1DAF
Мнения: 35
Регистриран на: 13 юни 2012, 08:08

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ1DAF » 02 фев 2017, 21:49

Браво за продължението по темата.

Да вметна за виртуалния com порт - има много приличен свободен софтуер com0com https://sourceforge.net/projects/com0com/ Работи чудесно.



LZ7AA
Мнения: 14
Регистриран на: 27 мар 2013, 10:03

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ7AA » 02 фев 2017, 22:08

Благодаря за допълнението Дафчо,
потвърждавам работи съвсем прилично ползвал съм го, но има проблеми с цифровия подпис на драйверите след Windows 7 (много мрънка и се сърди, че не са подписани, а подписа струва 450$ на година, за разработчика), аз работя на Win 10.
Намира се, с малко търсене, една по-стара версия с подписани драйвери (на Eltima ако не ме лъже паметта), която ползвам на единия компютър. Ако на някой му трябва точно тази, да свирка. Със сигурност пазя някъде инсталационните файлове.
Киро

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


73 Кирил, LZ7AA

LZ7AA
Мнения: 14
Регистриран на: 27 мар 2013, 10:03

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ7AA » 02 фев 2017, 22:17

Бояне,
а скимера, в този директен режим може ли да управлява осцилатора?
Аз май никога не съм го пробвал така.
То не че има особена нужда да се мести, но все някак трябва да му се зададе начална честота.
Пък и си остава проблема като смениш банда, да кажеш ръчно на скимера къде е осцилатора.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


73 Кирил, LZ7AA

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz2be » 02 фев 2017, 22:56

Аз ползвам VSPE http://www.eterlogic.com/Products.VSPE.html от десетина години, когато имах Flex5000. Имаше някакви проблеми с програмите com0com и на K5FR, но вече не помня какво беше. Единствено с VSPE станаха нещата.
LZ7AA написа:Бояне,
а скимера, в този директен режим може ли да управлява осцилатора?
Аз май никога не съм го пробвал така.
То не че има особена нужда да се мести, но все някак трябва да му се зададе начална честота.
Това е за скимър и панадаптер по междинна. На осцилатора се задава веднъж в началото честотата и отместването, а програмите си смятат след това реалните честоти. Скимър, панадаптер, бандмап на N1MM и радио са синхронизирани помежду си и всички се местят едновременно по честота, независимо на кой екран цъкаш с мишката.
73 Боян



lz5il
Мнения: 30
Регистриран на: 10 апр 2011, 16:23

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz5il » 03 фев 2017, 22:09

Здравейте! Много благодаря на всички колеги които писаха по темата. Доста полезна информация за мен и надявам се и за други. Видях и нещата и в страницата на lz1kaa. Ако имам въпроси ще ви потърся ! 73



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ1MDK » 02 дек 2022, 00:06

ЗДР, някой пускал ли е нещо такова RSP1 от Алиекспрес с новия генератор 0,5рр
73Кирил
Прикачени файлове
IMG_20221201_232747980.jpg



lz2hn
Мнения: 1
Регистриран на: 07 яну 2010, 16:07

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от lz2hn » 02 дек 2022, 17:28

Преди седмица го пробвах с SDRuno и антените ми за КВ. Задоволително работи на всички кв обхвати. Внимавай с входа - не търпи претоварване. Струва си парите и нищо повече. Според мен е по-добър от RTL. Ако имаш въпроси пиши на имейла - инициала @аbv.bg.

73, Кольо


LZ2HN

LZ5ZI
Мнения: 33
Регистриран на: 25 дек 2008, 17:01
Контакти:

Re: Софтуерен приемник за 20 пари.

Мнение от LZ5ZI » 05 дек 2022, 14:42

Слагайте на входа по два диода 1N4148 насрещно паралелно за защита!



Отговори