USB RS232 кабел и N1MM

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от LZ1FW » 16 мар 2014, 15:39

Здравейте,

Има ли някой идея какво в USB RS232 интерфейса между трансивъра (Yaesu FT450D) и лаптопа може да побърква N1MM (V14.3.0) до такава степен, че да забива буквално през минута? Сякаш проблемът е само за N1MM. При WinLog32 проблеми не се наблюдават.

Кабелчето е купено за 15-тина лева, вече не помня откъде. Windows7 разпознава интерфейса като "USB-SERIAL CH340 (COM6)".

Сега съм пуснал стандартната програма (PCC-450D version 1.00) от сайта на Yaesu за управление на трансивъра през компютър. Кабела е същия и няма абсолютно никакви проблеми.

По принцип аз от N1MM очаквам само да ми следи за честотата, диапазона и вида работа. Предавам си на телеграф сам с външна маймунка и вградения автоматичен ключ на трансивъра.

При работа на N1MM проблемът се проявява по следния начин:
- компютъра изписква, че му се е откачил USB кабела, а той си седи включен
- N1MM спира да отчита на изменението на честотата на VFO-то
- малко след това N1MM забива напълно

Като допълнителна информация N1MM отчита измемението на честотата само ако работи VFO A. При VFO-B изобщо не реагира.

... и тъй като работата върви към купуване на нов USB RS232 кабел моля да препоръчате модел и начин на закупуване с доставка до София.

73, Сашо



LZ1ZC
Мнения: 19
Регистриран на: 24 юли 2013, 13:44

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от LZ1ZC » 16 мар 2014, 17:29

Сега съм пуснал стандартната програма (PCC-450D version 1.00) от сайта на Yaesu за управление на трансивъра през компютър. Кабела е същия и няма абсолютно никакви проблеми.
... и тъй като работата върви към купуване на нов USB RS232 кабел
Не виждам никаква логика в купуването на нов кабел. Трябва да се "разбереш" първо с N1MM...какви сигнали ползва от RS-232. После отваряш кутийката на кабел/преходника (ако се отваря...някой са запресовани и не се отварят) и проверяваш кои сигнали са опроводени. В повечето от преходниците не са опроводени всички сигнали на RS-а. При мен на един преходник с чип CP-2101 бяха запоени само RXD и TXD...DTR и RTS се наложи да ги запоявам аз. Погледни на този линк - може нещо да ти помогне...
http://www.qrz.ru/schemes/contribute/comp/ur3id-cat/



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от LZ1FW » 16 мар 2014, 20:29

Нещата се стабилизираха чрез деинсталация на N1MM през контрол панела, изтриване на всичко от папките на N1MM и след това инсталация на всичко наново. Програмата сега се държи стабилно. Вероятно при ъпдейта на програмата нещо се е объркало. Извод - никога ъпдейт на N1MM непосредствено преди състезание.

USB-RS232 кабела на първо четене не се разглобява. Платката му изглежда да е залята с материала, от който е направен самия куплунг DB9.
LZ1ZC написа:Трябва да се "разбереш" първо с N1MM...какви сигнали ползва от RS-232.
Тук си прав. Ще погледна в документацията какви сигнали очаква FT450D за да почне да предава на телеграф и какво се подава на края на RS232 кабела.

Настройките в момента изглеждат така:
http://www.lz1fw.com/other/N1MM_CW.png
картинката е 390 kB затова давам линк към нея.
Ще съм благодарен ако кажете какво трябва още да се промени за да тръгне телеграфа през N1MM.

73



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от lz1qz » 16 мар 2014, 23:02

Здравейте,
при мен настройките на N1MM са 9600 ,N ,8,1 DTR- CW, RTS- PTT на куплунга 232 използвам изводи 2,3,DTR pin4,RTS pin7 и 5 маса . На изводи 4 и 7 съм поставил по едно съпротивление 470ома което свързвам към оптрон (анода на диода към съпротивлението а катодите
на двата оптрона свързвам към извод 5).Изходите на оптроните управляват работата на телеграф и PTT на трансивъра.Сашо само ти напомням че през далечната 1999 година ти беше създал програма работеща под DOS за работа в български и други състезания на КВ и в упътването на програмата си има всичко за управлението на трансивера,сега го прегледах и се оказа че управлението е с релета тогава оптроните бяха кът и трудно ги намирахме.Аз използвам оптрон pva3354 който напълно замества реле.
73!!! Кольо lz1qz



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от LZ6AJ » 16 мар 2014, 23:12

Сашо, здравей !

за две радиа от този модел съм правил USB-RS232 конвертори, основани на FT232 … и при двете не съм чул за проблеми ... и в LZ2KSB, и Дарко LZ2NG се ползва само N1MM.
не съм сигурен, дали конверторът на това, което си купил осигурява амплитуда над 9 волта ... а щом ще искаш и да манипулираш, няма как да оставиш само три кабела към RS-порта. най-вероятно от там идва бедата.

помня, че някъде в друг раздел, коментирахме нещо такова и се стигна до извода, че с колкото повече функции се натовари подобно устройство без произход - толкова повече рискове без особени ползи. намерих го :

http://forum.bfra.org/viewtopic.php?f=8&t=1069

така, че - дано Веско LZ5VK има с какво да те зарадва :D

успех !


73,
Любо

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от lz2be » 17 мар 2014, 09:53

Здравейте,
проблема не е в N1MM, а в драйверите на Prolific за Win7. Преди 2-3 седмици си инсталирах Win7 и започна да умира на син екран. Може да е след 1 мин, може и след 1 ден.
Преди да забие в BSOD се забелязва насичане на аудиото и видеото при SDR, Skimmer и други подобни програми, където комуникациите м/у тях и радио/N1MM/VSPE са критични.
Смених конвертора с FTDI и се оправи.
73 Боян



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от lz2be » 17 мар 2014, 10:01

Сашо,
сега погледнах картинката.
LZ1FW написа:Тук си прав. Ще погледна в документацията какви сигнали очаква FT450D за да почне да предава на телеграф и какво се подава на края на RS232 кабела.
Настройките в момента изглеждат така:
http://www.lz1fw.com/other/N1MM_CW.png
Щом искаш по СОМ6 да имаш PTT+CW (чекнато CW/Other), то трябва да зададеш за DTR=PTT и RTS=CW или обратното, зависи какво искаш точно. В момента са изключени (Always Off) и няма как да тръгне.
73 Боян



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от lz5vk » 17 мар 2014, 14:58

Привет,

1. Бързина, стабилност - в една нормална среда всички USB-Serial преходници работят (с изключение на ментетата на Prolific, оригиналните такива също рядко имат драма). Лошото, е че нашата среда не е от най-нормалните, тъй като се стараем да ползваме пиновете за flow control (DTR, RTS) с други цели, а именно CW и РТТ. Тук идва моментът, в който качеството на драйверите има значение и в това отношение безспорен победител са FTDI с техните FT232 чипове. Отскоро тази компания имат ново поколение (FT231X), но не съм имал време да си поиграя с тях и да оценя качеството на драйверите им.

2. Комуникация с радиото - в повечето случаи са необходими само две линии - RxD и TxD. Някои трансивъри (тук визирам предимно продукти с марката kenwood, гледам че и yaesu с ft-450 са залитнали натам) се опитват да ползват и flow control (да, същите пинове, които ние ползваме за CW или РТТ), но това тяхно желание обикновено се прескача с окъсяването на тези пинове от страна на трансивъра и flow control пиновете остават свободни за нашите си нужди.

3. PTT & CW - В цялата история на трансивъростроенето ми е известно само за един производител, който е успял да осмисли нуждите на клиентите си и да позволи директното ползване на flow control пиновете от RS232 куплунга за PTT & CW. За тези, които не се досещат - става дума за Elecraft K3.

И накратко отговор към Сашо - съмнявам се, че с немодифициран кабел ще успееш да направиш нещо повече от САТ управление. За CW и PTT ще трябва да направиш едно "разклонение", което да извади DTR и RTS пиновете, да ги прекараш през оптрони/транзистори и оттам - в съответните входове на радиото.

НТП :-)

73!
Веско
LZ5VK


73!
Веско
LZ5VK.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от LZ1FW » 12 апр 2014, 20:52

lz2be написа:Щом искаш по СОМ6 да имаш PTT+CW (чекнато CW/Other), то трябва да зададеш за DTR=PTT и RTS=CW или обратното, зависи какво искаш точно. В момента са изключени (Always Off) и няма как да тръгне.
Взех си USB-базирания интерфейс на Веско, LZ5VK, така нареченото SUCCI-R. Веско го дава с USB кабел, остава да се направят два кабела:
- единия между RS232 CAT порта на трансивъра с канон 9 от едната страна и степео джак от другата към SUCCI-R
- втория с чинч от страната на SUCCI-R и стерео джак към входа за телеграфен ключ на трансивъра
Направих кабелите, Windows 7 си разпозна интерфейса като COM15... наложи се да поизтрия малко "история", че N1MM не работи с толкова много портове. Направих го малко силово... ама както и да е. :)
Като стана порта на интерфейса COM6 нещата потръгнаха.

Обаче така и не можах да работя в телеграфното състеззание. :(
Проблемът е следният: въпреки, че програмата показва, че ще предаде номер 001000, на практика предава 599001.
Някой да знае къде се виждат и променят настройките според които N1MM предава контролните номера?

Само за информация настройките на интерфейса сега са така:
http://www.lz1fw.com/other/N1MM_CW_1.png

73, Сашо



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от lz2be » 12 апр 2014, 22:07

Здравей Сашо,
трябва да си редактираш F2 макроса на {EXCH} {LASTEXCH} и ще стане.
73 Боян



LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от LZ6AJ » 12 апр 2014, 23:29

:D
Последна промяна от LZ6AJ на 12 апр 2014, 23:33, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ6AJ
Мнения: 1401
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от LZ6AJ » 12 апр 2014, 23:30

:D

не знаем с коя версия на N1MM си екипиран, но следващия път не забравяй да настроиш репликата F2 според указанията на Боян и в двата режима: "RUN" и "SP".

един съвет - няколко дни по-рано си стартирай контеста, намали мощността на радиото (или го закачи на товар), направи няколко дъми-QSOs, провери си всички реплики, добре огледай нещата и в подменюто "OTHERS", после си изведи едно кабрило, провери го и него с някой текстов редактор, накрая - изтрий всички въведени QSOs и си готов за удоволствия, или поне ядовете ще са с един по-малко ...

успех !
Последна промяна от LZ6AJ на 12 апр 2014, 23:34, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от LZ1FW » 12 апр 2014, 23:31

Сърдечно благодаря, Бояне!
Наистина стана: с десния бутон се активира редактора на макросите, свързани с бутоните и като се променят нещата всичко става както трябва.

Още веднъж благодаря!

Лека вечер

73

http://www.lz1fw.com/other/N1MM_CW_2.png

lz2be написа:Здравей Сашо,
трябва да си редактираш F2 макроса на {EXCH} {LASTEXCH} и ще стане.
73 Боян



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

S

Мнение от lz2be » 13 апр 2014, 19:37

LZ1FW написа:Наистина стана: с десния бутон се активира редактора на макросите, свързани с бутоните и като се променят нещата всичко става както трябва.
Така трябва да бъде :)
Както е писал Любо гледам да не променям нищо в последния момент, но има и изключения.
На LZOpen 40m реших да скъся едни времена на закъснение в N1MM. По време на контеста ми направи впечатление, че м/у двете тройки цифри ми пропада за момент РТТ, но и К3 и Аком2000 са QSK и реших, че няма проблем. След контеста като видях, че са ми отпаднали 25 връзки се сетих, че е трябвало и в SO2R кутията да си коригирам времената. Сдъвква първата точка на първата цифра от втората тройка в номера - вместо 1 хората приемат 0 или вместо 2 - 1.
За шампионата това го оправих, но промених друго. Не знам дали е от него, но 5-6 пъти радиото ми оставаше на ТХ и единственото спасение беше да рестартирам N1MM. Сещам се за 2-ма "пострадали" LZ4AE и LZ1MC :D
73 Боян



LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: USB RS232 кабел и N1MM

Мнение от LZ2FP » 11 юни 2014, 14:45

При мен във времето минаха няколко варианта. 1. Ком порт на УСБ с чипсет на Пролифик. В края на компорта закачвам женска компорт букса. В нея е запоено 1 екранирано кабелче. Двужилното плюс екран кабелче отива към мъжка букса компорт и оттам директно в радиото. Там се подават маса, RX TX за контрол на трансивера. За Йезу: 9600, 8 бита, без флоу контрол, 2 стоп бита. Скоростта може да се мени, другите неща не. Работи ок. В женската компорт букса също така е монтиран оптрон който от DTR изхода управлява морза.От изхода на оптрона едножилно с екран кабелче отива във входа за морзовия ключ.Тоест от женската компорт букса вървят две кабелчета- контрол и морз. Резултат: безпроблемен контрол на радиото. Манипулацията на морз според натоварването на компютъра е понякога с лаг и изкривявания, особено в момента на стартирането. FTDI в това отношение са по добре, но не без проблеми. Безпроблемен е единствено директния компорт, всичко което се управлява от драйвер или софтуер дава лаг и изкривявания. Не са проблем нивата, дори най-големите менте преходници дават достатъчно ниво. Проблем е лага. Който се е занимавал по-навътре с управление на неща през компорт знае за какво става дума. 2. Интерфейс на микрохам USB III. Чипсет FTDI, създава си виртуални портове и им назначава функции. Безупречна играчка по отношение на управлението на радиото. За морз сравнява сигналите от ДТР порта и звуковата карта и коригира лага. Мнооого рядко придъфква началото на морзовата манипулация, напълно приемливо е за работа.
Много е важно за безпроблемната работа на N1MM от дивайс мениджера на уиндоус на USB портовете да се премахне възможността уиндоус да спира захранването на портовете за да пести мощност. При тази настройка по подразбиране портовете заспиват и това е основна причина да скапва манипулацията. Порта за управление на радиото рядко заспива, там почти постоянно текат данни. Описано е в конфигурирането на N1MM.
3. ОКОНЧАТЕЛНОТО РЕШЕНИЕ на проблема- WINKEY. Интерфейс Микрохам DIGI KEYER II или Microkeyer II. При вградения WINKEY морзовата манипулация се подава във вид ASCII към чипа на К1EL Winkey, който изработва безупречна манипулация. В интерфейса има вграден sequencer, чиито времена се регулират. Единственото такъв тип устройство, което позволява сдвояване на портове, тоест допуска два виртуални ком порта да служат за управление на контрола на радиото ЕДНОВРЕМЕННО. За мен това е безкомпромисното решение.



Отговори