Избор на вертикална, мултибанд КВ антена?

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
lz1kka
Мнения: 11
Регистриран на: 12 юли 2007, 20:24
Местоположение: Plovdiv

Избор на вертикална, мултибанд КВ антена?

Мнение от lz1kka » 28 юни 2011, 17:19

Здравейте колеги!
Обръщам се към вас с молба за помощ при избор на многообхватна вертикална антена за КВ. Последно време се рових много в интернет, но така и не намерих подходящ проект, като за начинаещ конструктор на антени, а цените на заводските са изключително високи. Въпросната ще бъде монтирана над покрив на 4 етажна кооперация и ще работи в градски условия, като в близост няма по-високи постройки. Бях си харесал GAP Titan DX, но цената и е главозамайваща. Радиото с което ще се ползва има автоматичен антенен тунер.

Очаквам вашите предложения и линкове към различни проекти.

Поздрави,
LZ1KKA


73! LZ1KKA

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на вертикална, мултибанд КВ антена?

Мнение от LZ1CY » 29 юни 2011, 00:20

Изискванията,поставени в условието на задачата,са малко противоречиви или недостатъчно конкретни.
Мултибанд вертикална КВ антена - от 1,8 до 29 мхц???? Такова нещо трудно се намира готово а още по
трудно се изработва.Добре ще бъде да се посочат предпочитаните обхвати. В интернет има всичко но
наистина такъв подходящ проект за начинаещ конструктор,мултибанд КВ вертикал,ниска себестойност
или ниска пазарна цена трудно ще се намери.Можеш да потърсиш LZ1PJ , той има информация за фабричните
унгарски вертикали - с 2 броя антени имаш обхватите от 7 до 29 мхц / 7, 14 , 21 и 28 мхц/ и / 10, 18 и 24 мхц/
всяка от антените на цена около 270 лева. Това е най ефтиното,което може да се намери. Ако си решил сам
да си правиш антена и имаш материали,инструменти и желание за работа и ако все още си в Пловдив - вземи
една по голяма USB памет /флашка/ и ела да си препишеш каквото те интересува и каквото ти хареса.
73


LZ1CY

lz1kka
Мнения: 11
Регистриран на: 12 юли 2007, 20:24
Местоположение: Plovdiv

Re: Избор на вертикална, мултибанд КВ антена?

Мнение от lz1kka » 29 юни 2011, 11:29

Здрасти колега,
Не съм задал коректно изискванията, което приемам за нещо нормално, понеже тепърва се впускам в предизвикателството на късите вълни. Под мултибанд антена имам предвид такава, която да работи на 4-5 обхвата, като тези унгарските, които даваш за пример. Разбира са колкото повече, толкова ще бъда по-щастлив. Желанието ми беше да се помъча сам да изработя нещо подобно, защото в момента разполагам с огромно желание, материали, инструменти и достатъчно свободно време, пък и цените на фабричните антени ми се виждат изкуствено надути. За съжаление не разполагам с достатъчно богати познания по електротехника (балуни, бобини и пр.), но за това пък разчитам на вашата помощ.
Да, все още съм в Пловдив, но дори да пристигна с USB флашка, то със сигурност няма да знам какво търся. Повече ме привлича идеята за среща с цел консултация, пък на по-следващ етап, щом изясня точно какво искам, може да се опитаме да изровим и подходящ проект.

Колегата LZ5OD ми даде и друга идея за антена, която ми допадна заради сравнително лесната направа. Става въпрос за небезизвестните антени, конструирани от 10 метрови или по-дълги рибарски телескопи и кабел с достатъчно намотки по вертикалата за различните обхвати. Не знам обаче дали това е просто компромисен вариант, подходящ за начинаещ конструктор или наистина би могло да бъде антена, която се доближава по параметри до най-добрите вертикални DX антени. В интернет четох, че на такът тип антена, ако се сложат и подходящи радиали, то резултатите щели да бъдат изключително добри.

skype: koko.angelov

Поздрави,
Коко Ангелов


LZ1KKA


73! LZ1KKA

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на вертикална, мултибанд КВ антена?

Мнение от LZ1CY » 29 юни 2011, 11:51

lz1kka написа:Да, все още съм в Пловдив, но дори да пристигна с USB флашка, то със сигурност няма да знам какво търся. Повече ме привлича идеята за среща с цел консултация, пък на по-следващ етап, щом изясня точно какво искам, може да се опитаме да изровим и подходящ проект.
След като направиш консултацията и след като запишеш на флашката много неща, ще имаш възможност сам и в удобно за теб време да "ровиш"
в записаните материали и след втората консултация ще знаеш вече какво искаш и какво можеш да направиш.
lz1kka написа:цените на фабричните антени ми се виждат изкуствено надути.
Всяко нещо си има цена.Цените са реални. Да не забравяме,че нашия стандарт е малко по различен.
За рибарските телескопи- те също струват някакви пари. Един 10 метров телескоп от фибро стъкло,
сравнително качествен, струва доста пари.Освен това на тях се правят антени предимно за портативна работа.
Не е за препоръчване такъв вертикал да стои постоянно на покрива.Ако все пак имаш нужда от помощ -
телефона ми е 21-10-81. Петък,събота и неделя ще отсъствувам от града. Успех.
73


LZ1CY

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Избор на вертикална, мултибанд КВ антена?

Мнение от lz1kz » 01 юли 2011, 08:30

http://dl2kq.de/ant/3-34.htm - Вот он!

Рибарски пръти се намират по цени от около 10лв и нагоре. ВНИМАНИЕ: Да не попаднеш на карбонов (графит!) прът - питай продавача за състава, този е противопоказен за антената!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Избор на вертикална, мултибанд КВ антена?

Мнение от lz1dot » 05 авг 2011, 23:25

Една марковка също би се доближила до заданието. Аз бях известно време с такава антена и да ти кажа съм направил доста добри DX. Цената за изработка е подобаващо ниска, също така и доста лесно се конструира и изчислява, за кол се ползва 7 метров телескоп от фибростъкло ( може и по-къс но зависи от минималната честота, която гониш ). Отказах се обаче да работя от града защото има 10 децибела шум и нервите се изпъват на макс :D

Та за въпросната антена може да погледнеш тук: http://lz2zk.com/antennas/mbv/index.html
Там си има и формула на изчисляване. Ако покрива ти е ламаринен ще е най-добре защото няма да ти се налага да дърпаш противовеси!

Успех!

73 LZ1DOT


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

lz1kka
Мнения: 11
Регистриран на: 12 юли 2007, 20:24
Местоположение: Plovdiv

Re: Избор на вертикална, мултибанд КВ антена?

Мнение от lz1kka » 08 яну 2012, 13:45

Пиша този пост с огромно закъснение... Вече няколко месеца работя успешно с новия си вертикал. 6 бандова вертикална КВ антена, покриваща всичко от 20 метра нагоре + 50MHz. Благодаря за изключителното съдействие на LZ1CY и на който дължа всички DX станции изработени до момента!Благодаря и на всички останали, които се опитаха да помогнат в избора на подходящ проект.
Антената работи с по 4 радиала за обхват, до момента натоварвана с до 100W.

Изображение

73!


73! LZ1KKA

Отговори