Неволи със линейно захранване с 723

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1SSA
Мнения: 24
Регистриран на: 03 яну 2013, 20:33
Местоположение: КЪДЕТО СЕ НАЛОЖИ
Контакти:

Неволи със линейно захранване с 723

Мнение от LZ1SSA » 17 фев 2022, 20:56

Колеги, май-май ще ви се похваля .Имах нужда по едно време от читаво захранване .Реших, че ме мързи да го правя и реших да си го купя фабрично. До тук добре.Поразгледах обявите .Харесах си нещо. Купих го. С идеята да не го правя, да ама не.Господ е казал, момче, колкото и да се напъваш, когато едно нещо не ти харесва, че си го преправиш или направиш . В случая се наложи да си преправям , разбирайте правя от нулата ново захранване. Взимам аз новото фабрично захранване.Тествам го. Не бях очарован. Давам го на късо.Ток 60 ампера. Шибани италианци. Объркали схемата на 723. Ами преправих цялото захранване и смених трафа с Български.Италианския е с твърде лош косинус фи и големи загуби.
Ето какво се получи.
https://www.youtube.com/watch?v=U01dJVv3buw
Последна промяна от LZ1SSA на 11 мар 2022, 19:06, променено общо 2 пъти.


Който осцилоскопа не гледа, три дена за ремонт отделя.

LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Неволи със линейно захранване с 723

Мнение от LZ3DA » 18 фев 2022, 22:48

Интересно захранване. Не се залъгвай по надписа. Напоследък китайците пишат по апаратурите каквото им кефне. Другата им запазена марка е да използуват (и произвеждат) морално остарели чипове. От години не съм виждал захранване с 723(на клипа звучиш като младеж и ако съм прав едва ли си спомняш Българските 723, произвеждани в Ботевград по татово време). Не бях виждал и такова с TL494, но се оказа че се правят и продават като алтернатива на по скъпите и модерни импулсни блокове.Схемката отдавна е спряна от производство, но ако отвориш Алиекспрес ще я намериш за жълти стотинки.



LZ1SSA
Мнения: 24
Регистриран на: 03 яну 2013, 20:33
Местоположение: КЪДЕТО СЕ НАЛОЖИ
Контакти:

Re: Неволи със линейно захранване с 723

Мнение от LZ1SSA » 22 фев 2022, 13:23

Точно Български чип съм сложил на цангов цокъл. Прекрасен чип за годините си.


Който осцилоскопа не гледа, три дена за ремонт отделя.

LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Неволи със линейно захранване с 723

Мнение от LZ3DA » 23 фев 2022, 23:06

Да, за разлика от операционните, които бяха орязани. И въпреки това вършеха работа. Дето казват “ като няма риба и ракът е риба” :D
Предполагам ползуваш линейно за апаратурата за избягване на смущенията от импулсно?



LZ1SSA
Мнения: 24
Регистриран на: 03 яну 2013, 20:33
Местоположение: КЪДЕТО СЕ НАЛОЖИ
Контакти:

Re: Неволи със линейно захранване с 723

Мнение от LZ1SSA » 27 фев 2022, 17:27

Точно така. Захранването бе предвидено да храни радиолюбителска техника. Да бъде в резерва на основното захранване.


Който осцилоскопа не гледа, три дена за ремонт отделя.

Отговори