Локален, български клъстер + скимер

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Локален, български клъстер + скимер

Мнение от LZ1RF » 30 дек 2016, 11:09

В края на 2015 година в LZ1KAA възникна идеята да заменим „човешкия фактор“ с техника, която да повиши използваемостта на Assisted категорията в контести. До скоро ползвахме добре познатата теника за увеличаване темпото на връзките по време на контести с използване на второ работно място, оборудвано с радио (трансивер или само приемник) и апаратен дневник (в нашия случай N1MM+), което да прослушва банда и записва чутите станции, на съответните им честоти и да подава тази информация на основното работно място, което „наготово“ и бързо да ползва спотовете и да прави допълнителни връзки на същия банд, когато темпото на Run станцията падне.

Повече за идеята и реализацията и можете да намерите на линка по-долу...

http://lz1kaa.com/index.php/test/item/9 ... ter-skimer

В основата на реализацията на проекта са Кирчо - LZ7AA и Серго - LZ1AO, естествено с активната логистика на всички останали.

Използваме случая да поздравим всички колеги с настъпващите Новогодишни празници и да пожелаем успех, здраве и късмет през Новата 2017 година.

От колектива на LZ1KAA/LZ7A



lz1dx
Мнения: 67
Регистриран на: 10 яну 2008, 23:51

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от lz1dx » 30 дек 2016, 13:48

Здравейте приятели Z1KAA,
БРАВО и УСПЕХ !!!
Желая весела и приятна НОВА ГОДИНА.
73 НЕД



LZ3XX
Мнения: 97
Регистриран на: 04 фев 2016, 15:26
Контакти:

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от LZ3XX » 02 яну 2017, 18:04

Здравейте г-н Миланов
Благодаря Ви за полезната информация относно използването на вашия cluster + skimmer.
Интересен факт е ,че закъснението (delay) при новите трасивъри е в порядъка на 1 до 50 ms ,а при вас в LZ1KAA е от 3 - 10 години.
Честита нова ,наблягам 2017 година. Сверете си часовника.

Успех на всички приятели и колеги!

de LZ3XX



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от lz1fy » 02 яну 2017, 19:19

Каруца ли премина или някой се изказа?



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от LZ5EE » 02 яну 2017, 19:24

Бях решил да не обръщам внимание на мнения писани от хора с идеята да си чешат егото, но и аз не се въздържах...
Когато няма какво да кажеш, не е грешка да замълчиш...
Аман от комплексари!
Това, което сме направили, ние от LZ1KAA засега няма аналог по нашите геаграфски ширини - справка - http://www.dxcluster.info/telnet/index.php
Весела Нова Година!



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от lz1fy » 02 яну 2017, 19:53

LZ3XX написа:Здравейте г-н Миланов
Благодаря Ви за полезната информация относно използването на вашия cluster + skimmer.
Интересен факт е ,че закъснението (delay) при новите трасивъри е в порядъка на 1 до 50 ms ,а при вас в LZ1KAA е от 3 - 10 години.
Честита нова ,наблягам 2017 година. Сверете си часовника.

Успех на всички приятели и колеги!

de LZ3XX

И аз не очаквах, че колеги от LZ9W така ще ни оплюват :mrgreen:



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от LZ6AJ » 02 яну 2017, 22:42

намерението е прекрасно !
дано успеете наистина да направите нещо ефективно и стабилно, което да не заключвате за публиката по време на контести.
...
истина е, че има доста LZ-колеги, които имат опит и активират CW-скимъри.
за сега само LZ4UX е в RBN-мрежата (LZ2TU, LZ1UBO и др. ... още не са)
прехвърлянето на спотове от dx-cluster мрежата към тях е друга бира, най-вероятно това поражда задоволството на LZ1KAA.
...
LZ1FY написа:...И аз не очаквах, че колеги от LZ9W така ще ни оплюват...
това, което Пламен LZ3XX пише, е също вярно - много по нашите ширини отдавна го имат и ползват, малко го декларират.
но аз не виждам никъде в репликата му, нито да споменава LZ9W, нито да пише от името на колектива на Брезник-Радио ... ?!
не ме вълнува закачката на Павел ... да речем, че аз пуканки не обичам :lol:

трудът си е труд, поздравления за Кирил LZ7AA и колектива около него !

73,
Любо


73,
Любо

lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от lz1fy » 02 яну 2017, 23:23

Любо,
целта ни е да намалим закъснението от 3г. до няколко 10ms....!
Нали се сещаш!
Дано сме на прав път!

73
Павел



LZ3XX
Мнения: 97
Регистриран на: 04 фев 2016, 15:26
Контакти:

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от LZ3XX » 03 яну 2017, 12:12

Здравейте колеги
Павка мисля ,че разбираш от майтап. Пошегувах се в рамките на добрия дух , така че не се горещи толкова и аз изказвам мое мнение ,колегите от 9W нямат общо.От 2013 година се блъскам с темата скимъри и клъстери и съм минал през какво ли не. Пускането на приемник SDR или друг и пускането му в нета на реално IP и лисването му през избран порт е най малкия проблем.Създавне на добър клъстер е доста деликатна работа ,според мен.Първо и изключително важно е калибровката на скимъра за да хвърля по-малко "боза" ,добра приемна антена и т.н.
За да бъде ефективен клъстара ти ,трябва да му свържеш поне още 3 -4 източника (K1TTT,RNB,N8N0E) така като се конектнат хората на твоя клъстер ще получават информация не само от твоя скимър .Най добрия вариант според мен WINTELNETX.Такива неща общо взето Павка
Ползвал съм LP PAN 2 BAND SKIMMER ,QS1R ако мога с нещо да съм полезен питай.

Поздрави LZ3XX



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от lz1fy » 03 яну 2017, 15:56

Е, добре де! Поне едно ЧНГ да имаше....!

Живи, здрави, весели, щастливи и късметливи!

Успехи и ръгайте чушки у бобо!

73's
Павел



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от LZ1ZJ » 03 яну 2017, 16:25

LZ3XX написа:,QS1R ако мога с нещо да съм полезен питай.

Поздрави LZ3XX
ЧНГ Пламене....!!!
Брях, от лятото на 2015 се мъча да го докопам, ама всуе....ни в ибей, ни зад бей.... :D
От къдя бре??? :mrgreen:



Sergey LZ1AO
Мнения: 104
Регистриран на: 28 фев 2016, 18:45
Местоположение: София

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от Sergey LZ1AO » 03 яну 2017, 16:30

Пламене,
Мойте уважения, но преди да пишеш отвори линка към lz1kaa.com. Там е написано и за Wintelnetx и за допълнителните източници и за RBN и за други работи. LZ7AA се е постарал да опише коректно какво и как е направено.
Единствената цел на публикацията тук беше да съобщи факта, че има пуснат cluster на lz1kaa.com. Ако искате - използувайте го, ако искате - не. Никой от нас няма претенции да е първооткривател и няма да тръгне да се обяснява, как е бил пръв и колко много знае. :mrgreen:
Никой не се кани да забранява достъпа до клъстъра. Достъпен е по всяко време за всеки. Който не вярва - да провери, лесно е.

Засега:
- SDR-ите са само 2, сменят обхватите си по график. Тоест, няма как да покрием всички обхвати едновременно.
- Когато работим в контести превключването на обхватите може и да е по-различно, съобразено с това, на кои обхвати работи в момента LZ1КАА/LZ7A. Това едва ли ще попречи, тъй като поне два обхвата с текущо добро прохождение гарантирано ще бъдат покрити.
- Влияе посоката в която е насочена логопериодичната антена, това от 14MHz нагоре.
Когато SDR-те станат повече, повечето ограничения ще отпаднат.

Моето уважение и благодарности към LZ4UX за това, че го направи пръв в LZ. Сега се включва и LZ1KAA, благодарение на свършеното от Кирил, LZ7AA. Кой ще е следващият? :)

73! Сергей, LZ1AO

P.S ЧНГ на всички! Да сте живи и здрави и по-малко си мерете ..... един с друг тази година. По-здравословно е :)
Последна промяна от Sergey LZ1AO на 03 яну 2017, 16:46, променено общо 2 пъти.



LZ3XX
Мнения: 97
Регистриран на: 04 фев 2016, 15:26
Контакти:

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от LZ3XX » 03 яну 2017, 16:40

ЧНГ на всички
Приемам забележката Павка.
Слави и на теб здраве и късмет през новата година.
за QS1R питай Пламен LZ3FM преди около 2 месеца купиха за клуба 1 бр.
А аз съм ползвал никога не съм имал , бях взел от интерес за 1 месец да си поиграя ,много хубаво нещо!

Поздрави !



lz2xa
Мнения: 126
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:31
Контакти:

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от lz2xa » 03 яну 2017, 16:45

Честита да е на всички 2017-та, здрави и с много успехи в контестите.
Абе аз знам, че Коледата правела всички по-добри :)
Освен в контестите, нека ни прави по добри и като хора :)
По-малко заяждане, по малко нерви и повече взаимопомощ ,все пак хоби е това, тук сме за кеф, не да си образуваме нерви :)

Айде спорна да ви е ! :)


_______
73 Valyo

LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от LZ1ZJ » 03 яну 2017, 18:49

LZ3XX написа:за QS1R питай Пламен LZ3FM преди около 2 месеца купиха за клуба 1 бр.
А аз съм ползвал никога не съм имал , бях взел от интерес за 1 месец да си поиграя ,много хубаво нещо!
Поздрави !
Благодаря ти, ще го питам веднага... изключително нещо е, наред с добрия стар PERSEUS!



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Локален, български клъстер + скимер

Мнение от lz1yq » 03 яну 2017, 19:56

Мойте поздравления на екипа от LZ1KAA, клъстера работи перфектно.

73! + ЧНГ
LZ1YQ



Отговори