Ден на УКВ активност в България

Комуникации над 30 MHz
LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Ден на УКВ активност в България

Мнение от LZ3NY » 17 мар 2022, 13:56

Лятото отново чука на вратата. Време е да изтупаме прахта от УКВ чукачките и да направим профилактика на антените с въртележките :lol:
Реши ли се кой ден от седмицата да бъде ден на активност на УКВ?

73 Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Ден на УКВ активност в България

Мнение от LZ1NY » 17 мар 2022, 18:29

Кой ден? Някой друг ден ... сигурно!

Макар, че не е точно така - миналата година, колкото пъти "минавах" на 144.300 МХц все имаше някой от Северо-Западна България (знаеш ги кои са :-) ), че и румънци, понякога гърци. Трябва да се "закваси" от ХОРА, пък после може да пишат постановления, правила и т.н.
Нека да има спокойствие в домовете ви, а на бандовете - напротив ;-)


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Ден на УКВ активност в България

Мнение от LZ3NY » 17 мар 2022, 18:38

Вики
Познаваш се с разни от западната ни съседка. Можеш ли да ги разпиташ кога е техния, за да направим и нашия като техния, за да не го правим в Сряда! Дали е документиран подобен ден и дали е официален, ми е все тая. :twisted: Тогава ще трябва те да те питат тебе, като узреят до ден на активност. :lol:
А иначе впечатленията ми от миналото лято са, че дори на VHF FM значително е намаляла активността, та камо ли на 144.300 да се излъже някой да дойде.
73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

lz2pep
Мнения: 103
Регистриран на: 12 мар 2009, 16:36
Местоположение: Razgrad

Re: Ден на УКВ активност в България

Мнение от lz2pep » 18 мар 2022, 11:26

Участници винаги ще се намерят..поне няколко ме питаха преди година. Хърватското активити, Руманския маратон и Словенския маратон са в един и същ времеви интервал в Неделя. Мисля че с едни добри условия..може и малко по различни и интересни ще се сбере народа. Всичко друго без условия се нарича седянка да си кажем наздраве...Първият път на седянката ще има 7-8 калпака, след три месеца ще останат двама и ще се чудят какво да си говорят...



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Ден на УКВ активност в България

Мнение от LZ3NY » 18 мар 2022, 17:25

Съгласен.
Наистина Неделя привечер е едно добро време за малко УКВ DX и местни връзки. :roll:
Мисля, че поляците и словаците също са в Неделя вечерта.
Щом ще има и други, купона е гарантиран.

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

lz1mzk
Мнения: 2
Регистриран на: 26 дек 2020, 20:35

Re: Ден на УКВ активност в България

Мнение от lz1mzk » 21 мар 2022, 10:45

Здравейте,

Бих искал да споделя следната мисъл. С някои колеги, а и аз като нов радиолюбител, коментирахме използването на SSB на VHF/UHF и по-скъпото оборудване, което се изисква.

Повечето колеги като драснат по планините и правят обикновена SOTA, ако се договорят с колеги през рипитър или предварително през социалните мрежи.

Молбата ми е в тези дни да се обявява изрично и работа на FM, тъй като просто е по-достъпно и според мен може да е интересно за новонавлизащи или просто хора, които не планират да играят в контести и да инвестират в SSB техника за VHF/UHF.

Мисля, че би било добре да има страница с обяви за колегите, които се катерят някъде с цел да направят връзка (за нерегулярните дати). Ако намирате хляб в идеята мога да съдействам.

Поздрави!



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Ден на УКВ активност в България

Мнение от LZ3NY » 21 мар 2022, 11:49

Здравей LZ1MZK

Идеята на подобни масови мероприятия е да подхвърли сиренцето за да възбуди апетита на желаещите, да се самоусъвършенстват и да усъвършенстват техниката която имат. В интерес на истината това е и основната цел на радиолюбителските състезания - високо спортно майсторство и добра техническа подготовка на участниците. Не е случайно, че производителите на радиолюбителска техника са големите спонсори на най-големите КВ състезания. В случая с УКВ диексинга, проблема е, че с намаляващия брой радиолюбители в региона, активните дни в които хората се сещат за DX на УКВ са 5-6 дни годишно, по време на УКВ състезанията. Останалото време техниката само събира прахоляк, което пък демотивира останалите да се оборудват. Омагьосан кръг.

Не зная до каква форма на активност ще се стигне. Ако ще бъде под формата на състезание, нищо не пречи да има и FM категория. Единствената пречка която виждам, е че това води до повече натовареност на човека, който ще проверява отчетите. Ако софтуера на унгареца, който има БФРЛ поддържа и УКВ логове, би било най-добре. Като гледам ,че в тази тема пишем само 3-4 човека, може и нищо да не излезе на края. Връзките които правим обаче, са си съвсем истински. Независимо дали сме организирани в някакво събитие, или не сме.

На FM също е възможно да се правят далечни връзки. Никой не го е отрекъл. Всеки един уважаващ себе си радиолюбител, ако е извикан на FM, ще премине и той на FM и ще направите връзка. Това ни е в кръвта и го правим "на автомат". Както примерно, като усещаш, че мъчиш на SSB кореспондент, да обърнеш на телеграфия, за да довършите връзката.

За експеримента, следващия път като се качите на високо, опитайте това за антена https://www.youtube.com/watch?v=EmptXHOSKFY Няма да повярвате каква е разликата :twisted: и до къде ще се чуете. Бас държа, че по-следващия път ще се качите с поне 5 елементно подобно яги, в раницата :lol:

73 Митко, LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz1mzk
Мнения: 2
Регистриран на: 26 дек 2020, 20:35

Re: Ден на УКВ активност в България

Мнение от lz1mzk » 21 мар 2022, 12:43

Здравей Митко,

Само да поясня,
или просто хора, които не планират да играят в контести и да инвестират в SSB техника за VHF/UHF.
На мен лично ми допада простo да направя QSO-то, а ако спортният интерес се увеличи много, винаги мога да отида на контест. Въпросът е да се използва максимално хубавото време.

Следя темата с интерес!

ПС: на каква поляризация работите в "ден на активност"? Хоризонтална?



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Ден на УКВ активност в България

Мнение от LZ3NY » 21 мар 2022, 13:43

Здравей отново.

Нека поясня, че в България, не ми е известно в момента да има подобен ден. Стартирах темата с идеята да нарочим един ден за активност и да си чесаме крастата :lol: Идеята е да го направим по същото време както е в съседните страни, за да се събират повече хора по УКВ бандовете. До тук според мен, като време фаворита е Неделя привечер. Както обича да казва един бивш УКВ менажер и добър мой приятел - "Да ги накараме да завъртят антените към LZ".

Да. Обикновено за далечни връзки се използва хоризонтална поляризация.

73! Митко, LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

lz2pep
Мнения: 103
Регистриран на: 12 мар 2009, 16:36
Местоположение: Razgrad

Re: Ден на УКВ активност в България

Мнение от lz2pep » 21 мар 2022, 15:54

Обикновено в началото всички са вертикална ..ама към края повечето които са на полето или планината са хоризонтална поляризация. А има някои още на втория час са хоризонтална ...и слизането надолу става трудно. Чувал съм от други. :lol:
УКВ активитата си имат час 7-12 UTC обикновено.



Отговори