Работна група - УКВ състезания

Комуникации над 30 MHz
LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ1ZP » 19 ное 2018, 11:25

Здравейте приятели,
От доста време говоря с Виктор (ex VHF manager) и Виктор ( BFRA manager) и писах до управителния съвет на федерацията, за това да се създадат работни групи по отделните направления - КВ, УКВ, радиотелеграфия, радиозасичане...Целта на тези групи ще бъде своевременното организиране, провеждене и отчитане на състезанията. За съжаление винаги съм получавал отрицателен отговор, говорим вече за УКВ дейността, защото УКВ мениджъра се справял и нямал нужда от помощ !? Да, всички сме хора и сме заети с най-различни ангажименти, но когато си поел задълженията , макар и напълно доброволно, то е добре да ги изпълняваш.
Благодарим за класацията " УКВ шампион на България 2017", ама според мен мина времето за обявяване на шампионите за 2018...Пиша това не с идеята да обвинявам, а с идеята да създам полемика, така че този проблем да бъде отстранен. Как ? Ами със създаването на работна група от доброволци, поне 3-ма.
Тази тема е пряко свързана и с темата "УКВ маратон". Създаването на подобна структура ще реши и тази дилема - да има или не УКВ маратон.
Моля за идеи и предложения.
Поздрави,
Жоро



lz2pep
Мнения: 103
Регистриран на: 12 мар 2009, 16:36
Местоположение: Razgrad

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от lz2pep » 19 ное 2018, 15:16

Жоро идеята е добра...коментирали сме я и с теб даже.
Може да влезе като точка в следващото заседание на УС Декември.



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ1ZP » 19 ное 2018, 15:56

Здравей Пешо,
Ако ставаше въпрос за внасяне на заседание на УС на федерацията щях да го направя, както съм го правил и преди. Идеята ми е съвсем друга. Да обсъдим форма, начин на работа и задължения на една обществена работна група, която да бъде представена на УС за удобрение или просто да освободи от задължение федерацията да организира, провежда и отчита състезания на УКВ. Второто е малко радикално, но е също възможно...



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ1FW » 20 ное 2018, 12:40

Независимо дали работните груби ще бъдат или няма да бъдат част от БФРЛ проблемът е и все повече ще бъде намирането на можещи хора разполагащи със свободно време. Хората са кът. И в прекия и в преносния смисъл.

Решение може да бъде се набележат целите и задачите и да се обсъди как тези цели и задачи да се реализират с минимално ангажиране на хора. Много от нещата биха могли да се направят изненадващо лесно със съответни приложения върху сървъри в интернет. Хем ще е лесно, хем ще е публично.

Какви са проблемите на УКВ маратона?
LZ1ZP написа:
19 ное 2018, 11:25
Здравейте приятели,
От доста време говоря с Виктор (ex VHF manager) и Виктор ( BFRA manager) и писах до управителния съвет на федерацията, за това да се създадат работни групи по отделните направления - КВ, УКВ, радиотелеграфия, радиозасичане...Целта на тези групи ще бъде своевременното организиране, провеждене и отчитане на състезанията. За съжаление винаги съм получавал отрицателен отговор, говорим вече за УКВ дейността, защото УКВ мениджъра се справял и нямал нужда от помощ !? Да, всички сме хора и сме заети с най-различни ангажименти, но когато си поел задълженията , макар и напълно доброволно, то е добре да ги изпълняваш.
Благодарим за класацията " УКВ шампион на България 2017", ама според мен мина времето за обявяване на шампионите за 2018...Пиша това не с идеята да обвинявам, а с идеята да създам полемика, така че този проблем да бъде отстранен. Как ? Ами със създаването на работна група от доброволци, поне 3-ма.
Тази тема е пряко свързана и с темата "УКВ маратон". Създаването на подобна структура ще реши и тази дилема - да има или не УКВ маратон.
Моля за идеи и предложения.
Поздрави,
Жоро



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ1ZP » 20 ное 2018, 14:54

"Проблеми"-те на УКВ маратона са същите - хора и време за организация, провеждане и отчитане. След като един човек не може да се справи с настоящите състезания, то е ненужно да се натоварва с нови. Решението е - група от можещи и желаещи хора. Нека да си има УКВ мениджър, като супервайзор на групата и представител на интересите ни пред УС и общността, но работата да се върши от други. Не виждам нищо лишо в това. Всеки в един или друг момент е помагал за дейността на федерацията без да е член на УС, та дори и без да е член на самата федерация. Колкото повече хора са ангажирани в тези дейности, толкова по-добре - за членовете на УС, за федерацията и за радиолюбителството.
Много ми се иска да чуя мнението на повече хора и най-вече на настоящия и миналия УКВ мениджъри...
Поздрави,
Жоро



Assen-LZ2HQ
Мнения: 60
Регистриран на: 13 юли 2008, 09:56
Местоположение: София

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от Assen-LZ2HQ » 20 ное 2018, 18:14

Здравейте! Жоро , наистина има доста проблеми за решаване . На всеки му се иска да работи в състезания и маратони, които да бъдат бързо отчитани, но ще трябва и всеки да помага с каквото може. За краткото ми време като УКВ мениджър за момента трупам и анализирам информация. Има няколко неща, които първо трябва да бъдат свършени за да тръгнат нещата. Първо трябва да се направи така, че при всеки един маратон или контест всеки да си качи лога автоматично в сайта и след час , два за маратона да речем да са ясни резултатите. За целта е необхдимо да се направи софтуер , който да бъде качен на сайта по подобие на словенските УКВ-исти. Сами разбирате, че това не е проста работа и трябва програмист за нея. Решим ли като начало проблема с отчитането , останалите дейности ще бъдат далеч полесни.
Според мен оправим ли автоматичното отчитане, ще спестим от хора време и организация. Бих искал да чуя Вие какво мислите в този аспект.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ3NY » 20 ное 2018, 19:19

Здравей Асене
Вие имате най-добрия софтуер за проверяване на логове. Използвате го за LZDX. От страницата на HA1AH е видно, че работи и за УКВ.
http://ha-dx.com/contestevaluator/index.html

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ3NY » 20 ное 2018, 19:33

Още един интересен линк, за УКВ мераклиите http://solair.eunet.rs/~s.ilic/log-info.htm
Списък със софтуери специално за УКВ състезанията. Аз лично, използвам "общовойсковия" Win-test.
73! Mитко


Value has a value only if its value is valued.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ1FW » 20 ное 2018, 21:22

Моля за линк към сайта на тези словенски УКВ-исти и към условията на маратона.

Нещо търсенето не ми се отдава напоследък.

Assen-LZ2HQ написа:
20 ное 2018, 18:14
Първо трябва да се направи така, че при всеки един маратон или контест всеки да си качи лога автоматично в сайта и след час , два за маратона да речем да са ясни резултатите. За целта е необхдимо да се направи софтуер , който да бъде качен на сайта по подобие на словенските УКВ-исти.



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ1ZP » 20 ное 2018, 21:23

Здравейте,
Радвам се, че се обаждате.
1-во Към Митко - Митко, да има софтуер, но не е закупена опцията за проверка на УКВ състезания ( EDI формат). Линка, който даваш е само за УКВ контест логове, там няма УКВ - cross check програма. Има обаче freeware програма, която се ползва от Чешките, Словашките и Босненските (република Сръбска) УКВ мениджъри - Lx : http://tucnak.nagano.cz/wiki/Lx.
2-ро към Асен - Асене, наистина би било прекрасно работата по събиране и отчитане на дневниците да става "автоматично", но не е задължително. Изпращането на дневници да става по E-mail с атоматичен отговор за получаване. Един път дневно да се опреснява листа на получените логове, това ще трае една седмица. Програмата Lx изисква всички дневници да са в една и съща папка, след което да се пусне cross check-a. Следствие на проверката автоматично се генерира класиране и дипломи (по трудното в случаят е да се проверят логовете за грешки и правилност на изписване на категориите преди да се пусне cross check командата). Резултатите да се качат на интернет страница, тази на федерацията или друга специално създадена. Важно е да се подържа контакт с участниците. Трябва да бъде създадена E-mail листа, за целта ползваш E-mail адресите, от които си получил контест логове. Преди всяко състезание се изпраща E-mail с покана за участие, а след излизане на класирането благодарност с линк към крайното класиране. Не съм в "кухнята", но трябва да се взема решение за това кои дневници да се използват за отчитане на състезанието - само получените или и тези качени на европейските сървъри. Давам пример - YO зачитат за тяхните състезания само дневници изпратени до тях. Това скъсава много времето за отчитане на състезанието...От друга страна използването на външни източници подобрява точността, но удължава времето за отчитане. Трябва стриктно да се придържаме към методите за точкуване на IARU VHF group, а не както в момента - 100%, 75%, 50%, 25% . Или се зачита връзката и получваш пълният брой точки или не се зачита поради твоя грешка и не получаваш точки.
Нахвърлих неща, които са важни според мен. Сигурно има и други или пък някой мисли различно по засегнатите въпроси. Задега спирам.
73's :-)



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ3NY » 20 ное 2018, 21:26

Здравей Жоро
Ами след като целия софтуер струва 400 евро колко ли струва само тази незакупена опция?
Ако това ще спъва прогреса, ще я купим.
73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ1ZP » 20 ное 2018, 21:36

Митко,
Това беше и моята първа идея, да се ползва софтуера за контести на HA1AH, защото от някоко години именно той се ползва от Руската федерация за отчитане на тяхните УКВ състезания. Обадих се на Веско 5VK и от него разбрах, че опцията за УКВ състезания не е закупена.



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от lz1wdx » 20 ное 2018, 23:31

Темата е разчистена моля придържайте се към нея !
Благодаря предварително 8)


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ3NY » 21 ное 2018, 08:39

Жоро
Говорих с Веско и ще купим добавката за робота на унгареца. Няма смисъл да преоткриваме колелото.
73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Работна група - УКВ състезания

Мнение от LZ1ZP » 21 ное 2018, 10:03

Митко,
Моля информирай ме за сумата, желая и аз да подпомогна закупуването. Ползвай QRZ профила ми.

P.S. Защо отново се стига до дразги и намеса на администратори, според мен напълно ненужно. Помолих само да се придържаме към темата, без отклонения, обвинения и обяснения по други въпроси. Толкова ли трудно ?!



Отговори