1:1 BALUN Дали тази схема е добра

Комуникации над 30 MHz
lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

1:1 BALUN Дали тази схема е добра

Мнение от lz1mak » 25 сеп 2018, 10:49

Здравейте,
попаднах на схема за 1:1 BALUN, дали е добра за VHF/UHF и дали работи принципно? Ако работи като идея, 1/4 секцията от 50 ома или 75 трябва да бъде? Снощи сглобих тестово една двойна loop антена за UHF и искам да изолирам коаксиала от антената, да стабилизира малко параметрите.
1-1 BALUN.JPG
1:1 BALUN
(50.6 KиБ) Все още не е свален
двойна loop antenna
двойна loop antenna



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: 1:1 BALUN Дали тази схема е добра

Мнение от LZ1ZP » 25 сеп 2018, 15:59

Здравей Марине,
Идеята на балуна е да се стопират токовете на несиметрия (при захранване на симетричен товар с несиметрична линия), които тръгват по оплетката на несиметричната линия в посока обратна на антенния ток. Най-лесния начин за да се спрат тези токове е като се направат няколко навивики на линията, при което токовете на несиметрия се самоунищожават следствие на възникналите токове на индукция. Обикновено за 144 MHz е достатъчно да се направят 4-5 навивки на линията в близост до точката на захранване на антената на диаметър 10-тина сантиметра. Схемите, които си прикачил не съм ползвал, но ми се струват твърде сложни, освен това и не издържани като надеждност - колкото по-малко спойки/връзки, толкоз по добре. Много добра е статията на DG7YBN за балуните http://dg7ybn.de/Symmetrising/Symmetrising.htm. Надявам се да намериш най-подходящото за теб решение !?
Поздрави,
Жоро



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: 1:1 BALUN Дали тази схема е добра

Мнение от lz2fo » 26 сеп 2018, 08:25

Здравейте,
Относно балуна теорията е ясна ,на практика има много модели и варианти.Метода с навивките на УКВ не е много издържан но става...Аз за моята антена на 144 Мхз за луната ползвам един, според мен,практичен метод.Нямам никакви проблеми вече повече от 10-12 години,с него са направени над 2800 QSO през това време . Издържан е конструктивно и лесно се изпълнява ,може да се види всичко по въпроса тук....http://www.ra6foo.qrz.ru/stakan.html

Успех 73 LZ2FO Цецо



Отговори