УКВ радиостанции и полиция

Комуникации над 30 MHz
LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ1FW » 16 юли 2014, 12:18

Не искам да цапам хубавата тема на бате Влади за китайчето BAOFENG UV-3, затова пускам нова тема.
Едно изречение там ме провокира да попитам - полицията вече не разбра ли за съществуването и за правата на радиолюбителите и още ли се впечатлява от нашите УКВ радиостанции?

Преди години един старши полицай ми твърдеше, че всяка радиостанция с дисплей показващ честота подлежи на конфискуване с протокол. Показах му малкото картонче от КРС, ама той си знаеше своето "и с картонче и без картонче - пишем протокол и я прибираме". В края на краищата се разделихме мирно и тихо.

След този случай не са ме спирали, а често съм с радиостанция и никога не я прикривам по някакъв начин - или ми е в ръцете или е закачена отпред на раницата.

Споделете дали още има полицаи, дето се дразнят от радиолюбителски радиостанции? Който иска нека да сподели собствен опит за правилно общуване в подобни случаи.

73, Сашо
lz1kz тема BAOFENG UV-3 написа:Притежавам такова радио едва от месец, но вече съм възхитен от неговите способности. Препоръчвам го за ежедневно радио в джобчето на ризата, якето, с шнур на врата, с лека поставка на кормилото на велосипеда - въобще, за всеки случай. С 2.5 вата мощност задейства всички VHF/UHF репитри в радиус 25-30 километра със собствената си антена - Казанлък и околностите. В комплекта влиза слушалко-микрофон, като освен PTT има и VOX, зарядно за акумулатора и поставка за резервен акумулатор, по съвети на приятел възможно е да се намери подходящ такъв от някои модели GSM. При пълен заряд на акумулатора работи два дни поред като FM радио и от време на време диалог с действащ наблизо репитер. Интересното е, че в режим на FM радио репитерната честота е приоритетна и при задействане от PTT или от самия репитер преминава мигновено в TRCVR режим като, ако не последва нова активност на репитера се връща автоматично на FM радио и свири доста силно и чисто. Може би ще е от полза, ако се наложи да заблудиш полицай!



LZ1IRQ
Мнения: 5
Регистриран на: 26 апр 2013, 20:57

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ1IRQ » 16 юли 2014, 13:57

На мен само веднъж ми се е случвало да ме спират полицаи заради радиостанцията. Бях закачил Wouxun-а на едната презрамка на раницата и обикалях из столичния квартал Борово. Двама полицаи първо ми казаха, че ми се е отворила раницата, след което ме попитаха каква е радиостанцията. Разбраха ме, като им казах "радиолюбителска" :), и поискаха да видят картончето от КРС. Питаха колко са радиолюбителите в България (може би като вид "контролен" въпрос), след което си продължих по пътя. Друг път не са ме спирали. Отскоро ходя с комутатор и слушалки (радиото в раницата), понякога хората ме гледат странно :D , но никой нищо не е казал.

Сливенските полицаи (когато съм там лятото) изобщо не ми обръщат внимание, когато станцията ми е на колана. Пазарувах в Елимекс, докато няколко полицаи разглеждаха, и само ми хвърлиха бегъл поглед, когато някой щракна R4 (не бях намалил звука).



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ1CY » 16 юли 2014, 18:27

LZ1FW написа:Преди години един старши полицай ми твърдеше, че всяка радиостанция с дисплей показващ честота подлежи на конфискуване с протокол. Показах му малкото картонче от КРС, ама той си знаеше своето "и с картонче и без картонче - пишем протокол и я прибираме".
Сашо, все още е много актуална гатанката "Чисто и просто. Що е то?"
73


LZ1CY

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от lz2fv » 17 юли 2014, 15:15

Здравейте,
Като начало вижте кой точно осъществява контрол на далекосъобщителната дейност според действащите закони. Във всеки случай това не е МВР. Според един мой познат, висш полицай, нито едно ченге от охранителна полиция не е компетентно да контролира какво точно радио носиш и дали имаш право да го ползваш. Ако се опита да го направи може да се позовете на закона и да питате в качеството на какъв точно орган изисква тази информация. Тези, които могат да ни проверяват не се нуждаят от копия на лицензиите или разни картончета. Те тази информация си я имат.
Освен това редовото ченге не може да конфискува или изземва нищо. За това има други хора в РПУ-то и те са достатъчно грамотни за да знаят в какъв филм се вкарват ако просто ви конфискуват радиото "щото с него може да слушате полицейските честоти".
Поне в Плевен от доста време полицаите са ограмотени на тая тема.



LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ2FP » 22 юли 2014, 15:16

Законите в България подлежат на широко тълкуване. За това по възможност си носете картончето от КРС. Законът не забранява носенето и притежаването на какъвто и да е вид радиостанция, забранява неправомерното излъчване. Но има вратички, по които се изземват станции на лица, за които се подозира, че извършват злоупотреби с тях. Ако почнете да задавате въпроси на контролния орган от типа ама вие що за орган сте и какви права имате, и ако улучите правилният контролен орган, току виж сте установили, че съоветният орган има неочаквано големи права да излее върху вас насъбралото му се напрежение от разправиите с роми, пияни, нагли и всякакви които са му ежедневие от години наред. Най- малкото ще се усмърдите в някоя килия на рпу докато се установи самоличността ви, което си е емоция, стига да нямате някаква спешна работа. Висшият полицай, който обяснява, че нито един полицай не бил компетентен за това и онова, явно не ще да е много висш щом не знае как работи системата. А тя работи така. При някакви съмнения патрулния полицай задържа лицето със цялата му покъщнина. Тоест няма да ви конфискува станцията, а ще ви конфискува целия заедно със станцията. Следва изясняване на самоличността и функционалността на нещата които носите от съответните експерти. След това компетентни служители преценяват и при необходимост те изземват и издават протокол. За това, ако не съм споменал по-горе, при възможност си носете картончето от КРС. А после можете да залеете форумите с това как чистото и просто ченге се опулило при извънземния вид на станцията и умряло от яд, че не могло да вземе 20 лева и се прибрало гладно и дрън дрън дрън....... И най накрая, не че като съм чист и прост много му разбирам, но ми се струва, че като радиолюбители може би имаме някакъв интерес да няма на нашите честоти хора, които не са радиолюбители а се забавляват по репитрите попръдвайки, щракайки и ревейки като телета защото им е скучно и защото на органа наречен КРС не му дреме да следи за честоти, от които няма приходи.
Абе тоя чист и прост Марко Цеков, дето е първия на Балканите, направил връзка с отражение на сигнала от луната със самоделна апаратура, не беше ли и той някакъв полицай.... И за други се сещам..... УУУЖАААААССССС.....
Носете си картончето от КРС за всеки случай. Като съм прост и не си спомням дали ви го казах....То ако нямаше нужда от това картонче, което служи, за да удостоверите пред някакви си там органи /явно не е КРС, те си имат всички данни, едва ли ще ви го поискат от Министерството на труда и социалната политика, нито от Министерството на земеделието, нито от Веселата болница/, нямаше никой да си прави труда да ви го дава.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ1CY » 22 юли 2014, 16:42

Моля не злоупотребявайте с името на Марко и други колеги и приятели от
техническите служби. Много добре знаете ,че става въпрос за тези,които се
движат по улиците а през ноща правят "проверки" в някои заведения. Тези
дни видях един с доста "бременен" вид, дори не му се закопчаваше униформата,
как ли гони престъпници при това положение.Едно време поне им правеха
физически тестове.Да не говорим за "панаирите" на които сме свидетели
ежедневно а тези "приятели" се крият като мишоци и не поемат никаква отговорност.
Нищо лично,въпроса е принципен,все пак и аз съм данъкоплатец, и от моите
пари се формират техните заплати.


LZ1CY

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от lz2fv » 22 юли 2014, 18:57

Моля да бъда извинен ако думите ми са прозвучали като обида за полицаите. Имам много познати ченгета и не тая лоши чувства към тях.
Но трябва да отбележа, че съм напълно съгласен с LZ1CY! Ние плащаме заплатите на всички държавни служители и поради това е редно да очакваме от тях да си вършат работата съласно закона. Не смятам, че е добра идея ние да се "нагласяваме" по служителите в МВР и да се отказваме от правата си само за да "нямаме проблеми". Относно изясняването на самоличност не мисля да обяснявам на професионалисти, че това не става с картончето от КРС. Освен това работата на полицаите включва много неща, но не и тълкуване на законите.
А да, пропуснах, странно защо на мен КРС не са ми издали такова картонче? Да разбирам ли, че ако нося портативна станция в джоба си или я ползвам на любителски честоти без това картонче съм в голямо нарушение на закона и ми предстои да се "усмърдя" в някое РПУ?



LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ2FP » 22 юли 2014, 20:15

Даааааа........ prezent company excepted... :D :lol: :P :mrgreen:


Шеф и служител си говорели, и шефът споменал град Плевен.
Служителя: Шефе к`во ми говориш за Плевен бе там има само курви и футболисти.
Шефа: Внимавай какво говориш, че жена ми е от Плевен.
Служителя: Ааааа шефе, тя в кой отбор играе


Отново пиша, че законът не забранява носенето и притежанието на радиостанция, а неправомерното излъчване. Полицаите знаят, че радиолюбителите имат документ за това от КРС, и имат право да го изискват при проверка. Във всеки окръг в техническите служби има радиолюбител или запознат с нещата служител, на който полицаите звънят и питат: Има тук един гражданин, казва че е радиолюбител и по документи за самоличност/ лична карта, а не картончето от крс както се досещате/ се казва..........Служителят казва да, радиолюбител е, следва приятен ден. Не, не е радиолюбител, нататък е друго. Картонче от крс и аз нямам, но почти винаги когато са ме спирали с колата и са виждали радиостанцията вътре са ми искали. Така че, към всички които ги вълнува въпроса, носим си смело радиостанциите, и да се кефим на хобито.Със или без картонче, не е проблем, но ако го имате и не ви тежи, си го носете. Не е като да няма иззети станции, но не са на радиолюбители.

А сега за веселба: Не ви трябва никакво картонче никакви простотии. Като дойде дебелия полицай фащате радиото за антенката и бой по кратуната, та ако ще да е Марко. Бой по дебелака и му казвате: Абе дебел и прос,/ма не му казвайте, че е чист, ще се обиди/ АЗ АААААЗ АЗ ти плащам заплатата, къв орган си ти БЕ, ти знаеш ли, че тва картонче не е документ за самоличност А? Знаеш ли, че не знаеш кво е тва радиоаматерин щот си прос? Кой си ти бе дебел, да нарушаваш комуникационните ми права, знаш ли ти бе, че само органа КРС мене има право да ме пита къф е тоа баофен къде дъни чалга? Знаш ли ти законите на България А? Идиот с простак, аз му плащам, он ма пита що имам радио. Знаш ли ти бе, че всички виши полицаи са ми приятели, и че познавам маса ченгета и че които са ми приятели не са прости а другите са прости? Знаш ли , че за мене ти не си никъв орган а само КРС е орган? Я се виж къв дебел орган си ти бе! От утре спирам да ти плащам, да умреш отглади! Шти дам аз на тебе една проверка и един документ... Ай сиктир бе ченге скапано.... хххрррррр пу! /това е храчка, да обясня да няма съмнения/

Изберете си един от двата начина, според желанието и начина на мислене. 73, КЪСМЕТ!



LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ2FP » 23 юли 2014, 21:46

Днес сутринта тръгнах за работа и по навик си взех токито. Обаче за лош късмет си забравих картончето от КРС. Кофти се получи. Хората ми плащат заплатата и искат да спазвам закона а не да го тълкувам а каква стана тя...Досрамя ме, заведох се сам в близкото РПУ , направих си протокол и си го самоконфискувах. Поседях малко в ареста , чудейки се в момента на работа ли съм или съм задържан, ама реших все пак да излизам да не товаря колегите си с моите задължения. Шефа беше доволен че съм хванал нарушител, денят мина чудесно. Вечерта си извадих от шкафа с конфискувани радиостанции токито, за да си бъбря все пак на Р4 докато другото ми радио е на късите вълни, и се прибрах. И сега се чудя трябва ли ми картонче от КРС като радиото е конфискувано и вече не е мое. И какво да правя утре- да взема ли пак да си го самоконфискувам...ама докато го конфискувам с едната ръка и хоп- с другата си го прибирам обратно....Утре ще направя опит да си го конфискувам толкова бързо, че да нямам време да си го прибера. Сега си пийвам ракийката и си викам: Мааа мустара, глей кво нещо е полицията......правиш каквото си искаш и все си прав и все си на далавера... Е вярно, много надебелях през годините, но то си е от егн-то или генетично а не от пържолите и винцето и ракийката. 73



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от lz1fy » 23 юли 2014, 23:20

Сашо,
не се кори оти, че ти мине.....наздравичката от мен!
За тези, кито се притесняват от ченгетата ще дам един пристичък съвет!
Просто захвърлете тези токита-мокита и се ориентирайте към КВ.
Може би сте виждали мои снимки как катерим планините с КВ обoрудване.
Това са мачти, обтяжки, трансивъри, стъпала, агрегати и т.н.....около 1 тон,
влачени от джипове, бусове и др. камионетки.
Маршрута ни обикновено е от Бистрица, през Бояна за платото на Витоша.
По трасето ченгетата отдавна ни познават и даже на два пъти на осигуриха
"зелена" линия, защото знаят, че трудно спираме и тръгваме, а на всичко отгоре
сме тръгали на "мисия".
Колкото по-глямо оборудване, толкова по-малко въпроси и толкова по-далечни връзки!

Поздрави,
Павел, LZ1FY



LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ2FP » 24 юли 2014, 09:03

Павеле, друже.....най-после някой да проговори човешки в тоя форум! Наздраве!
Дано те послуша поне един ама не вярвам. Но пък ще се надявам :D
По-нататък ще напиша още веднъж как е по закон и как е на практика това с отношенията между радиолюбителите и полицията, дори на един да свърши работа за мен е достатъчно. 73, дано се видим някъде да дръннем по едно!



LZ1JNG
Мнения: 110
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ1JNG » 02 авг 2014, 15:02

Темата е доста интересна и има какво да се каже, а и не трябва да се профанизира. Според моето скромно мнение тук има два аспекта, повлияли на днешната ситуация. Единият е "информационното затъмнение на миналото", когато да си радиолюбител е нещо което не можеш да бъдеш само заради хобито..Да не говорим и за глупостите със слушателските инициали и в по-старо време, кой има станция ? Изобщо няма да споменавам репитрите..Всичко се крие в логиката поради, която българска телевизия не излъчи кацането на луната..а се гледаше по сръбската.
Като продукт на тази мания остана нещо загадъчно и в наши дни ?! Да носиш радиостанция си с възможности, а те могат да бъдат и злонамерени!! Полицията винаги е "мразела достъпа до нея", а станциите могат да ти дадат такъв достъп. Истината е, че и в полицейската позиция има логика, но..и тук идва липсващото... Никой на никого не обяснява, какво е радиолюбителство, кой на какво има право и какво трябва да носи за легитимация на дейности. Убеден съм, че полицайте (освен тези които са проверявали) хабер понятие си нямат как изглежда документа от КРС.
Днес проблема постепенно намалява, по простата причина, че службите преминават на цифровата система kenwood nexedge и вече носещите радиостанции не са интересни, защото не могат да слушат и така този проблем постепенно ще отмре.
Постнах днес, защото преди време бях писал по тази тема, тъй като не бях съгласен с това как КРС И БФРА "подремваха" при подобни проблеми. Добре, че масовостта ограмоти някой редови органи, че сигурно сега щяха да ни искат и картончета за дистанционните на колите..!!
73!!



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от lz2fv » 03 авг 2014, 19:51

LZ1JNG написа:Темата е доста интересна ...... Добре, че масовостта ограмоти някой редови органи, че сигурно сега щяха да ни искат и картончета за дистанционните на колите..!!
73!!
Позволявам си да не се съглася с последното изречение. Руснаците казват: "Если человек дурак, то это надолго, а если идиот — то это навсегда".
Както някой по-горе каза "........... preZent company excepted...".
73!



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: УКВ радиостанции и полиция

Мнение от LZ1DJ » 04 авг 2014, 13:47

Преди години и на мене се случи нещо подобно. Слизам на автогарата в София и се обаждам на Р1. В този момент младо, стройно полицайче ме пита каква е тази радиостанция. Викам му - Японска ?! Гледа ме учудено и тогава ми поиска разрешителното, естествено умалено на ксерокс. Прегледа го и каза, че и той можел така да го направи ! Викам му, старши, там има един номер на разрешителното. Обади се в КРС и питай под този номер кое име стои и пак ще приказваме. Отговора беше...добре де, добре. Човек даже и без картонче ще се оправи, щом е лицензиран надлежно, но с повече главоболия, както на времето LZ3VB Ванката от Кърджали, дошъл и проверен на ЖП гара Стара Загора !
73 LZ1DJ Коста !



Отговори