Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Комуникации над 30 MHz
LZ2DMV
Мнения: 4
Регистриран на: 13 авг 2019, 02:26

Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от LZ2DMV » 21 авг 2019, 22:45

Здравейте, колеги!

Бих искал да споделя нещо върху което работя от известно време - проект за интерактивна карта на радиолюбителските УКВ (цифрови и аналогови) ретранслатори на територията на страната.

Всичко започна със собствената ми нужда от подобен ресурс, а след като го направих за себе си, идеята ми се стори добра и реших, че си заслужава да се доразвие, за да е в полза на всички. От техническа гледна точка, проектът не е нещо особено - използвам готови плъгини, които управлявам с малко код. По-трудоемката задача бе извличането на данните, тяхното сортиране и преглеждане за грешки, както и актуализирането им, тъй като и в двете бази данни (макар и сравнително актуални) присъстват някои неточности, най-често свързани с променена локация на ретранслатори и наличие на вече излезли от употреба такива.

Вторият етап, който все още тече, е генерирането на "петна", отразяващи планираното покритие на ретранслаторите. За момента такива има за около 1/4 от ретранслаторите, като може би до края на септември или най-късно в началото на декември, се надявам такива да има за всички репитри.

Линк: https://lz.free.bg/

Съвместима е и с мобилни устройства.

Изображение

Междувременно, ако забелязвате нещо по картата, което трябва да се оправи или добави, може да пишете както тук, така и във формата тук.

Наистина се надявам картата да е полезна и с общи усилия да поддържаме информацията на нея актуална. Аз се ангажирам да отделям време, доколкото мога. Отворен съм за предложения, които биха придвижили проекта към по-добро. :)

Поздрави от LZ2DMV!



LZ1MDK
Мнения: 92
Регистриран на: 24 апр 2011, 08:34

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от LZ1MDK » 22 авг 2019, 20:39

Здр, отворете този линк, в голям процент е актуален http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py
73



LZ1IKM
Мнения: 1
Регистриран на: 09 сеп 2011, 23:41

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от LZ1IKM » 09 сеп 2020, 14:26

Привет,

Картата е невероятно полезна и удобна за ползване. Аз лично съм много благодарен.
До сега трябваше да се оправям се едни скрипт, който си написах, да конвертира CSV-то от http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py в KML за Google Earth, което си е дърво отвсякъде - твоето е на светлинни години напред.

Една идея, ако ти се занимава:
Предполагам, че можеш да направиш една утилка, която от горното CSV през API-то на Wikimapia добавя рипитрите там. Така хем лесно ще се обновяват, хем ще може да ги търсиш в Wikimapia, хем ще излизат в Google Earth (има динамичен KML за това), а и ако някой иска да добавя нещо и да редактира, ще може директно в Wikimapia (ще трябва да мърджваш при ъпдейт).

Друг фичър, който може би не е толкова нужен с рипитри, но е интересен като развитие на проекта е да показваш line-of-sight от текуща (или произволна) позиция на юзера и локацията на рипитера. Тук има LOS за 2 произволни позиици: https://www.scadacore.com/tools/rf-path ... -of-sight/
Макар че, може би няма да има смисъл от това, ако има покритието на рипитрите. :roll:

Поздрави,
LZ1IKM



LZ2DMV
Мнения: 4
Регистриран на: 13 авг 2019, 02:26

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от LZ2DMV » 11 сеп 2020, 06:02

Здравей!

Благодаря за предложенията. :)

За Wikimapia ще трябва да разгледам API-то им и може и да драсна някакъв туул да обиколи масивите и да ги добави там, колко да му е.

Иначе със сигурност предвиждам за в бъдеще да интегрирам някакъв line-of-sight модул. В ToDo листата е и показване на най-близките репитри на база текущата локация през Geolocation API-тата на браузърите, но само време да има, че в момента е много ограничено. :)

Поздрави,
LZ2DMV



LZ1NKD
Мнения: 19
Регистриран на: 18 окт 2021, 21:05
Местоположение: София / KN12PR

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от LZ1NKD » 30 окт 2021, 16:58

LZ2DMV написа:
21 авг 2019, 22:45
Здравейте, колеги!

Бих искал да споделя нещо върху което работя от известно време - проект за интерактивна карта на радиолюбителските УКВ (цифрови и аналогови) ретранслатори на територията на страната.
Добра работа!

Поздрави,
LZ1NKD - Николай



lz1rt
Мнения: 28
Регистриран на: 23 апр 2010, 15:14

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от lz1rt » 30 окт 2021, 20:02

Здравейте,
Чудесна работа !
Ако е възможно едно допълниние - добре би било когато се отиде на съответния репитер, в карето освен позивната и местоположението , да има честотата, шифта - отстояние приемане предаване и ако има тон за достъп -

Пример -------- LZ0DIM - Димитровград - 439,475 - 7,6 - 91,5

А сега виждам къде е , но трябва отново да правя справка в таблицата на LZ1NY.
И LZ0DAC - не работи отдавна .

73 ! LZ1RT Руско
0888626618



LZ2DMV
Мнения: 4
Регистриран на: 13 авг 2019, 02:26

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от LZ2DMV » 13 ное 2021, 21:03

Премахнах LZ0DAC като неработещ. :)

По принцип формата тук е най-добрият начин да подадете информация, тъй като я поглеждам по-често от тази тема и ще мога по-бързо да реагирам на промени.

Поздрави,
LZ2DMV



lz1rt
Мнения: 28
Регистриран на: 23 апр 2010, 15:14

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от lz1rt » 14 ное 2021, 09:42

Благодаря !
Говорих с колеги, ще Ти пратя скоро още информация.
73! Руско - LZ1RT



LZ1NKD
Мнения: 19
Регистриран на: 18 окт 2021, 21:05
Местоположение: София / KN12PR

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от LZ1NKD » 16 ное 2021, 02:04

Някой знае ли дали има в София или околностите ретранслатор на
RX: 439.600 MHz
TX: 432.000 MHz

По картата има на Петрохан, ама е твърде далече за 1,5W...



LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от LZ3DA » 24 юни 2022, 00:33

Голямо благодаря за картата.
Въпрос леко встрани от темата. От списъка на LZ1NY и този в repeaters.bg чия информация се обновява по често и е по достоверна?



LZ2DMV
Мнения: 4
Регистриран на: 13 авг 2019, 02:26

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от LZ2DMV » 28 юни 2022, 01:10

Здравей,

Трудно е да се каже. Списъкът на сайта на LZ1NY се обновява от отговорниците - всеки има акаунт и при промяна в някои от параметрите на подопечните му ретранслатори, би трябвало да я отразява, ако се сети. При мен е one-man show - следя групите във Фейсбук, където се анонсират нови ретранслатори или отговорниците / други информирани колеги от конкретно населено място понякога се свързват с мен, за да ми съобщят за промяна или ново съоражение.

Имам идея да преработя картата на модерен JavaScript, тъй като в момента кодът е меко казано грозен и недотам оптимизиран, въпреки че работи. Също ще преместя масивите с данни за ретранслаторите на друг сървър и ще напиша уеб интерфейс за администриране (промяна на данни, добавяне, изтриване и т.н.), но първо трябва да намеря време. В тази връзка, ако тук четат колеги с познания в JavaScript, Node.js (Express, Mongoose) или PHP и искат да поемат част от задачите по бъдещия проект, нека да се свържат с мен на m маймунка mitko точка xyz. Ще бъда много благодарен. :)



lz2hm
Мнения: 22
Регистриран на: 10 сеп 2010, 01:07

Re: Интерактивна карта на българските любителски ретранслатори

Мнение от lz2hm » 28 юни 2022, 23:59

LZ1NKD написа:
16 ное 2021, 02:04
Някой знае ли дали има в София или околностите ретранслатор на
RX: 439.600 MHz
TX: 432.000 MHz

По картата има на Петрохан, ама е твърде далече за 1,5W...
Здравей Ники,
Няма да е удобна тази честота защото ще смущава другите видове работа 432.000-432.030 се използва за радиовръзки чрез отражението на луната на телеграфен вид работа , а по- време на състезания се използва 432.000-432.500 е основната за тропо връзки ....
Незнам кой е инсталирал ретранслатор на тази честота и къде ,но не е помислил за другите ...
Това е все пак мое лично мнение
73 Анди LZ2HM



Отговори