SSTV от Международната космическа станция

..и други хвъркати радиолюбителски неща...
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ1NY » 08 апр 2015, 16:21

След няколко дни е планирано от МКС да се излъчва серия от 12 различни изображения в продължение на целия уикенд (11-12.04.2015).

Повече информация за този SSTV weekend и информация, как може да приемаме изображенията може да прочетете тук:
http://amsat-uk.org/2015/03/31/iss-sstv/

По мои лични наблюдения от предишната сесия - 22-23.02.2015 приемането може да стане и с най-най-подръчни средства: антена и трансивър, някакво РС, таблет или даже телефон с подходящ софтуер ...и маааалко желание и търпение.
Мои записи от февруари има тук: http://lz1ny.blogspot.com/search/label/SSTV

Ако някой има въпроси ...може да пита тук, във форума или лично :-)
С пожелания да премете много и хубави "картинки" от Космоса!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1JNG
Мнения: 110
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ1JNG » 11 апр 2015, 22:37

В 22.05 нямаше излъчване. :o
Предполагам ще закъснеят малко и ще го пуснат. Аз лично, от подобно развитие имам добър спомен :D . Погледнах си рапорта в ISS Fan Club, било е на 20.12.2014, когато след поредното минаване на станцията нямаше SSTV излъчване от тази програма която започнаха. Всички чакаха и точно бях решил че и този път няма да "има нищо" и изведнъж, някой от станцията повика Земята - искаше рапорт приема ли се някакъв сигнал ? Имах страшен късмет, не знам всички ли се бяха вторачили само в SSTVто, но бях сам и с лекота си разменихме инфо, че няма никаква емисия. Той се извини и каза, че на другия ден ще се занимаят с проблема..Интересното е, че още на следващата обиколка пуснаха SSTVто.

За забавление едно доста трогателно клипче.... :D
https://www.youtube.com/watch?v=hxU1ZhINaHk
LZ1JNG
73 !!
Последна промяна от LZ1JNG на 12 апр 2015, 22:43, променено общо 1 път.



LZ1JNG
Мнения: 110
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ1JNG » 12 апр 2015, 00:39

Вече всичко е наред ...тръгна !! :D :D
LZ1JNG
73 !!



LZ1JNG
Мнения: 110
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ1JNG » 13 апр 2015, 01:06

Всичко беше по план. Както са го обявили и в 21.25 UTC (00.25) имаше излъчване...според мен последното. По-интересното е, кога ще има отново излъчване на 2.4GHz.. :wink: След двете проби през 2014 (точно една година от тогава), нищо не се съобщава за 2015г. За съжаление, станциите в световен мащаб бяха много малко, около 10бр. В БГ май само аз се пробвах, поне не видях друго приемане online и в двата уикенда ? :?
Ето един от добрите записи...аз имам само снимки без видео..!!
https://www.youtube.com/watch?v=OJ1WSbq7yLg
https://www.youtube.com/watch?v=8l4FVAGIli0
https://www.youtube.com/watch?v=EpFzbKvK1pk
https://www.youtube.com/watch?v=GsgyHYkvHCY
LZ1JNG
73 !!



LZ1JNG
Мнения: 110
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ1JNG » 13 апр 2015, 15:46

Че това второто си е супер !! :D Според мен не ползвай online тракери....качи си нещо от типа на ORBITRON, старичка е но работи добре. След лутането ми сред програми и купуването на доста от тях, тя май се оказа най-подходяща. Въпреки това не кротнах и сега правим една програмa за дрони балони и кеплерови, в която се отчита дори и визуална рефракция, ако го наблюдаваш с оптика. Ако обърнеш внимание на клипа в предишният ми пост ще видиш в началото как наблюдават ISS с телескоп !! Добре, че ни открехнаха хорицата, иначе бая щяхме да си "блъскаме главите"... ама да видим !!
Иначе сигнала ти е супер !! :D
LZ1JNG
73 !!



lz3kv
Мнения: 1
Регистриран на: 02 юни 2010, 23:24

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от lz3kv » 14 апр 2015, 10:55

Здравейте,
нека да се включа и аз ;)
Преди няколко дни погледнах съобщението на LZ1NY за планираното излъчване на SSTV и реших поне да направя
няколко аудио записа на 11 срещу 12 март . Според тракера имах на разположение около 40 мин. Едната ми антена
е 11 елемента крос яги , а другата ground plane. Понеже ягито е без ротатор го завъртях на ръка в посока от която
трябваше да се появи ISS . Следях рапортите в ISS Fan Club и понеже нямаше инфо станцията да излъчва реших ,
че има време да инсталирам и MMSSTV. Не очаквах да се наложи да я ползвам , но да я има . Според тракера
имаше много време и сигнала ме изненада и хвана неподготвен . Превключих антените и с ground plane я чух
значително по-силно. Направих няколко снимки на десктопа на които се вижда къде е ISS според онлайн тракера и
какво се получава с MMSSTV-то . Изчаках и следващият пас . Чуваше се добре , но не посмях да пипам
синхронизациите на програмата и затова предполагам изображенията са малко ромбични ;( .
На 12.04.2015 отново ми остана малко свободно време . Както спомена по горе LZ1JNG , че всички са вторачили само в SSTV-то , та и аз . Изненада ме общото повикване от RS0ISS и успях само да го запиша на аудио.
Тези дни ако ми остане време , ще кача в нета малко снимки и аудио.
KN22KN
LZ3KV
73 !



LZ1JNG
Мнения: 110
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ1JNG » 15 апр 2015, 21:37

Да наистина, явно започва да се очертава като навик да търсят рапорт от Земята за сигнала. Прави ми впечатление обаче, че предпочитат да го правят дълбоко в руска територия, което е малко..... :( но нейсе.
Това с ягито предполагам е от по-тясната диаграма, което води и до изисквания в точността на насочване. Много от любителите правят едно просто икономично решение, което върши добра работа. Взимат евтин телевизионен ротатор (Conrad цена около 100 лв), на който монтират 5-6 елементно яги (малко по широка диаграма). Антената монтират на 45 градуса и така въртейки само по азимут постигат един доста сносен резултат спрямо омни. Преди време аз пробвах един по добър вариант, с мотор от сателитна антена, който се управлява по DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control). Този вариант е по-точен, но и мотора е по-скъп..има и доработки, макар, че можеш да си вземеш готов позиционер 30-40$.. Но все пак това са много компромисни варианти, особенно ако се "заиграваш" с цифровото излъчване на 2.4 GHz за което писах. Там е с параболична антена с диаграма 2-4 градуса :)
73!
LZ1JNG.



LZ1JNG
Мнения: 110
Регистриран на: 27 дек 2009, 22:12

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ1JNG » 18 апр 2015, 17:34

В момента има силно засилен травик на 145.800 Mhz от ISS. Samantha Cristoforetti има връзка с училище в Италия..!!
73 !!



LZ7AA
Мнения: 14
Регистриран на: 27 мар 2013, 10:03

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ7AA » 16 апр 2016, 18:45

Здравейте колеги,
гледам, че никой не е писал по въпроса тази година, може би не сте слушали ефира?
Аз късничко се сeтих и декодирах най-последния пас и съответно излъчване на SSTV.
В първата минута проверих три пъти кабела на антената, защото не чувах нищо. Даже пуснах токито за контрол - пак нищо.
И тогава изведнъж - 599 гърми чист сигнал. декодирах и даже записах аудио.
Ако някой запалянко се интересува от SSTV и иска да си декодира сам картинката, нека ми се обади, ще му пратя аудиото.
Използвах Icom7000+X200 и MMSSTV.
ISS-SSTV-2016-04-12-1745.jpg
До нови срещи догодина, 73!
Кирил LZ7AA (бивш LZ1FCN)



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ1FW » 16 апр 2016, 21:48

Вчера вечерта имаше излъчване на SSTV на 145800 kHz. ISS се виждаше прекрасно, сигналът бе силен и се чуваше през цялото време - поне 6-7 минути. Днес вечерта обаче ISS мина мълчаливо...



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от LZ1NY » 08 фев 2017, 23:07

На 13-14.02.2017г от Международната космическа станция отново ще излъчват на SSTV. Ниската орбита на МКС и силният сигнал правят приемането и декодирането на сигналите много лесно, достъпно и приятно. За тези два дни Станцията ще има седем преминавания над България. Пробвайте да приемете сигналите. Ако има въпроси от малко запознатите с материята ... отговори ще има

Източникът на информацията е тук https://amsat-uk.org/2017/02/07/receive ... feb-13-14/


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

KG2C
Мнения: 9
Регистриран на: 25 авг 2018, 07:02

Re: SSTV от Международната космическа станция

Мнение от KG2C » 30 авг 2018, 20:06

SSTV се чува много лесно от ISS. Даже и без сателитната ми антена, само с обикновена вертикалана 144/440 антена се получават добри кадри.
Последния път имаше малко объркване в резолюцията от тяхна страна, но след ден-два я оправиха и продължиха да предават SSTV с коригираните кадри.
201807090623.jpg
201807081343.jpg



Отговори