Да помогнем на с.Мугла

Група за радиокомуникации при бедствия и аварии.
lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 02 мар 2012, 17:30

Днес в разговор с кметския наместник на с.Мугла ми хрумна идеята да и помогнем с радиовръзка.Селото се намира на 2000 метра надморска височина .Пътя е осеян с лавини и снежните преспи стигат до 7 метра . Клетките на мобилните оператори са спрели и отремонтирането им е невъзможно на този етап .Има идея да се закара временна клетка но все още не е закарана .Подарен име е сателитен телефон но хората не могат да си го позволят да го ползват тъй като е много скъпо позвъняването .Проблема за връзка е ,че селото се намира в дупка и незнам дали ще може да се действа репитера на Снежанка -по думите на хората който подържат тел.кула в селото много трудно ще се минава през Снежанка .Моята идея е следната : Да се сложи при кметицата една стационарна станция по мощна и на определено време да се чуваме контролно а при възникнал проблем тя да ни търси като аз поемам ангажимента да слушам постоянно мисля ,че и LZ 1 TI Менко от Рудозем също може да слуша постоянно .Проблема е ,че нямаме мощно радио което да оставим докато се постопи снега и добри насочени антени .Ако някой е готов да съдейства телефона ми е 0878 72 18 74 -Мишо .Мисля ,че ако помогнем на тези хора ще ни бъдат много благодарни .



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ3NY » 02 мар 2012, 18:49

Здравей Мишо

Имам едно Alinco DR570 останало в България, което не съм ползвал от години. Мога да организирам някой да ти го изпрати заедно със захранването.
Остава открит въпроса обаче от правна гледна точка. Може би най-добрия начин за легална употреба на радиото, е да регистрирате радиоклуб на адреса на кметството в селото.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz3vb
Мнения: 24
Регистриран на: 12 фев 2007, 14:21
Местоположение: Kardjali
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz3vb » 02 мар 2012, 19:23

Мишо аз мога да предложа лен 160, само трябва да наредя канал за 145,375 около 15 - 20 мин работа.
С Захранване и Унч, антена ГП но нямам кабел.



lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 02 мар 2012, 19:29

Проблема е ,че с Лен няма да се чува "десятката" най вероятно тъй като е в голяма дупка селото .Говорих с LZ1 DJ Коцито и неговата идея е да се сложи едно радио на крос банд репитер на тел.кула над селото но пак възниква проблем ,че на кулата няма захранване на този етап .



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1FW » 02 мар 2012, 21:07

LZ3NY написа:Може би най-добрия начин за легална употреба на радиото, е да регистрирате радиоклуб на адреса на кметството в селото.
Всъщност това е единствения начин. Не бива да се допуска работа на радиолюбителски честоти от нерадиолюбители дори и с най-добри намерения. От мен имате 50 лева, ако се приеме идеята за радиоклуб в село Мугла. Само някой да се заеме с ортанизацията и му пращам парите.

От селото радиовръзката с връх Снежанка е доста проблемна. Вертикалния профил на трасето село Мугла - връх Снежанка навява песимистични мисли - http://www.lz1fw.com/LZRT/EMCOM/Mugla_Snezhanka.jpg
Предполагам, че и с другите смолянски репитри ще е трудно. Пък останалите репитри са далече - http://www.lz1fw.com/LZRT/EMCOM/Mugla.jpg

73 Сашо, LZ1FW



lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 02 мар 2012, 21:13

С две думи дето си чешим езиците за аварийни служби е само във форумите ......
Последна промяна от lz1mnw на 03 мар 2012, 08:01, променено общо 1 път.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1FW » 02 мар 2012, 21:41

lz1mnw написа:С две думи дето си чешим езиците за аварийни служби е само във форумите
Да, това е точно така що се отнася лично за мен. Аз познавам собствените си възможности и в този и подобни случаи освен с приказки мога да се включа само финансово. Предложението ми за 50-те лева за радиоклуб в село Мугла е сериозно и в сила. За радиоклуба обаче трябва да има и местни радиолюбители. Ако в селото са останали само бабите това ще е проблем, но тук вече не мога да помогна.

Във всички подобни случаи следва внимателно да се взимат предвид ей такива факти
lz1mnw написа:Пътя е осеян с лавини и снежните преспи стигат до 7 метра .
и ако човек реши да помага на място да има предвид собствената си подготовка и да не допуска участието му да завърши с акция за неговото собствено спасяване.

73!



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1DJ » 02 мар 2012, 22:14

Предлагам: На ТВ кула над с. Мугла да се монтира временно любителски УКВ предавател, който може да работи в режим на репитър на крос банд и да излиза или на горния или на долния банд на предаване. По този начин ще има радиовръзка или на Р15 или на Р70 LZ0ROJ или на кой да е репитър. Щом се приема ТВ програма в селото ще има и радио видимост към кула "Снежанка", или от където получава сигнал ТВ ретранслатора, и от село Мугла ще може и с едно токи с малка мощост да се осъществи стабилна радио връзка почти с цяла България! За това предлагам мощни фирми, като ИНТЕГРА или ТЕЛКОМИНЖЕНЕРИНГ да се включат с оборотна радиоапаратура и чрез тях да защитим авторитета на БФРЛ и да помогнем на бедстващите хора от селото. За съдействие да се търси помощта на "НУРТС".
Последна промяна от LZ1DJ на 03 мар 2012, 09:35, променено общо 2 пъти.



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1DJ » 02 мар 2012, 22:54

Мишо, няма начин да работи ТВ предавател, а да няма нужното захранване. Има, във всички случаи, резервно ел. захранване или най-малко дизел агрегат. Питай Кушев или , които знаят !



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1FW » 02 мар 2012, 22:59

LZ1DJ написа:Предлагам: На ТВ кула над с. Мугла да се монтира временно любителски УКВ предавател, който може да работи в режим на репитър на крос банд и да излиза или на горния или на долния банд на предаване. По този начин ще има радиовръзка или на Р15 или на Р70 LZ0ROJ. Щом се приема ТВ програма в селото ще има и радио видимост към кула "Снежанка", и от село Мугла ще може и с едно токи с малка мощост да се осъществи стабилна радио връзка почти с цяла България! За това предлагам мощни фирми, като ИНТЕГРА или ТЕЛКОМИНЖЕНЕРИНГ да се включат с оборотна радиоапаратура и чрез тях да защитим авторитета на БФРЛ и да помогнем на бедстващите хора от селото. За съдействие да се търси помощта на "НУРТС".
Телевизионната кула над село Мугла приема сигнали от РРТС Орелек и РРТС връх Ботев - http://www.predavatel.com/bg/3/mugla
От тази телевизионна кула няма да може да се направи радиовръзка със връх Снежанка - няма видимост... пречи височина на цели 480 метра над котата на кулата.
На Ореляк поне засега няма информация за репитър.

Остава връх Ботев - R2. Разстоянието до R2 е 129 километра от ТВ кулата в с. Мугла.



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1DJ » 02 мар 2012, 23:13

Здрасти Сашо. Няма значение от къде взема сигнал ТВ предавателя. Важното е този временен репитер да излезе от дупката Мугла независимо къде с кой друг репитер ще се стикова. Нали от там може да има и телефонна или GSM връзка. Правил съм го и друг път. 73 !



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1CY » 02 мар 2012, 23:24

lz1mnw написа:Подарен име е сателитен телефон но хората не могат да си го позволят да го ползват тъй като е много скъпо позвъняването
Това е единствения бърз начин за връзка ако има "ситуация". А за цената на "позвъняването" - един или няколко човешки живота струват много
по скъпо не само от позвъняването но и от самия телефон и от много други работи. Всичко останало е "във времето" и до голяма степен в разрез
със закона. Ако се нуждаят от финансова помощ за плащане на спешните телефонни разговори - може да се организира. И още веднъж да не
забравяме,че освен зависещите от релефа УКВ има и други вълни но кметския наместник трябва да се научи да работи с необходимите "кутии"
и да узакони това.
73


LZ1CY

lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 03 мар 2012, 10:38

LZ1DJ написа:Здрасти Сашо. Няма значение от къде взема сигнал ТВ предавателя. Важното е този временен репитер да излезе от дупката Мугла независимо къде с кой друг репитер ще се стикова. Нали от там може да има и телефонна или GSM връзка. Правил съм го и друг път. 73 !
Разговарях с кметицата и ми каза ,че на тел.кула над с.Мугла ток вече има .



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1FW » 03 мар 2012, 10:45

LZ1DJ написа:Здрасти Сашо. Няма значение от къде взема сигнал ТВ предавателя. Важното е този временен репитер да излезе от дупката Мугла независимо къде с кой друг репитер ще се стикова. Нали от там може да има и телефонна или GSM връзка. Правил съм го и друг път. 73 !
Здравей!
Гледай до какво доживяхме да не се чуваме по обхватите, а да си пишем по форумите...

Поред:
1. Има значение от къде получава сигнала. Щом взима сигнала чак от връх Ботев на 129 километра, а не ползва 5 киловатовия предавател на Снежанка, който е само на 15 километра от него явно има защо. Профила на трасето показва проблема - не е възможна УКВ радиовръзка между село Мугла и връх Снежанка.

2. Стана ясно, че единствената възможност за радиовръзка е през R2. Който може да ме опровергая - нека го направи.

3. Стана ясно, че селото има възможност за спешни повиквания през сателитен телефон.
Стана ясно, че и от баирите край селото работят и стационарни и мобилни телефони - погледнете внимателно снимките от http://www.mugla.bg/ и ще разберете за какво говоря.

4. Хайде сега да разгледаме в тази светлина предложението на LZ1MNV, като предположим че всички технически проблечи са решени по някакъв начин - в селото има радиолюбителски предавател, над селото има радиолюбителски ретранслатор.
Като резултат нелиценцирана баба от село Мугла, без радиолюбителски инициал, се появява през R2. Чува я половин България, за действията й носи отговорност отговорника на репитър R2.

Хайде сега някой да опише конкретно и детайлно как точно си представя помощта с радиовръзка ?

Към момента напълно отворени и неясни са въпросите:
- какви съобщения се предават
- как се идентифицира предаващата станция
- кой приема радиограмата
- как ще се препредава радиограмата и към какви получатели
- как ще представим случващото се пред медиите в България
- как ще обясним ситуацията на КРС
- каква е позицията на БФРЛ за такава организация

QRV



lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 03 мар 2012, 10:57

.Моята идея е следната : Да се сложи при кметицата една стационарна станция по мощна и на определено време да се чуваме контролно а при възникнал проблем тя да ни търси като аз поемам ангажимента да слушам постоянно мисля ,че и LZ 1 TI Менко от Рудозем също може да слуша постоянно .
Не съм си и помислял да се работи през R-2 .Цялата ми идея беше да се работи през Снежанка .



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ3NY » 03 мар 2012, 11:10

LZ1FW написа: 2. Стана ясно, че единствената възможност за радиовръзка е през R2. Който може да ме опровергая - нека го направи.
Едно КВ радио и един граундплейн ти решават проблема с връзката до където искаш. Ангел обаче е прав, че човек трябва да знае как да върти копчетата му.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 03 мар 2012, 11:11

Ще дойде друга зима докато я научим кметицата как да работи на КВ .



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1FW » 03 мар 2012, 11:13

lz1mnw написа:.Моята идея е следната : Да се сложи при кметицата една стационарна станция по мощна и на определено време да се чуваме контролно а при възникнал проблем тя да ни търси като аз поемам ангажимента да слушам постоянно мисля ,че и LZ 1 TI Менко от Рудозем също може да слуша постоянно .
Не съм си и помислял да се работи през R-2 .Цялата ми идея беше да се работи през Снежанка .
Добре де, някога някой от района около телевизионния предавател край село Мугла или от баирите край селото все пак правил ли е радиовръзка през репитъра на връх Снежанка?
Теорията е категорична - не е възможно. На 4 километра от селото и почти 500 метра над светлинната линията Мугла - Снежанка се извисява връх Редката ела - 2055 m ASL.
На практика как е? Все пак това е във вашия район и вие си знаете най-добре, а теорията може и да греши, особено като се ползват примитивни методи както в моя случай.



lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 03 мар 2012, 11:26

Работих 8 години диспечер в пожарна Смолян и когато сме имали пожари в землищата на с.Мугла служебната радиовръзка винаги се е губила .Подчертавам в землищата покрай селото -това значи на различни места .В самото село не си спомням някой от Смолянчани да е ходил да прави проби .Трудно достъпно е и през лятото пътя е повече черен и с огромни дупки.Между Снежанка и селото е връх Голям Перелик 2196 м.той пречи за да се минава през репитера на Снежанка .На Голям Перелик имаме голямо желание да сложим репитер но на тоя етап е невъзможно поради интерес от едни други организации да не казвам кои .



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1FW » 03 мар 2012, 11:31

lz1mnw написа:Ще дойде друга зима докато я научим кметицата как да работи на КВ .
Тъкмо дотогава ще е взела и клас 1.

Я подпитай таз кметица ще ли да става радиолюбителка? Виж само как звучи "Радиоклуб на бабите от село Мугла". А на QSL картичката ще сложат снимка на хора на бабите от село Мугла - http://vbox7.com/play:ec054947&al=2&vid=11857482



lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 03 мар 2012, 11:34

На тая кметица в момента и е само до радиоклуб ....



lz1mob
Мнения: 10
Регистриран на: 02 авг 2009, 22:25

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mob » 03 мар 2012, 11:38

Я се вземете в ръце и не го правете от сложно по-сложно, човек да съжалява че е попитал и е помолил за нещо!


73s Мишо LZ1MOB

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1FW » 03 мар 2012, 11:51

lz1mob написа:Я се вземете в ръце и не го правете от сложно по-сложно, човек да съжалява че е попитал и е помолил за нещо!
Може и кратко - по начина "Да се сложи при кметицата една стационарна станция " НЕ СТАВА!
справки - http://www.crc.bg/files/_bg/Tech_izisk_ ... _09_09.pdf

73, Сашо
LZ1FW



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1CY » 03 мар 2012, 12:32

lz1mob написа:Я се вземете в ръце и не го правете от сложно по-сложно, човек да съжалява че е попитал и е помолил за нещо!
Уважаеми Смолянски колеги радиолюбители и приятели,
От вчера се опитваме да Ви отговорим на въпросите и да ви помогнем по някакъв начин.Опитваме се да разберем каква е ситуацията
във въпросното село и какво може да се направи.Отговорите са от крайно деликатни до откровено пряки.За да не правим паника
/много вредно нещо при бедствия/ искам да попитам последно: Има ли в село Мугла обявено извънредно,бедствено положение?
Ако няма такова то моля не използвайте изрази като горния.Вчера имаше един подобен израз,който тази сутрин беше съобразително
корегиран. Спокойно и ние можем да кажем "Я се вземете в ръце и......ни кажете точно какво Ви трябва? Или не знаете? А ние ли да знаем,
намирайки се на голямо разстояние от Вашия район? Имаше едно време една народна приказка за хора,които викали "неволята" на помощ.
Та ако има обявено бедствено положение и Ви трябва бърза връзка - използвайте сателитния телефон, ще Ви платим разговорите,само да няма
пострадали хора. Ако няма обявено бедствено положение и Ви трябва стабилна СЛУЖЕБНА радиовръзка селото-център /символично казано/ -
обърнете се към съответните административни служби чрез областната управа.Същото важи и за лошия път до селото,поне тук може би няма
да имате проблеми-строим магистрали всякакви. Ако трябва да се помогне с нещо за Вашия и други радиоклубове в района- както виждате всички
са готови не само с идеи но и с материали,апаратура,дори и финансови средства.Всичко горенаписано е с най добри чувства към Вас и
проблемите Ви.
73


LZ1CY

lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 03 мар 2012, 12:37

Извинявам се ,че ви занимавах с НАШИЯ си проблем .Обещавам да не се повтаря . 73 Весел празник .Моля админа да заключи темата ми .
Последна промяна от lz1mnw на 03 мар 2012, 15:44, променено общо 2 пъти.



lz1mob
Мнения: 10
Регистриран на: 02 авг 2009, 22:25

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mob » 03 мар 2012, 12:45

По горния ми пост беше към LZ1FW, тъй като го обърна на подигравка ние коментираме сериозно извинявам се на другите колеги!


73s Мишо LZ1MOB

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ1FW » 03 мар 2012, 13:09

lz1mob написа:По горния ми пост беше към LZ1FW, тъй като го обърна на подигравка ние коментираме сериозно извинявам се на другите колеги!
Къде видя подигравка? Предложих помощ, анализирах трасета. Ако трябва и при издаването на QSL ще помогна.
Май някой не е осъзнал, че въпросът е зададен в радиолюбителски форум под официалния сайт на БФРЛ? Мястото хич не е подходящо за поощтряване на пиратски решения. Не случайно попитах ими ли ясно становище от БФРЛ за такива инициативи.

Специално за LZ1MOB - прочети отново, бавно и внимателно цялата тема и линковете към нея. Обърни специално внимание на линка към Техническите изисквания - http://www.crc.bg/files/_bg/Tech_izisk_ ... _09_09.pdf. Те определят какво, къде и как.
След това се опитай да погледнеш ТЕМАТА сериозно. Забележи - ТЕМАТА, а не участниците в нея.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от LZ3NY » 03 мар 2012, 16:02

Мишо,

Защо не пробвате с едно мобилно CB. Според мен би ви свършило работа. Не трябва и лиценз.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz1mnw
Мнения: 100
Регистриран на: 25 яну 2009, 12:34

Re: Да помогнем на с.Мугла

Мнение от lz1mnw » 03 мар 2012, 16:06

Имах 2 броя СВ и ги подарих на един приятел ....



Заключена