ЕмКом

Група за радиокомуникации при бедствия и аварии.
LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

ЕмКом

Мнение от LZ3NY » 18 окт 2011, 14:17

Военни разчистват пътищата от снежната покривка и помагат на закъсали автомобили. Обстановката в страната е почти критична. 625 населени места са без ток, повече от 30 са без вода.
Задействан ли е ЕмКом? 625 населени места са без ток. Това са много хиляди хора блокирани в студа.

Цялата новина е на адрес http://dnes.dir.bg/news/zadrastvania-sn ... 5311?nt=10

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1FW » 18 окт 2011, 14:45

Никой нищо никъде не е казал. Поне аз не съм чул.

По всички дебели книги пише, че след активност на тази група се уведомява БФРЛ. Щом няма съобщение от БФРЛ излиза, че не е задействана групата.



lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: ЕмКом

Мнение от lz3kf » 27 яну 2012, 07:56

:?:
Последна промяна от lz3kf на 20 юни 2013, 21:32, променено общо 1 път.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1CY » 27 яну 2012, 13:12

lz3kf написа:Какво правим ние? Пием червеното......... и чакаме да дойде времето на бялото
Най-после един жив човек на този форум. За много години,да си жив и здрав.Обедно време е, слагай на масата
още една чаша,за мен, и да започваме. Ти си приятен събеседник.
"Спасяването на давещите се" си е тяхен проблем,поединично,така е при нас в момента,дори от доста време.
lz3kf написа:Във връзка с текущите събития ме вълнува един прост въпрос
Отговора на простите въпроси понякога е доста сложен и труден но мисля,че отдавна е отговорено в съседните
теми и конкретно и подробно.Има и линк към сайта на Румънската федерация и цитиран официален документ на тяхното правителство.
Дори мислех,че темата отдавна е приключила,че всички са наясно че "рибата мирише от главата". И за да бъда по ясен и конкретен:
1.Не може един министър на отбраната да пита представители на радиолюбителите "кои сте Вие и с какво се занимавате?".
Нима той не е бил в тази страна когато е имало ДОСО, ОВТПН, ОСО и всякакви други производни или няма достатъчно съветници?
2.Не може един министър,в чийто ресурс е справянето с появилата се обстановка, да каже,че снежна покривка от 1 - 1,5 метра
не може да се почиства защото е голяма и трябва да се чака да .....се стопи снега.
3.Не може един градоначалник да се опитва да прави иновации в снегопочистването на улиците и след като не се получи да мине отново на
почистване с пясък и сол.
4.Не може в една наредба за снегопочистването да пише че "снега от тротоарите да не се хвърля върху уличното платно а снега от
уличното платно да не се хвърля на тротоарите" и в същото време изобщо да не е помислено за извозване и изхвърляне някъде на
този сняг.
5.Не може това да се случи в Африка /там рядко вали сняг/ но при нас е факт,парадокс,абсурд но факт.

"Минахме няколко пъти през различни кодове - зелен, жълт, оранжев, сега вече е червен ..."

В коментар след някакви новини по интернет четох,че ще се въвежда специално за България и код "рядко кафяво" /тълкувай както си искаш/.
lz3kf написа:Отникъде нищо нито се чува, нито се вижда по тези въпроси.
Вярвам,че си чел достатъчно класиците Вазов,Ботев,Славейков,Алеко Константинов - преди повече от 100 години те са писали и това е актуално
все още.
Наздраве, Яж,пий и си носи новите дрехи,гледай си рахата,децата,къщата,колата,може и жената а за другото не се притеснявай,
току дошъл "Радецки с гръм" или поне извънземните.
73


LZ1CY

lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: ЕмКом

Мнение от lz3kf » 27 яну 2012, 15:56

:)
Последна промяна от lz3kf на 20 юни 2013, 21:31, променено общо 1 път.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1FW » 28 яну 2012, 10:10

lz3kf написа:Във връзка с текущите събития ме вълнува един прост въпрос :
Правиха се списъци, събираха се данни, попълваха се анкети ..
Минахме няколко пъти през различни кодове - зелен, жълт, оранжев, сега вече е червен ...
Какво правим ние?
Аз си нося УКВ радиостанция плюс резервни батерии в раницата и се надявам да не се налага да я използвам в такива случаи.
От време на време подпитвам тук-там и се вслушвам в съветите.

Виждам участието си в спасителни акции единствено като направа на радиовръзка с друг радиолюбител, който да има връзка с 112 и да предам необходимата информация.

73, Сашо, LZ1FW



lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: ЕмКом

Мнение от lz3kf » 29 яну 2012, 11:46

:idea:
Последна промяна от lz3kf на 20 юни 2013, 21:31, променено общо 1 път.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1FW » 29 яну 2012, 18:11

Реших да видя какво пише в Интернет по темата - конкретно за България. И открих забравен и от самия мен текст, писан преди дванадесет години в тогавашния LZ Round Table.
http://www.lz1fw.com/LZRT/bfra/y2000.html.
(служебно запазен от YAHOO Geocities на http://www.geocities.ws/lz1fw/bfra/y2000.html - след като спряха безплатния хостинг, все пак са запазили страниците, за което им благодаря)

Направо е страшно, как нещата не са се променили подобаващо много за отминалите години. Написаното преди 12 години пак би било актуално:
3. "На трето място е системната работа по развитието на радиомрежата за оповестяване при аварийни и бедствени ситуации. В тази връзка е необходимо установяване на по-тясно сътрудничество с новите структури на МО и съответните му поделения."
Тук има забележителни успехи в минали периоди, и изключително малко информация за сегашни такива. По време на телевизионно предаване служебно лице бе запитано в ефир от LZ1DJ защо не ползват услугите на радиолюбителите в екстремни ситуации. Отговора му беше "на нас ни трябва НАДЕЖНА връзка". Аз слушах какво ставаше по време на пожара в Рила. "Служебната връзка" вървеше по канал на Планинската Контролно спасителна служба и операторите бяха спасители-алпинисти. Но човека отговори по този начин, просто защото за първи път чуваше за такава възможност.


По останалите пет точки, които съм коментирал през 2000 годнина, има прогрес. По някои - доста голям.

Ама "системна работа по развитието на радиомрежата за оповестяване при аварийни и бедствени ситуации" на практика не се върши от БФРЛ.
Вече не съм сигурен дали и трябва да се върши.
А аз съм направил своя избор.

73!
LZ1FW



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1DJ » 12 мар 2012, 13:31

Здр. Сашо. Да, това беше генерал Кирил Войнов - н-к на противопожарна защита. От ефира ме помоли водещата Екатерина Генова да се обадя след предаването. Обадих се, но явно генерала е бързал за вечерния си аперитив и не се обади. Имах много лични спомени да му разкажа за стабилната радиовръзка чак от Истанбул във връзка със страшното земетресение на 17 август 1999 г.и ако е слушал тогава програма "Хоризонт" на БНР щеше да му се изяснят доста неща. Ама... нейсе ?



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1FW » 13 мар 2012, 21:06

Скитайки се из Интернет почти случайно открих "Национален план за защита при бедствия" - http://www.strategy.bg/StrategicDocumen ... -BG&Id=664

Линк към самия план - http://www.strategy.bg/FileHandler.ashx?fileId=1360

В документа не се споменава за радиолюбители. Дадените конкретни УКВ честоти са само на летища - Позивна на кулата и честота.

Според документа:
7.14. Българският червен кръст:
• поддържа радио-комуникационна мрежа на КВ и УКВ честоти;
• осъществява взаимодействие и координация с правителствени и неправителствени структури, участващи в провеждане на спасителни работи при възникване на бедствия;


Дали това е реалността, дали ние витаем сред мечти и спомени аз не знам.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1CY » 14 мар 2012, 01:25

LZ1FW написа:Скитайки се из Интернет почти случайно открих "Национален план за защита при бедствия"
Този План,сравнително прясно издание 2010 година на МС, мирише на мухъл.Явно е преписван от предишни планове
без дори да се актуализира.Жалко за 300 листа изхабена хартия и други консумативи.След като вътре пише толкова
много за наводнения и язовири защо допуснаха фрапиращи наводнения и аварии с язовири? Поне да бяха преписали
малко от стария румънски "план" от 2005 година,където има много по интересни и актуални неща,включително и голямото
внимание обърнато на помоща на радиолюбителите в такива ситуации. Много генерали станаха в България /защо забравят,
че вече не са "генерали" защото службите им са девоенизирани?/, много политици станаха и всичките "много" компетентни,
много "бисери" произвеждат.Последно земята под язовира била на съответното министерство,водата,която издави хората,
не била тяхна. А рибата в язовира на кого е била?
“Политик, който трепери за народа си, със сигурност има Паркинсон” беше написал Пламен Георгиев, кюстендилски мислител,
бивш шеф на тамошното РДВР.
LZ1FW написа:Дали това е реалността, дали ние витаем сред мечти и спомени аз не знам.
"Мечти,мечти" се казваше в една реклама за бира.Ние поне спомени имаме.
73


LZ1CY

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: ЕмКом

Мнение от LZ3NY » 22 юни 2014, 14:56

Здравейте

Като продължение на тази стара тема си мисля, сега е момента сътветния ресор в БФРЛ да си направи малко самореклама, като обяви какво е направил и какво прави в момента за подпомагане хората при потопа в североизточна България. Да не остават хората с грешно впечатление, че бедствието не е достойно да му бъде обърнато внимание.

73


Value has a value only if its value is valued.

lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: ЕмКом

Мнение от lz1fj » 22 юни 2014, 22:24

LZ3NY: "... сега е момента сътветния ресор в БФРЛ да си направи малко самореклама, като обяви какво е направил и какво прави в момента за подпомагане хората при потопа в североизточна България. ..."

Те, драги Димитре, не са по тая част - правенето, а по "усвояването".
73, LZ1FJ



LZ1DUV
Мнения: 3
Регистриран на: 22 дек 2013, 22:54

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1DUV » 22 юни 2014, 23:13

Добра вечер на питащите.
Такааа още от самото начало на потопа във Варна и региона поддържаме връзка със познати, колеги и роднини. Дядото и Бабата живеят в на същата улица на която се изсипа всичко. Така, че от момента на всичко сме в течение какво се случваше. Вечерта мои приятели доброволци тръгнаха за Варна и през целия ден също държахме връзка с тях. Сутринта в петък се свързахме със всичко що може за да предложим нашата помощ но от Спешния център в Аспарухово ни беше любезно отказано и си записаха всички наши телефони контакти. Предполагам тези питания са към LZ1WDX но както знаете той няма достъп до тук :) и няма как да ви отговори. За това любезно ви е отговорил във FB групата. Ако имате други въпроси моля питайте ще се опитам да отговарям веднага..
А ако се чудите кой по дяволите съм аз ... питайте ще ви бъде казано.

Лека и спокойно СУХА вечер.



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: ЕмКом

Мнение от lz2ht » 22 юни 2014, 23:16

Учудвам се как LZ4BU все още не се е изказал компетентно по въпроса. Той поне има достъп до тук


Иван LZFF Coordinator

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: ЕмКом

Мнение от LZ3NY » 22 юни 2014, 23:20

Здравей LZ1DUV

Като нечлен на тази организация не си позволявам да задавам въпроси. Споделям идея за САМОРЕКЛАМА на дейността сред членовете на организацията и пред света.
Вие го разбирайте както искате.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: ЕмКом

Мнение от lz2ht » 22 юни 2014, 23:25

А вие многоуважаеми LZ3NYи LZ1FJ какво направихте? Като си подрапахте каквото си имате решихте, че не ви стига и решихте да се излагате пред целокупната радиолюбителска общност? Или в този форум са останали само такива като вас - вечно недоволни и плачещи за каквото те си знаят вдовици?


Иван LZFF Coordinator

LZ1DUV
Мнения: 3
Регистриран на: 22 дек 2013, 22:54

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1DUV » 22 юни 2014, 23:28

Няма какво да се саморекламираме. Нищо не сме направили за да се прави каквато и да е реклама, а и да бяхме направили пак нямаше да рекламираме. Тук става въпрос буквално за човешки животи и не мога да си обясня как въобще ви дойде идеята със саморекламата. И като не сте член на организацията защо въобще коментирате ?



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: ЕмКом

Мнение от lz1fj » 23 юни 2014, 00:55

Отговарям веднага на LZ2HT. И аз "поддържах връзка с познати, колеги и роднини". Някои ми казаха, че много излишни фоторепортери, анкетьори, видеооператори, журналисти, социолози и др. подобни са им досаждали по време на отводняването и почистването. През цялото време и мобилните им телефони работели.
На свой ред и аз да попитам LZ2HT: А ти, който сигурно си член на аварийната група, какво направи?
LZ1FJ



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: ЕмКом

Мнение от LZ1NPN » 23 юни 2014, 11:59

lz1fj написа:Отговарям веднага на LZ2HT. И аз "поддържах връзка с познати, колеги и роднини". Някои ми казаха, че много излишни фоторепортери, анкетьори, видеооператори, журналисти, социолози и др. подобни са им досаждали по време на отводняването и почистването. През цялото време и мобилните им телефони работели.
На свой ред и аз да попитам LZ2HT: А ти, който сигурно си член на аварийната група, какво направи?
LZ1FJ
Аз постъпих така - преброих пачките , които усвоих(защото съм от София и само тука има пачки за усвояване по радиолюбителска линия) и последвах примера на варненския координатор бедствия и аварии - легнах да спя защото валеше :mrgreen:
Казвам го без да си правя самореклама :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:



Отговори