Други аварийни групи

Група за радиокомуникации при бедствия и аварии.
LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Други аварийни групи

Мнение от LZ1FW » 11 сеп 2011, 15:40

Идеята е да се огледаме наоколо и да видим какво правят другите около нас. Интересна е статията във списание "Тема" наречена "Новите тимуровци" и написана от Искра Ценкова.
Линк към статията http://temanews.com/index.php?p=tema&iid=46&aid=1220

Изключително любопитен пасаж: "През 2000 г. се отзовават и при пожара на Мальовица. Планината гори 15 дни. Понеже нямат опит в гасене на пожари, тръгват към върха потиснати. Но още след втория-третия ден се оказват полезни. Тогава повечето спасителни екипи губят радиокомуникациите, а техният отряд единствен запазва връзка с кризисния щаб."

По една случайност аз бях в Рила по това време. Даже за няколко часа гасях и пожара между Йончево езеро и хижа Мальовица рамо до рамо може би със същите тези младежи. После те останаха а аз си тръгнах след като стана тъмно - нямах готовност за нощуване в планината. За награда за малко да ме арестуват някакви млади представители на жандармерия или полиция край ЦПШ - видях им се прекалено подозрителен по никое време през нощта.

Твърдението за проблемите с радиокомуникациите тогава има своето обяснение - бяха се насъбрали различни служби, с различни радиоапаратури, на различни честоти, че и модулации. Останах с впечатлението, че за да направляват пожарните вертолети на борда им качваха и хора от ПСС. Иначе не ставаше - летците си слушаха техните честоти, хората от ПСС - своите. Не знам нещо да се е променило от тогава. Можеби само тези от горското стопанство вероятно са получили нови радиостанции, защото тогава работеха с екзотични апаратури с размерите на две кутии за обувки и телефонна слушалка като на фиксиран телефон.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

9/11 (на руски език)

Мнение от LZ1FW » 11 сеп 2011, 16:57

Това трябва да се прочете. Руски радиолюбител за случилото се на 11.09.2001

Радиолюбительская аварийная связь и ликвидация последствий трагедии WTC
http://www.cqdx.ru/misc/wtc_r.html

Надявам се да го забележите:
Одними из первых требований, которые были предъявлены к радиолюбителям, изъявившим желание предоставить себя в распоряжение Красного Креста было наличие портативных радиостанций с запасными батареями или 2-х диапазонных мобильных станций, с сетевыми источником питания, соединительными кабелями, а также мобильными выносными антеннами с магнитными присосками. Оказалось, что практически во всех ситуациях мощности портативных станций не хватало для ведения устойчивой связи из внутренних помещений зданий, даже используя ретрансляторы



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Други аварийни групи

Мнение от LZ1CY » 14 сеп 2011, 18:32

LZ1FW написа:Идеята е да се огледаме наоколо и да видим какво правят другите около нас.
Да погледнем съвсем близо,на север, какво е направило румънското правителство по въпросите,
които ни интересуват, още през 2005 година:
http://www.hamradio.ro/default.asp?id=1 ... =279&mnu=1
Текста е на румънски език /с червени букви е подчертан текста,касаещ радиолюбителите/,ползвайте
наличния там Гугъл преводач,за предпочитане не на български език.
73


LZ1CY

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Други аварийни групи

Мнение от LZ1CY » 04 юни 2012, 21:56



LZ1CY

Отговори