59

слушател

59

Мнение от слушател » 26 юли 2012, 21:13

3764 Имам много атмосферни разряди и не те разбирам. Инче те чувам на 59!!!!!!!!!!!



ЛЗ?***

Re: 59

Мнение от ЛЗ?*** » 26 юли 2012, 22:35

Не разбирам - хем 59, хем не го разбираш? Не трбява ли да е 19...29...?! :?



слушател

Re: 59

Мнение от слушател » 28 юли 2012, 14:13

На ме шума ми е на 59+ 20 и не те разбирам!



слушател

Re: 59

Мнение от слушател » 30 юли 2012, 16:02

http://radiohobby.hit.bg/
Нано някой го прочете. И го приложи!



RST

Re: 59

Мнение от RST » 30 юли 2012, 22:39

R Readability - Understanding what is said and how well. On a scale of 1 to 5, the readability of your signal with a "5" being perfect with no difficulty. In other words the ability of the other operator to understand what you are saying. A "1" is unreadable....a "5" is perfectly readable.

S Strength - On a scale of 1 to 9, indicates how strong your stations signal is. A "1" is a very faint signal. A "9" is an extremely strong signal.

T Tone - Used for morse code signal reports. Indicates on a scale of 1 to 9 the quality of the tone of the morse code "dits and dahs". From a "60 cycle harsh tone" a (1).... To a "very pure tone", a (9).
Все още не съм лицензиран любител и по-скоро задавах въпрос... не се опитвах да критикувам! :)
тааа... http://radiohobby.hit.bg/rst.htm го знам. но неща като:
шума ми е на 59+ 20
или
не те разбирам. Инче те чувам на 59
ме объркват и се чудя аз ли нещо не съм разбрал?! :shock: :D

Аз съм го разбрал така - 59 = отличен сигнал и чудесна разбираемост... +20 може би ще рече... хмм... че получаваш безплатна печка с мощност 20кВ когато получаваш чудесен по сила и разбираемост ШУМ!!! ;)

Без лоши чувства!



слушател

Re: 59

Мнение от слушател » 31 юли 2012, 07:23

Това са бисери, които постоянно се ръсят в ефир!



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: 59

Мнение от LZ2HR » 31 юли 2012, 12:27

GL
Последна промяна от LZ2HR на 11 окт 2012, 23:02, променено общо 1 път.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: 59

Мнение от LZ4ZD » 01 авг 2012, 10:11

Бисери в ефира е имало и ще има, но ...

Не искам да звучи, като че защитавам който и да е дал тази "оценка".

Даването на оценка отдавна не е това което беше (и каквото трябва да бъде по наредби). В някой от контестите дори вече не е задължително (до колкото си спомням, дано не греша). Във всекидневната работа особенно на 3764 повечето хора дават оценки механично.

От коментарите горе, с изключение на Христо LZ2HR, съдя, че слушателя няма никакъв опит с работата особенно на 80м обхват. Много често се случва така, че гръмотевични бури дори и на хиляда километра от QTH-а на слушателя да създават импулсни смущения които да надвишават спокойно полезния сигнал. Комбинирано с бавното АРУ на приемника при SSB (когато силен сигнал кара системата на АРУ да намали усилването и бавно да го възстанови към предишната си стойност) - като тресне няколко пъти ще се чуят няколко читави срички при добър късмет.

И като цяло оценката трябва да е "в моментите на чист сигнал те приемам на 59, но заради атмосфертните разряди (QRN) разбираемостта е ниска и не мога да приемам твоя сигнал", но за да бъде всичко по-кратко - ти си чул онзи рапорт, който си квалифицирал като "бисер".
За мен бисер щеше да е, ако звучеше така "Чувам те на 59, но нищо не мога да ти разбера". Но в контекста на атмосфертните разряди ситуацията е коренно различна.

Относно шума. Не е рядко явлението в градски условия и зашуменост при работа на 80м. S-метъра да стои закован на 9ката пък дори и на +20 отгоре и да не можеш да изкараш читав сигнал дори и кореспондента ти да е пуснал "печката" (разбирай усилвателя).

Иначе БИСЕРИ на 80м има ... И Христо е прав, добре е да знаеш какво означава това +20 към оценката, разликата между кВ(kV) и кВт(kW) и какво е dB. Извинявам се, че говоря за пишещите в темата като за един човек, но в дадения случай не е съвсем ясно кой с какъв псевдоним пише всеки път и между колко различни хора се води разговора.



lz1cy/1

Re: 59

Мнение от lz1cy/1 » 01 авг 2012, 12:37

LZ4ZD написа: Извинявам се, че говоря за пишещите в темата като за един човек, но в дадения случай не е съвсем ясно кой с какъв псевдоним пише всеки път и между колко различни хора се води разговора.
За LZ2HR и LZ4ZD,
Горепосочения израз показва съвсем ясно,че е безмислено да се коментират постове,писани анонимно.Добре е когато се помага на нуждаещи се
начинаещи радиолюбители,но първото нещо,което те трябва да научат е "кодекса на радиолюбителите" и въпросите с етиката. Неприятно и неудобно
е да се общува анонимно.За това е писано много на този форум и по точно в този раздел.Информация по тези интересуващи ги въпроси има много и на този сайт и навсякъде в мрежата.След като някой чува /макар и със смущения/ някого на 3764 кхц това значи,че поне един от двамата е лицензиран
или някой пиратства на тази честота.Започвам да съжалявам,че преди 40 години няколко човека направихме тази мрежа /тогава беше на малко по различна честота/.Там беше място за среща на приятели и обмяна на информация /тогава нямаше интернет/ а сега стана място за "бисерообразуване".
С най добри чувства.
73 Ангел LZ1CY



NICK

Re: 59

Мнение от NICK » 02 авг 2012, 14:50

ОСТАРЯВАМЕЕЕ....



lz1cy/1

Re: 59

Мнение от lz1cy/1 » 02 авг 2012, 18:11

И старостта отминава. Разни обредни агенции се надпреварват да
ни поздравяват със старата градска песен "Чакам те да дойдеш...."
73 Ангел LZ1CY



Заключена