60 години Радиолюбителско движение в Смолянска област

Историята на радиолюбителството в България.
lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

60 години Радиолюбителско движение в Смолянска област

Мнение от lz2oq » 04 дек 2020, 23:12

Честито на всички колеги радиолюбители свързани с радиолюбителското движение в Смолянска област(окръг).
Днес получих поздрави от Сава - LZ1KK и от съпругата на починалия Костадин Савов - LZ1FQ дългогодишен
началник на окръжния радиоклуб и отговорник на радиостанцията там във връзка с юбилея. Пред октомври са се изпълнили 60 години от началото на това движение в Смолянския край.
Имам спомен как LZ1FQ разказваше как в началото трудно са набавяли резистори за да правят своите радиоприемници.
Той имаше втори слушателски номер за окръга - LZ1-H-002.
В окръжния радиоклуб в Смолян през 1982 година месец март направих първата си любителска радиовръзка.
Бях от активистите в LZ1KSR и LZ1KSC. Спомням си толкова много неща от престоя ми в Смолян до 1993г.
Спомням си връзката с Н.Джамбазов намиращ се на плаване около Австралия. Спомням си и първа връзка от
клуба с българин в САЩ - NW9Y. Помня и как установих първа връзка с Щатите от LZ1KSR, също от там и
първа връзка с Антарктида. Помня как убедих Савата - LZ1FQ да работим с 2 трансивера в републиканските турнири.
За съжаление отбора ни беше от млади оператори и успяхме в един турнир да се класираме на четвърто място.
Това си беше добро при условие че в клубната категория до 1000 вата си имаше много яка конкуренция.
Спомням си базата над с. Момчиловци. Спомням си и това че доведох 4 момичета от Учителския Институт
да участват в женския турнир на КВ. Впоследствие едната операторка стана и моя съпруга.
Та и синът ми се роди в Смолян.
Помня и Ягито на Митко - LZ1EV с което и аз съм правил страхотни връзки. Ходих и на 2 републикански присъствени
състезания по скоростна телеграфия. За първото не бях подготвен за смесените текстове понеже в казармата точката
и запетаята се предават по друг начин. Тогава на място направих тренировка та имах успех с по-ниска скорост.
Спомням си На окръжното състезание по същата дисциплина на приемане всички категории бяхме заедно. Доста от
новите радисти приключиха до 80 зн/мин а беше голямо изумлението когато само двамата с Таската Белев
приемахме на 130 зн/мин. Тогава той беше звездата сред по-младите. Аз бях в горната категория.
Даже от клуба бяхме веднъж и NET CONTROL на 80м - SSB на колега от Монголия. Ние имахме хоризонталин квадрат
и 1000 вата мощност. Той ни чуваше фантастично а и ние него.
В Смолян направих и първия си CW/SSB трансивър по немска схема подсказана ми от Георги Петков- LZ1GP.
Докато кострукцията беше на платки многократно я носех в клуба в куфарче и ме бъзикаха че я нося като нелегална радиостанция.
Спомням си и Кольо Митковски - LZ1NL който поддържаше УКВ връзките и ни разсмиваше с вицове.
В окръжния клуб работехме с КВ трансивър правен от Станко Седянков -LZ1SD и после дойдоха японските TS-830S и TS-780.
Помня как с Тинко - LZ3DB/M0NDZ гонихме DX-ите а и похождението ни на вр. Снежанка. Там с един приемник - Лисица
на 144 MHz слушахме в УКВ състезание. Обаче през нощта ни намериха комарите и ни надупчиха яко!
В градския клуб имаше двама началника - аз помня Елена Кудина. А ползвахме станцията на Димо - LZ1LD. Беше конструкцията на
UW3DI - втория вариант.
Окръжния клуб имаше добри постижения във УКВ състезанията.
Не мога така набързо да си спомня всички имена и инициали с които съм имал допир но който се сетя и не съм
го упоменал до тук ще го напиша.
LZ1TI - Менко, LZ5IL - Владо, Петър Гайдаров, доктора Иван Батинков, Апостол Згуровски, Стоян от Момчиловци, LZ1NW - Кольо,
Борката Халваджиев, капитана Бунчев, Иван(от сев. България и работеше в Мадан - ex LZ2YO?), Бисер - LZ1KB, LZ1ST - Иван,
LZ3HI- Емил, LZ1VE- Мария, Валентина, Илияна, Петя - LZ2VOQ(ex LZ3OQ), LZ3EV - Георги, LZ1PW - Петър,
съпругата му и дъщеря му. Сещам се и за още хора но не помня имената им.
Още докато бях в Смолян се разделихме с болка с Петьо - починал на 20 години - един отличен конструктор!
Да почиват в мир и LZ1FQ, LZ1LD, LZ1SD, LZ1NW!
Пожелавам на колегите от Смолянска област да поддържат духа на Радиото!
73! LZ2OQ/LZ1-H-192( ex LZ2OQV,LZ1OQ)
lz1ksr-1.jpg



lz5il
Мнения: 30
Регистриран на: 10 апр 2011, 16:23

Re: 60 години Радиолюбителско движение в Смолянска област

Мнение от lz5il » 05 дек 2020, 11:15

Благодаря ти Георги за спомените и се надявам да си останал с добро чуство от годините които си прекарал в нашия край.
Добре стана, че отбелязахме 50- годишнината от основаването на радиоклуба , когато се събраха повечето от старите лампи. Имаше и интересен разказ от Костадин Савов- Савата LZ1FQ , основателя на радиолюбителството в Смолян. Желая здраве на бившите и настоящите радиолюбители и 73 ! Владo LZ5IL



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: 60 години Радиолюбителско движение в Смолянска област

Мнение от LZ2HR » 05 дек 2020, 21:54

Добра вечер и честит юбилей!

Няколко снимки от близката 1990 година в домът на Николай LZ1NW.
Светла му памет!
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
Бъдете здрави!



Отговори