swl lz-1079 Тодор Саранов

Историята на радиолюбителството в България.
lz3sm
Мнения: 28
Регистриран на: 21 фев 2009, 18:55

swl lz-1079 Тодор Саранов

Мнение от lz3sm » 24 авг 2012, 23:48

Попаднах на qsll от 1950г на Тодор Саранов.Това е и най-старата в колекцията ми.Ако някой знае нещо повече за този колега нека ми пише на майла lz3sm@yahoo.com
73!lz3sm



lz2vak
Мнения: 48
Регистриран на: 03 авг 2011, 20:42

Re: swl lz-1079 Тодор Саранов

Мнение от lz2vak » 25 авг 2012, 16:40

lz3sm написа:Попаднах на qsll от 1950г на Тодор Саранов.Това е и най-старата в колекцията ми.Ако някой знае нещо повече за този колега нека ми пише на майла lz3sm@yahoo.com
73!lz3sm
Ще оставя отговора си тук.
Цитатите по-долу са от --> http://lz2gmlz.blog.bg/lichni-dnevnici/ ... iia.509089

Из спомените на един друг ветеран от това време Ставри Попов, по-късно LZ1SP:
....След това направихме първото състезание на „Раковски” 100. Аз предавах грамите за приемане. Участваха най-различни телеграфисти, повечето професионалисти. Първа награда взе Белчо Белчев, втора Тодор Саранов. Бях много радостен. Това бяха хора от курса, който проведох....
Предполагам, става дума за един и същ човек.
73
Владислав



lz3sm
Мнения: 28
Регистриран на: 21 фев 2009, 18:55

Re: swl lz-1079 Тодор Саранов

Мнение от lz3sm » 25 авг 2012, 17:10

Благодаря Ви за препратката!!!
73!lz3sm



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: swl lz-1079 Тодор Саранов

Мнение от lz1fj » 27 авг 2012, 15:46

Герашевец, обръщам се направо на ти, срещали сме се в ефира и дано пак да се срещаме.
Ето и от мен нещо за Т. Саранов (част от информацията е от лични разговори със Саранов и др. радиолюбители и може да има неточности):
Като млад е бояджийски работник. Към началото на 1950-те учи във Военно-свързочното училище (школа) в Силистра. (По това време там учат и Д. Драчев-LZ1BC, и М. Моллов-LZ1XX, но за 1XX не съм сигурен дали е от випуска на Саранов или от по-късен випуск. Но той е жив и (дано) здрав и може да внесе корекции в написаното тук.)
Тодор проявява технически усет и успешно преработва една учебна р/станция тип А7А за приемане на някои от любителските обхвати (дали само на 28 MHz, или 28 и 21, или само на един кой да е люб. обхват?). С нея той и др. извършват SWL дейност в Силистра.
След завършването младшите офицери получават назначения в различни поделения.
Тодор Саранов като „късметлия” е в Гранични войски, които (до 1962 г.) са в с-мата на МВР. (всички тия неколкократни сливания и разделяния на Гранични с Вътрешни войски, на принадлежността на едните или другите ту към МВР, ту към МНО ми е трудно да проследя; по-сигурен е периода 1962-72, за който ще стане дума). Служи той в областта на военната радиотехника и свръзки, но чат-пат поставя неудобни за началствата въпроси, рита срещу ръжена, и по-бавно в сравнение с някои послушни колеги се движи по служебната йерархия. Ето защо, когато се поставя въпроса за повишаване на военното образование на офицерите, той със закъснение е изпратен да учи във ... ВНВМУ – Висшето народно военноморско училище “Н. Й. Вапцаров” (тук подлежи на уточнение какво точно висше инженерно образование и съотв. квалификационна степен получава Саранов – инженер корабоводител или инженер корабен механик). Всичко това най-вероятно е в периода 1962-72 г., когато този род войски, в които служи Саранов, е в системата на МНО. Неговите началници изглежда много са се надявали той там да си остане (а ако се удави, още по-добре), но тъй като блестящо е завършил ВНВМУ, той има право на избор и се връща в София ...
Продължава службата (от 1972 отново в с.мата на МВР) със скърцане и спирачки, удряни от др. хора, и се пенсионира като полковник, някъде през 90-те години. Тогава се беше увлякъл по висококачествено възпроизвеждане в зали и като пенсионер работи няколко години в такава фирма. В къщи имаше стар лампов приемник „Lorenz” и с него слушаше на люб. обхвати, на добре известни нему морски, въздушни и др. честоти. Почина някъде ок. 2000 г. (подлежи на уточнение). Има син, на който поне едно от образованията е нещо радиотехническо. (Веднъж на сина му беше необходима спавочна литература за курсов проект или нещо такова, и дадох на Тодор една книга „Проектирование телевизионных приемников”; и колкото и да не исках пари, той настоя и ми даде пари за тази книга – мн. точен човек беше. А на мен тази книга ми трябваше, колкото на негър – пудра. След това отидохме да пием по едно. Той не пушеше и не пиеше, но с приятел сядаше.) Саранов никога не е лицензиран с личен повиквателен знак, но е правил опит. Драчев, с който си останаха близки приятели, го майтапеше: .- „Тошо, чух, че си пуснал документи за лична станция. АМА БИЛИ СПРЕНИ ОТ МВР.”
Толкоз от мен, не знам много. Те бяха десетина години по-възрастни. Понастоящем (авг. 2012) има поне няколко души с лични позивни, които могат да кажат повече или да коригират. Само че се съмнявам те дали въобще четат тоя сайт – на сегашната БФРЛ.
Накрая, Светлозаре, една молба: Ако имаш броевете на сп. РТЕ 1 и 10/1960 и 3 и 10/1961, прати ми копия макар само на страниците със съдържанието. 73, бъди здрав. Кирил Божилов, LZ1FJ (e-mail in QRZ.com)



lz3sm
Мнения: 28
Регистриран на: 21 фев 2009, 18:55

Re: swl lz-1079 Тодор Саранов

Мнение от lz3sm » 28 авг 2012, 17:27

Здравей Кириле!
Благодаря за информацията.Сега ми става ясно защо адреса на картичката е от Силистра.
Впрочем научих от Иво-LZ4BU,че Г-н Т.Саранов е бил първият началник на LZ1KAU.
Историята с картичката е малко странна.Една вечер Дядото,Бащата на жена ми знае,че имам слабост към пощенските марки ми донесе един плик с пощенски марки и юбилейни пликове от СССР.В началото не обърнах внимание,но след като се загледах ми направи впечатление,че пощенските пликове са юбилейни послучай 7ми май "Денят на Радиото" от периода 1967-1969г.,което искрено ме зарадва.Веднага разрових купчината с пликове и открих 10ина qsll от LZ0WYF и LZ-1079.Направо подскочих от радост .С Христо-LZ3FN си говорехме по Скайпа и веднага му я показах,защото беше от 1950г.,толкова стара картичка от БългарсKи радиолюбител нямах.Тогава искрено се заинтересувах от името на Т.Саранов ,но на Гугъл нищо не излезе,затова написах тук във форума запитване.За съжаление аз събирам само qsl картички,от списания не се интересувам...Спомням си преди 20-25години Радиклубовете бяха пълни със стари списания ,но в Бобов дол LZ1KVF ,вече не съществува,LZ1KSD в Дупница също.Имах доста списания "РАДИО","Радио,телевизия,електроника" и "Функаматъор",но всичките ги подарих на радиоклуба през 90те години,защото при мен събираха прах.
Благодаря още веднъж за информацията надявам се все по-вече български радиолюбители да се разровят из архивите си-своите и на свои по-стари Приятели,за да станат достояние на всички ,които се интересуват от Радиолюбителското движение в България...
73!Светли-lz3sm



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: swl lz-1079 Тодор Саранов

Мнение от LZ1VB » 02 сеп 2012, 09:27

Нямам информация Саранов да е бил началник на LZ1KAU, но през 1973-75 година идваше от време на време в клуба и правеше по някоя и друга връзка. Понякога и по цяла страница от дневка. Но идванията му не бяха особено чести. Работеше само на телеграф (тогава нямахме друго), предаваше името си като Ted и така се подписваше в дневника. Мисля, че имаше истински SWL номер LZ1-A с малко число, защото LZ-1079 може и да си го е измисли сам. Тогава не съм имал престава, че е от най-първите радиолюбители, а и той не е споменавал. Съжалявам, че починал толкова рано.



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: swl lz-1079 Тодор Саранов

Мнение от lz1fj » 02 сеп 2012, 10:59

LZ1FJ за LZ1VB: Предполагате "Мисля, че имаше истински SWL номер LZ1-A с малко число, защото LZ-1079 може и да си го е измислил сам."
Приблизително до края на 1950-те години е имало една система за обозначение на слушателите, след това - друга (която е валидна и досега).
Лошото е, че част от списъците са изгубени, няма ги в ДКД. Аз имам някои данни (записвам само категорично сигурни), но съм далеч от публикуване. Впрочем ето само някои от първите SWLs в България:
LZ-1040 - Николай Г. Корабов (LZ2NK)
LZ-1079 - Тодор Саранов
LZ-1102 - Димитър Кирилов Петров (LZ1AF, към 2012 - доайен на активните късовълновици в България)
LZ-1234 - Михаил Найденов Михайлов (LZ1AH)
LZ-1325 - Асен Асенов Бехтерев - сътрудник на бълг. списание "Радио"
LZ-1341 - Димитър Панов Сибирски
LZ-6110 Михаил Г. Константинеску, Толбухин (по -късно LZ2AL, Варна. Печели купата на ЦК на ДОСО като слушател, 1959).
Радвам се, че има интерес към хората, които в бедност и мн. трудни условия са били първите следвоенни наши Радиолюбители.
73, К. Божилов, LZ1FJ



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: swl lz-1079 Тодор Саранов

Мнение от lz1fj » 02 сеп 2012, 11:49

Tku, tku so much, Ивайло. Убягнало ми е от вниманието, мой минус. Веднага се появяват въпроси - 1) Досегашните слушатели придобиват ли автоматично някакъв слуш. номер? 2) Тия немного LZ слушатели, които участват в контести с досегашните си номера, трябва ли да предприемат нещо, за да не ги декласират, и др.
Прави ми впечатление, че и в други теми, обсъждани във Форума, останаха "висящи" въпроси, та 2-3 въпроса повече ... Остава да чакаме отговорите.
73, бъди здрав! LZ1FJ



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: swl lz-1079 Тодор Саранов

Мнение от lz1fj » 02 сеп 2012, 12:44

FB! Доволен и благодарен. Ясно, точно и бързо - FB!
Иво, ами ти, както действаш бързо, точно, експедитивно, дали ... такова знайш ... дали не може да дадеш и отговори на другите висящи въпроси (абе не чак на всичките, но поне на някои ...)? (последното изречение е в рамките на hi-hi)
Аз спирам дотук, да не ме обвинят в изместване на темата. Жив и здрав, dr om=LZ1FJ



Отговори