Обсъждане на нов устав на БФРЛ

lz3ga
Мнения: 3
Регистриран на: 27 яну 2011, 10:17

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3ga » 03 фев 2011, 20:58

В отговор на LZ1CY:
Вече взех каквото ми харесва и го включих в проекто-устава, но не е публикувано.
Според мен няма наклон към министерството, а ясен стремеж да се осигури финансиране.
За съжаление няма доброволци да предложат пълна издръжка без условия. Ако има такива - може да се коментират.
Стари опити да се прехвърли финансовата отговорност на някой, без той да го е обещал, завършиха без резултат.
Значи от доста време се търси друг път, според мен без да е принизено ничие лично достойнство.
Видимо сега нашата федерация е по дейна в лицето на сегашния УС. Надяваме се труда на няколко човека да е полезен за всички.
Поне видимо за финансиране от спортното министерство се полагат доста усилия, които за повечето от нас са невидими.
Разбира се парите са безполезни без хора. И кой човек - наш радиолюбител е пострадал от лиценза на БФРЛ в министерството на спорта.
Май само този, който си краде от времето за обща полза.
Разбирам, че най-справедливо в идеалния случай изглежда личното представителство, но кой по правилно би управлявал организация - този, който ръководи организация или този, който не иска да членува в малка организация /например радиоклуб/ , но предпочита да участва пряко чрез гласуване в по-голямо сдружение с нестопанска цел - БФРЛ.
Това не е покана за отговор, а само споделено мнение.
73
Илиян



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1BJ » 03 фев 2011, 21:02

Цитирам извадки от проектоустава, които ще коментирам по-долу:
Чл. 9. (3) Допуска се да се приемат асоциирани членове... Те биват: Физически лица, почетни членове и колективни членове.
1. Физически лица – български граждани или постоянно пребиваващи в България чужденци, както и чуждестранни граждани. .....
(5) На приетите редовни членове федерацията издава официален документ за членство, а на асоциираните членове - лична членска карта.
(6) Всеки редовен член - юридическо лице или спортен клуб е длъжен да внася годишен членски внос пропорционално на броя на членовете си – физически лица. Асоциираните членове – физически лица внасят членски внос за себе си.
Чл. 12"а" (2) Асоциираните членове на федерацията имат следните права:
1. За физическите лица:
- Да участват в Общото събрание;
- Да предлагат за избиране, да бъдат избирани и да участват в работата на Управителния съвет и в работата на други работни органи;
...........
- членове – физически лица, които не членуват в спортен клуб имат право да избират по специално създадена и приета от Общото събрание на БФРЛ методика свой представител – клуб редовен член на федерацията, който да защитава техните права и интереси на заседанията на Общото събрание.
..........
Чл. 13. (1) Ръководен орган на БФРЛ е Общото събрание (Национална конференция).
.....
(8) Клубът - представител на редовните членове – физически лица, които не членуват в спортен клуб, избиран от тях за срок от една година има право да участва в Общото събрание с право на един допълнителен глас.
(9) По предложение на Управителния съвет, публикувано в поканата и с решение на Общото събрание може да бъде увеличен броя на лицата, имащи право на глас в Общото събрание, като броят им се определя по квотен принцип и по правила, изработени и приети от Общото събрание.


Аз вече изразих своята позиция, че подкрепям приемането на такъв Устав на БФРЛ, който в никакъв случай не трябва да доведе до загуба на лиценза от Министерство на физическото възпитание и спорта. Този лиценз не опира само до финансовата помощ, която може би ще получаваме. Този лиценз ще бъде само от полза на БФРЛ и членовете на БФРЛ при контакти от всякакъв характер с държавни, общински и т.н. институции.
Т.е. Уставът трябва хем да не противоречи на изискванията на закона, хем да запази БФРЛ като съюз на единомишленици-физически лица с еднакви права и задължения.
От цитираните по-горе съществени текстове от проектоустава, имам следните въпроси към Камен, LZ3KF.
Противоречат ли на ЗФВС, ако бъдат направени следните промени:
Чл.9(5) да гласи
(5) На приетите редовни членове федерацията издава официален документ за членство, а на асоциираните членове - лична членска карта. На приетите редовни членове федерацията издава и лични членски карти за всички техни членове - физически лица.
По този начин всички радиолюбители ще станат равнопоставени по отношение на членските си карти.
От горните цитати става ясно, че членовете - физически лица не могат да гласуват пряко, а чрез клуб-представител. Но както е записано в проектоустава, на практика член-физическо лице няма право на един глас.
Можем ли да променим този член така:
13(8) Клубът - представител на членовете – физически лица, които не членуват в спортен клуб, избиран от тях за срок от една година има право да участва в Общото събрание с право на един допълнителен глас за всеки член - физическо лице, присъстващо на Общото Събрание, чийто представител е (клубът).
По този начин всички членове - физически лица, присъстващи на ОС ще имат право на глас.
Чл.13(9) можем ли да го прилагаме по следния начин - с решение на Общото Събрание да бъде увеличен броя на лицата, имащи право на глас в Общото събрание, като броят им стане равен на броя на присъстващите на ОС радиолюбители.
Ако можем, то единствената административна работа е всеки член - физическо лице да бъде попитан кой клуб си избира за клуб - представител. Или най-лесното е да се регистрира да речем Национален Радиоклуб, който да е клуб - представител на всички членове - физически лица.
В чл.13(8) вероятно има грешка - не бива да е "редовен член - физическо лице", а "асоцииран член - физическо лице" или просто "член - физическо лице"

П.П. По отношение на членския внос моето мнение е, че не бива да има различие - както бе през изминалите години (директно плащане - 20 лева, а чрез клуб, клубът плащаше 12 лева за член). Всички трябва да плащат по равно. Отстъпки само за инвалиди, студенти и ученици, за пенсионерите също да има намаление, но само ако те желаят да се възползват от това (имам предвид факта, че много пенсионери получават по-големи пенсии от заплатите на доста работещи). Но размерът на членския внос не е предмет на Устава, а на решение на УС. Правя коментар за чл.внос заради факта, чу утре УС ще решава и този въпрос.



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3nn » 03 фев 2011, 22:38

Днес, Митко предложи реална алтернатива за допълнително финасиране - с увеличаване на членският внос до едни нормални граници 50-60лв годишно.
Браво!!! Най-накрая някой да предложи нещо реално!

Единственото, което ме притеснява е, че тази идея няма хич да се хареса на върлите привържените на пълноправното иднивидуално членство.
Ще настане яко опюване и вой до небесата: какво ние ще получим за тези пари и други от този род, на коити сме били свидетели многократно.

Може би в един следващ етап от развитето на страната ни, ще бъде възможно максимален брой радиолюбители да могат да отделят една нормална сума за каузата на БФРЛ. При днешната тъжна реланост прогнозирам не повече от 60-70 радиолюбителя да отделят толкова пари за федерацията.

Според мен и двата проекто Устава на Камен 3KF и Илиян 3GA са достатъчно добри. Камен е напрвил много подробен - всичко да е точно ясно.
Илиян го е взел като основа и го опростил максимално. И двамата са положили доста усиля и въпреки напъните за правокаций не бива да омаловажаваме труда им.
Най-важното от двата проекта, че се дефинират индивидуалните радиолюбители. В сега действащият Устав те не фигурират по никакъв начин.

Сега едно лирично отклонение:
Ако има 20-30 колеги в Бългрия, като Илиян - LZ3GA, който да направят със собствени средства такъв радиоклуб като него и там да идват деца и да се заниамват с радиолюбителска дейност, нещата след време ще са доста по-различни.
Горещо Ви препоръчвам да видите с очите си тези неща в Карлово.

73!
Виктор LZ3NN



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3nn » 16 мар 2011, 16:46

Уважаеми колеги,
Искам да Ви информирам, че дългоочакваният договор за целево финансиране между БФРЛ и МФВС за 2011 вече е факт.
Със задоволство искам да отбележа, че благодарение на добрите резултати през 2010 и активността на БФРЛ, сумата по договора е няколкократно по-голяма в сравнение с миналогодишното финансиране.
Това означава, че въз основа на държавната субсидия и очакваните приходи от Европейското първенство по радиозасичане за младежи в Приморско финансовата стабилност и спортно – състезателната дейност на федерацията за 2011г. са гарантирани.
Надявам се тази година да се поздравим с още по-големи успехи.

Благодаря на всички оказали и продължаващи да оказват подкрепа на БФРЛ!

С уважение:
Виктор Ценков – LZ3NN



lz1adf
Мнения: 5
Регистриран на: 28 окт 2010, 00:14
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1adf » 18 мар 2011, 13:39

Страхотна песен - спопля душата. Но едва ли ще подейства така на децата или ентусиасти, които желаят да се занимават с радиолюбителство, но няма материалната база за това ( било то радиоклубове, достатъчно станции .. приемници .. телеграфни ключове .. или каквото и да било ). И става въпрос особено за деца..за да се зароди интереса в тях, за да може след време другите хора да ги наричат "луди" за това, че отделят от времето си и средствата за да се занимават с радиолюбителство. И как да им обясниш на тези същите деца, че база няма и няма да има защото хората са на принципа: "Аз за себе си .. и всички за мен", защото болезнената действителност е такава, че ако не влезнат средства от страна на държавата .. средства няма да има. А това с увеличаването на членския внос ако се приложи ( не е лоша идея.. но за друга страна ) .. не само средства , но и членове няма да има.

А средствата са "извоювани" благодарение на активността и добрите резултати на спортната дейност на федерацията - на телеграфисти и лисичари. Но това, че са спечелени с тези активности, не означава ще се финансират само те, а напротив - средствата ще бъдат разпределени между всички активности на федерацията.
И да отговоря на последващи коментари за "спортната" федерация - харесва ни или не министерството отпуска средства за спорт. Никой не отпуска средства за хоби..се едно аз като обичам да ходя за риба .. да кандидатствам за средства от министерството ?! А при нас мисля, че хоби и спорт се припокриват - симбиоза благодарение на която Федерацията все още съществува.



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1RF » 24 мар 2011, 14:24

На вниманието на УС на БФРЛ!
По-долу цитирам извлечение от ЗЮЛНЦ

"Свикване на общото събрание
Чл. 26. (1) Общото събрание се свиква от управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението в населеното място, в което се намира седалището на сдружението. Ако в последния случай управителният съвет в месечен срок не отправи писмено покана за свикване на общото събрание, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице."

Моля да бъде спазен закона.
Доколкото знам седалището на БФРЛ е град София, а не Пловдив.
LZ1RF



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3nn » 24 мар 2011, 20:31

Моля, текстовете от ЗЮЛНЦ да се цитират точно:
1. Цитираният по горе текст:
Чл. 26. (1) Общото събрание се свиква от управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението в населеното място, в което се намира седалището на сдружението. не отговаря на действителността.

2. Точният текст е:
Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2006 г.) Общото събрание се свиква от управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението. Ако в последния случай управителният съвет в двуседмичен срок не отправи писмено покана за свикване на общото събрание, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.

(2) Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на общото събрание и по чия инициатива то се свиква.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2006 г.) Ако друго не е предвидено в устава, поканата се обнародва в "Държавен вестник" и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден.

3. В точният текст никъде не де споменава, че ОС се свиква задължително по седалището на сдружението. Единствено се указва, че ако по искане на 1/3 от членовете на сдружението УС не свика ОС, то се свиква от съда по седалище.
Това е повече от логично - естествено че по такъв казус ще се произнесе местният съд. Но дори и при този случай пак не е задължително мястото на свикването на ОС от съда да е еднакво със седалището.
Съдът няма как служебно да определи местото, залата и да плати наема за нея - той просто се съобразява с писменото искане на желаещите минимум 1/3 от членовете на сдружението (при положение, че УС не се е съобразил с това ) относно реда, дата, часа и мястото на провеждане на ОС.

Моля, четете и цитирайте законите точно!

73! Виктор - LZ3NN



lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 12 май 2011, 22:12

Здравейте колеги,
Аз искам да добавя по темата, че ако техническите изисквания позволяват ( наличие на интернет свързаност ) то Общото събрание на БФРЛ, което ще се проведе на 14.05.2011 г. в град Пловдив ще бъде излъчвано на живо от тази страница така, че всички които нямат възможността да дойдат лично, то да имат възможността да го проследят на живо.
Ако условията не го позволят, видото ще бъде качено на същия сайт в тази категория на 15.05.2011 след 20:00 ч.

73! LZ1DOT


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1fj » 13 май 2011, 02:05

С голям интерес изгледах видеото за учредяване на радиоклуб в Ст. Загора, и казано направо - завидях им! Само едно дребно нещо, казано от LZ1ZF, ми се струва неправилно. Идеята ми и думите ми неприятно се преиначават. Аз не съм само за индивидуално членство на лицензирани радиолюбители в БФРЛ. Аз съм за това, освен юридическите лица, право на пряко членуване в БФРЛ да имат и тези физически лица, които не са членове на какъвто и да е радиоклуб (спортен или др.). Позволявам си да припомня какво съм написал в тази рубрика на Форума на 16 Дек. 2010 (и то до LZ1ZF):
3) Един от факторите за разединение е индивидуалното членство. Е, не мога окончателно да повярвам, че IARU и Мин. на спорта не приемат категорично и индивидуално членство. Възможен вариант е индивидуално членство, като тия членове имат право на вот само в областта извън спортните мероприятия. Има радиолюбители инвалиди, пенсионери и никак неинтересуващи се от радиозасичане. Никой не е залетял да ви се бърка в тия работи. Но хората искат да имат личното си право на глас. А според досега действащия Устав и замисляните промени в него тия хора ДАЖЕ нямат правото да бъдат членове.
Добавяйки, че и в предложените от мен (пак в тази рубрика на Форума) изменения на сегашния Устав е развита същата идея, се надявам този път да бъда разбран правилно.
Засега в София няма реално съществуващ (не само документално регистриран) радиоклуб, в който да членувам, а член на някакъв фалшив радиоклуб няма да стана.
Няма да разглеждам и въпроса кои основни държавни документи на Република България се нарушават с лишаването на поданик от право на глас. Няма да разглеждам и въпроса как ще се формира вота като обобщен брой гласове при замисляния състав на БФРЛ и съответния му Устав (позволявам си да посъветвам тия, които не са мислили по този въпрос, да помислят по-задълбочено).
С най-добри пожелания за ВСИЧКИ радиолюбители на България, 73, Кирил LZ1FJ

Posts: 44
Joined: Tue Aug 19, 2008 8:47 am
Location: Sofia
Private messageE-mail lz1fj



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 13 май 2011, 15:10

Като обикновен радиолюбител разгледах съвсем скоро поместения на сайта нов проектоустав.
Както предвиждах в предишни мои писания това е третия проектоустав.Не знам дали ще има
"скоростно" и четвърти или това ще стане по време на събранието утре.Като обикновен радиолюбител,
любител също на "независимостта",колкото това да е невъзможно,не ми хареса част от текста на
чл.3: "БФРЛ е независимо....неполитическо....сдружение....". "Новата" БФРЛ,създадена в зората
на демокрацията с единствената цел да бъде независима,беше независима до 2003 година,когато
беше приет досега действуващия устав,поставящ я в зависимост от т.н.Спортно министерство.
Освен това,това министерство е в състава на Министерски съвет,съставен от определена политическа
сила.Нещо не се "вързва" с независимоста и неполитичноста. Естествено,това е мое лично мнение.
Като член на КС на БФРЛ ми прави впечатление чл. 12 ал.3:
"3)Във организационния живот на БФРЛ, с изключение на правото да избират, имат право да участвуват
всички български радиолюбители, които не са членове на някой от лицензираните във федерацията клубове,
след като платят определена от УС годишна вноска за правото да ползват QSL бюрото . "
В организационен живот или се участвува или не се участвува.Става както преди 20 години - едните ще бъдат
членове на...."партията",ще имат право да избират и да бъдат избирани но всички заедно ще градим
бъдещето. Е,текста на този проектоустав,написан от уважаваните от мен юристи, може да мине при
регистрацията в съда но ако някой реши да пита Комисията по дискриминация /колкото и и да ми е неприятна тази
комисия и председателя и/ то тогава този текст няма да мине и ще имаме проблеми. Не мога да си обясня как
моя приятел от едно свищовско село или моя приятел от югозападния ъгъл на България,и двамата лицензирани
радиолюбители и активни късовълновици, ще участвуват пълноценно в организационния живот след като
наоколо няма радиоклуб в който да членуват.
Поздравления на радиолюбителите от Стара Загора за възстановяването на радиоклуба там.Направи ми впечатление
чувството за хумор на LZ1DX в изказването му "че са се събрали и ще се събират млади хора" а всички на видеото
и на снимките бяха "белокоси" а дори и съвсем "без коси". Най младия от групата мисля че беше LZ1ZF. А може и да
не съм разбрал правилно. Желая им успешна работа и бързо "подмладяване".
На участниците в Общото събрание на БФРЛ желая успех.
73


LZ1CY

lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 13 май 2011, 15:23

Най младия от групата мисля че беше LZ1ZF
Дълбоко съм обиден :shock: Шегувам се разбира се.
Справка 03:26 от видео клипа.

73! LZ1DOT


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 13 май 2011, 15:28

Най младия от групата мисля че беше LZ1ZF
Аз пък съм ДЪЛБОКО ПОЛАСКАН :D - имаше поне 10 човека по-малки от мене (LZ1DOT, LZ1MC, LZ3RN, LZ1RT ..... )

73 Гошо



lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3kf » 13 май 2011, 16:48

:(
Последна промяна от lz3kf на 22 апр 2016, 15:14, променено общо 2 пъти.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 13 май 2011, 17:24

lz1dot написа:Дълбоко съм обиден :shock: Шегувам се разбира се.
LZ1ZF написа:Аз пък съм ДЪЛБОКО ПОЛАСКАН :D
"Дълбоко поласкания" да почерпи вместо мен,за компенсация от мое име "дълбоко обидения"
/аз така или иначе не "употребявам" от много години по здравословни причини дори и боза/.
lz3kf написа:Казах ви, че не съм този, който ви трябва. От поредния Проект се вижда, че е намерен верния човек юрист
Не, "верния човек-юрист" още не е намерен. Аз знам няколко имена /пише ги и по вестниците/ но хонорарите им са в шест цифрено измерение.
В България има много хора,които се ползуват от тяхните услуги /и има защо/ и могат да си позволят изплащането на такива хонорари.
73


LZ1CY

lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 13 май 2011, 18:58

"Дълбоко поласкания" да почерпи вместо мен,за компенсация от мое име "дълбоко обидения"
Договорено.

Сега нещата според мен стоят така.
Във федерацията определени хора трябва да си вземат почивка и да оставят по-младите така да се каже радиолюбители да вършат нещата.
Дълбоко оценявам лично аз факта, че сте дали много и сте постигали много, но идва време в което трябва определено поколение да предаде щафетата на по-младото такова. В крайна сметка света се променя в момента толкова динамично, че ще извините за правия текст, но по-старите хора просто изоставате, а и това си е абсолютно в реда на нещата и няма как да сте в крак с бита от ново поколение.
Млади хора радиолюбители няма и не виждам как ще има, след като се предприемат действия които са неактуални като цяло в днешно време. Няма кой да се интересува от телеграфия, при наличието на компютри, ако мога така да се изразя, въпреки че доста хора няма да го схванат какво имам в предвид. За това и за де се привлече един млад човек то най-удачния вариант е чрез спорта. Така де на нас младите ни се бяга... не ни се кълве по ключа. Другото, което искам да кажа, че Вие сте живели по едни правила, а сега са други и е абсолютно в реда на нещата да се съобразите с тях така както вие сте се съобразявали с вашите по ваше време. Та идеята ми е правете си кефа и си вземете почивка и дайте възможност на по-младите да развиват дейността, не ги ограничавайте с глупостите, които са ви наслагвани има няма 40 години.

Това Ви го казвам като млад човек, на който до гуша му идва понякога от хора, които просто не искат да си вземат почивка, а трябва... Полага Ви се вече!
Просто това, което сте изпитали вие и сте живеели с него за съжаление вече не е актуално в този динамично променящ се свят. И най-лошото е, че с действията си вие спъвате младите да развиват дейността, а и като цяло в България в общ план така стоят нещата.

Дано да няма обидени, казвам го не с цел да Ви обидя, а да покажа според мен как стоят нещата в нашата татковина.

P.S. Да добавя: Моля, спрете се с егоизма, дайте и на нас младите шанс да се изявим!
Пу отплеснах се, но пък ми идваше да си го кажа :D

73! LZ1DOT


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1VB » 13 май 2011, 21:09

Това беше май най-странното писание, което се е появявало тук. Да се чуди човек да се смее ли или да плаче :) :(.
LZ1DOT, ако имаш желание, време и способности да се занимаваш с обществена работа, пътят е един - доказваш, че си по-добър, по-кадърен и по-работоспособен. Убеждаваш хората и те гласуват за теб. Със "Стани, за да седна" няма да стане.



lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 13 май 2011, 21:59

Ами точно това имам в предвид 8)

Очевидно е, че радиозасичането има по-големи успехи и някак си повече млади хора се насочват към него, но не мога да разбера защо има хора, които всячески се опитват да го съсипят?
Не си мисли, че се стремя към някакви цели. Та аз дори и не съм лисичар, но виждам действителността в България каква е и точно това искам да подчертая!
И защо всячески се опитвате да отречете спорта, след като всички млади се насочват към него, а в същото време в уставите ви са заложени цели като "Да привлечем млади радиолюбители"?
Та именно тия млади радиолюбители се стремят към идеали, които очевидно се разминават с някои застарели разбирания.

И аз не искам да ме избират за каквото и да било! Аз го правя, без да очаквам нещо на среща... И в работата съм така и в семейството ми е така. Аз не съм възпитаван да очаквам, както 65 години българите са живеели в очакване.
Нямам намерението обаче да се отчитам :)
Не търсете интригата в всяко едно изречение...

73! LZ1DOT


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1fj » 13 май 2011, 22:07

Спасителю LZ1DOT! В подем и небивал възторг съм от Ващата искрена, изпълнена с жар и ентусиазъм творческа изява! Супер! Във всеки прочел веднага възниква асоциацията с популярния в младежките ни години химн „Интернационал” (тогава учудващо много хора владееха руски език):
„Весь мир насилья мы разрушим
до основания, а затем
мы наш, мы новый мир построим –
кто был ничем, тот станет всем”.
Да живее златната радиолюбителска българска младеж! Съвсем намирам, че Вие сте абсолютно прав, Шефе! Даже не искам да определите малко по-определено кои във Федерацията „определени хора трябва да си вземат почивка и да оставят по-младите така да се каже радиолюбители да вършат нещата.” Предлагам още на утрешната конференция да бъдете избран на поста Председател на Федерацията... пу отплеснах се, исках да кажа – на Педерацията! Всеки лисичар строго по пеленга, определен от Партията... пу, пак се отплеснах,... от Педерацията! Поздавления за новия Ви важен пост. Между другото, скромната ми разузнавателна група се е добрала до важни сведения, която поверителна информация ще предоставя в удобно за Вас време, след като поемете кормилото на властта. Ваш симпатизант LZ1FJ



lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 13 май 2011, 22:17

Между другото, скромната ми разузнавателна група се е добрала до важни сведения, която поверителна информация ще предоставя в удобно за Вас време, след като поемете кормилото на властта. Ваш симпатизант LZ1FJ
Това в интерес на истината ме разсмя много! Благодаря ти за 2-те минути, които ми направиха живота малко по-щаслив :D
Но действителността е друга за съжаление... Аз нямам желанието да бъда цитирам Ваш "Шеф", най малкото защото нямам желанието да оглавявам такъв колектив :D


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 13 май 2011, 22:23

LZ1VB - "споко" както е модерно да казват младите хора сега. Има една македонска приказка "со кротце,со благо и..... /добавката е
"со малце кютек" но не се отнася за случая ./
lz1dot написа:Дано да няма обидени, казвам го не с цел да Ви обидя, а да покажа според мен как стоят нещата в нашата татковина.
lz1dot написа:P.S. Да добавя: Моля, спрете се с егоизма, дайте и на нас младите шанс да се изявим!
Пу отплеснах се, но пък ми идваше да си го кажа :D
Обидени няма,не сме деца да се обиждаме. Предполагам,че ти е олекнало след тази изповед. Ами хайде,изявявайте се де!
Миналата година, на 24 април в София имаше също Общо събрание на БФРЛ ,избирахме нови ръководни органи. Молихме много хора,
млади хора,звъняхме по телефоните на тези,които не бяха дошли и ги уговаряхме. За съжаление нямаше голям ентусиазъм от тяхна страна.
Но все пак в Управителния съвет има голямо присъствие на любимия спорт на младите и се чувствува голямо раздвижване на работата.
lz1dot написа: Другото, което искам да кажа, че Вие сте живели по едни правила, а сега са други и е абсолютно в реда на нещата да се съобразите с тях така както вие сте се съобразявали с вашите по ваше време. Та идеята ми е правете си кефа и си вземете почивка и дайте възможност на по-младите да развиват дейността, не ги ограничавайте с глупостите, които са ви наслагвани има няма 40 години.
Да,ние сме се съобразявали с много неща,сега също се съобразяваме защото така сме свикнали да живеем-да се съобразяваме с всичко и с всички.
Е,дано съобразителноста бъде взаимна. Спомням си една руска народна приказка,чел съм я като дете преди 55 години: Един владетел наредил да
се ликвидират старите хора но един младеж скрил баща си и не изпълнил заповедтта.След известно време владетелят имал големи проблеми и
при решаването им помогнали съветите на скрития старец. Това е в резюме. В началото на 70-те годиви на миналия век радиолюбителите бяхме
зависими от една военна организация.Та тогава направиха поредната промяна на името на тази организация и стана Военен отдел към ДКМС.
/ако някой среща трудност с тези наименования мога да обясня по точно/. И решиха,че след като е Комсомол, т.е. младежка организация, трябва
да изгонят всички по възрастни радиолюбители и на много места го направиха.Добре че тогава бяхме все още млади и "хубави", сега остана само
"и"-то.А почивка сме си взели-много от нас са пенсионери,инвалиди или и двете.
lz1dot написа:За това и за де се привлече един млад човек то най-удачния вариант е чрез спорта. Така де на нас младите ни се бяга... не ни се кълве по ключа.
И "кълването" на ключа е спорт,дори няколко вида спорт - къси вълни,скоростна телеграфия,радиомногобой /последния вече го няма/.Всички сме
започнали със спорта - през 1967 г. и по лисици сме бягали,след това радиомногобой и накрая КВ и УКВ. Тогава имаше и спортни звания и много от
нас имахме някакви успехи и там. Е,"старите коне" ги водят в екарисажа но част от нашето поколение бяхме съдии на 2 европейски и 1 световно и
то по радиозасичане/освен другите ,провеждани по същото време и на същото място/,които се проведоха последните 15 години в България.
lz1dot написа: И най-лошото е, че с действията си вие спъвате младите да развиват дейността, а и като цяло в България в общ план така стоят нещата.
Е,това вече не е верно,тук има противоречие.Всеки от нас се е старал и продължава да се старае да върши нещо полезно за федерацията.Все пак
ние сме участвували при създаването на федерацията преди 40 години,израстнали сме с тази федерация и с това хоби. А като цяло за България -
много неща мога да кажа за "спъването" и ,ние сме много "дребни" за да сме виновни за това.
Всичко това не исках да го казвам и никога не съм го казвал но нали при демокрацията всеки има право на отговор и на собствено мнение.
Желая на младото поколение да действува по бързо за да имаме поне малко време да почувствуваме нещо по добро.Дано.
73


LZ1CY

lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 13 май 2011, 22:35

Никой не Ви упреква, че не сте се старали. Както казах и 1-вия пост "Дълбоко оценявам лично аз факта, че сте дали много и сте постигали много", но е очевидно от действията на някои хора, че не това искат да постигнат. Няма да назовавам имена защото това си е мое лично наблюдение и не искам да ангажирам с него други, но от толкова много изписано по темата аз съм си извадил този извод и за себе си съм прав. Просто трябват промени, които да са актуални на времето в което живеем, а определени хора не са склонни към тези промени, а в същото време те са извършвали такива. Като "младеж" аз изказвам своето мнение и не ангажирам никой с него, но аз като "младеж" се стремя да Ви покажа от какво се интересуваме младото поколение. Ние имаме малко по-различни приоритети ( говоря го на базата на приятели с опознавателни знаци, а те не са малко ), а никой не се е интересувал от какво имат нужда тези младежи / деца.

И ще Ви упрекна като начинаещ радиолюбител, че няма нито едно читаво ръководство на роден език, което да обучи един млад радиолюбител как да процедира, на съкращения и т.н. Ако ги няма клубовете, кой точно ще ме научи? Да, аз имам удоволствието и наречи го привилегията да се уча от един добър радиолюбител, но ако го нямаше него аз от къде щях да знам как да направя една проста връзка на контест?


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 13 май 2011, 22:54

Проблема е, че на "младите" никой не обръща внимание и "старите кучета" си гледат интереса, за това и сред всички радиолюбителски дейности с изключение на лисиците липсват "млади хора".
Няма информация, няма кой да ти обърне внимание и това е действителността за съжаление. Защо на руски има тонове литература, а на родния ни език няма нищо?
Отговора е прост: Защото всеки си гледа интереса. А уж говорим за "организация"... Кое и е организираното освен груповото хулене по форумите?
Българина за съжаление не може да работи в екип и това е до манталитет, защото всеки тук си гледа канчето и както се казва: МЕН ДА МИ Е ДОБРЕ, ПА НА ВУТЕ НЕКА МУ Е ЗЛЕ!.
И този спор може да просъществува доста дълго :(

73 LZ1DOT


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 13 май 2011, 23:05

lz1dot написа:И ще Ви упрекна като начинаещ радиолюбител, че няма нито едно читаво ръководство на роден език, което да обучи един млад радиолюбител как да процедира, на съкращения и т.н. Ако ги няма клубовете, кой точно ще ме научи? Да, аз имам удоволствието и наречи го привилегията да се уча от един добър радиолюбител, но ако го нямаше него аз от къде щях да знам как да направя една проста връзка на контест?
Е,виждаш ли,мога да дам може би полезен съвет.
lz1dot написа: Няма кой да се интересува от телеграфия, при наличието на компютри, ако мога така да се изразя, въпреки че доста хора няма да го схванат какво имам в предвид.
След като младите хора са "царе" на компютрите, може би знаят,че има интернет,има няколко търсачки на няколко езика,там има всичко.Просто
пишеш това,което те интересува и получаваш хиляди материали от където да четеш.Дълбоко съм убеден,че много добре знаеш това.Дори колегите
от Силистра се бяха постарали и хвърлили много работа и в тяхния сайт има огромно количество радиолюбителска информация и то на български
език. Но.......ако спре тока,ако спрат сателитите,ако спре интернет,ако спре ехолинк - какво ще правим тогава? Кой ще ни учи и дава съвети?
Имаме ли обикновени морзови ключове и батерии за портативната апаратура и дневник на хартия,дори и фенер за осветление? От старите хора и от старите вещи винаги ще има полза в точния момент и на точното място.
73


LZ1CY

lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 13 май 2011, 23:21

@LZ1CY Искрено ти благодаря за информацията и уважавам труда на човека, който го е направил и поддържа!
Но.......ако спре тока,ако спрат сателитите,ако спре интернет,ако спре ехолинк - какво ще правим тогава?
За съжаление точно тази промяна не се опитвате да разберете. "Ако" обширно понятие и няма да смисъл да се коментира. Ако Херц не беше открил "етерните вълни" сега можеше да нямаме и радиостанции. Приемете промяна към по-съвременни технологии, кому е нужно да се отричат? Да, трябва да сме запознати до някъде с историята, но нека тази история да претърпява промени.

Искам да кажа само, че просто фактите са на лице, както в федерацията, така и в политиката, така и в бита ни.И смело мога да подчертая, че за това не сме виновни ние, а като такива смятам, че имаме пълното право да упрекваме. И когато казваме истината, която за нас е реалността срещаме упреци и хуления.

Ще дам пример с доцента си по информатика, който цетирам: "Какъв си ти пикльо, че да ми говориш за компютри, аз от 40 години се занимавам с компютри", а въпросния не знае принципно действие на оптична мишка. Ето ти спънка... Защо младите специалисти бягат? Защото не могат да се наложат тук, поради спънки от страна на 'знаещите и можещите инженереи"


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 14 май 2011, 00:07

Благодаря на администратора на сайта,че ни търпи още да си говорим на странични теми.
Дано да е полезен този разговор.Поне за мен е полезен- някои от нашето поколение по
това време си "пием хапчетата".
lz1dot написа:За съжаление точно тази промяна не се опитвате да разберете.
Защо слагаш всички под един общ знаменател? Свят голям,хора много е казал един умен човек.
За разлика от другите спортове,радиолюбителите са хора с доста добър коефициент,освен с
краката работят добре и с главата.
lz1dot написа:но нека тази история да претърпява промени.
Историята не може да се променя,затова е история. Е,много зависи и от това кой я е писал,от каква
гледна точка,всичко е много относително.Променя се настоящето за да бъде по добро или по лошо
бъдещето и след това да се пише поредния етап от историята.
lz1dot написа:И когато казваме истината, която за нас е реалността срещаме упреци и хуления.
Цял живот страдам точно от това и продължавам в същия дух. А за твоя доцент по информатика - това не значи,
че след като е доцент има нещо в черепната си кутия.Погледни по-нагоре - депутати,министри ....и по нагоре -
не намирам никаква разлика във възпитанието и манталитета между тях и твоя доцент. Но всички те намират
начин "да си повишат стандарта на живот" затова е такова отношението им към нас.Извинявай за многото цитати,
които правя но така ми е по лесно да съм конкретен. Бъди здрав,беше ми приятно да си "начеша" езика, дано не
съм бил много досаден.
73


LZ1CY

lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 14 май 2011, 00:23

.Извинявай за многото цитати,
които правя но така ми е по лесно да съм конкретен. Бъди здрав,беше ми приятно да си "начеша" езика, дано не
съм бил много досаден.
Не всъщност аз ти благодаря за проявения интерес!
Не приобщавам всички към общ знаменател. Както казах имам честта да познавам доказани радиолюбители, които да ми помагат неимоверно, но за съжаление това е малцинство.
Така стоят нещата и с доцента ми. Така стои въпроса и с сънародниците ни за мое огромно съжаление.

Благодарен съм на родителите си, които ми дадоха едно по-различно възпитание!

Благодаря и на теб за проявения интерес и културното събеседване, което проведохме за разлика от други членове!

73! LZ1DOT


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz2be » 14 май 2011, 03:12

LZ1DOT,
позволи ми да не се съглася с повечето от нещата, които споменаваш. Според мен съдиш на базата на информацията, която намираш в този форум. В БГ броя на р/любителите под 35г възраст определено е много по-малък спрямо по-възрастните и това ясно се вижда например в Казанлък. В световен мащаб обаче нещата изобщо не са така. В доста страни в Европа има много млади любители - Германия, Франция, Русия, Полша, Чехия, Словения и т.н.
Според теб единственото място за изява в днешно време е лисичарството. Истината е, че най-много участници винаги е имало в КВ състезанията. Иди в раздела Състезания, отвори някоя тема с резултати от някой КВ контест, кликни на линка с резултатите и преброй участниците - повече са от всички лисичари взети заедно :) да не говорим, че почти всички лисичари са и добри късовълновици и знаят морзовата азбука. Преди години и аз съм тичал по горите, даже и медал имам спечелен :) Участвал съм и в многобои и в скоростна телеграфия. Сега нямам нито време, нито желание да се занимавам с тези спортове и затова съм само на КВ.
Самото хоби е възникнало заради желанието на хората да правят връзки на КВ.
Това, че не си научил морзовата азбука не означава, че телеграфа е умиращ вид комуникация. Отвори резултатите на някой смесен контест и сравни броя на участниците в телеграфната и телефонната класация и ще се убедиш, че "телеграфчиите" са повече от "телефонистите".
В днешно време едва ли ще ти трябва обикновен ключ, ползва се или компютър или автоматичен ключ. Аз лично нямам ръчен ключ от години.
lz1dot написа:Приемете промяна към по-съвременни технологии, кому е нужно да се отричат?
Не знам какво точно имаш предвид. Ако се отнася за цифровите видове работа аз поне не съм чувал някой да ги е отрекъл. За да работиш на тях е достатъчно да вържеш радиото с 2 кабела към компютъра и си готов. Миналата седмица излязоха резултатите от CQWW RTTY контеста и аз съм класиран 4-ти в света и 1-ви в Европа. Както виждаш не сме чак толкова зле на тази тема в БГ. :D
Сериозна КВ/УКВ станция се изгражда трудно - трябват време и пари. В днешно време в БГ и двете са дефицитни, затова и броя на любителите е малък. Същото е и с клубовете - има ги в големите градове или при наличие на спонсор, само с желание не става.
lz1dot написа:Проблема е, че на "младите" никой не обръща внимание и "старите кучета" си гледат интереса, за това и сред всички радиолюбителски дейности с изключение на лисиците липсват "млади хора".
Няма информация, няма кой да ти обърне внимание и това е действителността за съжаление.
А ти питал ли си нещо тук във форума? Някой да ти е отказал информация?
lz1dot написа:А уж говорим за "организация"... Кое и е организираното освен груповото хулене по форумите?
Българина за съжаление не може да работи в екип и това е до манталитет
И с това твърдение не мога да се съглася. Ето ти и пример - отвори сайта на LZ9W и виж за какво става дума. Мислиш ли, че там няма колектив или че Краси сам е вдигал всичките тези антени или сам е спечелил тези състезания години наред? Къде си видял във форума някой да хули LZ9W, LZ5R, Бедри и да не ги изброявам всичките? Може да сме конкуренти в състезанията, но това не ни пречи да сме приятели и да си помагаме, ако щеш и само с идеи и съвети.
Не се впрягай, нищо лично - просто мисля, че нещата не са чак толкова зле, колкото изглеждат понякога.

73 Боян



lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 14 май 2011, 11:23

За съжаление скоростта на интернета ( БТК ) е доста ограничена ( 1 мегабит на уплоуд ) и предаването на живо може да го дава на кадри.
Също така микрофона на камерата е малко куц, но на този етап с моите средства - толкова. Цялото събитие ще се снима с видеокамера и клипа ще бъде качен утре с HD резолюция.

73! LZ1DOT


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1FW » 06 окт 2013, 21:25

lz1adf написа:Това е темата за обсъждане на новият устав.
Линка към проекто устава: http://www.bfra.org/index.php?option=co ... &Itemid=29

П.с. Файл с устава може да намерите и в темата
Припомних си проекта за Устав на БФРЛ
http://forum.bfra.org/download/file.php?id=94

Прочетох отново цялата тема. Не открих какво се е случило с обсъждането на проекта за Устав на БФРЛ. Нямам и спомени...

Може ли някой да обобщи накратко как е минало обсъждането на проекта за Устав? Ча така темата стои някак незавършена.

73 Сашо

То имало запис от заседанието, ама съм забравил... Гледам го в момента, вероятно отговора е тук
http://lz-live.com/index.php?option=com ... 60&lang=bg



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1yq » 31 окт 2013, 11:30

Здравейте, има ли някъде във сайта където може да се прочете задълженията на всеки един член на УС на БФРЛ ?

Крис



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1CY » 31 окт 2013, 12:20

Никъде нищо конкретно.Само тук:
http://wiki.bfra.org/%D0%91%D0%A4%D0%A0 ... 0%A3%D0%A1
Срещу името на всеки член пише "отговорник", т.е. логично се тълкува,
че отговаря за всичко,касаещо неговото направление.
73


LZ1CY

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1yq » 31 окт 2013, 17:41

Това не Върши работа. Всеки член на УС трябва да си знае задълженията и никъде не мога да намеря подробна информация.
73!
LZ1YQ



Отговори