Обсъждане на нов устав на БФРЛ

lz1adf
Мнения: 5
Регистриран на: 28 окт 2010, 00:14
Контакти:

Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1adf » 15 ное 2010, 21:40

Това е темата за обсъждане на новият устав.
Линка към проекто устава: http://www.bfra.org/index.php?option=co ... &Itemid=29

П.с. Файл с устава може да намерите и в темата
Прикачени файлове
PROEKT_USTAV-BFRA_za-obsazdane.doc
ПРОЕКТО Устав
(133 KиБ) Свален 1039 пъти



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1kz » 17 ное 2010, 16:32

И една добавка за размисъл:

"...Останалите федерации – на неолимпийските спортове или тези, които са по-скоро хоби – дартс, билярд и т.н., ще бъдат подкрепени от нас морално, но ще се наложи да кандидатстват за финансиране с изготвени от тях проекти, които ще бъдат разглеждани от специална комисия в министерството и ако получат одобрение, тогава ще им бъдат отпуснати субсидии. Това означава, че без тези проекти те няма да бъдат финансирани от държавата. Ние няма да им създаваме спънки, ще им даваме лиценз при изрядни документи, но те ще трябва да си поемат издръжката. Знам, че това ще бъде много неприятно за тях, но в следващите 2 г. приоритет ще са ни олимпийските федерации..."

...извадката е от интервю на спортния министър Свилен Нейков на 07.10.2010г.
И още, от сайта на МФВС:
"...Желаем да подчертаем, че в програма “Олимпийска подготовка” и “Развитие на спорт за високи постижения” МФВС ще отпуска средства наистина за високо спортно майсторство и неговото развитие, а няма да спонсорира спортове тип хоби или занимания в свободното време. За тях има програми, свързани с масовия спорт и спорта в свободното време. В тази група влизат федерациите по дартс, акробатичен рокендрол, кореспондентен шах, удбол, билярд, лакрос, корабомоделизъм, радиолюбителите, скейтборд и др."


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1OT
Мнения: 68
Регистриран на: 28 авг 2006, 20:29
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1OT » 17 ное 2010, 18:28

Ето пълният текст на интервюто на спортния министър:

http://www.novinar.net/news/svilen-nejk ... zMQ==.html

73! LZ1OT



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1RF » 17 ное 2010, 19:36

Предлагам да назовем по-директно въпроса за размисъл и малко да го разширим...
Като се има предвид, че през 2003 год. Уставът ни бе променен единствено с цел да отговаря на условията на Министерството на младежта и спорта за финансиране на дейността ни /символично, но все пак нещо/, то при при тези изявления на министъра не се ли обезмисля тази промяна и утвърждаването и в предложения нов проект на Устава и не е ли по-добре да си върнем стария Устав, както и да предприемем действия за създаване на нов "Научно-технически съюз на младежта" заедно със сродните ни "хоби" федерации, насочен към образование и спорт, като се потърсят алтернативни опорни точки за подкрепа и от Министерството на образованието и науката?
73
LZ1RF



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1RF » 17 ное 2010, 19:55

Ти сам ще се довършиш със злобата си "приятелю"...
Но независимо от всичко, бъди жив и здрав и дано не съм прав!
И имай предвид, че тук обсъждаме основен документ на организация на която аз съм член, а ти не знам дали си станал.
Ако искаш да плюеш, открий тема "Миланов" и плюй там....
Дано ти олекне...



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz2be » 17 ное 2010, 20:12

Здравейте,

доста съм встрани от взаимоотношенията на БФРЛ с държавните институции, но за последните 20г не съм чул да е имало някаква полза от тях. Затова подкрепям мнението на Милчо в новия Устав да се махнат всички измишльотини свързани с капризите на министерството и да остане единствено радиолюбителската му насоченост.

73 Боян



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1RF » 17 ное 2010, 21:44

Бояне, доколкото имам спомен /документите не са при мен/от 2003 до 2010 за издръжката на федерацията са изхарчени около 120 000 лева. Около 30 000 от членски внос, около 15 000 от МФВС с тазгодишните и близо 75 000 лева, като резултат от дейността на федерацията.Това е съвсем приблизително. Това изявление на министъра е ново за мен и мисълта ми е да се прецени внимателно ситуацията. 5 000 лв на година са си 5 хил. Ако можем да ги вземем, защо не... Но, ако няма никакъв шанс, тогава си прав, може би. Всъщност тези пари бяха в основата на логиката, когато, бяха предложени промените в устава и според мен те бяха правилни тогава. Но изискванията на МФВС са изключително бюрократични. За тези пари се изписват "тонове" хартия и няма гаранци,че ще се получат, както е и ставало. Така, че според мен Влади правилно предлага въпросите за размисъл и този размисъл трябва според мен да е внимателен и без емоции и крайни съждения, поне в началото... и на базатана този размисъл да се вземе правилното решение.

И бих искал да поставя още един въпрос за размишление, макар да не е свързан директно с устава...
Макар да не се говори, може би най-голяма заслуга за "заработването" на средства от федерацията има Панайот Данев /LZ1US/. С неговата позиция в ИК на ИАРУ, помоща му за определянето на България за домакин на няколко поредни международни състезания бе изключително важна и резултатна. Между другото считам, че третото му поредно избиране в ИК е резултат, както на личните му качества, така и на успешното организиране и провеждане от БФРЛ, както на състезанията и на другите мероприятия проведени от ИАРУ в България, така и на инициативите на БФРЛ, включени в заключителните документи на ИАРУ.
Панайот има шанс на конференцията през следващата година да бъде отново преизбран, нещо повече той има шанс да бъде избран на по-висока позиция. Борбата ще е оспорвана и няма да му е лесно, ако се реши на тази стъпка. Ако това се осъществи ще бъде много добра оценка и за Панайот и за БФРЛ.
Можем ли да му помогнем да не е сам в тази надпревара?
Готови ли сме да го направим?
73
Милчо



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3nn » 17 ное 2010, 23:48

Здравейте,
Добре е, че дебата вече започна.

Искам да внеса малко пояснения отностно политикaта на МФВС за 2011г. Както правилно сте забелязали през 2011 и 2012г. приоритенти ще бъдат 14 вида олимпийски спорта. Това обаче не значи, че останалите федераций автоматично губят всякаква финансова подкрепа.
Специално за неолимпийските видове спорт има специална програма за развитие през 2011г.
Документите на програмите може да видите от тук:
http://www.youthsport.bg/cgi-bin/s.cgi
Искам да нампомя, че и до сега БФРЛ всяка годиа е писала подобна програма - досега всички видове спортове кандидатстваха по тази програма, сега са отделени.
Благодарение на новите условия на програмата и на чудесното представяне на нашите състезателеи по HST и ARDF през 2010г. БФРЛ има реални шансове сумата за финансиране да се увеличи.
До края на месеца трябва да внесем проекта и ще направя максималното интереса на БФРЛ да бъде максимално защитен.

Аз искренно не мога да разбера промяната на мнението на някой хора по повод клубовете и лиценза на БФРЛ от МФВС.
LZ1RF написа:Като се има предвид, че през 2003 год. Уставът ни бе променен единствено с цел да отговаря на условията на Министерството на младежта и спорта за финансиране на дейността ни /символично, но все пак нещо/, то при при тези изявления на министъра не се ли обезмисля тази промяна и утвърждаването и в предложения нов проект на Устава и не е ли по-добре да си върнем стария Устав,
Къде останаха патотичните думи за клубовете като основа на БФРЛ ??!!!.......
LZ1RF написа:както и да предприемем действия за създаване на нов "Научно-технически съюз на младежта" заедно със сродните ни "хоби" федерации, насочен към образование и спорт, като се потърсят алтернативни опорни точки за подкрепа и от Министерството на образованието и науката?
Какво ще разбиваме федерацията или какво?? Никой никога не е пречил за "търсенето на алтернативни опорни точки за подкрепа ... Ама то само с общи приказки не става тая работа.
LZ1RF написа:Но изискванията на МФВС са изключително бюрократични. За тези пари се изписват "тонове" хартия и няма гаранци,че ще се получат, както е и ставало.
Изискванията не са чак толкова страшни - все пак когато някой ти дава пари е напълно естествено да иска пълна отчетност. Ние не може да си позволим да сме по-велики от законите. Само да напномя, че една година БФРЛ не получи финасиране оt Агенцията за младежта и спорта, единствено поради забравянето от наша страна да си подновим лиценза, не се подготвиха и подадоха документите в срок - на кого да се сърдим? На следващата година, когато си оправихме документите, подновихме си лиценза и получихме финансиране.

Както занете от членски внос се събират по около 5000лв годишно и те отиват само за скромен хонорар на Здравка, наем и основни консумативи.
За спортно-сътезателна дейност, дипломи и награди от КВ и УКВ състезания не остава нищо.

За добрият финансов резултат, блгодарение на проведените големи международни прояви заслуги имат много хора - всеки е допинесъл с каквото може. LZ1US лобира където е небходимо, десетки колеги подпомагаха безвъзмесдно и т.н....
За съжаление обаче през 2010г. до и веднага след конференцията без решение на УС на БФРЛ беше похарчен значителен финасов ресурс и отговорността за това лежи само на едни човек. Върос на морал е да се потърси отговорност за това. Тази тема е повдигана многократно и ще помоля да не я коментираме и тук.

Мисля, че предложените промени в устава са един разумен компромис, дават еднакви права на всички членове и ще се гарантира правото на глас на всички, присъстрващи на Общото събрание.

Както вече е ставало дума всеки радиолюбител или симпатизант може да вземе отношеное и обсъжда проекта за Устав.
За успокоение на накой, LZ4BU си е платил членският внос на БФРЛ oще в началото на 2010г. Това, че неговите и мойте мнения се различават коренно в някои области, не ми пречи да го уважавам като радиолюбител.

73! Виктор LZ3NN



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 18 ное 2010, 12:29

Уважаеми колеги,

Конкретни предложения към така представения Проекто-Устав ще направя по-късно - искам да ги обмисля добре.
Призовавам всички не само да критикуват и дават всякакви мнения (някои просто ей-така), а да помогнат с конкретни предложения оформени текстово като точки (параграфи). Иначе обсъждането ще се превърне в "говорилня"
LZ4BU написа:По мое мнение, предложените промени в устава разделят членовете на "наши" и "ваши" - т.е на спортисти и всички останали. Прави впечатление че навсякъде в предложените промени се набляга единствено и само на спортно-състезателната дейност. Къде остава хобито? Или радиолюбителството вече ще е само спорт ???
Иво, не съм съгласен и ще ти дам пример: радиоклуба LZ1KZA като е регистриран като Балкански СПОРТЕН Клуб, нима не се занимава на 100% с ЧИСТО радиолюбителски дейности? Или участието в КВ, УКВ и други контести не е радиолюбителска дейност? Или аз като съм и "ЗАКЛЕТ" лисичар, нима не съм радиолюбител?

73 Гошо
LZ1ZF
Последна промяна от LZ1ZF на 18 ное 2010, 15:32, променено общо 1 път.



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3nn » 18 ное 2010, 15:54

Това автоматично води до загуба на лиценза от МФВС и спиране на финасирането от там.
При даване на такива конкретни предложения да се дават и конкретни и алтерантивни източници на финансиране.
До сега както вече няколко пъти споменах, никой нищо не каза конкретно.
Сумата от членски внос, ако ни отпадне лиценза няма да се увеличи по никакъв начин. За справка погледнете колко е събирала БФРЛ преде и след промяна на устава през 2003г.
С отпадането на лиценза 100% е сигурно обричането на мизерстването на радилюбителските спортове, особено радиотелеграфията. Спомнете си как преди 7-8 години правихме благотворителни вечери да съберем накакви средства, че във федерацията нямаше абсолютни нищо. Вноската към IARU също не беше плащана няколко години.



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1RF » 18 ное 2010, 16:01

Мислех, че ще говорим конкретно за устава, но.... явно още е рано.
В такъв случай по темите...
“LZ3NN написа:
Това обаче не значи, че останалите федераций автоматично губят всякаква финансова подкрепа.
Цитирам казаното от министъра:
МФВС ще отпуска средства наистина за високо спортно майсторство и неговото развитие, а няма да спонсорира спортове тип хоби или занимания в свободното време.

Това изявление според мен означава , че точно останалите федерации, като нашата губят всякаква финансова подкрепа.

“LZ3NN написа:
Искам да нампомя, че и до сега БФРЛ всяка годиа е писала подобна програма.

Това много добре го знам, защото 6 години не БФРЛ, а аз съм ги писал...

“LZ3NN написа:
Благодарение на новите условия на програмата и на чудесното представяне на нашите състезателеи по HST и ARDF през 2010 г. БФРЛ има реални шансове сумата за финансиране да се увеличи.

Чудесното представяне на HST отбора - да, 4 състезателя 12 медала при 1200 евро похарчени, но ARDF - 17 състезатели на последното състезание в Хърватска и само 1 бронзов медал при 6 000 евро похарчени....

“LZ3NN написа:
Къде останаха патотичните думи за клубовете като основа на БФРЛ ??!!!....

Никога не съм говорил „пат/о/етични думи за клубовете” По закон нещата бяха така, така беше записано в устава ни приет на легитимно общо събрание.
Именно по тази причина LZ4BU не случайно го попиах за членството. Да той си е платил „спонсорството” към федерацията и това го знам от конференцията, но не знам на кой клуб е станал член за да е член и на федерацията.

“LZ3NN написа:
За спортно-сътезателна дейност, дипломи и награди от КВ и УКВ състезания не остава нищо.

Не остава нищо, защото я извади разходите на ARDF за тези години за да видиш колко са похарчени. Или ще кажеш, че лисичарите сте си ги изкарали и вие ще си ги харчите.

“LZ3NN написа:
Мисля, че предложените промени в устава са един разумен компромис, дават еднакви права на всички членове и ще се гарантира правото на глас на всички, присъстрващи на Общото събрание.

Така предложения устав, категорично няма да мине в съда. По няколко причини.
Къде например в устава е записано кой определя седалището и адреса на управление на организацията? Вие наясно ли сте г-н Ценков, че в документите за пререгистриране на федерацията сте внесли неверни обстоятелства в официален документ с което подлежите на санкция по НК на РБ. Вижте например чл.314 от НК. Между другото проконсултирайте се може да ви е от полза да не правите такива грешки в бъдеще.

“LZ3NN написа:
За успокоение на накой, LZ4BU си е платил членският внос на БФРЛ oще в началото на 2010г. Това, че неговите и мойте мнения се различават коренно в някои области, не ми пречи да го уважавам като радиолюбител.

Казах и по-горе аз имам информация, че LZ4BU си е платил „спонсорството”, а не членския внос към федерацията. И ако му четеш постингите ще видиш, че освен да се заяжда с мен е категорично против да членува в клуб, което означава и във федерацията в този и вид.

По устава.
Предлагам да се помисли по следния вариант:
1. Възможно ли е да се регистрира БФРЛ така, че в нея да членуват и организации и индивидуални членове, но:
2. Да се регистрира и нова изцяло спортна организация – член на БФРЛ, която ще се занимава изцяло и само със спортната дейност, да отговаря на условията на МФВС и да получава евентуалните субсидии от министерството. Радиоклубовете които имат интерес да могат да са членове на тази спортна организация.
Така и индивидуалните радиолюбители ще бъдат директно членове на федерацията и радиолюбителите занимаващи се със спорт ще бъдат под егидата на МФВС.
73
LZ1RF



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3nn » 18 ное 2010, 17:08

Г-н Миланов,
Явно човешкото безочие няма граници. Засрамете се накрая!!
Като правите сметка на похарчените пари за ARDF, направете първо сметка колко са получени от състезанията по радиозасичане.
Разполагате с всички сметки и сте напълно наясно, че 90% от приходите, от 2006 и 2009г. дойдоха от радиозсичането.
Провеждането на тези състезания позволи БФРЛ да се стабилизира финансово, но уви....
Но на Вас явно Ви е в кръвта да харчите безотговорно пари за лични цели, изкарани от друг, което някак си естествено се случи, макар че аз до последно не вярвах, че е възможно човек да падне чак толкова.
Като давате цифри колко пари са похарчени за ARDF и HST кажете си и колко пари похарчихте изключително по ваше еднолично решение за самолетни билети, командировки, други Ваши прищевки. Какви реални ползи донесоха на федерацията тези ваши разходи. От къде щяхте да вземете тези средства ако не бяха изкрани от радиозасичането.
Колко пари осигурихте лично Вие от спонсори за издръжката на БФРЛ за изминалите години. Накрая доказахте, че реално не сте похарчили и 1 (една) стотинка лични средства.

Сега сте тръгнали пак да заблуждавате хората!! - Дайте да разбием федерацията, че моят апетит за власт нещо не е задоволен.
Г-н Миланов - осъзнайте се!! Кой ще Ви повярва след неморалните Ви постъпки: с антените на радиоклуба на телевизията, действията Ви веднага след Конференцията през април и много други случаи на самозабравяне.



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1RF » 18 ное 2010, 18:25

Нещо си изпускаш нервите Викторе ... И ти като някои други на които им порасна работата започна да раздаваш присъди...
Казах многократно, дайте ме на съд... В България само съдът постановява присъди.
Но да не стане така, че преди мен някой друг да се окаже там.
А ти си пази здравето... още си млад!

Бъди жив и здрав!
Милчо

PS Май дискусията беше за устава. Стига сте се занимавали с мен...
Казах му и на LZ4BU, пуснете една тема "Миланов" и там се упражнявайте по моята персона. Тука нека дискутираме по-стойностни неща.



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1BJ » 18 ное 2010, 20:52

„Наглостта не е умишлен начин на действие, а черта на характера.“
„Високите постове правят големите хора още по-големи, а малките хора - още по-малки.“
Жан дьо Лабрюйер, френски писател



lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 19 ное 2010, 10:13

Иво ( Изобщо не го приемай като заяждане! Ни най малко имам такова намерение ) , трябва да ти е ясно, че няма достатъчно алтруисти за да ти плащат щото на теб ти е кеф да правиш връзки. Една федерация трябва да се издържа някак си, защото ако няма приход тя ще спре да съществува. Държавата ще отпусне средства за спортна дейност, а не за кефа на една шепа ентусиасти, а когато има средства то тази една шепа ентусиасти ( любители ) ще се са привилегировани справка ( пр. 1 Чл. 3 ) Добре е да отделиш и време на ( пр. ІІ чл. 8 )

Относно асоциираните членове, не виждам какъв е точно спора тук освен ако някой има проблем с българския език и не му харесва определено нарицателно ( Аз ограничения за такъв тип членове не видях да съществува в новия проекто-устав ).

Бива да прегледаш и ( пр. 3 чл. 12а ал.2)
- членове – физически лица, които не членуват в спортен клуб имат право да избират по специално създадена и приета от Общото събрание на БФРЛ методика свой представител – клуб редовен член на федерацията, който да защитава техните права и интереси на заседанията на Общото събрание.
А сега де? Ще се намери ли такъв обаче, който да защитава интересите или отново ще е някой, който да си гледа личните такива?
Но пък ако се промени и се ходи индивидуално - то ще настане пълна анархия защото ще има прекалено много лични интереси ( това се свежда до манталитет на българина )

Като цяло мен устава ме удовлетворява напълно. Защитава и едната и другата страна! Едната е която издържа въпросната федерация ( спортната ) и другата - чисто любителската ( пр. 2 чл. 8 ал.2 )

73!


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 19 ное 2010, 10:57

Здрасти Иво,
напълно те разбирам, но няма как да се съглася с теб, тъй като явно не тълкуваш устава както трябва.
А тези спортисти както ги наричаш очевидно издържат въпросната федерация, която от друга страна по въпросния устав и приложенията в него, които подчертах по-горе защитават интересите на радиолюбителите.

73!
Последна промяна от lz1dot на 19 ное 2010, 11:01, променено общо 1 път.


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

LZ1OT
Мнения: 68
Регистриран на: 28 авг 2006, 20:29
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1OT » 19 ное 2010, 11:05

lz1dot написа: А тези спортисти както ги наричаш очевидно издържат въпросната федерация, която от друга страна по въпросния устав и приложенията в него, които подчертах по-горе защитават интересите на радиолюбителите.

73!
Как точно тези спортисти издържат Федерацията?

73! LZ1OT



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 19 ное 2010, 11:12

Колеги,

Само кратък коментар относно принципа на членуване в БФРЛ. Всички обвиняват УС на БФРЛ (съвсем неоснователно) , че не прави нищо за привличане на младите хора - нови попълнения привърженици на нашето хоби. А работа с младежи само с индивидуални членове мога да ви уверя,че не може да се осъществи на практика - казвам го и с 20 годишния си опит в LZ1KVZ в Сопот. Всички радиолюбители по света полагат неимоверни усилия, за да се включат в държавни, ведомствени, общински и други структури и то не е целта само финансирането, а именно да се даде по-голяма обществена гласност на нашето хоби, което с изключение на присъствените състезания е напълно "затворено". Може да попитате не малкото френски клубни радиостанции (F5K .., F6K.., F8K..) към кого са клубове - към училища, общински структури (музеи, местни "чисто" спортни дружества, домове на културата и други) и т.н., но всички те са членове на REF! Примери мога да дам с Чехия (към тяхното спортно министерство), Германия, Русия .....
Категорично не одобрявам идеята за:
2. Да се регистрира и нова изцяло спортна организация – член на БФРЛ, която ще се занимава изцяло и само със спортната дейност, да отговаря на условията на МФВС и да получава евентуалните субсидии от министерството. Радиоклубовете които имат интерес да могат да са членове на тази спортна организация.
Ами това си е РАЗЦЕПЛЕНИЕ на и без туй не многобройната ни Федерация. Нима си нямаме клубове по интереси: LZ CWC, LZ Contest Team (LZ9W), Milara LZ1KFM Contest Club, Balkan Contest Club LZ1KZA, LZ1KAM, LZ2KSB.... дай Боже още много десетки такива!!! Какво пречи да се обединяваме по интереси, по местоживеене и всякакви други принципи.
Ако искаме да привличаме млади хора т.е. да го БЪДЕ нашето хоби и за в бъдеще, трябва да го правим задружно, с повече колективни прояви и по възможност присъствени, щото няма как ни видят в радио"шаковете" по самички със слушалки на ушите.
Още един довод относно членуването (не само в една) държавна или обществена организация. Като пример - не виждам как VIVACOM би сключила договор с индивидуални субекти договор за БЕЗВЪМЕЗДНО ползване на техни помещения за инсталиране на нашите радиолюбителски ретранслатори. Та минималния наем е 500 лева на месец! При 20 ретранслатора това прави 10 000 лева годишно и аз считам, че сключването на този Договор е една от най-положителните първи "стъпки" на новия УС на БФРЛ, за което всички ние, редовите членове на БФРЛ трябва да сме благодарни и да се стремим да му помагаме. За съжаление в доста от изказванията на колеги по някои от темите във форума виждам просто критикарство и заяждане, а не конструктивни конкретни предложения и помощ.
Поздравления и за колегата, който възражда радиоклуба към ПГ "Попов" в София!
В съвременния глобален свят да отиваме към ПЪЛЕН ИНДИВИДУАЛИЗЪМ за мене ще е ОГРОМНА ГРЕШКА!

73 Гошо
LZ1ZF
Последна промяна от LZ1ZF на 19 ное 2010, 12:14, променено общо 7 пъти.



lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 19 ное 2010, 11:13

@lz3nn Разполагате с всички сметки и сте напълно наясно, че 90% от приходите, от 2006 и 2009г. дойдоха от радиозсичането.
Предполагам,че все пак може да се отговори на въпроса.
Както занете от членски внос се събират по около 5000лв годишно и те отиват само за скромен хонорар на Здравка, наем и основни консумативи.
Предполагам и документално може да се провери..

Прави впечатление обаче, че някои хора не искат да разискват конкретни въпроси, а само да говорят. Давайте предложения кое как да се промени, а не критика!


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 19 ное 2010, 11:21

Аз предложения нямам защото както писах по-горе устава смятам е доста добре оформен!
Не четеш каквото пиша Иво!

А и темата би трябвало да разисква точно това, а не странични въпроси.

73!


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1RF » 19 ное 2010, 12:51

Ще се опитам да съм конкретен.
1. Уставът беше променен през 2003 год. поради факта, че потенциално бе възможно да получим субсидии от МФВС.
И това според мен беше правилно действие от страна на Панайот.... тогава. Проблемите, които се получиха след това решение бяха свързани с представителността при работата на Общото съъбрание. Стигна се до там на последното Общо събрание с 12 /всъщност 11, защото два от клубовете са на Виктор Ценков/ гласа /при 500 човека платили членски внос "спонсорски вноски"/ да се взимат решения за дейността на федерацията, подчертавам законно, а това силно ограничава демократичното начало. Логично е, ако сега отпаднат субсидиите, да изчезне и необходимостта от промяната направена през 2003 г. Всъщнос изборът тогава бе - демокрация или пари от МФВС. Е тогава се избраха парите макар и символични, но реални.
2. Искам да уточня, че част /по-голямата/ от парите за издръжката на федерацията тези 70-80 хил. от състезания не са спечелени само от "лисичарите". Първият виновник да ги има е Панайот Данев, който е в основата тези състезания да ни се възложат, колкото и някои да се опитват да омаловажат този факт. Второ в организацията на тези състезания се включиха не само "лисичари", а и много от "обикновенните" радиолюбители. Така, че резултатите от тях не са само плод на труда на "лисичарите".
3. Безспорен обаче е и факта, че най-много средства от спечелените от състезанията са използвани от "лисичарите", както е безспорен и факта, че те са плащали и най-много и от собствения си джоб.
И въпросът който задавам е: Ако МФВС не ни финансира повече, какъв е смисъла от структура, която сме регистрирали единствено поради факта, че те са я изискали за да ни финансират? И вторият въпрос е: ако съхраним тази структура, какво ще спечелим и какво ще загубим?
Тези разсъждения бяха в основата на предложението ми, което LZ1ZF отхвърля категорично, можеби без да се задълбочи в мотивите ми.
Сега разширявам това предложение. Ако МФВС няма да ни финансира, то не е ли логично да възстановим устава от преди 2003 год.
Втората част остава. Ако "спортистите" имат надежда, че финансирането на спорта ще бъде възстановено нека се регистрира изцяло спортна организация само от радиоклубове, член на БФРЛ, която да получава субсидиите от МФВС.
Членството във федерацията да е лично, като членовете на БФРЛ могат да избират в кой спортен радиоклуб да членуват, ако имат желание да са и в спортната организация.
Имам и предложение. Международно състезание по радиозасичане в България през следващата година да се организира само от "лисичари" и нека получените приходи те да ги разпределят, като обаче задължително 10% от тези приходи отидат в БФРЛ.
LZ1RF



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1kz » 21 ное 2010, 09:00

http://www.youthsport.bg/cgi-bin/s.cgi


На вниманието на спортните клубове, желаещи да кандидатстват с проекти по програмата „Спорт за децата в свободното време” за 2011 г.

Напомняме, че крайният срок за кандидатстване с проекти по програмата е 17.30 ч. на 01.12.2010 г.

Актуализираната програма и образците на Формуляри и документи за кандидатстване, са публикувани на интернет страницата на МФВС, секция „Спорт”, Главна дирекция „Физическо възпитание и спорт в свободното време”, програма „Спорт за децата в свободното време”, 2011 г., направление „Начално обучение по вид спорт”, направление „Спортни занимания през ваканциите”.


Май започвам да съжалявам,че пуснах бележката в началото на тази бесполезна дискусия. "Лозето не ще молитва, иска мотика!" Времето минава, връщане назад няма да има!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3nn » 11 дек 2010, 21:43

Здравейте,
Мисля, че на всички е ясно че държавата (а и не само у нас) пари за развиване на хоби не дава. Ако преди 1989г. даваше, нещата вече са променени тотално, колкото това да не ни харесва и да си живеем с носталгията.
Единственият начин държавата да подпомага радиолюбителската ни федерация е като се подпомага спортната дейност и не виждам нищо лошо в това.
Така се дава възможност и се стимулира създаването нови клубове (радиоклубове).
Ние най-лесно може да се 'разведем' с МФВС ама никой досега не каза реална алернативен източник на дори и тези минимални средства, отускани ни от държавата - това съм го повтарял многократно и няма да е уморя да го припомням. Ако някой се сеща да казва релано и конкретно.
С новият устав БФРЛ се стреми всичко това, за което Митко пише - "да изгради законово базата върху която отделни групи радиолюбители имащи желание да създадат клубовете" да стане факт, като се дава възможността всеки клуб да ползва легитимността на БФРЛ пред МФВС и на местно ниво да привлече доълнителни средства. Вече има клубове, възползвали се от това. Лиценза на БФРЛ не ограничава по никакъв начин отделният радиолюбител.
Спомнете си между 1998 и 2005г. в какво положение беше БФРЛ - членският внос към IARU не беше плащан 2-3 години, в международните състезание по ARDF и HST участваха със собствени средства по 2-3 състезателя, отчитането и награждаването на КВ и УКВ шамионатите беше далеч от нормалното.
С парите от членски внос БФРЛ никога не е била в състояние да покрие и най-елементарните си собствени нужди, особено преди 6-7г. В последните 1-2 години се събират околко 4500 - 5500лв на година от членски внос, които стигат само за наем на офис и хонорар на Здравка.
Без външно финансиране БФРЛ ще е обречена на мизерия. Източниците на такова финансиране не са толова много и аз се чудя защо да се отказваме от тези на МФВС.
С предложеният устав БФРЛ по никакъв начин не омаловажава радиолюбителството а напротив.

Освен това БФРЛ се стреми да подпомага с каквото може новоткрити и възобновили дейността си радиоклубове - тази година има два такива в - Смолян и при Техникум "Попов" в София. Дано догодина да са повече.
По инициатива на БФРЛ се оказа помощ на нуждаещи се колеги-радиолюбители.
Репитърната мрежа тази година се подобри значително.
Значително се увеличи и активността на КВ и УКВ шамионатите.
Всичко това го казвам, да се знае, че БФРЛ освен спортна, активно развива и чисто радиолюбителска дейност и едното по никакъв начин не пречи на другото - наротив.



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1fj » 11 дек 2010, 22:39

Был однажды мимо IARU.
Смотрю: из окошко - х*й!!
Ето нам товарищ Данев
шлет воздушный поцелуй.

Които развалиха Устава, те трябва да го оправят! С най-учтиви поздрави, LZ1FJ



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 11 дек 2010, 23:17

Здравейте колеги,

Почти 3 седмици бях в информационно "QRT" и нямах възможност за постоянен достъп до Интернет.
Относно проекто-Устава - смятам че е балансиран и не накърнява ничии чисто РАДИОЛЮБИТЕЛСКИ интереси и "ваденето" на статистика с честотата на срещане на думи в него си е чиста демагогия!
Малко статистика: В публичния регистър на КРС има 6049 лицензирани физически лица. Ако погледнете в сайта на БФРЛ - само 394 са платили членски внос към БФРЛ, имайки впредвид че този членски внос се равнява на около 8% от едномесечна минимална заплата за България. Останалите 5655 някой насила да ги е "натикал" в някоя организация?
Нека всеки от нас да помогне според възможностите си да се организираме в клубове по интереси, по местоживеене и т.н. и да направим организациоония живот на БФРЛ по-активен с РАДИОЛЮБИТЕЛСКИ дейности - вижте какво правят радиолюбителите от Бенелюкса с техните Jamboree on The Air и колко деца се включват в тях и работят в ефир - вижте колко КЛУБА има VERON (това важи и за DARC и други)!
Та нима всичките HF, VHF, HST, ARDF, EME и други Contests като са СЪСТЕЗАТЕЛНА т.е. СПОРТНА дейност не са РАДИОЛЮБИТЕЛСКИ???
Много моля да разсъждавате трезво и да давате смислени КОНКРЕТНИ предложения относто проекта за УСТАВ!

И още нещо - нека всеки си даде равносметка къде и как е станал радиолюбител ? - за мене това беше LZ1KCP и впоследствие LZ1KDP и не "виждам" как само "чисто индивидуални радиолюбители" биха ми дали това, което получих от тези два клуба!
Припомням си и дейността на училищния радиоклуб LZ1KVZ, която преимуществено беще състезателна – УКВ контести от връх „Левски” и много други върхове, КВ контести, радиозасичане и т.н. За това как по-големите „увличаха” по-младите членове на клуба. И че именно КЛУБА LZ1KVZ с неговата предимно СПОРТНА дейност „създаде” 250 радиолюбители - цифра, която би била десетократно по-малка ако това беше дейност и усилия на индивидуален радиолюбител.

73 Гошо LZ1ZF
Последна промяна от LZ1ZF на 12 дек 2010, 18:00, променено общо 4 пъти.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 15 дек 2010, 11:56

Колеги,

Нека да погледнем и резултатите към днешна дата на постоянната АНКЕТА на сайта на БФРЛ:
Коя е предпочитаната от Вас радиолюбителска дейност?

Състезания
984
23.2%
Радиозасичане
835
19.6%
VHF
691
16.3%
Къси вълни
456
10.7%
DX - връзки
404
9.5%
Радиоконструкторство
252
5.9%
UHF
224
5.3%
CW
189
4.4%
Пакет/Цифрови режими
71
1.7%
Скоростна радиотелеграфия
63
1.5%
QRP
53
1.2%
Други
28
0.7%

Мисля че коментарите са излишни.

73 Гошо LZ1ZF



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 15 дек 2010, 12:31

Здрасти Иво,

Тази анкета не е статистически напълно точна - всеки един може да гласува по веднъж на ден (от един и същ IP адрес). Но едва ли LZ Contest клуба LZ9W например ( а и други като LZ5R, LZ5A, LZ9X ...... ) пречи на кой да е друг LZ радиолюбител, който не участва в контести. По-скоро помага издигайки имиджа на LZ радиолюбителите по света като цяло.

P.S. Моля не само тебе, но и останалите колеги - "контри" на радиозасичането да си дадете сметка че ARDF е също РАДИОЛЮБИТЕЛСКА дейност - СПОРТ. Не случайно в IARU има отеделна РАБОТНА ГРУПА по радиозасичане! Та нима LZ1AG, LZ2DF, LZ1RT, LZ1ZF, LZ2CT, LZ3NN, LZ3FB, LZ1XA, LZ3GA, LZ1NGL, LZ1ADF ..... и т.н. не са радиолюбители ли?

73 Гошо



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 15 дек 2010, 13:10

Отивам да си купя ЛАТЕРНА от стария Пловдив - поне музика ще си слушам.

73 Гошо



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 15 дек 2010, 15:36

Здравей Митко,

Първо се извинявам, ако съм обидил някого с „демагогия” или „латерна” – понякога съм си доста язвителен в приказките (добре че не си показвам и „черния хумор” тука във форума).
Аз също съм изненадан от това, че активността по обсъждането на проекта за Устав е изключително слаба. Относно примера ми с клуб – беше с един училищен клуб, който не беше към ОСО. От LZ1KVZ "излязоха" над 250 радиолюбители (LZ2UW, LZ3ND, LZ2MR, LZ3NN ... ), а не само състезатели, в който ученици само за еднa година например - през 1990 осъществиха 103 200 радиовръзки на КВ и УКВ, а общо в дневниците на клуба които и сега се пазят в избата на ПГ "Генерал Владимир Заиомов" в гр. Сопот има записани над 425 000 QSO's. Именно за такива клубове съм радетел – както са и сегашните клубове най-вече по интереси – LZ9W, LZ5R, LZ5A в областта на КВ (LZ9W се изявява и на УКВ на 50 MHz например), LZFFC – LZ2KFF ….. Мисля че обединяването на няколко активности (състезания) както беше на Узана е един от начините да привличаме млади последователи. Да се включим и в Jamboree on The Air, но като се свържем с училища и да привлечем в тези активности на КВ и УКВ предимно ДЕЦА! Да правим изявления от рода на „Нека БФРЛ да ………” са за мене неуместни – ами нали тая БФРЛ сме всички ние – българските радиолюбители! Ако чакаме на готово някой да ни активира и само да си гледаме „сеир” отстрани то значи това не е НАШЕ ХОБИ!
Но не мога да се съглася, че срещу доброволен членски внос, едва ли не БФРЛ трябва с договор да гарантира какво ще даде на всеки свой член. Напълно си прав, че „никой няма да ни плаща да си практикуваме хобито”. Но това хоби не е само да си „чешем езиците” на 3764 KHz или на репитрите. То включва изключително разнообразни дейности, но това не означава че БФРЛ е длъжна да осигури на своя член от село или град „Х” конструкторска работилница и лаборатория например.
Относно състезателната (спортна) дейност - за мене лично именно тя (независимо по КВ, УКВ или радиозасичане) е стимул да се развивам – теоретично, практически (да си подготвя апаратурите и антените), да поддържам добра физическа форма, а покрай WFF активностите да поддържам и добра автономна мобилна екипировка за работа в полеви условия – напълно готова при случай на нужда от осъществяване на комуникации при бедствия и аварии.
Искам само да спомена и мотото на писмо на Левски до Л. Каравелов писано на 27.01.1872г.: “Дела трябват, а не думи” .

73 Гошо
Последна промяна от LZ1ZF на 15 дек 2010, 18:50, променено общо 1 път.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 15 дек 2010, 16:10

Колеги,

Също моето мнение относно създаване на отделна "паралелна" спортна структура. Нека се поучим от "горчивия" полски опит с PZK и LOT, които сега ще се ОБЕДИНЯВАТ. Защото не еднократно имаше изключително конфузни ситуации, на които на прояви на IARU се явяват представители и на двете, а IARU може да признае само ЕДНА национална организация. Не виждам абсолютно никаква пречка БФРЛ да защитава интересите на всички радиолюбители в България, независимо дали участват или не в състезания! Нека да не извървим и ние същия този полски "път".

73 Гошо



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 15 дек 2010, 16:21

ОК Митко,

Отговарям конкретно: IARU развива следните спортове (contests): HF, VHF, HST, ARDF. И само национални радиолюбителски организации могат да изпращат свои представители (състезатели). Просто няма как клуба LZ1xxx например да представи директно свои участници (състезатели) по HST или ARDF.
Само БФРЛ може да изпрати такива! Това важи и за Конференциите на IARU, заседанията на Работните групи на IARU и т.н.
А относно работата на (в) клубовете, които за огромно съжаление се "броят на пръсти" за сега - предлагам това да се регламентира с един Устройствен правилник.

73 Гошо



lz1rt
Мнения: 28
Регистриран на: 23 апр 2010, 15:14

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1rt » 15 дек 2010, 17:10

Митко Здравей,
Колкото пъти влеза във форума, толкова пъти си развалям настроението.Ти изглежда си позамръзнал с около 20 години.Последно имаше Радиоклуб в Стара Зогора през далечната 1992г. След това фуражките и техните подръжници направиха така, че да разтурят всичко, че и след това бандитите на Свинаров да си напазаруват сградите и това което беше останало от същите тези клубове.И не ми пиши партийни лозунги, ами ела на едно две състезания да Ти осигуря работа от 3.00 до 24.00 часа, защото трябва да защитаваш името на България, че тогава можеш да даваш съвети.Ама не Ви стиска, защото е по добре да се дава акъл.И ако толкова имахте мерак, защо не помагате , ами само пишете глупости.Извинявай ако съм Те засегнал, но ми омръзна да Ви чета глупостите, особено на LZ4BU. Гошо е прав, не си гледайте Вашия интерес, ами помогнете, създайте клуб, поне с две деца, ама юридически, както е по закон.И не ми пишете че закони няма.Защото ние ще си заминем към казана, и няма да има други.И за парите си замълчете, пиете по кафе на ден, а за 20 лв. внос оревахте форума.
73! P.S. И не смятам да Ти отговарям, че толкова не съм писал и на YL /ако не знаеш - момиче /



lz1rt
Мнения: 28
Регистриран на: 23 апр 2010, 15:14

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1rt » 15 дек 2010, 17:24

Весела Коледа, и на Семейството също!
73



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1fj » 15 дек 2010, 22:10

Привет, Иво, LZ4BU. Не обръщай внимание на подобни провокативни подмятания. Това не са (или вече не са) радиолюбители, а лисицолюбители, воглаве с псевдорадиолюбителският ни представител в IARU. Послушници на чужда воля и желания. Това го пиша, понеже на някои не им е ясно, че това, което става, е част от по-обширен план (не са един и два примерите - Българският риболовен флот, БГА"Балкан", стотици заводи, земеделие (мн. обширна тема), държавни курортни комплекси, сега БАН и толкова мн. други). БФРЛ е само малка част от този план. Разбиването на БФРЛ не цели материална придобивка, не, тук целта е да се принизи духът и да има разногласия в една досега що годе сплотена част българи, които, макар само потенциално, са над 6000 човека. С нисък дух (ако може - съвсем с нисък) е много по-лесно голяма част от тях също да станат послушници.
Аз за себе си съм решил - никакво цапане с разни лисичи, а и лисичарски екскременти. Остави ги да се пързалят като холандски лисичари зимно време. Кирил, LZ1FJ



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 16 дек 2010, 08:12

lz1fj написа:Остави ги да се пързалят като холандски лисичари зимно време. Кирил, LZ1FJ
Да Кириле, ами те си се "пързалят" лисичарите от VERON - дори през следващия месец ще се "пързалят" 3 пъти: 19.12.2010; 08.01.2011 и 23.01.2011

http://www.veron.nl/activiteiten/activi ... chten.html

http://www.ardf.nl/

http://home.introweb.nl/p/pa3fdc/2010/2 ... 010_da.htm

http://home.introweb.nl/p/pa3fdc/2011/2 ... anuari.htm

http://home.introweb.nl/p/pa3fdc/2011/2 ... %20jan.htm

Лично аз съм ГОРД с това, че съм показвал "чалъми" при засичането на 144 MHz на същите тези лисичари от VERON! (разбира се безплатно - даже съм ги и черпел).
Но това не означава, че съм се превърнал в "авджия" и вече не съм РАДИОЛЮБИТЕЛ - само през последните 8 години съм осъществил над 250 000 QSO's на КВ, от тази година се активирах отново и на УКВ - Септември на връх "Лепенят": http://www.lz-live.com/index.php/bg/vid ... --lzff-001 ; http://lz1zf.snimka.bg/radio-amateur/vh ... 531792.all. Същото мога да твърдя и за БФРЛ и за огромната работа която вършат доброволно КВ менажера LZ1BJ, УКВ менажера LZ1NY, Краси Латинов LZ1GL с LZ OPEN, постиженията на LZ9W и много други LZ's ..... аз лично като LZ радиолюбител се гордея с тях!

73 Гошо

P.S. За справка - как развиват още UBA, DARC активно именно РАДИОЗАСИЧАНЕТО:

UBA ARDF календар: http://www.uba.be/nl/ardf

DARC ARDF календар и активности: http://www.df7xu.de/ardf-t.htm ; http://www.darc.de/referate/ardf/index.htm ; http://www.ardf-seminar.de/ ; http://www.ardf-ol.de/ ; http://www.ardf.de/ ........
Последна промяна от LZ1ZF на 17 дек 2010, 16:58, променено общо 2 пъти.



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1fj » 16 дек 2010, 11:11

Драги АмиГошо, 1) за PA-лисичарите точно това имах предвид. Говорим едно и също нещо, ти си конкретен (естествено). На кънки ARDF ние не можем - не са ни такива условията. Идея между другото: организиране на ски-състезание "Лов на лисици". Това в LZ може да се осъществи.
2) Досега изкрънкахте пари от Мин. на спорта, прочетох във форума предложението ти да се искат съдействие и пари и от Мин. на просветата. А радиозасичането си е военноприложен спорт (преди да стане самоцел в гонитбата на медали). И като такъв вид спорт за мен е съвсем нормално да се иска някаква подкрепа (не само пари) и от Министерството на отбраната. Така че - предварителни проучвания и след това - писъмце и до тях. При тях не може да няма човек, отговарящ за военноприложните спортове. В МО особеното е, че ще отказват първия, втория и третия път. На четвъртия път (четвъртото писмо) клякат - вече са разбрали за какво иде реч.
3) Един от факторите за разединение е индивидуалното членство. Е, не мога окончателно да повярвам, че IARU и Мин. на спорта не приемат категорично и индивидуално членство. Възможен вариант е индивидуално членство, като тия членове имат право на вот само в областта извън спортните мероприятия. Има радиолюбители инвалиди, пенсионери и никак неинтересуващи се от радиозасичане. Никой не е залетял да ви се бърка в тия работи. Но хората искат да имат личното си право на глас. А според досега действащия Устав и замисляните промени в него тия хора ДАЖЕ нямат правото да бъдат членове.
4) Ти си добро момче ("хороший парень"). Имаме и различия във възгледите. Да ти кажа едно от тия различия, най-важното. За разлика от теб, аз никога не съм забравял, че има радиолюбители без компютър, а между тях и такива, които по финансови причини никога няма да имат нито компютър, нито фирмен трансивър. Но и те са радиолюбители, и искат да имат право на глас. Тая работа ти и оялия се Панайотчо Данев я нямате предвид, въобще и на ума не ви идва.
73 и sure, извинения, ако съм попресолил вчера. Хуморът ми е широкодиапазонен - чак до сатира. Кирил, LZ1FJ



LZ2A54

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ2A54 » 16 дек 2010, 16:56

..радиозасичането си е военноприложен спорт .....
...И като такъв вид спорт за мен е съвсем нормално да се иска някаква подкрепа (не само пари) и от Министерството на отбраната.
Мамооо, още ли се живее с тези заблуди.
Айде стига бе.
За последните 8 години бяха закрити гарнизоните във Видин, Търговище, Разград, Добрич, Ловеч, Кюстендил, Пазарджик, Кърджали, Лом, Самоков, Пещера, Банско, Разлог, Симитли, Кресна, Сандански, Девин, Гоце Делчев, Крумовград, Симеоновград, Ивайловград, Момчилград.Преди това и други
Бойната авиация е в криза, други родове войски са в криза и хич ги няма - вие ..радиозасичането било военно-приложно...смях смях.
Само до лисичари им е на военните...
Още ли има лисичари бре... Може, ама само като хоби..частно - какъв е този рев за пари ?
Отдавна престана да е масов - не съм сигурен, ама май няколко души го "приватизираха" и е с много ограничен брой хора... този спорт.
=======================================================
А за устава - не искам да почвам, защото ще трябва да уволнявам поименно.Докато не се разкарат точно определен кръг хора, така ще бъде... и така е било.ГлЮпости, Щуротии, Изцепки, Грандоманщина, от тук нещо, от там нещо и накрая едно гУлееемо нищо !



lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3kf » 16 дек 2010, 18:22

:(
Последна промяна от lz3kf на 20 юни 2013, 21:16, променено общо 1 път.



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1fj » 16 дек 2010, 20:05

Моля някой, който знае съвсем достоверно, да обяви колко ще бъде годишната вноска на БФРЛ за членството в IARU за 2011г. = За да мога да си продължа обмислянето на предложението ми за Проекта на Устав на БФРЛ=LZ1FJ



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3nn » 16 дек 2010, 21:02

Плаща се по 1.8 CHF на човек. Тази година е платено за около 400 човека.
За 2011 се очаква подобна цифра - около 700 швейцарски франка.



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1fj » 16 дек 2010, 22:07

Разбрано. М-м-м, да им имам минималната заплата... А те навсякъде "Гут морген, гут морген, все пари искат", както е казал А. Константинов. Thank you, другарю председател - център нападател. LZ1FJ



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1ZF » 17 дек 2010, 11:52

Колеги,

Много Ви моля, не ОТЪЖДЕСТВЯВАЙТЕ БФРЛ от 2010 година с едновремешното ОСО! Много правят постоянно паралел с "разстояние" от над 20 години.
БФРЛ преди всичко представлява българските радиолюбители пред IARU и други международни, държавни и обществени (граждански) институции и организации. Тя не е едновремешното ОСО (с бюджет от 27 милиона лева годишно!), а е доброволно обединение на хора с общи (в случай на нешето хоби - много разнообразни) интереси. По тази причина не може (и не бива по никакъв начин) да се делим на КВ-сти, УКВ-сти, Лунатици, Контестмени, Лисичари, Милановисти, Ценковисти и т.н. - ИСТИ! Мисля че в проекта за Устав няма и намек за подобно разделение, което за съжаление "витае" само в главите на много колеги.
"А за устава - не искам да почвам, защото ще трябва да уволнявам поименно" - много ми е интересно (че даже и СМЕШНО ми става) - кого ще уволнява колегата (явно бивша ФУРАЖКА! - не искам да обиждам никого от сегашната БА) - хора като LZ1BJ, LZ1NY, LZ1JK, LZ3NN, LZ1ZD, LZ1GL, K1LZ, LZ3FB, LZ1YQ, LZ3GA, LZ1RT, LZ2JR и десетки други колеги LZ, които отделят ДОБРОВОЛНО от ЛИЧНОТО си време (за сметка на семействата си най-вече) и ДОБРОВОЛНО ЛИЧНИ средства за да издигат имиджа на БФРЛ и на LZ по света!
Апелирам да престанем да ги "оплюваме" и ако някой има предложения по Устава както писа и LZ3KF - да дава конкретни ТЕКСТОВИ предложения - кое и как да се смени и с какво (алтернатива, а не само отрицание) - разбира се трябва да отговаря на съществуващото българско законодателство, и на "конституцията" на IARU, иначе по никакъв начин няма да "мине" в съда.

73 Гошо
Последна промяна от LZ1ZF на 17 дек 2010, 15:42, променено общо 1 път.



LZ2A54

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ2A54 » 17 дек 2010, 13:20

AmiGoShoTo,
Ей тези инициали дето искаш да ми ги набуташ в устата...мислиш ли, че си прав и точно тях съм имал предвид:
LZ1BJ, LZ1NY, LZ1JK, LZ3NN, LZ1ZD, LZ1GL, K1LZ, LZ3FB, LZ1YQ, LZ3GA, LZ1RT...
Знам, че не мислиш и затова нема да искам "Екскюзе моа" от тебе защото те познавам добре.
Абстрахирай се от инициалите и обърни внимание на цифрите.Южна Румелия да го ева... северна я нямате за нищо.

С най-добри пожелания да свършите добрe работата - "Фуражката" :D

By the way, така добре я вършехте 60 години, че нямате и списък на радиолюбителите-слушатели :D
Списъка на радиолюбителите с инициали остаря и не е допълван с години...
Sorry за съчките дето фърлих в огиня :? Нема да се повтори и оставам на подслушване !
Последна промяна от LZ2A54 на 17 дек 2010, 16:49, променено общо 1 път.



lz1dot
Мнения: 55
Регистриран на: 11 юли 2010, 00:05
Местоположение: Стара Зсгора
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1dot » 17 дек 2010, 13:35

Иво, това не е разделение защото те имат еднакво право на глас!
Правете разлика между "и" и "или"
Също така е нормално от юридическа гледна точка да има "такова разделение" при положение, че едните са "юридическо лице", а другите "физическо лице".
Предлагам първо да се за запознаете с правните термини в нашата държава и тогава да приказвате по форуми, че иначе е смешно.

Моля, ако имате точни предложения да го направите!
Другото е само форма на "Байганьовщина"

73! Вальо


Ако не съм себе си, кой ще бъда аз?
Ако съм сам за себе си, какво съм аз?
Ако не сега, кога?

lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1fj » 17 дек 2010, 18:31

Поради това, че радиоспорта е само малка част от Радиолюбителството, предлагам следните промени в Проектоустава:
І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Българската федерация на радиолюбителите (БФРЛ) е сдружение на физически и юридически лица - индивидуални членове и спортни клубове (радиоклубове), организирано на доброволна основа.


ІІІ. ЧЛЕНСТВО

Чл. 9. (1) Член на БФРЛ според статута си могат да бъдат: редовни и асоциирани.
(2) Редовен член на федерацията може да бъде всяко физическо лице – български или чуждестранен гражданин, и всяко юридическо лице, приемащо нейния Устав.
(3) Допуска се да се приемат асоциирани членове, които приемат нейния Устав и спазват Устройствения й правилник. Те биват: физически и юридически лица, почетни членове и колективни членове.

(5) На приетите редовни членове федерацията издава лична членска карта, а на асоциираните членове - официален документ за членство.
(6) Всеки редовен член е длъжен да внася годишен членски внос. Колективните членове заплащат годишен членски внос, пропорционално на броя на членовете им.
Размерът и начинът на заплащането на членския внос се определя с решение на Управителния съвет, като за колективни членове на федерацията не може да бъде по-малък от 1 (една) минимална месечна заплати.



Чл. 12"а" (1) Редовните членове на федерацията имат следните права:
- Да участват в Общото събрание с право на един глас;
- Да избират, да бъдат избирани и да участват в работата на Управителния съвет и в работата на други работни органи;
- Да получават информация за дейността на федерацията и неговия Управителен съвет;
- Да ползват отличителния знак на федерацията;
(2) Асоциираните членове на федерацията имат следните права:
1. За :
- Да участват в Общото събрание;
- Да предлагат за избиране, да бъдат избирани и да участват в работата на Управителния съвет и в работата на други работни органи;
- Да получават информация за дейността на федерацията и неговия Управителен съвет;
- Да ползват отличителния знак на федерацията;
- Да ползват имуществото на федерацията само до колкото това е свързано с упражняване на дейността на федерацията;
- Да избират по двама свои състезатели, които имат право да участват на всички турнири от Календара на БФРЛ, без да заплащат годишен членски внос.
- Юридическите лица могат да кандидатстват за лиценз от БФРЛ, ако отговарят на изискванията за лиценз, определени от Управителния съвет на федерацията. Лицензираните членове на БФРЛ имат право да домакинстват турнирите и състезания, организирани от БФРЛ.
- Да участват в турнирите и състезания, провеждани от БФРЛ, валидни за рангсистемата, в Републиканските първенства по радиоспортовете на България, както и във всички турнири и събития, организирани и проведени от БФРЛ.
- Да получават точки за официалната ранглиста.
- Да участват в Световни, Европейски и регионални първенства по радиоспортове за аматьори.
ацията.
2. Почетните членове на федерацията имат следните права: (ВСИЧКО ИЗБРОЕНО ОСТАВА В СИЛА)

Необходимо е допълнително оглаждане (юридическо и др.) Доколкото се твърди, че IARU не прави разлика между юридическите и индивидуалните членове на Националните организации, не виждам защо и в Устава на БФРЛ трябва да се прави такава разлика с явен приоритет на юридическите лица. Явно причините са в нашето законодателсто (по-скоро в подзаконовите актове на Мин. на спорта), но това не ни задължава да променяме из основи Устава си само заради част (радиоспорта) от цялото (Радиолюбителството). Министерствата на просветата и на отбраната, сега са бедни, но след време ще се замогнат - и тогава, ако имат и те своите изисквания - пак ли ще променяме? Който иска да практикува някакъв радиоспорт (който май си е повече хоби, отколкото да има някакво приложно значение), да си го практикува, и да си му търси колая. Няма защо да потъпква правата на другите, за да му е на него удобно и добре. LZ1FJ



lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz3nn » 18 дек 2010, 14:12

1FJ,
Така предложените промнени на чл.1 автоматочно водят го загубата на лиценза на БФРЛ от МФВС и естествено от макар и минималното финасиране - в закона за спорта е записано ясно.
Нялко пъти помолих, като се дават предложения БФРЛ да няма лиценз от МФВС и да си остане само организация за хоби, да се посочват и реални и алтернативни източници на финансиране на й. До този момент не съм получил нито един отговор.
Специално за физическите лица, е предолжено понятието 'асоциирани' членове. Така хем спазваме закона за спорта, хем физичесите лица имат равноправно членство и право на глас - нали това беше основният проблем на действащият в момента устав.
Не мога да разбера защо има хора които са против спорта. IARU официално развита 4 вида спорт (запозанайте се с документите)- КВ, УКВ, HST, ARDF. Какво по-нормално има от това една национална радиолюбителск организация, член на IARU да има лиценз в собствената си страна да развива и организира тези спортове.
Не забравяйте, че за издъжката на БФРЛ и нейното нормално функциониране, е необходима сума, която практиката е доказала че само от членски внос не може да се събере. Договора на БФРЛ и МФВС дава възможност до 30% от сумата, отпусната от държавата да може да се ползва за административна издръжка на федерацията (поне така беше тази година). От минималните стредства, отделяни от МФВС се възползват всички радиолюбители (не ги деля на любители, КВ-сти, УКВ-сти, спортисти и ...)



LZ1OT
Мнения: 68
Регистриран на: 28 авг 2006, 20:29
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1OT » 18 дек 2010, 14:59

Нека започнем да четем:

http://www.iaru.org/iarucnst.html

Къде в текста има думичката "спорт"?

73! LZ1OT



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от LZ1BJ » 18 дек 2010, 17:32

Предлагам първо да си изясним понятията.
Радиолюбителството спорт ли е или не?
Аз отдавна съм забелязал, че в конституцията на IARU никъде не се говори за спорт.
Да, но в българския език понятието радиоспорт го има.
Да прочетем и дефиницията за radiosport в Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Radiosport
Там намираме следната дефиниция: терминът радиоспорт е от съвременен източноевропейски произход и се използва да опише който и да е от няколкото състезателни радиолюбителски активности - радиолюбителско контестиране, радиозасичане и скоростна телеграфия.
Ето какво е записано за радиолюбителското контестиране:
The most common use of the term radiosport is as a synonym for amateur radio contesting. Contesting is an activity where amateur radio stations attempt to make as many two-way contacts with other stations as possible, following certain defined parameters of the competition, to maximize a score. At least two specific contests have used the term radiosport in their event names; the IARU HF World Championship, a worldwide contest sponsored by the International Amateur Radio Union, was known as the IARU Radiosport Championship from its inception in 1977 until the name of the contest changed in 1986. The term radiosport also appears in the name of the World Radiosport Team Championship, the radio contest considered by many to be the closest that contesting has to a world championships.
Горното написах за колегите, които чувайки думата спортист си мислят, че тя е антипод на думата радиолюбител.
Моето мнение за бъдещето на БФРЛ е следното - да си приемем такъв устав, че в никакъв случай да не загубим лиценза от Министерство на физическото възпитание и спорта
Този лиценз не опира само до финансовата помощ, която я получим, я не...Този лиценз може да бъде само от полза на БФРЛ и членовете на БФРЛ при контакти от всякакъв характер с държавни, общински и т.н. институции.
Прочетох проектоустава няколко пъти и не намирам нищо смущаващо в него. Единствено ми се струва, че на някои места нещата са доста подробно описани. Но имайки предвид, че проектоуставът е подготвен от опитен юрист, няма да предлагам каквито и да са промени.

В заключение ще изкажа и мнението си, че опитите за създаване на дрязги между късовълновици, укависти, любители на радиозасичането и т.н. са недостойни и е най-добре да не им се обръща внимание.



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz1fj » 19 дек 2010, 01:18

Така- а-а, разделяме се окончателно. Няма да ви преча, взимам си само нещо лично мое (авторските ми материали от рубриката "Wiki" - Речник; за тях не съм сключвал договор за дарение с организацията ви). Аз съм член на БФРЛ от самото и създаване някъде около 1970, един от "старите" ви членове на УС е роден през 1964 г., от която съм LZ1FJ и вие сега да ме присъединявате ("асоциирате") за някакъв псевдочлен, който да търси юридическо лице - забележете, РЕДОВЕН член на БФРЛ, което да го представлява ПРЕД СЪЩАТА ТАЗИ БФРЛ, не съм съгласен. Не ми се пречкайте повече! LZ1FJ



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Обсъждане на нов устав на БФРЛ

Мнение от lz5vk » 03 яну 2011, 12:33

Привет и ЧНГ 2011,

Тази работа с обсъждането ми изглежда замряла, та реших да поразпаля малко страстите с няколко по-скоро конструктивни предложения:

Членове 8а и 8б би следвало да се обединят, поне ако се съди по заглавията им.
Отделно от това аз бих отнесъл определени точки от тези двата към целите и задачите.
Член 8в всъщност трябва да бъде обединен с член 1 / ал. 3 от устава.

Относно глава 3 - цялата тази история с членуване на физически лица в БФРЛ трябва да се прекрати.
За справка - всички други федерации в нашата мила република.
Ако физическо лице иска да членува някъде - нека стане член на регионалния си клуб.
Ако клуба не отговаря на интересите му - да си намери друг или в крайна сметка да си регистрира собствен.
С оглед на написаното по-горе не мисля, че има смисъл от позиция "Представител на членове – физически лица, които не членуват в спортен клуб", т.е. всички свързано с тях следва да се махне.

Чл. 13 / ал. 9 - това с квотния принцип и неясни правила не е никак добра идея. Всеки член (т.е. спортен клуб) би следвало да има право на 1 глас. При определяне на квоти (особено съобразени с брой членове) може да се стигне до измами, а ние това се опитваме да предотвратим в крайна сметка.

Чл. 16 / ал. 11 до 16 - тези по-скоро дават представа за целите и задачите на организацията, т.е. би следвало да бъдат преместени под съответните членове, а тук просто да се каже, че УС взима решение свързани с постигането на целите и задачите на организацията (това отчасти е упоменато в чл. 16 / ал. 2 и 10)

Все пак не става ясно кога е крайният срок за това обсъждане? Не е хубаво да продължава вечно :)

73,
Веско.


73!
Веско
LZ5VK.

Отговори