Предложения за допълнения и изменения

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от lz2be » 13 май 2009, 16:00

Митко,

виж този линк към написаното от Чавдар http://lz1aq.signacor.com/docs/el-mag/el-mag-normi.htm
Според формулата разликата м/у 1кВт и 1.5кВт е 22% в напрегнатостта на полето.
В табл.2 при 1000Вт и 25% разстоянието е 11м, а при 1500Вт ще се увеличи на 13.4м - коя контест станция ползва антени, вдигнати на височина 11м или 13м ???

73! Боян



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от LZ1BB » 13 май 2009, 16:02

Аз не разбирам кому е нужен този обществен съвет. Има КРС Има и контролна служба към КРС. Ако някой иска да се жали от нещо или да докладва за нарушение на Техническите изисквания би трябвало да се обърне към нея. В момента всеки радиолюбител има това право.

С кого всъщност ще се занимава този обществен съвет? Щом е обществен съвет към БФРЛ редно е да се занимава само с членове на БФРЛ. Ако е така, значи това ще е някаква дисциплинарна комисия на БФРЛ. Защо каниш мен да я оглавя? Това си е вътрешно федерационна работа Както знаеш аз не съм член на БФРЛ. Включих се в дискусията само защото става дума за Техническите изисквания, които касаят и нечленовете на федерацията.



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от LZ1RF » 13 май 2009, 18:23

Тъй като виждам, че основните проблеми са свързани с мощностите и с контрола, пояснявам:
1. Относно мощностите, имаше проблеми със смущения от страна на радиолюбители на приемането на телевизионни и радиопрограми програми. Това постави КРС в много неприятно положение, защото ги упрекнаха, че те са дали разрешение за излъчването на тези смущения. Не коментирам до колко има телевизионни и радио приемници, които просто не са качествени.
Но за да нямат тези проблеми бе поставено ограничението по мощност в градовете и бе добавено 1000 W за работа в състезания от изнесен QTH. В момента в който радиолюбител се окаже, че смущава телевизионни или радиопредавания, правата му ще бъдат спрени до отстраняването на проблема. Затова считаме, че не е целесъобразно да се повдига този въпрос още повече, че изработването на една ефективна антена може да се окаже много по-ефикасно средство за реално излъчената мощност. Не е логично да искаме големи мощности и да се работи с LW и високо КСВ. Този въпрос касае и КВ и още повече УКВ излъчванията.
2. Контролния съвет е логично предложение във форума, което цели в случай на възникнал проблем да се опитаме сами да го решим, защото той касае всички нас. Позицията на LZ1BB "Има КРС Има и контролна служба към КРС. Ако някой иска да се жали от нещо или да докладва за нарушение на Техническите изисквания би трябвало да се обърне към нея. В момента всеки радиолюбител има това право" малко ми прилича, на ако на някой не му харесва какво правя аз на банда нека се жалва пред КРС /арменския поп/, сиреч каквото искам това правя. Само КРС са в правото си да ме санкционират. Хари, може и да си прав, но аз лично смятам, че отношенията между нас са такива или поне би трябвало да бъдат такива, че да можем да решаваме проблемите си без намесата на КРС, а ако някой не иска и се поставя над другите това си е негово лично решение... Като цяло аз не съм против да отпадне това предложение.
Моля ви, тъй като утре материала трябва да се предаде в КРС, ако имате дайте КОНКРЕТНИ предложения формулирани по подобие на тези, които са в проекта или предложения за редакция на вече публикуваните.
Ако желаете някое от предложенията да отпадне също пишете.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от LZ1BB » 13 май 2009, 19:04

Доста странно тълкувание на моите думи относно обществения съвет към БФРЛ. Може би защото съм против БФРЛ да има власт над не членуващите във федерацията радиолюбители. Особено да няма власт над тези, които не желаят да членуват в БФРЛ поради принципно несъгласие с част от политиката на БФРЛ.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от LZ1BB » 13 май 2009, 20:02

Конкретно предлагам:

От сегашните ТИ
Раздел II
Права и задължения
Права
Чл. 9. Радиолюбителят има право:
...
3. радиолюбител, притежаващ радиолюбителски клас 1 и стаж минимум 5 г., има правото при участие в радиолюбителски състезания да използва радиопредавател с изходна мощност до 1000 W (30 dBW) в стационарен режим на работа и в честотните ленти съгласно приложение № 1 от определено място при спазване на нормите за електромагнитна безопасност;

Да бъде ПРОМЕНЕН на:

3. радиолюбител, притежаващ радиолюбителски клас 1 и стаж минимум 5 г., има правото при участие в радиолюбителски състезания И МЕРОПРИЯТИЯ да използва радиопредавател с изходна мощност до 1000 W (30 dBW) в стационарен режим на работа и в честотните ленти съгласно приложение № 1 от определено място при спазване на нормите за електромагнитна безопасност;

Така променен члена с добавяне на "и мероприятия", ще дава право на КВ (за сега) да се ползва 1 KW и от юбилейни и специални инициали.. Не само от участващи в състезания. Все пак състезанията не са целогодишни. А и не са само те под слънцето.

=====================================

LZ2BE предложи същия член да се промени на:

3. радиолюбител, притежаващ радиолюбителски клас 1 и стаж минимум 5 г., има правото да използва радиопредавател с изходна мощност до 1000 W (30 dBW) в стационарен режим на работа и в честотните ленти съгласно приложение № 1 при спазване на нормите за електромагнитна безопасност;

Мотивите му бяха същите като моите

====================================

От сегашните ТИ
Чл.9 т.6:

6. да не излъчва носеща честота, сигнали или съобщения, ако не се е идентифицирал посредством опознавателния си знак, както и да не използва за целта чужди, недействителни или съкратени опознавателни знаци;

да се промени на:

6. при излъчване да се идентифицира посредством опознавателния си знак на интервал не по-голям от 10 минути, както и да не използва за целта чужди, недействителни или съкратени опознавателни знаци;

Мотив: Горния текст не е смислено издържан. Няма как да се идентифицирам, ако не излъча носеща. Освен това ако трябва да се спазва стриктно члена, то на всяка реплика трябва да се казва инициал. Това затруднява радиообмена. Особено при работа в състезания и чрез репитри

====================================

От сегашните ТИ
Чл. 11. Радиолюбителят е длъжен:
...
10. да не предава информация с неприлично или обидно съдържание

Ал 10 да отпадне. Или да се дефинира какво е обидно съдържание.
Мотив: Никъде в Техническите изисквания не е дефинирано какво е обидно съдържание. Алинеята създава предпоставки за съдебни спорове.

====================================

От новопредложените изменения на ТИ:

§ 16. Приложение No 3 към чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:
1. В заглавието на приложението думата „опознавателния” се заменя с думата
„опознавателен”.
2. Точка 1 се изменя така: „1. Комисията определя лични опознавателни знаци на
всички български радиолюбители. Те се състоят от буквите (националния префикс) LZ и една цифра, СЛЕДВАНА ОТ НЕ ПОВЕЧЕ ОТ ТРИ букви от латинската азбука. За Южна
България (първа зона) се използват цифрите 1, 3, 5, 7 и 9, а за Северна България (втора зона) цифрите 2, 4, 6 и 8. След цифрата в личния опознавателен знак на клубните любителски радиостанции следват буквата K и комбинация от буквите AA до ZZ.”

да стане:

2. Точка 1 се изменя така: „1. Комисията определя лични опознавателни знаци на
всички български радиолюбители. Те се състоят от буквите (националния префикс) LZ и една цифра, СЛЕДВАНА ОТ ДВЕ ИЛИ ТРИ букви от латинската азбука. За Южна България (първа зона) се използват цифрите 1, 3, 5, 7 и 9, а за Северна България (втора зона) цифрите 2, 4, 6 и 8. След цифрата в личния опознавателен знак на клубните любителски радиостанции следват буквата K и комбинация от буквите AA до ZZ.”

Мотив: Много дълъг мотив. Моля прочетете ми последните няколко постинга във форума относно издаването на еднобуквени суфикси.

======================================

Не знам как да го формулирам, но смисъла е буквените серии от КАА до КZZ да се запазят само за клубни инициали. Казвам буквените серии, защото имам в предвид всички префикси от LZ1 до LZ9

Мотив: В сегашните ТИ това не е вписано никъде и има случай да се преиздаде бивш клубен инициал на лична станция. При това момчето не го е поискало специално. Дали са му го от КРС според името LZ1KKA. В новите предложения за изменение от комисията е направен опит за корекция. Но е указано само, че клубните станции могат да имат инициали завършващи на KAA-KZZ, но не е изрично уточнено, че тези серии са само за клубни и няма да се дават за лични инициали. Това предложение е с цел да спазим добрата, точна и ясна традиция относно клубните инициали. Освен това ако се издават инициали от тези серии за лични станции, то рано или късно няма да останат за клубните. Въпреки, че ще е далеч във времето. А и кашата ще е пълна.

======================================

Този текст предложен от БФРЛ за изменение на ТИ да отпадне:

9. Предлагаме в чл. 17 да се направи следната редакция: Настоящия текст да стане
ал.1, като се добави ал.2 със следното съдържание:
/2/ КРС издава инструкция, като определя условията, реда и лицата – радиолюбители, осигуряващи предотвратяване и преустановяване на нарушенията по Техническите изисквания за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителска радиослужба /ТИ/
Прилагаме проект за Инструкцията.

Мотив: Противоречи на времето и обижда професионално контролната служба на КРС И още"
Аз не разбирам кому и защо е нужено да има обществени контрольори при положение, че има професионални контрольори. Има КРС Има и контролна служба към КРС. Ако някой иска да се жали от нещо или да докладва за нарушение на Техническите изисквания би трябвало да се обърне към нея. В момента всеки радиолюбител има това право.

===================================

Не съм съгласен с политиката на БФРЛ относно мълчанието за мощностите! Всички състезатели и любители на ЕМЕ радиовръзки имаме нужда от синхронизация на нашите мощности на УКВ обхватите с тези на европейските ни колеги. Доказателство, че сме дискриминирани са европейските лицензии на страните от Европейската общност.

==================================

Това е от мен. Ще съм щастлив, ако поне се изчетат моите предложения.

73, Хари LZ1BB



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от LZ1BB » 13 май 2009, 21:07

Митко,

Относно т6. видя ми мотива. Особено за състезания. Така, че не държа на моята редакция, а на принципната промяна. Твоето предложение за редакция на 6. е по-добро.

Предложението ти за животоспасяваща нужда... Този член го имаше в предишния текст на ТИ. Не знам защо отпадна. Може би Милчо знае. Там беше : при животоспасяваща нужда или спасяване на имущество. В смисъл на скъпо имущество. Не помня как беше точно, но може да се види. Виж и в Обща лицензия 207 и там го имаше май. Аз съм ЗА твоето предложение.

Относно /р . Точно и ясно. Отново съм за, ако изобщо моя глас има значение за крайния текст на предложенията за изменение и допълнение на ТИ. При това добре си ги формулирал твоите предложения.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от lz2be » 13 май 2009, 21:34

Здравей Милчо,

промяната на мощностите мисля, че ги направиха през 1999г. Не знам кой е пречил, но ако тази стн още съществува едва ли работи с LW и UW3DI + 2xГУ80 от центъра на някой град. Просто нещата коренно са се променили за 10г.
По това време кабеларките почнаха да омотават блоковете с кабелаци, интернета беше с тлф модеми, нямаше GSM, SAT-TV. Сега е 2009г все пак и техниката няма нищо общо с тогавашната.
БГ стн които чувам редовно по контестите разполагат със свестни антени и добра апаратура. Нали в ТИ е записано, че ако се създават смущения КРС има право да спре тази станция? В Белгия защо им разрешават такава мощност - да не би да нямат телевизори?

Едно време като се появили първите автомобили (май в Англия беше) трябвало пред тях да върви човек със знаме да предупреждава пешеходците за опасността :mrgreen: В днешно време някой да е виждал знаменосци по пътищата?

То е ясно, че каквото са си наумили това и ще запишат в новите ТИ. Важното е формално да спазят процедурата, според която трябва да имат и мнение на неправителствени организации и граждани.

73! Боян



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от LZ1VB » 14 май 2009, 10:39

Това, че малко хора вземат участие в дискусията, не означава, че много повече не я следят и не пишат, защото нямат нищо против нито към сегашното положение, нито към направените предложения.
Аз също не се обаждах, докато не видях предложенията на LZ1BB за инициалите, с които категорично не съм съгласен.
Надявам се, че предложената от него промяна на параграф 16, точка 2, няма да бъде приета.



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от LZ1RF » 14 май 2009, 12:05

Предложението на БФРЛ е пуснато официално до КРС. Има го и в сайта. Може би не са отразени изцяло всички предложения от форума, но повярвайте всички те бяха сериозно обсъдени. Специално бих желал да благодаря на най-активните изразили становището си. Специални благодарности и на LZ3NY, който балансирано и точно дефинираше проблемите.
Постарахме се, така подаденото становище да не е обширно и да е балансирано и добре обосновано, макар че аз съм скептик, че много от предложенията ни ще се приемат. Сред нас има хора, които са работили в КРС и са наясно със ситуацията там. Все пак това е държавна администрация, която се движи по най-малкото съпротивление.
Ако някой смята предложенията си за особено важни, нека не смята, че те са пренебрегнати. Просто се наложи колективното мнение, че трябва да се наблегне на същностните неща, които регламентират дейността ни.
Все пак всеки има възможност да пусне предложения и директно до сайта на КРС. По този начин ще балансираме нещата и няма да претрупваме общото становище.
Още веднъж благодаря на всички и смвятам, че това, което направихме /със подкрепата на LZ3NY/ показва, че можем да работим заедно по проблемите, които ни касаят.
Знам, че ще има хора, които ще бъдат неудовлетвореди от крайния вариант на становището. Поемам личната отговорност за този вариант, като моля всички упреци да се отправят към мен на към БФРЛ.
73
Милчо - LZ1RF



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от lz2be » 14 май 2009, 12:09

Окончателната версия според мен е добра и нямам какво да добавя.

73 и успех!
Боян



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от LZ1BB » 14 май 2009, 12:38

Благодаря на БФРЛ за предоставената ни възможност да се включим в дискусията

Ще се радвам ако всички заедно започнем целенасочена работа по въпроса за синхронизиране на УКВ мощностите с тези на европейските ни колеги.

73, Хари LZ1BB



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Предложения за допълнения и изменения

Мнение от lz2be » 16 фев 2011, 15:51

Здравейте,

тук http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... &no_html=1 има таблица с разпределението на 1.8МХц по честоти и мощности в различните страни от IARU-1.
Като гледам от околните страни само в Турция имат по-малка разрешена мощност. Някой знае ли по каква причина КРС се инатят да го разрешат както е в повечето страни от ЕС?

73 Боян



Отговори