Закони и/или етика

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Закони и/или етика

Мнение от LZ1NY » 06 яну 2009, 17:26

Здравейте,

Известно е, че документът регламентиращ радиолюбителската дейност, който е действащ в момента е: Технически изисквания за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба.

Този нормативен акт ни задължава "..... спазва правилата на Международния съюз по далекосъобщенията (ITU), нормите на Закона за електронните съобщения (ЗЕС), отнасящи се до тази дейност, и тези технически изисквания".
Естествено документ не може ИЗЦЯЛО да опише нашата дейност.

От друга страна съществуват:
- IARU reg1 band plan (доста по подробно описващ нещата в любителските обхвати от Националния план за разпределение на радиочестотния спектър на радиочестоти.....)
- препоръчвани процедури за провеждане на различните видове радиовръзки
- процедури при бедствия и т.н.
- етически и морални норми на поведение, изградени от обществото на любителите в цял свят в продължение на дълги години.
- и др., които не са описани от нашите"Изисквания..."

Моето мнение е, че един начинаещ радиолюбител, взел любителски клас и повиквателен знак, знаещ перфектно изискванията - тепърва започва да учи тези даже по-важни изисквания споменати по-горе. Но разбира се ...ако иска да ги научи и ....ако има от къде. А и от "старите" често се забравят ....

Въпросът ми е следният:
Кой закон или правилник ни задължава да спазваме решенията на международни радиолюбителски организации или пък етичните принципи, или те имат само препоръчителен характер?
Как законово е уреден този проблем? За съжаление "културата"...не винаги може да бъде отговор....

73!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re:

Мнение от LZ1CY » 06 яну 2009, 18:09

".....Кой закон или правилник ни задължава да спазваме решенията на международни радиолюбителски организации или пък етичните принципи, или те имат само препоръчителен характер?
Как законово е уреден този проблем? За съжаление "културата"...не винаги може да бъде отговор.... "

Първите 7 години, може би много хора са ги пропуснали,особено в
LZ демокрацията.
Има хиляди книжки и списания в хартиен вид и в интернет,стига да
има желаещи да четат. Конкретно по темата:

http://www.srr.ru/DOCUMENTS/etika.pdf - на руски език
http://www.w5qx.org/PDF/Eth-operating-E ... ul2008.pdf -
същото, на английски език.

73


LZ1CY

lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Закони и/или етика

Мнение от lz2oq » 13 сеп 2015, 19:40

ИМАТ ЛИ ПРЕДИМСТВА ПОРТАТИВНИТЕ СТАНЦИИ?
Уважаеми колеги преди 2 часа приключи експедицията ми от LZFF-067.Случи се неприятна ситуация на честота 7164Khz.Брекирах с позивната си LZ2OQV/P.Не записах инициала на колегата
който каза да изчакам да се довърши радиовръзката и ще ми дадат думата.Тогава отвърнах че портативните станции трябва да се уважават и да ползват предимство.Такива станции в България са рядкост наистина-още
повече пък като мен на 1800м.н.м.в.А и всеки знае как се правят радиовръзки на тази честота-единия
непуснал микрофона другия започва да приказва.Трудно може да потърсиш някой който е на честотата!
С две думи нямам нищо напротив спазвайки правилника всеки да си прави радиовръзките!
Една молба към тези които са наясно да обяснят тук
ИМАТ ЛИ НЯКАКВО ПРЕДИМСТВО ПРЕД ОСТАНАЛИТЕ ПОРТАТИВНИТЕ РАДИОСТАНЦИИ?
Само да добавя ,че се опитах да намеря на тази честота търсачи на FF-станции - не го правя за мен, а
за българските колеги !!! LZ2OQV-Георги



LZ2AB
Мнения: 175
Регистриран на: 04 май 2009, 16:21

Re: Закони и/или етика

Мнение от LZ2AB » 13 сеп 2015, 21:38

Здравей Георги,
днес по случайност бях на честотата по време на случката която споменаваш.
В последно време забелязвам едно поведение от QRP/портативни или мобилни
радиостанции.Колкото по слабо се чуват толкова по дълго говорят и се обясняват,
като въпреки дадената им възможност да се обадят принуждават другите да ги слушат,
макар,че това което говорят тях не ги интересува.Такъв беше и случая днес.
Ако някой от тях се интересуваше от LZFF експедицията щеше да прочете информацията,
която си публикувал и щеше да те потърси.
За това прави си излетите,но не дотягай и не досаждай на другите,които
разговарят на честотата по някаква тема.Ако както днес ти дадат възможност да се
обадиш,бъди кратък и не насилвай нещата.
73!LZ2AB



LZ1UK
Мнения: 62
Регистриран на: 12 яну 2014, 14:37

Re: Закони и/или етика

Мнение от LZ1UK » 13 сеп 2015, 22:34

До LZ2OQV

Жоро,
с уважение към твоя ентусиазъм, ще си позволя няколко уточнения, изводи и препоръки:
1.Уточнения:
- колегите които бяха на честота 7164кхц знаят как се правят радиовръзки. Аз също слушах като образцов слушател /LZ2M-81/, пиейки си кафето, по време на почивка във WAE SSB Contest
- ако колегите на 7164кхц не спазват правилника, то това си е тяхна отговорност. Тогава се намесват държавни органи и служители, които получават заплати за това
- за твоята "експедиция" ще бъде по-удачно да използваш думи като: разходка, излет, пикник, екскурзия, активност, "проветряване на крачолите" :) и т.н. /справка тук: http://rechnik.info/

2.Изводи и препоръки:
- портативни станции като теб нямат никакво предимство пред останалите станции
- портативни станции имат предимство при евентуална спасителна дейност, касаеща спасяването на хора, обявено бедствено положение или извънредна ситуация и други, и тук не са включени програмата WWFF, свършване на ракията или сърдита приятелка/жена :)
- преди следваща разходка, излет ...по възможност избери ден в който няма големи международни състезания
- преди следваща разходка, излет ...би било добре да прочетеш тук http://www.wwff.co/p/wwff-rules.html,
като обърнеш внимание на т.2
- обяви твоите намерения тук http://forum.wwff.co/
- българските колеги, които се интересуват от WWFF ще те намерят сами

Желая ти здраве и успех.
73 Савко



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Закони и/или етика

Мнение от LZ1PM » 13 сеп 2015, 22:57

Здравей Георги,
Напълно поткрепям постовете на LZ2AB и LZ1UK.
Бих добавил само -честотата за FF активация на 40м е 7144khz.
Викаш си там и който те намери -печели.
73 Иван LZ1PM



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Закони и/или етика

Мнение от lz2oq » 13 сеп 2015, 23:33

Благодаря колеги!Бях въведен в заблуждение преди време че портативната станция има предимства .Да но се оказа че това е само на УКВ което разбрах днес.С две думи обявявам си активацията пък който е упорит да ме намери.Пускам инфо в клъстърите!
Савко запознат съм с тези указания по Флора и Фауна.Отчети пращам на Борката-LZ2JR пък той веднага ги въвежда в световния лог.
Да сме живи и здрави и с пожелания за само красиви моменти пред радиостанцията!
lz2oqv/1



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от lz2ht » 15 окт 2015, 10:58

LZ1PM написа:Здравей Георги,
Напълно поткрепям постовете на LZ2AB и LZ1UK.
Бих добавил само -честотата за FF активация на 40м е 7144khz.
Викаш си там и който те намери -печели.
73 Иван LZ1PM
Забравяш за 7024. А аз обикновено си седя на 7040


Иван LZFF Coordinator

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от lz2ht » 15 окт 2015, 11:10

Жоре, не можеш да угодиш на всички. Аз например дори и да реша да работя на ссб вече избягвам 7164. Като SV/LZ2HT/P май бях удостоен с честта да направя връзка с един-единствен кореспондент. А другите на честотата също ме чуваха. Както и да е, честоти много, видове модулации също


Иван LZFF Coordinator

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от LZ1FW » 15 окт 2015, 11:39

Преливате от пусто в празно.

Портативните станции нямат никакви предимства само защото са портативни. Предимство може да има трафикът от тях при бедствия.

Ако някоя станция стане интересна за останалите по някакъв начин примерно защото е рядка или необходима за тях, то другите радиолюбители сами ще преценят дали да й дадат предимство. Няма нищо задължително, всички радиолюбители са равнопоставени и никой няма предимства пред останалите.

Станете интересни!
:D



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от LZ3NY » 15 окт 2015, 11:51

Здравей Сашо,
Това 5NN се девалвира вече. Само от ЖП кекремидките още не са се пуснали активатори.
Вече и като VP8 няма да можеш да направиш пайлъп защото на хората им омръзна. Дори няма и да се усетят че е рядка станция, а не някой манастир в Черна Гора примерно.
Поздравления за мераклиите, ама да не се сърдят, че хората не им дават предимство по честотите.
Разходката сред природата е личен избор и е функция от желание и възможности.

Напоследък съм активен на 29.600 FM. Ще се радвам да чувам повече българи там.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от lz2ht » 16 окт 2015, 00:29

Сега се светнах, че подхода ми е бил грешен. Забравих, че 7164 е лаф моабет честота. Иначе ми остава моралното удовлетворение, че бях необходим на 160+ кореспонденти и първи и за сега единствен активатор от SVFF-069. 73 на всички!


Иван LZFF Coordinator

lz4ge
Мнения: 112
Регистриран на: 27 май 2007, 20:02
Местоположение: KN23HK
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от lz4ge » 16 окт 2015, 10:40

Не сме вече народ а мърша!
Последна промяна от lz4ge на 25 сеп 2017, 14:27, променено общо 1 път.



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Закони и/или етика

Мнение от LZ1VB » 17 окт 2015, 08:28

LZ3NY написа:...Вече и като VP8 няма да можеш да направиш пайлъп защото на хората им омръзна. Дори няма и да се усетят че е рядка станция, а не някой манастир в Черна Гора примерно...73!
Това може да го каже само човек, който е забравил от къде се включва радиото. Но даже и който няма радио може да види статистиката в clublog. DXинга е жив и пайлъпите на предстоящите две VP8 ще бъдат както обикновено десетки килохерци широки и десетки викащи дълбоки. А и далеч не толкова редки страни (като работещите в момента S79SP и V73D) поддържат непрекъснат пайлъп повече от седмица.
WWF, SOTA, WCA и подобните програми обаче са нещо съвсем друго и не е коректно да се слагат в един куп с VP8.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от LZ6AJ » 17 окт 2015, 11:53

LZ1VB написа:...А и далеч не толкова редки страни (като работещите в момента S79SP и V73D) поддържат непрекъснат пайлъп повече от седмица.
WWF, SOTA, WCA и подобните програми обаче са нещо съвсем друго и не е коректно да се слагат в един куп с VP8.
добре и точно казано, Вальо !

лично аз отдавна не се увличам по DX-ing, но въпреки това споделям написаното.
ревността е нещо, което убива ... по простата причина, че е грешно култивирано чувство за собственост !
запазени честоти, крепости, остатъци от бордюри и керемидки ... щом ги влече хората - нека се кефят.
но да не облъчват останалата част от съсловието ... меракът да привлечеш вниманието към себе си, без значение дали го заслужаваш, е симптом ...
много хубави случки съм виждал по време на някой голям контест (от тези 48-часовите), през които някой, който се мисли за рядък, застава някъде и вика CQ-DX LSN UP. елате да видите колко чаровни са реакциите от всички, които са уважили контеста :lol: :lol: :lol:

73 и успех на всички довечера !

п.п. - жалко, че и да се чуем, няма да можем да се изработим ... затова пък според мен е задължително да се спотнем ... предварително благодаря за което (bow)


73,
Любо

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от LZ3NY » 17 окт 2015, 12:08

Ни най-малко и не съм очаквал сарказъма в думите ми да бъде разбран от всички.

Преди много години, може би 2-3 след като тръгна WFF програмата, в електронната си поща получих спам от робота на програмата, който незнайно откъде ми бе изнамерил имейл адреса. Текста беше нещо от рода:
"Абе преглеждайки логовете на програмата е видно, че се квалифицирате за WFFxx и WFFxx и WFFxx дипломите. Ако желаете, ще се радваме да ви ги изпратим срещу 10 евро парчето." А иначе активаторите да не се мотат, ами да активират!
От тогава рязко спадна желанието ми за участие в подобни мероприятия. И като организатор, и като консуматор.

Любо, Този уикенд може и да не може да се работим, но следващия няма да пропуснем :)

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от lz2ht » 18 окт 2015, 11:29

LZ3NY написа:Ни най-малко и не съм очаквал сарказъма в думите ми да бъде разбран от всички.

Преди много години, може би 2-3 след като тръгна WFF програмата, в електронната си поща получих спам от робота на програмата, който незнайно откъде ми бе изнамерил имейл адреса. Текста беше нещо от рода:
"Абе преглеждайки логовете на програмата е видно, че се квалифицирате за WFFxx и WFFxx и WFFxx дипломите. Ако желаете, ще се радваме да ви ги изпратим срещу 10 евро парчето." А иначе активаторите да не се мотат, ами да активират!
От тогава рязко спадна желанието ми за участие в подобни мероприятия. И като организатор, и като консуматор.

Любо, Този уикенд може и да не може да се работим, но следващия няма да пропуснем :)

73!
Само за информация - единствено за първата WWFF-Chaser диплома се искат 5 евра. Останалите се издават безплатно


Иван LZFF Coordinator

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Закони и/или етика

Мнение от LZ3NY » 18 окт 2015, 11:39

Не споря. От тогава не съм се занимавал с тази програма.
Тогава също бе безплатно ако искаш дипломата в pdf, но ако я искаш напечатана и изпратена таксата бе 10 евро.

Ако ми остане време ще разровя бекъпите на пощата си и ще пусна тук оригиналния имейл получен от робота. Дано съм го запазил.

http://www.wwffaustralia.com/wff--wwff-history.html
http://wff44.org.ua/?page_id=3754
http://un-dx.ucoz.com/index/wff_un_awards/0-14
и не на последно място
http://www.winqsl.com/wordpress/archives/1074
http://www.lzffc.com/blog-bg/?page_id=14
73!


Value has a value only if its value is valued.

Отговори