Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1PM » 04 авг 2015, 16:24

Здравейте,
Специални инициали има.
Ще има и лични двубуквени такива и то ще са достатъчни LZ1 до LZ5, ако се направи валидация и всички които са регистрирали инициали на жени, деца , вуйчовци и други , които не са ги ползвали последните 10г. ги освободят.
Да не забравяме как се вземаше клас"C" , който сега е равен на 1клас.
Приятен ден!
73 ИВАН LZ1PM



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz1fj » 04 авг 2015, 18:18

Нека префиксът LZ0 да бъде за случаи "по-така".
Припомням, че с LZ0BFR в един период работеше БФРЛ. Смътно, но беше употребяван и по време на някакво междунар. мероприятие в България. Освен това : Данчо и още един оператор в Ливингстън, LZ0A; LZ0B - LZ1KCP; LZ0HQ (2 или 3 години); LZ0HST; LZ0L; LZ0RILA; LZ0SUN (по време на слънчевото затъмнение). А в още по-стари времена май пак имаше нещо с LZ0.
Да гледаме все пак и напред. Представете си , че в LZ изведнъж се обединят всички банки в една - ще има ли по подходящ префикс от началото на този (банков, само банков) "нов ред"? И т.н., и т.н. ...



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2sx » 04 авг 2015, 21:22

Оставете състезателите сами да избират кое е подходящо за тях като временен опознавателен знак.Мнението - кое е удобно или не за контест си го запазете за себе си или просто заявете този знак , който ви харесва, но не им натрапвайте вашите размисли и страсти за това кое е правилно или неправилно.
Т.е. то може и да е правилно -но за вас , а за другия да е обратно-неправилно.И къде е истината? След като това са двете страни на една монета.

Радиолюбителите в Р България използват само един префикс / LZ /.
Защо е необходимо тогава да се ОГРАНИЧАВАТ и в цифрите които могат да ползват след този префикс
/ в някои състезания това е множител / ?
Има ли причина ? Ахааа, о-в Ливингстон !!! Защо ли тогава от българската база там е звучал и друг инициал , а не само LZ0A ? Мисля даже , че под дробна черта VP8/LZ1...-Справка регистъра на КРС /доскоро/ и qrz.com

Едва ли някой от провинцията ще си позволи да поиска от КРС инициала LZ0A , след като е радиолюбител 1 клас и действителен участник в международни контести, за големия град –не съм много сигурен….
При положение, че LZ0A е временен, а не ЛИЧЕН опознавателен знак не виждам проблем същия да продължи да се определя за българската база в Антарктида.

Мисля, че е необходимо да се даде възможност на участниците в състезания да ползват всичките 10 цифри от 0 до 9, плюс една буква в суфикса без това да е обвързано с териториален принцип.Контестмена си е помислил много добре какъв инициал да поиска и защо точно такъв, а не някакъв друг.Не му се бъркайте в неговите разбирания.Просто не му пречете....
За някои, целта при участие в състезания е свързано просто с участието, а за други то е съпътствано и със стремежа за призово класиране в тях.

73 Боян

LZ2SX / и временно LZ0M /



lz4bo
Мнения: 7
Регистриран на: 03 мар 2009, 17:32

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz4bo » 04 авг 2015, 21:34

А някой ще накара ли КРС да си актуализира базата данни в публичния регистър?!
Регистриран съм по Общата лицензия 207 през месец октомври 2000 г
В регистъра пише ,че съм с разрешително от 1995 г
Дали съм само аз?!...
Поддържам мнението след валидация, наред с удостоверението за регистрация
да получа пластмасов картон, нещо като малкия талон за колата, за да мога да го
нося в джоб и да го показвам на органите на реда при поискване...
В днешно време документ звучи много гордо...
Много задълбахте с тези букви и цифри...една буква, две букви...
Намесихме и Антарктида...
Другари радиолюбители, това ми прилича на партийно събрание от
времето на соца..
LZ1RF се е постарал да спретне нещо смислено и го дава за обсъждане
Вместо това препирня за префикси, суфикси, цифри и дявол знае какво...
По отношение на сроковете и таксите...
Бих искал да зная къде(чети в кой джоб) ще отидат тези минимални такси?
Бъдете уверени, че само за отскок тази такса ще бъде като минимум 20.00 лева...
Освен това, убеден съм, че поне 30% от радиолюбителите в Република България не са
чували за решение 304...
А можеше поне по Канал 1 или по БТВ да се кажат няколко думи по този въпрос...
В крайна сметка това е в юрисдикцията на КРС да организира уведомлението...
Вярно е,че не са длъжни, но поне от чисто приятелски чувства...
Щом се прави референдум до народа радиолюбители, редно е и малко помощ...
Изненадах се, че има 63 клубни радиостанции...
А колко се закриха?!
LZ2DB, Стефка,ти си по вътре в нещата, има ли клубна радиостанция в ГО и Лясковец?!
Хайде, стига талаш...



lz2hm
Мнения: 22
Регистриран на: 10 сеп 2010, 01:07

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2hm » 04 авг 2015, 22:30

Zdrawejte ,

nemoga da pisha na bylgarski zastoto njama na tozi computer ( AKO ISKA NJAKOJ DA GO PREWEDE)

1. specialnite call > LZ1A, LZ2A,LZ4A ...LZ7V ...LZ8E...LZ9W .... i t.n. ste bydat zapazeni kakto predi ( wremeni ) t.e. podawash si molba ot koga do koga go iskash da go izpolzwash i toj ti se izdawa
2.w registyra na KRS pishe datata na swidetelstwoto ti za prawosposobnost ( class ) a ne datata na registracija na call sign ....
wsichki koito imat udostowerenia po obsta licenzia ( sinite s chestotite na tjah ) oznachawa che sa registrirani ....a i wsichki sled 2000 godina koito imat uwidmitelno pismo za call sign syshto ..... Wsichki ostanali koito ne pretijawat edin ot tezi documenti , a iskat da si zapazjat call sign trjbawa da se preregistrirat....
3.otnosno dwubukwenite call sign ste budat pusnati LZ6AA-ZZ,LZ7AA-ZZ,LZ8AA-ZZ, LZ9AA-ZZ za tezi koito pretijawat class 1 ( i wsichki ostanali koito ne sa zaeti ot LZ1AA-LZ5ZZ ) .....
4. LZ0AA-LZ0ZZ moje da se izpolzwa za presystweni systeyzania ( kakto do sega beshe LZ6)....

OSHTE WEDNYJ SE IZWENJAWAM ZA PISANETO NA LATINECA ( na towa letishte njama BG na keyboarda )

wsi4ki tezi pisanici ne sa oshte objaweni zatowa i KRS iska mnenie ot nas radiolyubitelite ... ste pisha po kysno pak ...( sled kato premine typhoona i ima I net :D

73 ! Andy VR2/LZ2HM .... BV/ LZ2HM



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1PM » 04 авг 2015, 22:56

Публичния регистър е за радиолюбители, не за инициали.
Поради тази причина ще намерите и 306 присъстващи без инициал.
Що се отнася до датата записана в регистъра, както е написал и Андрей LZ2HM , това е датата на издаване на удостоверението за радиолюбителски клас , с който сте заявили желание за инициал.
73 Иван LZ1PM



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ2DB » 04 авг 2015, 23:31

Охх , трудно се обяснява на хора които са си втълпили нещо и до там. Не си гледат документите които притежават , а гледат регистъра. Че идваха чак в Поликраище да ме убеждават , че трябвало да се пререгистрам - а аз имам 2 документа след 2000 година за регистрация на инициала. LZ4BO Направо нахвърля голямо количество "талаш" и може и да си расмял някого с цялия си пост.
Бояне,LZ2SX - Браво за поста - точно така всеки си избира съкратения инициал по свое усмотрение. А това за целта която постига с него е друга тема , некасаеща тази.
Анди LZ2HM - До тук най-точна формулировка на това което трябва да се приеме. За латинските букви не се притеснявай - чете се.
100% съгласие от мен.
73! Стефан LZ2DB



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ6AJ » 05 авг 2015, 09:12

здравейте !
аз също съм съгласен с Анди LZ2HM ... конкретни отговори на въпросите, поставени за обсъждане от КРС.
(по т.1 - едва ли ще се възприеме срокът за временния съкратен инициал да е по-дълъг от 1 календарна година, но нека това бъде решение на принципала)

73,
Любо / OR2F

п.с. желая късмет и кураж на Анди, дано всичко премине без фатални последствия и успеем да се мярнем през уикенда ... колкото повече, толкова повече ! :wink:


73,
Любо

lz2xyz
Мнения: 45
Регистриран на: 19 дек 2006, 13:30
Местоположение: Силистра

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2xyz » 06 авг 2015, 01:59

Не виждам защо е необходимо да се поставя като приоритет за получаването на даден двубуквен инициал освен притежаването на радиолюбителски клас 1 да има и активно участие в международни и национални радиолюбителски състезания. Не всички са станали радиолюбители само и само за да участват в състезания. И къде точно ще участва в състезание - с клубната радиостанция? Защото няма как да участваш в КВ състезание ако притежаваш клас 2. Няма как да участваш ако нямаш и клас 1.
Май пак някой трябва да е по-по-най.
Едни са конструктори, други състезатели, а трети просто обичат радиото. Притежавам клас 1 и едва ли ще си променя инициала, достатъчно дълъг е, но това ни най-малко ме притеснява и пречи.
Що се отнася до валидирането, нормално е да има някакъв срок, който да е указан на свидетелството(лицензията) или талона (пластиката).



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz1fj » 06 авг 2015, 08:33

"Що се отнася до валидирането, нормално е да има някакъв срок, който да е указан на свидетелството(лицензията) или талона (пластиката)."
По-добре да пише БЕЗСРОЧЕН. Който иска да си променя инициала - пуска молба, плаща си таксата, освобождава стария инициал, получава новия, и като запретне ръкави - "Бягай, работа, че идваме!"
За другите случаи на освобождаване на инициали достатъчно беше писано. Никой на никого не трябва да става пъдар, особено в частта какви са му заниманията в радиолюбителството и през колко време го засърбява "крастата".
Що се отнася до групичката, чието предложение действително се свежда до "Музей на славата", им казвам: Момчета, не бъдете съдници. Ако имате лични впечатления и спомени за някой от починалите радиолюбители, по-добре си напишете спомените. Администраторите са създали цял раздел и за такива творби - раздел ИСТОРИЯ.
73, К. В. Божилов, LZ1FJ



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ6AJ » 06 авг 2015, 08:53

добро утро !
нали никой не се заблуждава, че след срока за валидация еди си колко неизползвани повиквателни знаци от типа "2+2" тутакси ще станат достъпни ?! ... тепърва след това започва 10-годишният "период на забрава".
така че, не се ли отключат LZ6AA-ZZ до LZ9AA-ZZ ... :( ... много от колегите контестери ще си работят по вътрешни състезания с три букви в суфикса.
но като се замисля - и така съм печелил вътрешни шампионати (и то няколко пъти), а и едва ли ще е разумно през 2025г. да си сменям името (ако доживея до 60, разбира се).
73


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1FW » 08 авг 2015, 18:25

Прилагам табличка, съставена на база публичния регистър на КРС. Тя съдържа информация за разпределението на всички свободни, заети и маркирани като SK опознавателни знаци.

На базата на данните от таблицата смятам да предложа на КРС:

- двубуквени опознавателни знаци с префикси LZ1, LZ2, LZ3, LZ4 и LZ5 да се предоставят на радиолюбители притежаващи клас 1, притежаващи на разрешително за правоспособност на радиолюбител за клас 1 най-малко една година считано от датата на изпита. Обективния критерий "годината практика с клас 1" заменя субективното изискване за "активно участие в радиолюбителска дейност".

- трибуквени опознавателни знаци на начинаещи радиолюбители да се предоставят с префикси LZ1, LZ2, LZ3, LZ4 и LZ5. Това ще стимулира новите радиолюбители да изберат такъв суфикс, с който биха работили и след като добият право на двубуквен суфикс. Освен всичко друго в редица състезания LZ1, LZ2, LZ3, LZ4 и LZ5 са множители, и появата на повече различни префикси ще повиши международния радиолюбителски рейтинг на България.

- Да няма период на предоставяне на опознавателните знаци и те да се издават безсрочно. Знаците, които към момента са включени в регистъра и са маркирани като SK да останат включени и да не се освобождават за ново ползване.
Мотивите са , че към момента публичния регистър не е добре поддържан и съдържа множество пропуски, неточности и грешки. Например регистъра включва 306 реда в които липсва повиквателен знак, 2 повиквателни знака са записани два пъти, а един се води на две различни лица, едното от които SК. Отделно за 1215 радиолюбителя с личен опознавателен знак няма данни какъв радиолюбителски клас притежават.
Затова докато няма прецизност в публичния регистър е рано да се говори за валидиране на опознавателни знаци, а свободни такива към момента има достатъчно.

- Подкрепям издаването на двубуквени временни опознавателни знаци с префикс LZ0. Подкрепям издаването и на еднобуквени временни опознавателни знаци с префикс LZ0

73, Сашо

Таблица на база данни от публичния регистър на КРС към дата 03.08.2015

Изображение



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1PM » 09 авг 2015, 22:33

Здравейте,
Искам да задам един въпрос, малко встрани от основното обсъждане в темата, но все пак свързан с нея.
Къде може да се види/прочете колко хора годишно вземат успешно изпитите за радиолюбител, клас 1 и 2?
Аз намерих само това в Нета:http://www.crc.bg/files/_bg/rezultati_i ... -09-30.pdf

Тази година са определени дати за 11 изпита.
73 Иван LZ1PM



lz2pep
Мнения: 103
Регистриран на: 12 мар 2009, 16:36
Местоположение: Razgrad

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2pep » 12 авг 2015, 22:35

Не подкрепям напълно направените предложения

- Не считам че е правилно след като човека се е потрудил и е взел клас 1 да го ограничаваме с "годината практика с клас 1" . Все пак любителите в България не са толкова много.
- Не виждам обективна причина да не се освобождават инициалите на SK. Мотивите че регистъра не е поддържан са несериозни.
Даже бих се радвал ако чуя в ефир някой познат инициал.
- Мисля че LZ0AA-LZ0ZZ трябва да се запазят наистина за специални случаи като присъствените състезания или други случаи.

LZ2PEP , Петър Петров.



LZ2LZS
Мнения: 7
Регистриран на: 03 фев 2009, 08:27
Местоположение: София, Люлин 3

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ2LZS » 13 авг 2015, 14:27

lz2xyz написа:Не виждам защо е необходимо да се поставя като приоритет за получаването на даден двубуквен инициал освен притежаването на радиолюбителски клас 1 да има и активно участие в международни и национални радиолюбителски състезания. Не всички са станали радиолюбители само и само за да участват в състезания. И къде точно ще участва в състезание - с клубната радиостанция? Защото няма как да участваш в КВ състезание ако притежаваш клас 2. Няма как да участваш ако нямаш и клас 1.
Май пак някой трябва да е по-по-най.
Едни са конструктори, други състезатели, а трети просто обичат радиото. Притежавам клас 1 и едва ли ще си променя инициала, достатъчно дълъг е, но това ни най-малко ме притеснява и пречи.
Що се отнася до валидирането, нормално е да има някакъв срок, който да е указан на свидетелството(лицензията) или талона (пластиката).
С този пост и Аз съм съгласен. Браво Милене. Пак приоритети.Ами да се доказва КРС с инициал LZ1LZS на състезание на телеграф! На мен да даде с две букви. Три пъти съм искал! :oops: :evil:
Поздрави на Силистренските радиолюбители. :)



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ3NY » 13 авг 2015, 15:04

Здравейте
Остават още десетина дни до крайния срок. Който каквото има, да го праща направо на имейла на КРС - info@crc.bg. Надали някой от хората там чете (официално) този форум.

73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1FW » 13 авг 2015, 15:30

Напомням, че става дума за няколко въпроса, на които КРС очаква конкретни и мотивирани отговори.

Или както е написано на http://www.crc.bg/section.php?id=1807&lang=bg
WWW.CRC.BG написа: Със свое Решение № 304 от 16.07.2015 г. ( http://www.crc.bg/files/_bg/Resh_304_16072015.pdf) Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) откри процедура за провеждане на обществени консултации във връзка с начина на определяне на опознавателни знаци на радиолюбители ( http://www.crc.bg/files/_bg/Obshtestven ... esh304.pdf)

Мотиви ( http://www.crc.bg/files/_bg/Motivi_resh ... 072015.pdf)

Заинтересованите лица могат да представят становища по проекта в срок до 24.08.2015 г. на адрес:
гр. София, ул. „Гурко” № 6, Комисия за регулиране на съобщенията и
e-mail адрес: info@crc.bg
Не разчитайте друг да систематизира мненията от форума и да ги изпрати вместо вас.
Нито пък някой да се впечатли, ако сте или не сте съгласни с написаното тук.
Четете, мислете и изпратете мнението си до КРС.

73, Сашо
LZ3NY написа:Здравейте
Остават още десетина дни до крайния срок. Който каквото има, да го праща направо на имейла на КРС - info@crc.bg. Надали някой от хората там чете (официално) този форум.

73! Митко
LZ3NY



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1FW » 21 авг 2015, 10:13

Вчера по мейл в MS Word формат (.docx) пратих моите отговори на въпросите от КРС. За информация прилагам копие и тук.

Крайния срок изтича в понеделник, 24.08.2015

73, Сашо
Прикачени файлове
page2.pdf
(484.46 KиБ) Свален 402 пъти
page1.pdf
(564.8 KиБ) Свален 424 пъти



Отговори