Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1BJ » 29 юли 2015, 12:05

Със свое Решение № 304 от 16.07.2015 г. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) откри процедура за провеждане на обществени консултации във връзка с начина на определяне на опознавателни знаци на радиолюбители.
http://www.crc.bg/section.php?id=1807&lang=bg



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1RF » 29 юли 2015, 12:40

Според мен въпросите би трябвало да се обсъдят сериозно и спокойно.
Имам следното становище:
Съгласни ли сте с процедурата за предоставяне на двубуквени опознавателни знаци само на
радиолюбители клас 1? Ако притежавате трибуквен опознавателен знак бихте ли желали да се
откажете от него, за да Ви бъде определен двубуквен такъв?
1. Нов двубуквен опознавателен знак да се предоставя САМО на радиолюбители 1 клас, КОИТО СИСТЕМАТИЧНО УЧАСТВАТ В КВ И УКВ НАЦИОНАЛНИ И МЕЖДУНАРОДНИ СЪСТЕЗАНИЯ. /да се предвиди процедура за доказване на участията/
2. Временни инициали за участие в КВ и УКВ национални и международни състезания да се предоставят САМО НА КЛУБНИ РАДИОСТАНЦИИ. Струва ми се, че един символ в повече в повиквателния знак не би повлиял сериозно върху майсторството на състезаващия се притежаващ двубуквен инициал. А тази организация би повишила интереса на радиолюбители с трибуквени инициали да участват от името на радиоклуб в състезания със специални еднобуквени такива.

Може би понататък ще се включа отново. Предлагам да се направят конкретни предложения и форума да ги обсъди, като след това се предоставят на КРС, като общо мнение. Естествено, ако някой не е съгласен, че мнението му не е прието може да го изпрати и като лично.

73
LZ1RF/Милчо



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ3NY » 29 юли 2015, 13:09

Здравейте
Хора и фирми наливат милиони реални пари в рекламата на ЕДНО търговско име, с което да стигнат то умовете на потребителите. Това означава ЕДИН инициал, с който да са познати радиолюбителите по обхватите. Меко казано е странно за мен, всеки българин да промотира всичко друго, но не и своя СОБСТВЕН опознавателен знак. Особено след като contest инициалите са временни. Много хора си спомнят, във времето колко клуба смениха LZ5A,LZ5Z,LZ7A,LZ7X и т.н.
Все пак избора е личен.
73!


Value has a value only if its value is valued.

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2be » 29 юли 2015, 14:01

Здравейте,

аз съм против предложенията на Милчо.
1. Участието в КВ/УКВ състезания не е критерий за активността на даден радиолюбител. По тази логика трябва да отнемат лицензите на лисичарите и телеграфистите.
2.
LZ1RF написа:Струва ми се, че един символ в повече в повиквателния знак не би повлиял сериозно върху майсторството на състезаващия се притежаващ двубуквен инициал.
По тази логика къс инициал не е необходим и на оператор на клубна станция - нека си хлопа с трибуквения суфикс и ще придобие още по-добри умения.
Аз ако искам да продължа да работя с LZ8E и в радиус на 200км от мен няма никакъв клуб какво правим? Ще се запиша в твоя клуб, ти ще подадеш документи за LZ8E, аз ще работя с този инициал с моите техники и на края на годината ще отчетем, че твоят клуб е спечелил няколко състезания и ме е обучил на високо спортно майсторство :lol: И за какво са всичките тези глупости?

т.2.2.1 - ДА
т.2.2.2 - ДА
т.2.3 - ДА
т.2.4 - НЕ. Инициалите са пожизнени в България и в повечето страни. Ако е необходимо валидиране на 10-15 години е по-добре тогава да се мисли как ще се комуникира с хората, защото никой не знае какви ще са тогавашните "форуми и фейсбуци"

73 Боян



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz1fy » 29 юли 2015, 16:09

Първо да уточня някои неща по документа.
На няколко места пише за префикси LZ1 и LZ2 и възможния
брой двубуквени или трибуквени инициали. Приемам LZ1 зa южна България, а именно LZ1..3..5..7..9..и съответно LZ2..4..6..8 за северна, въпреки, че е с една цифра по-малко, тъй като нулата се пази за друго!
В 2.1 пише, че броя на комбинациите с трибуквени суфикси за гореизброените префикси е 17576 !
В 2.2.1 пише, че броят на трибуквените е 175760....аз приемам второто! - възможните комбинации на всички двубуквени знаци е общо 6760 броя (тук не става ясно дали са включени всички цифри от 1 до 9 или само 1 и 2 !?!
В 2.1 пък пише : Към 12.05.2015 г. заетите лични опознавателни знаци с префикс LZ1 са 3247, а тези с префикс LZ2 са 1200.....тук не ми е ясно дали влизат и другите цифри и трибуквените !?!
Ако някой има по-подробно инфо нека го сподели.
И накрая едно предложение и от мен - да се даде възможност на желаещи, след съответната еднократна такса, да регистрират инициал с произволен брой букви......като например:LZ1BERBATOV...LZ1DOLLAR....LZ2FORD....LZ1SOFIA....LZ1PAUL...LZ5BULGARIA..!

73's/Павел



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ3NY » 29 юли 2015, 16:19

Какво е Вашето мнение за въвеждане на валидация на опознавателните знаци?
На какъв период от време считате, че е разумно да се провежда и по какъв начин би било най-удобно за радиолюбителите?
Според мен валидация подобно на американската би била значително по-удобна, отколкото прелицензиране на всички на всеки 10-15 години.
Примерно инициала важи за срок от 10 години, срещу такса за едно билетче за трамвая. След десет години, ако не си купиш пак билетче, инициала ти се пази още две години и след това се счита за свободен. Таксата може да се използва за да се заплати направата на хубави пластични карти удостоверяващи лиценза, вместо да разнасяме сегашните чаршафи по джобовете си.

73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1RF » 29 юли 2015, 18:03

Бояне, говорим за промени в бъдеще време. Това което е до момента си остава. Още повече, че пък специално твоите патила с LZ8A и LZ8E са известни и трябва да са служат за пример за да не се случват отново. Доколкото разбирам става въпрос за освобождаващите се двубуквени инициали след Нова година и как да се разпределят те. Тези инициали май ще са по-малко от броя на 1 клас радиолюбителите с трибуквени инициали. Идеята ми беше с цел да се стимулира КВ и УКВ състезателната дейност, второ условие за този който иска да си смени инициала от трибуквен на двубуквен, освен клас 1 да бъде и активна състезателна дейност. Никой не говори за отнемане на инициали на лисичари и скоростници. А на колективните станции биха били също от полза специалните контестни инициали /но не с 0/, защото от тях биха могли да работят на състезания радиолюбители с трибуквени инициали. Съгласен съм с Митко, че инициалите би трябвало да са пожизнени /изключвам специалните и юбилейните/ и практиката за продължаването им, която той предлага е добра. Също намирам логика в изказаното от Митко мнение, че е добре да работиш за имиджа на "пожизнения" си инициал, като в случая Бояне не смятам, че LZ8E те прави по-добър състезател. Според мен, който и инициал да използваш ти ще си си първи, защото не инициала те прави по-добър.Ти просто имаш много опит, практика, апаратура, а можеби и нещо друго, което на останалите все още им липсва, което само може да ни кара да се учим от тебе. Също така подчертавам, че това което е до момента не трябва да се пипа. Всички промени да касаят бъдещи действия.

LZ1RF/Милчо



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz1fj » 29 юли 2015, 18:05

Г-да,
Броят на възможните двубуквени комбинации е 6760 за всички цифри от 0 до 9.
Броят на възможните трибуквени комбинации е 175760 за всички цифри от 0 до 9.
Явно много опознавателни знаци има свободни, но това не е толкова важно - от КРС искат принципно становище.
Милчо, аз съм напълно съгласен с теб.
73, К.В. Божилов, LZ1FJ



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz3yy » 29 юли 2015, 18:09

Здравейте,

точка 2.2.2 може да се тълкува не еднозначно. Инициалите LZ0xx хубаво ще се дават за контести, но това означава ли, че досегашните контест инициали от типа LZ7A няма да се дават?
Според мен точно това означава. Да се говори за оптимизация на наличния брой свободни инициали е малко странно, тъй като и сега има доста свободни контест инициали с една буква след
префикса.Нещо не ми се връзват нещата ама нейсе.
А твърдението, че една буква в повече не е от значение е несериозно.В съвременния контестинг, всяка точка в инициала е от значение - Питайте Боян защо избра LZ8E а не LZ8J :)
Някъде в темите за присъствения контест се смяташе дължината на работилите инициали и какво предимство дава на участника.

Наско LZ3YY, тук там известен и като LZ9R



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ2DB » 29 юли 2015, 22:51

До тук реално е само мнението на Боян LZ2BE и допълнен от Наско LZ3YY по отношение на т.2.2.2 - Тъйкато, КРС имат намерение да дават инициали с двубувени суфикси не само от освобождаващите се инициали от LZ1,LZ2,LZ3, LZ4,LZ5 - a да бъдат давани с цифрите 6,7,8 и 9 - което е нещо нормално, но ще спрат едно буквените суфиси , за сметка на LZ0 , те предлагат 2 букви в суфикса , което не е приемливо и е крачка назад. Пример LZ0YY - няма да е по добре от LZ3YY.
Досегашното положение със съкратените /едно буквени/ и инциали за честване на годишнини и др. /много цифрени и много буквени/ трябва да се запази и в бъдеще.
Дали всички с клас 1 ще пожелаят да сменят суфикса си с двубуквен , може само да гадаем, но със съгурност повечето ще го направят.
Да се надяваме, че промените ще са в положителна посока , а нова догма.
73! Стефан LZ2DB /LZ2A/.



lz2pep
Мнения: 103
Регистриран на: 12 мар 2009, 16:36
Местоположение: Razgrad

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2pep » 30 юли 2015, 08:16

За всички контестмени е ясно че еднобуквените инициали трябва да останат.
Който желае наистина може да му се даде право да си промени инициала от 3 с две букви но мисля че тяхната бройка няма да е голяма.
Например аз не желая да си променям инициала.
Считам че БФРЛ трябва да предприеме действия за консултации и мнения от по голям кръг радиолюбители.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1FW » 30 юли 2015, 18:50

При обсъждане в ефир на решението на КРС възникна мнение да бъде създаден списък на повиквателни знаци на български радиолюбители, оставили значима следа в историята на радиолюбителството в България. Предлага се повиквателните знаци от този списък да не се предоставят изобщо и да останат незаети.

Прилагам предложения от Иван, LZ1IA, първоначален вариант на списъка:
LZ1AB Васил Терзиев
LZ1AM Стефан Калоянов
LZ1AW Димитър Петров
LZ1BC Димитър Драчев
LZ1BW Стефан Минчев
LZ1CQ Климент Кожаров
LZ1CZ Димитър Звездев
LZ1DZ Добромир Добрев
LZ1FN Костадин Кишишев
LZ1FO Димитър Стайков
LZ1JW Иван Тонев
LZ1KP Константин Коруков
LZ1NO Александър Дърводелски
LZ1RB Андрей Тотев
LZ1RQ Георги Ралников
LZ1SE Сергей Катев
LZ1SM Ангел Герасимов
LZ1SQ Стоян Абаджиев
LZ1TJ Йордан Йорданов
LZ1UO Георги Терезов
LZ1UR Константин Уручев
LZ1UX Георги Сендов
LZ1VW Иван Савов
LZ1WJ Иван Кондарев
LZ1XL Минчо Абаджиев
LZ1YD Емил Цанов
LZ1ZZ Георги Рътаров
LZ2AC Пенчо Пенчев
LZ2EV Любомир Михайлов
LZ2FR Коста Желязков
LZ2FZ Гитко Ангелов
LZ2LN Никола Кръстев
LZ2NA Росен Мандраджиев
LZ2TX Стефан Радоев
LZ3AP Ангел Петров
LZ3RX Пламен Бодуров
LZ3SG Симеон Груев
LZ3TJ Тони Желев

Предполагам, че в окончателния си вариант списъкът ще включи не повече от сто повиквателни знака. Уважението към тези личности и радиолюбители предполага да ги помним по-дълго и да не късаме връзката между имената им и повиквателните им знаци.

73, Сашо



LZ1UK
Мнения: 62
Регистриран на: 12 яну 2014, 14:37

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1UK » 30 юли 2015, 20:11

Бъдете така добри и добвете LZ2KZ - Златко Ив. Златев от гр.Омуртаг...мир на праха му и Бог да го прости...
Учил ме е на телеграф, добри човешки отношения и ...прошка...

73 Савко LZ1UK /роден в гр.Омуртаг...по стечение на обстоятелства...сега в Пловдив/



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz1yq » 30 юли 2015, 22:28

Добра инициатива за почитане на нашите починали колеги и приятели, по тази логика трябва на абсолютно всички починали да им се пазят инициалите, независимо от къде са . Така както се споменават някой познати имена незначи че други не са допринесли за развитието на радиолюбителското движение,освен това тези наши приятели почивайки в мир трябва да останат и почетни членове клубовете в които са членували . а колкото до писанията на КРС лично мое мнение с което не ангажирам никой е просто прах в очите / да се види колко са загрижени за радиолюбителите в България/ . В крайна сметка като зам. председател на БФРЛ мисля че трябва да се насрочи извънредно заседание на УС , да се вземе адекватно решение и се уведоми КРС и то в най скоро време.

73! LZ1YQ
p.s. На мен и досегашното положение ми харесваше и неразбирам защо е всичката тази патардия.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ3NY » 30 юли 2015, 22:40

lz1yq написа:В крайна сметка като зам. председател на БФРЛ мисля че трябва да се насрочи извънредно заседание на УС , да се вземе адекватно решение и се уведоми КРС и то в най скоро време.

73! LZ1YQ
Цитат от сайта "Заинтересованите лица могат да представят становища по проекта в срок до 24.08.2015 г. на адрес:
гр. София, ул. „Гурко” № 6, Комисия за регулиране на съобщенията и
e-mail адрес: info@crc.bg"

Няма никакво време.


Value has a value only if its value is valued.

LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ5EE » 31 юли 2015, 11:27

При всичкото ми уважение към колегите допринесли много за радиолюбителството, смятам че заключване на инициалите им е неправилно. 10 години е достатъчен срок.
Сигурен съм че там отгоре тайно се надяват да чуят инициала си в ефир.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2be » 31 юли 2015, 14:17

Критериите, по които може да се определи кой с какво и колко е допринесъл за радиолюбителското движение са твърде относителни. Аз например не виждам в списъка Чичо, LZ2WF и Коста, LZ2RF. За какво изобщо е необходимо подобно ново деление?

Как така години наред нямаше проблем с инициалите, а сега не стигат? Има повече любители ли? Къде са, като аз поне не съм чувал разградска станция в последните 7-8 години? Като не стигат комбинациите защо не вземат още един префикс?

73 Боян



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz1yq » 31 юли 2015, 17:10

Ами това казвам и аз Боби, че другите които не са в горния списък не са по малко радиолюбители .Колкото до инициалите има толкова мъртви души че ти е бедна фантазията. Даже си мисля че и 10г са много ама нейсе.

73! Крис



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz1fj » 31 юли 2015, 20:04

Моля уважаемите форумци за мнение, за да направя евентуално корекции. И тъй като „Парен каша духа.”, този път ще пращам директно до КРС.

От К. В. Божилов, LZ1FJ до КРС относно: „Процедура за провеждане на обществени консултации във връзка с начина на определяне на опознавателни знаци на радиолюбители”

Одобрявате ли възприетата от КРС позиция за определяне на трибуквени опознавателни знаци? - ДА Моля да се аргументирате, ако имате предложения за промени в нея. – НЯМАМ

Съгласни ли сте с процедурата за предоставяне на двубуквени опознавателни знаци само на радиолюбители клас 1? – ДА, КАТО СЕ ДАВАТ САМО НА РАДИОЛЮБИТЕЛИ, ВЛАДЕЕЩИ ТЕЛЕГРАФИЯТА И УЧАСТВАЩИ В КВ-ТЕЛЕГРАФНИ СЪСТЕЗАНИЯ.

Ако притежавате трибуквен опознавателен знак бихте ли желали да се откажете от него, за да Ви бъде определен двубуквен такъв? ЗНАКЪТ МИ Е ДВУБУКВЕН

Какво е Вашето виждане за предложението за предоставяне на двубуквени знаци, започващи с префикса LZ0 като временни инициали? ДА, ПРИ УСЛОВИЕ ЧЕ НЯМА НЯКАКВО ИЗРИЧНО ПРЕДСТАВЕНО ДРУГО ЖЕЛАНИЕ. МОТИВИ: Префиксът LZ0 e неподходящ за юбилейни р/станции, не е най-подходящия префикс и за състезателни р/станции.

Какво мислите за предложения подход за определяне на опознавателен знак в случаите, при които не е изявено желание за конкретен опознавателен знак или желания инициал не може да бъде предоставен? ТОВА Е В КОМПЕТЕНЦИЯТА ЕДИНСТВЕНО НА КРС.

Имате ли други препоръки и предложения относно предоставянето на опознавателни знаци? Моля, избройте ги със съответните мотиви. НЕ

Какво е Вашето мнение за въвеждане на валидация на опознавателните знаци? На какъв период от време считате, че е разумно да се провежда и по какъв начин би било най-удобно за радиолюбителите? ОТСЕГА И В БЪДЕЩЕ ВАЛИДАЦИЯТА ВЪОБЩЕ ДА ОТПАДНЕ. Да се иска по служебен път от БФРЛ ежегодна справка за починалите радиолюбители и самозакрилите се радиоклубове, като след това се спазва 10-годишния период зе непредоставяне на техните опознавателни знаци. Това да важи за всички, тъй както законите са еднакви за всички.



lz4bo
Мнения: 7
Регистриран на: 03 мар 2009, 17:32

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz4bo » 31 юли 2015, 22:45

Четох много внимателно всичко написано във форума...
И си мисля, че все се въртим вокруг да около...
Хората от КРС са си задали много точно въпросите и ни питат учтиво за нашето мнение...
И почва препирнята...
Нищо сложно - щом не стигат две букви, започваме с три...
Да не би тези с три букви да са второ качество радиолюбители?!
Абе два синода две мюфтийства две СДС-та...
Що да няма и радиолюбители първо и второ качество...
Правят се сметки колко знака ще се освободят след 31.12.2015?!
А защо не се направи сметка колко радиоклуба се закриха след 10.11.89 г?!
Щом тези колеги с клас 1 ще се почувстват по-добре с двубуквен знак - моля,
вземете си двете букви...
Но ми се струва, че не знакът прави човека...И дали ще сложиш в автоматичния си ключ
или в компютъра 2 или три букви , според мен няма особено значение.
LZ0 - необходимо е да има такъв временен префикс, нали искаме да гасим пожари,
да се включваме в борбата със стихийните бедствия...
Относно желанието за избор на опознавателен знак - пак истории с номера на джипове...
Обезателно да бъде 2332, или 9779 или 6556...
Лично аз съм да се спазва принципа - каквото ти се падне...Е, ако има възможност
нека да си получи желаните букви...Нали за това не искат пари както в КАТ за
спец номера?!
Поддържам идеята на LZ3NY относно валидацията на знаците, особено в частта
за пластичната карта за лиценза.Мисля, че тази идея има бъдеще и развитие.
Остава само да се обмисли и реализира...
Що се отнася до SK - нека да не ги тревожим...Когато се запълнят всичките 175760
броя, тогава да вземем и знаците от SK...
С една дума - нека ръководството на федерацията да направи оценка на обстановката
да систематизира предложенията и да излезе с решение пред КРС

Извън решение 304
Предлагам сайтът на федерацията да започва да се отваря на български
Всички съобщения и писания да се пишат на български
За тези, за които българският не е роден език - моля натиснете другото байраче
и си четете на английски колкото искате...

73! LZ4BO



lz2pep
Мнения: 103
Регистриран на: 12 мар 2009, 16:36
Местоположение: Razgrad

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2pep » 01 авг 2015, 13:29

Ще стане като залата на славата.....
След 20 години няма да има свободни инициали.....Всички ще са в залата на славата.
Пак повтарям....далеч съм от мисълта че ще има толкова много хора които желаят да си сменят от 3 на 2 букви инициала.
Още по вече да вземе на някой който е SK.
Нека БФРЛ изиска и направи един анализ за последните години колко нови инициали и в кои класове са издавани и тогава да се помисли как ще е най добре.
Смятам че големи промени не са необходими. Още повече временни инициали с LZ0 са пълна глупост .....
Въпросът е всичко да става по лесно и ясно и да няма сърдити ...



LZ1OT
Мнения: 68
Регистриран на: 28 авг 2006, 20:29
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1OT » 01 авг 2015, 15:22

Здравейте!

Ето какво показва Публичния регистър на радиолюбителите:

общо записи в базата данни - 7397
имащи регистрация - 6163
нямащи регистрация - 1214
клас 1 - 3634
клас 2 - 2530
слушатели - 19

Сборът от клас 1 + клас 2 е 6164. Един повече от имащите регистрация...
Сборът от имащи регистрация + нямащи регистрация + слушатели - 7396. Един по-малко...

За нямащите регистрация в КРС имат имената и опознавателния знак, но нямат информация за издадено разрешително и явно очакват нужните документи за пререгистриране. Тези опознавателни знаци /ако не се пререгистрират до края на годината/ най-вероятно първи ще бъдат освободени в началото на 2016 г.

За починалите радиолюбители регистърът показва: 142. От информацията, която имам те са 236, но това не е точно. За много починали радиолюбители няма информация...

73! LZ1OT



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1FW » 01 авг 2015, 18:50

LZ1OT написа: Ето какво показва Публичния регистър на радиолюбителите:

общо записи в базата данни - 7397
имащи регистрация - 6163
нямащи регистрация - 1214
клас 1 - 3634
клас 2 - 2530
слушатели - 19
Стила на излагане на данни в публичния регистър е такъв, че ако един радиолюбител е заявил няколко опознователни знака, то регистрацията се изписва обикновено само за единия от тях. Надявам се това да е взето под внимание при изготвяне на статистиката.
lz1fj написа:И тъй като „Парен каша духа.”, този път ще пращам директно до КРС.
Ще постъпя по същия начин. Мнението си ще изпратя директно до КРС и след това ще информирам за него тук.

73, Сашо



LZ1OT
Мнения: 68
Регистриран на: 28 авг 2006, 20:29
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1OT » 01 авг 2015, 19:14

LZ1FW написа:Стила на излагане на данни в публичния регистър е такъв, че ако един радиолюбител е заявил няколко опознователни знака, то регистрацията се изписва обикновено само за единия от тях. Надявам се това да е взето под внимание при изготвяне на статистиката.
Няма имена с повече от един опознавателе знак. Ето и разбивка по префикси:

LZ1 - 651
LZ2 - 339
LZ3 - 6
LZ4 - 103
LZ5 - 115

Мога да си поиграя и да направя списъци, стига да има интерес...

73! LZ1OT



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2oq » 02 авг 2015, 15:24

Като активатор по Флора и Фауна и Световната Крепостна Диплома ми се разказва играта при работа с QRP и обикновен телеграфен ключ.Инициала ми е дълъг и като прибавим и дробната черта става много .Идеята ми е ,че освен състезателите и такива като мен се нуждаят от къс инициал.73!LZ2OQV



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ6AJ » 02 авг 2015, 19:29

LZ1FW написа:При обсъждане в ефир на решението на КРС възникна мнение да бъде създаден списък на повиквателни знаци на български радиолюбители, оставили значима следа в историята на радиолюбителството в България. Предлага се повиквателните знаци от този списък да не се предоставят изобщо и да останат незаети.
...
вероятно подобно предложение се базира единствено на сантимент, но не и на принцип ! "приносът" или "значимата следа" е субективна оценка, която не бива да отмества регламента. имам предвид, че резултатът от подобен подход редовно ще носи допълнително напрежение ... и въпроси от типа "защо само тези, а не и онези ?" да не говорим, че самият той (списъкът), от позицията на времето ще бъде винаги непълен :D , а от позицията на паметта на попълващите го поколения - винаги неактуален.
без да обвинявам почитаемата компания в ефир, излязла с предложението, веднага давам пример с още две пропуснати LZ-ЛЕГЕНДИ
(по азбучен ред на повиквателния знак):
1. LZ2RF - Коста Козарев
2. LZ2ZZ - Веселин Рачев

така и така LZ-комбинациите са малко, нека не ги намаляваме допълнително !

подкрепям мнението на Боян LZ2BE, имайки предвид, че на тази възраст, едва ли е нужно и разумно да си сменяме радиоимената.
по света няма практика съкратените инициали от типа 2+1 да се дават САМО и ЕДИНСТВЕНО на клубни станции. и е нормално да е така.
73


73,
Любо

LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ2DB » 02 авг 2015, 21:34

Списък с инициалите на "LZ легенди" - отдали много и принесли за развитието на Българското радиолюбителство ще е много дълъг и за неговото допълнение ще претендират не само областните градове ,но и малките провинциални градчета . Но в същност какво ще стане като запазим инициалите - ще увековечим ли приноса и заслугите на тези "LZ легенди" , или ще направим услуга на себе си. Ние които сме от по старото поколение ги знаем, знаем почти всичко за тях, покланяме се пред паметта им и знаем защо. Но един млад човек навлязъл сега в нашето лоно, като му кажеш иницала - на него нищо не му говори, това е просто инициал. Затова се обръщам към Вас всички "стари пушки", Вие какво направихте за да може един нов член на нашето радиолюбителско семейство да знае кой е бил LZ2LF,LZ1AB,LZ2UK,LZ2AS ... . Да има малко направено - въпреки с известни непълноти и критични бележки - LZ1US издаде една книга - и само толкова. Тя макар и не съвсем малка не обхваща всичко което може би НИЕ искаме, в нейните рамки тя не може да го сътвори,колкото и да сте критични - Да ама я ИМА и отразява част от историята на нашето хоби. Сега виртуалното пространство позволяват къде по големи възможности за създаване на "родова"памет със снимков матeриал и обширно описание на дейността и приноса на нашите "LZ легенди" .Някой направил ли го е? А някой събрал ли е такива сайтове,блогове и тем подобни в една история на нашето развитие ? , да е записал и отразил ентусиазма на онези, които преди нас са правили радиоклубове и са се стремили да увеличат броя на ентусиастите, да нас. б Благодарение на тях ние сега сме в етера и дори тук контактуваме.
Това, че в ефира ще се появи примерно LZ2ZZ - отново с друго име , друг човек - то той би следвало вземайки такъв инициал да е достоен за него - което значи , че познава историята на предшественика и е готов достойно да барани доброто име на този инициал.
В свтовната практика вижте K1LZ - Krasi достойно показва класата на този инициал.
73!Стефан LZ2DB
Последна промяна от LZ2DB на 02 авг 2015, 22:24, променено общо 1 път.



LZ2LZS
Мнения: 7
Регистриран на: 03 фев 2009, 08:27
Местоположение: София, Люлин 3

Re: Среща в офиса на федерацията

Мнение от LZ2LZS » 02 авг 2015, 21:52

[б. от администратора - мнението е преместено от друг раздел и тема]

Здравейте,
не е тук мястото, но предлагам модернатора да открие тема относно: КРС откри процедура за провеждане на обществени консултации във връзка с начина на определяне на опознавателни знаци на радиолюбители.
Информацията е публикувана на сайта на БФРА с препратка към КРС.

Със свое Решение № 304 от 16.07.2015 г. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) откри процедура за провеждане на обществени консултации във връзка с начина на определяне на опознавателни знаци на радиолюбители.

Предлагам в тази тема да се публикуват и дискутират предложения изпратени до КРС от радиолюбители.
Аз лично вече изпратих моите кратички предложения и аргументи. То няма и нужда да се впуска човек в дълги обяснения. :)
Публикувам ги тук. Цитирал съм въпроса на КРС както са го публикували и след това моя отговор и коментар.

Ако модернатора направи такава тема, моля поста ми да бъде прехвърлен там. :D


Здравейте,
Във в Ваше Решение № 304 от 16.07.2015 г.относно: Откри процедура за провеждане на обществени консултации във връзка с начина на определяне на опознавателни знаци на радиолюбители, съгласно т. 3. :Въпроси за обществени консултации, свързани с определянето на опознавателни знаци на радиолюбители“, Аз Светлин Николов с личен опознавателен LZ1LZS (предишен LZ2LZS) притежаващ клас 1, имам следното мнение относно описаните в тази точка въпроси.
- „Одобрявате ли възприетата от КРС позиция за определяне на трибуквени опознавателни знаци? Моля да се аргументирате, ако имате предложения за промени в нея:“ – Одобрявам. Но смятам, че трябва да се съобразите с желанието на конкретния радиолюбител. Дали той иска да е с три или две букви. Аз съм един от първите радиолюбители с трибуквен инициал, не по мое желание. И при първоначалната ми регистрация и сега при смяната на инициала желаех и бях посочил двубуквени (СВОБОДНИ) инициали! Работя на телеграф и твърдя,че префикси с две букви са много по подходящи за този вид (CW) работа. Въпреки моето желание и свободни такива, както с букви 2 и 4, така и с букви 1 и 5 на два пъти ми беше отказано. Зададох и въпрос тогава, на който отговор не получих.
- „Съгласни ли сте с процедурата за предоставяне на двубуквени опознавателни знаци само на радиолюбители клас 1? Ако притежавате трибуквен опознавателен знак бихте ли желали да се откажете от него, за да Ви бъде определен двубуквен такъв?“ – Да, съгласен съм, да се дават на радиолюбители с клас 1. Да, бих се отказал от трибуквения инициал. Бих желал да се дават двубуквени инициали с номера 3, 5, 7 за южна България. За работа на CW са много по удобни от 1.
- „Какво е Вашето виждане за предложението за предоставяне на двубуквени знаци, започващи с префикса LZ0 като временни инициали?“ – Идеята ми допада.
- „Какво мислите за предложения подход за определяне на опознавателен знак в случаите, при които не е изявено желание за конкретен опознавателен знак или желания инициал не може да бъде предоставен?“ – При липса на поискан желан инициал трябва да се дава такъв служебен. Когато не може да се предостави определен опознавателен знак поискан от радиолюбителя, би било редно същия да бъде уведомен и да му се предостави възможност да избере друг.
- „Имате ли други препоръки и предложения относно предоставянето на опознавателни знаци? Моля, избройте ги със съответните мотиви.“ - Въпроса ми е. Защо не се използват пълноценно номерата 6,7,8,9,не се определят инициали с две букви с тези номера. Защо се дават само с една буква предназначени за състезания? Както и не се дават свободни с номера 1,2,3,4 при положение, че има такива. Според мен трябва активно да се използват всички цифри, и буквите след цифрите да са две. В крайна сметка желаещите да станат радиолюбителите в България вече не са толкова много. Инициали с две букви по лесно се помни и от кореспондента, а при DX и слаби сигнали по бързо се чува и има по малко грешки.
- "Какво е Вашето мнение за въвеждане на валидация на опознавателните знаци? На какъв период от време считате, че е разумно да се провежда и по какъв начин би било най-удобно за радиолюбителите?" – Добра идея. След получаване на инициал е добре на 20 години да се прави валидация. Редно е това да бъде написано на лиценза за инициал (както е на личните карти).



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ3NY » 02 авг 2015, 21:58

Здравейте
Без да го натрапвам, личното ми мнение е, че не трябва да се пазят инициали повече от 10 години след освобождаването им. Няма смисъл.

За LZ0 смятам, че трябва да остане само за Ливингстон, след като има българска територия там. Не може LZ0A да е Антарктида, а LZ0B Хасково. Смешно е. За състезания може да се ползват LZ9AA-LZ9ZZ примерно. Или LZ9A-LZ9Z. Както е тръгнало, скоро време по една буква в контест суфикса ще ни е напълно достатъчна.

Естествено, не държа мнението ми да се взема под внимание.
73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ2DB » 02 авг 2015, 22:47

Митко , напълно си прав за LZ0 - нека остане за Антактида или за друга база /не военна/ в Антрактида или негде по Света. Двубуквени от LZ0 - нека да не се ползват - да са резерв за нещо ?? в момента не знам , но и не е необходимо - просто резерв.
Контест инициали - еднобуквени от всички сериии LZ1-LZ9 съответно по териториите,- кой каквото си избере- все е добре, важно е да контестира редовно.
Лични инициали двубуквени от всички серии LZ1-LZ9 съответно по териториите, включително отпаднали инициали след 10 годишен срок.
Има една подробност - с вземане на изпита за клас 2 - получава 3 буквен суфикс, взема клас 1 и иска 2 буквен = какво става с 3 буквения суфикс - нали инициалите са пожизнени и се освобождават след кончина на притежателя или след негова изрична молба, Получава се така, че имайки 2 буквен, то не е освободен предния 3 буквен. Парадокс! Според мен би следвало искайки 2 буквения да се попълни декларация за освобождаване на 3 буквения - и пак въпрос след колко време освободения вече 3 буквен може да се да де на друг - Веднага?, след 2? , 5 ? или повече години. Мое лично мнение . тъй като инициала е бил ползван на УКВ един срок от 2-3 години ще е достатъчен.
73!Стефан LZ2DB /LZ2A/



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1PM » 02 авг 2015, 23:14

Здравейте и от мен.
Аз също смятам, че не трябва да се пазят инициали повече от 10 години след освобождаването им.
За валидацията на инициалите съм. Дори направих бърза проверка в публичния регистър на радиолюбителите.
Оказва се , че там присъстват без да е отбелязано /SK/доста инициали от списъка няколко поста по нагоре , както и от темата във форума "SK".Някои от тях покойници от доста години-мир на праха им.
Що се отнася до предложението LZ0 и две букви суфикс за участие в състезания, според мен това е напълно неудачно.
Нека запазим LZ0 за наистина специални неща.
До сега работещата система LZ1 до LZ9 и една буква суфикс си е много добра.Разбира се някой може да иска и с две или повече букви суфикс, нека да го получи.
Приятна вечер.
73 Иван LZ1PM
P.S. Едва след като ми беше издаден този инициал разбрах , че е бил издаван и на друг човек.
Това не ми пречи , нито ми помага :D



LZ2DB
Мнения: 165
Регистриран на: 05 сеп 2006, 17:47
Местоположение: ПОЛИКРАИЩЕ
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ2DB » 03 авг 2015, 03:28

КРС като държавна институция изисква документ за да установи дадено положение.В случая при настъпила кончина , се изисква копие на смъртния акт и връщане на лиценза. За това опечалените близки обикновено не знаят. Тук е ролята на близките приятели да консултират семейството и да помогнат тези документи да достигнат до КРС.
Тези, които са отбелязани с SK - са получени такива документи в КРС.



LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1PM » 03 авг 2015, 09:13

Стефане,ясно е -КРС работи с документи.Съгласен съм с теб.
Обаче когато близките не са и чували и не знаят за процедурата по т.9а 1 от Приложение 3 към чл.22 от Техническите изисквания.А пък приятелите "нехаят", тогава идва на помощ валидацията.След като е преминал периода за валидация и тя не е извършена, инициала се освобождава.При това положение КРС няма да ги интересува дали е починал или просто не желае да има инициал.В публичния регистър също трябва за тези освободени инициали да е отбелязано от кога могат да се заемат отново.В зависимост от периода по т.10.1 , т.10.2 или т.10.3 от Приложение 3 към чл.22 от Техническите изисквания.
Да не говориме, че има хора с лиценз, които дори не си знаят инициала.
Приятен ден и успешна седмица на всички.
73 Иван LZ1PM



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ5EE » 03 авг 2015, 17:35

Прикачвам един документ от който е видно как са организирани нещата в съседна Сърбия.
Накратко - при първоначална лицензия - три букви в суфикса, след това възможност да кандидатстваш за 2-буквен и 1-буквен суфикс на база точкова система от участия в състезания. Забележете - не временен за който трябва да кандидатстваш всяка година /да бяха поне 3/, а постоянен.
Pravilnik_o_r-a_call_V6.pdf
(64.81 KиБ) Свален 340 пъти



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ6AJ » 03 авг 2015, 22:43

без да прикачвам файл с белгийския регламент, само ще спомена, че и при тях е същото - ежегодна валидация, организирана по-скоро за събиране на таксите от Телекома (за сега по 49 евра за всеки повиквателен знак на година).
всеки местен радиолюбител има право първо да се яви на изпит за ON3. При успех получава 2+3.
ако го плаща без прекъсване поне 5 години и през този период се е явил и издържал HAREC, има право да го замени с 2+2.
чуждестранните радиолюбители, представили HAREC или подобен документ от припознат Телеком по Света, получават 2+3 ... съгласно регламента ON9, но не само. след 5 години редовно плащане са добре дошли да поискат 2+2.
при контест инициалите нещата са аналогични, само къде ON0-9 е невъзможен префикс за тях. всички останали OO0-9, OP0-9, OQ0-9, OR0-4/6-9, OS0-9, OT0-4/6-9 са достъпни за избор. префиксите OT5 и OR5 се пазят за клубни станции и други специалитети. иначе казано 1508 броя достъпни за лични и 52 за клубни радиостанции.

бих искал за пореден път да посоча разликата, която все още съществува между LZ и която и да е друга страна по-света, в регистрите на чийто Телеком има действащи над 1000 радиолюбителски инициали. само у нас възможните контест комбинации са 260, а като се възприеме 26 от тях да се запазят за фарове и експедиции ... какво остава, та претендираме за запазване и блокиране за повече от година ?

хайде по-добре, подскажете как и по кои части на тялото могат да бъдат боцнати ония наши чиновници, та да се размърдат и да издействат поне още 2-3 префикса за Родината. естествено нямащи нищо общо с LZ ... дотам сме я докарали ... но нейсе, пак ще е по-добре от нищото, което е в момента. прецеденти в прекъсванията колкото щем - било то SP/HF/3Z ... OU/OZ/5Q ... HA/HG ... YU/YZ/4N ... F/TM ... SV/J4 ... SM/7S/8S ... и т.н., и т.н.
за братята от Острова да не говорим - едно че една от 26-те букви бе отредена само за тях, относително неотдавна и втора такава - и пак само за тях. скоро, по повод на едно мое питане разбрах по официален път, че GU вече не издавали, само MU ... омръзна ли им, що ли ? :D

и ако нищо не се направи по въпроса, справедливо ли ще е, ако има дори един български радиолюбител, който наистина има нужда от съкратен контест инициал, а да не може да получи ... ей така, поради простия факт, че 234 негови колеги или клубни станции са заявили и блокирали своите, да речем за 3 или за 5 години ? естествено, че първият по време е пръв и по право. тук по-скоро става дума за регламент, продиктуван от обстоятелства на недостатъчност.

73


73,
Любо

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1CY » 04 авг 2015, 00:32

LZ2LDS написа:хайде по-добре, подскажете как и по кои части на тялото могат да бъдат боцнати ония наши чиновници, та да се размърдат и да издействат поне още 2-3 префикса за Родината. естествено нямащи нищо общо с LZ ... дотам сме я докарали ... но нейсе, пак ще е по-добре от нищото, което е в момента. прецеденти в прекъсванията колкото щем - било то SP/HF/3Z ... OU/OZ/5Q ... HA/HG ... YU/YZ/4N ... F/TM ... SV/J4 ... SM/7S/8S ... и т.н., и т.н.
Любо много добре знаеш,че префикси не се издават само заради радиолюбителите на една страна, дори при издаване на
префикси радиолюбителите са "ширпотреба".Префикси се издават за радиостанции от морски и въздушен флот, брегови
служби и т.н. А какво имаме ние, т.е. какво остана от нашите флотилии? За колко радиолюбители се плаща членски внос
в международни организации? Не са виновни сегашните чиновници, префиксите са разпределяни преди много,много години,
дори тогава при нас още не е имало любителски радиостанции. Да направим така,че това,което имаме, да го използваме
пълноценно и рационално.
73


LZ1CY

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ6AJ » 04 авг 2015, 08:40

Бачо Ангеле, здравей !
всички сме наясно, че радиолюбителството е резултат, а не причина за процесите в ITU и в който и да е национален Телеком.
но в същото време е добре да се знае, че ITU е администрация с непрекъснат цикъл на работа, т.е. заседава или поне има постоянно представителство.
не смея да коментирам това, което казваш, тъй като не съм наясно - колко нови ТВ или радиоразпръсквателни станции се откриват в днешни дни, колко частни яхти или самолети се регистрират и т.н... но съм убеден, че нови префикси се издават, съществуващи префиксни прозорци се разширват или свиват с цел адаптация, или поне адекватна реакция.
73


73,
Любо

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1RF » 04 авг 2015, 12:18

Опитах се да обобщя мненията до тук.

ПРОЕКТ!
ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ПРОМЕНИ В
ПОЗИЦИЯ НА КОМИСИЯТА ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА СЪОБЩЕНИЯТА ОТНОСНО ОБЩЕСТВЕНИ КОНСУЛТАЦИИ ЗА НАЧИНА НА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОПОЗНАВАТЕЛНИ ЗНАЦИ НА РАДИОЛЮБИТЕЛИ

1. Въведение

Сред основните цели и принципи на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) при предоставяне на опознавателни знаци са равнопоставеното третиране на радиолюбителите и ефективното оползотворяване на предоставения на Република България капацитет от опознавателни знаци.
С оглед спазване на принципите на прозрачност, публичност и консултативност, залегнали в разпоредбите на Закона за електронните съобщения (ЗЕС), КРС поставя на обществено обсъждане въпроси, касаещи определянето на опознавателните знаци.

2. Определяне на опознавателни знаци.

Съгласно Техническите изисквания за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба (Техническите изисквания) КРС определя лични опознавателни знаци на всички български радиолюбители. Те се състоят от буквите (националния префикс) LZ и една цифра, следвана от две или три букви от латинската азбука (суфикс). За Южна България (първа зона) се използват цифрите 1, 3, 5, 7 и 9, а за Северна България (втора зона) - 2, 4, 6 и 8.
Освен личните опознавателни знаци КРС може да предостави за временно ползване във връзка с честването на юбилеи и годишнини от исторически и други събития повиквателни знаци с до четири цифрови и четири буквени символа след префикса LZ. Продължителността за ползването на подобни опознавателни знаци е до 1 год.

2.1. Трибуквени опознавателни знаци

Към настоящия момент, с цел ефективно оползотворяване на предоставения на Република България капацитет от опознавателни знаци, КРС определя трибуквени опознавателни знаци с префикси LZ1 за Южна България и LZ2 за Северна България. Броят на комбинациите от инициали, които могат да се предоставят за всеки от тези префикси е 175760. От тях не се определят като лични опознавателни знаци около 1000 броя за всеки от префиксите, тъй като част от тях са предназначени за клубни радиостанции, а друга не се предоставят, съгласно т. 19.48 от Радиорегламента (Article 19). Към 12.05.2015 г. заетите лични опознавателни знаци с префикс LZ1 са 3247, а тези с префикс LZ2 са 1200.
Предвид наличието на голям брой свободни опознавателни знаци с префикси LZ1 и LZ2 и с цел равномерното във времето заемане на знаците, КРС възнамерява да се придържа към досегашната си практика за поетапно заемане на предоставения на Република България капацитет от опознавателни знаци.

КРС приоритетно предоставя дву и трибуквени опознавателни знаци от сериите 1 за Южна България и 2 от Северна България до изчерпването им. При изчерпването им се преминава съответно към 3 и 4 и 5 и 6. Трибуквени опознавателни знаци се предоставят на радиолюбители придобили радиолюбителски клас 2.


2.2. Двубуквени опознавателни знаци

2.2.1. Двубуквени знаци, освободени след 31.12.2015 г.
С последното изменение на Техническите изисквания се прие лицата с определени опознавателни знаци преди 01.01.2000 г., които не са обновили своите данни, да го направят в срок до 31.12.2015 г. След изтичане на този срок опознавателните знаци, за които не е постъпила информация в КРС ще се считат за свободни.
Предвид посоченото по-горе, отчитайки следното:

• малкия брой на двубуквените опознавателни знаци - възможните комбинации на всички двубуквени знаци е общо 6760 броя, за сравнение броят при трибуквените e 175760;

• по-голeмия интерес към тях - по-лесно се произнасят в ефир и са по-кратки при предаване на телеграфия,

КРС предлага, след изтичане на цитирания по-горе срок, с цел тези знаци да се предоставят на радиолюбители, активно занимаващи се с радиолюбителска дейност, двубуквени лични знаци да се определят само на радиолюбители клас 1.

При придобиване на радиолюбителски клас 1 на радиолюбителите се предоставя възможност да заменят инициала си от трибуквен на двубуквен. Приоритет при получаването на даден двубуквен инициал освен притежаването на радиолюбителски клас 1 имат радиолюбителите активното участващи в международни и национални радиолюбителски състезания.


2.2.2. Двубуквени знаци с префикс LZ0
Съгласно Техническите изисквания опознавателните знаци на любителски ретранслатори и радиофарове се състоят от буквите (националния префикс) LZ и цифрата 0, следвана от три букви от латинската азбука, предвид което остават свободни инициалите, започващи с LZ0 и две букви от латинската азбука. КРС предлага тези инициали да се предоставят като временни за нуждите на радиолюбители, участващи в международни радиолюбителски състезания, експедиции и др.
Повиквателните знаци LZ0 с една буква след префикса се предоставят за български радиолюбителски станции излъчващи от о-в Ливингстън, а с две дукви след префикса за участващи в международни експедиции.

Еднобуквени знаци
КРС предоставя за временно ползване за участие в радиолюбителски състезания на радиолюбители клас 1 и на клубни радиолюбителски станции повиквателни знаци с 1 буква след префикса. За тези инициали са запазени префиксите LZ7 и LZ9 за Южна България и LZ6 и LZ8 за Северна България. Валидността на тези инициали е една календарна година и те се подновяват след изричното писмено искане до КРС от радиолюбителя или радиоклуба.
2.3. Служебно определяне на знак
В заявлението, което се подава в КРС за определяне на знак, има възможност да се посочат четири варианта на предпочитани комбинации. КРС определя първия от тях, който е свободен и отговаря на гореизброените изисквания.
В случай че не е изявено желание за конкретен опознавателен знак или желания инициал не може да бъде предоставен, КРС счита, че следва да бъде определен такъв служебно, чрез предоставянето на първия свободен знак от списъка с комбинации за съответния префикс.

В случай, че не е изявено желание за конкретен опознавателен знак или желания инициал не може да бъде предоставен, КРС определя служебно и предлага три броя повиквателни знаци от които радиолюбителя има право да избере един.

2.4. Валидиране на знаците

Срокът на действие на предоставените за ползване лични и клубни опознавателни знаци, и на знаците на любителски ретранслатори и радиофарове не се ограничава във времето (изключение са случаите, в които се определя знак на радиолюбител чужденец, временно пребиваващ на територията на Република България), вследствие на което знаци, които на практика не се използват, не могат да се предоставят на друг радиолюбител. В тази връзка КРС счита, че би могло да се въведе валидиране на опознавателните знаци през определен период от време, по начин, удобен за радиолюбителите.
КРС предоставя на радиолюбителите опознавателни знаци за неопределен срок от време. С цел възможност за регулярно актуализиране на базата от повиквателни знаци след 10 годишен срок от ползването на инициала и след информация от КРС всеки радиолюбител е длъжен да препотвърди собствеността си върху повиквателния знак, като заплати минимална такса на КРС срещу която ще му бъде издаден нов докумен за следващ 10 годишен срок. В случай, че до 2 години след изтичане на 10 годишния срок за преподновяване на собствеността на повиквателния знак радиолюбителят не предприеме действия за подновяването му същият се изважда от актуалната база данни и след период от още 3 год може да бъде отново предоставян за ползване от нови радиолюбители.


3. Въпроси за обществени консултации, свързани с определянето на опознавателни знаци на радиолюбители.

Във връзка с осигуряването в максимална степен на равнопоставеност и прозрачност при определянето на опознавателни знаци се поставят за обществено обсъждане следните въпроси:

Одобрявате ли възприетата от КРС позиция за определяне на трибуквени опознавателни знаци? Моля да се аргументирате, ако имате предложения за промени в нея.

Съгласни ли сте с процедурата за предоставяне на двубуквени опознавателни знаци само на радиолюбители клас 1? Ако притежавате трибуквен опознавателен знак бихте ли желали да се откажете от него, за да Ви бъде определен двубуквен такъв?

Какво е Вашето виждане за предложението за предоставяне на двубуквени знаци, започващи с префикса LZ0 като временни инициали?

Какво мислите за предложения подход за определяне на опознавателен знак в случаите, при които не е изявено желание за конкретен опознавателен знак или желания инициал не може да бъде предоставен?

Имате ли други препоръки и предложения относно предоставянето на опознавателни знаци? Моля, избройте ги със съответните мотиви.

Какво е Вашето мнение за въвеждане на валидация на опознавателните знаци? На какъв период от време считате, че е разумно да се провежда и по какъв начин би било най-удобно за радиолюбителите?

Допълнения:

1.КРС поддържа в актуално състояние две бази данни:
- на предоставените повиквателни знаци
- на свободните повиквателни знаци
КРС може да предостави на обществени организации на радиолюбителите или на фирми поддръжката в интернет и актуализацията на базите данни

2.Всеки радиолюбител /колективна радиолюбителска станция/ има право да ползва само един специален еднобуквен инициал в рамките на една календарна година.


Ако някой има забележки или корекции нека каже за да се оформи един документ било то от форума било от БФРА и да се изпрати.
Нямаме много време...

LZ1RF/Милчо
Последна промяна от LZ1RF на 04 авг 2015, 15:05, променено общо 3 пъти.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от lz2be » 04 авг 2015, 12:56

Подкрепям предложението на Милчо.

73 Боян



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ5EE » 04 авг 2015, 13:20

Мисля, че в часта за контест инициалите с еднобуквен суфикс, трябва да се добавят и останалите цифри - 3 и 5 за южна и 2 и 4 за северна България. Единицата понеже не е атрактивна за контести може да се остави за специални събития. Така при 104+104, общо 208 инициала може да се помисли за подновяване през 3-4 години, както е при англичаните.
Последна промяна от LZ5EE на 04 авг 2015, 13:24, променено общо 1 път.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ6AJ » 04 авг 2015, 13:24

LZ1RF написа: 2.2.2. Двубуквени знаци с префикс LZ0
Съгласно Техническите изисквания опознавателните знаци на любителски ретранслатори и радиофарове се състоят от буквите (националния префикс) LZ и цифрата 0, следвана от три букви от латинската азбука, предвид което остават свободни инициалите, започващи с LZ0 и две букви от латинската азбука. КРС предлага тези инициали да се предоставят като временни за нуждите на радиолюбители, участващи в международни радиолюбителски състезания, експедиции и др.
дотук добре ...
LZ1RF написа: Повиквателните знаци LZ0 с една буква след префикса се предоставят за български радиолюбителски станции излъчващи от о-в Ливингстън, а с две дукви след префикса за участващи в международни експедиции.
26 инициала за Ливингстън ? не е ли разхищение ? колко експедиции е имало досега ? не е ли ползван само един повиквателен знак ? освен VP8/LZ2UU ... сори, ако цяла група радиолюбители са се запътили натам в една и съща година :D
LZ1RF написа: Еднобуквени знаци
КРС предоставя за временно ползване за участие в радиолюбителски състезания на радиолюбители клас 1 и на клубни радиолюбителски станции повиквателни знаци с 1 буква след префикса. За тези инициали са запазени префиксите LZ7 и LZ9 за Южна България и LZ6 и LZ8 за Северна България. Валидността на тези инициали е една календарна година и те се подновяват след изричното писмено искане до КРС от радиолюбителя или радиоклуба.
и това според мен е неуместно ... меко казано
световните контест-среди се бият за цифрата "5" и суфикса "А", а ние предлагаме да бъдат изключени. Милчо, не вярвам, че го мислиш ... моля те прочети го отново и го промени!
не бива контест инициалите да са вързани с области, окръзи, зони и т.н. ... те са временни, явяват се втори/допълнителни за всяка лицензирана радиостанция и се ползват само в международни КВ и УКВ състезания. поискал Иван LZ7V за еди си кой УКВ-полеви ден, но за следващия YODX VHF контест решил да ходи на Дуранкулак - нов ли да иска в рамките на една и съща календарна година ?
моля не слагайте втори чифт пранги, че администрацията само това чака.
73


73,
Любо

LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ5EE » 04 авг 2015, 13:48

В момента в КРС има 35 издадени разрешения за 1-буквен суфикс - 23 с 1,3,5,7 и 9 и 12 с 2,4,6 и 8.
Съгласен съм с Любо за несъобразяване с тереториалния принцип.
Не съм съгласен, обаче, че ще свършат и някой контестмен няма да може да получи /а и 1-цата може да остане за резерв/.
Затова, нека предложим 4 годишен период /колкото е WRTC-то/. Така ще икономисаме както от нашето време, така и излишна книжнина и администрация.



LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1RF » 04 авг 2015, 14:45

...световните контест-среди се бият за цифрата "5" и суфикса "А", а ние предлагаме да бъдат изключени. Милчо, не вярвам, че го мислиш ... моля те прочети го отново и го промени!
Любо, мнението ми е казано и в началото.
В контестите побеждава не инициала, а оператора с уменията и апаратурата си. Аз ти гарантирам, че инициалът ти и с една буква да е пак по-добри от теб състезатели с нормални инициали ще те победят. Инициалът е от значение, но не чак такова.

При еднобуквени инициалис цифри 7 и 9 това са 52 инициала плюс още 52 с 6 и 8 общо 104. Преброй колко български радиостанции участват и сега редовно в състезанията. Още повече, че някои радиолюбители определено предпочитат да участват в състезанията със собствения си инициал и да изграждат %имиджа" му. Ако тези 104 инициали са малко и не стигнат пък нека има и малко конкуренция. Нека да се наложи малко да се почака за такъв инициал. Това ще е гаранция, че ползващите подобен инициал наистина са от най-добрите радиолюбители в страната. А смятам че няма нищо лошо да остане признака Северна - Южна България и при тях. Така ще се знае, че ако еднобуквените инициали от Южна България са свършили, то там радиолюбителите са повече и са по-добри.

А едногодишния период на действие на еднобуквените инициали би дал повече шансове на тези, които евентуално биха били в листа на чакащите за подобен инициал.

Относно Ливингстон не говорим за брой радиолюбители работещи от там, а за принципа за разпределеност по територия. При нас Южна и Северна България са традиция от пускането на първите любителски радиостанции в страната. А е хубаво традициите да се пазят. На Ливингстон радиостанцията може да е само една, но да се знае че това е специална територия свързана с България. Същото се отнася и за експедициите. Иначе ще се подцени значението на тези инициали, а те наистина трябва да бъдат специални.

Това са аргументите ми. Нищо лично!

LZ1RF/Милчо



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ6AJ » 04 авг 2015, 14:49

нека всеки помисли и даде мнение - защо е необходимо точно контест комбинации да се запазват за Българските територии на Антарктида ? ако не участват в контести няма ли това да противоречи на регламента ? - "... за участие в международни КВ и УКВ състезания ..."

няма ли да е по добре да се филтрира цял един прозорец и всичко в него да се отреди на презокеанските ни територии ?

например : LZ0A, LZ0AA-LZ0AZ, LZ0AAA-LZ0AZZ
ето ни един контест инициал, ето ни и колкото си искаме ординарни ... и всички започват с LZ0A ... а най-важното е, че никъде другаде няма да има предоставен LZ0Axx ...
разбира се, първата буква в суфикса поставих съвсем условно вземайки предвид Антарктида. може да е всяка друга.

73


73,
Любо

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1CY » 04 авг 2015, 14:56

LZ1RF написа:Освен личните опознавателни знаци КРС може да предостави за временно ползване във връзка с честването на юбилеи и годишнини от исторически и други събития повиквателни знаци с до четири цифрови и два буквени символа след префикса LZ. Продължителността за ползването на подобни опознавателни знаци е до 1 год.
Да не се фиксира броя и видовете знаци в суфикса.
73


LZ1CY

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1RF » 04 авг 2015, 15:03

...нека всеки помисли и даде мнение - защо е необходимо точно контест комбинации да се запазват за Българските територии на Антарктида ? ако не участват в контести няма ли това да противоречи на регламента ?
Любо, може да не съм се изразил правилно, но ти подчертавам, че се предлага 0-та да излязат от комбинациите предоставящи се за участие в състезания, а да бъде предоставяна по териоториален признак за о-в Ливингстън и за участие в експедиции извън България.
А личното ми мнение е и че 0-та не е подходяща за специални инициали за участие в състезания.

LZ1RF/Милчо



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ6AJ » 04 авг 2015, 15:29

Милчо,

струва ми се, че разсъжденията ти са изпаднали в чиновнически плен.
има ли население на този остров ?
има ли някой лицензиран там с постоянен адрес ?

дай Боже един ден да стане ! тогава КРС ще намери начин, или поне ще има една причина да кандидатства за нов български префикс.

многото изключения и уговорки затрудняват нещата ... плетеница от условности.
не виждам смисъл от такъв вид спор. със сигурност има и други мнения, добре би било да ги чуем.

73


73,
Любо

LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ5EE » 04 авг 2015, 15:34

А едногодишния период на действие на еднобуквените инициали би дал повече шансове на тези, които евентуално биха били в листа на чакащите за подобен инициал.
Милчо, каква листа на чакащи, като сега, при възможни 234 еднобуквени, са заети едва 35...



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ3NY » 04 авг 2015, 15:39

LZ1GEN написа:Милчо, каква листа на чакащи, като сега, при възможни 234 еднобуквени, са заети едва 35...
Значи според днешните реалности за контести стигат дори само LZ8 i LZ9.
52 > 35 :twisted:

73! LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Решение № 304 от 16.07.2015 г. на КРС

Мнение от LZ1PM » 04 авг 2015, 16:13

LZ1RF написа:
Еднобуквени знаци
КРС предоставя за временно ползване за участие в радиолюбителски състезания на радиолюбители клас 1 и на клубни радиолюбителски станции повиквателни знаци с 1 буква след префикса. За тези инициали са запазени префиксите LZ7 и LZ9 за Южна България и LZ6 и LZ8 за Северна България. Валидността на тези инициали е една календарна година и те се подновяват след изричното писмено искане до КРС от радиолюбителя или радиоклуба.


част от Мотиви на КРС:
лицата с определени опознавателни знаци преди 01.01.2000 г., които не са обновили своите данни, са длъжни да
ги обновят в срок до 31.12.2015 г. След изтичане на този срок опознавателните знаци, за които не е постъпила нформация в КРС , се считат за свободни. Предвид горното, с оглед вероятността от освобождаване на част от двубуквените знаци и засиления интерес към тях, КРС поставя на обществено обсъждане въпроси, свързани с начина на определяне на опознавателни знаци на радиолюбители.

Здравейте,
Според написаното от КРС, като мотиви става въпрос най-вече за раздаването на тези инициали с две букви суфикс които ще се освободят след 31.12.2015г., това го беше написал и друг колега по-горе. И по конкретно дали само на клас 1 да се дават.
Що се отнася до специалните инициали LZ1 до LZ9 с една буква суфикс, никъде не виждам да искат промяна в т.2 от Приложение 3 към чл.22 от Техническите изисквания. Така ,че смятам за неуместно ние доброволно да искаме намаляване на възможностите за специални инициали.
Що се касае до въпроса зададен :

2.2.2.
Двубуквени знаци с префикс LZ0 Съгласно Техническите изисквания опознавателни те знаци на любителски ретранслатори и радиофарове се състоят от буквите (националния префикс) LZ и цифрата 0, следвана от три букви от латинската азбука, предвид което остават свободни инициалите ,започващи с LZ0 и две букви от латинската азбука. КРС предлага тези инициали да се предоставят като временни за нуждите на радиолюбители , участващи
в международни радиолюбителски състезания, експедиции и др

Според мен питат дали да добавят за ползване и тези инициали, към възможностите на т.2 от Приложение 3 към чл.22 от Техническите изисквания.
Моето мнение- за експедиции ДА, за състезания НЕ


Малко статистика от публичния регистър.Всеки да си я тълкува както му харесва.
Регистрирани лични инициали - 6903
LZ1-3783
LZ2-1658
LZ3-429
LZ4-530
LZ5-502
LZ0-1/мисля че това е грешно описване на ретранслатор/

Регистрирани клубни -63

Определени специални инициали с една буква суфикс 50 броя:
LZ1-D,F,V
LZ2-A
LZ3-A,V
LZ4-A,T
LZ5-A,C,D,E,K,R,S,W,Y,Z
LZ6-A,B,C,K,R,T,Z
LZ7-A,C,E,G,J,K,M,O,R,S,V,W,Z
LZ8-A,C,E,W,Z
LZ9-A,R,V,W,X,Z
LZ0-I,M


Участници в LZ DX C
2014г-124-от тях със специални инициали 22
2013г-145 18
2012г-123 11

Имам статистика и за други контести, но и там се потвърждават същите факти, даже общия брой участници е наполовина.Разбира се някой ще каже това е само на КВ, а има и УКВ.ОК нека да са два пъти повече.
ИНИЦИАЛИ ИМА.СПОКОЙНО :D



.



Отговори