Има ли закони в България

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Има ли закони в България

Мнение от LZ3NY » 05 авг 2013, 17:00

И кой отговаря за контрол по спазването им.

73!
Прикачени файлове
lz1kur-9-zoom.jpg
lz1kur-9-zoom.jpg (54.78 KиБ) Видяна 20351 пъти
lz1kur-9-pak.jpg
lz1kur-9-pak.jpg (161 KиБ) Видяна 20624 пъти


Value has a value only if its value is valued.

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1CY » 05 авг 2013, 19:37

Така ли с новите технологии,ще спасяваме хората при бедствия и аварии?
Най големия зъл гении е българския.Закони в България има но почти никой не ги спазва
благодарение на примера,даван "с више".Нашите 240 "законотворци" се "натискат" за
място в "голямата бяла къща" не за да творят закони а за да получат имунитет и да
заобикалят законите.Върховния закон,Конституцията, се нарушава драстично,не са
необходими примери,всеизвестни са.Държавни институции издават лицензии за радио,
телевизионни,любителски и други видове служби но контрол никакъв,дори не се самосезират
от изнесени факти и документи.Бях цитирал една карикатура - спяща котка около която
танцуват мишки.А дали котката наистина спи или така я устройва? Прави неприятно впечатление
покровителството над нарушителите от най висше ниво та и до нашите редици.Не мога да не спомена
и никога няма да забравя "квалификацията" отправена към някои от нас във Фейсбук "миришещи на пръст"
от представители на новата генерация и новите технологии.Няма "вечни", краят рано или късно идва.
Нищо не ни остава освен да чакаме някой "с више" да вземе отношение по вече повдигнатия въпрос.
73


LZ1CY

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1BB » 06 авг 2013, 11:18

Не знам дали има смисъл тези неща да се коментират тук. Вече не съм убеден, че някой от УС на БФРЛ ще обърне внимание. Преди време във форума се изнесе информация, че за ползването на APRS мрежата се събира такса и че се филтрират инициали. Ръководствоти на БФРЛ беше сезирано за тези неща. Реакцията бе, че вместо жалба до КРС или поне порицание за събиращия такса и групичката около него, които междувременно се обединиха в "Сдружение СУАТ България" (SWAT), те бяха официално приети за членове на БФРЛ. Разбира се такова отношение не може да не насърчава по-нататъчни изяви от този вид и те не закъсняха. Отново се появи информация за филтриране на инициали и даже , че се е развявал плакат по APRS гейтовете с надпис "Забранено за офроудаджии". Лично председателя на БФРЛ Виктор Ценков изтри мненията с информация за таксата и филтриранията. Не знам какво целеше с това. Да скрие и покрие нещата и да лъсне нечий вече поизцапан имидж или нещо друго.Време е УС на БФРЛ да излезе със становище по всички тези случаи.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1NPN » 06 авг 2013, 12:56

1.jpg
1.jpg (112.12 KиБ) Видяна 20497 пъти
2.jpg
2.jpg (141.13 KиБ) Видяна 20497 пъти
На пръв поглед пакетите на тази станция са изпратени по радиоканал, както и на горната станция, спомената в началото на темата.
Според този пакет: LZ1BB>APOTC1 via WIDE1-1,qAR,LZ0APR позивната LZ1BB е била чута от LZ0APR .
http://lz0apr.aprs.bg:14501/ чут е 1 пакет.
Синтаксиса на пакета създава впечатление, че пакета е генериран от устройство на фирмата http://www.argentdata.com/ .
Това е видно от идентификатора APOTC1 :
APO - argentdata
C1 - версия на фърмуера.

На пръв поглед това е така, но......
1.Вчера по обед на UHF репитера се проведе разговор между LZ1WDX и LZ1CLA .В този разговор първия разказа на втория радиолюбител, че му е пристигнала доставка - 48 канален GPS приемник и тракер на ArgentData.
2.Въпреки , че излъчените пакети носят идентификатор на ArgentData не представлява никакъв проблем те да бъдат симулирани - радиостанция, софтуерен модем (примерно UZ7HO или Мултипск) и терминал за KISS от типа на agwtermTcp.
С използването на този терминал можеш да излъчиш пакети с произволно съдържание и не е никакъв проблем те да съдържат, и NMEA данни за положение или за движение (начална точка, скорост, курс).
3.След като е оттренирал въпросът използвайки позивната LZ1BB ,въпросния тарикат е сменил позивната от LZ1BB на LZ1KUR-9 и е работил по радиоканал, където е много по-трудно(направо невъзможно) да бъде идентифициран.
Видно е, че LZ0APR е чул пакет от LZ1KUR-9 - 42 пакета са чути.
http://lz0apr.aprs.bg:14501/
Какво излиза - имаме човек, който прави простотии и за целта пренаписва(симулира) пакетите имитирайки работата на ArgentData тракер.
А защо му е на този човек да симулира работата точно на такъв тракер и от тези координати ви оставям сами да си отговорите.
За мен е ясно какво се случва!



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1BB » 06 авг 2013, 13:34

LZ1NPN написа:За мен е ясно какво се случва!
Какво се случва? Обясни и на нас.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1NPN » 06 авг 2013, 13:58

LZ1BB написа:
LZ1NPN написа:За мен е ясно какво се случва!
Какво се случва? Обясни и на нас.
Тезата може да се развие в 3 посоки:
1.Имаме човек, който се е сдобил с таркер ArgentData, похвалил се е на репитера и е чут от всички след което започва с никому не известен клубен инициал :lol: да изпраща скверни послания.Дори отначало почва с твоя личен инициал.Не прави никакъв опит да маскира типа устройство с което работа въпреки, че час по-рано се е похвалил на репитера.
Малко вероятна възможност, особено за похвалилия се собственик на тракер ArgentData, когото познавам като съвсем не глупав.
2.Имаме човек, който се опитва да прави "активно мероприятие по дискредитиране", ако мога да се изразя така, на дадено лице.Чува, че лицето е собственик на тракер ArgentData, прочел е каквото му трябва , запознал се е с каквото трябва - все пак и за този тип мероприятия се иска знаене и четене - и започва да лъчи в ефира скверни послания симулирайки пакетите на ArgentData таракер.Допълнителен факт в полза на тази теза е, че първата ползвана позивна е твоята и е излъчена обида лично към теб, а втората позивна е съвсем измислена, но обидите са към теб и към юпи.Защото се знае, че имате разногласия с похвалилия се собственик на току-що получения тракер ArgentData.
Наливане на масло в огъня тъй да се кажe!И фокусиране на нападките към един човек и групата хора около него.

За мен не стоят обяснения, от типа - ....е, че кой може да направи това нещо с пренаписване на пакетите - радиолюбителите са умни и спосбни момчета, които в името да се омаскари някой колега са способни на титанични постижения....многократно съм се уверявал в това.
3.3-тата поско за разглеждане на тезата........ убеден съм , че всеки вече си има такава.Та третата е за Вас! :wink:



lz2xa
Мнения: 126
Регистриран на: 31 авг 2006, 11:31
Контакти:

Re: Има ли закони в България

Мнение от lz2xa » 06 авг 2013, 14:12

Ще се изкажа по темата, като един много бивш участник в УС, като мениджър цифрови комуникации както се наричаше това в ония ледени епохи :)
Имаме си и в момента секция IT, мениджър и още куп специалисти от бранша. Нека ги помолим да анализират какво се случва, да извадят реални факти и цифри и тогава да даваме предположения.
Не защитавам и не нападам никого. Но нека говорим когато нещата ясни и точни, да вземем конкретни мерки, вкл. и с предложение към КРС за адекватно наказание на нарушителите.
Всичко останало са празни приказки и преливане от празно в още по-празно.


_______
73 Valyo

LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1NPN » 06 авг 2013, 14:20

lz2xa написа:Ще се изкажа по темата, като един много бивш участник в УС, като мениджър цифрови комуникации както се наричаше това в ония ледени епохи :)
Имаме си и в момента секция IT, мениджър и още куп специалисти от бранша. Нека ги помолим да анализират какво се случва, да извадят реални факти и цифри и тогава да даваме предположения.
Не защитавам и не нападам никого. Но нека говорим когато нещата ясни и точни, да вземем конкретни мерки, вкл. и с предложение към КРС за адекватно наказание на нарушителите.
Всичко останало са празни приказки и преливане от празно в още по-празно.
Чудесно, дайте идея как да идентифицираме източника на тези пакети излъчени по радио, след като той се идентифицира пред АПРС мрежата с измислен(но валиден като комбинация от букви и цифри) инициал.
По кое точно да го идентифицираме като имаме само един или 42 пакета излъчени от него?
Дайте идея та..... да не си прикаваме празни приказки.....както мъдро забелязахте!



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1BB » 06 авг 2013, 14:29

Аз само мога да кажа, че инициала ми е използван неправомерно и искам да запитам. Могат ли КРС или Прокуратурата да установят със сигурност кой го е използвал ако ги сезирам за това? Не съм наясно с технологията на APRS, затова питам преди да реша какво да предприема по случая.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1NPN » 06 авг 2013, 14:49

LZ1BB написа:Аз само мога да кажа, че инициала ми е използван неправомерно и искам да запитам. Могат ли КРС или Прокуратурата да установят със сигурност кой го е използвал ако ги сезирам за това? Не съм наясно с технологията на APRS, затова питам преди да реша какво да предприема по случая.
Имаш право да сезираш всички компетентни органи по този случай.Това е твое право.
В наличност има само един пакет с твоя инициал, този пакет е приет по радиоканал от LZ0APR.
2013-08-05 14:43:22 EEST local time at Bozhurishte, Bulgaria LZ1BB>APOTC1 via WIDE1-1,qAR,LZ0APR
Пакета носи следните данни - позивна на излъчвашия - LZ1BB
Тракер - APOTC1 производител ArgentData (видно от идентификатора APOT) версия на фърмуера C1
Указания за рутирането на пакета - WIDE1-1 (това има отношение към преминаването на пакета през мрежата АПРС, напълно типична настройка)
АПРС гейт който е чул пакета - LZ0APR
Това е наличната информация, това е записано и в лога на сървъра, на гейта LZ0APR.Това е заминало и към чуждестранните сървъри на АПРС мрежата.
Ако смяташ, че е достатъчно - твое право е - действай!
Цяла сутрин се ровя по сървърите на АПРС.....това е един единствен пакет, информацията, която носи съм я описал.За съжаление друго няма.



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1BB » 06 авг 2013, 15:04

Преди да си редактираш едно от мненията по-горе беше предположил, че преди да се използва радио канал е ползван Интернет. Доколкото знам и там нещята не са сигурни защото ако това е целенасочена акция то най-вероятно е ползвано някакво прокси, но заявките към него се пазят от провайдерите една година. Не е ли възможно по тях да се разбере кой е бил? Все пак ако се задействат ведомствата те ще ползват и тази информация.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1NPN » 06 авг 2013, 15:38

LZ1BB написа:Преди да си редактираш едно от мненията по-горе беше предположил, че преди да се използва радио канал е ползван Интернет. Доколкото знам и там нещята не са сигурни защото ако това е целенасочена акция то най-вероятно е ползвано някакво прокси, но заявките към него се пазят от провайдерите една година. Не е ли възможно по тях да се разбере кой е бил? Все пак ако се задействат ведомствата те ще ползват и тази информация.
Редактирах си мнението защото отначало не видях пакета с твоя инициал в листинга на LZ0APR.Значи хем дава, че те е чул, хем в списъка със станциите, които е чул по радио те нямаше.Първоначално реших да приема възможността, че всичко това е направено по интернет и след като е оттренирал нещата човека е започнал да работи по радиоканал с "клубния" инициал.
Но после реших да отида на адреса на сървъра LZ0APR и да видя как стоят там нещата .
http://lz0apr.aprs.bg:14501/ разлистих страницата до долу и прегледах чутите станции от 05.08.2013 г. (вчера).
Там присъстват LZ1BB с един пакет и "клубния" с 42 пакета - чути по радиоканал.
Това ме накара да отхвърля виждането си, че твоя инициал е бил излъчен през интернет към АПРС мрежата.
Явно разсъжденията ми възоснова само на видното от aprs.fi са били прибързани и за това редактирах мнението си.
Ако бях попаднал на IP определено бих го публикувал тук.
Ако пакета беше минал през интернет на края му , вместо LZ0APR, щеше да стои името на сървъра към който е била конекцията и пакета би изглеждал така:
LZ1BB APU25N via TCPIP*,qAC,T2SWEDEN , тук T2SWEDEN е Tier2 сървър от мрежата на АПРС.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1CY » 06 авг 2013, 16:21

Във Фейсбук коментарите са по "буйни".Дори и ръководството е взело отношение.
Дори се твърди,че вече са известни авторите на горепосочения "бисер".Спомням
си вица на българския казан в ада,само той бил на самообслужване,без пазач.
Да внимаваме "спящата котка" от цитираната от мен по горе карикатура да не се
"събуди",че най-лесното,което може да направи е да изяде "мишките", т.е. "OFF"
на копчето на всякакъв нов вид работа,който използва помощни средства /интернет/
и не е упоменат в Техническите изисквания.Вместо да разпалваме огъня да се опитаме
да го загасим.
73


LZ1CY

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1BB » 06 авг 2013, 16:41

LZ1NPN написа:Редактирах си мнението защото ...
Разбрах те. Благодаря! От няколко пакета и то предадени вече в минало време е ясно, че няма да се разбере кой е използвал моя и другия инициал. Все пак ще помисля дали да не пусна жалба до КРС, ако Федерацията следвайки устава си не го направи преди мен. Може пък да се окаже полезно за предотвратяване на бъдещи подобни изпълния в APRS мрежата. Да е активно мероприятие ми звучи твърде конспиративно. Факт е обаче, че все повече миризма се носи около тази APRS мрежа.



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1NPN » 06 авг 2013, 16:42

LZ1CY написа:Във Фейсбук коментарите са по "буйни".Дори и ръководството е взело отношение.
Дори се твърди,че вече са известни авторите на горепосочения "бисер".Спомням
си вица на българския казан в ада,само той бил на самообслужване,без пазач.
Да внимаваме "спящата котка" от цитираната от мен по горе карикатура да не се
"събуди",че най-лесното,което може да направи е да изяде "мишките", т.е. "OFF"
на копчето на всякакъв нов вид работа,който използва помощни средства /интернет/
и не е упоменат в Техническите изисквания.Вместо да разпалваме огъня да се опитаме
да го загасим.
73
Котката нито е толкова заспала, нито е толкова назадничава , че да се стигне до OFF.
OFF-a най-много да ми спести едни пари, които съм приготвил да вложа в мрежата, та това ще е печалба за мен. А и се сещам за поне един член от семейството ми, който ще остане много доволен от закриването на разходна сметка АПРС :mrgreen: :mrgreen:
Колкто до страницата във фейсбук - тук се съобразяваме с правилата на форума, и така е редно.Там пък се съобразяваме с правилата на страницата.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ3NY » 06 авг 2013, 16:48

LZ1BB написа: Разбрах те. Благодаря! От няколко пакета и то предадени вече в минало време е ясно, че няма да се разбере кой е използвал моя и другия инициал. Все пак ще помисля дали да не пусна жалба до КРС, ако Федерацията следвайки устава си не го направи преди мен. Може пък да се окаже полезно за предотвратяване на бъдещи подобни изпълния в APRS мрежата. Да е активно мероприятие ми звучи твърде конспиративно. Факт е обаче, че все повече миризма се носи около тази APRS мрежа.

Всичко е до възпитание от най-ранна детска възраст.
Четете и надписите със зелените букви.
Прикачени файлове
LZSWAT
LZSWAT
LZSWAT.jpg (36.27 KиБ) Видяна 20357 пъти
LZ1SWA-4
LZ1SWA-4
lz1swa-4.jpg (105.16 KиБ) Видяна 20357 пъти


Value has a value only if its value is valued.

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Има ли закони в България

Мнение от lz2be » 06 авг 2013, 16:52

Здравейте,
LZ1NPN написа:Пакета носи следните данни - позивна на излъчвашия - LZ1BB
Тракер - APOTC1 производител ArgentData (видно от идентификатора APOT) версия на фърмуера C1
Указания за рутирането на пакета - WIDE1-1 (това има отношение към преминаването на пакета през мрежата АПРС, напълно типична настройка)
АПРС гейт който е чул пакета - LZ0APR
Имам бегли познания за ARPS. Доколкото разбирам тракера е устройство в излъчващата станция, но може и да греша. Свалих си статистиката на LZ0APR и това, което виждам за използван тракер APOTC1 е само в следните редове:

SZ4KRD-5>APOTC1,SZ4SRM-11,WIDE1,LZ0BGN,YU0API,... 1
SV7DMD-4>APOTC1,LZ0BGR-1,TRACE5-5,GATE 1
LZSWAT>APOTC1,LZ0BGN 1
LZ1SWA-4>APOTC1,LZ1PVP-3 1
LZ1KUR-9>APOTC1,LZ0BGN 1
LZ1BB>APOTC1,WIDE1-1 1
SV4GDE-9>APOTC1,LZ1PVP-3,YU0API,WIDE2 1

73 Боян



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1NPN » 06 авг 2013, 17:10

lz2be написа:Здравейте,
LZ1NPN написа:Пакета носи следните данни - позивна на излъчвашия - LZ1BB
Тракер - APOTC1 производител ArgentData (видно от идентификатора APOT) версия на фърмуера C1
Указания за рутирането на пакета - WIDE1-1 (това има отношение към преминаването на пакета през мрежата АПРС, напълно типична настройка)
АПРС гейт който е чул пакета - LZ0APR
Имам бегли познания за ARPS. Доколкото разбирам тракера е устройство в излъчващата станция, но може и да греша. Свалих си статистиката на LZ0APR и това, което виждам за използван тракер APOTC1 е само в следните редове:

SZ4KRD-5>APOTC1,SZ4SRM-11,WIDE1,LZ0BGN,YU0API,... 1
SV7DMD-4>APOTC1,LZ0BGR-1,TRACE5-5,GATE 1
LZSWAT>APOTC1,LZ0BGN 1
LZ1SWA-4>APOTC1,LZ1PVP-3 1
LZ1KUR-9>APOTC1,LZ0BGN 1
LZ1BB>APOTC1,WIDE1-1 1
SV4GDE-9>APOTC1,LZ1PVP-3,YU0API,WIDE2 1

73 Боян
Да тракера е устройството, което предава GPS данните през радиоканала.Специализирано TNC за APRS мрежата.GPS данни, инициал, код на картинката с която ще бъде визуализиран съответния тракер, някакво съобщение в полето статус, своя идентификатор през протокол Х.25 с 1200 baud , вграден звуков модем и управление на ПТТ-то на радиото.Модулчето наречено тракер прави всичко това.Разбира се това може да е направено и с цял лаптоп или нотбук - слага му се подходящ софтуер - UI-view, инсталира се звуков модем - UZ7HO или Мултипск, избира се вариант за управление на ПТТ-то - ако компа има ком порт - лесна работа - RTS пина, ако ли няма ком порт, както повечето съвременни лаптопи - VOX управление на ПТТ-то.И готово.
Идентификаторa на UI-view e APU25 на APRS-IS32 идентификатора е APWW10 .APRS-IS32 е удобен софтуер за визуализация, с добра подръжка на изпращане , на съобщения, електронни пощи(макар и кратки) и бюлетини.Преди тренировката на къси вълни бях пуснал бюлетин и доста любители от Турция ми бяха върнали отговори.
Знам, че ще вляза в конфликт с общоприетото мнение, но аз намирам позициониращата функция на тази система за второстепенна.Да дори и името и гласи система за автоматично изпращане на позицията, но за мен меседжинга в тази система е по-важен поради факта, че в един момент може да се окаже предпоследната достъпна система за комуникация.Последната всички я знаем и няма да я коментирам.
Бояне, по всичко личи, че тези господа използват един и същи вид тракер, но не изключва някой да пренаписва пакетите и по този начин да симулира даден тип тракер.



lz4ny
Мнения: 22
Регистриран на: 20 юли 2009, 10:59
Местоположение: Враца, KN13SF
Контакти:

Re: Има ли закони в България

Мнение от lz4ny » 07 авг 2013, 00:00

Хубавото на повечето APRS гейтовете е че имат локални логове, това което се вижда на 100% е че горните пакети са излъчени чрез радиоканал на 144.800Мhz, от района на гр.София. което е сигурно на 100% при преглед на статистиката за LZ1KUR-9
ето и адресите на повечето гейтове в гр.София на които има локален - достъпен лог.
гр.София
http://lz0apr.aprs.bg:14501/
http://lz0doe.aprs.bg:14501/
http://lz3sp.aprs.bg:14501/
http://lz1pro.aprs.bg:14501/
Петрохан: в момента на излъчване от тези префикси е бил в авариен режим (full digi) поради липса на интернет.
http://lz0bgn.aprs.bg:14501/
вр.Ботев
http://lz0bgr.aprs.bg:14501/
http://lz0bgr.aprs.bg:14502/

Всеки може да ги прегледа и да си вади изводи, но и АПРС е като някой ретранслатор - при ретранслатора го затискат,натискат, пищят при АПРС пък ако някой пусне различен инициал всичко се помни но отново е трудно и почти невъзможно да се извади 100% извод кой е излъчвал с този инициал.

Всичко е до разбирането на радиолюбителите и да спазваме правилата наложени ни от наредбата за радиолюбителска дейност.

73, Миро



LZ1NPN
Мнения: 89
Регистриран на: 03 дек 2009, 12:03

Re: Има ли закони в България

Мнение от LZ1NPN » 17 авг 2013, 08:31

aprs2.jpg
aprs2.jpg (91.52 KиБ) Видяна 20036 пъти
LZ3NY написа: Всичко е до възпитание от най-ранна детска възраст.
Четете и надписите със зелените букви.
Като се абстрахираме от факта, че не става дума за SWAT можем ли горния коментар да г о използваме и по адрес на този инициал? :lol: :lol:



Отговори