Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Предавателни и приемни антени, фидери и други компоненти на антенно-фидерните системи
LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от LZ3DA » 18 яну 2023, 10:59

Привет. Имам нужда от напътствие. Планирам да пробия външна стена с дебела изолация и да завия в нея кука, на която по късно да закача многообхватна антена. Интересува ме какво бихте препоръчали? Усилието ще е основно на опън предполагам с малка компонента към земята. Не ми се ще при по силен вятър куката да излезе от стената и да причини нещо на някого. Разстоянието до съседната топола е около 30 метра, така че заедно с фидера антената едва ли ще тежи кой знае колко. Споделете вашите решения. Благодаря.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от LZ3NY » 18 яну 2023, 16:04

Здравей Дойчине
Аз бих използвал най-малкото анкер. Нещо от рода на https://tashev-galving.com/cat/303992/ankerni-kuki Така ще спя най-спокойно :lol:

73 и успех
Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ1KH
Мнения: 65
Регистриран на: 16 авг 2008, 13:44
Местоположение: Харманли

Re: Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от LZ1KH » 18 яну 2023, 18:56

LZ3NY написа:
18 яну 2023, 16:04
Здравей Дойчине
Аз бих използвал най-малкото анкер. Нещо от рода на https://tashev-galving.com/cat/303992/ankerni-kuki Така ще спя най-спокойно :lol:
Анкерите не вършат работа в тухлена стена - ще пукнат тухлата. Само в бетон.



LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от LZ3DA » 18 яну 2023, 23:33

Тухла е и то от новите, знаете колко са кекави. Климатика две години не е паднал. Да взема да погледна що за дюбели ползват :D . Питам ви защото такова изпълнение ми е за първи път.



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от lz5vk » 18 яну 2023, 23:38

С тухлата е малко сложно, защото няма гаранция къде точно ще пробиеш дупката и дали няма да се падне между тухли.
Реално, дюбелът няма да се крепи в изолацията, така че ще трябва да намериш начин да подсигуриш пълното му влизане в тухлата.
Също така, съветвам да пробиваш без удар, за да не раздробиш керамиката. Най-вероятно тази операция ще нанесе щета на свредлото, но това е живота :)
На твое място бих разгледал сайта на fischer - имат доста образователни филмчета. Първото, което ми дойде наум е химически дюбел, но може да има и по-добри варианти.


73!
Веско
LZ5VK.

LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от LZ5PL » 19 яну 2023, 10:02

Аз за едната обтяжка на мачтата използвах химически дюбел. Обаче пробих дупката в края на стената където е колоната. Там гарантирано попадаш на бетон. При теб не можеш ли да намериш подобно място където да не е тухла ?


Истинското радио свети в тъмното

LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от LZ3DA » 20 яну 2023, 10:29

Мисля да проверя с металотърсач, иначе нямам представа нито колоната, нито трегера къде се намира. Плочата да кажем може и да я уцеля.



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от LZ5PL » 20 яну 2023, 12:01

Ако къщата е нова със сигурност трябва да имаш колона някъде в края на стената, където имаш външен ъгъл между две фасади. Гредите (трегера) би трябвало да са в последните десетина сантиметра под тавана, но има проекти и с плоски греди, та не е много сигурно.
Плочата със сигурност ще ти свърши работа, стига да не ти изскочи бургията точно под тавана в стаята :D
Нямаш ли проект на къщата ? В част конструкции трябва да има показано всичко.

Ако обаче къщата е по-стара понякога „майсторите“ решаваха че няма нужда от стоманобетонови колони и зидаха всичко с тухли, само плочите бяха стоманобетон. Там дори и с нормални плътни тухли да е зидано няма начин да стане сигурно анкериране в тухлата.


Истинското радио свети в тъмното

LZ3DA
Мнения: 105
Регистриран на: 25 май 2021, 16:20

Re: Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от LZ3DA » 21 яну 2023, 17:13

Де да беше къща... Ново строителство седем етажна сграда. За "късмет" съм на втория етаж а не ми дават да закачам антени на покрива. Благодаря за съветите. Ще видим до къде ще я докарам.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Кука/дюбел за закрепване в стена с изолация

Мнение от lz2be » 21 яну 2023, 23:46

Говори с някой от горните етажи да се закачиш за парапета на балкона му. Така ще имаш и удобен достъп до антената, ако се наложи нещо да се прави по нея.



Отговори