Тех.изисквания при монтаж на антена, трасе и т.н

Предавателни и приемни антени, фидери и други компоненти на антенно-фидерните системи
LZ9SG
Мнения: 11
Регистриран на: 21 фев 2019, 16:29
Местоположение: София

Тех.изисквания при монтаж на антена, трасе и т.н

Мнение от LZ9SG » 09 май 2019, 12:04

Здравейте колеги радиолюбители,

Доста статии изчетох в нета и реших да попитам и вас за мнения!
Все пак е хубаво човек да чуе и други съвети на хора минали по този път :)

Интересува ме какви са изискванията за заземяване на антената, ако ще си я монтираш на покрива? Освен това тя няма да е най-високата точка, т.е няма да се окаже като гръмоотвод :) Отделно от това няма да бъде монтирана на метална тръба, а директно на панела или чрез стъклопластова тръба (диалектрик)! Пройзводителя е написал DC grounded на самата антена, което според мен означава, че самата антена ще отведе генерираната енргия от удар на мълния в самата метална мачта, която пък от своя страна трябва да е заземена..... Да, но аз нямам метална мачта, а стъклопласт!?

Другото интересно нещо което чета е, че трябва да се монтира във веригата на коаксиалния кабел "Coaxial Cable Lightning Protector" и мненията са разнородни: Едни твърдят че само внася загуби и не би те спасил от удар на мълния, други пък го слагат задължително при дълги трасета. Монтира се горе при антената, което означава при проблем да се демонтира цялата конструкция. При мен трасето ще е под 10 метра.

И не на последно място идва въпроса за заземяването на самото радио! Това е хубаво, но когато си в един панелен блок ми е чудно къде ще я заземиш тази станция, не говоря за зануляване което е в контакта и то при двупроводна линия (което хич не е зануляване, но това е друга тема)? Всички стари панелки са с двупроводно ел. захранване... но да не се отклоняваме от темата.

Ще съм радостен да споделите вашите мнения и съм сигурен, че тази тема ще е интересна не само на мен, но и на други ентусиасти!


73! LZ9SG
Цветан

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Тех.изисквания при монтаж на антена, трасе и т.н

Мнение от lz1yq » 09 май 2019, 13:48

Тази тема не беше ли я пуснал и във Фейсбук?

73! LZ1YQ



LZ9SG
Мнения: 11
Регистриран на: 21 фев 2019, 16:29
Местоположение: София

Re: Тех.изисквания при монтаж на антена, трасе и т.н

Мнение от LZ9SG » 09 май 2019, 14:57

Не, колега!
Някой друг ще е :)
Просто реших да потърся мнение от хора, минали по този път. Би било хубаво да има и други гледни точки по темата.


73! LZ9SG
Цветан

Отговори