MFJ мобилни антени /firestick/

Предавателни и приемни антени, фидери и други компоненти на антенно-фидерните системи
lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

MFJ мобилни антени /firestick/

Мнение от lz1mak » 13 мар 2018, 09:26

MFJ.JPG
(17.77 KиБ) Все още не е свален
Здравейте колеги,

загледах в нета мобилни антени на MFJ тип "firestick". Пръчка от фибростъкло със спирално навит по нея проводник, около метър дълга. В горния си край се завива удължение от стоманизиран проводник около метър /говоря за 20м обхвата/. Цената в сайта на производителя е под $20. Дали са добри като антени, също така търсих с търсачката в БГ, но не ги намерих.



Благодаря



lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: MFJ мобилни антени /firestick/

Мнение от lz1mak » 13 мар 2018, 09:47

lz3sf написа:
lz1mak написа:MFJ.JPG

Здравейте колеги,

загледах в нета мобилни антени на MFJ тип "firestick". Пръчка от фибростъкло със спирално навит по нея проводник, около метър дълга. В горния си край се завива удължение от стоманизиран проводник около метър /говоря за 20м обхвата/. Цената в сайта на производителя е под $20. Дали са добри като антени, също така търсих с търсачката в БГ, но не ги намерих.



Благодаря
Здравей,
Разбира се че не са добри... за $20 долара какво очакваш да вземеш? :)
Хубавите мобилни антени са доста повече пари и има за какво да са скъпи и вкючват големи бобини, капацитивни шапки, не много красиви на външен вид, но... доста по-ефективни от 1м тънка пръчка и навита спирално около нея тънък проводник за антена. Не че няма да правиш връзки с нея, но...


Поздрави,
Влади

Здравей Влади и благодаря за бързия отговор.

Аз не очаквам чудеса, идеята ми беше една от тези антени за 14 мегахерца /около 2метра дълга/ да я преработя за 10те метра. После при БГ условията и автомобил уличник, не бих оставил по колата нещо струващо повече пари. Дори да не го ползват, въпрос на време е да го счупят гадовете, не е нещо ново.



lz1qz
Мнения: 134
Регистриран на: 29 апр 2008, 00:19

Re: MFJ мобилни антени /firestick/

Мнение от lz1qz » 13 мар 2018, 11:26

Здравей,
малко впечатления от MFJ антени които те интересуват.Ползвам такива за 14 21 и 10MHz със магнитна основа от MFJ състояща се от три магнита и захранващ кабел.Работя с не повече от 20вата мощност и имам връзки по време на активации на Flora Fauna и Крепости и Исторически места в България с Европа Азия и Северна Америка.Към антената си добавям радиали и така ефективноста се подобрява.Всички елементи и основата съм си закупил от LZ2JR.Ако имаш въпроси пиши.
Поздрави Кольо lz1qz



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: MFJ мобилни антени /firestick/

Мнение от lz2fv » 13 мар 2018, 11:33

lz1mak написа:Аз не очаквам чудеса, идеята ми беше една от тези антени за 14 мегахерца /около 2метра дълга/ да я преработя за 10те метра.
Според моето скромно мнение за 10m най-добре е да вземеш една антена за CB...Има ги всякакви и втора ръка са много евтини. Пробвай Titanium 2000/3000 на Alan или модификацията за магнит ML145. Много добра механична изработка.
Сега видях, че се продава и под друго име:
http://www.mobimax.bg/Магнитна-антена-з ... IRIO-ML145
От друга страна, след като си навит да ползваш антена, дълга 2м, на автомобил, що просто не я направиш 2.5м, без всякакви бобини, шапки и т.н.?

73!



lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: MFJ мобилни антени /firestick/

Мнение от lz1mak » 13 мар 2018, 12:09

lz2fv написа:
lz1mak написа:Аз не очаквам чудеса, идеята ми беше една от тези антени за 14 мегахерца /около 2метра дълга/ да я преработя за 10те метра.
Според моето скромно мнение за 10m най-добре е да вземеш една антена за CB...Има ги всякакви и втора ръка са много евтини. Пробвай Titanium 2000/3000 на Alan или модификацията за магнит ML145. Много добра механична изработка.
Сега видях, че се продава и под друго име:
http://www.mobimax.bg/Магнитна-антена-з ... IRIO-ML145
От друга страна, след като си навит да ползваш антена, дълга 2м, на автомобил, що просто не я направиш 2.5м, без всякакви бобини, шапки и т.н.?

73!

Здравей и благодаря за включването,
точно това е идеята, дължината до 2.5 метра, без бобини и т.н. Нещо простично и да има ефективност. И задължитено да не е лъскаво, да не хваща хорските очи :)

Нещо подобно си търся, само да е още малко по-дълга:

https://www.tme.eu/en/details/frn.ant00 ... /far-2001/

Тази е 1.95м по тт данни



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: MFJ мобилни антени /firestick/

Мнение от lz2fv » 13 мар 2018, 13:12

lz1mak написа:Нещо подобно си търся, само да е още малко по-дълга:
Моят опит със CB-антените показва, че те се делят на два вида. Едните са просто пръчка със удължаваща бобина в основат, по средата или навити по пръчката. Този вид са по-евтини и кофти се настройват. Антената, която си посочил е такава. Ако разкараш бобината и я удължиш до 2.5м ще работи на 28MHz. Друг въпрос е, че здравият разум изключва съзможността да караш кола със такъв кол отгоре...
Другият вид също имат бобина, но тя е дадена "на маса" в долния си край, а антената се захранва от отвод от нея. Цитираните в моя пост са такива.
Правил съм експерименти с ML145. С леко скъсяване тръгва отлично на 28MHz. Ако се премахне удължаващата бобина в основата, става без проблем и за 50MHz. А конструкцията е такава, че позволява да бъде преработена и като 5/8 за 144MHz...

73!



lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: MFJ мобилни антени /firestick/

Мнение от lz1mak » 13 мар 2018, 13:38

lz2fv написа:
lz1mak написа:Нещо подобно си търся, само да е още малко по-дълга:
Моят опит със CB-антените показва, че те се делят на два вида. Едните са просто пръчка със удължаваща бобина в основат, по средата или навити по пръчката. Този вид са по-евтини и кофти се настройват. Антената, която си посочил е такава. Ако разкараш бобината и я удължиш до 2.5м ще работи на 28MHz. Друг въпрос е, че здравият разум изключва съзможността да караш кола със такъв кол отгоре...
Другият вид също имат бобина, но тя е дадена "на маса" в долния си край, а антената се захранва от отвод от нея. Цитираните в моя пост са такива.
Правил съм експерименти с ML145. С леко скъсяване тръгва отлично на 28MHz. Ако се премахне удължаващата бобина в основата, става без проблем и за 50MHz. А конструкцията е такава, че позволява да бъде преработена и като 5/8 за 144MHz...

73!
Благодаря за инфото, научих нещо ново за удължаващите бобини. По презумция смятах, че всички бобини /в основата/ са с единия си край към маса. Изясняват ми се нещата.
Относно закрепването съм съгласен за неразумно шофиране с 2.5 метра антена отгоре. В моя случай обмислям вариант за крепеж върху теглича, като подсигуря да не се удря в купето. Още е на вариант идеи.



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: MFJ мобилни антени /firestick/

Мнение от lz2fv » 13 мар 2018, 15:28

lz1mak написа: В моя случай обмислям вариант за крепеж върху теглича, като подсигуря да не се удря в купето.
Можеш даже да си я навиеш на кълбо и да я сложиш в жабката... :D
Теглича не е добро място за антена. Все пак другата "половинка" на антенатат ти е купето на колата. Най-добрият вариант е средата на покрива, в краен случай багажника. Поне аз така мисля.



lz2ht
Мнения: 469
Регистриран на: 08 окт 2012, 17:23
Местоположение: KN12pq
Контакти:

Re: MFJ мобилни антени /firestick/

Мнение от lz2ht » 14 мар 2018, 19:28

lz1mak написа: В моя случай обмислям вариант за крепеж върху теглича, като подсигуря да не се удря в купето. Още е на вариант идеи.
Моля те, кажи, че се шегуваш. Прав е LZ2FV - по добре навий едно парче жица и го хвърли в жабката. Ефекта ще е същия :lol:
Аз лично ползвам (понякога) Moonraker SPX-300 и мога да ти кажа, че тока яко ме пере докато предавам, въпреки че е НА ПОКРИВА, а не заземявам сигнала с ниско разположение, каквото ти си намислил


Иван LZFF Coordinator

Отговори