End Fed Antennas

Предавателни и приемни антени, фидери и други компоненти на антенно-фидерните системи
LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 23 окт 2016, 16:59

Благодаря на админите, че откриха нов раздел "АНТЕНИ"....
Отдавна покой не ми дават т.нар. End Fed Antennas или антени захранени в единия край.
Не си падам коаксиалния кабел на нормален дипол или базука да се мандахерца насам-натам пред очите на съседите! :?
Не си падам и по цените които искат уважаемите... :lol:
Ще се опитам да предоставя, това което имам като линкове и информация:
Изглежда холандците са най-навътре в материала....
https://pa3hho.wordpress.com/end-fed-an ... d-english/

http://pa-11019.blogspot.bg/
("скролнете надолу с мишката, постът от 19 април 2012г)

Сайт на холандски производител:
https://www.hyendcompany.nl/exclusief_dealers#main

Сайт на АМЕРИКАНЕЦО:
http://myantennas.com/wp/product/efhw-8 ... rettyPhoto[product-gallery]/2/

http://www.earchi.org/92011endfedfiles/Endfed6_40.pdf

Утре от служебния компютър ще предоставя това което имам още.
Който има информация и опит да споделя.... :mrgreen:



LZ1E515
Мнения: 3
Регистриран на: 12 мар 2007, 12:12
Местоположение: Пловдив

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1E515 » 23 окт 2016, 20:17




LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 23 окт 2016, 20:42

Да, това е последния линк в поста ми... молбата ми е, нека не повтаряме постнати неща, да не затлачваме темата.
Нека се споделя нещо ново и опит....! Нека малко повечко да четем.... :oops:



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 24 окт 2016, 10:04

Да, така е Влади, но все пак "нещо" е по-добре от "нищо", нямам претенции, за супер резултати на 80м, но това е единствения банд на който не работя вече 3-4 години....
Ето как един чичко от Англия "бори" високото съпротивление на END FED антената...:
https://m0ukd.com/homebrew/baluns-and-u ... d-coupler/

И един добър материал на Rob, PA3EKE и Ron, PA3RK
Единствените ми "щения са към монобандов еnd fed за 80м.Чичкото M0UKD не споменава за дебелината на проводника на първичната намотка на 1:64 трафа.Някакви предположения?
Прикачени файлове
3-band End-Fed.pdf
(1.21 MiB) Свален 958 пъти



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ3NY » 24 окт 2016, 11:18

Слави
Защо не погледнеш Doublett антените.
С тунер ще можеш да я използваш на всички бандове.
Ако ендфеда беше по-ефективен от отверка, военните щяха да използват и него.
http://www.hamuniverse.com/hfdoublet.html
Линията може да е пройзволно дълга и можеш да я прекараш до покрива на блока, и тогава да я спуснеш надолу. Така няма да закрива слънцето на съседите.
https://rsars.files.wordpress.com/2013/ ... rwf-11.pdf

73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 24 окт 2016, 11:59

Митак, мисля,че end fed за 80м, настроен, ще върши някаква работа.Пак казвам, че нямам особени претенции, да дам множител някому в LZDX контеста... то и от височината на 5 етажен блок, какви ли може да имаш.Ако сваля мачтата (което е доста трудоемко и тежко упражнение) и го "подам" от там, може да има и по-добри резултати.
Като първо, мисля да изкопирам английския мач, който може и да устиска на киловат.
Монобандер, монопол.... :roll:
А иначе ако се свали мачтата, може да се направи и едно класическо INVERTED L, което не е лоша антена за DX.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ3NY » 24 окт 2016, 12:05

За мачтата си прав. Аз винаги на върха на мачтата слагам ролка и пускам въженце до земята. Така мога сам да вдигам каквото си искам до върха и без особени усилия. По подобие на пилон за знаме.

Успех.


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 24 окт 2016, 13:52

Ще опиша каква е точно системата при мен.
Върху шахтата на ансасьора (1.8m) е заземена мачта, 9 секции по 1 м, тръбна, фи 100 и нагоре тръба около 1.2-1.5 на която са ротатора и хекса.
Имах ролки горе, но при последното сваляне-качване, чавка ми беше изпила акъла ги махнах и на тяхно място сложих два халф слопера, единия за 7 мхц, на запад, който работи много добре... и от противоположната му страна - изток, друг, тогава с надеждата, че мога да го подкарам на 80м.Халф слоперите...оплетките на коаксиалите които отиват до горе са на маса /горе/ и централното жило е излъчвател.Преди имах инв.ви, изпълнено като дабъл базука за 7 мхц, но въпреки, че не беше шумна антена не бях доволен.Сигурно височината... около 12м е била малка, както и да е.
След поредните занимания да излъжа и таковам дявола, пак този източния не успях да го настроя на 80м.Беше с 4 радиала по 10м.
Теглих му една и го настроих на 40м, западния искаше малко подстройка и той, общо взето "заспаха".Сега имам два слопера на 40м, с разлика изток-запад, няколко до 4-5 дб и никаква антена за 80м. :cry: :lol: Работи добре, щом по дългия път със 100 вата правих връзки с W6,W7.
Явно без сваляне на мачтата и възстановяване поне на едната ролка няма да стане.Тогава мисля да сложа вече класическо инв.L както ти казваш, да си поиграя с радиали и излъчвател.
Има интересна тема в краснодарския форум:
http://www.cqham.ru/forum/showthread.ph ... -160&pp=30
След пост № 27 нататък...
До тогава, сигурно пролет, исках да опитам end fed, която мога със спайдербимски прът да окача криво-ляво горе.... :roll:
Прикачени файлове
SLOPER.PDF
(177.19 KиБ) Свален 472 пъти



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz2fv » 24 окт 2016, 17:54

Здравейте,
Не се имам за експерт по тая тема, но понеже имам проблем с мястото за антени от доста време чета какви ли не странни идеи за антени, дето искат малко място....
Може би се лъжа, но моите представи за начина на работа на каквато и да е антена, обяснени без сложни термини и понятия, са следните:
1. За да се получи т.н. електромагнитно поле е необходимо да протече променлив ток по някакъв проводник. Следователно за да излъчва антената през нея трябва да тече ток.
2. В най-общите случаи при затворен контур (рамки) тока тече от жилото на коаксиала, през рамката, към оплетката на коаксиала.
3. При антени, тип дипол или GP, можем да разглеждаме антената като един кондензатор, на който едната плоча е захраненото от жилото на коаксиала рамо, а другата плоча е другото рамо или противовесите (радиалите на GP).
Умишлено не пиша нищо за съгласуване и т.н.

Та във връзка с горното си задавам следния въпрос: при захранвани в единия край ЕДНОПРОВОДНИ антени през какво точно протича тока, който трябва да "осигури" излъчването на антената? В повечето случаи, е очевидно, че излъчващата жица тръгва от една бобина и свършва в нищото, т.е. явно кръга трябва да се затвори през противовес. Явно ролята на противовес играе оплетката на коаксиала... Или както го е написал KX4O: "A very nice feature is the non-isolating common point to help make the coax part of the counterpoise." Не мисля, че използването на коаксиала като излъчваща част е много удачно... Може и аз да греша...

Относно конкретния случай със Слави:
LZ1ZJ написа:Не си падам коаксиалния кабел на нормален дипол или базука да се мандахерца насам-натам пред очите на съседите!
въпросът ми е само коаксиалите ли са проблем или и самите жици. Щото един слопер, опънат към съседния блок може да се захрани така, че комшиите да не виждат коаксиали.
Иначе е истина, че с всяка антена може да се правят НЯКАКВИ връзки. Понякога дори нещо, което и на теория не трябва да работи пак работи. Дето се вика въпрос на конкретна конфигурация, която някъде се е получила.
Обикновено когато чета статии за странни скъсени или "вълшебни" антени си спомням това:
http://www.cqham.ru/ant47_19.htm
и се сещам, че козата иска пръч...

73!



lz1fy
Мнения: 705
Регистриран на: 03 дек 2012, 10:44

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz1fy » 24 окт 2016, 18:54

Хубаво ще е, някой да каже, дали не тече ток и през
земята.....! За всеки случай, де!

73's



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz3yy » 24 окт 2016, 19:25

Слави,
В Айтос имам точно същата конфигурация от слопери, захранвани с два отделни коаксиала.О плетките са заземени към върха на мечтата, която е 6м , стъпила на бетонна плоча.Основата и е заземена с медно въже до двора, където е основното земно.На всеки от коаксиалите има надянати по 50 феритни пръстена, не помня обаче какви. Естествено поради ниското разположение, къщата е 2 и половина етажа, слоперите не са идеални, но работят добре и двата. Този на 80м се настройва и работи и на 30м. За един wwdx cw направих 112 страни на 40м с това парче жица. На 80м имам VP6DX и още много хубави DX със слопера.



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 24 окт 2016, 22:25

lz2fv написа: Относно конкретния случай със Слави:
въпросът ми е само коаксиалите ли са проблем или и самите жици. Щото един слопер, опънат към съседния блок може да се захрани така, че комшиите да не виждат коаксиали.
73!
Може, но трябва да се сваля мачтата, нали това писах в началото, а сега си влияят, не става явно един слопер за даден банд и втори за друг банд, сигурно дължината /височината на мачтата оказва влияние/.... ! Като я сваля и слопер за 160 и инвертед Л за 80 ще направя...ама сега.... :roll:
lz3sf написа:Здравей Слави,
Ако качването на макаричка на върха на мачтата ще бъде на пролет, а държиш за антена на 80м тази Зима, помисли двата слопера да ги направиш вертикална делта луп, както ти бях казал и преди. Двата коаксиала ще ги закачиш заедно долу при мачтата само със средното жило и ще ти играят роля на удължаващ елемент. Но имаш ли място да събереш един луп за 80м или не - нямам идея. Това нито иска радиали, нито кой знае каква височина, ако е с вертикална поляризация, за да работи добре. Винаги има варианти да се скъси антената и пак да си работи прилично добре, особено пък със стъпало. Иска и играене с антена анализатор, за да влезе в резонанс, но все си мисля че едва ли да имаш голями проблеми да го направиш.


Поздрави,
Влади
Влади, това е идеята която ще опитам през първия слънчев или поне бездъждовен weekemd.
Нямам височина за нормална антена на 80.... изяснява ми се, че или L антена или този делта луп.
lz3yy написа:Слави,
В Айтос имам точно същата конфигурация от слопери, захранвани с два отделни коаксиала.О плетките са заземени към върха на мечтата, която е 6м , стъпила на бетонна плоча.Основата и е заземена с медно въже до двора, където е основното земно.На всеки от коаксиалите има надянати по 50 феритни пръстена, не помня обаче какви. Естествено поради ниското разположение, къщата е 2 и половина етажа, слоперите не са идеални, но работят добре и двата. Този на 80м се настройва и работи и на 30м. За един wwdx cw направих 112 страни на 40м с това парче жица. На 80м имам VP6DX и още много хубави DX със слопера.
Насе, това абсолютно точ в точ се получи и при мен... Източния, проблемен слопер преди беше уж смятан за 80, но излезе перфектно точно за 30м, с ксв 1:1 - 1:2, точно за 30 м - 10.1 мхц.По пътя на формалната логика, щом този на 7 мхц излиза с 10м жица, ще излезе и на 80м, с 20 м. жица.... да, ама не... излезе точно на 10.1 мхц.... предполагам ,че е една дължина на вълната - около 10 м (мачтата), вертикална част и 20 м наклонена -общо - 30м.Дяволът не се даде да бъде такован във въздуха.... :lol:
Нещата са почти ясни... варианти, делта лупа според Влади, за контестите, или напролет, нормално INV L.
Да, горе на мачтата имам чокове с по 50 феритни мъниста от онзи кафявия коаксиал, с дебелината на RG-58... RG-316 и на двата слопера.
Другото което мога да спомена е, че наклонената част на двата слопера са направени от коаксиален кабел RG-8X, на които при точката на захранване и в другия край жилото има галванична връзка с оплетката.Антените се получиха широколентови от 7.000 до 7.200 с ксв 1:1 до 1:2



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz3yy » 25 окт 2016, 09:20

Слави,
забравих да допълня, че при мен са почти в една посока - 40М на 340 градуса, 80М на 20 градуса.
Не хранех никакви надежди за успех, след като ИНВ. В на двора работеше зле. Но с тези жици се получи и то нелошо.

73, Наско



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 25 окт 2016, 09:32

Да, при мен също се получи доста добре, като превключа на западната антена е малко по-шумно...(нормално според мен, в тази посока хората и фабриките работят), на изток е кристал...Блазня се да оставя тази конфигурация.
Замислям се и върху вертикалите на чичко Рич...място (свободен комин) има, даже и за радиали, пръчка 12м също
http://www.dj0ip.de/vertical-antennas/8 ... -12m-pole/



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 25 окт 2016, 09:57

Да Влади,много ми е интересна тази антена, никога не съм я правил.Даже ми идва на идея, ако ноември се падне топъл като миналата година, да го пробвам от виличката на едни наши познати в местноста Оборище, Панагюрско.
В сайта на DJ0IP има интересни неща.



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz2fv » 25 окт 2016, 10:54

lz1fy написа:Хубаво ще е, някой да каже, дали не тече ток и през
земята.....! За всеки случай, де!
73's
Уместна забележка!
Обаче социологическите изследвания показват, че в почти 100% от случаите, когато тока трябва да избира м/у земята и оплетката на коаксиала, обикновено избира оплетката...е ако няма радиали разбира се. :D

73!



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz2fv » 25 окт 2016, 11:07

LZ1ZJ написа:Може, но трябва да се сваля мачтата, нали това писах в началото, а сега си влияят, не става явно един слопер за даден банд и втори за друг банд, сигурно дължината /височината на мачтата оказва влияние/.... ! Като я сваля и слопер за 160 и инвертед Л за 80 ще направя...ама сега....
Слави, идеята ми беше ако е възможно да пробваш при теб да опънеш един прост дипол, като активното му рамо е м/у блоковете, а другото просто по покрива. Това май го имаше някъде описано на cqham.ru .

73!



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 25 окт 2016, 11:16

За съжаление срещуположния блок е 4-ри етажен и няма да се получи добър резултата.Тесничък е нашия блок, ще спечеля няколко 5-7-8 м и коаксиала, пак ще си е пред очите на хората.На мястото през което ще мине това рамо, от подпокривното пространство минава старо TV трасе.Не знам дали работи, но със сигурност ще влияе.До 2009 г, имах такъв дипол от Мирчовите... дипол с гама съгласуване. Работеше сревнително добре, но не му стигаше височина на окачване.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ3NY » 25 окт 2016, 11:38

Няма ли да ти е по-лесно, да обявиш една каса бира и да дойдат двама-трима юнака да ти помогнат да си оправиш мачтата? :lol:

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 25 окт 2016, 11:52

Ха-ха-ха, няма проблем и по каса бира на юнак давам. :lol: Не мачтата няма какво да и се оправя, трябва да се сваля и качва.Тежка и пипкава работа.Отдолу нагоре се подават секциите, вдига се с лебедка, законтря се с 2 големи болта и така следващата... :cry:
Прикачени файлове
IMG_1165.JPG



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz1yq » 25 окт 2016, 13:55

Този чадър се сваля точно за един час, така че използвай хубавото време до неделя, няма жега, няма мухи, най много два папагала да се щурясват на покрива ама ще се преживее :lol:

73! Крис



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 25 окт 2016, 14:05

Да, аз също ги преброих до два... ти, и чичко доктор...п _ _ _ _ _ я.....
Ами елате я свалете за два часа, само перата ви да не се омотаят в обтяжките, че са много... два реда по 4...ще има да хвърчи перушина...!!! :lol: :mrgreen:



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ3NY » 25 окт 2016, 15:22

LZ1ZJ написа:Ха-ха-ха, няма проблем и по каса бира на юнак давам. :lol: Не мачтата няма какво да и се оправя, трябва да се сваля и качва.Тежка и пипкава работа.Отдолу нагоре се подават секциите, вдига се с лебедка, законтря се с 2 големи болта и така следващата... :cry:
Ако не бях на 2300км от тебе, щях да ти направя едно гости.
Вярвам, че други също ще имат желание :)

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 25 окт 2016, 16:29

Ще те изчакам до лятото...! :mrgreen:



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ3NY » 25 окт 2016, 16:44

Нямаш грижи.
Ще идвам и през декември. Ако има някой топъл ден, можем да го организираме.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz1yq » 25 окт 2016, 16:59

Кажи на Анито да приготви едно ПОРЧЕ както им казват по Хърватска и квадратна бутилка и ще видиш на кой ще хвърчи перошината.........

73! Крис
П.С. най добре се работи като като заръми дъждец.....



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 25 окт 2016, 19:23

LZ3NY написа:Нямаш грижи.
Ще идвам и през декември. Ако има някой топъл ден, можем да го организираме.

73!
Много работа е Митак, на пръв поглед нищо... но....
Последния път бяхме само двамата с Коце - LZ1LZ, скапахме се, обтяжките се оплетоха, качи се слез...слез, качи се... от зор объркахме и ротатора, обърнахме го.Сега от 300 градуса за да отидеш на 50-60, минаваш през южния полюс, не през кратката страна,северния... ха-ха , майтап....
Декември денят е къс, но пак ще се видим.... директно на масата, няма да минаваме през дългата част, покрива.... :lol:



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 25 окт 2016, 19:26

lz1yq написа:Кажи на Анито да приготви едно ПОРЧЕ както им казват по Хърватска и квадратна бутилка и ще видиш на кой ще хвърчи перошината.........

73! Крис
П.С. най добре се работи като като заръми дъждец.....
Ще и кажа....няма проблем за квадратните бутилки...но, котката няма да заколя!!! :lol: :mrgreen:



LZ1UK
Мнения: 62
Регистриран на: 12 яну 2014, 14:37

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1UK » 25 окт 2016, 20:41

Здравейте,
...банкерите - да си гледат банките/да не стане както с КТБ :mrgreen: /
...счетоводителите да си гледат сметките :mrgreen:

...и ако не можете да се справите с антените - викайте нас - агрономите :mrgreen: :mrgreen:

...за микрофоните...трябва да си намеря записките от лекции във ВСИ от 1981г - първи курс/първи семестър... :lol:

...и всички да знаят - при ZJ бутилките са триъгълни/пробвано и помним/ :D

73 Савко



lz2xyz
Мнения: 45
Регистриран на: 19 дек 2006, 13:30
Местоположение: Силистра

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz2xyz » 25 окт 2016, 22:28

Интересна тема, но като гледам постовете от нея нищо смислено не остана.
Аз поне ще се помъча да споделя моя опит.
Благодарение на LZ2CH и LZ2WSG използвам QRP трансивър с пряко преобразуване на 80м обхват.
Условията с които трябваше да се съобразя за да имам антена бяха няколко:
1. Да не навлизам с обтяжки в съседните дворове;
2. Мястото налага използването на антена захранена в единия край;
3. Разполагам с една не много висока точка, която мога да използвам за окачване или придържане на бъдещата жица.
Дълго време събирах мнения и предложения за изработването на антена, която да отговаря на гореизложеното, докато най-накрая не попаднах и аз на линковете от първия пост. Ентусиазирах се от предложената конструкция в http://pa-11019.blogspot.bg/ и започнах да действам. Сдобих се с въпросния Амидон, навих на една полипропиленова тръба ф20мм 260 навивки, оразмерих антената и накрая я опънах. Височината в точката на захранване е под 3 метра, а най-високата точка е може би около 8 метра. Кондензатор в първичната намотка на трнасформатора не съм слагал, защото работя на един НЧ обхват. След измерване на КСВ, резултатите бяха приблизително следните:
на 80м < 2,5, на 40м < 1,5, на 20м > 2,5. Бях оставил запас от жица, така че да се прави някаква корекция чрез скъсяване на късото рамо на антената, но това не помогна много. Нямаше и много време за експерименти. На 80м имаше много тесен участък, в който се наблюдаваше някаква незначителна промяна в показанията на измереното КСВ. През това време събирането на информация за въпросната антена не спря. Изчетох почти всичко от https://pa3hho.wordpress.com Там някой беше заменил въпросния дросел с коаксиален трап. И тъй като механически антената не издържа, оказа се заради лоша спойка, реших да я модифицирам. Навих един коаксиален трап, който замени въпросния дросел, отново оставих по-дълго рамо за корекция и проверих КСВ-то. Разликите бяха незначителни. На 80м падна до 2,3, на 40м до 1.1, на 20м остана почти без промяна. Макар и с не много добро КСВ на 80м, със 7-8 вата вече имам повече от 100 QSO.
Прикачени файлове
DSCF0518.jpg
DSCF0505.jpg
DSCF0424.jpg
DSCF0423.jpg
DSCF0419.jpg



lz1aq
Мнения: 50
Регистриран на: 19 фев 2008, 16:31
Местоположение: София
Контакти:

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz1aq » 25 окт 2016, 23:48

Здравейте: Слави и всички останали,
Произволна End fed изисква противовес или токът ще си намери непредсказуем кръг на затваряне. Изключение е цепелин антената Zepp. Тя работи в резонанс. Поради тази причина може да бъде захранена в края с изключително малък ток, но с много високо напрежение. Използва се въздушен симетричен фидер.Токовият кръг се затваря през висящият проводник на фидера достатъчно е много малък паразитен капацитет, така че законът на Кирхов е спазен. Това е класическа антена използвана много преди години. Независимо, че изглежда абсолютно асиметрично, токовете в двата проводника на фидера са практически еднакви и фидерът не излъчва. Напълно е еквивалентна на симетричен дипол. Напрежението при точката на захранване на антената може да достигне хиляди волта дори и при 100 вт. Поради тази причина се използва само въздушен фидер. КСВ в фидера е огромно и въздушният фидер също осигурява ниски загуби. Някъде на ¼ от дълж. на вълната импедансът във фидера вече е нисък и там може да се премине към коаксиал , но трябва да се сложи добър балун. Имах такава антена за 20м от балкончето на апартамента (1ви етаж) към една брезичка. Фидерът беше 300 ома, но работех само с 4 вт. На един ARRL контест направих към 30 връзки. Съгласуването беше hairpin шлейф (подобно на J антената) и токов балун на ферит след това 75 ома коаксиал . На село имах Zepp за 80м с възд. фидер дълъг само 8 м. След това имаше трансформатор 1:1 на голям ферит и на изхода антена тунер. Имаше прекрасна симетрия във фидера и с 350 вт нямах никакви проблеми.
Дублетът е физически симетрична антена и не изисква противовес – затова може да се използва на много честоти с подходящ тунер, при резонас става целовълнов Double Zepp . Zepp не се ползва за служебни връзки, защото е симетрирана само на резонансните си честоти.
Слави, ако те попитат каква е тази въжена стълбичка към върха на мачтата им отговори, че искаш да се качваш директно от прозореца до антената, защото се налага пренастройка като минаваш от 3.5 на 3.8.
73 Чавдар лз1ащ



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 26 окт 2016, 01:36

lz2xyz написа:Интересна тема, но като гледам постовете от нея нищо смислено не остана.
Благодаря за ценната практическа информация Милене..!
Въпреки, че "OFF- топикът" е СМАЗОЧНОТО МАСЛО на всеки форум, това място отдавна си иска МОДЕРАТОР...нeйсе! :D

Чавдаре, благодаря и на теб!



lz2xyz
Мнения: 45
Регистриран на: 19 дек 2006, 13:30
Местоположение: Силистра

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz2xyz » 26 окт 2016, 08:41

Мисля да прерабоя трансформатора, като увелича броя на навивките. Виждам, че второто рамо е удължено до 12м, При мен общото разстоянието между двете точки е по-малко от 30м. Това ще наложи да оставя края на антената висящ. Трябва да се експериментира. Как така някой реши, че "не става", без да е пробвал преди това?
Последна промяна от lz2xyz на 26 окт 2016, 09:16, променено общо 1 път.



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 26 окт 2016, 08:59

Много интересно ми е съгласуващото устройство на M0UKD,което съм постнал по-горе, което се надявам да издържи поне до 400-500 вата.
Да, Милене трябва да се експериментира.



lz2xyz
Мнения: 45
Регистриран на: 19 дек 2006, 13:30
Местоположение: Силистра

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz2xyz » 26 окт 2016, 09:24

LZ1ZJ написа:Много интересно ми е съгласуващото устройство на M0UKD,което съм постнал по-горе, което се надявам да издържи поне до 400-500 вата.
Скоро попаднах на друга страница, където авторът използва Fri-match за своята End Fed антена, Аз отдавна обмислям да сглобя нещо подобно за съгласуване, като първи вариант бе Z-match. И двата не са подходящи за толкова големи мощности.



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 26 окт 2016, 09:42

Можеш ли да постнеш линка?



lz2xyz
Мнения: 45
Регистриран на: 19 дек 2006, 13:30
Местоположение: Силистра

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz2xyz » 26 окт 2016, 12:15

LZ1ZJ написа:Можеш ли да постнеш линка?
http://www.bolkesteijn.nl/blog/index.ph ... enna-tuner



lz2xyz
Мнения: 45
Регистриран на: 19 дек 2006, 13:30
Местоположение: Силистра

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz2xyz » 26 окт 2016, 15:44

Няма да споря дали тази антена е добра или лоша. Това е компромисен вариант, който ме удовлетворява. Антена се прави според мястото. Нямам възможност да вдигам високи мачти, да опъвам въжета в дворовете на съседите, както казах. Други варианти на антени захранвани в единия край са дългата жица, OCF дипол и Windom. Има и комерсиален руски продукт - City Windom. В руските форуми има теми за тази антена.
Иначе ако питаш отговори много - "опъни един дипол, или там една мачта не можеш ли да вдигнеш за Inv. V, за Windom не става ли...." Приемам всякакви предложения за по-добра антена, която да е съобразена с условията които споменах по-рано.



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ2HR » 26 окт 2016, 16:53

Здравейте !
Слави,
Въпреки оскъдната информация за мястото с което разполагаш и гледайки снимката оставам с впечатление че обтяжките на мачтата са диелектрик (евентуално за полагане част от антената върху тях) , та ми хрумна някаква идея която набързо моделирах в ММАНА .....

( ПРОСТО ИДЕЯ, КОЯТО МОЖЕ ДА СЕ ДОРАЗВИЕ АКО ТИ ДОПАДА ... )

Получи се следното :
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: End Fed Antennas

Мнение от lz2fv » 26 окт 2016, 16:57

Лично аз в момента използвам антена, подобна на описаната от HB9EFY, но с по сериозни размери....
http://www.endorphino.de/projects/elect ... ex_en.html

Иначе сериозно казано, след като прочетох постовете на LZ2XYZ и забелязах, че той все-пак има едни двадесетина метра, си спомних за антената Morgain. Тази антена се е продавала доста добре в USA...Първото търсене с Google върна това:
http://forum.malabarradiosociety.in/viewtopic.php?t=32

Наскоро видях подобна антена у LZ1UQ (да му е жиео и здраво името). Според него работи добре за скъсена антена...

73!



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: End Fed Antennas

Мнение от LZ1ZJ » 26 окт 2016, 17:18

Да Ице, идеята е много интересна.Обтяжките са диелектрик, да.Ако имах ролка горе, сигурно щеше да се получи... :D



Отговори