The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Място за мнения и дискусии по радиолюбителски теми, които не се вписват в останалите раздели.
LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Мнение от LZ1FW » 12 ное 2018, 12:56

Кеф цена няма, но всеки си прави сам сметката

ARRL Handbook for Radio Communication се издава в Америка от 1926-та година.

През 1976-та година съзвездие от забележителни български радиолюбители преведоха 50-тото издание на ARRL Handbook. В България книгата бе издадена от издателство "Техника" в две части под заглавието "Наръчник на радиолюбителя". Книгата бе издадена в 30000 тираж и стана настолна книга на почти всички радиолюбители през 80-те години на миналия век. Всеки том струваше по 3.20 лева. По онова време колкото килограм и половина краве сирене или десет бели хляба.

Нека си спомним имената на преводачите: Александър Петров (LZ1AJ), Антон Томов (LZ1XA), Васил Терзиев (LZ1AB), Георги Сендов (LZ1UX), Димитър Петров (LZ1AF), Емил Цанов (LZ1YD), Иван Джаков (ex LZ1ID), Константин Уручев (LZ1UR), Петър Генов (LZ1BH) и Стефан Минчев (LZ1BW).

През далечната 1976-та година и аз си купих "Наръчник на радиолюбителя".

От няколко години имам желание да си купя нов оригинален ARRL Handbook for Radio Communication. Спираше ме цената. Накрая реших, че кеф цена няма и си я поръчах. Споделям не за да се хваля, а за се знае колко струва кефа да притежаваш тази книга в България сега.

Избрах варианта от шест части.
The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications - Boxed Set - brief intro/review
https://www.youtube.com/watch?v=RtpgfHs9174&t=153s
Той е по-скъп, но по-удобен да четене. Освен това такъв вариант се предлага за пръв път тази година. Класическият ARRL Handbook е дебела и голяма тежка книга с 1300 страници.

Книгата The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications - Boxed Set струва 64.95 долара.
ARRL работи само с куриерска фирма FedEx. Тяхната цена за FedEx International Economy (traceable) бе 69.53 долара. Има и по-евтин вариант, но той е по-бавен и леко по-несигурен.
Дотук 134.48 долара.

Книгата тръгна от щаб квартирата на ARRL в Newington, щат Connecticut, на 12.10.2018.
На 14.10. напусна Щатите и на следващия ден бе на летище Шарл де Гол в Франция. Там изчака полета на Бългерия ер и на 17.10. кацна на летище София.

Всяка книга идваща от страна извън Европейския съюз и струваща над 15 Euro се спира на митницата и се освобождава след плащане на 20% ДДС. Интересното е, че митницата изчислява ДДС-то върху сбора от стойността на стоката и стойността на доставката. Това на теория.

FedEx предлага да ти освободи пратката срещу заплащане. Аз избрах този вариант, защото не разполагах с време за разправии по митници. Процесът е прост и се общува по мейл. Изпратих на FedEx по мейл сканирани копия на пълномощно, заявка за митническо посредничество и декларация, че съм съгласен да ми обработват личните данни. Бланките за трите документа ги има на сайта на FedEx. Изпратих и документ за стойността на пратката - в случая копие на фактурата от ARRL.
При този вариант служители от FedEx попълват митническа декларация и ти казват какво ДДС искат от митницата. При внимателен анализ на митническата деклация се вижда, че са сложили ДДС и върху още две пера - такса банкова гаранция за временен митнически склад и такса за митническо освобождаване.
ДДС-то се плаща по банков път и по мейл пращаш на FedEx копие от платежните нареждания.

Важно уточнение, че при такива поръчки е добре предварително да си се снабдил с т.н. EORI - това е нещо като ЕГН за пред митниците. Състои се от истинското ЕГН с букви и цифри отпред и отзад. Ако го нямаш ще трябва да заплатиш допълнително на FedEx да ти извадят такова или сам да си извадиш. Без EORI няма как да си освободиш книгата от митницата.
Друго важно уточнение е, че процесът е такъв само за физически лица живеещи в София. За други може и да се окаже по-сложен.

От момента на кацането на самолета на летището до самата доставка минава седмица. Книгата ми я доставиха на 23.10. Почти в срок.

Равносметката:
Книга + доставка = 134.48 долара x 1.67638 = 224.44 лева - според данните в митническата декларация
Такси за банкова гаранция за временен митнически склад = 15.00 лева
Такса за митническо освобождаване = 15.00 лева
ДДС върху всичко по-горе 0.20 x (224.44 + 15.00 + 15.00) = 51.09 лева
такса за банков превод = 3.00 лева

Общо книгата ми излезе 313.02 лева. Разликата между сбора по-горе и тази цена идва от разликата във валутните курсове. Митниците взимат текущ курс за деня от някакъв техен си сайт. Ако направим сравнение с цените на сиренето и хляба ще се види, че бая са поскъпнали книгите за последните 40 години.

Книгата е добра. Четя си бавно и с наслада. Дали си заслужава е въпрос с много индивидуален отговор.

Вероятно има и други начини човек да си набави тази книга. Има вероятност описания по-горе вариант да е най-скъпия.

RSGB и REF предлагат The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications на цени близки до цената искана от ARRL. И RSGB и REF обаче категорично са обявили, че няма да обслужват поръчки от чужбина. Причината е големината и тежината на книгата. Иначе доставка от Европа би намалила значително цената за българи.

Надявам се информацията да е полезна.

73, Сашо



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Мнение от LZ5EE » 12 ное 2018, 15:23

Сравняваш различни неща Сашо...



KG2C
Мнения: 9
Регистриран на: 25 авг 2018, 07:02

Re: The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Мнение от KG2C » 16 ное 2018, 16:06

Ами то и в САЩ това е най-скъпия начин. От Amazon винаги е по-евтино.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Мнение от LZ1FW » 16 ное 2018, 21:16

ARRL Handbook 2019 не се продава от Amazon. Може би пропускам нещо, но в момента единствения реален начин да се поръча тази книга от България е през ARRL и съответно с доставка чрез FedEx.

В Amazon на по-късен етап вероятно ще се появят "used" екземпляри. Не съм сигурен дали цената им ще бъде по-ниска от тази на новите в момента от сайта на ARRL.
KG2C написа:
16 ное 2018, 16:06
Ами то и в САЩ това е най-скъпия начин. От Amazon винаги е по-евтино.



KG2C
Мнения: 9
Регистриран на: 25 авг 2018, 07:02

Re: The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Мнение от KG2C » 17 ное 2018, 23:57

Напиши ARRL Handbook 2019 и ще видиш, че я има:
https://www.amazon.com/Handbook-Radio-C ... 625950896/

Цената обаче този път е същата, а обикновено е по-евтино в Амазон. Доставката само може да дойде по-евтино обаче.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Мнение от LZ1FW » 18 ное 2018, 06:45

Благодаря за за линка. Явно имам проблеми с търсенето. На мен ми се показва резултат "Currently unavailable. We don't know when or if this item will be back in stock."
https://www.amazon.com/ARRL-Handbook-Ra ... b_title_bk

Въпросът с цената е много интересен. В Амазон е $64.99 + $81.97 shipping = 146.96 долара.
Да се купи от ARRL излиза по-евтино, цената на книгата е $64.95, като доставката до България в момента е
International Mail Service (not traceable) - 2-3 weeks ($45.00)
FedEx International Economy (traceable) - 5-7 days ($77.01)
FedEx International Priority (traceable) - 3-5 days ($90.57)
през септември доставката през ARRL бе сякаш по-евтина. За втория вариант това е сигурно, защото аз платих за доставка "само" 69.53 долара вместо исканите сега $77.01. Не знам откъде дойде увеличението, май FedEx са съкратили срока за доставка, ама след като книгата така и така ще я спрат на митницата за да ти вземат ДДС-то, това реално няма много да забърза получаването.
KG2C написа:
17 ное 2018, 23:57
Напиши ARRL Handbook 2019 и ще видиш, че я има:
https://www.amazon.com/Handbook-Radio-C ... 625950896/

Цената обаче този път е същата, а обикновено е по-евтино в Амазон. Доставката само може да дойде по-евтино обаче.



LZ1HD
Мнения: 21
Регистриран на: 29 май 2008, 11:32

Re: The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Мнение от LZ1HD » 15 дек 2018, 12:12

Сашо здравей, избрал си много скъп начин за да се сдобиеш с този ценен наръчник. Бих ти посочил два по-евтини източника.
1. Електронния магазин на Funkamateur - https://www.box73.de/product_info.php?products_id=4045
2. ebay.co.uk - https://www.ebay.co.uk/itm/The-ARRL-201 ... :rk:2:pf:0
Колкото и да струва доставката, все ще е по-евтино от транспортните разходи които си платил. Също така пратката няма да минава през митница.

73 Веско/LZ1HD



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Мнение от LZ1FW » 15 дек 2018, 17:55

Сигурно си прав, че директната покупка от ARRL е възможно най-скъпия вариант. Но е най-бързия и най-сигурния. Между другото той вече е невъзможен - ARRL е разпродал всички бройки от шест томната серия: http://www.arrl.org/shop/ARRL-Handbook-2019/

Германския линк не съм могъл да открия. По-вероятно да е моя грешка, но е възможно тази възможност да се е отворила по-късно.

Английския продавач в e-bay не изпраща до България. В списъка на страните, до които не изпраща са и Германия и Италия: Postage and packaging

Item location: England, United Kingdom
Postage to: Worldwide

Excludes: Russian Federation, Albania, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Germany, Italy, Ukraine, El Salvador, Haiti, Honduras, Philippines, Vietnam, Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Ecuador, Paraguay, Peru, Suriname, Uruguay, Venezuela, Canada, Mexico, Egypt, Eritrea, Libya, Nigeria, Somalia, Iraq, Israel, Kuwait, Saudi Arabia, Turkey, Yemen, China, Georgia, India, Mongolia, Pakistan


В заключение да кажа, че не съжалявам за покупката. Решил съм, купил съм и я имам.

Стана и хубава дискусия за начините на доставка и цените на книги до България. Ако поне на един човек информацията в тази тема е била полезна целта е постигната.

73



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: The 2019 ARRL Handbook for Radio Communications

Мнение от lz1wdx » 17 дек 2018, 18:20

LZ1FW написа:
15 дек 2018, 17:55
Английския продавач в e-bay не изпраща до България.
Доста често срещан проблем със покупките на каквото и да е от UK но решение има измислено и то доста отдавна :D
Аз лично ползвам Gabko от около 5 години и съм много доволен от работата със тях.
Въпросната фирма ти предоставя съвсем безплатно реален пощенски адрес във UK със всички необходими атрибути и ти доставя покупките направени от теб в рамките на седмица до десет дни :wink:
Цената за това удоволствие е 2.20 лева на всеки започнат килограм единственото което се иска от потребителя е една елементарна регистрация.
Ако решиш да се възползваш в бъдеще по долу оставям линк към страницата на Габко иначе поздравления за книгата това са едни добре похарчени триста лева .

https://www.gabco.org/index.php


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

Отговори