Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Група за радиокомуникации при бедствия и аварии.
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1NY » 04 сеп 2012, 15:11

Турската радиолюбителска организация е поканила двама български радиолюбители с добър английски език, които да участват в международен курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите".

Курсът е от 8 до 15 октомври в град Газиантеп. Домакините поемат изцяло разноските на участниците. Самолетният билет София-Газиантеп-София струва приблизително 500 лева. Участниците трябва да го закупят сами, а тези пари ще бъдат възстановени след пристигането там.

Краен срок да заявки - четвъртък, 6 септември вечерта на телефон 0898312372.

На същия телефон може да питате и за повече подробности. При повече от две заявки ръководството на БФРЛ ще избере двама и ще ги уведоми на 7 септември.
Последна промяна от LZ1NY на 12 сеп 2012, 16:06, променено общо 1 път.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1NY » 11 сеп 2012, 10:42

Представители на БФРЛ на това събитие ще бъдат:

Ивайло Генчев LZ1UPI от София и
Румен Данаилов LZ1YAM от Ямбол

Семинарът е по линия на Европейската комисия и е на тема (в оригинал)
Creating Basic Awareness of Disasters

Седемдневната програма обхваща доста широк кръг от въпроси и който се интересува повече по въпроса може да прочете в раздела Education & training
в сайта на Европейската комисия. Въпросът за ролята на радиолюбителската аварийна служба при бедствия е един от многото въпроси, предмет на този семинар.

Тук е мястото, ако имате въпроси, които касаят обсъжданите теми - да ги поставите пред нашите представители.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1NY » 14 окт 2012, 22:24

Темата за този курс предизвика изключителен интерес сред българските радиолюбители.
Събитието вече отмина, нашите участници са в Родината.
Получих информация от участник, че хронологията на събитията е отразявана ежедневно и може и ние да погледнем...
Kak sa neshtat pri vas?
zapochali sme tema za pytuvaneto ni v offroud foruma (forum.offroud-bulgaria.com), v podforum pyteshestwiq, aziq. Temata se kazwa 'Gaziantep za edna sedmica'. Ako ti e interesno,mojesh da poglednesh i da kajesh dali ti se otvarq i dali e vidima ot vsichki.
П.С. правилният линк към материалите е
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=152909


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1CY » 15 окт 2012, 00:24

LZ1NY написа:Получих информация от участник, че хронологията на събитията е отразявана ежедневно и може и ние да погледнем...
Къде е отразявана тази информация ежедневно?????? Ние като "бедни роднини" ли можем да "погледнем"? Има много неща,които не са ми ясни,
може би и на други хора няма да са ясни,затова ако някой може да обясни по точно,моля.
Разгледах внимателно линка към материалите и естествено материалите,които са поместени там - много снимков материал и лаконични обяснения
към него.Освен това тези материали не са поместени на сайта и във форума на БФРЛ а на съвсем друг сайт и форум. Мисля,че тези двама радио
любители са изпратени от БФРЛ а не "със съдействието на БФРЛ" както започва изложения от тях материал.Поне преди да ги изпратят ,да ги бяха
направили членове на БФРЛ /няма ги в списъка на членовете актуализиран на 10 октомври/.Надявам се, че участниците в семинара /курс или каквото там е било/ ще внесат в УС на БФРЛ съответния отчет за времето прекарано в този курс,пълен обем на печатните материали и лекциите през които са преминали по време на обучението. На показаните снимки видях няколко "чок гюзел" с "естествени прелести", една котка,която много
прилича на моя котарак, двама "братчеди" които носеха "желязо" за "Белканто",представителната маса на българските участници,на която
за съжаление вместо емблемата на БФРЛ имаше съвсем друга емблема и дори нещо познато,радиолюбителско - два вертикала на един покрив.
Никаква друга информация за радиолюбителите,радиоклуба в който са били,апаратура. Дори в имитацията на спасителни операции никъде не
се видя поне една портативна станция. Предвижда ли се тези радиолюбители да споделят наученото с други български радиолюбители и по
какъв начин? Какво е било участието и отношението по въпроса на отговорника по съответното направление в УС на БФРЛ и има ли такова
направление и отговорник? Преди да заминат на този курс двамата представители запознаха ли се с дейноста на представителите на радиоклуба
от Кърджали,взели участие в реална помощ при земетресение в страната-организатор преди няколко години и наградени за това от турското правителство? Надявам се и в нашия сайт,в нашия форум да се появи интересна информация от "извора" по тези актуални въпроси. С пожелание
никога да не се налага да използваме знанията и уменията си в такива ситуации.
73


LZ1CY

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1FW » 15 окт 2012, 08:11

LZ1CY написа:
LZ1NY написа:Получих информация от участник, че хронологията на събитията е отразявана ежедневно и може и ние да погледнем...
Къде е отразявана тази информация ежедневно?????? Ние като "бедни роднини" ли можем да "погледнем"? Има много неща,които не са ми ясни,
може би и на други хора няма да са ясни,затова ако някой може да обясни по точно,моля.
Разгледах внимателно линка към материалите и естествено материалите,които са поместени там - много снимков материал и лаконични обяснения
към него.Освен това тези материали не са поместени на сайта и във форума на БФРЛ а на съвсем друг сайт и форум. Мисля,че тези двама радио
любители са изпратени от БФРЛ а не "със съдействието на БФРЛ" както започва изложения от тях материал.Поне преди да ги изпратят ,да ги бяха
направили членове на БФРЛ /няма ги в списъка на членовете актуализиран на 10 октомври/.Надявам се, че участниците в семинара /курс или каквото там е било/ ще внесат в УС на БФРЛ съответния отчет за времето прекарано в този курс,пълен обем на печатните материали и лекциите през които са преминали по време на обучението. На показаните снимки видях няколко "чок гюзел" с "естествени прелести", една котка,която много
прилича на моя котарак, двама "братчеди" които носеха "желязо" за "Белканто",представителната маса на българските участници,на която
за съжаление вместо емблемата на БФРЛ имаше съвсем друга емблема и дори нещо познато,радиолюбителско - два вертикала на един покрив.
Никаква друга информация за радиолюбителите,радиоклуба в който са били,апаратура. Дори в имитацията на спасителни операции никъде не
се видя поне една портативна станция. Предвижда ли се тези радиолюбители да споделят наученото с други български радиолюбители и по
какъв начин? Какво е било участието и отношението по въпроса на отговорника по съответното направление в УС на БФРЛ и има ли такова
направление и отговорник? Преди да заминат на този курс двамата представители запознаха ли се с дейноста на представителите на радиоклуба
от Кърджали,взели участие в реална помощ при земетресение в страната-организатор преди няколко години и наградени за това от турското правителство? Надявам се и в нашия сайт,в нашия форум да се появи интересна информация от "извора" по тези актуални въпроси. С пожелание
никога да не се налага да използваме знанията и уменията си в такива ситуации.
73
Добро утро!

Малко уточнение:
Ако български участници изобщо не бяха заминали - нямаше да разберем абсолютно нищо за тази среща. Доста време преди срещата Виктор, LZ3NN, се обаждаше лично на български радиолюбители и им предлагаше да заминат на тази среща. Лично на мен се е обаждал. Желаещи нямаше. И аз му отказах. Още при отказа му дадох идеята да пратят или хора на LZ1LSD или хора от OFRB. Така че поемам вина за случилото се, но не се отказвам от заслугата в момента да виждате някъде снимки и информация на чист български език за мероприятието.

Българските участници всъщност са трима - написано е и се вижда и на снимките.

Портативни УКВ радиостанции има - огледайте хората с червени комбинизони с надпис AKUT.

За емблемите на БФРЛ. С болка аз виждам истината - нямало е фанелки с надписи БФРЛ и за да не отидат с обикновени тениски са си сложили тези за офроад България. По-добре от обикновена тениска, нали? Вижда се и опита на БФРЛ да подготви някакви подаръци за участници... и ми става още по-тъжно...

С две думи - много по-добро е такова участие и такова представяне на подобно събитие, отколкото никакво.

73, Сашо, LZ1FW



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1CY » 15 окт 2012, 08:48

Сашо Добро утро,
LZ1FW написа: Ако български участници изобщо не бяха заминали - нямаше да разберем абсолютно нищо за тази среща.
Българските участници ,независимо кои са и от къде са,представят организацията,която ги е изпратила.
Както на всички други такива семинари и срещи,организаторите са дали възможност на участниците да
представят страната и организацията,която ги изпраща.Ако БФРЛ няма рекламни материали - те могат да
се изработят, ако времето е било кратко - могат да се използват рекламни материали като постери,плакати,
QSL картички, празни образци на радиолюбителски дипломи и други елементарни неща,които ежегодно се
носят на хамфеста във Фридрисхафен, Германия. И евентуално ако няма нищо,което е невъзможно, е можело
на знамето,където е написано "Поздрави от България" /или нещо подобно/ да бъде написано на ръка и "БФРЛ"
или "BFRA".
LZ1FW написа: но не се отказвам от заслугата в момента да виждате някъде снимки и информация на чист български език за мероприятието.
Да,заслугата щеше да бъде пълна,ако тези снимки и информация бяха на сайта на организацията,която ги е изпратила
а не на друг сайт и форум или поне да бяха дублирали тази информация и на нашия сайт.
LZ1FW написа:Българските участници всъщност са трима - написано е и се вижда и на снимките.
В поканата и обявата ставаше въпрос за двама радиолюбители.Редно е на такива семинари и срещи да присъстват и служебни
лица,представители на международни радиолюбителски организации,от името на тези международни организации. Те не
носят пряка отговорност за действията на българската "делегация".
LZ1FW написа: За емблемите на БФРЛ. С болка аз виждам истината - нямало е фанелки с надписи БФРЛ и за да не отидат с обикновени тениски са си сложили тези за офроад България. По-добре от обикновена тениска, нали? Вижда се и опита на БФРЛ да подготви някакви подаръци за участници... и ми става още по-тъжно...
Никой нямаше да ги върне ако бяха отишли и съвсем без тениски. Да не се повтарям,вече засегнах този въпрос,когато човек има желание
може да направи "от нищо нещо" и да представи тези,които го изпращат. А тези,които го изпращат със сигурност можеха да им осигурят нещо,
поне по една фланелка от екипите на лисичарите да им бяха дали,там има надписи и отличителни знаци на БФРЛ. И на мен ми става много
тъжно но с това нещата не се оправят. Тъгува се когато губиш нещо, надявам се все още да не сме изгубили БФРЛ.
LZ1FW написа:С две думи - много по-добро е такова участие и такова представяне на подобно събитие, отколкото никакво.
Става въпрос за представяне на БФРЛ, организацията,която е изпратила участниците в семинара.Никъде не видях представяне на БФРЛ,
видях представяне на друга организация. Остава открит въпроса за ползата за българските радиолюбители от този семинар,ще бъдат ли
запознати те с показаното на семинара,по какъв начин, ще има ли полза от това или ще го отчетем като проведено мероприятие или като
"екскурзия" или усвояване на "европейски пари" без значение от крайния ефект? След като имаш някакво участие в организацията на това
мероприятие- не можах да разбера нищо за съответното направление в БФРЛ, за отговорника по това направление и изобщо има ли такова
направление? Естествено не си длъжен да отговориш на този въпрос,той не е поставен и пряко към теб.
Приятен ден.
73

P.S.
1.Хората с червените униформи са щатни служители на тяхната служба /Гражданска защита или нещо подобно/ и портативните
радиостанции са част от екипировката им. Участниците в семинара /"сеирджиите"/ отстрани щракат с фотоапарати.
2.В изложения материал на въпросния сайт/форум по дадения линк има няколко материала,които дори са "засекретени", иска се
регистрация за да може да ги видиш.
73


LZ1CY

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1FW » 15 окт 2012, 09:35

LZ1CY написа:След като имаш някакво участие в организацията на това мероприятие
Да уточня, за да не стане грешка:
доста преди лятотото на тази година по телефона ми се обади Виктор, LZ3NN. Датата не си спомням, но октомври ми изглеждаше много далече тогава. Запозна ме с организираното от Турция мероприятие, сподели, че му е трудно с изпращане на участниците. Казах му, че лично на мен ще ми е трудно да участвам, пък и нямам достатъчно основание да участвам в подобно мероприятие. Точните ми думи бяха нещо от сорта, че писане по форуми и в Интернет не е достатъчно основание за участие.
"Приноса" ми е, че му посочих хората, които реално правят нещо в България и освен всичко друго са и радиолюбители:
- групата, която поставя репитри
- формированието на Offroad Bulgaria
"Заслугите" ми се изчерпват с това.
Между другото нямам представа дали са били взети предвид.

Та в организацията нямам никакво участие, освен отказа ми да участвам и даването на идея за участниците.

Хубав ден!
Сашо



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1FW » 15 окт 2012, 09:57

LZ1CY написа:1.Хората с червените униформи са щатни служители на тяхната служба /Гражданска защита или нещо подобно/ и портативните
радиостанции са част от екипировката им. Участниците в семинара /"сеирджиите"/ отстрани щракат с фотоапарати.
2.В изложения материал на въпросния сайт/форум по дадения линк има няколко материала,които дори са "засекретени", иска се
регистрация за да може да ги видиш.
73
"PS" всъщност са въпроси по същността на мероприятието.

по т.1
Една радиостанция да кажем е 150 Euro. При 20 участника това преви 3000 Euro. Разбираемо е, ако организатора не е осигурил радиостанции за всички.
Ако в поканата е нямало изрично указание да се носи радиолюбителска апаратура плюс необходимия за това CEPT лиценз не можем да корим участниците, че не са ви взели техните. Все пак организацията е отговорност на организаторите.
Връзката между радиолюбители и ведомствени организации е забранена.
Така че... честно казано не виждам при това положение какво да се прави, освен да се щтрака с фотоапарат.

по т.2
В материала се пише за FTP достъп... нали се досещате, че не е към сайта на БФРЛ. Въпрос на органицация и на финанси. Не става лесно и без пари.
Организацията на сайта на Offroad Bulgaria е такава - има неща със свободен достъп, има неща с достъп след проста регистрация, има и неща сложени в т.н. "частни клубове" къде за достъп е необходимо да си признат за член на клуба.
Във връзка със сайта на БФРЛ въпроса е дали може да се осигури подобен достъп, необходимото дисково пространство и съответната организация.
Има обсъждане за сайта - мястото за обсъждане е там. Ама трябва да се знае какво се иска и какво ще коства това като труд и като пари...

73, Сашо



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1CY » 15 окт 2012, 10:06

LZ1FW написа:Да уточня, за да не стане грешка:
Не си направил грешка,напротив,опитал си се да помогнеш колкото можеш.
Грешката е другаде. Обикновено се търси мнението първо на членовете на УС,
на отговорника по направление/ако има такъв/.Ако няма резултат тогава се
прави търсене чрез обява и информация,както беше тук,в тази тема.
LZ1FW написа:"Приноса" ми е, че му посочих хората, които реално правят нещо в България и освен всичко друго са и радиолюбители:
- групата, която поставя репитри
- формированието на Offroad Bulgaria
Може би изискването да са радиолюбители е трябвало да бъде на първо място.Защо свързваме всичко
радиолюбителско в България с поставянето и работата през репитри? Нима няма късовълновици с перфектен
английски език, по 30-40 човека участващи ежегодно на реални,присъствени състезания с апаратура и
автомобили? Или нямаме УКВисти,работещи директно с кореспондентите си на хиляди километри без
помощни средства? Или нямаме готов екип "спасители" от кърджалийския радиоклуб,запознати на
практика с въпросното място и участвали вече там в спасителни операции,можещи да споделят и опит
и дори да дадат съвети?Всички гореизброени са и реални членове на клубове към БФРЛ,респективно и на БФРЛ.
Явно някой в БФРЛ трябва да свикне да работи с повече хора а не да се опитва да прави всичко сам.
73


LZ1CY

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1BB » 15 окт 2012, 10:26

Доста конфузно! От всякъде погледнато това е изцепка. Как се е получила? Защо? Със или без знанието на ръководството на федерацията? Има ли кой да ни каже? Дано на поставените въпроси не се отговори с мълчание, както до сега, защото те се трупат и все някога ще се наложи да им се отговори. Затова е хубаво не Сашко, или който и да е обикновен радиолюбител, а някой от УС на БФРЛ да излезе с обяснение или поне разяснение по случая.



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбител

Мнение от lz3yy » 15 окт 2012, 11:56

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:37, променено общо 1 път.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ3NY » 15 окт 2012, 13:05

lz3yy написа:Не знам защо не го харесвате офроуд обществото, обаче то засега е единствения източник на нови попълнения в редиците ни.
Какво лошо има,точно двама негови представители да отидат на този курс?
Нееднократно сме показвали и доказвали, че всеки е добре дошъл в редиците на радиолюбителите.

lz3yy написа:След като БФРА ги изпраща,редно е да им даде и нужните рекламни материали.
Можеше поне да "споделят" преживяванията си във форума на организацията която ги е пратила. Не се сещам някой да е питал за FTP достъп, макар, че и не се сещам за какво би го използвал.

За рекламните материали, напоследък виждам много групови снимки на момчета и момичета облечени в прекрасни екипи с националните цветове.
Дали изобщо някой е търсил подобни материали от БФРЛ?

73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1CY » 15 окт 2012, 13:37

Не знам защо беше блокиран сайта 1 час, дано да не е "техническа грешка" както беше
по време на "кеворкирането" по телевизията в неделя.Евентуално умишлено блокиране
на сайта показва само безсилие. Сега по темата:
lz3yy написа:Не знам защо не го харесвате офроуд обществото, обаче то засега е единствения източник на нови попълнения в редиците ни.
Някой някъде да е казвал,че не харесва офроуд обществото? На този форум всеки от нас гледа
да бъде толерантен и да избягва конфронтацията и силните думи и изрази.Никой не е казвал
подобно нещо. Ако имаш конкретен пример-моля кажи кой?
След като това общество е единствения източник на нови попълнения в редиците ни - къде
са те? Гледам сред членовете на БФРЛ /по актуализирания списък/ няма такива, дори и
представителите на БФРЛ за този семинар "де юре" не са членове на федерацията.
Ти по време на КВ състезания да си чул някой късовълновик,член на това общество?
Или пък в отборите по радиотелеграфия и радиозасичане? А дали обучават при тях
деца и младежи на радиолюбителство?Не веднъж съм казвал къде е истината - в децата,
в младежите но....... /всеки да го разбира както си иска,не ангажирам никого/.
Така,че когато се пише нещо,човек трябва да се аргументира или да разполага с конкретни факти.
lz3yy написа:Какво лошо има,точно двама негови представители да отидат на този курс?След като БФРА ги изпраща,редно е да им даде
и нужните рекламни материали.
Отново противоречие. Естествено,че няма нищо лошо и никой няма нищо против тези момчета,
въпроса е съвсем друг. Ето,казваш,че след като БФРЛ ги изпраща трябва да им даде рекламни
материали. Мисля,че аз съм казал същото,не го разбирай погрешно. Но след като федерацията ги
изпраща не е ли редно те да поместят информация и материали в сайта и форума на БФРЛ и там,
на масата,да има нещо на което да пише БФРЛ?
Конкретни въпроси преди семинар не се задават.Задават се след семинара.Това са въпроси на
базата на донесената информация от присъстващите на семинара,по въпросите разглеждани там.
След всеки такъв семинар се прави запознаване на организацията,която ги е изпратила и съответно
на масовата публика.Мисля,че в горните постове обясних как от нищо може да се направи нещо.
На много от нас се е случвало да представяме България и БФРЛ навън и все сме намирали начин
да покажем лицето на организацията,която ни изпраща и чиито интереси защитаваме.
73


LZ1CY

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1BB » 15 окт 2012, 14:08

lz3yy написа:Не знам защо не го харесвате офроуд обществото...Какво лошо има,точно двама негови представители да отидат на този курс?
Наско, до тук никой не е казал нищо лошо за офроуд обществото. Говорим си за нашата федерация. Прочети пак мнението на Виктор с което ни уведомява за предстоящото събитие, както го нарича той.
LZ1NY написа:Представители на БФРЛ на това събитие ще бъдат:

Ивайло Генчев LZ1UPI от София и
Румен Данаилов LZ1YAM от Ямбол

От репортажите, снимките и мястото на публикуването им се вижда, че представителите на федерацията всъщност рекламират друга организация и даже не казват, че са представители на БФРЛ, а че са там със съдействието на БФРЛ. Това е разминаване, което повдига въпросите, които задаваме. Възможно е тези момчета да са заминали действително като представители на федерацията, а там да са забравили кой и защо ги е изпратил и по свое усмотрение да са рекламирали другата организация. Възможно е да има уговорка между двете организации за това, но да не е сведено до знанието на радиолюбителите. Затова призовах член на УС на БФРЛ да излезе с обяснение или поне разяснение по случая, защото от това, което знаем до тук се вижда единствено един конфузен гаф, който удря по авторитета на федерацията.



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от lz1wdx » 16 окт 2012, 00:54

Много интересна дискусия се е получила тук! Имах търпението да изчета и двете теми и тук и в офроуд форума. Общо взето, всичко си е по нашенски - едни хора отидоха на едно място да свършат една работа, ДА АМА НЕ, както казваше Петко Бучаров .
Нясно съм с доста детайли от ситуацията и за това мисля да ги споделя за да станат достояние на всички. Мисля че доста хора ще се изненадат от това, което ще напиша, но ще бъде самата истина.
Като цяло събитието е семинар по линия на Европейската комисия и е на тема :
Creating Basic Awareness of Disasters
Поканата за този семинар е отправена към г-н Панайот Данев, мисля не е необходимо да пояснявам кой е той. по пътя на логиката се предполага, че поканата е адресирана към БФРЛ и най логично беше за там да заминат хора представляващи БФРЛ .
ДА АМА НЕ , както е видно, хората отишли там представляват друга организация с други отличителни знаци. Аз поне от всички снимки, не видях нито един отличителен знак на БФРЛ.
Сега,за да няма спекулации по въпроса съм длъжен да уточня, че тези хора не са заминали на разноски на БФРЛ, разноските им са поети от страната домакин по линия на ЕК.
Но въпреки това заминават, като представители на Българската Федерация на Радиолюбителите и по мое мнение можеха да положата малко усилия да ни представят и от тази светлина там ДА АМА НЕ !
В нарочен разговор с единият от пътуващите Ивчо LZ1UPI на тема пътуването към Газиантеп, той ми заяви:“Аз съм избран от офроуд форума и отивам там да представлявам тях !?!?!?!?“
Малко ми стана чудно,, защо и как е избран от офроуд форума,но ок, оказа се, че и другият участник е избран пак от там !?!?!?!?
Тук ще задам един въпрос, защо темата за това събитие се появява в офроуд форума и ден след това в този тук след като всъщност вече всичко е решено ?
Не очаквам някой да ми отговори на този въпрос коректно.
Въпреки, че хобито което ни обединява по някакъв начин е радиолюбителството явно комуникацията ни е доста лоша щом се получават подобни неща.
Тук ще си позволя да дам съвет на ръководните органи да се направи нещо по въпроса с комуникацията, защото явно нещо куца или ако не куца, тече в друга посока извън пътя.
След като разбрахме (тук вече говоря в множествено число, защото пиша от името на доста голяма група радиолюбители, които ще застанат зад думите ми) кои са хората пътуващи към въпросният семинар се срещнахме с Виктор Ценков за да обсъдим има ли начин това нещо да се промени и там да отидат хора, които наистина ще представляват БФРЛ .
Въпреки положените от Виктор усилия, се оказа че това е невъзможно поради ред причини .
Някъде по нагоре прочетох нещо от сорта, на какво против имате момчетата от офроуд форума....... хмм като се замисля много неща, но ще нахвърлям най- съществените:
1.Публична тайна е, че 90% от офроудърите става радиолюбители само за да си узаконят станциите по джиповете.
2.Прекалено арогантни и нахални са в ефира. Повечето си спомняме разни изцепки от преди 3-4 години, когато офроудърите влетяха по честотите с шутове.
3.Имат непреодолимо чувство за собственост за отделно честотни диапазони.
4.Колкото и пъти да сме помолили за помощ при качване на някоя апаратура винаги сме били отсвирвани с финес, така да се каже .
Колко от вас разбраха, че при пожара на Витоша, беше подсигурена връзка на пожарникарите на любителският обхват ? После обаче по новините благодариха на офроуд форума за това а любителите да го духат ! Нищо, че тия офроудъри са радиолюбители ? А дали ?
Има една стара максима „Интереса клати феса“! Просто младежите офроудъри си имат там една организация МСС и гледат да си прилапат каквото могат .
На готово е много лесно, без да си качил един ретранслатор ,без да си опънал една антена, без да си висял по кулите по 24 часа да настройваш антени и тн.
Даваш едни 28 лева, четеш 2 дни и хоп вече си радиолюбител. Аз поне съм си взел първият изпит при Сотир LZ1SS през 96г. Спомням си, че карах курс 3 месеца , нищо че бях излезнал от казармата радист, спомням си че трансиверите стояха без комутатори и ни ги даваха само когато трябваше да се правят учебни връзки.

Изводите оставям на вас аз нямам какво повече да добавя! Лека и спокойна вечер на всички .
73 от LZ1WDX


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

LZ1LSD
Мнения: 9
Регистриран на: 12 ное 2008, 05:33

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1LSD » 16 окт 2012, 00:59

Заставам на 100% зад думите на Стефан


[b]SWAT team rullz![/b]

lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от lz1wdx » 16 окт 2012, 01:30

LZ1BB написа: От репортажите, снимките и мястото на публикуването им се вижда, че представителите на федерацията всъщност рекламират друга организация и даже не казват, че са представители на БФРЛ
Явно не съм го забелязал само аз :lol:
LZ1BB написа: Възможно е тези момчета да са заминали действително като представители на федерацията, а там да са забравили кой и защо ги е изпратил и по свое усмотрение да са рекламирали другата организация.
Това не са само догатки доста хора споделят това мнение .
LZ1BB написа:
Възможно е да има уговорка между двете организации за това, но да не е сведено до знанието на радиолюбителите.
Без да съм в който и да е управителен съвет гарантирам че такава договорка няма.

LZ4BU написа:Не знам защо всички искат от Виктор LZ1NY подробности, може би защото той е пуснал първоначално информацията във форума.
Обаче БФРЛ си има Отговорник за действия при кризи и дипломен менажер - Емил Христов LZ1MO. Да видим той какво ще сподели, все пак мероприятието е било в неговия "ресор".
Както уточних в по горният пост поканата е отправена лично към Панайот Данев по тази причина Емо Христов няма нищо общо съц създалата се ситуация.


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ3NY » 16 окт 2012, 07:16

lz1wdx написа: 1.Публична тайна е, че 90% от офроудърите става радиолюбители само за да си узаконят станциите по джиповете.
2.Прекалено арогантни и нахални са в ефира. Повечето си спомняме разни изцепки от преди 3-4 години, когато офроудърите влетяха по честотите с шутове.
3.Имат непреодолимо чувство за собственост за отделно честотни диапазони.
4.Колкото и пъти да сме помолили за помощ при качване на някоя апаратура винаги сме били отсвирвани с финес, така да се каже .
Колко от вас разбраха, че при пожара на Витоша, беше подсигурена връзка на пожарникарите на любителският обхват ? После обаче по новините благодариха на офроуд форума за това а любителите да го духат ! Нищо, че тия офроудъри са радиолюбители ? А дали ?
Закона повелява държавата да лицензира радиолюбителите в България. Закона - добър или лош Е закон за всички.
Всеки човек получил законно разршителното си за радиолюбител Е такъв и не е наша работа да решаваме колко бил истински. Не случайно по-горе написах, че нееднократно сме доказвали и продължаваме да го доказваме, че всеки радиолюбител е добре дошъл в редиците ни. Място в хобито има за всички. Основна добродетел на радиолюбителите е толерантността и честността помежду ни. Който не е такъв, с времето сам "изпада от влака" и хората го забравят.

73! PA8ZB/K8ZB/LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1BB » 16 окт 2012, 11:23

От това, което разказа LZ1WDX излиза, че нещата са по-различни от колкото си мислехме. Няма какво да виним LZ1UPI и LZ1YAM. Те са действали според инструкциите, а не по свое усмотрение както предположихме в началото на дискусията. Струва ми се, че всичко е доста по-сериозно.

Редно е Председателят на УС на БФРЛ да излезе във форума и сам да обясни нещата. Да каже има ли някаква уговорка между него и Офроуд България, дали тази уговорка е еднократна или става дума за политика на сътрудничество и съвместна работа и ако е така за какво точно става дума?



lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от lz1wdx » 16 окт 2012, 11:52

LZ3NY написа:
Закона повелява държавата да лицензира радиолюбителите в България. Закона - добър или лош Е закон за всички.
Всеки човек получил законно разршителното си за радиолюбител Е такъв и не е наша работа да решаваме колко бил истински. Не случайно по-горе написах, че нееднократно сме доказвали и продължаваме да го доказваме, че всеки радиолюбител е добре дошъл в редиците ни. Място в хобито има за всички. Основна добродетел на радиолюбителите е толерантността и честността помежду ни. Който не е такъв, с времето сам "изпада от влака" и хората го забравят.

73! PA8ZB/K8ZB/LZ3NY
Че закона е нефелен нефелен е това няма смисъл да се коментира.
Далеч съм от мисълта да решавам кой е истински и кой не е няма такова определение като истински радиолюбител щом има тапия такъв е друг е въпроса за какво ще я използва.
Мисля че съм толерантен към всеки с който съм имал контакт но мисля но също така мисля че имам право на мнение .
Това което се опитвах да кажа е че не ми харесва начина по който се действа грубо агресивно и с липса на каквато и да е толерантност или уважение към организацията която те е изпратила на подобно събитие.

73 от LZ1WDX


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1FW » 16 окт 2012, 12:12

Disaster Workshop in Turkey
Written by Panayot Danev, LZ1US
Saturday, 13 October 2012 17:53

http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... &Itemid=50


A workshop “Creating Basic Awareness on Disasters” is in progress in the University of Gaziantep, Turkey. Students from Poland, Italy, Romania, Bulgaria, Lithuania, Greece, Slovenia and Turkey, some of them radio amateurs, take part in it. After having a lecture and live demonstration in local Fire Brigade department, after visiting Emergency Ward in local hospital with practical exercise there, after training together with Turkish Rescue Team AKUT (see the photo), it was logical Amateur Radio community to demonstrate how hams may help governmental and municipal authorities in emergency situation. I delivered a short lecture “Why Radio Amateurs may be useful in emergency situations”, emphasizing on:

•they are independent, they can contact other Radio Amateurs not suffering obvious problems such as cut communication cables, fallen GSM cells, lack of electricity, etc.;
•they are technically well educated, they know how to organize radio contact in different situations;
•they are elsewhere in big cities, but also in rural areas and small villages.
After the lecture all the hams organized and demonstrated VHF/UHF network using their handheld radios. Finally all the students went out of the city, where Turkish society TRAC, and first of all its president Aziz Sasa, TA1E, assisted by Greek society’s president Manos Darkadakis, SV1IW, demonstrated HF portable station (call sign TC8EU) and made several QSOs with correspondents from the above countries, giving the microphone to the relevant student for short conversation in their language. That was accepted very enthusiastically by the students and they showered radio amateurs with great number of questions. TA1E, SV1IW, LZ1US, LZ1UPI, TA2AEO, SV1HER, SV1IYA and LZ1YAM were accurate and convincing, and as a result I dare to say, that most of the students will surely and soon became radio amateurs.

----

Допълнение:
Събитието е отразено вече и на сайта на БФРЛ
http://www.bfra.org/index.php?option=co ... 2&Itemid=1
и в бюлетина, излъчван от LZ1BFR. Ако изслушате записа на бюлетина докрай ще чуете подробности и отговори на някои от поставените в тази тема въпроси. Записът на бюлетин номер 40 на LZ1BFR може да се чуе през този линк:
http://www.lz1fw.com/LZRT/BFRA_buletins/index_2012.html

73, Сашо



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1DJ » 17 окт 2012, 23:04

Наистина много истина има в писанките ви колеги, но и пропуск за една предварителна информация, аджеба, какво ли могат да помогнат радиолюбителите. Ако на тези колеги им беше подсказано за нашата реална едноседмична мисия в Р. Турция от Кърджалийския радиоклуб "Портолагос" LZ1KCO, по време на земетресението от 1999 г. щеше да им стане ясно какво е да си радист, не радиолюбител, а радист, в такава реална обстановка и каква е отговорността ти пред десятките желаещи да изпратиш телеграма до близките в България. За тези нажалени хора ти си Господ, единствената връзка с роднините. Трябва да се бориш със смущения по ефира, с прохождение, и не само по репитрите на УКВ, а най-вече и на КВ. На всеки, който се беше заинтересувал за реалната обстановка бих му разказал всичко. През 2004 г. трима турски радиолюбители участваха в занятие на ГЗ в Кърджали и ако знаете как бяха оборудвани - само бихте си мечтали! Ние тук в БФРА изобщо не можем и да си помислим за такава екипировка. Два мандата бях в УС на БФРА точно по тези въпроси, но никой от правителството и НС даже не ни отговориха, че са получили нашите писма. Ами за какво да говорим повече. Добре че ентусиасти изградиха UHF репитерна мрежа, че горе-долу да сме и ние барабар Петко с мъжете. Сега в аварийната мрежа има над 115 доброволци, а дали са готови за 1 час да се разтавят...? Такава беше и една от целите на сбора на връх "СВОБОДА" тази година оргазизиран от LZ1MNW, LZ3KL и други родопчани, но много малко бяха желаещите. Да им пожелаем за догодина успех. 73 LZ1DJ.
Последна промяна от LZ1DJ на 18 окт 2012, 18:41, променено общо 5 пъти.



lz3vv
Мнения: 2
Регистриран на: 17 яну 2011, 22:01
Местоположение: Ямбол

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от lz3vv » 17 окт 2012, 23:11

Хей , CY време е да пуснете кокала да дадете път на младите :D що се отнася за участниците .... ами имаше обява в нета и всеки ,който желае можеше да се запише.



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1DJ » 17 окт 2012, 23:26

Здравей Наско. Отдавна знаех за този семинар. Имам опит, имам и СЕПТ, но условието беше ...с добър английски език... и затова даже и не се записах. Наистина нека да се даде път на младите, а ако нещо не знаят не е грешно да питат. 73 LZ1DJ.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ3NY » 18 окт 2012, 09:06

Здравейте всички,
LZ1DJ написа:През 2004 г. трима турски радиолюбители участваха в занятие на ГЗ в Кърджали и ако знаете как бяха оборудвани - само бихте си мечтали! Ние тук в БФРА изобщо не можем и да си помислим за такава екипировка. Два мандата бях в УС на БФРА точно по тези въпроси, но никой от правителството и НС даже не ни отговориха, че са получили нашите писма. Ами за какво да говорим повече.
Много пъти съм го казвал и ще го кажа пак: Дайте да си гледаме хобито и да оставим професионалистите да си вършат работата.

Чул някой някъде, че евентуално може да се дадат едни пари за "готовност при бедствия и аварии" и скочил и той да се бори за некой лев. Да, ама само с добри намерения не става.
Преди да скочи някой да спори, нека ми отговори на няколко простички въроса, без бъдещо време, защото това го дъвчем отдавна.
За почти десет години в които се предъвква тази тема:
Колко договора за съвместна дейност в кризисни ситуации е подписала БФРЛ с Национални и международни организации?
Колко тренировки е направила съвместно с тези организации?
Колко вътрешни тренировки е направила на екипите си и кой ги обучава?
Колко човека има организацията в екипа си, които да владеят повече от 2 начина за свръзка - телефон и укв токи?
Колко от хората са готови и задължени ФИЗИЧЕСКИ да пристигнат на място за да помогнат?

Някой по-горе се сърдеше, че никой в медиите не говорел за БФРЛ, колко била готова за бедствия и аварии. Ами за какво да говори? Да е чул за нея? Тя горката и без ретранслатори остана. Не че в една истинска криза биха свършили някаква работа и те. Силата на радиолюбителите е в умението да предадат информация на голямо разстояние БЕЗ помощта на каквито и да е помощни средства. Няма значение дали ще са къси вълни, светлина, индиански огньове или пощенски гълъби. В този ред на мисли, колко дееспособни радиолюбители са научени на морз напоследък, защото не се сещам как да модулирам с реч пушека от индианския огън. С четири метра щир на КВ биха ни чули и в Брюксел ако се наложи и стига човек да знае как да го направи.

73!


Value has a value only if its value is valued.

lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от lz3kf » 18 окт 2012, 16:20

73!
Последна промяна от lz3kf на 21 авг 2015, 09:23, променено общо 1 път.



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1DJ » 18 окт 2012, 16:21

Здравей драги Митко LZ3NY. Намеците ти, почти обвинения, не ги приемам. Може би от недостатъчна информираност макар и на регионално ниво. Член съм на радиоклуб "Портолагос" LZ1KCO Кърджали. Нашият радиоклуб има договор с ГЗ Кърджали. В радиоклуба има поне пет радиотелеграфисти първи клас LZ1VQ, LZ1VC, LZ1DJ,LZ1VL, LZ1VO, LZ3VB, LZ3ZQ, LZ5GE и други, като първите трима са били и професионалисти в различни служби, а сега и членове на LZCWC клуба. Тренировките провеждаме с представител на ГЗ LZ1IDY. В техникума по електроника вече две, а от тази трета година има курс по радиотелеграфия. Сам знаеш, че не се става лесно телеграфист. Нашите професионални умения проличаха особено след като бяхме официално ПОКАНЕНИ от турската федерация на радиолюбителите и лично от г-н Мустафа Акъз /TA2CCP/ радиолюбители от гр. Кърджали да помогнем за издирването на наши турски изселници, български граждани, след страшното земетресение 1999г. в Р.Турция и за по-малко от 24 часа бяхме в Истанбул. А това твое предположение, че сме отишли да изкараме някой лев е най-малко обидно, ако не и нещо повече. Мога най-отговорно да ти кажа, че тръгнахме на човек с по 10 000 лв. /стар курс/ 5 000 000 турски лири/стар курс/ и 200 DM ИЗКЛЮЧИТЕЛНО Д А Р Е Н И от турски граждани от гр. Кърджали за да помогнем на роднините им. Кажи при тези средства колко дни ще изкараш за храна. Вода си носихме. Транспорта беше дарение от кмета на Кърджали г-н Расим Муса. На границата, като ни попитаха ...носим ли валута... и им казахме с какви пари разполагаме те не повярваха. В магазина за хранитени стоки влязохме милионери, а излязохме стохиладници. Такса за градска тоалетна ... 100 000 лири ??? Е. за каква далавера ми намекваш? Бяхме оборудвани с ЛИЧНИТЕ си радиостанции и една полева антена за КВ. А бе до Брюксел не знам дали сме се чували, но връзката с ценрална апаратна на БНР по радиостанцията беше перфектна, записа ако пожелаеш може да го чуеш. За тази едноседмична, безсънна, безкористна и всеотдайна работа радиоклб "Портолагос" беше удостоен с благодарствени писма от турската федерация на радиолюбителите и лично от тогавашния министър на външните работи на Р.Турция г-н Исмаил Джем, а вестник "ТРУД" от 17.09.1999г. писа за нашата мисия. Не случайно писах за тримата турски радиолюбители, независимо че представляваха тяхната ГЗ. Това са опитни радисти и няма нужда да палят индиански огньове и да се чудиш как да ги дешифрираш. Ние също не сме по-долу независимо, че не сме гълъбари... Другата година имаме запланувано регионално занятие по тези въпроси, така, че радиоклуб LZ1KCO си знае работата. Не знам само защо при вицепремиер на Р.България изтъкнат радиолюбител Румен Гечев не се сключи такъв договор с държавата и БФРА? Има още много неща да споделя, но се опасявам да не стана отегчителен. Приеми моите искрени радиолюбителски 73 LZ1DJ Коста !
Последна промяна от LZ1DJ на 18 окт 2012, 18:37, променено общо 1 път.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ3NY » 18 окт 2012, 16:55

Здравей Коста

Не сме се разбрали правилно. Не намеквам за това, че вие или който и да е радиолюбител е тръгнал да изкарва пари от това. Мисълта ми беше за организацията като цяло.
Писаното по-горе беше за това, че БФРЛ в сегашното си състояние освен, че няма ресурс, няма и желание да се занимава с това. Има само мерака ако може да дойде некой лев, по некоя програма за бедствия и аварии. Проблема е, че дори и това Е криворазбрано, защото силата на радилюбителите е в способността им да осъществят радиовръзка на далечно разстояние БЕЗ помощта на помощни средства. За какво тогава се говори само за разни ретранслатори и УКВ подобни простотии, аз не знам. Няма договори със сродни организации. Няма договори с институции. Няма обучение на млади кадри. Със средна възраст в редиците на организацията около 60 години няма и дееспособни хора, които да отидат бързо някъде когато се наложи.
Разбиранията ми и като радиолюбител и като професионалист се разминават с разбиранията на по-голямата част от активните хора в този форум.

Малко от активните радиолюбители биха се сетили днес какво е LZ0SOF и LZ0KIS. Преди години, по време на бомбардировките над тогавашна Югославия, Боян 4N7WW (лека му пръст) изпрати хиляди имейли с подобно съдържание, на това което сте предавали вие, влизайки през нода LZ0SOF на Черни връх в AMPR гейта който бяхме пуснали тогава с Виктор LZ1NY в Института за Космически изследвания. Напълно съм наясно за какво става въпрос, макар и никога да не съм го показвал, както и никога никой не ни е питал.

Шапка ви свалям за това което сте направили тогава. Сигурен съм, че бихте го направили отново.
Поздрави


Value has a value only if its value is valued.

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1CY » 23 окт 2012, 20:40

lz3vv написа:Хей , CY време е да пуснете кокала да дадете път на младите :D що се отнася за участниците .... ами имаше обява в нета и всеки ,който желае можеше да се запише.
Ако това е адресирано до мен то е колкото смешно толкова и тъжно.Вече за втори път се отправят тук,на форума, подобни
апели по мой адрес.Като обикновен радиолюбител съм споделял мои мнения и предложения,както прави и всеки друг и съответно
винаги съм отбелязвал,че това е мое мнение и не ангажирам никого.Някой може би си е въобразил,че аз или някой друг е "захапал
тлъстия кокал" и не иска да го пусне на младите песове.За съжаление кокал няма. Тази наша организация си има ръководство,
Управителен съвет /аз нямам нищо общо с това/от което ръководство зависи до някъде "политиката" и линията на работа на
организацията.Тази наша организация също си има и членове,независимо по какъв начин. Е,тези членове могат да имат претенции
към някой да "пусне кокала и да даде път на младите".Но интересното е ,че тези ,които "държат кокала" са също млади,доста млади,
компетентни и с големи възможности и резултати в състезателната и обикновената радиолюбителска работа.Ако съберем медалите
и другите награди на тези хора и на отборите,които водят или в които участват и ги поставим на едната страна на един кантар,то тези,
които искат "да бъде пуснат кокала" няма да могат да балансират другата страна със собственото си тегло.Освен това тези млади и
стари радиолюбители,желаещи да "захапят кокала"поне първо да станат членове на организацията в която мислят,че има "кокал за
захапване" и след това да "скачат нагоре" за да могат да го "захапят" /кокала/. А за "младите" от другата организация,които искат
да "захапят кокала" на БФРЛ мога да препоръчам да си регистрират в тяхната организация радиоклуб съгласно законите,този радиоклуб
да стане член на федерацията,също съгласно законите, и тогава да критикуват или одобряват едни или други действия и да правят нещо
полезно за тях,обществото и съответно федерацията,която вече законно ще представляват.Желая успешни тренировки.
73


LZ1CY

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбител

Мнение от lz3yy » 23 окт 2012, 21:40

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:37, променено общо 1 път.



LZ1DJ
Мнения: 143
Регистриран на: 15 окт 2009, 11:24
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1DJ » 24 окт 2012, 09:14

Наско Наскоооо, извини ме за недоглеждането. Ами пенсионерска работа. Май вече само по миризмата се ориентираме, някои де. Добре, че Ачо е видял грешката ми! 73 и поздрави на татко ти !



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1BB » 24 окт 2012, 11:22

Прослушах записа на бюлетина в който Панайот Данев LZ1US отговаря на въпроса. От там разбрах, че мероприятието не е организирано от БФРЛ. Поканата е лична до LZ1US с възможност да заведе още двама човека, на които домакините поемат всички разноски. Официални условия и изисквания към тях от страна на домакините няма, но е редно на семинар с тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите", при провеждането на който работния език ще е английски, да отидат хора които имат поне минимум подготовка по темата на семинара, да владеят добър английски и да са радиолюбители. Панайот предоставя на БФРЛ да избере двама свои представители. По една или друга причина такива не се намират и тогава покана е отправена и към Офроуд обществото, което веднага изпраща двама от членовете на своята МСС (Мобилна Спасителна Служба). Двамата освен, че са подготвени за действия при бедствия и аварии са и лицензирани радиолюбители.

Поради неточност и неяснота при представяне на случая тук в нашия форум ние първосигнално обвинихме LZ1UPI и LZ1YAM в нелоялност защото си мислехме, че всичко се организира от БФРЛ и те бидейки изпратени като нейни представители на своя глава са рекламирали друга организация. Изясни се, че това не е било така и както ги обвинихме, така сега е редно да им се извиним. Аз им се извинявам от свое име.

Случая, обаче, поставя сериозни въпроси към БФРЛ. Щом тя не можа да осигури дори двама свои представители за семинар на тема действия при бедствия и аварии не ми се мисли как ще действа при реално възникнало събитие. Тогава защо са записите в устава и направлението за което даже отговаря специален човек от управителния съвет на федерацията? По-маловажния въпрос е за своевременната и точна информация, която да се изнася тук във форума. Ако я имаше нея, всичките недоразумения и последвалите коментари и приказки нямаше да ги има.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1CY » 24 окт 2012, 12:25

LZ1NY написа:Турската радиолюбителска организация е поканила двама български радиолюбители
"... При повече от две заявки ръководството на БФРЛ ще избере двама ..."
LZ1BB написа:мероприятието не е организирано от БФРЛ. Поканата е лична до LZ1US с възможност да заведе още двама човека
LZ1BB написа:Панайот предоставя на БФРЛ да избере двама свои представители. По една или друга причина такива не се намират
Много интересна логика: радиолюбителска организация поканила ..... а мероприятието не е организирано от българската радиолюбителска
организация.Поканата,която е лична до г-н Данев устна ли е или писмена /не съм слушал бюлетина,не знам точно отговорите/? Обикновено
това са официални покани и са в писмен вид,все пак е официално мероприятие и домакините ще трябва да се отчитат по някакъв начин. По
какъв начин е поканен г-н Данев - като представител на една радиолюбителска организация в ИАРУ и като член на ръководен орган на ИАРУ
или като случаен гражданин срещнат на улицата? Факта,че г-н Данев се е обърнал към организацията,излъчила го за свой представител в
международната организация,говори достатъчно. Още по интересно е,че при около 400 члена на БФРЛ не са се намерили 2 човека,които да
отговарят на тези елементарни условия.Известени ли са "де юре" членовете на федерацията - радиоклубовете за да направят избор и предложения?
По въпроса за извинението - не сме обвинявали персонално никого. Всички въпроси бяха принципни,дори мисля,че някъде писахме,че нямаме
нищо против тези момчета.
LZ1BB написа:Случая, обаче, поставя сериозни въпроси към БФРЛ. Щом тя не можа да осигури дори двама свои представители за семинар на тема действия при бедствия и аварии не ми се мисли как ще действа при реално възникнало събитие. Тогава защо са записите в устава и направлението за което даже отговаря специален човек от управителния съвет на федерацията? По-маловажния въпрос е за своевременната и точна информация, която да се изнася тук във форума. Ако я имаше нея, всичките недоразумения и последвалите коментари и приказки нямаше да ги има.
Маловажни въпроси няма.Ако имаше кой в БФРЛ да се занимава с това направление всичко щеше да бъде наред.Преди много време имаше
тук,на форума, голяма дискусия на тази тема, дори със съответните предложения как да се излезе по законен начин от създалото се положение.
Жалко за предложенията,жалко за големите списъци с готовите за действие "спасители". Може би е жалко и за тези,които искат да получат
български радиолюбителски дипломи защото поради "някаква" причина отговорника в УС на БФРЛ за въпросното направление е едновременно и
дипломен менажeр-прецедент в световната радиолюбителска история.
73


LZ1CY

LZ2FP
Мнения: 70
Регистриран на: 12 апр 2012, 10:46

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ2FP » 25 окт 2012, 01:39

Обяснението на всичко което се случва е много просто. Слабата федерация излъчва слаби или неподходящи представители. Когато един представител е член на две федерации, той ще представи тази, която има по-голямо влияние в обществения живот, без да го интересува кой всъщност го е изпратил. Оффроуд клуба може да те изхвърли, докато КРС няма да ти вземе токито. За да добие масовост радиолюбителството, вместо да се работи, навремето се взе решение изпита да се опрости до степен, в която е достатъчно да не си идиот за да добиеш правото да говориш по репитер. Като резултат радиолюбителството стана малко по-масово, но се обезцени и загуби авторитет. Превърна се в дребна притурка към джипчето. По цял свят е така- нещо което лесно получаваш струва евтино. За мен специално БФРА е далечна, митична и ненужна за радиолюбителското ми хоби организация, която по-скоро внася разделение сред радиолюбителите. Някакви там управителни съвети които не могат да управляват дори себе си, някакви там отговорници на някакви неща...Някакви големи и някакви малки радиолюбители.....А радиовълните си се излъчват, ретранслаторите си работят въпреки БФРА благодарение на радиолюбители, които отделят пари и време. Не знам за какво е целият шум за това събитие. Ние сме в ежедневно бедствие и на никой не му пука. Пример- като мярка срещу пияни шофьори вместо конфискация на автомобила си светнахме фаровете. Ако в една стая съберат организаторите на това събитие и пуснат един ром с права лопата няма с него да се оправят, камо ли с бедствие. Хората, които знаят нещо за работата при бедствия, никой не ги търси.Армията е бременна. РСПБЗН са шепа хора. Целта тук е усвояване на пари по поредната кьорфишек програма. Такива организации се създават на държавно ниво а радиолюбителите и оффроуд ентусиастите са една малка брънка в тази верига. Държавното ниво го няма, така че няма смисъл да си хабим нервите помежду си. Питайте в Перник как им помогнаха при леко земетресение. Пуснаха милицията с мегафони да им съобщават смешни неща от рода на "тва дет го усетихте не е комшията дет опраа булката". Добре, че нямаше масово паднали сгради, да лъсне цялата трагедия. Питайте в село Бисер на какво ниво е организацията. Имало е индикации за бедствието ама к.... Добре, че е имало куражлии съседи да помагат. Какви семинари, какви федерации.....



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от lz1yq » 25 окт 2012, 19:36

Лелее , колко големи следотърсащи има , и много големи писачи.Ама хората/трима на брой/ които бяха предложени / много добри радиолюбители и техничари с много добър английски/ просто отказаха .Айде сега да видим кои са те, и защо отказаха .Май доста народ тук само ляля ама като опре да се свърши нещо -бяга
73



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1CY » 25 окт 2012, 20:11

lz1yq написа:Лелее , колко големи следотърсащи има , и много големи писачи.Ама хората/трима на брой/ които бяха предложени / много добри радиолюбители и техничари с много добър английски/ просто отказаха .Айде сега да видим кои са те, и защо отказаха .Май доста народ тук само ляля ама като опре да се свърши нещо -бяга
Предполага се,че имаш точна и интересна информация.Всичко ново по случая е "добре дошло" в тази тема поради липса /в темата на форума/
на автентична информация.А за писането /говоренето/ във форума - това е мястото където всеки може да "говори", още древните са го
нарекли форум. Е,вече какво се пише и говори - всичко е индивидуално,определящо се от много фактори около индивида.
73


LZ1CY

lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от lz1yq » 26 окт 2012, 13:08

Имам Ангеле, но няма да я споделя поради всеизвестни причини.Ако искате да я научите , има си Президент на БФРЛ

73



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1CY » 26 окт 2012, 13:28

Не мога да се сетя за "всеизвестните" причини. Тогава нека Президента на
БФРЛ да я сподели /след като казваш,че той знае/ - кои са тези трима много
добри радиолюбители и техничари с много добър англииски и защо са отказали,
т.е. "дезертирали" /"ама като опре да се върши нещо-бяга"/?
73


LZ1CY

lz3nn
Мнения: 177
Регистриран на: 07 апр 2010, 14:39

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от lz3nn » 26 окт 2012, 18:50

Здравейте,
Предлагам да прекратим вече тази тема.
Няма какво повече да се добави, освен излишно да се създава изкуствено напрежение за проблeм, какъвто реално не съществува.

Ако някой не разбрал още фактите са следните:
- Панайот Данев е получил лична покана за тази конференция, като са му казали, че поканата важи за още двама (НЕ Е ИМАЛО УСЛОВИЕ ДА СА РАДИОЛЮБИТЕЛИ);
- Покана към БФРЛ не е получавана.
- Панайот се свърза с мен и взехме решение да предложим радиоюбители за това мероприятие, като БФРЛ избере подходящи хора за това.
- В началото на август се допитах до няколко уважавани колеги, на кой да предложим и кои са най-подходящите за това.
- Спряхме се няколко човека и се свързах с всички. За съжаление те се оказаха възпрепятствани или прецениха, че не са подходящи за тази работа и този първи опит за намиране на желаещо се оказа неуспешен.
- Така първият срок вече го пропуснахме.
- В началото се септември координаторът на проекта се свърза с Панайот и му каза, че въпреки пропуснатите срокове имаме още шанс да пратим още двама, но трябва да побързаме.
- Тогава ангажирах Здравка да пусне по бюлетина информация, като преди това пак се обади на подходящи хора с предложението.
- Здравка също е провела няколко разговора, но тези колегите също не са имали възможност да отидат.
- Имена нарочно няма да споменавам - няма абсолютно никакъв смисъл в това - всеки си е преценил и няма място за упреци и т.н.
- В дадените срокове получихме три кандидатури - от София, Стара Загора и Ямбол.
- Колегите си бяха написали, кратко резюме и на тази база с Панайот направихме избора си.
- Аз лично се обадих на избраните, както и на колегата, който за съжаление трябваше да отпадне.
- След това за няколко дни бях извън страната и там разбрах, че се е получил скандал, понеже избраните от нас хора били от оффроуда!!!! (не виждам обаче, какъв е проблема и какво лошо има в това )
- Направихме една среща, когато се върнах със 'засегнатите' от това колеги и мисля, че доста подробно им обясних създалата се ситуация. Избора вече беше направни и ,че не нормално да се правят промени. Всеки можеше да кандидатства а й доста от хората от тази група знаеха от преди месец, че търсим двама колеги за това събитие.
- Преди да тръгнат за Турция се срещнах с хората, който заминаха и се убедих, че избора ни е бил абсолютно правилен. Хората според мен са сериозни и отговорни и мисля че са се представили на ниво.
- Хората коректно написаха, че са изпратени със съдействието на БФРЛ и пак не виждам защо от това се прави проблем. Радиолюбители са и то не от днес и вчера, имат опит по темата. Помагали са в развитие на ретранслаторната мрежа в у нас и т.н.

Та това е накратко и Ви призовавам дискусията да спре вече.
Аз няма какво да добавя повече.

С уважение:
Виктор Ценков - LZ3NN



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от lz1yq » 26 окт 2012, 19:51

Бачо Ангеле , ти си интелегентен човек и ще се сетиш сам

73



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Курс на тема "Природни бедствия и ролята на радиолюбителите"

Мнение от LZ1CY » 27 окт 2012, 09:50

Не е необходимо да си много интелЕгентен,за да видиш какво става по света и у нас.
Който плаща на оркестъра,той казва и каква музика ще се свири. В Чалгария обикновено
се свири чалга. Благодаря,нямам повече въпроси.
73


LZ1CY

Отговори