Захранване на GP

Схеми, софтуер, радиостанции и модификации за тях.
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Захранване на GP

Мнение от LZ1NY » 13 мар 2008, 12:22

Здравейте,

От известно време се навивам да се оборудвам с антена GPN4B - 4 bander GP antenna. http://www.dunax.hu/index_en.php?p=term ... 02&gyid=9#

Производителите препоръчват следната дължина на захранващата линия:
GPN4B: 14.1m, 28.3 m …
(Calculation: odd λ/2 × k)

Как се е получила тази дължина, след като 28.3м е точно една дължина на най-ниския обхват 7MHz (40метра х 0.66 коефицента на скъсяване на коаксиала)? т.е. това е четен брой(2) полувълни, а в документа пише odd?

И следващият въпрос:
на снимките на трибандовата антена http://www.dunax.hu/termkep/small/00000008-007.jpg
http://www.dunax.hu/termkep/small/00000008-008.jpg
се вижда монтиран балун - намотан коаксиален кабел. Необходимо ли е това? не го намерих в препоръките на производителя.

Благодаря ви предварително за мненията и поясненията!
73 de LZ1NY!



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Захранване на GP

Мнение от lz1kz » 13 мар 2008, 16:36

lz1ny написа:Здравейте,

От известно време се навивам да се оборудвам с антена GPN4B - 4 bander GP antenna. http://www.dunax.hu/index_en.php?p=term ... 02&gyid=9#

Производителите препоръчват следната дължина на захранващата линия:
GPN4B: 14.1m, 28.3 m …
(Calculation: odd λ/2 × k)

Как се е получила тази дължина, след като 28.3м е точно една дължина на най-ниския обхват 7MHz (40метра х 0.66 коефицента на скъсяване на коаксиала)? т.е. това е четен брой(2) полувълни, а в документа пише odd?

73 de LZ1NY!
Odd може би трябва да се превежда като "случаен" брой полувълни (виж тълкования w речникa Eng-BG)


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Мнение от lz3yy » 14 мар 2008, 18:23

.
Последна промяна от lz3yy на 12 яну 2015, 00:09, променено общо 1 път.



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Мнение от LZ4ZD » 16 мар 2008, 20:33

От последното Hobby Radio в Казанлък, много мисля за такава антена, но все още условията в които работя не ми позволяват да я монтирам.
LZ1PJ беше донесъл антената и я доставя в LZ.

За дължината на кабела - и аз мисля като LZ1KZ, че става въпрос за произволен брой дължини на вълната.

За последния въпрос - сигурно става въпрос за блокиращ дросел направен с фидера. Днес някъде в cqham.ru четох, че трябва да се направи на 0.05 ламбди от точката на захранване.



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Захранване на GP

Мнение от LZ1ZJ » 23 юни 2008, 11:02

lz1ny написа:Здравейте,

От известно време се навивам да се оборудвам с антена GPN4B - 4 bander GP antenna. http://www.dunax.hu/index_en.php?p=term ... 02&gyid=9#

Производителите препоръчват следната дължина на захранващата линия:
GPN4B: 14.1m, 28.3 m …
(Calculation: odd λ/2 × k)

Как се е получила тази дължина, след като 28.3м е точно една дължина на най-ниския обхват 7MHz (40метра х 0.66 коефицента на скъсяване на коаксиала)? т.е. това е четен брой(2) полувълни, а в документа пише odd?

И следващият въпрос:
на снимките на трибандовата антена http://www.dunax.hu/termkep/small/00000008-007.jpg
http://www.dunax.hu/termkep/small/00000008-008.jpg
се вижда монтиран балун - намотан коаксиален кабел. Необходимо ли е това? не го намерих в препоръките на производителя.

Благодаря ви предварително за мненията и поясненията!
73 de LZ1NY!
Около месец вече работя с тази антена и съм много доволен от резултатите.Най-високото КСВ което имам е на 20 м.в телеграфния участък и е 1.4, в SSB сегмента е 1.1.Настройки не съм правил, само леко промених местоположението на радиалите за 40 постигайки КСВ 1.1.
Имам още един два комина свободни на покрива и вече съм поръчал на Джони - LZ1PJ варианта за WARC обхватите - GPW3B.
Също не съм съобразявал и дължината на коаксиалния кабел както е по препоръките на производителите, при мен се падна точно 25 м.
Успех! :D



LZ2NKM
Мнения: 19
Регистриран на: 29 апр 2007, 00:12
Местоположение: София/В.Търново
Контакти:

Re: Захранване на GP

Мнение от LZ2NKM » 17 юли 2008, 00:17

LZ1ZJ написа: Около месец вече работя с тази антена и съм много доволен от резултатите.Най-високото КСВ което имам е на 20 м.в телеграфния участък и е 1.4, в SSB сегмента е 1.1.
От работата на антената или от КСВ-то си доволен? :wink: Понеже и аз си поръчах такава антена и ми предстои монтаж, та се чудя какво да очаквам. При мен проблема е че трудно ще поставя като хората радиалите на 30 градуса, но дано това не окаже чак такова влияние. В документациите пише че се настройва антената от две места чрез промяна на дължините... Някакви особености или няма какво толкова да го мисля?... Още повече, че имам и тунер. :)


http://lz2nkm.rally-club.bg

LZ2A54

Мнение от LZ2A54 » 17 юли 2008, 22:20

Производителите препоръчват следната дължина на захранващата линия:
GPN4B: 14.1m, 28.3 m …
(Calculation: odd λ/2 × k)

Как се е получила тази дължина, след като 28.3м е точно една дължина на най-ниския обхват 7MHz (40метра х 0.66 коефицента на скъсяване на коаксиала)? т.е. това е четен брой(2) полувълни, а в документа пише odd?
Те са се объркали.Явно става дума за нечетно (odd) λ .
Ето как става:
(Calculation: odd λ × k) Изчисление нечетно λ × k или:
42.55м грубо за 7 Мхц х 0.66 = 28.083м Или
21.277 грубо за 14 Мхц х 0.66 = 14.043 м.
1...3...5 λ са нечетно число ламбди...



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Захранване на GP

Мнение от LZ4ZD » 23 яну 2013, 18:55

За да не правя нова тема, реших да вдигна старата, а и без това в тази доста се говори за Dunax GPN-4B.

Това дето го намислих за антени на LZ2KSC уж беше лесна работа, но днес като поначертахме на хартия цялата плетеница от кабели, която ще стане и в главата ми възникнаха разни въпроси.

Желаната постановка е следната:
Метален пилон (мачта) с височина 6 метра. На нея монтираме Dunax GPN-4B с фабричните радиали (8 на брой).
От края на мачтата на 50тина см. е средната точка на двоен дипол (два дипола захранени с един коаксиал) - за 3.5 и 7 MHz. Рамената ще бъдат опънати на около 120 градуса.

И тук възникнаха следните въпроси:

Как ще си въздействат радиалите на Дунакса и раменете на дипола? По възможност ще опъна радиалите за 7MHz и раменете на дипола за 7MHz. Сигурен съм, че ще смачка диаграмата, но как ли ще се държи по отношение на КСВ?

До сега съм слагал Дунакса само в полеви условия, монтиран на телескопична мачта, обикновенно на височина около 4 метра. В случая ще бъде монтирана на 6 метра височина над покрива. Производителя препоръчва монтаж минимум 2-3 метра над покрива и 4-6 метра минимум над земята (когато е в полеви условия). Предполагам, че не би трябвало да има проблеми с височината.

Ето документацията на антената:
http://www.dunax.hu/termpdf/00000009-001.pdf
http://www.dunax.hu/termpdf/00000009-002.pdf



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Захранване на GP

Мнение от lz2be » 25 яну 2013, 14:29

Здравей Злати,
LZ4ZD написа:Метален пилон (мачта) с височина 6 метра. На нея монтираме Dunax GPN-4B с фабричните радиали (8 на брой).
От края на мачтата на 50тина см. е средната точка на двоен дипол (два дипола захранени с един коаксиал) - за 3.5 и 7 MHz. Рамената ще бъдат опънати на около 120 градуса.

И тук възникнаха следните въпроси:

Как ще си въздействат радиалите на Дунакса и раменете на дипола? По възможност ще опъна радиалите за 7MHz и раменете на дипола за 7MHz. Сигурен съм, че ще смачка диаграмата, но как ли ще се държи по отношение на КСВ?
Според мен с тази конфигурация е твърде вероятно да имаш проблеми:
- на 7Мхц най-вероятно нито едната, нито другата антена ще работят нормално. Дори да ориентираш радиалите да са перпендикулярни на Инвертед Ви-то пак ще има голямо взаимно влияние. Като излъчваш с вертикала Ви-то ще е като допълнителен чифт радиали и ще ти връща ВЧ в шака. В малко по-малка степен ще го имаш този ефект и като излъчваш с Ви-то. По-добра комбинация би била вместо GPN4B да ползваш GPN3B. GPN4B с толкова много скъсяване и 2 радиала едва ли ще е по-добро от Ви-то.
- в описанието на вертикалите казват да се заземи антената за гръмозащита (предполагам основата където са свързани радиалите и коаксиала) както и да е на 4-6м височина. Металната мачта с дължина 6м е почти 1/4 ламбда за 14Мхц и ще изпълнява функцията на долната половина на вертикален дипол за 14МХц, а горната ще е вертикала! Два радиала на 14МХц едва ли са достатъчни, за да направят 6м мачта "невидима" за вертикала. Диполите винаги имат максимум на напрежението в краищата, а в този случай единия край е заземен. Все едно да заземиш единия край на Инвертед Ви-то :)

Ако държиш точно на тези антени бих ти препоръчал да ползваш различни мачти, т.е. да не са една под друга. На вертикала да не свързваш основата (масата) към мачтата или ако искаш да е свързан то да ползваш 2-3м мачта, колкото да не опират радиалите в главите на хората.

Ако можеш да се откажеш от вертикала, то бих ти препоръчал вместо него да сложиш някакво 3 или 5 бандово яги. 6м височина си е доста прилична за нормална работа. В този случай можеш да имаш една мачта и да сложиш Инвертед Ви-то както си го намислил.

73 Боян



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Захранване на GP

Мнение от LZ4ZD » 25 яну 2013, 19:38

Има вероятност в такава ситуация да се откажа от слагането на вертикала, ще останат за сега двата дипола за 3.5 и 7MHz. Може би още два дипола за 14 и 21 MHz.



lz5vk
Мнения: 121
Регистриран на: 05 мар 2007, 21:44
Местоположение: Sofia

Re: Захранване на GP

Мнение от lz5vk » 26 яну 2013, 23:51

Привет,

Не знам как сте с мястото, но двойните диполи са удачно решение. Някога работех с троен, чието КСВ успях да докарам в нормални граници на 14, 21 и 28. Няколко месеца по-късно разбрах, че това било невъзможно ... да живеят дългите кабели :)
Ако имате възможност за 3 антени, направете още един дипол за 14-28 и една отделна (дипол, GP) за 21. Ако мястото е малко - 14 може да се лепне за съществуващия дипол, но ще си поиграете с настройките :) Така другата антена може да е пак еднобандова за 21.

Успех в начинанието!

73,
Веско


73!
Веско
LZ5VK.

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Захранване на GP

Мнение от lz1yq » 27 яну 2013, 11:34

Здравейте, имаше мнение че вертикала няма да работи добре с дадените радиали, ами добавете по още два на банд и ефекта ще е много добър, а под него сложете два дипола за 80/40м и сте готови.Ако използвате вертикал 40/20/15/10 вместо дипол за 40м може да се сложи за 17м,всичко е въпрос на желание.Може би само с варковете ще е зор че не остана место ,ама ако има още един кумин да втори вертикал за варковете сте в играта.Успех желая на всички и дано да сме помогнали .

73!LZ1YQ



lz2hm
Мнения: 22
Регистриран на: 10 сеп 2010, 01:07

Re: Захранване на GP

Мнение от lz2hm » 27 яну 2013, 11:41

Здравейте,

Като чета тази тема става интересна така че реших да напиша някой друг ред инфо.
Използвам този вертикал повечеот 5 години монтиран на комина висок около 1м на стойка от сат антена ...
има няколко особености при тази антена :
1.ако имате възможност радиалите да са наклонени > 20 градуса от точката на захранване
2.винаги два по два противоположно ( на банд )
3.коаксиалния кабел повече от 25м не влияе много в/у ксв ( ако е някой с некачествена оплетка влияе!!! )
4.НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ АНТЕНАТА С ПОВЕЧЕ ОТ 400 вата изгарят бобините поради това че се използва пласмасов изолатор
т.е. тока който се създава в проводника е много голям разтопява лака и пласмасата след което се окъсява :)
( но все пак ако ви се случи фирмата може да ти замени изгорелия участък с/у нужната сума ....)
5. може да се сфазират със съответите отрязаци кабел или устройство ( бобини и кондензатори )
6. ако има друга антена(вертикална) на разтояние резонансно или по-малко от 10.6м си влияе ....
7.Навивките от коаксиалния кабел могат да се заменят с ферити около кабела ...

антената е много добра за портативна работа след като я насторите веднъж маркирайте си разстоянията и монтажа отнема максимум 15мин.

може би ако се вземат две антени и се направят като дипол може да се получи многообватен въртящ дипол

засега толкова

Прятна работа в ефира

73! Анди LZ2HM



LZ1ZJ
Мнения: 511
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Захранване на GP

Мнение от LZ1ZJ » 28 яну 2013, 11:09

Антените се произвеждат в два варианта.700 и 1000 и нещо вата.С GPN4B съм работил с мощости около 800 вата, проблем не е имало.Единствения проблем е, че КАШКАВАЛЕНИТЕ елементи не издържат ветровете.ТОВА НЕ Е АНТЕНА ЗА СТАЦИОНАРНА УПОТРЕБА!



Отговори