Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Комуникации над 30 MHz
lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от lz1mak » 02 юни 2012, 22:46

Здравейте на всички,

имам желание да сглобя яги антена за 432 мегахерца, прочетох написаното тук във форума и се амбицирах. Спрях се на вече правени конструкции антени на DK7ZB, 9 или 10 елемента:

http://www.mydarc.de/dk7zb/start1.htm

Виждам и таблица с корекция дължината на елементите, с нейна помощ мисля елементите да минават през бума, изолирани с втулка от тефлон /стена на втулката 2мм/ и метално болтче през бума и елемента за закрепване.

Тефлона го намерих тук:
http://www.dimto.com/categories_list.ph ... 47&pp_id=3

И сега следва въпроса: става ли тефлона за тази цел? Какви са негативите на тефлона спрямо полиамида? Дали тефлона ще изгние от слънчевите лъчи? Защото където и да прочета навсякъде пишат за ползване на полиамидните изолатори, но за десет бройки с доставката идва близо 40лв. А с тефлона ще стане бързо и по-евтино.
Опитвам се да намеря добрия вариант за кутийката за вибратора, моля за съвет относно добрата като материал кутийка, евентуално линк към такава.
Благодаря ви
73



LZ1DRM
Мнения: 15
Регистриран на: 16 апр 2012, 14:30
Контакти:

Re: Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от LZ1DRM » 03 юни 2012, 01:00

Тефлона е много добър материал, запазва си параметрите при високи честоти и много устойчив на тежки атмосферни условия.
Полиамида не е кой зане колко добър материл, с времето се деформира.



lz1mak
Мнения: 59
Регистриран на: 23 дек 2011, 11:38

Re: Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от lz1mak » 03 юни 2012, 02:15

LZ1DRM написа:Тефлона е много добър материал, запазва си параметрите при високи честоти и много устойчив на тежки атмосферни условия.
Полиамида не е кой зане колко добър материл, с времето се деформира.
Здравей Митко,
мерси за бързия отговор, в момента съм в Благоевград и нямам видимост към Р2/Р3, ще се радвам да се чуем при възможност
73 и успешна седмица



LZ2JE
Мнения: 32
Регистриран на: 18 авг 2009, 23:42
Местоположение: LZ
Контакти:

Re: Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от LZ2JE » 03 юни 2012, 09:30

Ако елементите са 6мм успешно са ползвани използвани спринцовки за диабетици, диаметъра им е подходящ.



LZ1DRM
Мнения: 15
Регистриран на: 16 апр 2012, 14:30
Контакти:

Re: Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от LZ1DRM » 07 юни 2012, 20:41

lz1mak написа:
LZ1DRM написа:Тефлона е много добър материал, запазва си параметрите при високи честоти и много устойчив на тежки атмосферни условия.
Полиамида не е кой зане колко добър материл, с времето се деформира.
Здравей Митко,
мерси за бързия отговор, в момента съм в Благоевград и нямам видимост към Р2/Р3, ще се радвам да се чуем при възможност
73 и успешна седмица
Здравей. Малко късно отговарям. R-2 ми е труден, но R-3 и R-4 са ми много добре, но обикновено слушам R-0 така че трябва предварително да се разберем.
Чао и 73!



LZ1DGM
Мнения: 4
Регистриран на: 08 юни 2012, 22:52

Re: Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от LZ1DGM » 08 юни 2012, 22:59

LZ2JE написа:Ако елементите са 6мм успешно са ползвани използвани спринцовки за диабетици, диаметъра им е подходящ.
Спринцовките за диабетици имат доста разновидности, следователно размери и материали. Може ли да намериш в нета снимка на подобна спринцовка и да я покажеш, за да се знае кой тип точно са подходящи.



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от lz2fo » 10 юни 2012, 16:53

Като изолатор тефлона е перфектен ,няма проблем с него,той обаче е малко труден за точна обработка,а и цената му не е от най-ниските.Винтове не са нужни, изолатора държи елемента здраво в бума,а и става въпрос за елементи на 432Мхз не за 50Мхз!!!! Що се отнася до спринцовките да,подходящи са но ,Веско LZ2JE бърка ,за елементи 5мм са добри.Става на въпрос за инсулиновите, те са еднакви ,другите са обикновени и не стават.,,Инсулинките'' стават екстра .Вътрешния диаметър е 4.85мм,калиброван ,а външния е много финен конус и затяга в бума идеално,даже трябва да се набие малко.Моята антена за 432 ,състояща се от 4х32 ел. сфазирани ягита по дизайн на K1FO ,стой перфектно по-вече от 20 години, идеално без промяна на параметрите си.Нека да постой и поработи още некоя година така,после няма да ми трябва .Доколкото разбирам става дума за работа през репитри и прочие-едва ли е оправдано да се ползва тефлон за това.Аз и лунни връзки правя и тропо по на 1000км и съм доволен .Без пари се дават от аптеките .Сега незная как е но некога за баща ми така ги взех, стотици броя.....



LZ2JE
Мнения: 32
Регистриран на: 18 авг 2009, 23:42
Местоположение: LZ
Контакти:

Re: Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от LZ2JE » 11 юни 2012, 07:38

Моя грешка с диаметъра, това не бе вчера. Извинения. Но идеята е същата. Успех с конструирането.



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от LZ1ZP » 11 юни 2012, 16:06

Здравейте,
Имам "възражение" относно изолаторите направени от спринцовки. Материалът не е устойчив на UV лъчи и след около година стоене на покрива губи пластичните си качества и се разтрошава. Имаме 4 антени на 144МХз направени по този начин, от около 15 години, тези кото стоят на "сянка" са ОК, но една от антените, която ползвам много бързо загуби елементите си.
Проблемът разреших като замених изолаторите със заключалка за комарник - състои се от две части, едната е плътно ф8 (или ф10 има два размера) перпендикулярно на планка, а другата част е планка в която щраква ф8 -цата. Първия изолатор използвам, като разпробивам плътното ф8 със свердло ф4.9 и вмъквам в него елемента, бума съответно е разпробит с ф8, това е за монтаж "през бума". Втория изолатор използвам за "монтаж над бума" на квадратни тръби ( това винаги ми е звучало като квадратни гуми !) като ползвам елементи ф8 - съответно елемента е пробит в средата, като винтче минава през елемента изолатора и бума.
Търсих снимка в Интернет на заключалката, но не намерих. Ще снимам и приложа снимката по-късно....
Що се касае за начина на захващане на елемента към бума - аз вече съм много твърдо за напълно изолиран от бума елемент, било то през или над бума. Всички електрически контакти между елемента и бума водят до едно единствено нещо - неконтролирана промяна на параметрите на антената. Това е в най-висока степен валидно за честоти над 100МХз. Всички антенни проекти в мрежата са моделирани на база - елементи в свободното пространство ! Имаше две много хубави статии в Dubus, в които беше направен опит за моделиране на корекциите при използване на изолатори тип Nuxcom ( елемент над бума захванат с метален винт през бума) , но изводът беше, че това е невъзможно и зависи от много фактори.... Така че, ако искате да постигнете зададените в модела параметри, то задължително изолиран от бума елемент, по възможност над бума и то на височина най-малко 50% от диаметъра на бума ! Това осигурява независимостта на елемента от бума.
Що се касае то вибратора - от много години ползвам кутии за външен ел. монтаж(сиви на цвят - квадратни или правоъгълни ), като за укрепване на вибратора и U коляното или DK7ZB шлейфа използвам щуцери.
Изолаторите, кутиите и щуцерите стоят на покрива ми повече от 5 години и са все още цели и здрави.
Поздрави и дочуване на VHF.
73's
Жоро LZ1ZP



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 853
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Изолатори за елементите на яги антена: полиамид или тефлон?

Мнение от LZ3NY » 11 юни 2012, 23:30

Здравейте

Походната антена за 144 MHz я бях правил с щипки за радиатор на BMW. Слагат се една срещу друга от двете страни на бума и елемента минава през тях.
Не знам колко са издръжливи на UV, Антената я ползвах около 5 години по баирите преди да я подаря.

73!


Value has a value only if its value is valued.

Отговори