Анкетна карта

Група за радиокомуникации при бедствия и аварии.
LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 09 юни 2011, 13:04

Здравейте колеги,

Едва ли е необходимо да убеждавам когото и да било за значението на конвенционалните радиокомуникации на УКВ и КВ при бедствия и аварии (дано никога да не се налага да ги ползваме "по предназначение" в България).
Предлагам на всички желаещи да участват в подобна ДОБРОВОЛНА група, да си попълнят анкетна карта, която може да свалите от тук:
http://dox.bg/files/dw?a=7b990e1902
А примерна попълнена от:
http://dox.bg/files/dw?a=e6dfff3712
Моля попълнените да изпращате на Е-мейл: lz1zf@abv.bg
На Хоби Радио в Казанлък на 11.Юни.2011г. на щанда на Радиоклуб LZ2KFF и на щанда на БФРЛ ще има и много разпечатани празни такива анкетни карти и който желае може да попълни на място, като в последствие данните ще бъдат въведени и в електронен вид и обобщени.

Моля всички, особено по тази тематика да не се делим на членове и НЕчленове на БФРЛ. Моля изкажете мнение дали към 13-14 часа на 11.Юни.2011г. да не се проведе и една кратка сбирка на тази група на 2 етаж на залата на Хоби Радио (надявам се да присъства и LZ1MO).
Ето и някои линкове от блога на комисар Кристалина Георгиева:
http://blogs.ec.europa.eu/georgieva/bg/ ... -heroes-2/
http://blogs.ec.europa.eu/georgieva/bg/ ... isaster-2/

73 Гошо LZ1ZF



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 10 юни 2011, 09:20

Анкетна карта с адрес:

http://dox.bg/files/dw?a=5d8f87abaa

73 Гошо



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 10 юни 2011, 12:27

Ето и какво представлява обобщената таблица данни която почнах да попълвам:

http://dox.bg/files/dw?a=702101ecb2

73 Гошо



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 22 юни 2011, 11:22

Здравейте колеги,

До сега съм получил анкетни карти от 41 доброволни участници за LZ аварийна група. Обобщил съм резултатите тук:

http://dox.bg/files/dw?a=8d08252d8f

Моля който няма адрес, E-mail, телефони и други данни да ги попълни, а нови желаещи да попълнят Анкетна карта:

http://dox.bg/files/dw?a=5d8f87abaa

Моля дайте мнения и предложения за името на групата. До тук предложението дадено от LZ2NW, LZ1DJ и LZ1ZF е да се използва името което беше дал преди години LZ2NW: BARS Bulgarian Amateur Radio Service (System), което съвпада и с абревиатурата на български: БАРС - Българска Аварийна Радиолюбителска Служба.

Предполагам, че юристите веднага ще се "хванат" с юридическата трактовка на думата "СЛУЖБА", но мисля че по-важно е съдържанието, а не формата.

Надявам се на по-активно участие на колегите LZ с предложения и мнения по темата тук във форума.

73 Гошо
E-mail: lz1zf@abv.bg
Skype: lz1zf_gosho



LZ2PGA
Мнения: 1
Регистриран на: 12 авг 2011, 10:40

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ2PGA » 12 авг 2011, 12:25

Да попитам: какъв е "регламента" за ползване услугите на LZ аварийната група? Ако някой (дано не се случва!) има нужда от помощ... на някоя радио-честота ли ще търси съдействие, по е-майл, скайп или GSM. Примерно - отида да се разходя от х. "Плевен" до връх "Ботев". Взел съм си портативната станция, имам SIM-карта с интернет през GPRS, имам мобилен телефон... Как да помоля за помощ, ако някой (или аз) има нужда? Мога в случая да пусна съобщение тука, във форума, да изпратя е-майл на всички в списъка, да потърся онлайн в скайп, мога да се обадя по телефона...

Не е ли добре да се създаде и раздел във форума "Нужда от спешна помощ" и да се надяваме, че някой ще прочете при нужда и ще предприеме нещо...



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ6AJ » 12 авг 2011, 15:42

LZ2PGA написа:Да попитам: какъв е "регламента" за ползване услугите на LZ аварийната група? Ако някой (дано не се случва!) има нужда от помощ...
момент !? - в случая се усеща, че нещо важно не е разбрано ... :(

регламентът е ясен - ''бедствия и аварии'' -> пише го в заглавието на темата ... :D

''бедствия и аварии'' ====> ни ток, ни дявол ... и то, в достатъчно обширна зона

а ако, не дай Боже, на някой му се случи нещо индивидуално или групово -> естествено телефон 112 !!!


73


73,
Любо

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Технически "условности"...

Мнение от lz1kz » 15 авг 2011, 07:54

От къде да тръгнем, за да определим минималната техническа "готовност" за участие в такава служба? След дълги и безсънни нощи ( :lol: ) стигам до извода, че това е времето - при това разделено в два пункта:
1.Времето за реакция в условията на бедствие и ...
2....времето за поддръжка на състоянието на дежурство.

По първата точка е ясно - трябва да грабваш апаратурата и да бягаш на подходящо място. Значи има определени ограничения в габарита, теглото и комплектовката на тази апаратура - тя трябва да е компактна и малогабаритна, акумулаторите (аварийното захранване) трябва да са скачени твърдо към нея, периферията да е минимална. Определено може и да се очаква че личното МПС решава до известна степен въпроса като авариен пункт с добро захранване, но съм виждал и доста "плаващи" или затрупани МПС-та по ТВ от районите на такива бедствия. Когато си се надявал на автоакумулатора, а той "отплава" надалече, какво правим тогава?
Тук излиза и друг въпрос - аварийните честоти и канали за връзка. Ако смятаме само УКВ, тогава портативките решават проблема, НО...ако репитерната мрежа е оцеляла. А ако не е? Значи алтернативата е - директни връзки и съответните насочни антени респ. високо разположени вертикали...или...късите вълни и съответните проблеми пък с тяхната екипировка.

Отивам да си пия кафето. Продължението - в следващия репортаж от мястото на аварията! :D


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 17 авг 2011, 22:22

lz2lds написа:
LZ2PGA написа:Да попитам: какъв е "регламента" за ползване услугите на LZ аварийната група? Ако някой (дано не се случва!) има нужда от помощ...
момент !? - в случая се усеща, че нещо важно не е разбрано ... :(

регламентът е ясен - ''бедствия и аварии'' -> пише го в заглавието на темата ... :D

''бедствия и аварии'' ====> ни ток, ни дявол ... и то, в достатъчно обширна зона

а ако, не дай Боже, на някой му се случи нещо индивидуално или групово -> естествено телефон 112 !!!

73
Хайде с думи да опишем кошмара.
Минал е ураган и е отнесъл късовълновите антени. Заедно с тях са отнесени и антените на базовите станции на мобилните оператори.
Земетресение е изпокъсало оптичните и медни кабели и са спрели и фиксираните телефони.

Първа изненада: при реални бедствия ще останат именно портативните УКВ радиостанции. Втора изненада: при работа ще се ползват техните малки акумулаторчета, които преко сили ще издържат 8 часа работа. А после не е ясно... Нататък още ще се изненадваме - няма да знаем как и с кого да се свържем. Никой от професионалните организации няма да ни обръща внимание - те ще си имат достатъчно собствени грижи.

Та и аз да попитам имайки предвид горното какъв е "регламента" за ползване услугите на LZ аварийната група? Ако някой (дано не се случва!) има нужда от помощ... . Някой опитал ли се е да разиграе примерен сценарий при който радиолюбители помагат да се предаде информация от Иван от Варна до Драган от Козлодуй, че на първия му е отнесен покрива примерно и обратно да се получи отговор, че с втория всичко е наред. Или ако няма 112 защото нищо не работи какво да се прави с налична информация, че в село Минзухар нейде из Родопите има спешна нужда от медицинска помощ?

Само на мен ли ми е неясно? Или това не е нужно да се знае от всички?



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Анкетна карта

Мнение от lz1yq » 17 авг 2011, 22:31

Ами явно ти се иска да е неясно,а в такъв случай и Господ/ да е свято името Му/ не може да ти помогне.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 17 авг 2011, 22:34

lz1yq написа:Ами явно ти се иска да е неясно,а в такъв случай и Господ/ да е свято името Му/ не може да ти помогне.
Преди да разсъждаваш какво ми се иска на мен, защо не отговориш на въпросите?
Не искаш или не можеш?



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1CY » 18 авг 2011, 01:31

LZ1FW написа:Минал е ураган и е отнесъл късовълновите антени. Заедно с тях са отнесени и антените на базовите станции на мобилните оператори.
Земетресение е изпокъсало оптичните и медни кабели и са спрели и фиксираните телефони.
И ще настане тишина и спокойствие.
LZ1FW написа: какъв е "регламента" за ползване услугите на LZ аварийната група?
Тази тема е много сериозна.Като "галеници" на съдбата не ни се е налагало скоро да почувстваме "върху собствения си гръб"
подобни "изпълнения". Отговора на въпроса е в самия въпрос.Да направим един малък анализ на израза "аварийна група".
Има аварийна група в електроснабдяването,има планинска аварийно спасителна група има и много други аварийни групи.
Каква е тяхната "мисия"? След като стане "панаира" да отидат и да си вършат работата - да спасяват и ликвидират последиците
по един или друг начин - едните с кирките,лопатите,машините за разчистване а другите с осигуряване на радиовръзка между
обектите и центъра.Има и пример - групата от радиоклуба в Кърджали след земетресението в Турция преди години.
За желаната от организаторите и всички нас радиолюбителска аварийно спасителна служба ще трябва да се поработи още.
lz1yq написа: в такъв случай и Господ/ да е свято името Му/ не може да ти помогне.
Господ или огромния жив организъм, наричан Природа, не само няма да помогне,напротив,той създава тези катаклизми.
В сила е преоткрития от Нютон закон за действието и противодействието - ние съсипваме природата и тя си го връща,макар и
с голяма инерция предвид времето с което разполага природата и ние,мравките.
LZ1FW написа:Първа изненада: при реални бедствия ще останат именно портативните УКВ радиостанции. Втора изненада: при работа ще се ползват техните малки акумулаторчета, които преко сили ще издържат 8 часа работа. А после не е ясно... Нататък още ще се изненадваме - няма да знаем как и с кого да се свържем.
Тук вече навлизаме в "спасявай се по единично". Освен портативните УКВ радиостанции има и портативни КВ радиостанции,та дори и комбинирани
портативни КВ/УКВ радиостанции с габарити и тегло съвсем малко по големи от познатите портативни "тамагочита".На закачалката вкъщи доста
години /докато работих нощна смяна/ "висеше" една чанта с малки размери и тегло 3 кг включващо КВ/УКВ 5 ватова радиостанция + съответните
аксесоари включително и необходимите антени. Просто си уплътнявах работното време по време на нощните дежурства. И веднага си спомням
един девиз на много късовълновици: Животът е много кратък за да работим на QRP. Да ,но в случая ,живота може да стане още по кратък.
Напоследък стана модерно да се строят и инсталират много репитри.Много полезни устройства,дори със стратегическо предназначение в дадения
случай.Но това не значи,че трябва да се работи само през репитрите. А акo спре тока? Ще трябва да се ползва съседен репитер или трябва да се
наблегне на директните радиовръзки /през репитера всеки може/.В много страни по света въпроса е решен като се обръща голямо внимание /на
много високо ниво/за обучаването на радиолюбители /работещи и притежаващи радиостанции/.Особенно внимание се обръща и на културата и
етиката при работа в ефира.За съжаление у нас някои хора още не могат или не искат да оценят ползата от този наличен, огромен радиолюбителски потенциал.
lz1kz написа:Отивам да си пия кафето. Продължението - в следващия репортаж от мястото на аварията! :D
Пожелавам на всички да си пият спокойно кафето.Надявам се да няма "следващ репортаж", да няма авария. Всеки да се "моли на своя Господ"
/лозето не иска молитва а иска мотика/ а останалите да пазим Природата,да остане поне малко и за тези след нас.
73


LZ1CY

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ6AJ » 18 авг 2011, 08:08

добро утро !

пак стана малко разнобойна говорилня :( ... или на мен така ми се струва ?

неподредената реплика на Сашо LZ1FW не би следвало да води след себе си неподредени отговори ... някак като "стрелба по сватбарски"

хайде, първо да си отговорим на въпросите :

1. какво може да се прави с това, с което разполага аварийната група, а другите не разполагат ?
(поне в момента, или в първите часове след възникване на събитието)

далеч съм от мисълта, че само 8 часа автономност вещае всичката тази техника, описана в анкетната карта поне на тези 41 колеги

2. на кого му е нужна информацията, явяваща се отговор на първия ми въпрос ?

естествено НЕ за клюки и чесане на езици по форумите, докато си пием кафето ...

... to be continued ...

хубав и успешен ден на всички !

73,
Любо


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 18 авг 2011, 09:32

lz2lds написа:Пак стана малко разнобойна говорилня :( ... или на мен така ми се струва ?

неподредената реплика на Сашо LZ1FW не би следвало да води след себе си неподредени отговори ... някак като "стрелба по сватбарски"

хайде, първо да си отговорим на въпросите :

1. какво може да се прави с това, с което разполага аварийната група, а другите не разполагат ?
(поне в момента, или в първите часове след възникване на събитието)

далеч съм от мисълта, че само 8 часа автономност вещае всичката тази техника, описана в анкетната карта поне на тези 41 колеги

2. на кого му е нужна информацията, явяваща се отговор на първия ми въпрос ?

естествено НЕ за клюки и чесане на езици по форумите, докато си пием кафето ...

... to be continued ...

хубав и успешен ден на всички !

73,
Любо
А защо ли репликата ми е неподредена? Не мислиш ли, че това се явява проблем?

Библията започва с думите "В началото бе слово". Не случайно не почва с "В началото бе списък".
Списъка е добра идея, основно за усвояване на средства по разни програми. Ама списъците не работят. Киловатните стъпала в тях и многоелементните антени... хайде да не ги коментирам в условията на улагани и липса на електричество.

Та хайде някой да отговори какво, как и кога прави прави аварийната група, с кого и как е договорено да взаимодейства.
А информацията е нужна на първо място на самата аварийна група. Имам чуството, че тя самата не го знае. А ако идеята е да се създаде група от посветени, то идеята е грешна още от зародиша си. По този начин само ще се отблъснат потенциални допълнителни членове.

Между другото отгвърлянето на електронни и мобилни средства на комуникация в аварийни случаи също е грешка. Я си представи, че млад и интусиазиран човек накичен с всевъзможни модерни средства за комуникация се намира на 2500 метра над морското равнище в обсега на единсттвената оцеляла мобилна базова станция в района. С един мейл той сам ще свърши работата на десет транслиращи съобщението КВ или УКВ станции. Малко по-нагоре едни такъв човек пита на практика как да помогне. И получава отговор от сорта "А бе я се разкарай". Защо? Има прекалено много членове в аварийната група, що ли?

Ще завърша неподредените си мисли със схпомен за 11 септември в щатите. Там радиолюбителите участваха предимно портативни станции на УКВ и проблемите им бяха:
1. акумулаторни батерии
2. сандвичи (храна)
3. организация (смяна на дежурните след 8, 10 или 12 часа.)

С надежда чакам продължението.

73!



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1CY » 18 авг 2011, 09:47

lz2lds написа:пак стана малко разнобойна говорилня :(
Е,точно затова древните са го нарекли форум, точно "говорилня".Понякога,на някои места, в такива "говорилни" се решават
някои въпроси и проблеми.Естествено,българската говорилня и българската демокрация са малко по различни.
lz2lds написа:неподредената реплика на Сашо LZ1FW не би следвало да води след себе си неподредени отговори
Дано не се случват подобни бедствия и аварии но тогава,поне в първите часове, всичко ще бъде "неподредено" /поне на места,
както при нас,където скоро не е имало подобно нещо/.Пропуснах да обърна внимание на една много съществена подробност,
отбелязана от Сашо:
LZ1FW написа:Нататък още ще се изненадваме - няма да знаем как и с кого да се свържем. Никой от професионалните организации няма да ни обръща внимание - те ще си имат достатъчно собствени грижи.

Националната ни аварийно спасителна радиолюбителска група или служба трябва да има някакъв официален статут.Мисля,че има такъв чрез БФРЛ.
Преди години имаше добро взаимодействие /поне теоретически/ с бившата Гражданска защита,дори в Гражданска защита имаше открита и
любителска радиостанция /поне имаха инициал/ LZ1KGZ. На сегашния етап на реформи и вечен преход не знам докъде се е стигнало.
lz2lds написа:хайде, първо да си отговорим на въпросите :
1. какво може да се прави с това, с което разполага аварийната група, а другите не разполагат ?
(поне в момента, или в първите часове след възникване на събитието)
Аварийната група разполага с хора,подготвени радиолюбители,които от своя страна разполагат с необходимата техника.
По важния въпрос е дали някой от "по-горе" ще желае да ползва услугите и помоща на тази радиолюбителска група.В такъв момент е важно
взаимодействието и бързите реакции,бързата обмяна на информация между "главите" на съответните държавни органи и нашата група,
едва след това ще се предприемат следващите действия.
Има много неща,които могат да се копират от други радиолюбителски организации със съответните радиолюбителски аварийни групи но на
базата на другите огромни различия в реалния живот,бит,култура и възпитание в различните страни - нашето копие ще стане "криво".
73


LZ1CY

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ6AJ » 18 авг 2011, 11:57

Здравейте отново !

сори за закъснението …
(тест инженерингът на Барко-Вижън не ме е наел за да пиша по форумите ... и слава Богу !)

Форумът, Ангеле, не е точно говорилня в този смисъл … но да кажем, че се доближава … но пък от “разнобойната говорилня” нищо градивно не може да се чака - по простата причина, че там е по-важно да се говори, отколкото да се слуша изреченото (в случая да се чете написаното) … но както казваш - българският модел е уникален ! в него съществуват два вида слушатели на вицове : първият, който още в началото (или поне преди края му) казва “този виц съм го чувал, дай 5 лева” … а вторият, който след края му казва “аз го зная по друг начин” … :D

сега продължението ми по темата :

3. става дума за доброволна гражданска организация, впрегнала ресурса си в помощ на бедстващо население. изразът “ползване ...'' и/или ''предлагане на услугите на аварийната група'', не ми допада ... но това едва ли е същественото в случая;

4. доброволните граждански организации действат под ръководството на ония, кои се поддържат от Държавата във формат, готов и подходящ за бърза, но краткосрочна реакция … принципно положение. мобилността им (на ония) е обратно пропорционална на големината им;

5. суматохата, хаосът и липсата на координирани действия няма да ги коментирам. мисля, че на всички им е ясно. само ще допълня, че те съществуват и в ежедневието. взависимост от това кой как ръководи, ясен ли е регламентът и не на последно място – къде се намираме. бих казал, че различните народи по различен начин реагират и генерират безредици. по ясни съображения няма да споменавам примери;

6. по презумция аварийният екип следва да е мобилен. приема се, че и членовете на аварийната група с основен QTH бедстващия район са на страната на бедстващите. може и да не могат ... а може и да могат, но да нямат с какво; …

според мен ролята на една такава група е сравнително по-дългосрочна и изтеглена малко по-назад във времето – тогава, когато ресурсът на ония, които Държавата има за задача да поддържа, почувства нужда от помощ.

за сандвичите на американците – какво да кажа ? там всичко е чипс или сандвичи, дори когато под руините издъхват себеподобни … нормално е да не им стигат … както бирата на белгийците … както социалните помощи на арабите в европейските страни … и т.н.
някои народи ежедневно са в бедствие, но не тръбят и не ракламират ежедневните си героизми … други пък правят обратното – правят бизнес от това … зависи от средата, вида и нивото на глада на обществото.

За финал, Сашо, една еврейска притча, според мен уместна по повод на сандвичите и лошият американски кетъринг: “едно куче имало за задача да пази торба хляб. дошло друго, посегнало, хлябът бил защитен от първото. след малко - пак ... и пак ... и пак. след три дни до оцелелия хляб лежали труповете на две умрели кучета. едното било умряло от глад, а другото - на поста си.”

73 !
Последна промяна от LZ6AJ на 18 авг 2011, 18:36, променено общо 2 пъти.


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 18 авг 2011, 12:15

lz2lds написа:За финал, Сашо, една еврейска притча, според мен уместна по повод на сандвичите и лошият американски кетъринг: “едно куче имало за задача да пази торба хляб. дошло друго, посегнало, хлябът бил защитен от първото. след малко - пак ... и пак ... и пак. след три до целия хляб лежали труповете на две умрели кучета. едното било умряло от глад, а другото - на поста си.”
Притчата в този форум би могла да изглежда по следния начин:

Имало един списък, който имал задачата да урежда конвенционалните радиокомуникации на УКВ и КВ при бедствия и аварии. Дошли други радиолюбители и попитали кога, как и с кого се работи при бедствия и аварии. Списъкът не отговорил. Не станало ясно дали самия той знаел отговорите.

Накрая имало само трупове: едните били умрели бадява от незнание, а другите - останали сами и в изолация на поста си.

Извинявайте за черния хумор.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ6AJ » 18 авг 2011, 12:43

дааа, накрая имало само трупове :(

ето, че и ти успешно потвърди думите ми … “аз го зная по друг начин … “ :lol:

само дето пак ще е уместно да потретя – темата на форума е “аварийна група за действие при бедствия и аварии”, а заглавието на поста е “анкетна карта” – списък на желаещите ... с какво разполагат те … т.е. на кого и на какво може да се разчита.

Друг е въпросът кой от тях ще бъде включен, с каква част от оборудването, което е посочил … какви ангажименти ще има оттам насетне той към това оборудване … какво обучение и тренировки ще премине и т.н. … нито му е тук мястото, нито пък мисля, че ние сме хората, които ще пишат правилата за действие.

И точно заради това мисля, че :

1. АВАРИЙНАТА ГРУПА НЕ ПРЕДЛАГА УСЛУГИ НА ДРАГАН ОТ КОЗЛОДУЙ. ПОСЛЕДНИЯ ДА СИ СЕ ОБАЖДА НА 112 И ДА СЛЕДИ ДА СА МУ ПЛАТЕНИ ЗДРАВНИТЕ ОСИГУРОВКИ.
2. ТЕЗИ РАДИОЛЮБИТЕЛИ, КОИТО МИСЛЯТ ЧЕ МОГАТ И ИСКАТ ДА УЧАСТВАТ В ТАКАВА ГРУПА – ТУК МУ Е МЯСТОТО ДА ПОСОЧАТ КОИ СА И С КАКВО РАЗПОЛАГАТ ?
3. ТЕЗИ КОЛЕГИ, КОИТО НЕ СА ЧАСТ ОТ ГРУПАТА (такива като мен например) – ПО ВРЕМЕ НА ДЕЙСТВИЕ НА ГРУПАТА НЯМАТ РАБОТА НА РАБОТНИТЕ ЧЕСТОТИ.

Може би е време Гошо Воденичаров да се намеси. Оттук насетне не ми е работа на мен … темата става друга – ''регламент за конвенционални КВ и УКВ комуникации по време на бедствия и аварии'' … в момента не съм в този вагон, или поне не в това купе.

73 !


73,
Любо

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 18 авг 2011, 13:56

Темата вече се изроди до гротеска... Затова и аз продължавам в подобен стил.
lz2lds написа:1. АВАРИЙНАТА ГРУПА НЕ ПРЕДЛАГА УСЛУГИ НА ДРАГАН ОТ КОЗЛОДУЙ. ПОСЛЕДНИЯ ДА СИ СЕ ОБАЖДА НА 112 И ДА СЛЕДИ ДА СА МУ ПЛАТЕНИ ЗДРАВНИТЕ ОСИГУРОВКИ.
Допускането, че работи 112 до известна степен обезсмисля съществуването на радиолюбителска група. За какво ни е тя, при положение, че помощта ще се оказва по нормалния начин?
Ако аварийната група не предлага препредаване на информация за състоянието на Драган от Козлодуй е редно нейни членове да не цитират дейността си в Турция, защото там те помогнаха на местното население точно по този начин - направиха радиомост между жителите на засегнатите от земетресението райони и останалия свят.

Изясняването на точка 1 е направо задължително. Иначе излиза, че не знаем за какво говорим.
lz2lds написа:2. ТЕЗИ РАДИОЛЮБИТЕЛИ, КОИТО МИСЛЯТ ЧЕ МОГАТ И ИСКАТ ДА УЧАСТВАТ В ТАКАВА ГРУПА – ТУК МУ Е МЯСТОТО ДА ПОСОЧАТ КОИ СА И С КАКВО РАЗПОЛАГАТ ?
Как да мислят дали моган или не като не знаят за какво точно става въпрос? Хайде да се запишем в една там група... ами доста несериозно е!
Хуваво ще е да се информират каква отговорност ще носят ако сбъркат две цифри в QTH и някой вертолет вземе, че се разбие.
lz2lds написа:3. ТЕЗИ КОЛЕГИ, КОИТО НЕ СА ЧАСТ ОТ ГРУПАТА (такива като мен например) – ПО ВРЕМЕ НА ДЕЙСТВИЕ НА ГРУПАТА НЯМАТ РАБОТА НА РАБОТНИТЕ ЧЕСТОТИ.
От началото питаме за тези работни честоти. Как да ги избягваме, като не ги знаем? Или се разчита, че ще чуем трафика и ще разбелем за какво става дума. Ами ако в точката, в която се намираме, ние не чуваме аварийните станции пък им пречим - какво правим тогава?
lz2lds написа:Може би е време Гошо Воденичаров да се намеси.
Направо си е задължително. Ако трябва - и в отделна тема. Нещо, което бе предложено още в самото начало. Оттам насетне се вътим в кръг, като разсъждавайки сами по темата почти доказахме липсата на приложение на радиолюбителска аварийно спасителна група. Така де - има си 112, има си и застраховки имущество и живот.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 18 авг 2011, 15:35

Здравейте колеги,

Изключително съм радостен от "възбужането" на тази дискусия. Начинанието ми беше продиктувано от убеждението че все трябва да се започне отнякъде (според мене именно със създаването на списъка с подобни данни), тъй като LZ1MO явно не желае да "поеме" подобни обязаности.
Създаването и "избистрянето" на дейността на една такава доброволна група от радиолюбители не трябва да се извършва само от един човек - т.е. необходимо е да се обединят опита и уменията на максимален брой хора.
Участието на радиолюбителите от Кърджали и Стара Загора при земетресението в Турция все пак е вече ИСТОРИЯ.
Нека колеги като LZ2LDS, LZ1CY и всички съпричастни да продължат да дават по-конкретни предложения и препоръки. Същото се отнася и към Сашо LZ1FW - мисля че той се изявява по-скоро като един вид "ревизиращ орган", отколкото като радиолюбител желаещ да се включи в работата на подобна група. Но и критиката и коректива винаги са от голяма полза! Нека обаче те да бъдат "подплътени" с конкретни предложения.
През другата седмица ще се включа активно в тази дискусия тъй като сега съм доста зает. Трябва да продължим да събираме данни от още колеги - за съжаление желаещите са малко, а "кибиците" и "сеирджиите" - достатъчно.
Искам да споделя и очевидната полза относно комуникации при бедствия и аварии от:
- полеви състезания като Узана 2010 и Пирин 2011, LZ OPEN категорията "Field" и предстоящия LZ OPEN SES в Черноморец: http://lzopen.com/lzopenfield20/index.htm
- всички експедиции на LZFFC - LZ Флора Фауна клуба - на 100% с портативни трансийвъри, антени и на 80% с автономни захранващи източници.
При всички тези активности и състезания на 99% от тях се ползват лаптопи - само с една програма от рода на FLDIGI: http://www.w1hkj.com/Fldigi.html може да се обменя бързо голямо количество текстова информация.

За сега толкова. Очаквам по-голяма активност - от още желаещи да се включат, както и от конкретни предложения и препоръки.

73 Гошо



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 18 авг 2011, 16:00

Губи ти се основното - разликата между клуб на притежателите на апаратури с автономно захранване и организрана група, специализирана в аварийно-спастелни дейности.

Ако не се изясни тази разлика - просто си губим времето, лъжейки само себе си,че говорим за аварийни комуникации.

73
LZ1FW



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 18 авг 2011, 16:07

Здравей Сашо,

Само фирма АСОМ досега е осигурила 100 комплекта антени с коаксиални кабели. При "байпасирането" на затихвателя към тях и с ползването на трансмач - ето ти 100 комплекта които могат да се дадат на участници в групата които не притежават подобна техника.
Фирма Милара Интернешънъл (K1LZ) закупи и ПОДАРИ на БФРЛ 34 (тридесет и четири) бензинови агрегата с мощност 2 KW

Предлагам да се концентрираме в следното:

- цели и задачи на БАРС (вкл. и структура)
- доброволни участници и техните функции (задължения)
- материално-техническо осигуряване
- оперативен план за действие (при нужда)

и т.н.

73 Гошо



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 18 авг 2011, 16:21

Аз никога не съм отричал ничии заслуги. Страшно ми липсва и ми се губи именно това, в което предлагаш да се концентрираме. Моята цел е именно някой някъде да ги изпише тези четири точки.

Пък ако ги няма измислени още - предложи форма и начин да почнем да ги измисляме.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 18 авг 2011, 16:29

LZ1FW написа:Аз никога не съм отричал ничии заслуги. Страшно ми липсва и ми се губи именно това, в което предлагаш да се концентрираме. Моята цел е именно някой някъде да ги изпише тези четири точки.

Пък ако ги няма измислени още - предложи форма и начин да почнем да ги измисляме.
Истината е, че досега никой и нищо не е изписал. За следващата седмица ще се постарая да изложа моето виждане, като ще моля и максимален брой колеги да го направят, или поне да дадат идеи и предложения.

Ще се свържа и с LZ2NW - мисля че Мишо има останали неща за БАРС от преди - все ще са от полза, след осъвременяване разбира се.

73 Гошо



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 18 авг 2011, 16:34

Гледам, че и във Facebook си сложил линк към темата. Дано повече хора се включат в дискусията.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ3NY » 18 авг 2011, 17:34

Здравейте

Много пъти съм го казвал, ама да го кажа пак.

В България има поне 4 организации на държавна издръжка, на които поне една от задачите се припокрива с радиолюбителската аварийна група. Това са хора на заплата, с 24 часови дежурства, тренирани и трениращи постоянно, които не си знаят служебните пари. Нека да оставим професионалистите да си гледат работата, а ние да си гледаме хобито.
БФРЛ не е бюджетна организация и пари за развитието на подобна организация, при цялото си желание, няма да види.

Ако все пак ви се занимава, виждането ми е следното:
България е малка страна насечена от планини. За оборудване на цялата група трябват 2 автомобила с по един УКВ рипитър въре и по една мобилна КВ станция. Ако някога нещо стане, по-близкия автомобил (географски) се качва на висока точка около бедстващия регион и осигурява ретранслатор с независимо захранване (агрегат/акумулатор на колата), антени и добър оператор/шофьор, способен да извърши и КВ комуникация при необходимост до столицата, или до където трябва. Няма никакъв смисъл от хиляди и хиляди участници в групата и постоянно да кипи безсмислен и никому ненужен труд. Нито пък трябват милиони пари за осъществяването на подобен сетъп.
БФРЛ не е припозната от останалите подобни организации като МВР,военни, пожарна, медици, гражданска защита и участниците в подобна група си остават дупка след последната на кавала. От тази си позиция, няма да имат достъп до каквато и да е полезна информация за да има какво толкова да предават (къде ли?). Като доброволна организация, федерацията не може да гарантира на другите по веригата, че членовете и ще реагират адекватно при бедствие.

В случая подкрепям напълно Сашо, че е най-важното да се изяснят целите, задачите и най-вече има ли смисъл в подобно начинание.


73!


Value has a value only if its value is valued.

lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: Анкетна карта

Мнение от lz3kf » 18 авг 2011, 17:59

:(
Последна промяна от lz3kf на 22 апр 2016, 15:10, променено общо 2 пъти.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 19 авг 2011, 10:23

lz3kf написа:Здравейте!
Ние незнаещите искаме да попитаме неможещите (без нас):
Като каква е разликата на това начинание от съществувалото до сега като такова, със списъци, мероприятия и т.н.? (Виж ЕМСОМ : http://www.bfra.org/index.php?option=co ... &Itemid=57 и други...)
Или това е нов синод, където двама-трима се бият да станат папи, а клирът се чуди дали да участва в досегашния такъв или в новия, а по стародавна българска традиция има желаещи да са и в двата ... :twisted: Блазе на хорът, който се надява някой да черпи в жегата по една бира, може би.
Дали пък старата инициатива вече не е кастрирана???
73! И без излишни напъни ! LZ3KF
В тази тема няма и помен и не ставало дума нито за нов синод, нито за нов папа. Има неясноти относно БАРС - ще се изяснят. Няма драма. Напротив - видя се, че форума става за обсъждане на неясни въпроси: целите, задачи, структурата на БАРС и взаимодействието й с официални държавни и правителствени организации. Очаква се да се изяснят какви са правата, функциите, задълженията и отговорностите на доброволните участници в БАРС. Предстои да се изясни и материално-техническо осигуряване и оперативния план за действие при нужда. Не на последно място - да се направи равносметка какво всъщност е това горещ резерв от подготвени хора с енергонезависими радиоапаратури и антени в случай на необходимост или реално функционираща спасяваща живота на хората в бедствени ситуации организация. И за двете неща има място под слънцето.

А за няколко бири с приятели винаги има и време и място в корема.

Поздрави от село Говедарци - KN12RG. До събота включително слушам от този QTH на R1.
Дано да няма аварийни съобщения на тази честота :-) Всъщност GSM покритие на района е изключително добре и едва ли точно тук ще се опре до любителски честоти. Но това - за нормални ситуации. А ненормалните затова са ненормални, защото трудно се предвиждат.
:-)


73
Сашо, LZ1FW



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от lz1kz » 19 авг 2011, 15:41

LZ1ZF написа:Здравей Сашо,

Само фирма АСОМ досега е осигурила 100 комплекта антени с коаксиални кабели. При "байпасирането" на затихвателя към тях и с ползването на трансмач - ето ти 100 комплекта които могат да се дадат на участници в групата които не притежават подобна техника.
Фирма Милара Интернешънъл (K1LZ) закупи и ПОДАРИ на БФРЛ 34 (тридесет и четири) бензинови агрегата с мощност 2 KW
- материално-техническо осигуряване
73 Гошо
Прибави още 150-200 FT-817 в комплект с щатни акумулатори и сме технически екипирани! Сумата е около 160-180 хиляди лева. Това ми дойде на ум след кафето.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 19 авг 2011, 17:28

LZ3NY написа:В България има поне 4 организации на държавна издръжка, на които поне една от задачите се припокрива с радиолюбителската аварийна група. Това са хора на заплата, с 24 часови дежурства, тренирани и трениращи постоянно, които не си знаят служебните пари.
Здравей Митко,

Както обещах през другата седмица ще се "занимая" по-сериозно по темата, но само два примера за "ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ", в които бях пряк участник:
В рали Хеброс преди около 15 години (или повече) радиовръзките се осъществяваха от Гражданска Защита (май и други държавни имаше). Паралелно организаторите ползваха нас, радиолюбители - тогава на Пловдивския радиоклуб - Васко LZ1CL може да уточни подробно. Аз бях в пресцентъра и след като по наша (на радиолюбителите) информация за инцидент на един завой - ударено дете при което му беше счупена ръката, детето беше откарано в болница, чак след ЧАС и ПОЛОВИНА, свързочниците от ГЗ "вдигнаха тупурдия" за този инцидент - когато ние знаехме вече, че детето е гипсирано в болницата, че други травми няма и ще бъде изписано след малко.
Следващ пример относно мобилните мрежи:
През първата неделя на Септември 2005 година МТел обяви безплатни неограничени разговори (промоСия един вид). Аз си изгубих цял ден в Търново в чакане на човек, с който си бяхме уговорили среща и си имахме само мобилните телефони - 12 часа нон стоп звънене - "ядец"! - хлапетата бяха окупирали целия капацитет на мрежата. На връщане обратно към Стара Загора през Шипка на завоя между Тулово и Ягода имаше катастрофа - обърната извън пътя "изхвърчала" кола с покрива надолу и шофьора беше заклещен, но жив. Спряхме поне десетина коли, но по мобилните никой не можеше да се свърже с КАТ или Бърза помощ - тази работа "свърши" токито ми DJ-G1 с обаждане на R2 само за 1 минута. Човека го извадиха жив и макар че беше потрошен яко, доктора каза че "ще го бъде", но ако са се забавили още малко ......
В Чехия например във всяко управление на тяхната полиция има радиостанция на 145,500 MHz- на която при подобни или други случаи могат да се обаждат ОК радиолюбителите.
Попитай и Андрей Тотев LZ1RB (а и сам се постарай да си отговориш), защо всички ралита в България се обслужват и то SECURITY мрежата ЕДИНСТВЕНО и САМО от радиолюбители, дори и след като радиостанциите вече работят на честоти извън радиолюбителските диапазони.
В никакъв случай не мога да омаловажа дейността на свързочниците от Държавните структури (организации), но съм дълбоко убеден, че и ние, радиолюбителите в случай на нужда можем да бъдем полезни! - Камен Вълчев LZ3KF също публикува някои линкове за това.
Относно оборудването - ето само някои примерни снимки и видео клипове:
http://lz1zf.snimka.bg/radio-amateur/vh ... 488268.big - 100% автономност КВ и УКВ на връх Лепенят -снимки
http://www.lz-live.com/index.php?option ... 47&lang=bg - 100% автономност КВ и УКВ на връх Лепенят - видео клип
http://lz1zf.snimka.bg/radio-amateur/lz ... 8.20151160 - на Витоша
http://lz1zf.snimka.bg/radio-amateur/uz ... 539607.all - Узана 2010
http://www.lz-live.com/index.php?option ... 63&lang=bg - Пирин 2011
http://www.qrz.com/db/lz44wff - 30 WFF експедиции на LZ44WFF + LZ01, 02, 05 WFF .... разгледай снимките в линковете
Трябва да сме наистина супер черногледи, за да твърдим, че нямаме "нищо" във "вид" на техника и оператори.
Май на повечето от нас липсва ЖЕЛАНИЕ да се включат в подобно начинание!

И завършвам с една малко развеселяваща максима (моя и на Муки LZ3ND)- "Който го може - го прави, който не може - дава акъл!"

73 Гошо
Последна промяна от LZ1ZF на 19 авг 2011, 18:01, променено общо 2 пъти.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ3NY » 19 авг 2011, 17:59

LZ1ZF написа: И завършвам с една малко развеселяваща максима (моя и на Муки LZ3ND)- "Който го може - го прави, който не може - дава акъл!"
Извинявам се. Явно съм останал с грешното впечатление, че тук се обсъжда бъдещето на едно такова начинание, а то било просто да се види "Кой е с нас и кой против нас."

Недей да сравняваш нещата как са били преди 15-20 години с това как са нещата сега. Идеята с джиповете и рипитрите не е моя. ГЗ имат оборудван за тази цел по един джип във всяка област на България. Имат оборудвани и няколко КВ пункта в цяла България.

Успех


Value has a value only if its value is valued.

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 19 авг 2011, 20:18

LZ1ZF написа:... през другата седмица ще се "занимая" по-сериозно по темата, но само два примера за "ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ", в които бях пряк участник:
Хората са казали - не съди, за да не бъдеш съден. Надявам се при сериозното занимание по темата да се концентрираш какво е БАРС и да не залиташ в посока какво другите не са. Защото, както загатваш в следващия цитат
LZ1ZF написа:В никакъв случай не мога да омаловажа дейността на свързочниците от Държавните структури (организации), но съм дълбоко убеден, че и ние, радиолюбителите в случай на нужда можем да бъдем полезни!
ако идеята проработи в трудни моменти БАРС ще работи именно със тези свързочници. Оставям на страна въпроса, че вероятно чест от тях са радиолюбители - явни с инициали или просто по душа.
LZ1ZF написа:... Май на повечето от нас липсва ЖЕЛАНИЕ да се включат в подобно начинание!
Аз си ходя с портативното радио в раницата. Там има и резервни батерии. Не искам да се случват "случки", но съм реално подготвен да помогна в рамките на моите възможности. Късите вълни засега ми се губят, ама това е друга тема.

Ама ей на - нямам никакво желание да влизам в нещо, което не е ясно какво е. Пък и не е необходимо - член или не член съм еднакво ефективен. Поне като гледам дадените примери.

Чакам продуктите на сериозното занимание.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1CY » 20 авг 2011, 09:21

LZ1ZF написа:Нека колеги като LZ2LDS, LZ1CY и всички съпричастни да продължат да дават по-конкретни предложения и препоръки. Същото се отнася и към Сашо LZ1FW
След като "на воля си начесахме езиците" вече е време за конкретни предложения,съответно добре аргументирани.
1.Да се уточни от инициатора - това отделна група ли ще бъде или ще бъде официална, от името на БФРЛ /има такава група поне "на книга",
всяка година се провеждат международни упражнения с участието на радиостанциите на съответните радиолюбителски организации/.
Ако ще е официална-всички коментарии и предложения по нататък да се съгласуват с БФРЛ и от името на БФРЛ. Ако ще е отделна група
/втори синод/ - не виждам никакъв смисъл от дублиране,времето на двата синода отдавна мина - и в единия и другия синод, и в едната и
другата партия са все едни и същи ........
2.На предстоящето заседание на УС на БФРЛ да се внесе предложение от инициатора за разглеждане работата на наличната в БФРЛ
радиолюбителска авариина служба. В УС на БФРЛ има определен човек,който отговаря за това. При положение,че той е възпрепятствуван
да върши тази работа-да се определи друг,временно изпълняващ до решаване официално и законно въпроса за промяната.
LZ1ZF написа:Участието на радиолюбителите от Кърджали и Стара Загора при земетресението в Турция все пак е вече ИСТОРИЯ.
Историята е важна, от нея се вадят поуки, избягват се допуснати грешки, вижда се евентуалната еволюция в манталитета,особено на българите.
3.След вземане решение от УС на БФРЛ и определения заместник / обикновенно както в "казармата"-който дава предложенията той ги изпълнява/
да се продължат конструктивните предложения и съответния отговорник да "завърти колелото".
73


LZ1CY

LZ1RF
Мнения: 385
Регистриран на: 13 май 2009, 17:47
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1RF » 22 авг 2011, 16:04

...Моля всички, особено по тази тематика да не се делим на членове и НЕчленове на БФРЛ. Моля изкажете мнение дали към 13-14 часа на 11.Юни.2011г. да не се проведе и една кратка сбирка на тази група на 2 етаж на залата на Хоби Радио (надявам се да присъства и LZ1MO).
Гошо, доколкото знам според устава на БФРЛ в момента тя НЯМА ЧЛЕНОВЕ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА.
Това първо. Второ с риск да бъда отново упрекнат за "индивидуализъм" и "обсебване" на БФРЛ ще си позволя да предоставя на колегите няколко материала.
Няма да ги коментирам.
Само бих искал да подчертая, че радиолюбителското движение не е започнало от нас и няма да свърши с нас. Цивилизациите са характерни с това, че всяко поколение е надграждало стъпвайки върху съграденото преди тях.
Варварите са рушили. Няма да ти обяснявам защо.
http://mtt.bg/bfra/krizi_03may08.pdf
http://mtt.bg/bfra/krizi_otchet.pdf
http://mtt.bg/bfra/minister_pismo.pdf
http://mtt.bg/bfra/EENA_2008.pdf
http://mtt.bg/bfra/KR_GEORGIEVA.pdf
http://mtt.bg/bfra/EMERGENCY_NETWORK_Proekt.pdf
http://mtt.bg/bfra/EmergencyTelecommuni ... tizens.pdf
Предвид ентусиазма ти, а и доколкото знам LZ1MO е готов веднага да ти преотстъпи ръководството на направлението си "действия при кризи бедствия и аварии" в УС, дерзай Гошо. Ентусиазмът е хубаво нещо.
Дано пък да можеш да направиш повече от тези преди тебе.
LZ1RF



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 22 авг 2011, 17:38

LZ1RF написа:
НЯМА ЧЛЕНОВЕ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА.
Това първо.
...........
Предвид ентусиазма ти, ......
LZ1RF
Здравей Милчо,

Благодаря за последния ти пост - особено за линковете - така систематизирани смятам че ще са от голяма полза.
Относно първото - според мен това си е пак вид заяждане - ако някой се нуждае от помощ (в нашия случай макар и само комуникационна) - едва ли ще се интересува дали я получава от ЧЛЕН, ФИЗИЧЕСКИ ЧЛЕН (ФИЗИЧЕСКО ЛИЦЕ) или не знам още какъв си ЧЛЕН.
Относно ентусиазма - не мога да отрека че го имам за всичко що се отнася до радиото и LZ. В момента съм "закотвен" в Стара Загора (грижа се за сестра си, която е "прикована" на легло) и съвсем спорадично мога да си позволя да участвам в WFF, присъствени състезания и т.н.
Но считам, че мога да бъда полезен относно реално изграждане на такава доброволна група (БАРС).
В досегашните постове някои от колегите споменаваха за "ВТОРИ СИНОД" , "ВАДЕНЕ НА ТОМАХАВКА" ... и още подобни "щуротии". Не мога да си обясня по каква причина изтълкуваха публикуването на тази анкетна карта и съставянето на този списък като някакви мои аспирации - или както народа го е казал "да водя бащина дружина" - такова нещо от моя страна никога не е имало, няма и няма да има!
Лично аз не съм делял никога LZ радиолюбителите на членове и НЕ членове на БФРЛ, макар и да съм радетел на обединението на максимален брой български радиолюбители именно в редовете на БФРЛ. Мисля че и БАРС трябва да бъде задължително в рамките на БФРЛ с изграждане на връзки към други заинтересовани организации (дано да станат такива), като ГЗ, общини и т.н. Този списък който започнах да съставям чрез анкетните карти е началото на създаване на подобна организация (група) - да се види с какви доброволни "сили" разполагаме - като оператори и техника, а и с този списък вече Председателя на БФРЛ може да "почука" на вратата на ГЗ например с конкретна информация.
Сега по-конкретно за БАРС. Много отдавна започнах да изучавам подробно сродни организации по света и най-вече ARES и FNRASEC. Мисля че няма нищо лошо да се ползва опита на чуждестранни радиолюбители относно Emergency communications, а и защо да не копираме неща, които са приложими за условията в България.
http://www.arrl.org/ares-manual
http://www.fnrasec.org/
http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... &Itemid=99
и още много ....

В момента превеждам най-важните според мене неща, но за съжаление не мога да се "оправя" с немския (от DARC) - както се шегувам "ич абер си нихт" от този език.
Моля всички съпричастни колеги да се абстрахират (доколкото могат) от чисто юридическия и административен аспект на конституирането на БАРС, а да се съсредоточат върху неговата структура, членове, материално осигуряване и оперативно действие при нужда и да дават конкретни предложения.

73 Гошо



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1CY » 22 авг 2011, 20:14

LZ1ZF написа:В досегашните постове някои от колегите споменаваха за "ВТОРИ СИНОД" , "ВАДЕНЕ НА ТОМАХАВКА"
"Изравянето на томахавката" е любимия ми израз./Не само Б.Б. е чел книгата за индианеца Винету/.
Ако някой види "в досегашните постове" на ТАЗИ ТЕМА този израз - моля да ми се обади,печели каса маркова бира заедно с
пощенските разходи. Е,в други теми на този форум има защо да се употребява този израз /мое мнение,естествено/.
LZ1ZF написа:Моля всички съпричастни колеги да се абстрахират (доколкото могат) от чисто юридическия и административен аспект на конституирането на БАРС
Не може, "юридическия и административен аспект" - това е закона. Да не стане после,както казва Ц.Ц. "ние ги хващаме,те ги пускат". Но мисля,че
и тук няма проблеми. БАРС съществува и то съвсем законно като направление в работата на БФРЛ,съвсем законна организация,юридическо лице.
Е, остава да "побутнем" малко ,да се уточнят някои неща и да не се налага да пишем във форума. Прав е един приятел,писането във форума
наистина е диагноза. Време е да си взема вечерните хапчета, а те не са малко.Бъдете здрави.
73


LZ1CY

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ6AJ » 22 авг 2011, 21:52

добра вечер !

колеги,

моля Ви не съдете и не отсъждайте относно мнения, изказани по други поводи, в други теми и в други постове ...
това се нарича тенденциозност, настроение, предубеденост към даден човек ... което не ражда нищо друго освен яловост на мнение. (колкото и противоположни да са двете думи "роден" и "ялов")

оставям настрана това, откъде тръгна дискусията - уж по тази тема, през къде мина и накъде усещам, че отива ...

сандвичите на Сашо Караджов, томахавките и хапчетата на Ангел, кахърите на Гошо и Его-то на Милчо ... идва един момент, в който репликите стават нападки, а те са винаги едни и същи между едни и същи личности ... едно и също във всеки пост, независимо от темата му ... а и няма как да бъде друго ... в един момент се питаш : "не съм ли го чел това нещо вече - и като език, и като препратки, и като тенденция ?"

с риск да бъда обвинен в това, че се повтарям - въпреки това, пак ще кажа : става дума за доброволно участие ... доброволци ... т.е. евентуални/потенциални помощници на тези, които отговарят за нещо ... а те - отговарящите - могат да ни потърсят, а може и да не сме им нужни ... нормално е ... въпрос на гледна точка ... и не само нашата :D
това, че в някои отношения ние сме по-добрите, по-гъвкавите, по-можещите и по-натренираните - може да си е само предимство за нас, или предимство като цяло, но в други условия, при други обстоятелства. отговорността за онова ... другото, за което говорим - тя е на тези, на които се плаща за това.
досега поне, не съм чул държавна институция ... на бюджетна баница (или пица), ... да признае явно - "всички видове ресурс имаме, освен човешкия !" ... а за голямо съжаление, това е най-тежката диагноза за цялата държавна администрация :(
ноооооо ... според лудия - всички около него са луди, той не е ! :lol:
и колкото е по-некадърен човек, толкова е по-първичен ... накиснат конюнктурно на топло местенце - ще го брани и няма да пуска никой наблизо ... докато може. "какви са тия радиолюбители ? какво искат те ? от нашия бюджет ли ? как може да се разчита на доброволци ? какви са тия небивалици ? я не ни пречете да си вършим отговорната и тежка работа !"

нека охладим малко ... да не се взимаме толкоз насериозно за нещо, което не зависи от нас ... ако можем, разбира се !

73


73,
Любо

lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: Анкетна карта

Мнение от lz3kf » 23 авг 2011, 07:41

:(
Последна промяна от lz3kf на 22 апр 2016, 15:11, променено общо 2 пъти.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1CY » 23 авг 2011, 08:51

Съгласно съобщение,поместено на главната страница на сайта и подписано от Председателя на УС на БФРЛ,
на 26 август,петък, в офиса на фирма АСОМ ще се проведе открито съвещание и среща между радиолюбители
и УС на БФРЛ за разискване на важни въпроси.Въпросът,който ние много време се мъчим да решим /а той е
почти решен/ може да бъде предложен своевременно за да намери и той място в дневния ред на срещата.
При невъзможност за лично присъствие предполагам,че може да се изпратят въпроси и виждания по случая
и в писмен вид. Обстановката в офиса е много приятна,масата е голяма /и не е празна/ и предразполага към
ползотворна работа.
С най-добри пожелания към всички участници в досегашната дискусия.
73


LZ1CY

LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 23 авг 2011, 08:51

Добро утро на всички,

Отново моля да се придържаме към темата, а не да се отклоняваме към индивидуалното членство в БФРЛ и какво ли още не.
Относно забележката на Камен - да, този списък винаги ще подлежи на периодична актуализация - както казва един герой от Шоуто на Слави (Шишо Бакшишо) - "днес ме има, утре ме няма ...."
Първо за структурата - общо взето има 2 подхода:
1. Да се изгради структура съобразно членовете на тази група - смятам че това е неправилен подход.
2. Структурата да бъде съобразно административното делене на България на 28 области:
Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, Област София-столица, Област София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен, Ямбол
Там където няма членове на БАРС в съответната област, при нужда функциите се поемат от съседни области .
БАРС да бъде изградена в рамките на БФРЛ, която е юридическо лице.
Моля за мнение относно това предложение - за подразделение (група) на БАРС във всяка от 28-те области на България.
В края на Септември ще има заседание на УС на БФРЛ и дотогава би трябвало да внесем конкретно цялостно предложение - структура, членове, материално-техническо осигуряване, примерен план за действие.
Пак апелирам - давайте конкретни предложения колеги, а то иначе се получава "говорилня" - или по-скоро канонада от въпроси - това защо така, онова защо иначе ......
Наистина е много по-лесно да гледаш отстрани и да намираш кусури (задавайки само въпроси) и съвсем друго е да "застанеш" пред белия лист и да се опиташ да опишеш (разпишеш) нещата - в случая структура, членове, МТО (материално-техническо осигуряване), план за действие при нужда и т.н.
Моля разгледайте по-горните линкове относно ARES (САЩ) и FNRASEC (Франция). Ако повечето от желаещите да се включат в БАРС сметнат за необходимо съм готов за няколко седмици да преведа основната информация от тези два сайта на български (безплатно разбира се).

73 Гошо
Последна промяна от LZ1ZF на 23 авг 2011, 10:31, променено общо 1 път.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 23 авг 2011, 09:21

lz3kf написа:
Пак питам всички :
Какво е EMCOM , което фигурира в сайта на БФРЛ и какво е БАРС ??? - ЕМСОМ е едно "копче" на информационна рубрика в сайта на БФРЛ, където се публикуват съобщения относно "EMergency COMmunications" - от там е и името на "копчето" т.е. на темата.
Има ли разлика между тях и ако има каква ??? - БАРС тепърва трябва да го изградим (ако има желаещи и съпричастни разбира се) - за EMCOM обясних.
Има ли разлика в новия и стария списък на желаещите да вземат участие в тези инициативи ??? - аз стар списък не съм виждал - за новия виж в горния ми пост.
Какъв е фактическия и правния статут на тези инициативи (поотделно или заедно) ??? - статута на БАРС тепърва трябва да се изгради и след това да се приеме от УС на БФРЛ (според мене).
Ако Председателят на БФРЛ всеки ден чука тук и там с нов списък, как ще гледат на организацията тези, които държат ПИЦАТА ??? - за това си дадох мнението в предишния ми пост.
73 Гошо
Последна промяна от LZ1ZF на 23 авг 2011, 12:26, променено общо 1 път.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 23 авг 2011, 11:13

lz2lds написа:
нека охладим малко ... да не се взимаме толкоз насериозно за нещо, което не зависи от нас ... ако можем, разбира се !
Любо, благодаря за конструктивния пост и опита ти за "охлаждане на страстите".

Относно името: БАРС (Българска Аварийна Радио Служба)- към БФРЛ, т.е. да е доброволна от радиолюбители, което и съвпада с абревиатурата на английски BARS (Bulgarian Amateur Radio Service).

Моля дайте мнение или други предложения за името на тази група.

Второ: на 15-16 Октомври 2011 "Jamboree on the Air" ще се проведе под мотото "Мир, Околна среда и Природни бедствия":

http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... &Itemid=99

http://scout.org/en/information_events/ ... _jota_2011

http://www.arrl.org/jamboree-on-the-air-jota

Един прекрасен повод да се свържем по места със скаутски (детски) организации (където ги има), с училищни ръководства и да излезем на полеви условия като LZ .... /J с желаещи деца и младежи. И опит да привлечем млади хора към нашето хоби, както и да покажем че и ние имаме възможност и можем да помогнем при осъществяване на комуникации при природни бедствия.

Ето и скаутските клубове в България:

http://scout.bg/index.php?option=com_co ... &Itemid=95

73 Гошо



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 23 авг 2011, 14:34

Във връзка с активирането на урагана Ирен, радиолюбителските Северно и Централно Американски мрежи за бедствия и аварии ще бъдат натоварени и радиолюбителите от 2 Регион на ИАРУ имат молба към радиолюбителите от 1 Регион на ИАРУ да се въздържат от използването на следните честоти:

Нощем: 3.690 MHz, 3.740 MHz, 3.750 MHz, 7.045 MHz, 7.060 MHz, 7.075 MHz, 7.080 MHz, 7.090 MHz, 7.098 MHz, 7.110 MHz,

През цялото денонощие: 14.265 MHz, 14.300 MHz, 14.325 MHz

http://www.iaru-r1.org/ или http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... &Itemid=99

Особено ако чуете трафик на испански или английски език, молбата е да освобождавате тези честоти и да не ги използвате.

73 Гошо



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1FW » 23 авг 2011, 20:34

LZ1ZF написа:Второ: на 15-16 Октомври 2011 "Jamboree on the Air" ще се проведе под мотото "Мир, Околна среда и Природни бедствия":

http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... &Itemid=99

http://scout.org/en/information_events/ ... _jota_2011

http://www.arrl.org/jamboree-on-the-air-jota

Един прекрасен повод да се свържем по места със скаутски (детски) организации (където ги има), с училищни ръководства и да излезем на полеви условия като LZ .... /J с желаещи деца и младежи. И опит да привлечем млади хора към нашето хоби, както и да покажем че и ние имаме възможност и можем да помогнем при осъществяване на комуникации при природни бедствия.

Ето и скаутските клубове в България:

http://scout.bg/index.php?option=com_co ... &Itemid=95

73 Гошо
Това LZ .... /J не е регламентирано от
http://www.crc.bg/files/_bg/Технически_ ... 150709.pdf

Или аз съм пропуснал нещо?

За справки: раздел Ред за определяне и използване на опознавателен знак
(Загл. изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.)

...

3. При използване на любителската радиостанция извън постоянния си адрес радиолюбителят предава след опознавателния си знак под дробна черта:
3.1. цифрата "1" за Южна България (първа зона) или цифрата "2" за Северна България (втора зона) - за временна работа от друго населено място, ако радиостанцията се захранва от електрическата мрежа на временното местопребиваване;
3.2. буквата "П" или думата "портативна" (при телефония) - за работа с подвижна носима любителска радиостанция;
3.3. буквата "М" или думата "мобилна" (при телефония) - за работа от сухопътно превозно средство;
3.4. буквите "ММ" или думите "морска мобилна" (при телефония) - за работа от борда на плавателен съд;
3.5. буквите "АМ" или думата "авиомобилна" (при телефония) - за работа от борда на въздухо - плавателно средство;
3.6. изискванията по т. 3 не са задължителни при участие в радиолюбителски състезания.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1CY » 23 авг 2011, 23:49

Любо се опита да "охлади страстите" и успя частично.Ще се опитам да довърша това "охлаждане"
без дори да използвам чувството си за хумор.
Като член на КС на БФРЛ искам да кажа следното: Похвални са големият ентусиазъм и желанието да се
направи нещо ново /по точно да се възстанови нещо старо/,нещо добро,нещо много актуално напоследък.
Подкрепям инициативата и инициатора само с една малка препоръка - всичко това трябва да се "облече в
някаква форма". Декларира се,че всичко това се прави от името на БФРЛ и въпросното направление в БФРЛ
но.......няма никакво решение на УС на БФРЛ по този въпрос.Колкото и и смешни неща да има в законите на
милата ни Родина все пак БФРЛ е национална организация,регистрирана в Министерствоито на спорта ,член
на ИАРУ 1 регион + представител-член на ИК на ИАРУ 1 регион,организация с многогодишни традиции и добро име.
Предлагам конструктивно бързо решение на този малък проблем:Инициаторът или който и да е изпраща предложение
до УС на БФРЛ -може по телефона,може по електронната поща,може в писмен вид,може и директно на място
/за предпочитане е малко по рано, т.е. утре,за да може за петък този въпрос да бъде "наместен" в дневния ред/.
Сигурен съм,че и Председателя на УС на БФРЛ знае за тази инициатива,подкрепя тази инициатива,дори може да
се "сезира" сам /сигурен съм,че чете писанията във форума/.Предложението може да бъде редактирано в примерно
следния вид:1. Предвид затрудненията в работата на направление "Авариини комуникации" /или както там се води/
на базата на служебна възпрепятствуваност на отговорника и с цел подобряване на работата на направлението и
изработване на актуална концепция за работа ,предлагам временно да се упълномощи лицето "Х" да замества лицето "У"
до решаване на въпроса с промяната.2. УС на БФРЛ възлага на лицето "Х" да изготви концепция за работата на
направлението и тя да бъде подложена на разисквания и след това приета от УС на БФРЛ.
Всичко като време 5-10 минути от времето на заседанието. Е,след това вече може да се пусне в ход говорилнята и
упълномощеното лице да си подбира подходящи предложения.
Що се касае до работата на радиостанция с инициал LZ xxxx / J по време на въпросното "джумбуре" - точно с /J няма
да стане. Все пак говорим за ред и законност. Станаха много "on the air" - SOTA, IOTA и сега JOTA. Всички те си предават
нормалните или специално разрешени инициали и евентуално /Р. В поместените линкове за JOTA никъде не видях да се
работи с /J. Инициативата за работата със скаутите деца и младежи също е похвална но като гледам в линка наличността
на 23 скаут клуба в цялата страна и то на места,където в момента няма изобщо радиолюбители /какво да кажем за радио
клуб или друга структура/- струва ми се трудна работа на първо време. По света има традиции в това отношение и скаутските
клубове си имат радиостанции и специални инициали.При нас има много да се работи по този въпрос но все пак е време да
се започне.
Пожелавам ползотворна работа на инициатори,сподвижници и сеирджии.
73


LZ1CY

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ6AJ » 23 авг 2011, 23:59

добра вечер !

честно казано, когато написах в предишна реплика, че може би зная накъде води този разговор ... чак такива отклонения не съм очаквал ...

от обозначителната "анкетна карта" ... към БАРС ... внезапно "Ирен" ... та после мераци за контакти със скаутски лагери (и по възможност с учителките там) ...

иначе казано с думите на Чапаев : "ПГК !" :D (за тълкуване на абревиатурата -> LZ4RR)

Гошо, едва ли не знаеш как се отваря нова тема ... или у Вас няма стени, стаи, шкафове и чекмеджета ... и всичко е накуп, за да е лесно за виждане и трудно за намиране ?

дано честотите за трафик по време на бедствие не са достояние на всички ... че току нещата оттук се пренесли там ... :(

73 и лека нощ !


73,
Любо

lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: Анкетна карта

Мнение от lz3kf » 24 авг 2011, 07:51

:(
Последна промяна от lz3kf на 22 апр 2016, 15:11, променено общо 2 пъти.



LZ1ZF
Мнения: 106
Регистриран на: 05 дек 2006, 09:31
Местоположение: Stara Zagora
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1ZF » 24 авг 2011, 08:37

Добро утро,

Ще бъда кратък, че имам доста работа днес.
Първо - БЛАГОДАРНОСТ за акуратността на Камен относно поясненията и "стария" списък, но факта че самия аз след като съм цитиран в него и си нямам понятие за неговото съществуване, значи нещо не е "било наред". Макар че винаги съм за това да бъда включен в такава група (списък) и бих помогнал при нужда според възможностите си.
Второ, относно /J - Закона си е Закон, но нека и аз (дано не звучи саркастично от моя страна) да попитам - трябва ли да считаме за ПИРАТИ вече над 20 - 30 години български радиостанции като LZ2RS/QRP , LZ1MG/QRP, LZ1WF/QRP и много, много други LZ QRP станции ????????? Просто защото /QRP не е написано?
От преди повече от 20 години IARU издаде препоръка когато се работи от друга страна да се дава обозначението преди инициала, например F/LZ1ZF , а след инициала под дробна черта се дава допълнителна (незадължителна) информация (обозначение). Например: LZ4BU/LH - това съвсем не значи, че Иво работи от Норвегия, /FF - вече се дава масово и обозначава, че станцията работи от референция по WFF програмата а не че работи от Франция, и още много други: /А, /J .........
Относно "намесата" на неща като "Ирен" , Jamboree On The Air - считам че темите бяха свързани именно с работата (тренировките) на радиолюбителите по време на природни бедствия и едва ли е уместно да "разводняваме" форума с толкова много подтеми.

73 и Приятен ден на всички "Форумджии"!!

Гошо LZ1ZF



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ1CY » 24 авг 2011, 09:36

LZ1ZF написа:Ще бъда кратък, че имам доста работа днес.
Когато работата пречи на хобито или нещо друго, зарязваш.....работата. Hi.Hi. /е,така беше при социализма,сега не става/.
LZ1ZF написа:Второ, относно /J - Закона си е Закон
Да,закона си е закон и трябва да се спазва. Инициалите с /QRP също не са официално признати инициали, под дробна черта се предава
официалния код,който показва,че се работи с малка мощност. Много организации,включително и ARRL при класации в състезания и
издаване на дипломи никъде не пишат /QRP. Същото се отнася и за други пояснения от рода на /LH и други подобни.
LZ1ZF написа:От преди повече от 20 години IARU издаде препоръка когато се работи от друга страна да се дава обозначението преди инициала, например F/LZ1ZF , а след инициала под дробна черта се дава допълнителна (незадължителна) информация (обозначение).
Да погледнем внимателно - ИАРУ издава препоръка. Да,ИАРУ може да издава само препоръки а всяка страна си има пощенска администрация,
която издава официални нормативни документи в които се казва кой какво има право да прави.Мисля,че ИАРУ е издал препоръки и има в
банд плана му и 70 мхц и 500 кхц но.........тук ще почакаме малко .
Специално за "джамбурето" в посочените сайтове пише,че повикването е "CQ jamboree" и нищо повече.
Съжалявам за отклонението от основната тема,но това е информация,дребни подробности,които може би са интересни и полезни.
Тези дни ще бъде топло,много топло. Но да не забравяме,че в Африка е още по топло а и там живеят и работят хора.Дишайте дълбоко.
73


LZ1CY

lz3kf
Мнения: 99
Регистриран на: 20 апр 2010, 18:52

Re: Анкетна карта

Мнение от lz3kf » 24 авг 2011, 20:51

:(
Последна промяна от lz3kf на 22 апр 2016, 15:12, променено общо 3 пъти.



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Анкетна карта

Мнение от LZ6AJ » 24 авг 2011, 22:00

здравейте !

така и не ми стана ясна връзката между темата "АНКЕТНА КАРТА" и препоръките за суспендиране на част от радиолюбителския честотен спектър, свързана с "ИРЕН" ... или пък тренировките на групата (коя група по-точно) със скаутските лагери, които след 5 дни свършват ??? :o има си заглавие "НОВИНИ" - повечето от темите там са с по един- два поста ... просто и логично

подкрепям напълно завидната методичност и упорство на Камен и смятам, че е редно "заетите" ни колеги да действат в посока на актуализация на съществуващия в БФРЛ списък. убеден съм, че не е проблем да се проследи кой как е намерил място в него, да се "мерджне" с имената от текущата анкетна карта. Така нещата могат да се облекат във формата на актуализация ... иначе казано "демонстрация на приемственост". убеден съм, че има кой какво да сподели и коментира ... Сашо е също много прав в това отношение, като каза : "... тогаз, когато станат ясни целите и форматът на творението ..." - (не вадя цитат, не е 1:1)

другото звучи познато "нищо правено досега, на което Аз (ние) не съм (сме) автор (и) е ...." - напън, носещ само шум в оркестъра ... с лек мирис на Нарцис.

така че, Гошо - ако наистина имаш намерение да съдействаш на БФРЛ за такава целева група от радиолюбители ... сигурно знаеш, че "образът на традициите" винаги печели пред образът на "бързо сменящите се идеи" ... поне когато се хлопа по държавни порти. а ако не го знаеш, е добре да го научиш. както и всички колеги от ръководството на БФРЛ. онова за синодите го приемам (за сега) само като закачка на Камен - със сигурност федерацията разполага с регламент за мандат на отговорниците по отделни направления : делегира права - оценява резултати - дава/не дава следващ мандат.

а сега ми позволи да те репликирам лично, относно евентуалното, според теб, разводняване с множество подтеми ... не става с инат, Гошо, не става ! ... и не мисли, че си по-голямо перде от мен ... не се познаваме лично ... по-важното е, че форумът не е място да си мерим плътността на щорите. поне аз в този капан не влизам. съветвам те да не приемаш толкоз лично и болезнено забележките ... не само моите ... изобщо ... (за протокола съм Овен, априлски)

дано дойде време да се коментира по същество (независимо дали тук, или в друг пост) : като се определят целите, задачите, състава на групата, или част от нея - какво ще се прави, освен тренировките във всичките им форми - контести, минитестове, симулации, трафици, присъствени турнири, пикници и т.н. ? ... надявам се няма да се извършват обредни молитви за бедствие, нали ? ... от кого мислим, че требе да бъде припозната една такава група ? пред кого да бъде легитимирана ?

като че ли е малко рано за джокери, нооооо ... тук наблизо (140 км) има "Европейски комисариат за бла-бла-бла и кризи" ... и комисарят в момента e българин ... ма що като си правят снимки с Комисарката Георгиева, Панайот Данев все не може да се уреди тъй близо, както например Клауде (председателят на UBA) ?
сега чакам да ми потвърдят или отрекат информация - "пращани ли са радиолюбители в контингента на ЕС в Судан и Етиопия ? като радиолюбители ли са включени в мисиите, или хобито им е било само оценено като предимство при избора ? по какви критерии са избирани те ?" ... дано получа отговор ! УБА се хвалят, че имало белгийски радиолюбители ... да видим, дали е истина или тепърва се подработва въпроса ... нито френският език, нито холандският са официални за тези две страни, така че щатният довод не играе :lol:

естествено е, официалните контакти да са на високо ниво : между ЕС и IARU ... но сигурно има и други нива, да не кажа по-решаващи ... и то - в много от случаите.

и като стана дума, имам питане : би ли имало смисъл, в анкетната карта да се добави колона - "говорим чужд език : не е в състояние, ползва ограничено, ползва свободно" и "прав английски текст на телеграфия : не умее, задоволително, добре" ... или както там се прецени, че е редно ... ако изобщо е уместно ? според мен не става дума само за английски, френски или немски ... знаем за какво иде реч - така чееее ... всичко ... гръцки, испански, румънски, руски, турски, украински, унгарски и т.н. (изреждането не вещае предпочитания, подредбата е по азбучен ред според Кирилица-та)... в даден момент всичко може да се окаже критично ... на филе ...

хайде, хубава вечер за сега ... че май наистина стана дълго ... ма като съм без ангажименти, да не мислите че съм форумджия ... не ! просто член - и на клуб, и на федерация ... даже засега в по две (и клубове, и федерации) ... нищо че ме нема в списъка - нито в единия съм се писал, нито пък в другия съм попадал ... важното е, че се чувствам равнопоставен ... не само в плащането на членски внос

73,
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 24 авг 2011, 23:33, променено общо 1 път.


73,
Любо

Отговори