Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Място за въпроси и отговори.
LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 22 авг 2010, 13:09

Здравейте,

Аз съм начинаещ на УКВ и отскорошен горд притежател на портативна УКВ радиостанция.
Интересувам се дали някъде има има публикувана практическа информация за действия при нещастни случаи.

Примерна ситуация:
Разхождам се в планина. В местността няма покритие на нито един мобилен оператор. Виждам човек със счупен крак. Оказвам му първа помощ и искам да се свържа с 112 или планинската спасителна служба. По телефона не става, защото няма обхват. Вадя радиостанцията и откривам, че мога да задействам поне един репитър.

Следват въпросите:
1. Как да избера правилния репитър?
2. Как правилно да започна QSO с друг радиолюбител с цел установяване на връзка с 112 или ПСС.
3. Имат ли право хората които ме чуват през репитъра да транслират молбата ми за помощ към 112 или ПСС и как е правилно да го направят?

Някой да е мислил над тези въпроси?

Сега чета в сайта на ARRL, но не съм стигнал до практически отговори точно на тези въпроси. Та ако някой може да отговори стегнато и ясно ще съм му благодарен.

73, Сашо



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 22 авг 2010, 14:19

LZ3NY написа:По закон в България нямаме абсолютно никакво право да излъчваме на "нелюбителски" честоти.
Това ми е ясно и си е така от времето на "Наредба номер две". :D
Пък и собствениците на "нелюбителските" честоти в прав текст заявяват, че не искат радиолюбители да комуникират с тях по този начин.
Затова питам има ли ясни процедури за работа през репитър в подобни специални случаи?

Стандартната процедура за прекъсвене на приказка е тройния брек. Ако имаш късмет ще направят пауза с иронична забележка от сорта "Я да видим какво гори..." или нещо подобно. Американците обаче имат специалнен начин за обозначаване, че следва спешен трафик. При тях тройния бек е думичката EMERGENCY. След нея лафовете секват и ти дават думата с ясното съзнание за какъв трафик става дума. При нас има ли нещо подобно?

Нататък - има ли някакъв регламентиран начин за моленето да звъннат на 112 или става по същия начин, по който ще ги помолиш да се обадят на теб, примерно?

И не напоследно място - някой дали знае как би реагирало нашето 112 при препредаване на информация? Все пак едно е когато очевидец иска помощ в квартала от където се обажда, а съвсем друго когато човек от София съобщава за счупен крак на връх Вихрен, примерно.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1CY » 22 авг 2010, 17:26

Здравей Сашо,
Честито портативна УКВ радиостанция.Със здраве да я ползваш и дано не ти се налага да я
използваш при нещастни случаи.Ще се опитам стегнато да отговоря на твоите въпроси
/извинявай, и отговорите ще бъдат "стегнати" и кратки/ а след това ще направя малко
коментар,лирическо отклонение.
LZ1FW написа:Интересувам се дали някъде има има публикувана практическа информация за действия при нещастни случаи.
Официално - никъде.
LZ1FW написа:1. Как да избера правилния репитър?
Репитъра,в чийто обхват е въпросното място, по телефона № 112 може да се избира отвсякъде.
LZ1FW написа:2. Как правилно да започна QSO с друг радиолюбител с цел установяване на връзка с 112 или ПСС.
Както и всяка друга връзка с предупреждението,че случаят е спешен и е необходима помощ.
LZ1FW написа:3. Имат ли право хората които ме чуват през репитъра да транслират молбата ми за помощ към 112 или ПСС и как е правилно да го направят?
Никъде не пише,че е забранено /а това,което не е забранено значи е разрешено/ да приемат от теб съобщението по радиото и да се обадят
на 112 с молбата за помощ и информация за случая и точното място.
Малко коментар:
Може да се повтарям,но всичко в живота и в частност нашето хоби и общуването по радиото е въпрос на възпитание,култура и съзнание.
Няма да коментирам как е организирано това в други страни и континенти. Имаше едно време един шоумен и една негова песен
"Как ще ги стигнем хамериканците".Няма да ги стигнем скоро ако вървим по правилния път, а ако вървим настрани-никога няма
да ги стигнем.Запазването на човешкия живот,на всичко живо в природата а и на самата природа е една от най-важните задачи за
да може да продължи нашето съществуване.Понякога се налага да се употребят всички възможни средства за това /законни и незаконни/.
Прееди 33 години имах възможност да помогна на самотен мореплавател ветроходец за оцеляване в океана с поддържане на редовна
радиовръзка и обмяна на всякаква възможна информация в продължение на 2 месеца,до неговото акустиране.Става въпрос за служебна
радиовръзка но и там има регламентирани честоти и канали,много по строго регламентирани от радиолюбителските.Ведомството,което
спонсорираше плаването на ветроходеца, изпадна в ужас след като на тяхно запитване им съобщих реалните честоти на които поддържахме
радиовръзката,нямащи нищо общо с регламента, но......на радиото на яхтата нямаше други честоти. Е,човека се прибра жив и здрав,
ведомството "обра овациите" и всички въпроси около забранените начини за радиовръзка бяха забравени. Дано доживеем да видим на
"висше ниво" желание за разбиране на нашата дейност и скритите възможности на радиото в такива ситуации но....за сега само плурализъм.
73


LZ1CY

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 22 авг 2010, 18:54

LZ1CY написа:Здравей Сашо,
Честито портативна УКВ радиостанция.Със здраве да я ползваш и дано не ти се налага да я
използваш при нещастни случаи.Ще се опитам стегнато да отговоря на твоите въпроси
/извинявай, и отговорите ще бъдат "стегнати" и кратки/ а след това ще направя малко
коментар,лирическо отклонение.
LZ1FW написа:Интересувам се дали някъде има има публикувана практическа информация за действия при нещастни случаи.
Официално - никъде.
Ами това е проблема.

Чета за големи теоретични участия на БФРЛ в международни на IARU и национални срещи по бедствия и авария. Явно там се обсъждат големи природни катаклизми. Сигурно ако изригне вулкан ще има теоретична подготовка. Живота обаче ни поднася за решаване по дребнички проблеми, като например помощ на човек със счупен крак в планина.

Задачката е имаме човек с радиостанция, карта и GPS. Търси се кой ще напише и проиграе процедурата за радиолюбителски двупосочен обмен транслиращ информация за координатите и състоянието на пострадалия от един радиолюбител през радиолюбителски репитър до втори радиолюбител и от втория радиолюбител през телефон до 112.

Във форумите има споменат случай за български делтапланерист и радиолюбител използвал радиолюбители за връзка с 112. Обаче не откривам никакви подробности по случая.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1CY » 22 авг 2010, 19:25

LZ1FW написа:Чета за големи теоретични участия на БФРЛ в международни на IARU и национални срещи по бедствия и авария.
Участията са по скоро практически - установяване на радиовръзки на УКВ чрез репитрите /точно това,което те интересува/ и международен
КВ обмен между сродните организации.Присъствувал съм на 2-3 такива участия.
LZ1FW написа: Задачката е имаме човек с радиостанция, карта и GPS. Търси се кой ще напише и проиграе процедурата за радиолюбителски двупосочен обмен транслиращ информация за координатите и състоянието на пострадалия от един радиолюбител през радиолюбителски репитър до втори радиолюбител и от втория радиолюбител през телефон до 112.
Ето,имаш сам решението на задачата- обикновенна радиовръзка от радиолюбител с портативна радиостанция чрез репитър с радиолюбител със
стационарна станция и телефон. Но по нататък,какво ще стане след като бъде предадена информацията на българския телефон 112 /трябваше
да напиша "български" с големи букви/ - е, от там започва "българското",от там започва бюрокрацията и всичко друго,което на други места го няма,
накрая ще се окаже,че или лекарите стачкуват,или хеликоптера,който трябва да вземе пострадалия от планината,не е зареден с гориво. Да не
забравяме къде и по какво време живеем.
73


LZ1CY

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 22 авг 2010, 22:12

В сайта на IARU има процедура за HF INTERNATIONAL EMERGENCY OPERATING PROCEDURE
Предполагам, че за УКВ ще да е подобна. Линка е:
http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... own&id=160

Процедурата описва как радиолюбители да препредават съобщения между лица и организации по време на бедствия. На сайта на IARU (http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... Itemid=164) процедурата я има преведена на десет езика - English, French, German, Greek, Italian, Spanish, Polish, Norwegian, Portuguese, Turkish. Няма превод на български език.

Процедура за обмена на информация при подобна на мойта задача още не съм намерил и още не съм стигнал до комуникацията с 112.

А с хеликоптери и лекари очаквам да се занимава друг, примерно 112. Аз нито медицина съм учил, нито хеликоптер мога да карам. Виж, ако на лекарите или пилотите е необходима някаква допълнителна информация е добре да се знае каква е тя, та да може да им се подготви. Хубаво е да се проиграе всичко това предварително... Ама на, в съществуващите упражнения на "международен КВ обмен между сродните организации" няма такива ситуации. Може би имат предвид още едно нерадиолюбителско звено в началото на веригата. Т.е. на първия радиолюбител с портативната радиостанция някой друг му казва какво да предава и той само го транслира нататък по веригата.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1CY » 22 авг 2010, 23:24

LZ1FW написа:Процедурата описва как радиолюбители да препредават съобщения между лица и организации по време на бедствия.
LZ1FW написа:Няма превод на български език.
Не е необходим превод.Самата дума "процедура" е олицетворение на бюрокрацията,която всекидневно изпитваме на гърбовете си.
Българинът мрази тази дума,затова няма превод на български език. Hi.Hi. Който иска да гледа и слуша процедури,процедурни
въпроси и разни подобни - в петък,парламентарен контрол по телевизията.
LZ1FW написа: Процедура за обмена на информация при подобна на мойта задача още не съм намерил и още не съм стигнал до комуникацията с 112.
Докато намериш тази процедура и докато я изпълняваш,пострадалия,който се нуждае от спешна помощ, вече ще е изстинал.
73


LZ1CY

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 23 авг 2010, 19:33

LZ1CY написа:
LZ1FW написа:Процедурата описва как радиолюбители да препредават съобщения между лица и организации по време на бедствия.
LZ1FW написа:Няма превод на български език.
Не е необходим превод.Самата дума "процедура" е олицетворение на бюрокрацията,която всекидневно изпитваме на гърбовете си.
Българинът мрази тази дума,затова няма превод на български език. Hi.Hi. Който иска да гледа и слуша процедури,процедурни
въпроси и разни подобни - в петък,парламентарен контрол по телевизията.
Необходима е. Най-малкото да се види, ме в България е обърнато внимание на документите на IARU. Освен това е въпрос на патриотизъм. В преводите различните националности са модифицирали превода: инициалите в примерите са променети на местни, географските места също са заменени с местни. В различни преводи английския вариант е допълнен съгласно местните традиции и необходимости.

Без процедура има огромна вероятност комплексирани личности да се изживеят като спесители на човечеството и да даемат радиоканалите с импровизирани героични монолози.

LZ1CY написа:
LZ1FW написа: Процедура за обмена на информация при подобна на мойта задача още не съм намерил и още не съм стигнал до комуникацията с 112.
Докато намериш тази процедура и докато я изпълняваш,пострадалия,който се нуждае от спешна помощ, вече ще е изстинал.
Абе аз знам горе-долу кое как се прави. Знам и кое нарушение колко ще ми струва, и като пари и като затвор. Знам и че победителите не ги съдят (ти си бил в такава ситуация). Така че аз няма да оставя човека да изтине, ама не е там работата.



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 23 авг 2010, 20:51

LZ3NY написа:Това с аварийни комуникации през радиолюбителски рипитър го забрави.
Да не дава Господ, ама четат какво правят радиолюбителите м другите страни при природни бедствия. Пускат няколко генератора и инсталират допълнителни репитри.

Броя на идиотите в България е между 10% и 30%. Съвсем сериозно... При допълнителен стрес процента може и да се увеличи...
Това не е причина да се отказваме от репитрите. Поне според мен.

Ако се откажем от репитрите, на практика се отказваме от УКВ диапазона. Практиката показва, че късите вълни са по-неприложими. Дълги антени, проблеми с прохождението, липса на достатъчно портативни апаратури с акумулаторно захранване. Пък и аз още не съм си купил ново КВ радио. :D



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 23 авг 2010, 21:32

LZ3NY написа:А иначе преди няколко години Гражданска Защита се оборудваха с мобилни ретранслатори във високопроходими автомобили за техните цели, които могат да достигнат и да се развърнат всяка една точка на България, без да имат нужда от нашата експертна помощ. Има ги във всички окръзи на страната. Техните сигурно нямат уочдог за забравен TX :twisted:

Хората са професионалисти. При това оборудвани. Ние просто не им трябваме.
Мммда... Явно е по-лесно да се възхищаваме на далечните чилийци, отколкото да видим съзрем нещата около нас.

http://blogs.ec.europa.eu/georgieva/bg/ ... -heroes-2/
коментара на LZ1ZF е ясен, но и него никой не го е забелязал. Добре, че поне не са го е изтрили.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от lz2be » 24 авг 2010, 00:13

Здравейте,

това да се обадиш през репитер и да помолиш някого да звънне на 112 или ПСС го разбирам, а и едва ли КРС ще го направи на въпрос.
Напъните обаче за някаква любителска аварийна мрежа, центрове, организации и подобни али-бали са ми направо смешни. Освен общи приказки и коментари къде какво се е случило, много ми е интересно каква друга важна информация и на кого може да се предава. Ведомствата си имат и техника и планове, според конкретната ситуация. Все едно в завода, в който работя да стане авария и да дойде някой от съседното село да ми дава акъл какво да правя :D Най-малкото няма да го пусна да влезе, за да не го мисля и него.
Станциите ни можели да предават на телефония, че даже и на пакет радио! Колко души са пробвали пакет на КВ? Повече време вървят синхронизации, отколкото информация. 1 ред се предава за 1 минута, всяко изпращяване в слушалките води до повторения или разпадане на връзката. Даже и най-упоритите руснаци си спряха КВ BBS-ите. Ползват се десетки други цифрови видове, но не и пакет. На УКВ е същата работа - представете си интернет със скорост 0,15 кб/сек! 4 станции да излязат на канала и нода умира. През обикновен ретранслатор пък направо е късмет да успееш да пробуташ някой пакет.
Нашите станции са любителски и са предназначени за задоволяване на хобито ни, а не за работа в извънредни ситуации или за работа в мрежите на ведомствата. Все едно притежателите на GSM-и (кой ли няма) да се натискат да правят аварийна мрежа :D
Журналистите от телевизиите като имат и те мобилна техника и те ли да правят аварийни мрежи?
Тия измишльотини с аварийните мрежи са записани даже и в Устава, може би Министерството го иска, знам ли? Интересно ми е федерацията по автомобилен спорт дали и те имат подобни планове. Може би ще разнасят спешни телеграми с колите си :D Или щангистите ще носят чували с пясък по дигите, а може и панели на сринати от земетресение блокове да вдигат....

73 Боян



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от lz1fj » 24 авг 2010, 02:52

1. Аз стигам до извода, че процедура трябва да има. Такива случаи са редки, но ги има, значи и процедура трябва да има. Запомнил съм, че по време на голямото земетресение в Грузия, министърът на съобщенията на тогава ГрССР беше във възторг от бързината на радиолюбителската група и връзката с Москва (всичките им официални канали, аварийни свързочни групи и др. бяха частично или напълно унищожени). Особено за случая с който Сашо започна темата, процедура трябва да има.(Не ти работи по някаква причина мобифона, имаш при себе си любителско УКВ и ранен човек).
2. На ранни младини работих в радиовръзките на Мин. на енергетиката при Стефан Д. Павлов, фронтовак и офицер-свързочник о.з. (създателя на р/клуба LZ1KAA), който в началото на апаратния дневник с едри цифри беше записал телефонен №, на който, ако чуеш SOS, можеше да позвъниш. Май също полезно нещо, дори и за самодисциплина. (Аз лично на два пъти на случайни честоти съм чувал SOS, но бяха скучаещи радисти). 73, LZ1FJ



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ2CM » 24 авг 2010, 08:17

Здравейте, 1992 май беше.Спомням си, че имаше футболен форум в Испания.Правех си подобаваща подготовка за гледане на мача и на 144 трансивера е нонстоп включен.Някой се мъчи нещо да каже но много слабо се чуваше.Завъртях антената и от запад дойде доста по-силен сигнал. Оказа се семейство военни летци на връх до г.Чипровци летят с парапланери.Сина се удря в скалите и лежи на място.Та телефони, звънене дори Кольо LZ1JY помогна с номера на телефони и се свързах с Хемус еър.Над 10 пъти звънене , вертолета зарежда с гориво,ще ви се обадим,още не е готов, та накрая диспечерската вика;
-Сега има мач, какво очаквате?!
После ме питаха , хората ще си платят ли курса?Питам по станцията.Хората викат, че ще си платят да идват.Състоянито на момчето се влошава изтръпват крайниците му!Ужас!Нови телефонни разговори .Обяснения каде се намира върха.Инструктиране на хората да разпънат парарланерите на земята, за да ги забележат.Обаждания в Чипровци...там линейката неможе да се качи.Някаква бричка,хи.Обаждания отново обяснения и най-накрая ги намират вдигат ги за София.После нищо не знам какво е станало...никаква информация.Всички потънаха...Обаче, след като всичко приключи звъни ми телефона ...можете ли да познаете от къде???? От ГЗ /Гражданска защита/.Направо ми се карат!Ти защо не си ни се обадил.Не им знаех телефона.Питах ги каде ще се чуят с хората, като имат само любителско токи.Отговора беше:
- Как, по Леновете?!
Сами си направете изводите с какво разполагха тогава. Знаеха ли, че никой няма как да им се обади по ЛЕНовете?!

Като послеслов:

На другия ден в 24Часа чета;
-Парапланерист се набучи на връх КОМ.Откриват го по димящия делтапланер.Благодарение на саоотвержения труд .......бла....бла....на Граждажска Защита човека беше откаран с вертолет на Хемус еър и спасен!!!

Да четете нещо за някакви си радиолюбители????? КОМ се намир на 40км от мястото,нищо не е горяло, и делтапланери хептем не е имало.Хубаво, че поне човек е имало!?
После се оказва, че материала е писан от съпруга на някой си от ГЗ.Хората гледат да отцелеят като структура и отцеляха, като си приписваха и чужди действия.
Няма значение каква беше сметката за телефона.Колко караници отвлякох,хи.Колко време .....Но за идеалистите, какво е това,хи!?Радиолюбителите трябва да бъдат :D :) :wink: ............................!
Това е в България...каквото и да направиш ще го препишат на други, защото ние трябва да сме скромни , а ГЗ трябва да отцелее.
73!

Извинявам се за грешките!Всичко е неволно...не ни достигат цайсите,хи.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от lz2be » 24 авг 2010, 09:20

За оказване на съдействие и на мен ми се е случвало. Един ден бях у Вальо, LZ2XA, когато ни се обади на 14МХц радиста на контингента ни в Камбоджа. Не се чували със София на определената честота. Даде ни тлф номер, на който да се обадим и да им кажем на коя друга честота да се свържат. Обаждаме се, там шаш и паника - "ама вие кои сте, ами как се чухте, откъде знаете честотите..." Били с не знам каква си техника (Р-140) и не се чували, та ние ли... Обяснихме,че не сме с искров предавател, а и на мощност и антени сме я докарали, та накрая повярваха и се чуха.

73 Боян



LZ1CL
Мнения: 23
Регистриран на: 04 сеп 2006, 21:49
Местоположение: PLOVDIV

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1CL » 24 авг 2010, 13:07

Привт,
Имам едно питане:
Знае ли някой какво точно се случва с "Гражданска защита " в момента и дали не ги тресе "земетресение",чува се за реформи ,сливане с пожарната, а и на комуникациите им май е ударен шалтера ????


73 LZ1CL

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от lz1kz » 24 авг 2010, 17:16

Мисля си, че Хари каза това което и на мен ми се вижда правилно: При нивото на нашата бюрокрация е просто губене на време да се опитваме да се "внедрим" в системата. Истината е. че ако сами не започнем работа по наши си, проверени в практиката процедури, заимствани ако щете от американската или да речем(по близо) от руската система за радиолюбителски комуникации в emergency ситуации, никой няма да се хвърли да ни спасява от първата минута след бедствието. При сегашната система и състояние - материална и техническа обезпеченост на ГЗ това е фикс идея!
Така че - ако ще го правим, да го направим. Имаме (пре)достатъчно квалифицирани и опитни хора в нашите среди, един добре балансиран екип може да определи параметрите и структурата на тази система и процедурите при emergency трафик. По мое виждане, нещата трябва да се развиват в три насоки:

1.Йерархично ниво:Структуриране по местоположение и групи, архитектура на организацията и изисквания за минимална техническа екипировка .

2.Техническо ниво: репитерна мрежа - видове репитри, разположение, задължителни технически параметри, резервни репитри - място и начин на съхранение и ползване при необходимост.

3.Логистика: Съставяне на правила и проиграване на процедури (упражнения под формата на нашите си VHF/UHF FM дни на активност, без състезателен характер).

Мисля че повече от това не ни е необходимо.
Спасението на давещите се е техни ръце. А това което ми се видя най съществено за нашата дейност, съм го копирал от статията за дейността на чилийските радиолюбители, линквана малко по горе - отдолу, с червени букви!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1CY » 24 авг 2010, 19:27

От трите "стегнати" въпроса на Сашо и една носима портативна УКВ радиостантция стигнахме до
организиране на цели нови системи за авариина безопасност.Много актуална тема,много пъти е
коментирано по този въпрос,добре,че през това време няма подходящо природно "явление" след
което да се видим какво представляваме.
lz1kz написа:Така че - ако ще го правим, да го направим.
Само трябва да уточним кой ще го прави, на "юруш" нищо не става.
lz1kz написа:дейността на чилийските радиолюбители
След повече от 35 години,след като там се намеси един радиолюбител-генерал /но не пожарникар/,
се виждат "плодовете" на неговото радиолюбителско /не само/ творчество.Е,там от време на време
има и истински земетресения,има къде да тренират,не са на "суха" тренировка.
Сериозно по въпроса: Единственото,което виждам организирано и способно в момента да се събере
със собствен превоз,апаратура - радиостанции,рипитри,генератори дори и подходяща екипировка за
лошо време е групата на LZ1RB и LZ1CL ,която обслужва провеждащите се на наша територия ралита.
Става въпрос само за елементарна радиовръзка на телефония на УКВ за обезпечаване на първо време
радиовръзка в поразени участъци при липса на достатъчно капацитет на съответните служби.
В Кърджали също има радиолюбителска "бойна група",доказала своите способности на практика.
Иначе можем да си приказваме колкото си искаме,с приказки нищо не става.
73


LZ1CY

LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1BB » 25 авг 2010, 14:57

Предупреждавам мнението ми ще е дълго и изморително за четене. Който не иска да не го чете. Ако пък прочете, да не се оплаква.

Имам чувството, че повечето си представят една аварийна или бедствена ситуация като тотален срив на държавата. То може и да се случи, но дори тогава никой няма да използва радиолюбителските мрежи за свръзка, даже и ние да се съвземем първи. Просто преди това трябва да се съвземат ведомствата, а когато това стане те ще си ползват техните свързочни канали и свързочници. В общия случай бедствията и авариите са локални.

Последния случай за, който съм чувал държавата да използва любителска радиостанция за обмен на информация е през шейсетте години, когато в резултат на поледица се късат жиците и Карнобат остава откъснат от света. Тогава карнобатските радиолюбители са мобилизирани и чрез клубната радиостанция предават и приемат граждански телеграми. Отсреща е била служебна радиостанция на служебна честота. За съжаление Димитър Симеонов, LZ1XS, който е бил участник в събитието почина, Бог да го прости, а аз не помня подробности от разказа му. Но с убедена сигурност знам, че и те не са предавали служебни телеграми. Само граждански. Служебните са минавали по служебни канали по служебни радиостанции.

Когато помагахме за радиообмена между Мексико сити и САЩ през нас минаха повече от хиляда телеграми. Всичките бяха в прав текст и нито една кодирана. Общо взето текста им беше: "Жив съм, не се трвожи" или "Всички сме добре, не се тревожете".

Точно такива съобщения ще предаваме и ние по нашите радиомрежи ако се захванем да ги изградим. Ето една примерна ситуация: По националното радио съобщават, че в София има промишлена авария. Съобщава се за жертви и ранени. Веднага софиянци ще атакуват телефоните да се обадят на роднините извън София, че са добре, а пък роднините ще звънят в София. Със сигурносст ще отпаднат поради претоварване всички мобилни комуникации, а може би и стационарните. Това може да продължи с дни. Може да се случи във всяко едно населено място. Всъщност и без бедствия и аварии го наблюдаваме това всяка новогодишна вечер.

Точно в такава ситуация радиолюбителите можем да бъдем много полезни като поемем обмена на гражданските телеграми. (Знам, че вече няма телеграми, а SMS-и), просто термина е такъв. За целта ни е необходимо предварително да сме изградили и оттренирали съответните радиомрежи и свързочници. Нарочно не споменавам за видове работа, модулации, бодове, битове, скорост в секунда, морз и качество на модулация. Това са технически моменти и предлагам засега да не ги коментираме. Ние сме достатъчно компетентни да ги решим техническите проблеми ако стигнем до тях. Ще помоля и другите да коментираме само принципните, а не техническите аспекти, за да не се разсейваме.

Освен изградени радиомрежи от нас ще се иска и бързо да изградим импровизирани пощенски гишета, които да приемат телеграмите и някаква система за разнос в градовете получатели. Тук виждам идеална почва за работа с детски организации като бойскаутите например. Особено лятно време за тях ще е прекрасна възможност да свършат разносната работа с велосипедите си. Въобще възможности много, само въпрос на фантазия.

Другия реален случай където ние можем да бъдем в полза е при сериозно бедствие с разрушения. При това безхаберно ново строителство ни трябва само един трус и сме готови с цели паднали квартали.

Познавам Мариан Вълчев. Той е ходил в Турция и Иран след големите разрушителни земетресения там. Беше в състава на спасителен екип изпратен от БЧК. Мариан ми разказа, че те са имали радиостанции, но с фиксирани канали и за съжаление не са съвпадали с тези на местните координационни щабове. От него научих, че едно разстояние в квартала, което нормално се минава за 5-10 минути след разрушенията е отнемало повече от час. И какво става. Получават задача от щаба, че еди къде си има затрупани, но живи хора. Отиват, изваждат и спасяват. Връщат се в щаба, около час път, там им казват, че почти до мястото където са били са забелязани други затрупани. Хайде един час обратно, но хората вече умрели.

Буквално думите му бяха: "Ех, да имаше повече хора с дръжки, колко хора щяха сега да са живи". Разбирате, че под хора с "дръжки" той имаще в предвид хора с ръчни и преносими радиостанции.

Ето тук можем да сме незаменими. При едно бедствие радиостанциите на Гражданска защита никога няма да стигнат и никой няма да ни върне, ако поставим една наша радиостанция с автономно захранване до техния регионален щаб и изпращаме по един наш човек с всяка група доброволци, включили се да спасяват затрупани под развалините хора.

За целта трябва да имаме предварително подготвени и физически тренирани хора. Кой знае какви свързочни умения в такива ситуации не са необходими, но нашите хора трябва да са готови и подготвени не само да оцелеят при събитието, а да могат и да вземат всичката предварително подготвена апаратура и екипировка, за да бъдат пълноценни.

Това е където ние можем и ще бъдем полезни при едни евентуално аварийно бедствени ситуации. Никой няма да предава чрез нас секретни данни, нито ще управлява държавните служби и организации през любителските комуникационни системи. Дори когато се претоварят мобилните комуникации, за служебните свръзки GSM ще работят, защото за тях има резервиран капацитет. Да не говорим, че има вече много модерни комуникации, сателити и пр. През тях държавните служби и организации ще си вършат работата. Проблема е, че докато те си я вършат гражданите остават без комуникация. Точно тук и единствено тук ние можем да бъдем безкрайно полезни за обществото.

Не съм съгласен, че в САЩ радиолюбителите участвали в аварийно спасителни радиомрежи и комуникации за престиж. Ако обективно се погледне много малък брой от техните радиолюбители участват. Но са хора, които го правят по убеждение и с желание.

Относно скоростта на доставените съобщения. Много ще я интересува една майка дали на секундата или след час е получила телеграма с текст: "Мамо, не се тревожи всички сме живи и здрави"!

И за двете направления в които можем да сме полезни не се иска друго освен ентусиасти и доброволци. Нека номенклатурата предварително да се разкара и да не се надява под прикритието на идеята за такава хуманна дейност да изкрънка пари от държавата с които да се облагодетелства. То при тази власт едва ли ще им се отвори парашута, но и да успеят имаме начин да комуникираме и да разясним за какво става дума.

Само ще вметна, че сегашното упражнение за помощ при бедствия и аварии е абсолютно безсмислено и неприложимо в реални условия. Няма как да се участва в аварийно бедствени комуникации седейки в топлите шакове на удобните кресла и чешейки си езика в преброяването докато стане готов обяда. Иска се реално подготвени и много добре физически тренирани хора за включване в спасителните екипи за оказване на комуникационна помощ с преносимите ни радиостанции и сигурно автономно захранване, както навярно и портативни антени за далекосъобщителните трасета.

За истинските мераклии по идеята, да помислим малко насаме със себе си, след това да избистрим принципните въпроси и да опрятаме ръкави! Можем и сами да тренираме. На групи в квартала. Докато се избистри БФРЛ ще се заеме ли сериозно с изграждането на радиолюбителска организация за помощ при бедствия и аварии или трябва сами да си го правим.

В САЩ например има няколко радиолюбителски организации, които се занимават с помощ при аварийно бедствени ситуации, но при възникнала ситуация работят съвместно. За съжаление България е малка страна и ще е много грешно да се цепим и делим. Никое държавно ведомство няма да иска да комуникира с няколко идентични по същност но паралелни организации. В наш интерес е всичко да се гради под една шапка. А и самите ние не сме толкова много, та да се делим.

От друга страна не трябва да допускаме радиолюбителската номенклатура до начинанието. Тя дори да вземе управлението на такава организация ще се провали, защото бързо ще остане без изпълнителни кадри, но ще нанесе непоправими и дългосрочни щети на цялото радиолюбителско движение в България. Така, че отваряйте си очите!



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от lz1kz » 25 авг 2010, 15:19

Въпрос:
LZ1CY написа: Само трябва да уточним кой ще го прави, на "юруш" нищо не става.
73
Отговор:
lz1kz написа: Имаме (пре)достатъчно квалифицирани и опитни хора в нашите среди, един добре балансиран екип може да определи параметрите и структурата на тази система и процедурите при emergency трафик.

И пак като отговор на горния въпрос - ето какви хора трябват в екипа:
LZ1CY написа: Сериозно по въпроса: Единственото,което виждам организирано и способно в момента да се събере със собствен превоз,апаратура - радиостанции,рипитри,генератори дори и подходяща екипировка за лошо време е групата на LZ1RB и LZ1CL ,която обслужва провеждащите се на наша територия ралита.
Става въпрос само за елементарна радиовръзка на телефония на УКВ за обезпечаване на първо време радиовръзка в поразени участъци при липса на достатъчно капацитет на съответните служби. В Кърджали също има радиолюбителска "бойна група",доказала своите способности на практика. Иначе можем да си приказваме колкото си искаме,с приказки нищо не става.
73
Ами съгласен съм - много приказки не са необходими.


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1CY » 25 авг 2010, 18:22

Въпрос:
lz1kz написа:LZ1CY wrote:Само трябва да уточним кой ще го прави, на "юруш" нищо не става.
Отговор:
lz1kz написа:LZ1CY wrote:Единственото,което виждам организирано и способно в момента да се събере със собствен превоз,апаратура - радиостанции,рипитри,генератори дори и подходяща екипировка за лошо време е групата на LZ1RB и LZ1CL ,която обслужва провеждащите се на наша територия ралита.........Кърджали също има радиолюбителска "бойна група",доказала своите способности на практика.
Общи приказки,нищо конкретно:
lz1kz написа:lz1kz wrote: Имаме (пре)достатъчно квалифицирани и опитни хора в нашите среди, един добре балансиран екип може да определи параметрите и структурата на тази система и процедурите при emergency трафик.
На едни от старите български пари от т.н."преди 9-ти ",на големите сребърни монети отстрани, беше изписано:"Богъ да пази България".
Не съм религиозен но дано Бог да продължава да си върши така добре тази работа,както и до сега.
73


LZ1CY

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 25 авг 2010, 19:49

Преди да стигнем до сложни задачи в трудни времена е редно да избистрим лесни задачки от ежедневието.

Да си припомним от къде тръгнахме. Задачката е да помогнем на човек в беда чрез радиолюбителска радиостанция. Въпросите са:
1. Как да избера правилния репитър?
2. Как правилно да започна QSO с друг радиолюбител с цел установяване на връзка с 112 или ПСС?
3. Как да се транслира съобщение за помощ към 112 или ПСС?

Дотук намерените документи са:
1. IARU HF INTERNATIONAL EMERGENCY OPERATING PROCEDURE
http://www.iaru-r1.org/index.php?option ... nfo&id=160

2. Закон за електронните съобщения (1.09 MB)
http://www.crc.bg/files/_bg/ZAKON_za_el ... 0_last.pdf

3. Технически изисквания за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба (275.18 KB)
http://www.crc.bg/files/_bg/Технически_ ... 150709.pdf

Във форума на Планинската спасителна служба съм пуснал въпросче към ПСС (http://www.pss.bg/forum/viewtopic.php?t=8232). Засега няма отговор. Чакам. Аз мога да чакам. Следващата седмица ще си поговоря на живо с бивши и настоящи планински спасители да ги чуя какво мислят за идеята. Между другото, техните честоти все още са долу в ниското "някъде около 55 MHz". По хижите антените са свалени или поне трудно се забелязват. Радиостанциите им вероятно са старички... Та е възможно да има и непровокирана негативна нагласа заради по-съвременната техника на радиолюбителите. Това ще се провери при живия контакт.

След ПСС ще побеседвам неформално и с ЦСМП. 112 го оставям най-накрая.

След беседите с тези страктури на база на трите цитирани документа и събраните впечатления и информации ще предложа режение на въпросчета 2 и 3. На въпросче 1 имам практическо решение и в момента - работи се през най-многолюдния и най-мощен репитър. Така най-бързо ще се намери доброволец да свърши работата по транслирането на информацията. Да повторя, че става дума за работа в ежедневна обстановка и няма никого да заболи особено много ако си прекъсне приказката за двайсет минути.

Като посъбера мнения и информации ще пиша пак.

73!
:)



lz3yy
Мнения: 220
Регистриран на: 28 окт 2006, 21:03

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случа

Мнение от lz3yy » 25 авг 2010, 22:23

.
Последна промяна от lz3yy на 11 яну 2015, 23:53, променено общо 1 път.



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от lz2be » 25 авг 2010, 23:02

LZ1FW написа:Задачката е да помогнем на човек в беда чрез радиолюбителска радиостанция. Въпросите са:
1. Как да избера правилния репитър?
2. Как правилно да започна QSO с друг радиолюбител с цел установяване на връзка с 112 или ПСС?
3. Как да се транслира съобщение за помощ към 112 или ПСС?
Най-вероятните отговори:
1. Който чуваш
2. Казваш "спешно ми трябва някой да позвъни на .... и да каже, че ..."
3. Кореспондента ти ще ти каже дали има възможност за транслация (най-вероятно не). Да си запише информацията на хартия и да звъни по тлф.

73 Боян



LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 26 авг 2010, 08:04

lz2be написа:
LZ1FW написа:Задачката е да помогнем на човек в беда чрез радиолюбителска радиостанция. Въпросите са:
1. Как да избера правилния репитър?
2. Как правилно да започна QSO с друг радиолюбител с цел установяване на връзка с 112 или ПСС?
3. Как да се транслира съобщение за помощ към 112 или ПСС?
Най-вероятните отговори:
1. Който чуваш
2. Казваш "спешно ми трябва някой да позвъни на .... и да каже, че ..."
3. Кореспондента ти ще ти каже дали има възможност за транслация (най-вероятно не). Да си запише информацията на хартия и да звъни по тлф.

73 Боян
Допълнение към т. 1 "Който чуваш най-добре."

Виж колко е простичко.

И целта е проста: тези прости действия да се опишат в ясна процедура и тя да се публикува.
Според мен в тази процедура не трябва да има каквито и да било кодове: нито QTC, нито QSL, да не говорим за QUM и QAD за които се басирам, че никой не ги е чувал. (Или поне добре е забравил какво някога е чел в "Ръководство за радиолюбители-оператори".) Всичко трябва да е с обикновени думи, но ясно и сериозно. Про време на процедурата трябва да е кристално ясно, че който не може да помата ТРЯБВА ДА МЪЛЧИ !.

Това просто нещо не е направено, може би именно защото всеки смята че е много просто.
Или обратното, смята че няма как да стане.



lz1fj
Мнения: 212
Регистриран на: 19 авг 2008, 11:47
Местоположение: Sofia

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от lz1fj » 26 авг 2010, 11:59

Напълно съм съгласен със Сашо. Хубаво е да има любит. аварийна система, но каква е гаранцията, че радиолюбителят, на който му се случва случката, ще е обхванат от тази система? Или пък няма да е съвсем начинаещ? Трябва да има проста процедура и то в документ на БФРЛ. Давам и идеята, след като бъде въведена такава процедурка, тя незабавно да влезе като задължителен въпрос при изпита за всяка категория. Кирил, LZ1FJ



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1CY » 26 авг 2010, 12:06

LZ1FW написа:Виж колко е простичко.
И целта е проста: тези прости действия да се опишат в ясна процедура и тя да се публикува.
Приемаме,че на базата на тези разисквания,на базата на многогодишния ти опит като радиолюбител,
на документите,засягащи тези спасителни действия и на личните ти контакти със съответните спасителни
служби, ти ще синтезираш нещо семпло и съдържателно като текст.Това не е много сложно. Следва
сложната,бюрократичната част, още неясни въпроси:Къде трябва да се публикува тази процедура? От
чие име трябва да се публикува-на частно лице или организация? Какъв характер трябва да има -
задължителен,препоръчителен или просто така,процедура.Всички знаем много добре,че българските
закони,т.е.задължителните процедури, са направени за да се ........заобикалят а не да се спазват.
Или да се направи предложение за допълнение към "Техническите изисквания" регламентиращи
работата на радиолюбителската служба? Предполагам,че си мислил по тези "сложни" въпроси.
73


LZ1CY

LZ1FW
Мнения: 894
Регистриран на: 27 юни 2010, 15:29
Местоположение: София, KN12QP
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1FW » 26 авг 2010, 21:11

LZ1CY написа:Приемаме,че на базата на тези разисквания,на базата на многогодишния ти опит като радиолюбител,
на документите,засягащи тези спасителни действия и на личните ти контакти със съответните спасителни
служби, ти ще синтезираш нещо семпло и съдържателно като текст.
Много разчитам на личните разговори със спасителните служби. Техния опит и мнение ще е определящ при писането. Иначе всичко ще е самоцелно и със съмнителна полза.

LZ1CY написа:От чие име трябва да се публикува-на частно лице или организация?
Къде трябва да се публикува тази процедура?
Ще се публикува от името на хората, който първоначално я подкрепят. Ако съм само аз ще си я публикувам от мое име. Ако се присъединиш и ти - ще я публикуваме от името на двамата и т.н. Ако БФРЛ я подкрепи ще я публикуваме от името на БФРЛ и списък радиолюбители.
Отговора на въпроса къде е същия - може да е на личен сайт, може да е и на сайта на федерацията. Според това какво се получи и как се възприеме.
Има вариант нищо да не се получи и съответно нищо да не се публикува.
LZ1CY написа:Какъв характер трябва да има - задължителен,препоръчителен или просто така,процедура.
Процедурата е за радиолюбители. Следователно характера и е препоръчителен. Нещо като лисчетата в клубните радиостанции едно време "Добър ден драги операторе. Вашата оценка е пет девет..."
Също както насрещната радиостанция иска да разбере инициала ти и как я приемаш, така и службите към които ще се предава информацията при нещастни случаи имат своите очаквания и изисквания. За да не се чудим когато е напечено, идеята сега да кажем какво следва да се предаде и то по такъв начин, че хем да е полезно, хем да е съобразено с документите регламентиращи дейността ни.

Докато се рових в Интернет например намерих честотите на почти всички спешни служби. В процедурата ясно ще се казва, че тези честоти НЕ трябва да се ползват от радиолюбителските радиостанции. Това е казано и в техническите изисквания, ама още веднъж да се повтори не е излишно. Има огромен интерес към тези честоти и необяснимо желание за директна комуникация със спешните служби. Ами хич не става така.
LZ1CY написа:да се направи предложение за допълнение към "Техническите изисквания" регламентиращи работата на радиолюбителската служба?
Няма смисъл от това.

LZ1CY написа:Предполагам,че си мислил по тези "сложни" въпроси.
В момента ги премислям, като разчитам на помощ и идеи от всички. Това е целта на писането в този форум.

73!



LZ1NUC
Мнения: 4
Регистриран на: 08 май 2010, 17:57

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1NUC » 26 авг 2010, 23:18

А как е с разпространението на сигнала в силно пресечен терен? От "дере" как се пробива на УКВ? Кой обхват е за предпочитане: VHF или UHF?



LZ4ZD
Site Admin
Мнения: 391
Регистриран на: 30 авг 2006, 12:30
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ4ZD » 27 авг 2010, 00:10

Колкото е по-висока честотата, толкова повече затихва сигнала в пресечена и гориста местност. Така че, отговора е - избираш VHF.



LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от LZ1CY » 27 авг 2010, 01:05

Хари,
Ще ме извиняваш,но въпросите на Сашо все пак имат някакъв смисъл. Спора е хубаво нещо,там се ражда истината,
но спор с показване на съответните факти а не само от "любов към спорта".Ще си позволя накратко да коментирам
някои твои мисли,като съответно се аргументирам.
LZ1BB написа:В случая само се показва, че някой не е чел "Техническите изисквания", а то е задължително за всеки радиолюбител.
1."Техническите изисквания" не са задължителни за всички радиолюбители /това е общо понятие/,задължителни са само за радиолюбители
"осъществяващи електронни съобщения", т.е.лицензираните радиолюбители работещи на любителски радиостанции.
2.Направих си труда отново да прочета внимателно "Техническите изисквания" и съответните решения и приложения за последвали корекции
а по-точно: "Техническите изисквания" от 27 септември 2007г.,Приложение към решение 331 от 8 април 2009 г. и решение 630 от 16 юни 2009 г.
Тези документи съдържат принципни положения и НИКЪДЕ не са записани конкретни текстове за радиовръзки,процедури и т.н.
Може би визираш въпросниците за изпити за радиолюбителска правоспособност. Те не са неделима част от "Техническите изисквания",те са нещо
съвсем отделно и подлежащо на промяна. Само на едно място,във въпросника за изпити за радиолюбителска правоспособност втори клас, в раздел
втори ,"Правила и процедури", въпрос № 4, има бегло загатване ,с няколко думи, и то не много точно. Отговорите на Сашовите въпроси,пособието,
което той иска да направи ,ще улеснят и много хора при подготовката за този изпит,а не само в реални условия и ситуации. След допълнителната
редакция на твоето изказване се яви и въпроса:
LZ1BB написа:Освен въпроса за това, колко интелект му трябва на човек да си избере правилния репитер? И ако няма дори толкова ще може ли да изкара изпита за радиолюбител?
Освен дадения от природата интелект,който при много от нас е в малко количество, интелект се придобива.Затова са необходими такива пособия,
за да се помогне на желаещите да научат нещо повече. Е,когато аз взех първия си радиолюбителски изпит за клас "С" през 1962 година, нямаше
репитери,нямаше авариини радиовръзки,нямаше процедури но .....в една песен се казваше "...менят се бързо времената...."
Много ми хареса един пасаж от едно твое мнение:
LZ1BB написа:Освен изградени радиомрежи от нас ще се иска и бързо да изградим импровизирани пощенски гишета, които да приемат телеграмите и някаква система за разнос в градовете получатели. Тук виждам идеална почва за работа с детски организации като бойскаутите например. Особено лятно време за тях ще е прекрасна възможност да свършат разносната работа с велосипедите си. Въобще възможности много, само въпрос на фантазия.
Бъди здрав и весел.
73


LZ1CY

lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Използване на носима УКВ радиостанция при нещастен случай

Мнение от lz1kz » 27 авг 2010, 12:36

LZ1FW написа:
LZ1CY написа:Приемаме,че на базата на тези разисквания,на базата на многогодишния ти опит като радиолюбител,
на документите,засягащи тези спасителни действия и на личните ти контакти със съответните спасителни
служби, ти ще синтезираш нещо семпло и съдържателно като текст.
Много разчитам на личните разговори със спасителните служби. Техния опит и мнение ще е определящ при писането. Иначе всичко ще е самоцелно и със съмнителна полза.

LZ1CY написа:От чие име трябва да се публикува-на частно лице или организация?
Къде трябва да се публикува тази процедура?
Ще се публикува от името на хората, който първоначално я подкрепят. Ако съм само аз ще си я публикувам от мое име. Ако се присъединиш и ти - ще я публикуваме от името на двамата и т.н. Ако БФРЛ я подкрепи ще я публикуваме от името на БФРЛ и списък радиолюбители.
Отговора на въпроса къде е същия - може да е на личен сайт, може да е и на сайта на федерацията. Според това какво се получи и как се възприеме.
Има вариант нищо да не се получи и съответно нищо да не се публикува.
LZ1CY написа:Какъв характер трябва да има - задължителен,препоръчителен или просто така,процедура.
Процедурата е за радиолюбители. Следователно характера и е препоръчителен. Нещо като лисчетата в клубните радиостанции едно време "Добър ден драги операторе. Вашата оценка е пет девет..."
Също както насрещната радиостанция иска да разбере инициала ти и как я приемаш, така и службите към които ще се предава информацията при нещастни случаи имат своите очаквания и изисквания. За да не се чудим когато е напечено, идеята сега да кажем какво следва да се предаде и то по такъв начин, че хем да е полезно, хем да е съобразено с документите регламентиращи дейността ни.

Докато се рових в Интернет например намерих честотите на почти всички спешни служби. В процедурата ясно ще се казва, че тези честоти НЕ трябва да се ползват от радиолюбителските радиостанции. Това е казано и в техническите изисквания, ама още веднъж да се повтори не е излишно. Има огромен интерес към тези честоти и необяснимо желание за директна комуникация със спешните служби. Ами хич не става така.
LZ1CY написа:да се направи предложение за допълнение към "Техническите изисквания" регламентиращи работата на радиолюбителската служба?
Няма смисъл от това.

LZ1CY написа:Предполагам,че си мислил по тези "сложни" въпроси.
В момента ги премислям, като разчитам на помощ и идеи от всички. Това е целта на писането в този форум.

73!

LZ1FW, Сашо, имаш моята подкрепа също. Подобна препоръчителна процедура може да се пубикува в десетки (български) радиолюбителски страници, а освен това може да се отпечата на листовки, които да се разпространяват, примерно, с пощата през QSL бюрото - когато има желание - начини за публичност има достатъчно!


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

Отговори