Ах тези QRP-сти...

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2be » 29 яну 2010, 10:46

Днес попаднах случайно на един сайт http://n8zyaradioblog.blogspot.com/2009 ... miles.html
Човека е много горд, че е успял с 5W и 50см антена да закара сигнал на 5200 мили, а аз се изкефих, че съм успял да го чуя!

73 Боян



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 01 фев 2010, 18:15

zdravej Boyane ,
bravo!
Spomnyam si datata 6 May-2000 01.20 UTC 20 m CW kogato si pravihme experimenti s
N4FNG/Qrp - Al ot Florida,kato naj nakraya uspyah da 4uya 1 / ONE / Milliwatt CW ot nego.
Diplomata " 1000 Mile per watt" e za 5,755,810 Miles per watt.Togava si spomnyam ,
4e CONDX be6e FB i s 1 X 1 watt razmenihme RST 599/599.Togava radioto mi be6e
Elecraft K2 i ant 2 el "HB9CV" na 7 etajen blok.Toj be6e s 3 el Yagi.
72! Rumen LZ2RS most QRP



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2be » 02 фев 2010, 14:20

Здравей Румене,

вие поне сте били с нормални антени. Колегата е бил с 50см жица, която едва ли има 1% ефективност, а освен това е и стайна антена. Ако се преизчисли спрямо дипол на сътветната височина вероятно се приближава до вашето постижение!
Като четох сайта първата ми мисъл беше: "Тия QRP-сти докъде ни докараха" :) но от друга страна ми беше приятно да се убедя, че станцията, която съм направил може да чува и такива слаби сигнали.

73 Боян



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 24 мар 2010, 07:59

zdravejte QRP -sti,
naposleduk se poyavi dobra vuzmojnost za QRP QSO:
15 m mnogo UA0,JA,W
XU7AAA,ZK3YA,BX2AAL,ZS10WCS,HR2/NP3D,7X2ARA
20 m mnogo W /VK/ZL via LP/
KH6MB / 1 watt /,FK8DD,5X1NH,
10 m ST2AR

72!Rumen



LZ1VB
Мнения: 91
Регистриран на: 06 юни 2007, 07:43

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ1VB » 24 мар 2010, 09:38

Румене, последните дни много често те чувам на тези обхвати, което е странно - падаме се в мъртва зона и даже QRO станции от lz2 трудно пробиват. И преди малко пак те чух как викаше CQ DX на 20м. Най-странното е, че те чуват и отговарят :) - QRP DX на CQ !!!
Наистина прохождението на високите бандове се подобрява - и аз успях да направя някой от станциите, които си изброил, но все още не мога да пробия pileup-а на ZK3 :(.



lz1kz
Мнения: 300
Регистриран на: 31 авг 2006, 14:24
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1kz » 24 мар 2010, 14:36

Не го питай за мощността а за антената с която ги работи - като я завърти в Габрово, в Казанлък падат керемиди от високите покриви... :lol: :D :D :D


"Безжичният телеграф не е труден за разбиране. Обикновеният телеграф прилича на много дълга котка. Дърпате опашката в Ню Йорк и тя измяуква в Лос Анджелис. Безжичният е същото нещо, но без котката."
А.Айнщайн

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2be » 29 мар 2010, 10:55

Здравейте,

ровейки из нета за нещо друго попаднах на най-значимото за мен постижение на QRP :D Оказва се, че рекорда който съм поставил за LZ на WPX CW 1991 SOAB QRP още не е подобрен!
Тъкмо бях завършил последното си самоделно радио - със синтезатор и цифрова скала, беше в две кутии от RT23-10. В едната радиото, 5Вт на 2хКТ907, в другата изправителя и РА на 2хКП904 100Вт по схемата на Дроздов. Антената беше W3DZZ на 20м м/у два блока. В петъка преди контеста имаше гръмотевична буря и ми гръмнаха транзисторите на стъпалото. Нямаше с какво да ги сменя, но пък имах голям мерак да пробвам радиото и се пуснах на контеста. Оказа се, че ме чуват горе-долу и така със зор връзка по връзка станаха над 1000!

Rank Call Year Category Score QSOs WPX Hours Operator(s) Cert
1 LZ2BE 1991 SO QRP ALL 1,137,488 1,007 506 -
2 LZ2QV 1988 SO QRP ALL 333,044 584 278 -
3 LZ2QV 1987 SO QRP ALL 283,044 549 229 -
4 LZ2BE 2004 SO QRP ALL 237,726 466 281 8.0
5 LZ7H 2007 SO QRP ALL 224,679 514 273 19.0 [Cert]
6 LZ4AE 2002 SO QRP ALL 157,990 340 259 20.0
7 LZ9A 2001 SO QRP ALL 96,123 248 179 7.0
8 LZ7H 2008 SO QRP ALL 80,802 284 201 11.3 [Cert]
9 LZ4AE 2003 SO QRP ALL 41,160 161 140 7.0
10 LZ2RS 2001 SO QRP ALL 30,996 128 82 11.0
11 LZ5QZ 1999 SO QRP ALL 27,346 160 121 -
12 LZ1IQ 2005 SO QRP ALL 19,152 143 112 32.0
13 LZ5PL 2003 SO QRP ALL 16,560 108 90 13.0
14 LZ5PL 2005 SO QRP ALL 14,112 97 84 7.0
15 LZ2LE 2007 SO QRP ALL 0 24.0 [Cert]

73! Боян

P.S. - само да добавя, че 1991г беше максимум на слънчевата активност и това има по-голямо значение от мощността и антените :!:
Последна промяна от lz2be на 01 апр 2010, 17:19, променено общо 1 път.



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 29 мар 2010, 18:44

zdravejte QRP -sti,

na 6 May 2000 rabotih s N4FNG/Qrp s kogoto zapo4nahme s 1 watt
i svur6ihme az-na 100 mW,a toj na 1 mW na 20 m CW.Togava
razbira se be6e FB CONDX.
Ne znam nyakoj drug outside USA dali e polu4il WAS two way
under 1 watt,az ya imam ot 2003.
Bezbroj experimenti /by the LP/s VK/ZL po 100 -200 mW,
a s USA o6te pove4e.Kogato ima CONDX i dobra antena-
mo6tnostta ne e vajna.....moje bi pove4e u6ite.
72!Rumen LZ2RS most QRP



lz1nd
Мнения: 7
Регистриран на: 08 сеп 2006, 08:27
Местоположение: пловдив

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1nd » 30 мар 2010, 18:12

Някой беше казал,че скромността краси човека...
Драги ми Румене-НИЩО ЛИЧНО,но след като толкова много се вживяваш в
ролята си на "велик кюерпист",би ли обяснил на нас несведущите защо
ъпгрейдва твоето К-3 със 100 ватовото стъпало ?
Или ще ти е по лесно да обясниш, защо по време на QRP контест изявите ти,
когато повикваш някой,в конкуренция с други викащи го, сигнала ти се "усилва"
на 57 или 599 и в момента когато ти отговори и му даваш номер-отново отслабва?!?
Хубаво е човек да експериментира в дадена насока,но когато почне да се самозаблуждава,
вече си губи смисъла,а още по неприятно става,когато започне да облъчва и аудиторията с
"героичните"си изяви.
Ще завърша така ,както започнах- някой беше казал-на стари краставичари краставици
не продавай...
П.С.Моля те,бъди така добър да пишеш на кирилица-нищо срамно няма в това.
С уважение:Тодор


73 ,LZ1ND

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 30 мар 2010, 18:53

dragi mi Todore,
ot zad napred: nikakvo uvajenie nyama6 kum mene,s tova koeto si
napisal.Sorry-nyamam za momenta kirilica-tova tolkova li ti pre4i?
Moite postijeniya ne sa "geroi4ni",naprotiv ima dosta QRP operatori
po sveta s po izyaveni rezultati ot mene,za Bulgaria mislya 4e sum edin ot dobrite
QRP sti.V tazi glava QRP ako ne ti e yasno se publikuvat imenno QRP postijeniya
i s tova iskah da "zapalya" pove4e LZ da rabotyat na QRP.
Vuzmojnostite sum si gi dokazal poslednite 42 godini /krastavi4ar....hi/ i na
skorostna TLG,Radiomnogoboj i HF,taka 4e tezi koito dobre me poznavat,za razlika ot
tebe znayat za6to sum si kupil 100 W za K3- mnogo prosto kogato nyama CONDX sum
na po golyama mo6tnost,az nikoga ne sum pretendiral ,4e rabotya samo na QRP.
Tova koeto kazva6 za uveli4enie na mo6tnostta e vyarno v tozi slu4aj,kogato ve4e sum
povikal nyakoj DX s QRP i poneje ne e otgovoril,togava -ponyakoga sum go rabotil
s 100 W,no tova ne zna4i,4e go otbelyazvam kato QRP QSO.Po vreme na Contesti
poslednite pone 15 godini sum samo na QRP 5 watts! i NIKOGA ne sum si pozvolyaval
da usilya mo6tnostta,ako ne me 4uvat- tova pri mene e zakon podobno na religiya.
No ti yavno ne si v 4as s QRP naglasata vse o6te ,a moje bi strada6 ot maniya,4e
ne si ocenen dostatu4no.Za ocenkata na edin radiolyubitel sa vajni rezultatite!
Badi zdrav i ti jelaya po ve4e QRP uspehi- 6te se radvam na tvoite postijeniya
naistina!
73!Rumen LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 06 май 2010, 10:05

Здравейте колеги ,
за сведение напоследък се отвори добър CONDX by LP
към VK/ZL na 20 m band.Днес работих с:

ZL2BBS - 3 watts K1 inv Vee - az 5 watts 4 el
ZL2IFB - 1 watt K3 3 el - az 1 watt

72! Rumen LZ2RS



LZ1CL
Мнения: 23
Регистриран на: 04 сеп 2006, 21:49
Местоположение: PLOVDIV

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ1CL » 11 юни 2010, 12:33

Здравей Румене,

Дискусията тук е интересна........
Виждаш ли какво правят НЕСВЕДУЩИТЕ СТАРИ КРАСТАВИЧАРИ (ДОМАТОСЕЯТЕЛИ)
Нагледна история на израза „Крадеца вика –дръжте крадеца”
Завистта,злобата,комплексите,съчетани с болезнен егоцентризъм си е вече чисто медеицински случай,израз на изживяване на някаква лична драма. Ние истинските Пловдивчани имаме един лаф за подобна арогантност „Плюй и отмини”
Все пак се радвай ,че нямаш в съседство „грухтенето” на един такъв 5 ватов киловат ........
Радвай се на хобито и на живота и „GO AHEAD” приятелю !


73 LZ1CL

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 16 юни 2010, 19:04

Здравей Васко LZ1CL,
Благодаря ти !
Нашето хоби е прекрасно и преди всичко трябва да носи удоволствие,но все пак има и някаква
отговорност.QRP-истите са хора,преди всичко с убеждение,че работата с малка мощност
носи удовлетворение,което сами са си избрали и честността по отношение на мощността въобще
не би трябвало да се дискутира-винаги съм казвал,"че другите можеш да излъжеш,но себе си не можеш",
така че ако някой наричащ себе си QRP-ист лъже,той за мене е просто един нещастник и е вманиячен да
побеждава на всяка цена,без да се съобразява с другите.Ами в такъв случай,този радиолюбител как би
могъл да се радва на дипломата си,след като знае,че е излъгал другите- това е самозаблуждение и нещо друго...!
Както и да е-всеки си знае,важното е все пак да се уважаваме и да допринасяме за доброто име на BFRA и
България.
Пожелавам успехи на всички LZ и на тези избрали по собствено желание / QRP !
73/72! Rumen LZ2RS most QRP



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2sx » 17 юни 2010, 14:51

Здравейте ,

Аз също се увличам от QRP ,и когато имам възможност и
кондишъна позволява - работя с малка мощност.
За постижения в тази област няма да говоря .

Удоволствието ,което изпитва човек осъществил QRP р/връзка
с друг континент е същото , както да повикаш някоя екзотична
DX експедиция през Европейския пайлап и ти да направиш първи
QSO с тях .....
Е ,случвало се е и обратното .Викам по половин час и накрая ,
когато не мога да осъществя р/връзката -натискам бутона OFF на
радиото .Поне да не се ядосвам .....
Мисля ,че не съм първия -нито последния ,който го е правил .

От моя опит в QRP-то мога да кажа за себе си ,че човек се научава
повече да слуша по обхватите .А това помага доста .Имаш много
голям шанс да направиш QSO с желаната станция -ако я чуеш първи,
преди да са я " спотнали в клъстера " ,т.е. преди другите да са
разбрали ,че е на честотата.

Участието в контести е задочно мероприятие ,което поставя участниците
в различни условия .На един антената му е малка ,на друг мощността не
му стига ,трети си харесва определена честота и не ще да се махне от
нея ,понеже скимъра от USA показва ,че е там.А ето и един съвсем пресен
пример :
http://forum.at-communication.com/viewtopic.php?f=4&t=7

Определено ,ако състезанието е присъствено участниците ще бъдат равно-
поставени и класирането им "по-достоверно" т.е. независещо от
"чудесата" на техниката .Или зависещо но в по-малка степен........ :)

73 и нека подкрепяме добрите инициативи

Боян



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ6AJ » 23 юни 2010, 11:00

Добро утро на всички,

Приемам написаното от Румен и двамата Бояновци. Бързам да кажа, че не го споделям, нито подкрепям на 100%, а да речем от толерантност към иначе мислещите .... нищо повече !

QRP-контакти за удоволствие при добро прохождение – бива, QRP-контести – донякъде (особено присъствените) ... ноооо QRP-категории в контести, в които има 1500-2000 участника от LP и HP категории – за мен си е живо разхищение на време в чакане, недотам чесане на краста, а повече лекуване на нещо друго :D Особено пък ако контестите са SSB !

... рекорди ... ???
Звучи ми като виц, започващ така : “Един рибар се похвалил на свой колега ... “
ха ха ха
“Виках, виках ... ама не би ... пайлапът изглеждаше безкраен ! ... без да искам хвърлих поглед на ватмера и що да видя – 4 W ... ужас ... къде съм спал ? ... я, като набузих пълните 5 W как бързо бързо нещата си дойдоха на мястото ... “

От определено време насам обстоятелствата са тези, които ме принуждават да работя с максимална мощност 100 W, надявам се че няма да е за дълго ... прав е Боби балчишки, че това също води до познание, или поне би следвало всяка несгода да претопяваме в предимство – та така и аз, изнесен малко настрани (като QTH), стигнах до добри резултати за себе си на база сравнение на QSB ... и хич не е зле, поне груби грешки липсват ...
(става дума само за 14 МHz/CW, там имам наблюдения)

Няма да говоря за онази съвкупност => апаратура+антени+QTH+прохождение+това, дето е между слушалките ... всички сме го чели ...

ама да видиш ти, Румене, какво значи QRP (10 W за WPX контест) ... TM77M или пък DR2Q ... “страшни антени имат хората“ ... :wink:
Tук в тази част на Белгия, по време на контести редовно правя само F5IN и DR1A и то ги дебна, кога ще съм на пътя на антените им ... а тия двамцата QRP-сти ... – не зная колко здрави са казанлъшките керемиди (от разказа на Владо), но ми се струва че от твоите 5 до техните 10 W разликата може и да е 3, но не dB, а може би цели Бели :wink:

Онзи ден 4L8A имаше по-забележимо QSB от RG9A ... по едно и също време, в една и съща посока ... зная, че има значение кой е с квадрати и кой с яги ... но не чак толкоз ... едва ли разликата в усилването на антените им е цял порядък .... чувам какво и накъде работят, усещам кога антените им са с лице или гръб

Или както се казва :
“... ах, тези антени ... изядоха хляба на енергоразпределителните дружества !”

Колкото и да си рядък, колкото и да си префикс – 1500-2000 контакта LP за 24 часа – чак ми се насълзяват очите от умиление, докато чувах RG9A и PS2T ... :D
тяхното обяснение може и да си е тяхна правда – “щом съм само на драйвер, значи съм LP ... даже и кореспондентите ми ще усетят разликата, като помнят как са ме чували преди” ...
да, но в условията не е записано, че LP = HP/10 ... нито пък, че QRP = LP/10, а точно и безусловно LP = 100 W, така както QRP = 5 или 10 W
При UA9SP нещата са къде къде по-прилични, или поне по-“ушиприятни” .... чувал съм го и така, и иначе ...

Cлед всичките ми философстваници мога само да кажа “БРАВО !” на японците, организирали AA-DX контеста – “щом си SO, значи си HP” – просто брилянтно ... убеден съм, че и други федерации ще ги последват

73
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 25 юни 2010, 09:16, променено общо 1 път.


73,
Любо

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 23 юни 2010, 16:08

Здравей Любо,
има неща с които съм съгласен-има извстна логика в написаното от тебе и
не може да се отрече,но има и нещо друго,а именно:
Щом като един така уважаван контест като ARRL има категория QRP,значи
организаторите смятат,че има нужда и от тази категория.Разбира се,те се
надяват на съвестта и честността на всеки уважаващ себе си радиолюбител!
Не съм съгласен с тебе,че участието в състезания с QRP е загуба на време,напротив
както се казва "за всеки влак си има пътници",така че удоволствието при осъществяване
на радиовръзка е по различно.На мене ми се случва доста често въобще да не чакам
в pile-up защото ме чуват до 10 минути,понякога и по бързо,а някога въобще не могат
да ме чуят- е какво толкова - има и други дни пак ще опитам.Спомням си през месец Април
и Май почти всеки ден се чувах на 20 м CW с KH6MB и то още от първото повикване- с 1 ват.
Други път и с 100 вата не ме чува-значи прохождението е такова.Напоследък на 10 м банд
SSB работя с 10 вата и ме чуват прекрасно,експериментирам с малка мощност,стигам до
10 Миливата и става интересно.Всеки може да си намери начин да се радва и да се забавлява,
стига да има тръпка.
73/72! Румен LZ2RS



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ6AJ » 24 юни 2010, 10:48

Добро утро и днес !

Благодаря на Румен за коментара на написаното от мен – бърза реакция ... даже малко звучи като оправдание. Румене, само в едно изречение вчера се обръщам към теб и то в никакъв случай не нападателно, а чисто информативно – че в тази част на Европа има и такъв вид QRP-сти ... “с хубави антени”.
Не е на добре, когато нещата се приемат лично ... Щях да пропусна - поздравления за кирилицата !

Принципно не възнамерявах да коментирам написаното от теб, тъй като че ли не говорим за едни и същи неща – явно ти не си разбрал смисъла на репликата ми, а оттам и аз последвалата твоя не разбирам ... но то си е нормално и очаквано.

Споделих мнението си за QRP и LP в контести, а ти говориш пак за ежедневни контакти, миливати, един и същи кореспондент няколко дни подред, статистика на прохождение и т.н. – щом те влече, нищо лошо в това ... поне на мен не ми пречи ! Затова и съм написал в предходната си реплика – “бива” – и с това съм приключил по въпроса.

Целта на всеки контест е по-висок резултат, целта на всеки организатор на контест е по-голяма активност, целта на всеки контестер е повече, по-бързо и по-качествено ... става дума за надпревара, опит, тактика, естествено и късмет ... но не и за грубо надлъгване по отношение на условията. Като цяло търсим “презареждане на батериите” – това е и смисъла на всяко хоби. И ако някой търси удовлетворение при неспазване на условията на играта, това означава че никога няма да го намери ... просто си седи в категорията на по-ниската мощност, за да може оправданието му да ходи пред него – “с толкова мощност, такива резултати !”, но следващия път не отива по-нагоре ... нито в категория, нито в резултат, нито в удовлетворение ... ето това не разбирам ...

Инак на кого от организаторите му пречи пряко, че някой погрешка се e писал QRP ? ... с единствената надежда, че така няма да се види след няколко месеца на 162-ро място, а да речем на 18-то ... и как ли пък би му помагнало това ? Предлагам да не коментираме отделни контести, особено тия, кои са по 48 часа ... там целите на организаторите и спонсорите са малко по-други ... най-малкото изобщо не е по темата ...

Сякаш съм по-склонен да добавя към репликата на Васко Шатаров :
“светът се променя, всяко хоби – също !”, което ще рече “потребностите на хората – също – както на здравите, така и на болните !”

73
Любо
Последна промяна от LZ6AJ на 25 юни 2010, 09:17, променено общо 1 път.


73,
Любо

LZ1CY
Мнения: 629
Регистриран на: 30 авг 2006, 11:13
Местоположение: Пловдив

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ1CY » 24 юни 2010, 13:00

Съпричастен съм към темата,към QRP работата и ще си позволя "да сложа малко мерудия в манджата",
дано да не я пресоля.Много се извинявам и на четящите и на администратора на сайта но следващите
няколко думи ще ги напиша с главни букви защото си заслужава.Всичко по тази тема /а и не само по
тази тема,изобщо в живота/ е ВЪПРОС НА ВЪЗПИТАНИЕ,СЪЗНАНИЕ,КУЛТУРА И РАЗБИРАНЕ. Светът е
голям,хората са много и различни,с различно мнение,виждане и разбиране.Всеки има право на мнение.
Четох по горе,че има "стари краставичари",които не искат да им се продават краставици.Това,преведено
на понятен език,значи,че това,което предполагат че прави някой,те отдавна го правят,едва ли не те са
го измислили. Е, България се е прочула с много неща но напоследък нито сиренето,нито киселото млеко се
правят от млеко а най-добрите фалшификатори,най-добрите "специалисти" по източване на банкомати,
най-добрите компютърни вируси -всичко това е творение на българският "зъл гении".Може би причината е и в
"добрите братски учители",които имахме много време.Дори сега,учейки се от нашия опит,и престижни радио-
любителски организации започнаха да правят плахи опити за "шашми" в големи контести,но бяха разкрити.
Е,значи има още да учат. Хората, занимаващи се с тези неща,може би страдат от някакво "заболяване",
според мен това е "неизживяното детство" - в детските години се правят лудории а зрелият човек се предполага,
че има нещо в "кутията между двете слушалки".След близо 20 години "лутане" в дебрите на демокрацията
решихме,че сме "загърбили" много от полезните стари неща. Ето,правят се опити за възстановяване на
традицията с присъствените QRP КВ състезания /преди повече от 20 години имаше по няколко такива на
година,че дори и УКВ/. Имаше обявено QRP party от LZ OPEN club за края на май в Обзор,не знам какво е
станало,няма информация по въпроса.Има обявено и присъствено QRP КВ състезание и на 25 септември край
Габрово.Присъствувал съм на почти всички присъствени КВ и УКВ QRP вътрешни и на няколко международни
състезания в близкото минало. Нагледал съм се на разни чудесии" на "злия гений" български и от "братските" страни.
Дано вече разумът надделее и никой да не се опита да "шунтира" затихвателите на мощност,които ще се използуват
в състезанието край Габрово.И на края,но не по важност, искам да пожелая на работещите с малка мощност успех
в състезанията,успех в експериментите, да бъдат толерантни един към друг,без нерви и обиди /макар и любезни/.
73


LZ1CY

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 06 сеп 2010, 10:28

Здравейте QRP-сти,
днес работих с ZL2MS по дългият път на 20 м CW,като в началото и двамата
бяхме със 100 вата мощност- 599/599.
Той работеше с ФТ857 и Вертикал със 8 радиала на брега на Океана,като спомена,че антената
му е във водата "за да му помага солената вода".
После и двамата намалихме мощността на 5 вата - 589/559.
Аз му пуснах 1 ват - 549
100 Мвт- 539
10 Мвт - 329
напоследък,CONDX на 20 м via LP е мн.добър- около 04.30 до 05.30 Z.

73/72 Румен LZ2RS/Qrp



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 07 сеп 2010, 12:48

Здравей Румене, не разбрах само дали тези оценки са по S- метър или на слух, и другото немога да си представя , че с 10миливата ще се метне сигнала до ZS и той ще работи само с вертикал , макар и във водата . Извинявай за невежеството.


Поздрави, lz1yq



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 07 сеп 2010, 16:08

Здравей колега LZ1YQ,
значи става дума за един експеримент по отношение на CONDX via LP.
Става дума за ZL / a ne ZS /.
Аз давам RST по S metera,надявам се,че и той е бил точен.
По важното е че успя да ме чуе ,а не с колко и това е просто една оценка
за прохождението на 20 м LP.
73! LZ2RS



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 07 сеп 2010, 17:03

Извинявай за грешката,не съм внимавал , че става дума за ZL ........ .
73, lz1yq



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 07 сеп 2010, 20:20

Здр.Крис,
разбирам те.....,това за "невежеството и ZL....." e ясно.
Виж,по света отдавна има радиолюбители,които обичат да експериментират с малки мощности.
Аз се запознах с този начин на работа преди 15 години и най много такива ентусиасти има в САЩ.
Тук тръпката се състои в това до колко сигнал с по малка мощност може да се приеме-тоест не
е толкова важна oценката за сигнала,а това дали е успял операторът да го чуе.Тук не става въпрос за
дипломи,оценки,хвалба и т.н.- просто е интересно да разбереш прохождението в този момент на
радиовръзката до каква степен е подходящо за много слаби сигнали.И това е един вид удовлетворение,
че си "го хванал".Днес отново имаше FB CONDX 20 m Long path ,но успчх да чуя 10 ВТ от VK2ARZ,antenna
G5RV.Вчера ZL2MS ме помоли ,ако имам възможност да опитаме по малка мощност,е аз имам такава
възможност - минималната ми е 100 мВ,а също имам делител - 10 постоянно включен към трансивера.
Това е,надявам се че си ме разбрал правилно-ако имаш желание можеш да погледнеш в списание "SPRAT",
или "ARCI".
73 и бъди здрав!
Румен



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 07 окт 2010, 19:12

QSO: LZ2RS to AI2Q 15 m CW
AI2Q heard: 5 watts - 559
1 watt - 539
100 mW - 519
10 mW - 339

QSO: LZ2RS to NY3A 15 m CW
NY3A heard: 5 watts - 599 +
1 watt - 599
100 mW - R 5
10 mW - R 5

73/72 Rumen LZ2RS most QRP



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 18 окт 2010, 12:52

WAG contest 2010
LZ2RS SO AB QRP MIXED 19 hrs work

BAND MODE QSO's Pts Cty
=========================================
3.5 CW 53 159 20
7 CW 111 333 20
7 LSB 10 30 1
14 CW 221 663 24
14 USB 44 132 2
21 CW 25 75 1
21 USB 6 18 5
28 CW 73 219 21
28 USB 1 3 0
=========================================
544 1632 103
Total: 168096 pts



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 13 дек 2010, 18:18

Dec 13-2010 QSO with N2KW :

N2KW heard 10 mW on 20m CW as RST 309
N2KW heard 10 mW on 15m CW as RST 409

72! Rumen LZ2RS/Qrp



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 29 дек 2010, 22:04

Dec 29 -2010

RZ6HON heard 10 mW on 20 m CW as RST 449
RX3ALL heard 10 mW on 20 m CW as RST 339
UA4CDV heard 10 mW on 20 m CW as RST 339
UA1CEX heard 10 mW on 20 m CW as RST 329
SM4GRP heard 10 mW on 20 m CW as RST 319
UA4NU heard 100 mW on 20 m CW as RST 339
LA5AD heard 10 mW on 20 m CW as RST 439
UA1OKO heard 100 mW on 20 m CW as RST 229
RA0SMS heard 1 watt on 20 m CW as RST 549
GW0VSW heard 1 watt on 20 m CW as RST 449

72! Rumen LZ2RS/Qrp



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 30 дек 2010, 11:20

днес на 20 м CW опитах с малка мощност с делител до -20 дБ /K3 има минимум 100 мВ/
QSO UA4CDV Vlad heard 1 milliwatt as RST 339 home brew rig, LW ant
GM3OXX George heard 1 milliwatt Q4 home brew - 32 years old rig, ant 139 m Loop.
George CFM more than 300 by DXCC with 1 watt !!

72! Rumen LZ2RS K3 ant A4S



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 31 дек 2010, 15:05

31 Dec 2010 on 20 m CW THEY heard:

PA0RBO/Qrp heard 1 mW as RST 529
RX3DHR/Qrp heard 1 mW as RST 219
DF5WBA/Qrp heard 1 mW as RST 519
DJ5RE/Qrp heard 1 mW as RST 419
DJ0GD/Qrp heard 1 mW as QRK 4
DK3DK/Qrp heard 10 mW as RST QRK 4
RJ3AM /Qrp heard 10 mW as RST 559
on 15 m
RX9LW heard 10 mW as RST 229

72!Rumen LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 06 яну 2011, 11:05

Jan 5 - 2011
HB9DAX and LZ2RS 20 m CW
LZ2RS heard 100 mW as RST 599
HB9DAX heard 100 mW as RST 579, 10 mW as RST 549 and 1 mW as RST 329

Jan 6 - 2011
DL9MDW and LZ2RS 20 m CW
DL9MDW heard 100 mW as RST 589, 10 mW as RST 569 and 1 mW as RST 339

UT7MT and LZ2RS 20 m CW
UT7MT heard 100 mW as RST 579, 10 mW as RST 339

72!Rumen LZ2RS/Qrp



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 09 мар 2011, 20:04

Здравейте колеги,
На вниманието на QRP-стите днес на 21 Мхц имаше много добро прохождение,което вероятно ще
продължи.Сутрин към Русия,следобед към Западна и Северозападна Европа.Имаше много QRP станции
с 5 и 10 вата особенно на SSB от UK,но също и F,EI,SM,LA,ON.Днес си разменяхме само 58 i 59 ,но имаше сигнали
на 59+++,като например ON3AHA ,Hans s IC 703 10 W i MA5B antenna by Cushcraft,на когото дадох 59+45 дБ !
Надявам се и 10 м банд да се отвори,DX QRP връзките na 10 m са много интересни!
73/72 ! Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 27 апр 2011, 18:13

Здравейте колеги QRP-сти,
напоследък се отвори прохождението на 20 м към USA ,сутрин около 06 до 08 LZT
се правят добри връзки с QRP особенно към W6 i W7,VE7 - 330 gr.Също и по дългият път
ZL/VK - 280 gr.
Следобед от 15 до 19 часа LZT се правят Европейци със 100,200,300 Миливата-Северозапад,
DL,ON,F,G,EA и други.
На 15 м сутрин Руснаци,следобед UK,USA.
На 10 м EA,CT,YB,PY,LU.

72! Rumen LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 04 юли 2011, 11:15

Днес 04 July 2011 at 03.50 Z на 14060 Khz CW виках CQ с 5 вата,отговори ми Allen N2KW ot MA state.
Той беше с 500 миливата ,дадох му 599,антената му 4 el over 4 el stack ygies up 40 m.
После аз пробвах 10 миливата,той ги чу с рапорт 509.Той и преди това на няколко пъти беше
приел 10 миливата,но днес успя да приеме 1 миливат с рапорт 409.
Аз съм с 4 el 3 band yagi up 32 m.
72!Rumen LZ2RS



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 21 юли 2011, 12:03

Здравейте , днес получих информация че репортажа за проведеното присъствено състезание ПИРИН 2011 ще се предава от ХОБИ ТВ на 28.07 четвъртък от 13:00 и 19:00 часа, с повторение на 02.08 вторник от 16:30 и 22:30 часа.

73! lz1yq



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 06 дек 2011, 11:54

Здравейте колеги,
CONDX на високите бандове е мн.добър.
По време на WWDXCW работих на 28 Mhz само няколко часа и
направих доста нови страни на QRP.
Вчера работих с 1 ват CW:
ZK2V 21 Mhz
NH7O 14 Mhz via LP
KG9N 21 Mhz

72! Rumen LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 24 фев 2012, 09:53

Здравейте колеги QRP-сти!
Напоследък CONDX се подобри на 20/15 м,DX също добре чуват:
OX3XR,CX7CO,3B8CF,JT1CS,7Z1HL,XU7AFU,ZL2IFB,VQ9JC,TN2T,C21HA,
Z21BB,HK0NA,E51NJB,FK8DD,many US,JA,RA0,VK,ZL.
Направих ги с 5 вата CW.
72! Rumen LZ2RS/Qrp



lz2sx
Мнения: 116
Регистриран на: 05 сеп 2008, 08:47

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2sx » 24 фев 2012, 16:55

Здравей Румене ,

Радвам се на постиженията ти на CW и то на QRP ,понеже и аз пробвам от време на време работа с малка мощност.
Поздравления и за отличния резултат в ARRL контеста :
http://pileup.ru/search.php?call=LZ2RS& ... =arrldx_cw

Нищо ,че някои не разбират тази наша "тръпка" за работа с малка мощност.За всеки има място под слънцето ,
когато има кондишън :)

Един приятел ми изпрати този линк,който вероятно вече е гледан от някои колеги :
http://www.youtube.com/watch?v=mEz_hcYu ... r_embedded

Кой казва ,че CW нямало бъдеще ?

Успех в UBA-та тази събота и неделя ,ако участваш

73 Боян / LZ2SX



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 25 фев 2012, 11:55

Здравей Бояне,
БЛГ за репликата относно QRP ,също и за интересният "музикален файл"!
Не знам за UBA контеста,току що слизам от покрива-антената за 80 м
се е скъсала-оправих я ,но има силен вятър и не мога да вдигна мачтата
-ще ме отвее...хи!Ако след 1 час не спре вятъра,ще реша дали да работя,
но може и само за участие,мен вече не ме вълнува класацията и не си
давам голям зор,както преди-давам път на по младите и те да изпитат
удоволствие от заето престижно място.Напоследък активно работя за
US County award- 841 counties with QRP.
Бъди здрав и ти желая успехи в нашето прекрасно хоби!
73/72! Румен



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 01 май 2012, 12:44

Здравейте колеги QRP-sti!
Днес рано сутринта към 03 Z имаше FB CONDX na 20 m ,направихме QRP Testing
with NE2Q Jay fm NY,който успя да чуе 1 ват-559, 100 мВ-549 и 10 мВ- S1.
Неговият 1 ват аз чух на 599+5 дБ.Той беше с 5 ел monoband yagi up 20m i IC 756-3.
появи се и Том K2UQT ot NY,който успя да чуе 100 мВ -S4.той беше с 2 ел Quad .
И двамата за първи път опитаха да чуят миливати и бяха много доволни.
Иначе си работеха с Киловати и аз ги чувах съответно Jay na 59+50 dB,a Tom na 59+45 dB
na USB.S Jay NE2Q пробвахме на USB QRP 1 X 1 watt 59 za nego i 53 za mene.
Предишният ден също на 20 м USB QSO with Dallas from Luiziana 5 watts X 5 watts
59+10/59+20.
72! Rumen LZ2RS mostly QRP



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 13 май 2012, 11:33

Здравейте колеги QRP-sti,

7O6T се чува страхотно:
band mode my PWR
20 m CW 5 w
15 m CW 5 w
10 m CW 5 w
10 m USB 1 w

72! Rumen LZ2RS/Qrp



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 01 окт 2012, 16:32

Днес най после успях да направя на QRP CW 21 Mhz 3D2C,
доста го виках,но все пак ме чу в Pile-up.Може би тогава оператора е бил бай Слав LZ1GC.
72! LZ2RS/Qrp



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 01 ное 2012, 22:10

Ами той отдавна си е тук в България.....



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 02 ное 2012, 11:45

Здравей Христо,
да,бай Слав си е вече тука и даже се чухме с него преди 10 дена на 28 Мхц.
Но,когато съм писал за него беше 1 Октомври..... !
73! Румен



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 02 ное 2012, 11:59

Здравейте QRP-сти !
Вчера имаше много добро прохождение за Европа на 28 Мхц.
Експериментирах с мощност 300 Миливата на USB и направих около 10 връзки с
Англични,Французи и Белгийци.Получих рапорти 55 ,56 .Двама Англични ме чуха и със
100 миливата.Днес може би пак ще е такова прохождението- около 14 до 15 Z.
72! Rumen LZ2RS



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 03 ное 2012, 09:53

Лелеееее Румене, много съжалявам , просто не съм видял датата и се очудих на поста ти.Съжалявам още един път.

73! LZ1YQ



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ2CM » 16 ное 2012, 07:32

Здравейте! Чета с интерес QRP темата и е много интересна!Виждам и подозрението между редовете но антената отговаря на всички въпроси.Преди време работех на 7Мхз с HB9CV от Електротехникума Монтана и ZL спейшъл от дом.Валери LZ2RM работи доста време с ZL спейшъла на запад наклонен под ъгъл 45градуса с 25вата .В навалицата винаги му отговаряха преди станций с 500-800вата и с обикновенни антени.Елементарната аритметика сочи, че едно QRP ще има същия успех над станций от порядъка на 200вата.А колко по-добри антени има?!!!Успех на всички колеги QRP-сти!!!
73!Пламен



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 19 ное 2012, 18:09

Здравей Пламене LZ2CM,
да,напълно си прав и няма никакво съмнение,че при QRP работата/ако наистина е QRP/,
антената определя нещата и затова е необходимо да е с мн.добро КСВ и по възможност
по високо за да се компенсира малката мощност.
Вчера поработих на LZDX contest около 14 часа -през нощта не съм работил,та не само търсих,
но и виках на CQ с 10 вата особено на 20/15/10 м / 4 ел 3 бандова яги на 32 м височина/ и
направих 681 QSO,като по добре ме чуваха на 10 м,а на 20/15 м направих най много връзки
именно на CQ.Все пак при всяко състезание има и известна стратегия за да можеш да се
възползваш максимално от прохождението,а също важно е радиото и не на последно място
...... ушите!
73/72 Румен LZ2RS most QRP



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 26 ное 2012, 10:04

CQ WWDX CW contest 2012
=======================
LZ2RS/QRP
SO SB 10 m 13 hrs work

332 QSO 32 ZN 82 CTY score 92.500

72!Rumen LZ2RS/Qrp



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 22 яну 2013, 17:58

Здравейте QRP - сти !
Днес имаше мн.добро прохождение на 15 м банд към Англия.
Поработих с 1 ват на USB,като получих следните оценки:

GW4FOI RS = 56 на 100 mW RS= 55

2E0ILY RS = 57

G3TPW RS = 59 на 100 mW RS=58 на 10 mW CW RST=569 на 1 mW CW RST= Q5 S1

72! Rumen LZ2RS/Qrp
* G3TPW TS2000 ANT 3 el 3band Yagi up 16 m



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 29 яну 2013, 16:54

REF CW Contest 2013

Здравейте QRP-сти,
поработих около 12 часа на REF CW contest as QRP - 5 watts,независимо,че
организаторите са сметнали тази категория за излишна.

80 m 20 QSO 18 sec
40 m 45 QSO 38 sec
20 m 97 QSO 58 sec
15 m 81 QSO 47 sec
10 m 5 QSO 4 sec
==========================
248 QSO 165 Sec Score: 40,755

Направи ми впечатление много слабата оперативност на французите,
около 70% от операторите,като че ли за първи път работеха в контест....!
Уморих се повече отколкото на WWDX CW contest !Удоволствието беше кратко.
Очаквам с нетърпение моят любим контест ARRL INT DX CW следващият месец.
72! Румен LZ2RS



Отговори