УКВ състезания, отчети, софтуер

Комуникации над 30 MHz
LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ1NY » 26 май 2010, 23:36

Общи положения:

УКВ състезанията, организирани от БФРЛ, както и преобладаваща част от състезанията на УКВ се провеждат в съответствие с препоръките на IARU reg.1
Съгласно тези препоръки има няколко особености, които отличават състезанията на УКВ от тези на КВ
1. Подготвят се отделни отчети за ВСЕКИ един обхват на който е участвал всеки радиолюбител
2. За всеки отчет (т.е. за всеки обхват) контролните номера започват от 001 и се увеличават с единица за всяка връзка на този обхват
3. Изчисляването на точките за всяка една връзка е на база разстоянието между кореспондентите. Принципите за изчисляването на разстоянието, по което се изчисляват точките за всяка една връзка са следните:
- взема се под внимание разстоянието между центровете на локаторите на кореспондентите
- изчислява се разстоянието между кореспондентите, закръгля се до най-близкото по-малко ЦЯЛО число и се прибавя единица. По този начин връзки с кореспондент във вашия локатор се начисляват точки като за връзка на 1 км.
За демонстрация, а и за практически нужди може да се използва следния калкулатор:
http://lz1ny.net/cgi-bin/LOGS/qra.py

Получих неколкократно запитвания какъв софтуер е подходящ за водене на състезанието и подготвяне на отчетите.

Аз познавам донякъде програмата VUSC4WIN на OK1DIX.
Най-актуалната версия може да свалите от тук : http://www.ok2kkw.com/vusc4win_eng.htm
Тази програма подготвя и отчетите в подходящия вид.
Форматът, който се препоръчва за подготовка на отчетите от състезания над 30MHz се нарича EDI (Electronic Data Interchange). Целта на спецификациите на този формат (приети през 1998) е да улесни разработчиците на софтуер и до улесни обмена на данни между радиолюбителите и УКВ координаторите и са съборазени с препоръките на IARU

Разбира се има и други контест-програми, които имат опция за подговяне на отчет в EDI формат..но аз не ги познавам.

Типични грешки, които срещнах при приемането на отчети, подготвени с други програми или писани на ръка във MS Word , MS Excel и др.
- операторите понякога пропускат да въведат локатора, от който са работили
- не е указан обхвата, в който е работено
- не е спазeно изискването за отделни отчети и отделна номерация на всеки обхват

Ако имат въпроси и коментари ... форумът е ваш! :D


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ2STO » 09 юни 2010, 23:56

След дълго експериментиране с различни софтуери за лог най-накрая открих този, който идеално пасва на нуждите ми:
http://www.uba.be/sites/default/files/u ... ontest.zip
Може да се стартира няколко пъти едновременно за различните обхвати с цел правилно номериране.

Vusc успях да го забия за много кратко време - въведох няколко връзки, после пробвах "edit" на записите и беше дотам, ако това стане по време на състезание няма да ми е приятно, а и многото прозорци които се отварят ме дразнят, аз исках прост интерфейс, надеждна работа и правилни резултати в изходния файл. Засега не държа на автоматичен Voice/CW или ротатор интерфейс, но е задължително да има режим REALTIME и AFTERCONTEST за да мога да го ползвам по време на контест, както и само за въвеждане на традиционен лог от книга. Оказа се, че доста от софтуерите си имат свои проблеми. Преди ползвах Contest Assist by IK3SCA, но забелязах че QRB се разминават с 1т. понякога и ако не си променя настройките на формат на дата в regional settings(Bulgarian по подразбиране) на XP - изходния *.edi файл съдържа грешен формат на времената и трябва всеки ред да се корегира на ръка. За да вкарам майския контест ползвах GenLog32 - прост, удобен и надежден донякъде, но и той нещо не смята QRB според изискванията на IARU, което не е фатално но ме дразни. Две вечери подред пробвах какви ли не софтуери, едни с хубав интерфейс, но само на немски, други с много екстри, но постоянно нещо реве и намирам работата им за непрактична а понякога и нелогична ... Споделете и вие какъв софтуер ползвате и какво сте забелязали като недостатъци.



2zg
Мнения: 49
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:25

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от 2zg » 10 юни 2010, 07:07

И аз , като LZ2STO, дълго експериментирах с различни софтуери за лог на УКВ и все нещо не се получаваше или не ми харесваше.
За КВ вече от доста време ползвам N1MM, както за контести така и за ежедневна работа.
Тук на форума е ставало въпрос за нея, за това само ще кажа , че е безплатна и има перфектен "супорт".
Потдържа всички, най-често използвани видове работа, ВСИЧКИ контести /включително и българските - със шесте цифри!/ и до сега, никога не ми е правила някакви "гафове".
Мнооооого приятно бях изненадан, като "открих", че потдържа и УКВ контести!
Използвах я на LZ DX VHF контеста и отговора ми, на въпроса: "Какъв лог да ползвам за хобито HAM RADIO?" - вече е : N1MM Logger forever!
Пробвайте и вие - няма да съжалявате!
73! LZ2ZG



LZ2STO
Мнения: 123
Регистриран на: 29 юли 2007, 16:02
Контакти:

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ2STO » 10 юни 2010, 09:29

Наистина е много е добра ! Как се справя с номерацията при смяна на бандовете при VHF контест ? Аз нещо не успях при тестовете да направя автоматичната номерация да е различна за всеки банд. Иначе не успявам да създам проблем с нея, перфектна е в много отношения, бих я ползвал с голям кеф, само тази номерация как става да е различен номер за всеки банд ?



LZ1BB
Мнения: 207
Регистриран на: 31 авг 2006, 10:48
Местоположение: София

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ1BB » 10 юни 2010, 10:38

Аз използвам програмата TUCNAK. Писана е от укавист специално за УКВ състезания. Никакви шаренийки и перушинки, просто работен кон на който може да се разчита и вярва. Досега не съм загубил нито една връзка. Не съм намерил и нищо, което е необходимо, а тя да не го може. То ще е трудно да се добави нещо де, все пак автора е практикуващ контестер, при това добър.

Моята операционна система е Линукс. Не съм пробвал и не знам как върви tucnak под Уиндоус, само видях, че автора казва, че може да се ползва. Та ако искате, пробвайте я:
http://tucnak.nagano.cz/tucnak1en.html
Това е tucnak1, който не се поддържа вече, но на мен ми харесва повече и аз ползвам точно тази версия. Новата програма tucnak2 можете да видите тук:
http://tucnak.nagano.cz/wiki/Main_Page



2zg
Мнения: 49
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:25

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от 2zg » 10 юни 2010, 12:11

... само тази номерация как става да е различен номер за всеки банд ?
И аз не знам все още как става това!
За последния контест, направих два log-а :)
Един за 144 и друг за 430 и с номерацията няма проблем, но не е това решението!
А някой може и да знае?



2zg
Мнения: 49
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:25

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от 2zg » 10 юни 2010, 13:41

... само тази номерация как става да е различен номер за всеки банд ?
Аааа..., то всичко си е било наред и си работи както трябва!
Аз лично съм изпаднал в заблуждение от факта, че за тези контести изпoлзвам един дърт TS-780 , който няма CAT.
Като му превключвам обхватите, това не се отразява автоматично в лога. Трябва в самия лог да превключа банда и започва другата номерация!
Сега го пробвах с ICOM-а и всичко е ОК! Заредил съм контест - "VHFCFO".
Като дадеш да генерира отчет в EDI формат, автоматично прави отчети по обхватите на които си работил!
N1MM Logger forever!



LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ1NY » 16 юни 2010, 14:17

В случай, че срещнете непреодолими препятствия с подготовката на отчетите в EDI формат - направил съм шаблон на Ексел, в който може лесно да попълните направените от вас връзки.

Файлът може да бъде свален от сайта http://vhfcontest.bfra.org/ - в раздела Tools - Contest log in XLS (Excel template file).

Разбира се за предпочитане е да бъде в ЕДИ... :D .

Моля когато изпращате отчетите в полето Subject изписвайте вашия инициал, а файлът го изпращайте като прикачен.
Желателно е файлтъ да бъде преименуван по следния начин , например, моят отчет за обхват 144 МХц да изглежда така : "LZ1NY_144.xls"
Останалата информация може да опишете в тялото на съобщението.
Всички тези условности - за формата, именуване, за Subject и т.н. просто много ми улесняват работата и намаляват възможността от грешки там, където се налата ръчна обработка......
Имайте впредвид, че отчети в различен формат ще бъдат приемани и обработвани в НАШИТЕ контести - на 100%, но предполагам, че няма да бъдат приемани навсякъде, ако бъде изпратен за класиране или за контрол на други състезания.


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ1NY » 01 юли 2010, 14:27



73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ1NY
Мнения: 697
Регистриран на: 04 сеп 2006, 16:59
Местоположение: Sofia

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ1NY » 19 авг 2010, 17:27

Изминалите три УКВ състезания, организирани от БФРЛ и многото отчети, които минаха пред очите ми , дават възможност да споделя с вас за някои най-често срещани грешки от страна на участниците:

1. Грешки във времената и датите
Съгласно условията всички времена се записват по UTC. Често срещано е връзките да бъдат регистриране по локално време.
Понякога това е указано от участника в отчета и бих могъл лесно да променя времената. Понякога не е указано по какво време са регистрирани връзките или което е по-лошо част от времената са по UTC, някои по LZT ....
Често срещан ефект е, когато се въвеждат връзките след състезанието - често остава датата на въвеждането, а не датата на самия контест.
10 минути разлика във времената са достатъчни да отпаднат 100% от точките за дадена връзка.
Заключение: Всички времена трябва да бъдат по UTC, проверявайте и датата!

2. Грешки в инициалите.
Случват се грешки в инициалите на кореспондента ...и в собствения инициал.
Имайте впредвид, че LZ1NY, LZ1NY/1 и LZ1NY/P се разглеждат като различни инициали. По време на целия контест използвайте САМО един вариантите на вашия инициал. Няма как да се опише в отчета, че половината време сте работили с един иницал, а после с друг. Грешка в инициала носи загуба на 25 % от точките за дадена връзка, незасивимо дали е сгрешен предавания или приемания инициал.
"Техническите изисквания ...." позволяват да НЕ СЕ предават /1, /2, /P по време на състезание. Изборът е ваш.
Предаването на /1, /2, /P (ако се налага...) понякога има и добра страна - ако вашия кореспондент чуе, че работите наример портативен, ще обърне повече внимание на приемания локатор, а няма да "повярва" ако неговата програма за лог му подскаже вашия домашен локатор. Понякога се допуска грешка например работейки от клубната станция да предадем личния си инициал.... минус 25% :-(.

3. Непълни отчети, заглавни страници
В условията на състезанията точно са описани какви данни трябва да изпрати всеки участник. Част от данните, се налагаше да бъдат уточнени по-късно, но докато няма данни за работния обхват, категория и локатор - не може да започне проверката.

4. Поредни номера
Съгласно условията на нашите състезания и състезанията на ИАРУ за всеки обхват се подготвят отделни отчети. Номерацията за всеки обхват започва от 001. Отчети със "смесена" номерация могат да бъдат използвани за контрол. Това е процедура, възприета от IARU и не подлежи на промяна в нашите условия.

5. Изчисляване на точките (километрите) за всяка връзка.
Често в отчетите липсват тези данни. В нашите условия НЕ е изрично указано, че това се санкционира.
Но пък пише, че всеки участник е длъжен да ги пише... За чужди контести не знам как се възприема...
При проверката съдийската комисия изчислява декларираните и зачетените точки съгласно приетия и предадения локатор, по формулата, препоръчана от ИАРУ.

6. Формат на отчетите.
БФРЛ е сред малкото изключения, приемаме отчети във всякакъв вид. Препоръчвания формат са нарича EDI. Това е и форматът в който си обменяме отчетите между УКВ отговорниците на националните организации. Отчетите, които не са в edi няма как да бъдат изпратени на колегите, обработват се с цената на повече ръчни усилия, съответно вероятността за грешки и забавяне се увеличава.

7. Правописни грешки - без коментар. Малко на брой...Например буквата "О" в номера и др. под.

8. Закъснели или неизпратени отчети - Жалко...!

Пожелания при изпращане не отчетите:
ВИНАГИ посочвайте Subject , когато изращате отчетите до vhf@bfra.org или до други организатори на състезание. Нека Subject-а да бъде вашия инициал.***
Наименовайте файловете просто, например: LZ1NY_144.edi , LZ2PS_50.xls***

*** Освен ако организаторите нямат други изисквания.

Извън състезателната програма - ако имате направени снимки по време на контеста - ще ги добавим към галерията. Става една приятна колекция и спомени. Тука няма краен срок :D

Благодаря на всички участници!
С пожелание и всички слушатели, писатели и дописници да станат наши кореспонденти в ефира!


73! Виктор / LZ1NY

"Good Luck. Be patient. Do some research."

LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ2CM » 04 авг 2011, 17:04

Здравейте.
на 7.08.2011 ще се проведе АЛПЕ-АДРИЯ УКВ КОНТЕСТ
ето и условията .

2. ALPE-ADRIA VHF

DATUM IN ČAS: 7 august 2011

Nedelja v prvem polnem vikendu v mesecu Avgustu: 07:00 – 15:00 UTC

Frekvenčni pas in načini dela:

Frekvenčni pas: 2 m /144.000 – 144.400 MHz

Načini dela: CW (A1), SSB (J3E)

Priporočilo za pozivanje v tekmovanju:

QRP postaje: Priporočeno je da pozivajo nad 144.350 MHz

QRO postaje: Priporočeno je da pozivajo pod 144.350 MHz

KATEGORIJE:



Kategorija A: Fiksne in portable postaje (lokacija po licenci)/ Moč po licenci

Kategorija B: Postaje delajo izključno v CW načinu ne glede na lokacijo/ Moč po licenci

Kategorija C: Fiksne in portable postaje /maksimalna moč: 50W OUTPUT

Kategorija D: Portable postaje /maksimalna moč: 5W OUTPUT / lokacija nad 1600m A.S.L.

MNOŽILCI: x 1 (1 točka/km)

3. SPLOŠNO

ORGANIZATORJI:

Organizatorji AA tekmovanj so Avstrija (ÖVSV), Hrvaška (HRS), Italija (ARI) in Slovenija ZRS

2011 – ÖVSV (OE)

2012 – HRS (9A)

2013 – ARI (I)

2014 – ZRS(S5) …

Pošiljanje dnevnikov:

Tekmovalci iz držav organizatorjev morajo svoje dnevnike poslati svojemu nacionalnemu managerju.

Ostali tekmovalci, ki so državljani drugih držav morajo svoje dnevnike poslati enemu izmed štirih

organizatorjev. Elektronski naslovi so navedeni spodaj.

Dnevniki morajo biti v predpisanem EDI formatu, poslati pa jih je potrebno najkasneje v 15. dneh po zaklju

čku tekmovanja.

S5 tekmovalci dnevnike naložijo nahttp://slovhf.net/vhfmanager/ , tako kot je to v praksi za vsa ostala VHF UHF SHF tekmovanja.

Ето и на организатора

ALPE-ADRIA VHF CONTEST RULES


DATE AND TIME:

Sunday in the first full weekend in August from 07.00 – 15.00 UTC


BAND AND MODES:

Band: 2 m /144.000 – 144.400 MHz

Modes: CW (A1), SSB (J3E)

Recommendation for CQ calling:
QRP stations: 144.350 MHz and up
QRO stations: 144.350 MHz and down


SECTIONS:

Section A: fixed and portable stations (at licensed address) / licensed PWR

Section B: CW stations regardless the location / licensed PWR

Section C: fixed and portable stations /max. PWR : 50W OUTPUT

Section D: portable stations /max. PWR : 5W OUTPUT / location above 1600m A.S.L.


MULTIPLIERS:
x 1 (1 point/km)


ORGANIZERS:

The organizers of AA contest are Austria (ÖVSV), Croatia (HRS), Italy (ARI) and Slovenia (ZRS) as following:

2007 – ÖVSV (OE)

2008 – HRS (9A)

2009 – ARI (I)

2010 – ZRS(S5) …


ENTRIES OF LOGS:

Participants, citizens in one of the four organizer countries must send their logs to their national contest managers. Others can send their contest logs to any e-mail addresses listed below.

All logs must be in EDI format and must be send 15 days from contest date.

National contest managers are obligated to send all received logs to the organizer. The death time of sending the logs is:

30. September for AA VHF and AA UHF/SHF contest

The e-mail addresses of organizers are:

AUSTRIA: oe8rzs@oevsv.at

CROATIA: hrs-vhf@hamradio.hr

ITALY: alpeadria@ariudine.it

SLOVENIA: vhf@zrs.si

The organizer is obligated to publish the general results to the end of the year . Before publishing the results the organizer is obligated to coordinate them with the national contest managers.


JUDGING OF ENTRIES:

To judging of entries are in force the general rules for IARU REGION 1 VHF/UHF/SHF contests.


PRIZES:

The organizer of AA contest will award a prize to the first 10 entries of each section – international results (place 1-5 plaque and certificate, place 6-10 certificate).



AA Contest Committee/January 2007

73!Успешен контест!



LZ1ZP
Мнения: 117
Регистриран на: 26 сеп 2006, 22:44
Местоположение: Plovdiv KN22ID
Контакти:

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ1ZP » 05 авг 2011, 14:33

Живот и здраве, отново ще учасвуваме. LZ7J - Беклемето, 50W и 11el. YU7EF....
73's



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ2CM » 07 авг 2011, 20:01

Мина и Алпе Адрия контест....!Нямаше как да почна на време в контеста но това не е най-важно.Все пак взех участие и беше интересно.Колкото време имах го използвах.Понеже нямах време монтирах едната антена 9el.DL6WU -7m AGL.FT290+FL2025 do 15wata 600м ASL.Работих YU,HA,9A,S5,E7,LZ.Чуваха се много Италянски станций като при мен най-силен беше I5PVA/6 от JN63GN.Чух още станций от JN54,jn45,JN65,JN66 но никой не върти антени към нас.Дори слушам как викат към OK и се чуват при нас.Все пак да не забравяма,че на запад мощите започват да се броят над 1.5киловата......да няма грешка ?!Но общо взето при мен се забелязва много слаба активност особенно на север и североизток.На юг един Грък но нямащ никакво желание да работи в контест.На югозапад E7TT i E71W JN92 ,Jn93.Общо взето е това.Желая ви късмет и много DX-и!
73!Пламен
Последна промяна от LZ2CM на 20 авг 2011, 23:25, променено общо 1 път.



LZ2CM
Мнения: 159
Регистриран на: 30 ное 2009, 07:28

Re: УКВ състезания, отчети, софтуер

Мнение от LZ2CM » 20 авг 2011, 21:55

Здравейте!
На този адрез може да се запознаете с условията на Сръбската Република E7 VHF Contest за тази година.

http://www.hamradiors.org/index.php?opt ... 1&Itemid=3

73!Успехи!

P.S. Благодарности на Зоки E73S за условията!!!



Отговори