Първи стъпки

Място за въпроси и отговори.
LZ1EPM
Мнения: 5
Регистриран на: 05 юли 2020, 16:16

Първи стъпки

Мнение от LZ1EPM » 09 юли 2020, 12:19

Здравейте!

Това е първият ми пост във форума и използвам случая да благодаря за приема!

Съвсем начинаещ съм и в комуникацията между радиолюбители, затова ще помоля за малко помощ, пък дано темата да е полезна и за в бъдеще.

Имам 2 радиостанции Baofeng UV-5RTP и една DM-1701 DMR - заради тях всъщност се запалих, започнах да се интересувам и взех Клас 2. Освен за употреба в симплекс, исках да изпробвам и комуникацията през репитър, но срещам следния проблем:

Направил съм настройките, които открих в нета, за всички репитри наоколо, но успешна връзка между двете станции осъществявам само през един от тях - LZ0CBK. При опит за връзка през други (например LZ0CER, LZ0DOE, LZ0FSB, LZ0UHF...), чувам само опашката на репитъра, но не и съобщението преди това. Комуникация между други хора чувам с добро качество на всичките.

И сега въпросът е къде бъркам според вас или просто с китайчето не мога да хвърля до репитъра? Все нещо стига до него, защото пък иначе нямаше да му активирам опашката?!...

Имам, разбира се, и хиляди други въпроси и се надявам да успея да открия отговорите им тук!

Мерси предварително на всички, които ще се включат да дадът акъл на зеления радиолюбител ;)

73!


73! LZ1EPM (Мишо)

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Първи стъпки

Мнение от LZ3NY » 13 юли 2020, 08:34

Здравей
Първото, което се сещам е, когато използваш дуплексен ретранслатор, е номално да чуеш само опашката му, понеже съобщението ти вече е ретранслирано, докато го изговаряш. А ако ретранслатора е тип симплексен папагал, тогава той записва съобщението ти в памет и чак след това го препредава. Така можеш да си го чуеш.

Тук е мястото да питаш всичко за хобито.

73! Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ1EPM
Мнения: 5
Регистриран на: 05 юли 2020, 16:16

Re: Първи стъпки

Мнение от LZ1EPM » 13 юли 2020, 10:42

LZ3NY написа:
13 юли 2020, 08:34
Първото, което се сещам е, когато използваш дуплексен ретранслатор, е номално да чуеш само опашката му, понеже съобщението ти вече е ретранслирано, докато го изговаряш.
Аз имам втора станция, която слуша изходната честота и по този начин разбирам, че ретранслатора не излъчва съобщението :-/

А опашката след това се чува и на двете.


73! LZ1EPM (Мишо)

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Първи стъпки

Мнение от LZ3NY » 13 юли 2020, 10:53

Предполагам си сложил правилния предавателен шифт, щом му се чува опашката. Честотите ги има в листа на Виктор на http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/repeaters.py.
Може да опитваш да активираш ретранслатор, защитен с тон. Не съм рипитърджия и не помня как се казваха тоновете, но предполагам ще намериш на радиото как да ги активираш, ако е нужно.

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Първи стъпки

Мнение от lz1wdx » 13 юли 2020, 22:32

LZ1EPM написа:
13 юли 2020, 10:42

Аз имам втора станция, която слуша изходната честота и по този начин разбирам, че ретранслатора не излъчва съобщението :-/

А опашката след това се чува и на двете.
А хрумвало ли ти е че докато излъчваш с едното радио заради близоста на другото може да му забиваш приемника :wink:


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

LZ1EPM
Мнения: 5
Регистриран на: 05 юли 2020, 16:16

Re: Първи стъпки

Мнение от LZ1EPM » 14 юли 2020, 16:01

lz1wdx написа:
13 юли 2020, 22:32
А хрумвало ли ти е че докато излъчваш с едното радио заради близоста на другото може да му забиваш приемника :wink:
Явно това е бил проблемът, защото днес опитах връзка до LZ0CBK само с едното радио и стана :)

Благодаря! Нямаше да се сетя, че може да му забивам приемника...


А защо се случва това при положение, че едното радио приема на 438.600 MHz , а другото предава на 431.000 MHz?


73! LZ1EPM (Мишо)

lz1wdx
Мнения: 356
Регистриран на: 25 ное 2010, 10:11
Контакти:

Re: Първи стъпки

Мнение от lz1wdx » 14 юли 2020, 17:26

LZ1EPM написа:
14 юли 2020, 16:01

A защо се случва това при положение, че едното радио приема на 438.600 MHz , а другото предава на 431.000 MHz?
Причини много
Радиа китайски, липса на филтри, лъчене на паразитни честоти и тн............


73de LZ1WDX /Стефан Александров/

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Първи стъпки

Мнение от LZ3NY » 15 юли 2020, 07:25

LZ1EPM написа:
14 юли 2020, 16:01
А защо се случва това при положение, че едното радио приема на 438.600 MHz , а другото предава на 431.000 MHz?
Това е разликата между "китайчето" и уважаващите себе си маркови радиа.

73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ1EPM
Мнения: 5
Регистриран на: 05 юли 2020, 16:16

Re: Първи стъпки

Мнение от LZ1EPM » 15 юли 2020, 11:30

Какво може да ми препоръчате като следваща стъпка?

Става дума пак за портативно радио, но от производител с по-добра репутация?

На китайчето (предполагам всички са минали поне през едно такова, ама все пак да си кажа...) засега мога да изтъкна следните впечатления:

Плюсове:
- Лесно за програмиране.
Ползвам CHIRP и има доста възможности. Важното е, че работи на Мак, защото се оказа, че софтуерът за другото ми радио - Baofeng DM-1701 DMR, е само за Уиндоус и засега не мога да го подкарам.
- Евтино.
Поръчах 2 радиа + 2 допълнителни големи батерии и с доставката бяха около 100 лв. Хубавото е, че дори да загубя/счупя/наводя някое няма да е никаква загуба.
- Работи (все пак...).
Не че съм ги скъсал от ползване, но се държат доста добре като за нивото си. Изненадан съм, че дори със стандартната им антена мога да стигна до репитъра на връх Ботев (наистина не го очаквах!)
- Полезни опции.
Доста ме радва, че мога да регулирам всеки запаметен канал дали да работи на 1, 4 или 8 вата. Също ми харесва, че може да следи 2 честоти едновременно.

Минуси:
- Издържливост.
След няколко месеца употреба започнаха да им се изтъркват бутоните.
- Дребни дефекти.
От самото начало не им работи буксата за хендсфрии и трябва да се стисне, за да направи хубав контакт. Исках да им взема по една трубка, но засега няма смисъл. Буксата е с 2 жака (Kenwood се води доколкото знам) и със сигурност няма да е сложно да се оправи ако се отвори радиото, но засега съм щастлив, че поне кабелът за програмиране работи.


73! LZ1EPM (Мишо)

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Първи стъпки

Мнение от LZ3NY » 15 юли 2020, 11:50

Здравей
Ако фактора е по-ниска цена, личното ми мнение е - по-добре втора употреба марково радио (Icom, Yaesu, Kenwood, Моторола), пред ново "китайче". Повечето си имат клавиатури и не е нужно да ги програмираш през компютър.
В интерес на истината, по-старата техника е в пъти по издръжлива от последните модели.
73 и успех.
Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ1EPM
Мнения: 5
Регистриран на: 05 юли 2020, 16:16

Re: Първи стъпки

Мнение от LZ1EPM » 14 сеп 2020, 15:19

За да не пускам нова тема, реших да пиша тук като продължение на моите "първи стъпки" :)

Първо да благодаря на lz1wdx и LZ3NY, защото без техните насоки още щях да се чудя какво правя грешно...

Ползвам си китайчетата от време на време през тези няколко месеца и съм много доволен. Никога не бих предположил, че с аналогово портативно 5W радио мога да мина през репитера на Ботев от София при това - с неговата си антена от комплекта.

Мисля, че е време да послушам съветите и да си взема портативно радио от производител с по-добра репутация, но ми се иска този ъпгрейд да бъде 2-в-1 и да си взема направо цифрово радио.

И сега идва големият въпрос: DMR или D-Star?

В интернет четох/слушах/гледах доста за DMR, D-Star и Fusion. И трите изглежда, че дават интересни възможности и функционалности. И трите изглежда си имат както много фенове, така и много противници. Въпросът е, че хората си говорят за техните си мрежи и покрития - дали за Щатите, дали за UK, но каквото и да говорят, в БГ действителността може да е съвсем друга...

Кое от двете според вас е по-добре развито в България и има по-обещаващо бъдеще?

Бях се насочил към ICOM ID-51e plus2 и днес ходих до Интегра с надеждата да го имат налично, но се оказа че те по-скоро биха препоръчали DMR и коментирахме HYTERA PD685 (пак версията с GPS). Може ли да ми препоръчате и нещо друго, като не държа да е най-евтиното или най-скъпото решение, а по-скоро да е нещо, което си заслужава и ще е "форевър"?

Програмирането (което си е предизвикателство за всеки като мен, който не е помирисвал цифрови радиостанции) предполагам няма да е проблем, защото с достатъчно бира и някоя пържола на скарата все ще мога да се реванширам за помощта :)

Предварително благодаря на всеки, който сподели мнение и ми помогне да взема решение!


73! LZ1EPM (Мишо)

lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Първи стъпки

Мнение от lz2fv » 14 сеп 2020, 21:59

Вземи си радио за къси вълни...



Отговори