Избор на ротатор за логопериодична антена

Предавателни и приемни антени, фидери и други компоненти на антенно-фидерните системи
LZ2GPB
Мнения: 29
Регистриран на: 18 дек 2012, 20:32

Избор на ротатор за логопериодична антена

Мнение от LZ2GPB » 19 сеп 2019, 14:57

Здравейте, колеги.

За пръв път се сблъсквам с тази материя и затова моля да ми препоръчате фабричен ротатор, който е подходящ и би издържал безпроблемно 6-елементна логопериодична антена за 14-28 MHz върху 22 метрово жере, както и идеи за софтуерно управление, тъй като всичко ще се достъпва отдалечено през интернет. Благодаря!

73!
Георги



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Избор на ротатор за логопериодична антена

Мнение от LZ3NY » 21 сеп 2019, 11:25

Здравей Георги
Според мен Hy-Gain HAM IV би ти свършил работа. Има и по як модел - Tailtwister T2X.
Аз лично избягвам ротаторите на Yaesu по една проста причина - счупи ли се, няма ремонт. Фирмата поддържжа само ротатори в гаранция, като дефакто ги препраща на Kenpro - истинския производител.
В същото време за Hy-Gain ротаторите можеш да купиш всяко едно болтче като резервна част, директно от сайта на производителя. Освен това тези ротатори са значително по-oпростeни от ротаторите на Yaesu. Сега Hy-gain за радиолюбителски продукти е собственост на MFJ. http://www.hy-gain.com/Product.php?productid=HAM-IV Hy-gain имат и digital контролер (DCU) за ротатора, но според мен е неоправдано скъп.
Ако имаш време и желание да се забавляваш, може да разгледаш и сайта на Eugenio https://www.ea7hg.com/es-ES/visualrotor
Има и друг вариант, на готов и по-скъп продукт за контрол - https://ea4tx.com/en/tienda/antenna-rotator-system/ars/
НИКОЙ от тези варианти обаче не поддържа отдалечен контрол през Интернет.

73 Митко
LZ3NY


Value has a value only if its value is valued.

LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Избор на ротатор за логопериодична антена

Мнение от LZ6AJ » 22 сеп 2019, 14:45

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ !
...

Георги, здраве желая !

съветите за избор на ротатор оставям на колегите с повече опит...

относно управлението, пишеш че :
LZ2GPB написа:
19 сеп 2019, 14:57
...както и идеи за софтуерно управление, тъй като всичко ще се достъпва отдалечено през интернет...
от което ми става ясно, че едва ли само ротора ще се управлява дистанционно. да разбирам ли, че там някъде ще има поне едно рс, което ще управляваш дистанционно ? ... без значение как ("anydesk", "teamviewer" и др.)
ако е така, управлението на въртележката ще може да се осъществява през сериен канал по кабел, или да кажем wi-fi. преди две-три години правих подобна връзка между 8-мия етаж и покрива на 11-етажен жилищен блок в Антверпен (QTH на OP4K), в общи линии всичко необходимо за това, можеш да намериш в препратките, които Митаци ти предостави.
Ако все пак не съм те разбрал правилно и държиш управлението на ротатора да е по самостоятелен web канал, отделно от управлението на отдалечения шак, виж едно италианско предложение :

https://iw7dmh.jimdo.com/utilities-for- ... a-rotator/

надявам се, това да ти е от полза.


73,
Любо

LZ2GPB
Мнения: 29
Регистриран на: 18 дек 2012, 20:32

Re: Избор на ротатор за логопериодична антена

Мнение от LZ2GPB » 26 сеп 2019, 19:40

Привет,

Благодаря и на двамата за отговорите. В първоначалния пост може би не се изказах правилно, наистина става въпрос за компютър, който управлявам дистанционно с TeamViewer. :)

73,
Георги



LZ1BJ
Мнения: 229
Регистриран на: 17 дек 2006, 13:00
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на ротатор за логопериодична антена

Мнение от LZ1BJ » 29 сеп 2019, 23:14

LZ2GPB написа:
19 сеп 2019, 14:57
затова моля да ми препоръчате фабричен ротатор, който е подходящ и би издържал безпроблемно 6-елементна логопериодична антена за 14-28 MHz върху 22 метрово жере
Здравей, Георги,
Споделям ти моя опит:
На 16 септември 2002 г. (преди 17 години) вдигнах на покрива на блока 10,5 метрово жере и сложих отгоре антена Force12 5-BA.
Тя е 15-елементна за 20-17-15-12-10 м и тежи около 32 кг., бумът е около 10 метра. Най-дългият елемент е около 12 м, а най-късият - около 4 м. Ако си спомням правилно, площта която покрива антената, е около 90 кв.м. Въртя я с ротатор KENPRO KR-1000S. Чувал съм, че KENPRO произвежда ротаторите за YAESU, като само логото е различно. Т.е. KR-1000S ще да е нещо от рода на G-1000 на YAESU.
През изминалите 17 години съм свалял антената три пъти за дребни ремонти. Ротаторът не е създавал проблеми. Направил съм с тази антена поне 400-450 хиляди QSO, т.е. ротаторът добре е поработил за тези 17 години :)

П.П. Сградата е висока около 22-24 м, т.е. антената е на около 32-34 метра над земята.



Отговори