Ах тези QRP-сти...

lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 20 фев 2018, 11:13

Здравей Крис,
да,повиках малко на CQ - но направих само 3 QSO.Всички други на търсене.Други години съм правил поне по 40-50 на CQ,но не и сега!
Най вероятно си прав,но аз използвам филтър 400 хц на телеграф и 150 хц в страни не ми пречат много,а и не винаги ги
чувам.Това което казваш е нормално по време на контест,а и се случва така,че независимо,че сме сравнително близко с тебе,
аз мога да не чувам добре тези,които ти чуваш в даден момент.Имаше случаи,когато LZ станция караше кореспондента си да
повтаря номера си,а в същото време аз чувах същият кореспондент на 599 и се чудех защо трябва да повтаря.
Я ми кажи тази категория "Unlimited HP,LP,QRP" какво точно значи-без ограничение на какво?-ако е с две радиа/2 RX / даден оператор,
значи ли,че трябва да е Unlimited ?
73! Румен



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 20 фев 2018, 11:15

Румене поздравления ! А Влади аз съм в София и тук ми е жицата 42м. А на село нямам и схлупена къщурка та там не съм стъпвал от години . Блазе на тези които си имат село или място с къща - все може да се импровизира нещо . А за диаграмата на 160 м не ти разбирам мисълта. В лоши места правиш каквото имаш, а ако имаш яко жере правиш 3 триъгълника и си ОК!72!



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 20 фев 2018, 11:49

Румене, ънлимитед значи ако си qrp или с друга мощност можеш да ползваш клъстер, скимър, две радиа или повече, абе каквото си искаш ама без да нарушаваш категорията мощност или ако си сингъл да нямаш помагач...... Ние мисля че чуваме добре , все пак 6/6/6 на 20м 7/7 на 15м, 7/7/7/7на 10м и 4/4 на 40м си е доста добре, като имаш предвид че можеш да правиш всякакви комбинации с антените.

73! LZ1YQ



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 20 фев 2018, 18:37

Здравейте Георги и Крис-БЛГ !
Значи ,Георги на високите бандове съм доста доволен от антената-скромна /малка по размери / А4S - 4 el 3 band на 7 етажен блок.
Макар,че тук около мене има доста хълмове,не чак толкова високи,но си е препятствие,а на юг - Стара Планина,но съм доволен,че
ме чуват и признавам,че изпитвам страхотно удоволствие да работя на QRP !!.Но на 40 м и особено на 80 м съм с Инвертед Диполи,чувам лошо,шумът е доста силен,нищо не помага да го изчистя поне малко.
Крис,значи да разбирам ,че 2 радиа значи Unlimited category?-OK !
Искрени поздравления за Вашият Антенен парк-достоен за завиждане,само като си представя,какво бих постигнал на QRP,ако ги използвам
тези антени.....,ама не разбрах само на 80 м и 160м с какво работите? А също така,предполагам,че имате изнесено място,а не сте ги
сложили на покрива на завода,което пък предполага малък шум.Радвам се както на Вашите,така и на другите LZ успехи !
Ние с Борис LZ2JR също имаме сериозни намерения за изнесено място,но кога ще стане-"когато му дойде времето"!
73! Румен LZ2RS



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 20 фев 2018, 20:27

Румене, завода е история, там има две радиа само за забавление + антени и стъпало АКОМ 2000, имаме си вече база , казва се Синята вода близо до Пловдив благодарение на Краси K1LZ и там правим нещата. За 80м имаме за сега инвертед ви за БГ и Европа + 4ел жично яги между две жерета по 42м, за 160м два вертикала свазирани и с превключване на 3 посоки. За 80 са предвидени две жерета по 50м с по една антена по 3 елемента с възможност за работа в стак / двете заедно в една или друга посока /. Васко Филчев LZ1WF ни беше на гости преди няколко дена и пуснахме неговото QRP на 20м с трите антени в стак........... имаше оценки от скимърите в америка на 599+10/20дб

73! Крис



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ2HR » 20 фев 2018, 22:00

:D



LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ1ZD » 20 фев 2018, 23:51

8)



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ2HR » 21 фев 2018, 00:56

https://www.youtube.com/watch?v=mSFegmeKkV4
:wink:

ХА ХА Пуснал съм ви друг линк.
редактирах
Последна промяна от LZ2HR на 21 фев 2018, 18:33, променено общо 1 път.



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 21 фев 2018, 11:05

27624882_10204442124890852_7081280175798779462_o.jpg
27336411_10204442126090882_4782964071460195697_n.jpg
смехът да започне сега............... :lol: :lol: :lol:



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 21 фев 2018, 14:05

Нищо не показвам , няма смисъл.

73! Крис



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 22 фев 2018, 17:53

Поздравления за Митко LZ1UQ - ARRL DX INT CW Unlimited QRP за страхотния резултат!
Разбира се,големите антени на LZ9W са помогнали много,но явно има и голям майсторлък!
QRP - това е удоволствието,което не може да се опише!!!
72! Румен LZ2RS



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 26 фев 2018, 11:15

Привет ! Направих първи WWDX контест на 1,8MHz - SSB и то QRP! Просто не е за вярване , че успях да направя толкова много
радиовръзки - цели 13 !!! Това са първите ми телефонни радиовръзки на 160 м. Теста започна тегаво - за първите 3 часа
само 3 радиовръзки със Словения и Босна и Херцеговина . Продължих втората вечер с още 4 връзки . А не чувам българи
при работили 6 станции на миналогодишния тест.На третата вечер успях да чуя на 59+35 dB LZ5R и при първи опит след
много викане неуспешно се пробвах пак след няколко минути и радост- нов множител - LZ !!! Най - далечна връзка с OK7K-
1090 km. Най - силно чувах Словения , Украйна , Унгария - до + 40 dB.Към края излезе силнa станция от Санкт Петербург-
може би най-далечната чута станция но там нямах никакъв шанс за успех.Имаше силни станции и от Полша и Германия
и някои от тях се пробваха безуспешно да ме чуят ...От съседите не ме чуха сърбите и Европейска Турция а гръцка станция
не чух.Най-много 4 станции направих от Словения . Просто си личеше кои имат добри антени . Словенец ме чу единствен от
второ повикване - при другите беше поне по 5-10 пъти ! Викането беше много но си беше сладко когато те чуят !
Интересно защо организаторите не са упоменали , че на SSB QRP мощността трябва да е 10 W P.E.P.- това го пише в далеч
по-непрестижни състезания!!!
Странно бе , че дългата жица 42,2м. беше разпъната на изток - това горе долу значи че диаграмата е насочена на север-юг .
Вероятно поради ниското разположение над земята май не беше така - понеже в Румъния успяха да ме чуят само двама , а
украинците изобщо не разбраха , че ги викам.
Множител -8 DXCC ! 72! de lz2oq



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2be » 26 фев 2018, 13:53

Здравей Георги и поздравления за направените връзки!
lz2oq написа:Странно бе , че дългата жица 42,2м. беше разпъната на изток - това горе долу значи че диаграмата е насочена на север-юг . Вероятно поради ниското разположение над земята май не беше така - понеже в Румъния успяха да ме чуят само двама , а украинците изобщо не разбраха , че ги викам.
Според мен антената ти има кръгова диаграма и излъчва право нагоре. Нещо подобно на NVIS, която се използва за връзки на близки разстояния 50-650км. Тук можеш да видиш повече подробности http://www.w8ji.com/nvis_n_v_i_s_antenna.htm
73 Боян



lz1aq
Мнения: 50
Регистриран на: 19 фев 2008, 16:31
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1aq » 26 фев 2018, 23:51

Сметката е проста: 59+ 40 dB, ако е с 100 вт ще я чуваш 59 + 30 , с 10 вт е 59 +20, а с 5 вт е 59 + 17
Ако работиш с 5 вт и имаш що годе прилична антена няма да имаш проблем да работиш всички близки станции в първия хоп на йоносферата - до 600 - 700 км. За втория хоп (далечната европа) ще трябва да се съобразяваш с бавния фадинг на този банд, но пак ще ги работиш, когато започнат да се чуват силно. За USA ще ти трябва специално прохождение и късмет (да си единственият повикващ ). След като имаш 40 м дълга жица, явно имаш пространство. Опитай се да направиш някаква по-достойна антена за тази банд - например Г образна от дългата жица, дори с много къси радиали и добър балун ще е доста по-ефективна отколкото да се мъчиш с 1/4 ламбда жица. Твойта антена (ако правилно съм разбрал) е изключително неефективна , липсва и половинката. Само мъчиш кореспондентите си и нагряваш антена тюнера. Миналата година работих с Г антена с 7 метрови повдигнати радиали. Вибраторът е : - нагоре 15м хоризонтално 28 м + удължаваща бобина, 400 мкхн балун, не е кой знае какво. С 100 вт Европа не е проблем и тук там някой от USA. QRP е удоволствие с прилична антена, другото е мазохизъм. Ще се радвам, ако мога да помогна с конкретни съвети за някакъв вариант на антена за топ банда. Иначе се радвам, че си от хората, които не харчат много ток!
С най-добри чувства,
Чавдар лз1ащ



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 27 фев 2018, 13:18

Благодаря за информацията колеги ! Аз по средните и ултракъсите вълни не съм много запален тъй , че това беше моментно тестване на 42 метровата жица която стоеше долу в мазето! А Влади имам много литература и преди време доста четях а сега поради невъзможност за по-сериозни неща правя каквото мога! Ти още не си разбрал , че живея близо до центъра на София- само на 3 спирки с метрото . Имам малко място към паркче до блока ми , но стаята с радиостанцията е на неудобно място та при 3 антени закачени на прозореца ми на втория етаж / понеже съседите от четвърти не ме подкрепиха да вържа там антена / просто ще изглежда и грозно да правя допълнения а за радиали -противовеси изобщо и не мисля. А с тези 45 връзки на 1,8 в телеграфния WWDX си мисля , че антената ми не е толкова зле.Доволен съм от уиндома , че го съгласувам със Z-мача от 3,5 до 28 MHz но още работя по съгласуването с балун . 73!72! de lz2oq/1



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2fv » 27 фев 2018, 15:37

lz1aq написа:... QRP е удоволствие с прилична антена, другото е мазохизъм...
Зависи от гледната точка, някои го приемат за садизъм...

Сега сериозно, тази сметка с децибелите съм я правил много пъти. И всеки път нещо не ми излиза. Освен дето имам кофти усещането, че нещата не са съвсем линейни ми се набива и следния въпрос. Занчи по условие целият тракт от изхода на радиото на кореспондента до входа на моето радио би трябвало да е "реверсивен", т.е. ако той излъчва със 100W и аз го чувам на 599 (-73dBm), то би трябвало и моите 100W да стигнат при него на -73dBm. Вярно ли е това разсъждение?



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2be » 27 фев 2018, 16:55

lz2fv написа:Занчи по условие целият тракт от изхода на радиото на кореспондента до входа на моето радио би трябвало да е "реверсивен", т.е. ако той излъчва със 100W и аз го чувам на 599 (-73dBm), то би трябвало и моите 100W да стигнат при него на -73dBm. Вярно ли е това разсъждение?
Цецо по принцип е вярно, но има и един друг принцип - кой е по-голям жирафа или слона.
Слагаме ги в едно езеро и гледаме кой стърчи отгоре. Започваме да вдигаме нивото в езерото. Докато и слона и жирафа са над водата всичко е наред и правилото за реципрочността работи.
В един момент обаче слона ще изчезне, а на жирафа ще остане да стърчи главата.
Ако си представим, че нивото на водата всъщност е нивото на сигналите на болшинството станции викащи някого, то за да ни чуе този някой ние трябва да сме жирафа. Трябва да сме поне с някоя десета от дБ над това ниво, за да имаме шанс за връзка.
Точно по тази причина има значение дали си с 1кВт или 1.5кВт, дали с 5Вт или 10Вт, дали имаш радиали или не, дали жицата ти е на 7м или 20м над земята, дали си на село или в града. Оттук 0.3дБ, оттам 0.5дБ и накрая излиза, че или трепеш ДX-и на поразия или пък ти върви темпо на контеста, или никой не ти обръща внимание.
73 Боян



lz1yq
Мнения: 1312
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1yq » 27 фев 2018, 18:27

Още нещо което ми каза Ади Вох S55M по този казус, слагаш антенюатора на радиото на 30дб , всичко което чуваш при това затихване можеш да го изработиш без проблем.

73! Крис



lz1aq
Мнения: 50
Регистриран на: 19 фев 2008, 16:31
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1aq » 27 фев 2018, 23:01

за LZ2FV
Вярно е за линейна анизотропна среда с неизменящи се във времето параметри. В теоретичната електротехника се нарича принцип на взаимност. Само че с йоносферата нещата са по-сложни. Няма гаранция, че пътят "от там насам" е същият като този ""от тук до там". Средата не е анизотропна. Отражението натам може да е от съвсем друго място от това насам.Изобщо друга йонизация и различен път. Много често има едностранно прохождение - ти го чуваш, а той не :-( Но за приетия сигнал когато пътят е един и същ, сметката е вярна, (като изключим фадинга).
Чавдар лз1ащ



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2fv » 28 фев 2018, 12:19

lz2be написа:Цецо по принцип е вярно, но има и един друг принцип - кой е по-голям жирафа или слона.
бояне, благодаря за интересния пример. На този урок обаче съм бил и не за това става дума. Ще си формулирам въпроса по-точно.
lz1aq написа:Вярно е за линейна анизотропна среда с неизменящи се във времето параметри. В теоретичната електротехника се нарича принцип на взаимност.
Е, като опряхме до ТОЕ се сетих, че в учебника(и конспекта) на Фархи има въпрос "Резонанс при всички честоти"...Но общо взето за този принцип питам.
Нека приемем, че имаме две станции, А и В, с по 100W и дипол. Нека те са разположени в рамките на 100-150км и се чуват една друга на 599+20dB на 80м. Според въпросният принцип, която и да е станция ако свали мощността на 10W, другата ще я чува на 599+10dB. До тук О.К.
Сега сменяме постановката. В пристъп на лудост оператора на станция В изключва дипола и на негово място забива 5м жица, опъната неизвестно как, но съгласувана с трансмач. В този момент станция В започва да чува станция А по-лошо. Разбираемо е, кофти антена, но я чува на 599. Въпросът е, ако станция В излъчва с това подобие на антена със 100W дали станция А ще го чува също на 599?
Или казано по друг начин, ако аз с каквато и да е антена (но съгласувана с радиото) чувам някого с определена сила, това означава ли, че ако излъчвам с неговата мощност той ще ме чува по същия начин?



lz1aq
Мнения: 50
Регистриран на: 19 фев 2008, 16:31
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1aq » 01 мар 2018, 16:23

Здравей Цецо,
Погледнах в уикипедията https://en.wikipedia.org/wiki/Reciproci ... magnetism)
Реципрочност в електромагнетизма
"Принципът гласи че взаимодействието между осцилиращ ток и възбуденото от него електромагнитно поле не се променя, ако се сменят точките където се намира токът и където се измерва полето." Цитирам това защото има известна разлика за взаимност между електрическата верига и електромагнитно излъчване. При електрическата верига, когато свържеш товар, източникът се натоварва и протича по-голям ток. При един предавател колкото и приемника по света да го слушат товарът е един и същ и представлява енергията на излъчената вълна.
Аз също съм се замислял по този повод и са ме терзали съмнения. Ще дам драстичен пример - слагам една къса жичка като антена на чувствителното радио и приемам ужасно много станции и то много добре, но те едва ли ще ме чуят. Уловката тук е че има шум, когато сложиш късата жичка всички нива намаляват, включително и шумът и отношението сигнал/шум може и да се запази до известна степен. На абсолютната сила на сигнала ще се намали и ако се направят прецизни измервания, ще се види, че принципът на взаимост се запазва. Ще променя малко твоят мислен експеримент: две абсолятно еднакви станции с 2 еднакви бима насочени един към друг. Завъртам бима на обратно и приемам другата с 20 дБ по-слабо. Питам го как ме чува и той отговаря - с 20 дБ по-слабо. Така, че отговорът на твоя въпрос е "да". Между другото проф.Фархи беше рецензент на дисертацията ми. Направи отрицателна рецензия и доста се сборичкахме .....
Най-добри пожелания на цялото ти радиолюбителско семейство.
Чавдар



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 01 мар 2018, 18:56

Здравей Чавдаре,
с удоволствие чета,всичко което пишеш-доста професионално звучи!
Би ли ми казал нещо повече за този професор Фархи-кой е той,какъв ум е и т.н.Като,че ли май съм чувал за него...?!
бъди здрав!
72! Румен LZ2RS
ps.схемата дето ми изпрати за Attenuator -20dB и който направих я изпратих на доста QRP-сти по света.



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2fv » 01 мар 2018, 19:11

Здравей Чавдаре и честита Баба Марта!
Горе-долу това ме терзае. В случая обаче нямам в предвид субективна оценка, като случая с твоята жичка, а нещо измерено. Колко е калибриран S-метъра е друга тема. Не знам защо, но си мисля, че във варианта описан от мен вероятността кореспондента да ме чуе въобще е минимална, да не говорим пък със същата сила. Знам, че противоречи на здравия разум, но обикновено така се случва. Например Георги е чувал доста станции на ниво над 599+20db, но те не са го чули. Това при съгласувана антена и 5W в нея. Дори да заложим шум при кореспондента на 9, пак би трябвало да го чуват. Е да, ама не...Аз поне нямам обяснение.
Някъде преди доста години бях чел една теория на някакъв руснак(съжалявам, че не запазих статията), според който вълните не се отразяват като в огледало. При отражението, освен всички други загуби, се губела някаква минимална част от енергията, която обаче не зависела от мощността. Обяснявам го много елементарно, но според него ако при 100 единици се отразяват 49, при 50 единици ще се отразят 24, при 20 ще са 9...при 4 единици само 1, а при 2-нищо...

Относно проф. Фархи, това което ме впечатли беше, че още на първата си лекция заявява "Аз преподавам ТЕОРЕТИЧНА електротехника и вашите познания или опит от практиката не ме интересуват...". Та си спомних учителката, дето ме научи на електротехника, която казваше "Практика без теория е сляпа, но теория без практика е мъртва".

73! Цецо



lz2fv
Мнения: 174
Регистриран на: 21 мар 2009, 17:21

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2fv » 01 мар 2018, 19:26

lz2rs написа:Би ли ми казал нещо повече за този професор Фархи-кой е той,какъв ум е и т.н.Като,че ли май съм чувал за него...?!
Ако не възразяваш ще ти кажа аз.
Малко инфо:
https://www.myheritageimages.com/Y/stor ... 21a24b.pdf
Та този професор водеше лекциите по ТОЕ в софийското ВМЕИ. Май най-често на ФРЕ и ФА (факултетите по радиоелектроника и автоматика).
Превъзходен теоретик, но според мен не толкова добър преподавател. По онова време неговите учебници се използваха задължително във ВМЕИ. Ако си се сблъскал с Файнмановите лекции по физика и после се опиташ да четеш учебник на Фархи...
По обясними причини след майката на Коши той беше едно от най-споменаваните имена в района...

73!



lz1aq
Мнения: 50
Регистриран на: 19 фев 2008, 16:31
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz1aq » 02 мар 2018, 00:03

Забравяте отново моята забележка, че средата между кореспондените не е изотропна - т.е. различните пътища имат различно затихване и дължина! Станцияте с нормална антена има подходящ (нисък) ъгъл на излъчване - пътят е по-кратък и затихването е по-малко. Жичката топли облаците и малка част от излъчената енергия стига до кореспондента и то по съвсем друг път. Голямата разлика между "слоновете" и обикновените станции е в ниския ъгъл на излъчване. Разликата между две еднакви антени с 5 град и с 20 град. излъчвателен максимум може да стигне до 20 - 30 дБ. Една 3 етажна антена на подходяща височина има максмално излъчване при 4 -5 град. елевация. Така, че коефициентът на предаване в двете посоки с различни антени не е един и същ и принципът на взаимност не е вече верен. Образно казано в единият случай 1% от излъчената негова енергия достига до теб, а при него само 0.1% от твоята. Възможно е да има и нелинеен ефект - например мощната станция да йонизира допълнително йоносферата и отражението да е с по-малки загуби. Това е наблюдавано (Люксембургски ефект, експериментът Хаарп), но мисля, че за това трябват доста по-големи мощности. За теорията на руснака не съм чувал нищо.
P.S.
Нямам особено добро мение за проф.Фархи - беше като даскал , а не учен и инжинер. Не зная за нито една негова съществена научна работа или разработка. Преподаваше неразбираемо, учебникът му беше също трудно разбираем и според мен главната му цел беше да покаже на студентите че са ""въшки"" а не да разберат тази сложна материя. Изобщо имахме доста посредствени преподаватели в МЕИ София в ония години.
Честита б.Марта на всички
Ч.



lz2fo
Мнения: 109
Регистриран на: 25 юни 2007, 10:38
Местоположение: VIDIN

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2fo » 02 мар 2018, 08:30

Здравейте,
Проф.Фархи, когато учех при него бе само доцент ,и действително ,когато дойде последната част на Теоретичната електротехника-теорията на полето , така ни обърка някой понятия ,че станахме като пилета в кълчищта ...Това бе доста одавна .Всеки обаче който не е чел по неговия учебник със специален формат се прощава с изпитите си...Студентите обаче бяхме доста изобретателни както винаги и го надхитряхма!!Спомени от времето на ВМЕИ на паметника-Левски още....

LZ2FO Цецо



LZ1ZD
Мнения: 139
Регистриран на: 09 апр 2010, 11:09

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ1ZD » 11 мар 2018, 02:24

Здравейте ,
темата е много интересна ,но мисля че в нашето хоби има и непредвидими неща.
Давам линк към резултата на Митко LZ1UQ .
http://www.3830scores.com/showrumor.php ... bzWiayggi3
Аз не съм учил нито при Фахри ,нито про Фатима , но на първите
седем връзки на 160 метра присъствах. Ако някой ми беше казал
че с 5-10 вата може да се работи USA на 160м направо бих се изсмял.
Или ще си помисля че нещо има шушана /hi ho/.Връзките ги слушаха и
LZ1PM , LZ1VLS. Останалите връзки са били на сънрайса когато не ме е имало.
Доктора LZ2CJ много пъти е казвал че ТОП БАНДА е и МЕДЖИК БАНД. За мен
това е обяснението.
73 Кrsi LZ1ZD



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 24 мар 2018, 16:52

Здравейте QRP-сти,
днес бях с 1 ват на 20 m CW и 3 el Yagi, работих с Олег RX3G / RV3GM /,който беше с 80 mW и 2 el Yagi -дадох му RST 589 QSB.
Той на мене 599.После работих с OV3X,даде ми 599 на 1 ват .На мене Север и Североизток са добре открити.На 15 м банд следобед
понякога се отваря CONDX to Africa.
72! Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 28 мар 2018, 17:00

Здравейте QRP-сти,
напоследък излязоха доста станции от Африка,направих ги с 5 вата 20/15 m bands.
S01WS,3C3W,3C0W,TY7C,TJ2TT,7Q7EI,9J2BO.
72! Румен LZ2RS



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 13 апр 2018, 13:54

Привет колеги ! През април тече QRP маратона на клуб ,, 72 ,,. Който желае може да се включи и сега . В момента сме двама българи LZ1WF - Васил и аз LZ2OQ/1 . Вижте повече на сайта club72.su
Успех на участниците !72! de lz2oq/1



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 04 май 2018, 16:12

QRP МАРАТОНА на клуб ,, 72 ,, завърши. Ето и крайното класиране. Поздравления за първенците. Все пак някои от колегите работят с насочени антени което е от значение . Поздравления и за Румен - LZ2RS който през 2011г е бил първи ! 73!72! de lz2oq
mar qrp-18.jpg
qrp-m-2011.jpg
Прикачени файлове
qrp-m-2011.jpg



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 14 май 2018, 16:13

Привет колеги QRP-исти ! На последната сбирка на УС на БФРЛ се одобриха дипломите които ще издава БФРЛ . УС одобри и една нетрадиционна диплома . В смисъл не съм виждал други федерации или централни клубове да я издават. Дипломата се казва ,, България QRP ,, . Зачитат се двустранни QRP радиовръзки с български радиолюбители. В три степени - с 5 , 10 и 15 различни български станции.
За сега още нямам пълна идея за облика на дипломата но мисля да има показани 2 или 4 QRP станции - примерно - FT-817 , MINI SW-2017 ....
Дайте идея какво още да поставя на дипломата!
73!72! Георги-LZ2OQ
диплом-менажер на БФРЛ



LZ6AJ
Мнения: 1400
Регистриран на: 12 окт 2008, 23:34
Местоположение: Belgium
Контакти:

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ6AJ » 14 май 2018, 19:06

здрасти, Жоро !

не разбрах, какво място има YAESU или MFJ, или което и да е друго НЕ-българско QRP радио на диплома на БФРЛ ?
освен ако не са спонсори на дипломата, разбира се ...

не е ли по-добре българските разработки да се рекламират, без значение дали авторите им имат нещо общо с БФРЛ.
знам поне две - на Добри LZ2TU и на Борис LZ2JR.

73,
Любо


73,
Любо

LZ1PM
Мнения: 104
Регистриран на: 01 юли 2015, 16:56

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ1PM » 14 май 2018, 21:17

LZ2OQ...... На последната сбирка на УС на БФРЛ се одобриха дипломите които ще издава БФРЛ . УС одобри и една нетрадиционна диплома . В смисъл не съм виждал други федерации или централни клубове да я издават. Дипломата се казва ,, България QRP ,, .
Георги би ли споделил и останалите дипломи които ще издава БФРЛ.
Къде ще може да се прочетат условията ?
73 Иван LZ1PM



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 16 май 2018, 00:20

Да благодаря за подсказването ! И двете български радия ще сложа - тоест тези 2 и ако някой има подобно самоделно QRP моля да ми изпрати красива снимка и ще бъде увековечено. Засега имам снимка на 2 ватовото радио за 80 м. на Иван Александров-LZ1IA което е красиво и също става. Аз имам 2 но не са толкова за снимка.
Относно дипломите те ще са 5 но когато съм готов с условията ще се публикуват на този сайт веднага.
Вече изпълнениението ще почака поради някои проблеми поне няколко месеца.
Ако се намери кой да сглоби дипломите аз ще му предоставя материали за това.
73! Георги-LZ2OQ



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 03 ное 2018, 07:43

Здравейте колеги QRP-сти,
като че,ли CONDX започна да се подобрява,което е добре за нас.
Направих с QRP 5 watts :
5W0GC - 20m CW
YJ0GC - 30m CW
VP6D - 40m CW
а с 1 watt 20m CW
K1VV , AA3B
Аз нямам антена за 10 Мхц,но опитах с inv Vee 80/40 m и YJ0GC ме чуха почти веднага,той се чуваше много добре,
а SWR при мене беше 5,7.......!
72! Румен LZ2RS



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 11 ное 2018, 22:08

Румене поздравления ! Явно моите антени са супер нещастни ! Два или три дни виках VP6D на 10MHz с 10 вата като Уиндъма ми е насочен само 20 градуса встрани и нищо ! Виках го към края на активността когато намаля навалицата и пак нищо! Веднъж го виках на 7 с 30 вата като чуваемосста там беше ужасна и нищо !
Иначе мога да се похваля със скимърите ! Днес на 18 MHz с 600 mW ме чуха във Финландия на 6 dB а после на 3 вата пак 2 финландски скимъра на 14 , 12 и накрая 27 dB - направо онемях! Иначе редовно скандинавските скимъри с 3 вата на 7 ме чуват на 20-30 dB. А антената ми не струва???
Да се похваля че получих дипломата ,, Миливат за километър ,, в категорията 1-5 вата за връзка с 2 вата с Антарктида -RI1ANR. Менажера Гари праща поздрави на всички QRP-исти и каза да ви подскажа че дипломата е безплатна в електронния вариант! Линк за условията : http://vkqrpclub.org/qrp_new/qrp1_awards_page.php
Никой не се обажда по предния ми пост ... а после като зевнат някои ....Ама що така ....Ех тези българи ...
73! 72! de lz2oq
mpk.JPG



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от LZ2HR » 12 ное 2018, 21:00

Здравейте любители на QRP, QRPp !
Гога , Румба добра вечер!
Сетих се за сайта на Bert (PA1B)
Предполагам ще ви е интересен.
А е възможно и да го знаете... :)

http://pa1b-qrp.blogspot.com/

Преди доста време беше писал:
I received an other beautiful QSL card from Hristo LZ2HR via the mail. This time the card had 3 QSO's on it. The QSO with the lowest power was made in the UBA contest 2010 in CW on 14 MHz. I used a power of 98 mW and a Inverted Vee, over a distance of 1180 miles resulting in 12041 Miles/Watt. Thanks, Hristo for the beautiful card.

Аз предпочитам тежката кавалерия ... :D
Бъдете Здрави! 73!



lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz4ae » 12 ное 2018, 22:34

Изображение

73!



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 14 ное 2018, 09:28

Здравейте колеги,
успях да направя QRP CW и Z23MD,PJ4/NE9U,8P9AE,S01WS на 15м.
Рекордът ми от м.Май 2000 г. 20 м CW e с N4FNG/Qrp - Al , FL
5,755,810 Miles per Watt.Тогава бях с Радио Elecraft K2 ,Ant home made " HB9CV " и чух неговият 1 Mlwt CW.
Сега на CQ WWDX CW ще работя с новото HOME BREW TRCVR " RGO ONE " на Борис LZ2JR,което от сега ме вълнува много,защото
е направен Перфектно за QRP-сти и не само!-браво Боре,ти положи голям труд,но и постигна голям резултат!
72! Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 26 ное 2018, 08:22

Здравейте колеги QRP-сти,
работих в CQWWDX CW contest около 13 часа, 15 m QRP - странно прохождение,трудно ме чуваха !Работих с новото трансиверче на Боре
LZ2JR - "RGO ONE" и останах очарован!Бих казал,че не отстъпваше на К3 !!Направих само 153 QSO , 22 Zone, 47 Cty ,score 22287 pts.
Разбира се,изпитах удоволствие,което е най важното!
72! Румен LZ2RS
RIG : "RGO ONE" - 5 watts
ANT: A4S at 32m



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 26 ное 2018, 11:18

Привет QRP-исти ! Румене поздравления! Аз освен в клуба LZ1D / LZ1KAU / супер QRP 350W работих 4 часа от дома с QRPX !
Използвах моето MINI SW-2016 на 14 MHz - мощност 1- 1W + атенюатор 20 dB = 10mW и мощност 2 - 5W + атенюатор 20dB = 50mW и антена Уиндъм 41,5м на 7м. височина.
Виках тези които се чуваха на поне 599 +10dB . Почти всички ги виках първо с малката мощност и после с голямата . Падна много викане - цели 240 минути но имаше успех с TMOR, LX7I и DK5QN - DISTANCE 1901, 1548 and 1523 km, Band - 14 MHz - My PWR - 50 mW , My ANT - Windom 41,5m.
Погледнах антените им - ЧУДЕСНИ! 72! de LZ2OQ



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 27 ное 2018, 18:28

Здравейте колеги,
чудех се,как Josef OK1FKD е направил 64 Държави и 26 зони на 21 Мхц QRP в това лошо прохождение-
Но.....,с 2 X 5 el Yagi явно е възможно!Поздравих го за постижението.При QRP работата антената е най важна!
72! Румен



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 01 дек 2018, 05:30

Здравейте колеги QRP-сти,
вчера на 20 m CW работих с 1 Watt и направих две интересни QSO:
G4UDG ,Chris 400 mW,Vertical 449/569
F5NZY ,Steph 600 mW,Hex beam 599+5 dB/569
даже на 599+10 дБ на пиковете чувах F5NZY,явно CONDX е бил мн.добър между нас !
72! Румен LZ2RS
ps.Днес навършваме 64 години със сестра ми, I am Ham for 51 years,most CW !
bye



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 18 дек 2018, 16:52

Здравейте QRP-сти,
днес поработих на 20 м CW с 1 ват,направих няколко QSO с Европейци,а после ме
чу K2YGM /Qrp , Bob from NYC, 5 w 3 el ,даде ми RST 459.Той се чуваше на 589.
72! LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 25 фев 2019, 06:43

Здравейте колеги QRP-сти,
при цялото ми уважение към всички,които участват на контести с QRP,искам да призова
към честно участие и спазване на правилата на тази категория.Това,че някои си казват:
"всеки лъже" не е оправдание,а и не е вярно!Недейте да опорочаваме играта и удоволствието от
контеста да е удовлетворение от Феър Плея,а не от мошенгии!Защото всичко се разбира - макар и без пряко
доказателство-има начин!
73/72 ! Румен LZ2RS



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 04 мар 2019, 04:10

Здравейте QRP контестмени,
доколкото успях да проверя - ARRL DX CW 2019 Claimed scores QRP :
=============================================================
1/ IZ3NVR 265,350
2/ HB9BMY 214,011
3/ CO2CW 81,030
4/ LZ1YE 77,562
5/ G3L 75,600
6/ LZ2RS 53,020

72! Румен LZ2RS



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2be » 12 май 2019, 22:34

Здравейте,

вчера получих този мейл от Bert, PA1B

-----------------------------------------------
Hello dear Boyan,

Thank you very much for your eQSL from LZ8E.
I am very pleased to receive your eQSL.

We made a more than 100000 miles per watt QSO.
I heard your CQ in the ARI DX contest.
When the propagation peaked your signal was
BOOMING IN with 20 dB over S9.
So I reduced my TX power of 360 mW to 3.6 mW,
using the 20 dB section of my PA1B attenuator.
When I called you with 3.6 milliwatt, I received 599 154.

A distance of 1153 miles from JO22na to LZ8E in KN33hl
with 3,6 mW gives 320000 miles/watt. My antenna is an End fed.
This QSO is valid as a more than 1000 Miles per Watt QSO. Hi.

Thank you for the FB QSO and eQSL.
I am very pleased with this impressive QSO. Hi.

73,
Bert Kruyswijk PA1B

My Website: https://a29.veron.nl/hams/pa1b/
My Blog: https://pa1b-qrp.blogspot.com/

---------------------------------------------------------

Работих с Flex-6600 и Steppir DB18e @21м. Явно Берт се е чувал сравнително добре при мен, защото нямам спомени да съм карал някого да повтаря твърде много инициал или номер по време на контеста.

73! Боян



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2rs » 17 окт 2019, 08:10

Здравейте QRP-сти,
успях да направя бай Слав T30GC на QRP на 10 Mhz - antenna Windom /SWR 10 Mhz band = 5.4 /.
На другите бандове е доста по добре антената,но за този е зле.Въпреки това CW DX Майстора ме чу !
Браво бачо Славе!
73! Румен



lz2oq
Мнения: 321
Регистриран на: 19 фев 2013, 15:05

Re: Ах тези QRP-сти...

Мнение от lz2oq » 20 окт 2019, 11:53

Привет и от мен! Вчера в активацията на Витоша бях QRPист - с 5 вата. Направих две по-интересни радиовръзки.
Първата с UY1IF/QRPP - работеше с 80mW - самоделен предавател с транзистор КТ311 на 14MHz - CW. Дадох му оценка 539 . Той на мен 569.
Втората беше с щатите с KD1CT пак на 14. Освен това малко преди тази радиовръзки ме е чул скимъра на VE2WU - 8dB. Последния има добри антени - вероятно ме е слушал с 5 ел. трибандов бим.
Започна QRP маратона на гръцките QRPисти . Връзките се качват на сайта на CLUB72 след регистрация : http://club72.su/
73! 72! de lz2oq/p/qrp



Отговори