Spiderbeam, Hexbeam

Предавателни и приемни антени, фидери и други компоненти на антенно-фидерните системи
LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 09 фев 2019, 11:48

Здравейте,
През това лято смятам най-сетне да се обзаведа с по-прилична антена от жиците които ползвам досега. Колебая се между Spiderbeam и Hexbeam - не ми се иска да слагам по-тежка антена, която изисква и по-тежка мачта. Тези две антени могат да минат и с тръбна мачта, а ЖР не ми се слага за да не загрозява двора. Не съм и някакъв супер DX-er за да влагам прекалено много време и пари в мачти и антени.
Прегледал съм разни коментари по Интернет със сравнения между двата типа, предимствата и недостатъците горе-долу ми се изясниха.
Иска ми се обаче да чуя мнения и от колеги които реално са ги купили и инсталирали.
Откъде сте ги купили, доволни ли сте от качеството на изработката ?
За Хекс-а виждам повече от един производител, Спайдър-а като че ли го прави само един англичанин. Какво можете да препоръчате ?
Какъв ротатор използвате ?
Каква мачта ?

Самостоятелната изработка не ми е опция - не мисля че мога да я направя достатъчно качествено, отделно че нямам време, а и разликата в цената между купуване на готова антена и купуване на качествени компоненти за самостоятелна изработка не е кой-знае каква.


Истинското радио свети в тъмното

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ3NY » 09 фев 2019, 12:46

Здравей
Аз съм взел една такава http://www.foldingantennas.com/de/shop.htm, но целта ми е да я използвам за портативна работа и още не съм я вдигал.
Тук има и снимки http://www.foldingantennas.com/de/design.htm

Относно ротаторите, аз съм фен на HAM IV на HyGain/MFJ. Това е единствената марка, за която можеш да купиш всяко болтче като резервна част, директно от производителя. За тази антена може би ще свърши работа и CD-45.
Ротаторите на Йезу/Кенпро са добри докато рабтят и са в гаранция. Извънгаранционно не можеш да намериш нищо за тях. Йезу не продават резервни части за тях с извинението, че са произведени от Кенпро и само са брандирани с тяхната марка.
73 и успех
Митко
LZ3NY/PA8ZB


Value has a value only if its value is valued.

LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 09 фев 2019, 14:54

Интересен вариант на хекс-а - с прави пръти както на спайдъра. Тези които съм виждал досега са с огънати пръти като обърнат чадър - класическият вариант на SP7IDX например.
За мен предимството на хекс-а е в по-малкия диаметър, а сгъваемият вариант изглежда по-голям даже от спайдър-а.
Но възможността да бъде сгънат и за приемливо време да бъде разгънат отново определено го прави интересен за портативна работа.


Истинското радио свети в тъмното

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 10 фев 2019, 09:30

Привет Пламене,
Същата дилема стоеше преди 6 години и при мен.От толкова години работя с SP7IDX хексбийма,също и моя съсед LZ1LZ.Първо за избора между спайдер и хекс.Спайдера е по-добра като антена, с по-голямо усилване, също като хекса може да работи на 5 банда, ако си избереш този вариант.Аз не избрах него, заради коментарите които бях чел, че не държи на вятър и дългия "бум" - 10м.Живея в 5-6 етажен блок и това чудовище щеше да изглежда странно.С хекса вече свикнаха. :lol:
Хакс бийм... англичанина MW0JZE - Антъни, прави само хекс бийм в два варианта, ще се осведомиш от сайта му.
https://www.g3txq-hexbeam.com/
Много горещо те съветвам да не се занимаваш с поляка, той много лъже, скъса на половината свят нервите с голямо забавяне на доставките.Даже някакъв американец се беше оплакал в полското посолство, те го подюрили и я изпрати за седмица измамникът!
Също антената му е доста по-кекава от английската, с Коце LZ1LZ правихме няколко сериозни ремонта, последния от които беше генерален.Подробности ако те интересуват, но аз горещо не ти я препоръчвам.
Ако смяташ да вдигаш през лятото антена, те съветвам да се свържеш с Антъни веднага, защото той обикновено дава 14 седмици срок на изработка и доставка.Аз също мисля да поръчвам експедиционния вариант, който тежи като немския сгъваемия хекс, около 5-6 кг.
Успех в това премеждие и ако те интересува нещо по-подробно питай! :D



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 10 фев 2019, 11:53

Здравей Слави,

Той и хекса изглежда странно - като обърнат чадър :-)
Въпросът е съседите да му свикнат. Добре че у нас от общините не се заяждат особено както става „на запад от линията на бозата“.

Миналата година писах на поляка и той ми прати оферта. Нещо не ми хареса в стила му на писане, от твоя опит виждам че съмненията ми са били правилни.
С британеца не знам как ще се получат нещата сега - доставката ще трябва да стане след Брекзит. Мисля че в момента даже и Тереза Мей да питам, и тя няма да може да ми каже как ще е след 30 март :(
Ще му пиша и ще мислим варианти.

С какво въртите хекс-а ? Като му гледам параметрите би трябвало някой от леките варианти на ротатори да свърши работа.


Истинското радио свети в тъмното

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 10 фев 2019, 18:58

От поляка бягай както дявола БЯГА ОТ ТАМЯНА! Лъжец е Валдито...при нас и при други, бяха дебели полски снегове, болници, болни щерки... квото се сетиш, арсенала му е много голям! Ние минахме сравнително нормално, на 7-ми януари му платих двете антени, пристигнаха на 7-8-ми март, при все, че локумите бяха за около месец.Темата за неговото прехвалено качество е много дълга, дано не ти се налага да ти я обяснявам с подробности.Ако се спреш на хекс, то изборът е само Антъни.
Едва ли ще има мита с Великобритания, още повече, че това е сделка преди "брекзит", на Антъни плащаш 10%, останалото при експедицията.Докато при лъжливия поляк 100% авансово плащане.Дали е променил нещо не знам.
Антената аз я въртя с G-800SA, Коста - LZ1LZ с G-1000SDX. Ще стане и с по лек и евтин ротатор от типа на G-350,G-400.



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ3NY » 10 фев 2019, 19:05

Слави,
Коцето обажда ли се? Не съм го чувал в ефир от много много години.
Поздрави за него и за Дарина.
73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 10 фев 2019, 21:05

Антената аз я въртя с G-800SA, Коста - LZ1LZ с G-1000SDX. Ще стане и с по лек и евтин ротатор от типа на G-350,G-400.
Да, ротаторите ви са за по-тежка антена, G-450 би трябвало да е достатъчен. Някъде по форумите някой пишеше че я върти с телевизионен ротатор. При толкова балансирана във всички посоки антена сигурно е възможно, но при вятър имам сериозни съмнения после в каква посока ще остане.


Истинското радио свети в тъмното

LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 10 фев 2019, 21:05

Колеги, някой няма ли да каже добра дума и за спайдъра ? :D


Истинското радио свети в тъмното

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 10 фев 2019, 21:45

LZ3NY написа:
10 фев 2019, 19:05
Слави,
Коцето обажда ли се? Не съм го чувал в ефир от много много години.
Поздрави за него и за Дарина.
73! Митко
О да, активен е, но повече на FT-8 в последно време.Ще ги поздравя! :D



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 10 фев 2019, 21:51

LZ5PL написа:
10 фев 2019, 21:05
Колеги, някой няма ли да каже добра дума и за спайдъра ? :D
Пламене,
Има още една много добра антена, на която единствения недостатък е,че няма WARC обхватите.Това е руската Робинзон RR-33 на R-QUAD.Пълноценно 3 ел.яги, като тип антена си е HEX BEAM, като размери е същата... почти, мисля,че радиуса (дължината на прътите) е 3.50м, срещу 3.25 на класическия хекс.Посети сайта им.
Успех!



lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz4ae » 11 фев 2019, 14:50

Колеги, някой няма ли да каже добра дума и за спайдъра ? :D

Аз мога да кажа добра дума, но не мога да го сравня с R33 или хексбим.
Мисля, че ако имате повече място е по-добрия вариант, а и не трябва да се чака за производството му + леко ценово предимство.
За резултата на LZ0I в IOTA contest голяма заслуга имат два спайдъра https://www.rsgbcc.org/cgi-bin/hfresult ... &year=2018 , а също и в BRTC https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1
73! LZ4AE



LZ5EE
Мнения: 223
Регистриран на: 09 фев 2012, 14:24
Местоположение: София
Контакти:

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5EE » 11 фев 2019, 15:21

Ангеле,
Спайдърбийм - HD или портъбъл?
В Шумен с какъв бяхте?



lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz4ae » 11 фев 2019, 15:50

Здрасти Тони,
бяхме с портативен, но за постоянна инсталация HD-то мисля е по-добрия вариант.



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 11 фев 2019, 15:51

lz4ae написа:
11 фев 2019, 14:50
Мисля, че ако имате повече място е по-добрия вариант, а и не трябва да се чака за производството му + леко ценово предимство.

73! LZ4AE
Благодаря за мнението и особено за снимките. Тези от BRTC определено са много информативни ! Засега нямам цяла нива като на мястото където сте разпънали. Другата снимка на която вдигате антената и сте се събрали под нея също дава много добра представа за реалните размери. Повечето снимки в нет-а са от вдигнати на мачтата антени, а там се губи мащаба.
Дворът ми е около декар, но едва успях да очертая един кръг с диаметър 11 м между орехите. С една дума спайдъра може да се събере, но ще е на магия, а два ореха ще трябва да се разделят с част от клоните си.

Хекс-а ще се събере по-лесно, но много ме блазни идеята за трите елемента.

(За неразполагането с нива не съжалявам - и с поддръжката на този двор едва се справям :D )


Истинското радио свети в тъмното

lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz2be » 11 фев 2019, 17:02

Здравей Пламене,
Работил съм и с двете антени. През 2002г си направих класическия хексбим (тогава ги нямаше другите варианти) и го ползвах до 2007г. Въртях го с ротатор на Конрад за 120лв. Беше за 20,17,15,12,10м, но работеше добре и на 6м.
От 2007г до 2018г ползвах 5 бандова HD версия на Спайдърбим (20-10м), на която имах и дипол за 30м. Миналата есен я промених на версия за 20, 15 и 10м, тъй като за WARC обхватите имам друго яги. Въртя я с G-800. Досега веднъж съм пребоядисвал прътите, че боята им изгоря от слънцето.
Хексбима е 2 ел яги, а Спайдърбима е 3 ел.
73 Боян



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 11 фев 2019, 18:55

Пламене, двора ти е супер!Ако твоя QTH не е ветровит, както е моя втори QTH - Велинград (силните ветрове са изключение), не бих се колебал и бих взел спайдер бийм.Ако не е така... решаваш! Някои от колегите си спомнят участието в CQWW контест от Турция преди няколко години на български екип.Какво се е случило със спайдер бийм и как се е държала руската RR-33! :roll:
Два елемента са два, три и повече е друга бира! :D

Общо взето нещата са коментирани и преди тук:

viewtopic.php?f=109&t=2573



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz2rs » 11 фев 2019, 20:39

Пламене здравей,
не би било лошо да погледнеш описанието и най вече усилването на
"Cushcraft A4S - 4 el 3 band Yagi 20/15/10 m bands.Вярно е,че липсват WARC
bnads,но иначе е доста добра за градски условия: Сравнително малък бум - 5м,
добро усилване над 6 дБ и много устойчива на силни ветрове и сняг-използвам я
от 10 години,издържа голям сняг и силен вятър до 145 км/час.Просто материалът
е добър!Е,има трапове,но ако не работиш с 2 КВТ няма проблем никакъв.Сравнявал съм я
със Spyder и макар от по ниска локация,мисля че работи по добре-при мене това е вече
доказано-аз работя най вече на QRP и на контестите "измъквам" DX's с голямо удоволствие!
Струва сега вероятно около 650 US$ и тежи 17 кг.
Успех и 73!
Румен LZ2RS



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 12 фев 2019, 13:32

lz2be написа:
11 фев 2019, 17:02
Здравей Пламене,
Работил съм и с двете антени. През 2002г си направих класическия хексбим (тогава ги нямаше другите варианти) и го ползвах до 2007г. Въртях го с ротатор на Конрад за 120лв. Беше за 20,17,15,12,10м, но работеше добре и на 6м.
73 Боян
Здравей Бояне,
Чел бях някъде че хекс-а може да се върти и с TV-ротатор, сега виждам че реално някой го е правил. Аз също имам такъв ротатор - купих го с идея за някаква антена за 50 и евентуално 144 MHz, но пък може да го пробвам на първо време и за КВ.
Този ротатор няма спирачка, какъв ти е опита в това отношение - налага ли се да го прекалибрираш след по-силен вятър ? Хекс-а е добре центриран товар така че би трябвало да е сравнително устойчив на завъртане от вятър.


Истинското радио свети в тъмното

LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 12 фев 2019, 13:39

lz2rs написа:
11 фев 2019, 20:39
Пламене здравей,
не би било лошо да погледнеш описанието и най вече усилването на
"Cushcraft A4S - 4 el 3 band Yagi 20/15/10 m bands.Вярно е,че липсват WARC
bnads,но иначе е доста добра за градски условия:
Успех и 73!
Румен LZ2RS
Румене, мислил съм и за някакво яги и съм чел много положителни мнения, но все ми се иска една антена за петте банда. Според мен ягитата са по-добрия вариант особено за градски условия, защото са по-елегентни на вид и не се набиват много в очи освен ако някой (с определени изкривявания в мисленето, радиолюбител например) не гледа специално към покривите. :D
За село разните паякообразни конструкции са също приемливи, макар че зависи и от комшиите, разбира се.
Хекса е малко по-евтин от от A4S и макар и с по-малко усилване може би това заедно с по-леките изисквания за ротатор ще ми надделеят. Нямам и комшии които с желание биха се включили в монтажа и вдигането, което също има значение в случая.


Истинското радио свети в тъмното

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ3NY » 12 фев 2019, 13:45

Здравей Пламене
От опита ми да въртя с телевизионен ротатор 8,5 метра 15 елемента яги за 144 мегахерца, мога да споделя - "никога няма да си сигурен в каква посока ти е антената" :) Понеже нямаш реална индикация в шака, за действителната посока на ротатора. Ще трябва постоянно да го "калибрираш" с едно завъртане на 360 градуса, за да се изравнят моторчето в кутията и ротатора. Аз лично бих помислил за малко по-сериозен от телевизионните ротатор.
73 и успех
Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 12 фев 2019, 14:00

LZ1ZJ написа:
10 фев 2019, 21:51
Има още една много добра антена, на която единствения недостатък е,че няма WARC обхватите.Това е руската Робинзон RR-33 на R-QUAD.Пълноценно 3 ел.яги, като тип антена си е HEX BEAM, като размери е същата... почти, мисля,че радиуса (дължината на прътите) е 3.50м, срещу 3.25 на класическия хекс.Посети сайта им.
Слави, благодаря за насоката. Прочетох и дискусията от следващия ти пост, погледнах и сайта на руснаците. Антената изглежда интересна, въпросът е как ще я доставят. Линкът към международните продажби не работи, излиза някаква страница с йероглифи. Ще пиша направо на руския адрес, да видим какво ще предложат. Цените им също изглеждат добре при сегашния курс на рублата, не знам дали са същите в Евро.

WARC-овете определено ще ми липсват, особено в събота и неделя. Бягам от състезанията на 18 MHz (12 напоследък хич го няма), а вечер на 10 MHz, но ако се спра на тази антена ще трябва да мисля друг вариант за тях.

Имат интересни варианти на петбандов квадрат, но там нещата с мачта и ротатор стават различни.


Истинското радио свети в тъмното

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 12 фев 2019, 16:02

Да, видях сега, че сайта им за продажбите в Европа не работи.Със сигурност има и други варианти, ще ти пиша на лични.
Да, особено в контест време е неприятно да нямаш WARC обхватите.
Ето едни сравнителни таблички.
http://www.m0oxo.com/mw0jze-g3txq-hexbeam.html



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz2be » 12 фев 2019, 19:44

LZ5PL написа:
12 фев 2019, 13:32
Този ротатор няма спирачка, какъв ти е опита в това отношение - налага ли се да го прекалибрираш след по-силен вятър ?
Антената е с доста широк ъгъл на излъчване, така че разлика в посоката от 10-20 градуса няма никакво значение :) Калибрирах я доста рядко, може би на няколко дни веднъж.
LZ2BE hexbeam.JPG
В тази къща освен хексбим друг тип яги без кран не можеше да се вдигне. От трите страни имаше жици, дървета и асми, от четвъртата имаше 3-4 метра пролука, откъдето можех да прекарам антената. Мачтата е Ф32мм дуралова тръба, антената е на 1.5м над покрива.
Така изкарах до 2006г, когато опасаха квартала с всякакви жици и на КВ вече нищо не се чуваше от смущения.
През 2007 взех една къща на село и вдигнах спайдърбима. Имам 10м мачта подобна на Р140, сложена на терасата. Отгоре е G800 без лагер, 70см тръба и антената отгоре. Общата височина е 13.5м над земята. Като сгъна мачтата антената почти опира в покрива и може да се работи спокойно. Снимките са от 2007г. Майсторите още не бяха свършили ремонта, но аз вече имах антена :)
Sp5.jpg
Sp7.jpg
73 Боян



lz2rs
Мнения: 465
Регистриран на: 21 авг 2008, 16:14

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz2rs » 12 фев 2019, 20:20

Хубава къща имаш Бояне-една A4S би изглеждала много на място...хи!
Бъди здрав!Готов ли си вече за ARRL DX INT CW ? -Успех!
73! RS



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 12 фев 2019, 20:22

Супер Боби! Къщата е невероятна!

Момчета, днес с Георги LZ2GY, разменихме мейли, ето какво ми написа той.Публикувам го с негово разрешение естествено:

Виждам че с коментирате жичните антени и затова реших да ви предложа вариант.Тази антена изработих лятото за DL7VEE те проведоха необходимите тестове и от утре започват да работят с нея от XX9D-Маcau.Напролет ще подобря някой неща и ще я произвеждам .Георги -LZ ANTENNA


ПС... файловете са два.Снимката и още един с описанието на антената - PDF
Прикачени файлове
DSCF2436.jpg
LZA W 10-5.pdf
(15.2 KиБ) Свален 382 пъти



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz2be » 12 фев 2019, 21:06

lz2rs написа:
12 фев 2019, 20:20
Хубава къща имаш Бояне-една A4S би изглеждала много на място...хи!
Не е по темата, но няма място за А4 :)
KT36xa.jpg
През 2008г сложих един 21м стълб в градината с KT36xa + 2el 40m Yagi на Георги, LZ2GY отгоре, 3 жични сфазирани вертикала за 80м и Inv L за 160м около него. Встрани (не се вижда добре на снимката) добавих 3 сфазирани вертикала на 40м и Inv Vee за 80м.
Есента на 2017г сложих един степир DB18E вместо КТ-то и 2ел на 40м и сега изглежда така
Steppir DB18E.jpg
Интересна алтернатива на хексбима е Urbanbeam, но е по-скъп.
https://www.steppir.com/shop/horizontal ... urbanbeam/
73 Боян



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 12 фев 2019, 21:43

Как ги вдигате такива чудовища ?! 21 м мачта си е сериозно строителство. В подстанциите слагаме подобни размери за мълниезащитните мачти.
В моето село подозирам че архитектът на общината ще има сериозно възражение, аз извадих късмет че останките от старата къща не бяха "архитектурен паметник на културата от местно значение", като на съседа от другата страна на улицата. Отделно че в двора ми няма място накъде да пада - ако стане фал ще потроши къщата на комшията.
Абе изобщо от естетическа гледна точка далеч не всеки е съгласен с твърдението че най-красивият архитектурен елемент от една сграда е двойният квадрат на покрива :D Странни хора, какво да ги правим !


Истинското радио свети в тъмното

LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 12 фев 2019, 22:12

В момента обмислям къде на покрива да изкарам „пета“ за евентуално по-малка антена, напр. 3-4 ел. за 50 MHz или 144 MHz. Не съм укавист, но знае ли човек... Сега правим конструкцията и е моментът да заложа продължение на някоя колона. Обаче като завъртя една окръжност с радиус напр. 2 метра почти винаги попадам над комин. Опасявам се че пушекът няма да се отразява много благотворно на елементите, колкото и да вдигам антената над покрива.
Какъв ви е опитът в това отношение ?


Истинското радио свети в тъмното

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ3NY » 12 фев 2019, 22:28

Според мен в къща, по-добре мачтата да е на двора. Спестява хиляди главоболия по поддръжката :)
73! Митко


Value has a value only if its value is valued.

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ3NY » 12 фев 2019, 22:40

А някой ползвал ли е това http://www.optibeam.info/index.php?arti ... 30&clang=1
Интересно решение.
73!


Value has a value only if its value is valued.

lz4ae
Мнения: 44
Регистриран на: 12 окт 2011, 18:35

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz4ae » 12 фев 2019, 23:35

Опасявам се че пушекът няма да се отразява много благотворно на елементите, колкото и да вдигам антената над покрива.
Какъв ви е опитът в това отношение ?
Вече 8 години няма проблем с пушека. Антената е на 2,5 метра над комина и печката гори дърва всеки зимен ден.
Изображение

73 Ангел



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz2be » 12 фев 2019, 23:42

LZ5PL написа:
12 фев 2019, 21:43
Как ги вдигате такива чудовища ?! 21 м мачта си е сериозно строителство.
Сертифициран строителен инженер направи проекта по БДС, отляха фундамента (16 тона) и с кран вдигнаха жр-то.
IMG_0992.jpg
IMG_1002.jpg
IMG_1002.jpg (41.65 KиБ) Видяна 34899 пъти
IMG_1016.jpg
IMG_1016.jpg (31.01 KиБ) Видяна 34899 пъти
Ротатора + антените са монтирани на количка, която с ел.мотор-редуктор за 3 мин ги вдига горе. Като кажат, че времето ще е кофти или трябва нещо да пипам по антените ги свалям долу.
LZ5PL написа:
12 фев 2019, 22:12
В момента обмислям къде на покрива да изкарам „пета“ за евентуално по-малка антена, напр. 3-4 ел. за 50 MHz или 144 MHz.
Аз имам една мачта от Р104, по-точно половинка, която е хваната за плочата на тавана и се показва на 30см над покрива, когато е сгъната. като я разпъна става около 3м над покрива. Преди я ползвах за 50МХц, но сега ползвам Степир-а и мачтата е сгъната.
73 Боян



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz1yq » 13 фев 2019, 09:11

Интересна тема, следя е от няколко дена. Само искам да попитам Пламен защо се е спрял на Спайдер и там подобните на нея антени. С какво е по добра от да речем OB11-3. Все пак говорим за компактни антени. Що се касае за ротатор за жичните варианти не мисля че телевизионен ротатор ще върши работа.


73! LZ1YQ



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz2be » 13 фев 2019, 09:57

lz1yq написа:
13 фев 2019, 09:11
Що се касае за ротатор за жичните варианти не мисля че телевизионен ротатор ще върши работа.
Крис, ТВ ротатор спокойно се справя с хексбима, който е по-малък и като ветрово съпротивление и като тегло от ТВ яги. Ползвах го от 2002 до 2006г за тази цел, а после на село с него въртях 4ел яги за 50МХц още 1-2 години.
Един ден обаче реших да му направя профилактика. Разпилях го, почистих го, нова смазка му сложих и като го сглобих започна да работи много зле :lol: Мъчих го още малко, после видях обява, че някой продава нов такъв. Купих новия, а стария го метнах в кофата :lol:
За спайдърбим обаче такъв ротатор е слаб. Аз ползвам G800SA, щото не намерих G450 тогава. Четох инструкцията за употреба и реших да го ползвам без лагер. По сметки антената излезе да е монтирана макс. на 70см над него и така я направих.
73 Боян



lz2be
Мнения: 690
Регистриран на: 31 юли 2008, 23:18

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz2be » 13 фев 2019, 10:01

LZ3NY написа:
12 фев 2019, 22:28
Според мен в къща, по-добре мачтата да е на двора. Спестява хиляди главоболия по поддръжката
Така е - на всеки 4-5 качвания на покрива и заминава една керемида :lol:



LZ5PL
Мнения: 73
Регистриран на: 03 сеп 2006, 14:54
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ5PL » 13 фев 2019, 10:20

lz1yq написа:
13 фев 2019, 09:11
Пламен защо се е спрял на Спайдер и там подобните на нея антени. С какво е по добра от да речем OB11-3. Все пак говорим за компактни антени. Що се касае за ротатор за жичните варианти не мисля че телевизионен ротатор ще върши работа.
73! LZ1YQ
Първата причина е тази поради която работя с радио за 2 хил. лв вместо с такова за 10 хил. Евро - отчитам колко време ми остава за хобито (събота и неделя основно през лятото), какви цели гоня да постигна (състезавам се основно със себе си и резултата от миналата година, иначе съм основно „донор“) и колко ми е квалификацията. За дебнене на DX-и не ми остава време защото нормално съм на 40 км от радиото - иначе това ми е интересната част от хобито. На този етап съм като човек който може горе-долу добре да кара нормална кола, но да сяда в лимузина ще бъде по-скоро „изхвърляне“. По-нататък като (и ако) „порасна“ в хобито може да инвестирам в нещо повече.

Дворът ми е с пет големи ореха и максималното място което можах да намеря без да режа много клони е радиус от 5,5 м. Селото е доста приятно, някои от къщите наоколо са в старинен стил и мачта над 10-12 м ще се набива неприятно в очи, а не съм сигурен дали ще мога и да получа строително разрешение за нея.

Това са причините да се огранича до нещо по-разумно като инсталация на този етап.

За ротатора съм съгласен. Този съм го купувал с други намерения и ще търся по-стабилен, пък и евентуално с възможност за управление от лога.


Истинското радио свети в тъмното

LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ3NY » 13 фев 2019, 10:36

LZ5PL написа:
13 фев 2019, 10:20
За ротатора съм съгласен. Този съм го купувал с други намерения и ще търся по-стабилен, пък и евентуално с възможност за управление от лога.
Можеш да погледнеш https://ea4tx.com/categoria-producto/an ... or-system/ или https://funkbox-shop.de/WinRotor-Interfaces
Аз съм с интерфейса на испанеца, за УКВ антената си, защото има ротация по азимут и елевация. При мен проблема е, че в къща под наем няма къде да сложа антената :lol:

73 и успех
Митко


Value has a value only if its value is valued.

lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz1yq » 13 фев 2019, 10:36

Това дали радиото ти е за 2 или 10к няма значение ако антената не е качествена. Бих решил антената да ми е ОБ11-3, трибандер, 20м - 3ле, 15м - 3 ел, 10м - 5 ел. Дължината ба бума мисля беше 5.5м и антената тежи около 15кг. Георги LZ2GY ги прави перфектно а и цената е доста добра за нас Българите. Като усилване е доста добра. Както и да е, ти си знаеш, само подхвърлям някаква идея.

73! LZ1YQ
p.s. Прави ги доста бързо, примерно тази антена можеш да я имаш в рамките на 10 дена...... :wink:



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 13 фев 2019, 10:53

lz1yq написа:
13 фев 2019, 09:11
Интересна тема, следя е от няколко дена. Само искам да попитам Пламен защо се е спрял на Спайдер и там подобните на нея антени. С какво е по добра от да речем OB11-3. Все пак говорим за компактни антени. Що се касае за ротатор за жичните варианти не мисля че телевизионен ротатор ще върши работа.


73! LZ1YQ
Предполагам защото "там подобните" на тези които казваш са обикновенно с по два работещи елемента на обхват.Като са по два да си вземе хекс... и той е с два! За кво да прави площадка за гаргите и избягалите от клетката папагали?! :lol:
А спайдера е от класа на доста сериозните антени които едва ли отстъпват на "подобните там" ОБ-ита и МО-бита по 50 и кусур килограма. :wink:



LZ2HR
Мнения: 289
Регистриран на: 29 май 2007, 12:32

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ2HR » 13 фев 2019, 12:21

lz2be написа:
12 фев 2019, 21:06
Не е по темата, но няма място за А4 :)
KT36xa.jpg
[/quote]

Бояне ,
На пролет едно чеверме под ореха и все ще измислим нещо !
:wink: :D

Лек ден на всички!
73!



lz1zm
Мнения: 52
Регистриран на: 28 юни 2013, 17:46

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz1zm » 13 фев 2019, 12:23

За ротаторите:
През 2013 се опитах да въртя Hex beam с телевизионен ротатор. Въртеше го, но до 1 часа на обяд, когато задухва бриза (в Бургас съм). Беше голяма веселба - аз въртя на една страна, вятъра на друга. И така до 21.00 часа. На другия ден пак :D. Накрая си взех един RAK на Alfa Spid и взичко се забрави.

73!
Nick



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz1yq » 13 фев 2019, 13:25

Славейчо, за мен жичното яги не е толкова дурако устойчиво колкото яги с тръбни елементи от добър материал. Това с гаргите и другите птици играе без значение от вида антена, даже и на вертикала се клечат. Но ако на тъбно яги с хубави тръби кацнат 200папагала тежички като теб :wink: :wink: , няма да го усети за разлика от жичното. Да оставим въпроса с по голямото ветрово съпротивление на жичната антена.

73! LZ1YQ



lz3bb
Мнения: 77
Регистриран на: 28 окт 2015, 19:57

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz3bb » 13 фев 2019, 13:46

Здравейте на всички,
Интересна дискусия и аз не се стърпях да дам моите 5 ст.
Мисля, че OB11-3 е много по-добър вариянт от спайдъра.
Крис май е намалил двойно килограмите, но все тая.
При мен се получи около 50 килограма, с бум неръждавейка 50х1,5.
Все още не е вдигнато, мисля да бъде на къщата.
Със спайдъра предполагам, би имал доста главоболия. Сподед мен това е антена за експедиции.
Вдигаш, седи ден, два седмица и сваляш.
Поздрави! Пламен



lz1yq
Мнения: 1311
Регистриран на: 01 ное 2006, 00:50
Местоположение: Plovdiv

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от lz1yq » 13 фев 2019, 14:28

Здравей Пламене, може и да съм преувеличил за килата, тази която правих преди повече от година ОБ16-3 излезе около 55кг, но все пак там съм използвал каквото имам като материали, само планките от G10 за елементите са по около 0.5кг. Но въпреки всичко си мисля че наистина този вариант е по удачен.


73! Крис



LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 13 фев 2019, 14:48

Бе момчета, Пламен ви казва конкретните си условия, вие почнахте с мечтите.Какви >50кг и много елементи Ви разстресоха? Още малко направо да вземе изкопира някое от жеретата на водата и направо сикс овер сикс овер сикс! Разговора тръгна едва ли не от "folding hexbeam", Вие го докарахте до чудовища!
Пламене, припомням ти, прочети пак старата тема на която съм постнал линк по-горе.... няма смисъл тук пак да повтаряме това което е писано.
Единствените проблеми които съм имал с хекса са били от голяма мощност, защото тъпия поляк така е конструирал съоръжението! Тези проблеми ги няма при английски вариант. Няма вятър, няма сняг, няма дъжд, няма няма! Мога да ти дам подробности но тук не ми се пише!
Успех с избора и господ да ти е на помощ!
73



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ3NY » 14 фев 2019, 19:03

Wimo го имат Спайдербима на склад. И стационарната версия също,
https://www.wimo.com/antenna-spiderbeam_e.html
73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 14 фев 2019, 20:06

Митак, ARRLС? :D
Честит празник, ама не католическия, нашия си? :mrgreen:



LZ3NY
Site Admin
Мнения: 851
Регистриран на: 28 авг 2006, 19:04
Местоположение: Amsterdam, The Netherlands
Контакти:

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ3NY » 14 фев 2019, 20:11

Честит празник, на който каквото празнува :lol:
За ARRL, ще отчетем участие, за да попълним чеклога.
73!


Value has a value only if its value is valued.

LZ1ZJ
Мнения: 510
Регистриран на: 25 апр 2007, 14:37
Местоположение: София

Re: Spiderbeam, Hexbeam

Мнение от LZ1ZJ » 14 фев 2019, 20:15

Наздраве и успех в контеста, и аз мисля да се пусна!



Отговори